Fentanyl-Ratiopharm 25 Mcg/h

Kód 0024847 ( )
Registrační číslo 65/ 349/06-C
Název FENTANYL-RATIOPHARM 25 MCG/H
Režim prodeje na lékařský předpis
Stav registrace registrovaný léčivý přípravek
Držitel registrace ratiopharm GmbH, Ulm, Německo
ATC klasifikace

nahoru

Varianty

Kód Náz. Forma
0024847 DRM EMP TDR 10X4.125MG Transdermální náplast, Kožní podání
0162266 DRM EMP TDR 16X4.125MG Transdermální náplast, Kožní podání
0024848 DRM EMP TDR 20X4.125MG Transdermální náplast, Kožní podání
0024845 DRM EMP TDR 3X4.125MG Transdermální náplast, Kožní podání
0104991 DRM EMP TDR 4X4.125MG Transdermální náplast, Kožní podání
0024846 DRM EMP TDR 5X4.125MG Transdermální náplast, Kožní podání

nahoru

Příbalový létak FENTANYL-RATIOPHARM 25 MCG/H

Příloha č. 2 k rozhodnutí o prodloužení registrace sp.zn. sukls118556/2010; sukls118559/2010; sukls118561/2010; sukls118563/2010; sukls118572/2010a příloha k sp. zn. sukls109971/2010

PŘÍBALOVÁ INFORMACE: INFORMACE PRO UŽIVATELE

Fentanyl-ratiopharm 12 µg/hFentanyl-ratiopharm 25 µg/hFentanyl-ratiopharm 50 µg/hFentanyl-ratiopharm 75 µg/h

Fentanyl-ratiopharm 100 µg/h

transdermální náplast

(fentanylum)

Přečtěte si pozorně celou příbalovou informaci dříve, než začnete tento přípravek užívat.-

Ponechte si příbalovou informaci pro případ, že si ji budete potřebovat přečíst znovu.

-

Máte-li jakékoli další otázky, zeptejte se, prosím, svého lékaře nebo lékárníka.

-

Tento přípravek byl předepsán Vám. Nedávejte jej žádné další osobě. Mohl by jí ublížit, a to i tehdy, má-li stejné příznaky jako Vy.

-

Pokud se kterýkoli z nežádoucích účinků vyskytne v závažné míře, nebo pokud si všimnete jakýchkoliv nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci, prosím, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi.

V příbalové informaci naleznete:1.

Co je Fentanyl-ratiopharm a k čemu se používá

2.

Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete Fentanyl-ratiopharm užívat

3.

Jak se Fentanyl-ratiopharm užívá

4.

Možné nežádoucí účinky

5.

Jak přípravek Fentanyl-ratiopharm uchovávat

6.

Další informace

1.

CO JE Fentanyl-ratiopharm A K ČEMU SE POUŽÍVÁ

Fentanyl je silné analgetikum ze skupiny opioidů.

Lék proti bolesti, fentanyl, přechází pomalu z náplasti do kůže a dále do těla.

Dospělí: Fentanyl-ratiopharm je určen k léčbě silné dlouhotrvající bolesti, která může být zvládnuta pouze silnými léky proti bolesti.

Děti:Fentanyl-ratiopharm je určen k léčbě silné dlouhotrvající bolesti u dětí od 2 let a dospívajících, pokud v minulosti užívali jiné silné léky proti bolesti.

2.

ČEMU MUSÍTE VĚNOVAT POZORNOST, NEŽ ZAČNETE Fentanyl-ratiopharm UŽÍVAT

Neužívejte Fentanyl-ratiopharm: -

jestliže jste alergický/á (přecitlivělý/á) na léčivou látku nebo na kteroukoli další složku přípravku Fentanyl-ratiopharm;

-

jestliže trpíte bolestí, která trvá pouze krátkou dobu, např. po chirurgickém výkonu;

-

jestliže máte těžkou poruchu funkce centrálního nervového systému, např. po poranění mozku.

-

jestliže trpíte závažnou poruchou dýchání

Zvláštní opatrnosti při použití přípravku Fentanyl-ratiopharm je zapotřebí

UPOZORNĚNÍ: Fentanyl-ratiopharm transdermální náplast je léčivý přípravek, který může ohrozit život dětí. To platí i pro použité transdermální náplasti. Je třeba si uvědomit, že vzhled tohoto léčivého přípravku může být pro dítě lákavý. Fentanyl-ratiopharm transdermální náplast může mít život ohrožující nežádoucí účinky u osob, které pravidelně neužívají opioidní analgetika předepsaná lékařem.

Váš lékař Vás použije léčbu přípravkem Fentanyl-ratiopharm transdermální náplast jako součást komplexní léčby bolesti a bude pravidelně sledovat Vaši reakci na přípravek Fentanyl-ratiopharm.

Než začnete užívat přípravek Fentanyl-ratiopharm transdermální náplasti, měl(a) byste informovat svého lékaře, že trpíte některou z následujících poruch, protože riziko výskytu nežádoucích účinků je vyšší a lékař vám může v těchto případech předepsat nižší dávku fentanylu: -

astma, oslabené dýchání nebo jakékoliv onemocnění plic;

-

nízký krevní tlak;

-

porucha funkce jater;

-

porucha funkce ledvin;

-

poranění hlavy, nádor mozku, známky zvýšeného nitrolebního tlaku (např. bolest hlavy, poruchy vidění), změny ve stavu vědomí nebo ztráta vědomí nebo kóma;

-

pomalá nepravidelná činnost srdeční (bradyarytmie);

-

myasthenia gravis (onemocnění způsobující únavu a slabost svalů).

Informujte svého lékaře, pokud se během léčby objeví horečka, protože zvýšení tělesné teploty může způsobit, že se z náplasti bude uvolňovat a následně přecházet do kůže více léčivé látky. Z tohoto důvodu byste se měli vyvarovat vystavení náplasti na kůži působení přímého tepla jako jsou elektrické dečky a přikrývky, láhve s teplou vodou, sauna, solárium nebo horké vodní lázně. Je možné pohybovat se venku na slunci, ale v tomto případě musíte během horkých letních dnů chránit náplast oděvem.

Pokud se užívá Fentanyl-ratiopharm transdermální náplast dlouhodobě, může se vyvinout tolerance, fyzická nebo psychická závislost na léčivý přípravek. Během léčby bolesti způsobené nádorem se to však pozoruje jen zřídka.

Pokud jste starší pacient nebo ve velmi špatném fyzickém stavu (kachektický pacient), lékař by vás měl sledovat pečlivěji a v případě potřeby vám předepíše snížené dávky.

Náplasti by se neměly stříhat na menší části, protože účinnost a bezpečnost takto dělených náplastí nebyla stanovena.

Použití u dětí a dospívajících Fentanyl-ratiopharm se může podávat pouze dětem a dospívajícím ve věku 2 roky a starším, které již byly v minulosti léčeny jinými opioidy (např. morfinem). Fentanyl-ratiopharm by neměl být podáván dětem a batolatům do 2 let. Chraňte před požitím dětmi. Pro tranderrmálná náplast vyberte pečlivě místo aplikace (viz bod 3.3) a přilepení náplasti by mělo být pozorně sledováno.

Používání fentanylových náplastí vede k pozitivním dopingovým testům. Použití fentanylových náplastí jako prostředku dopingu může vést k ohrožení zdraví.

Vzájemné působení s dalšími léčivými přípravky Prosím sdělte svému lékaři, pokud užíváte barbituráty (léky k léčbě poruchy spánku), buprenorfin, nalbufin nebo pentazocin (léky proti bolesti). Nedoporučuje se užívat tytou léky současně s přípravkem Fentanyl-ratiopharm. Prosím, informuje svého lékaře, že užíváte inhibitory MAO (např. moklobemid proti depresi nebo selegilin k léčbě Parkinsonovy choroby) nebo jste tyto léky užíval(a) v průběhu posledních 14 dnů. Současné užívání těchto léků může zvýšit jejich toxicitu.

Jestliže užíváte současně léky, které ovlivňují funkci mozku, je pravděpodobnější, že se objeví nežádoucí účinky, zejména obtíže s dýcháním. To se týká např.: -

léků k léčbě úzkosti (trankvilizéry);

-

léků k léčbě deprese (antidepresiva);

-

léků k léčbě psychických poruch (neuroleptika);

-

anestetik, pokud máte dostat anestézii, informujte svého lékaře nebo zubního lékaře, že užíváte Fentanyl-ratiopharm;

-

léků k léčbě poruch spánku (hypnotika, sedativa);

-

léků k léčbě alergií nebo potíží při cestování (antihistaminika/antiemetika);

-

jiných silných léků proti bolesti (opioidy); některé léky proti bolesti zad nebo léky na uvolnění bolestivého napětí svalů (myorelaxancia)

-

požívání alkoholu.

Pokud nejste pečlivě sledován(a) lékařem, neměl(a) byste užívat léčivé přípravky uvedené níže současně s přípravkem Fentanyl-ratiopharm. Tyto léčivé přípravky mohou zvýšit účinky a nežádoucí účinky přípravku Fentanyl-ratiopharm.Týká se to např.:

-

ritonaviru a saquinaviru (k léčbě AIDS);

-

ketokonazolu, itrakonazolu, vorikonazolu (k léčbě plísňových onemocnění);

-

diltiazemu (k léčbě srdečních onemocnění);

-

makrolidových antibiotik ( k léčbě infekčních onemocnění), např. klaritromycinu,

erytromycinu, telitromycinu.

Prosím, informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte nebo jste užíval(a) v nedávné době, včetně léků bez lékařského předpisu.

Užívání přípravku Fentanyl-ratiopharm s jídlem a pitím Současné užívání přípravku Fentanyl-ratiopharm a alkoholických nápojů může zvýšit riziko vzniku závažných nežádoucích reakcí, může vyvolat dýchací obtíže, pokles krevního tlaku, hluboký útlum a kóma (hluboké bezvědomí). Během léčby přípravkem Fentanyl-ratiopharm nekonzumujte alkoholické nápoje.

Těhotenství a kojení Poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem dříve, než začnete užívat jakýkoliv lék. Fentanyl-ratiopharm neužívejte během porodu (včetně císařského řezu), protože fentanyl může způsobit potíže s dýcháním u novorozence. Pokud otěhotníte během léčby přípravkem Fentanyl-ratiopharm, poraďte se s lékařem o další léčbě. Fentanyl-ratiopharm by se neměl užívat během těhotenství a kojení pokud lékař nepovažuje léčbu za nezbytnou. Bezpečnost používání fentanylu během těhotenství nebyla prokázána. Fentanyl přechází do mateřského mléka a může tak vyvolat nežádoucí účinky u kojenců jako je útlum a oslabení dýchání. Mateřské mléko vytvořené během léčby fentanylem nebo 72 hodin po odstranění poslední náplasti by mělo být zlikvidováno.

Řízení dopravních prostředků a obsluha strojů Fentanyl-ratiopharm má významný vliv na schopnost řídit vozidla a obsluhovat stroje. Toto lze očekávat zvláště na začátku léčby, při změně dávkování a při současném pití alkoholu nebo užívání trankvilizérů. Pokud jste užíval(a) stejnou dávku přípravku Fentanyl-ratiopharm dlouhodobě, lékař může rozhodnout, že můžete řídit nebo obsluhovat nebezpečné přístroje. Bez souhlasu lékaře byste neměl(a) řídit vozidla a obsluhovat stroje v případě, že užíváte Fentanyl-ratiopharm.

3.

JAK SE Fentanyl-ratiopharm UŽÍVÁ

Vždy užívejte přípravek Fentanyl-ratiopharm přesně podle pokynů svého lékaře. Pokud si nejste jistý/á, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem. Sílu přípravku Fentanyl-ratiopharm, která je pro Vás nejvhodnější, stanoví lékař. Posoudí ji na základě: stupně a závažnosti bolesti, Vašeho celkového stavu a způsobu předchozí léčby.

Podle odpovědi na sílu náplasti Vám budou dávka nebo počet náplastí upraveny. Účinku je dosaženo během 24 hodin po přiložení první náplasti a účinek se postupně snižuje po odstranění náplasti. Nepřerušujte léčbu bez porady s lékařem. První náplast začne účinkovat pomalu, může to trvat až jeden den, lékař Vám proto může dát jiný lék proti bolesti do té doby než začne fentanylová transdermální náplast plně působit. Potom by měl Fentanyl-ratiopharm průběžně pomáhat od bolesti a bylo by možné přestat užívat tyto doplňující léky proti bolesti. Je však možné, že někdy ještě budete tyto doplňující léky proti bolesti potřebovat. Jak použít náplast Fentanyl-ratiopharm

-

Vyberte rovnou a hladkou oblast kůže horní poloviny těla (hrudník, záda) nebo horní části

paže, kde není ochlupení, kde se nevyskytují drobná poranění, skvrny nebo jiné kožní projevy. Tato část těla nesmí být ozářena v souvislosti s radiační léčbou.

-

Pokud je na kůži ochlupení, je třeba je ostříhat nůžkami. Kůži neholte, protože holení kůži

dráždí. Pokud je třeba kůži omýt, omývejte jen vodou. Nepoužívejte mýdlo, olej, mycí prostředky, alkohol nebo jiné čistící prostředky, které mohou pokožku dráždit. Před přiložením náplasti se musí kůže důkladně osušit.

-

Náplast musí být přiložena ihned po otevření obalu. Po odstranění krycí vrstvy se náplast

pevně přitlačí ke kůži tlakem dlaně ruky po dobu asi 30 vteřin, aby byla jistota, že náplast je ke kůži dobře přilepena. Zvláštní pozornost věnujte zejména tomu, že okraje náplasti jsou pevně přilepeny. Potom si omyjte ruce vodou.

-

Fentanyl-ratiopharm transdermální náplast se obvykle používá 72 hodin (3 dny). Na zevní

obal si můžete napsat datum a čas, kdy jste si náplast nalepil(a). To Vám pomůže vzpomenout si, kdy máte náplast vyměnit. Plocha náplasti, která se přikládá ke kůži by neměla být vystavena působení tepla ze zevních tepelných zdrojů (viz bod „Zvláštní opatrnost při použití přípravku Fentanyl-ratiopharm“).

-

Protože transdermální náplast je chráněna zevní vodě odolnou krycí vrstvou, je možné ji nosit

i během sprchování.

-

U dětí se dává přednost pro nalepení náplasti horní části zad, aby se zmenšila možnost náplast

odstranění náplasti.

Jak vyměnit transdermální náplast

-

Náplast odstraňte po uplynutí doby, kterou stanovil lékař. Ve většině případů je to po 72

hodinách (3 dnech). Náplast se obvykle neuvolní sama. Pokud po odstranění náplasti zůstanou na kůži její zbytky, je možné je očistit mýdlem a velkým množstvím vody.

-

Použitou náplast přeložte na polovinu tak, aby lepivé okraje přiléhaly k sobě. Použité náplasti

dejte zpět do zevního obalu a vyhoďte je nebo v případě možnosti odneste do lékárny.

-

Přiložte novou náplast podle výše popsaného postupu, ale na jiné místo na kůži. Na stejné

místo na kůži je možné přiložit náplast nejdříve po několika dnech.

Použití u dětí a dospívajících Fentanyl-ratiopharm by se měl podávat pouze dětem a dospívajícím od 2 let, které byly již dříve léčeny jinými opioidy (např. morfinem). Fentanyl-ratiopharm by neměl být podáván dětem a batolatům do 2 let. Jestliže jste použil(a) více přípravku Fentanyl-ratiopharm, než jste měl(a) V případě, že jste si nalepil(a) více náplastí než Vám lékař předepsal, odstraňte je a kontaktujte svého lékaře nebo nemocnici k posouzení stupně rizika. Nejčastějším příznakem předávkování je porucha dýchání. K příznakům poruchy dýchání patří abnormálně pomalé nebo mělké dýchání. Pokud zaznamenáte neobvykle pomalé a mělké dýchání, měl(a) byste ihned náplast odstranit a informovat svého lékaře. V době čekání na lékaře je třeba udržovat pacienta při vědomí mluvením a třesením. K dalším příznakům předávkování patří ospalost, nízká tělesná teplota, pomalý tep, snížené svalové napětí, hluboké zklidnění, ztráta svalové koordinace, zúžení očních zornic a křeče. Jestliže jste zapomněl(a) užít přípravek Fentanyl-ratiopharm V žádném případě následující dávku nezdvojujte. Měl(a) byste měnit náplast ve stejnou denní dobu každé tři dny (72 hodin), pokud lékař nestanoví jinak. Jestliže jste na výměnu zapomněl(a), vyměňte náplast, jakmile si vzpomenete. Když si měníte náplast velmi opožděně, měl(a) byste kontaktovat svého lékaře, protože budete možná potřebovat navíc jiné analgetikum.

Jestliže jste přestal(a) používat přípravek Fentanyl-ratiopharm Pokud uvažujete o přerušení léčby nebo jejím ukončení, je třeba se nejdříve poradit s lékařem o důvodech přerušení a o další léčbě. Dlouhodobé užívání fentanylu může způsobit fyzickou závislost. Když přerušíte léčbu, nemusíte se cítit dobře. Protože riziko vzniku abstinenčních příznaků ( např. nucení na zvracení, zvracení, průjem, úzkost a svalový třes) je větší, když je léčba přerušena náhle, neměl(a) byste nikdy přerušit léčbu náplastmi Fentanyl-ratiopharm sám/sama, ale vždy byste se měl(a) poradit nejdříve s lékařem.

Máte-li jakékoli další otázky, týkající se užívání tohoto přípravku, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.

4.

MOŽNÉ NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY

Podobně jako všechny léky, může mít i Fentanyl-ratiopharm nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.

Výskyt nežádoucích účinků: Velmi časté (více než 1 z 10 pacientů) Časté (u více než 1 ze 100, ale méně než 1 z 10 pacientů) Méně časté (u více než 1 z 1000, ale méně než 1 ze 100 pacientů) Vzácné (u více než 1 z 10 000, ale méně než 1 z 1000 pacientů) Velmi vzácné, včetně jednotlivých hlášených případů (u méně než 1 z 10 000 pacientů) Není známo výskyt z dostupných dat nelze odhadnout

Jestliže se u Vás vyskytne některý z následujících závažných velmi vzácných nežádoucích účinků, měl(a) byste přerušit léčbu a okamžitě vyhledat svého lékaře nebo navštívit nemocnici: závažná respirační deprese (těžká dušnost, chrčivý dech) nebo úplný zástava činnosti zažívacího traktu (křečovitá bolest, zvracení, plynatost).

Další nežádoucí účinky Velmi časté:

Ospalost, bolest hlavy, závratě, pocit nevolnosti (nucení na zvracení) nevolnost (zvracení), zácpa.

Časté:

Přecitlivělost, ztráta chuti k jídlu, problémy se spaním, deprese, úzkost, zmatenost, halucinace (vidiny, sluchové halucinace), útlum, nervozita, třes, brnění, závratě, nepříjemné pocity nepravidelného a/nebo silného bušení srdce, zvýšení krevního tlaku a zrychlení srdečního tepu, obtížné dýchání, průjem, sucho v ústech, bolest žaludku, poruchy trávení, pocení, svědění, kožní vyrážka, kožní reakce v místě přiložení náplasti, zarudnutí kůže, snížené vylučování moči, pocit neobvyklé únavy, zadržování tekutiny v tkáních, snížení psychické odolnosti, malátnost, pocit chladu. Kožní vyrážka, zarudnutí kůže a svědění obvykle vymizí během jednoho dne po odstranění náplasti.

Méně časté:

Neklid, desorientace, nepřirozený pocit štěstí, snížená citlivost na dotek, záchvaty klonických křečí a grand mal, ztráta paměti, potíže s řečí, pokles krevního tlaku s zpomalení srdečního rytmu, modré zbarvení kůže, porucha dýchání (respirační deprese), ztížené dýchání, ucpání střev, kožní potíže (ekzém, alergický zánět kůže, zánět kůže, kontaktní dermatitida, vyrážka), svalový třes, poruchy erekce, poruchy sexuálních funkcí, kožní reakce a přecitlivělost kůže v místě přiložení náplasti, chřipka jako onemocnění, pocity změny tělesné teploty. Pokud jste po nějakou dobu používal/a přípravek Fentanyl-ratiopharm může se stát, že sníží jeho účinek a bude potřeba upravit pro Vás dávkování (může se u Vás objevit tolerance na přípravek Fentanyl-ratiopharm)Rovněž se může objevit fyzická a psychosociální závislost a můžete prožít abstinenční příznaky pokud náhle ukončíte léčbu přípravkem Fentanyl-ratiopharm. Abstinenční příznaky mohou být nucení na zvracení, zvracení, průjem, úzkost a svalový třes.

Vzácné:

Zúžení zornic, nepravidelná činnost srdce, rozšíření žil, zástava dechu (apnoe), povrchové dýchání nebo zpomalené dýchání, které není pro tělo dostatečné (hypoventilace), neprůchodnost střev (subileus), škytavka, kožní reakce pod náplastí (zánět kůže, ekzém).

Velmi vzácné:

Bludné představy, stav vzrušení, obtížná koordinace, snížená ostrost zraku, bolestivá plynatost, bolest v močovém měchýři, snížené vylučování moči než normálně (snížená exkrece moči).Byly zaznamenány vzácné případy, kdy se u novorozenců objevily abstinenční příznaky poté, kdy matka během těhotenství dlouhodobě používala fentanylové trandermální náplasti.

Není známo:

Celkové alergické reakce s poklesem krevního tlaku a/nebo ztíženým dýcháním (anafylaktický šok, anafylaktická reakce), neobvykle pomalé dýchání.

DětiDěti a dospívající, kteří jsou léčeni fentanylovými transdermálními náplastmi mohou mít stejnénežádoucí účinky jako dospělí. Nejsou zvláštní rizika pro děti a dospívající pokud přípravek užívají podle doporučení.Velmi časté nežádoucí účinky u dětí byly v klinických studiích pozorovány horečka, nevolnost (zvracení) a pocit nevolnosti (nucení na zvracení).

Pokud se kterýkoli z nežádoucích účinků vyskytne v závažné míře, nebo pokud si všimnete jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci, prosím sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi.

5.

JAK PŘÍPRAVEK Fentanyl-ratiopharm UCHOVÁVAT

Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí, a to i použité náplasti. V transdermální náplasti zůstává i po použití značné množství léčivé látky.

Nepoužívejte přípravek Fentanyl-ratiopharm po uplynutí doby použitelnosti uvedené na obalu. Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce.

Tento přípravek nevyžaduje žádné zvláštní podmínky uchovávání.

Z hlediska ochrany životního prostředí a bezpečnosti musí být použité i nepoužité náplasti s prošlou dobou použitelnosti vyhozeny nebo vráceny do lékárny k likvidaci. Použité náplasti přeložte na polovinu přilnavými plochami náplasti k sobě a vložte je zpět do zevního obalu, než budou vyhozeny nebo v případě možnosti předány k likvidaci do lékárny.

1. DALŠÍ INFORMACE

Co Fentanyl-ratiopharm obsahuje

-

Léčivou látkou je fentanylum.

Jedna transdermální náplast uvolňuje 12,5 mikrogramů fentanylu za hodinu. 1 transdermální náplast s plochou 3,75 cm2 obsahuje

fentanylum 2,063 mg.

Jedna transdermální náplast uvolňuje 25 mikrogramů fentanylu za hodinu. 1 transdermální náplast s plochou 7,5 cm2 obsahuje

fentanylum 4,125 mg.

Jedna transdermální náplast uvolňuje 50 mikrogramů fentanylu za hodinu. 1 transdermální náplast s plochou 15 cm2 obsahuje

fentanylum 8,25 mg.

Jedna transdermální náplast uvolňuje 75 mikrogramů fentanylu za hodinu. 1 transdermální náplast s plochou 22,5 cm2 obsahuje

fentanylum 12,375 mg.

Jedna transdermální náplast uvolňuje 100 mikrogramů fentanylu za hodinu. 1 transdermální náplast s plochou 30 cm2 obsahuje

fentanylum 16,5 mg.

-

Pomocnými látkami jsou:

Adhezivní vrstva: adhezivní polyakrylátová fólie. Krycí fólie: polypropylenová fólie, modrý inkoust. Ochranná odnímatelná fólie: silikonizovaná pegoterátová fólie.

Jak přípravek Fentanyl-ratiopharm vypadá a co obsahuje toto balení Průhledná bezbarvá transdermální náplast s přilnavou spodní vrstvou pro nalepení na kůži. Transdermální náplasti mají modrý potisk s označením síly přípravku.

Velikost balení: Fentanyl-ratiopharm 12 μg/h: 2, 3, 4, 5, 8, 10, 16 nebo 20 transdermálních náplastí v 1 balení.

Fentanyl-ratiopharm 25 μg/h, Fentanyl-ratiopharm 50 μg/h, Fentanyl-ratiopharm 75 μg/h, Fentanyl-ratiopharm 100 μg/h: 3, 4, 5, 10, 16 nebo 20 transdermálních náplastí v 1 balení.

Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.

Držitel rozhodnutí o registraci ratiopharm GmbH, Ulm, Německo

Výrobce Merckle GmbH, Blaubeuren, Německo

Tato příbalová informace byla naposledy schválena: 10.8.2011


nahoru

Souhrn údajů o léku (SPC)

Příloha č. 3 k rozhodnutí o prodloužení registrace sp.zn. sukls118556/2010; sukls118559/2010; sukls118561/2010; sukls118563/2010; sukls118572/2010a příloha k sp. zn. sukls109971/2010

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

1.

NÁZEV PŘÍPRAVKU

Fentanyl-ratiopharm 12 µg/hFentanyl-ratiopharm 25 µg/hFentanyl-ratiopharm 50 µg/hFentanyl-ratiopharm 75 µg/hFentanyl-ratiopharm 100 µg/hTransdermální náplast

2.

KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

Jedna transdermální náplast uvolňuje 12,5 mikrogramů fentanylu za hodinu. Náplast s plochou 3,75 cm

2 obsahuje fentanylum 2,063 mg.

Jedna transdermální náplast uvolňuje 25 mikrogramů fentanylu za hodinu. Náplast s plochou 7,5 cm

2

obsahuje fentanylum 4,125 mg.

Jedna transdermální náplast uvolňuje 50 mikrogramů fentanylu za hodinu. Náplast s plochou 15 cm

2

obsahuje fentanylum 8,25 mg.

Jedna transdermální náplast uvolňuje 75 mikrogramů fentanylu za hodinu. Náplast s plochou 22,5 cm

2

obsahuje fentanylum 12,375 mg.

Jedna transdermální náplast uvolňuje 100 mikrogramů fentanylu za hodinu. Náplast s plochou 30 cm

2

obsahuje fentanylum 16,5 mg.

Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.

3.

LÉKOVÁ FORMA

Transdermální náplast.

Průhledná bezbarvá náplast s modrým potiskem na krycí folii: „fentanyl 12 µg/h“.Průhledná bezbarvá náplast s modrým potiskem na krycí folii: „fentanyl 25 µg/h“.Průhledná bezbarvá náplast s modrým potiskem na krycí folii: „fentanyl 50 µg/h“.Průhledná bezbarvá náplast s modrým potiskem na krycí folii: „fentanyl 75 µg/h“.Průhledná bezbarvá náplast s modrým potiskem na krycí folii: „fentanyl 100 µg/h“.

4.

KLINICKÉ ÚDAJE

4.1

Terapeutické indikace

Dospělí: - léčba silné chronické bolesti, která může být adekvátně zvládnuta pouze opioidními analgetiky.

Děti:- k dlouhodobé léčbě silné chronické bolesti u dětí od 2 let, které jsou léčeny opioidy

4.2

Dávkování a způsob podání

Transdermální podání.

Fentanyl-ratiopharm by měl být aplikován na nepodrážděnou a neozářenou kůži na rovnou plochu trupu nebo horní části paže. U malých dětí se upřednostňuje horní část zad, aby se minimalizovalamožnost odstranění náplasti dítětem. Na kůži nesmí být ochlupení. Pokud je třeba ochlupení odstranit, je lépe použít nůžky než holení. Pokud je třeba místo pro nalepení náplasti umýt, musí se použít voda. Mýdla, oleje, roztoky nebo jiné látky, které mohou dráždit kůži nebo měnit její vlastnosti, nesmějí být použity. Kůže musí být před nalepením náplasti úplně suchá. Náplast se před nalepením musí zkontrolovat. Náplasti, které jsou oříznuté, oddělené nebo jinak poškozené se nesmí použít.

Fentanyl-ratiopharm by měl být aplikován ihned po vyjmutí z obalu. Je třeba nedotýkat se adhezivní strany náplasti. Po odstranění obou částí ochranné fólie je třeba transdermální náplast pevně přitisknout na místo pomocí tlaku dlaně ruky po dobu asi 30 vteřin. Zkontroluje se, zda je náplast úplně přilepená, zvláště na okrajích. Poté je třeba si omýt ruce.

Fentanyl-ratiopharm by měl být trvale přilepen po dobu 72 hodin. Po odstranění náplasti by měla být další náplast aplikována na jinou oblast kůže. Stejné místo pro aplikaci je možné znovu použít po několika dnech.

Potřeba kontinuální terapie by měla být v pravidelných intervalech přehodnocována.

Dospělí:

Stanovení počáteční dávky:

Doporučuje se, aby byl Fentanyl-ratiopharm podáván pacientům, kteří v minulosti tolerovali opioidy. Při stanovení počáteční dávky je třeba brát v úvahu předchozí užívání opioidů pacientem, včetně možného výskytu tolerance, aktuální celkovou kondici a zdravotní stav pacienta.

U pacientů, kteří v minulosti neužívali silné opioidy, by měl být pro počáteční dávku použit Fentanyl-ratiopharm 25 μg/h.

U pacientů, kteří v minulosti neužívali opioidy, jsou klinické zkušenosti s přípravkem Fentanyl-ratiopharm omezené. Pokud je léčba pacientů, kteří v minulosti neužívali opioidy, přípravkem Fentanyl-ratiopharm považována za vhodnou, doporučuje se nejdříve titrovat dávku pomocí nízkých dávek krátce působících opioidů. Poté mohou být pacienti převedeni na Fentanyl-ratiopharm 25 μg/h. Dávka může být dále upravena směrem nahoru nebo dolů, pokud je to nutné, v přírůstcích po 12 nebo 25 μg/h, aby se dosáhlo nejnižší vhodné dávky přípravku Fentanyl-ratiopharm v závislosti na odpovědi a dodatečných potřebách analgezie (viz bod 4.4)

U pacientů tolerujích opioidy by měla být počáteční dávka přípravku Fentanyl-ratiopharm založena na dávce opioidních analgetik potřebné během posledních 24 hodin. Doporučené schéma propřevod z perorálního morfinu na Fentanyl-ratiopharm je uvedeno v tabulce 1:

Tabulka 1: Doporučená dávka přípravku Fentanyl-ratiopharm stanovená na základě perorální denní dávky morfinu:

Perorální dávka morfinu (mg/24 h)

Fentanyl-ratiopharm (μg/h)

< 90

25

90-134

37

135-189

50

190-224

62

225-314

75

315-404

100

405-494

125

495-584

150

585-674

175

675-764

200

765-854

225

855-944

250

945-1034

275

1035-1124

300

Předcházející analgetická léčba by měla být postupně vysazována od aplikace první náplasti až do dosáhnutí analgetické účinnosti přípravku Fentanyl-ratiopharm. U obou skupin pacientů, tedy u těch, kteří v minulosti neužívali opioidy, i u těch, kteří opioidy dobře tolerují, by nemělo být první hodnocení analgetického účinku přípravku Fentanyl-ratiopharm provedeno dříve než za 24 hodin po přiložení náplasti. Je to proto, že koncentrace fentanylu v séru se během této doby postupně zvyšuje.

Titrace dávky a udržovací léčba

Náplast by měla být vyměněna vždy za 72 hodin. Dávka by měla být individuálně titrována až do dosažení analgetické účinnosti. Pokud je na konci počáteční periody analgetický účinek nedostatečný, dávka může být zvýšena. Úprava dávkování, pokud je nutná, má probíhat v následujících titračních krocích od 25 μg/h až do 75 μg/h: 25 μg/h, 37 μg/h, 50 μg/h, 62 μg/h a 75 μg/h, následovně má být úprava dávky prováděna po 25 μg/h přírůstcích, i když je nutné brát v úvahu potřebu dodatečné analgezie (perorální morfin 90 mg/den ~ Fentanyl-ratiopharm 25 μg/h) a charakter pacientovy bolesti. K dosažení požadované dávky může být použito více náplastí Fentanyl-ratiopharm. Pacienti mohou potřebovat pravidelné doplňující dávky krátce působícího analgetika k potlačení „ průlomové“ bolesti. Doplňující nebo jiné metody analgezie by měly být zváženy, když dávka přípravku Fentanyl-ratiopharm přesáhnedávku 300 μg/h.

Ukončení terapie

Pokud je nezbytné léčbu přípravkem Fentanyl-ratiopharm ukončit, jakákoliv náhrada jinými opioidy musí být postupná, je třeba začít nízkými dávkami a pomalu dávky zvyšovat. Je to proto, že hladina fentanylu klesá po odstranění náplasti postupně. Po odstranění náplasti klesá sérová koncentrace fentanylu postupně s průměrným terminálním poločasem v rozmezí 13-25 hodin. Obecně platí, že ukončení léčby opioidy musí být postupné, aby se předešlo vzniku abstinenčních příznaků.

U některých pacientů se mohou abstinenční příznaky vyskytnout při změně nebo úpravě dávky (viz bod 4.8).

Použití u starších pacientů

Údaje ze studií s intravenózně podaným fentanylem naznačují, že starší pacienti mohou mít sníženou clearance, prodloužený poločas a mohou být citlivější na fentanyl, než mladší pacienti. Studie s přípravkem Fentanyl-ratiopharm u starších pacientů prokázaly, že farmakokinetika fentanylu se signifikantně neliší od mladších pacientů, ačkoli sérové koncentrace fentanylu byly vyšší. Starší, kachektičtí nebo oslabení pacienti by měli být pozorně sledováni pro příznaky toxicity fentanylu a pokud je to nutné, měla by jim být snížena dávka.

Pediatrická populace

Mladiství starší 16 let: dávkování jako u dospělých.

Děti 2-16 let: Fentanyl-ratiopharm by měl být předepsán pouze dětským pacientům, kteří tolerují opioidy (věk 2-16 let), a kteří již dostávali alespoň 30 mg ekvivalent perorálního morfinu denně. Při převedení pediatrických pacientů z perorálních opioidů na Fentanyl-ratiopharm odkazujeme na tabulku 2 „Doporučená dávka přípravku Fentanyl-ratiopharm stanovená na základě denní perorálnídávky morfinu“.

Tabulka 2: Doporučená dávka přípravku Fentanyl-ratiopharm stanovená na základě denní perorální dávky morfinu1

Perorální 24-hodinová dávka morfinu (mg/den)

Fentanyl-ratiopharm (μg/h)

Pediatričtí pacienti2 30-44

12

45-134

25

1 V klinických studiích byly použity tyto rozsahy denních perorálních dávek morfinu jako základ pro konverzi na Fentanyl-ratiopharm. 2 Konverze na transdermální fentanylové náplasti o síle větší než 25 μg/h je stejná pro dospělé i pediatrické pacienty.

U dětí, které dostávají větší denní perorální dávku morfinu než 90 mg, nejsou dostupné dostatečné údaje z klinických studií. V pediatrických klinických studiích byla požadovaná dávka fentanylu v transdermální náplasti počítána konzervativně: denní perorální dávka 30 mg až 44 mg morfinu nebo ekvivalentní dávka opioidu byla nahrazena jednou náplastí Fentanyl-ratiopharm 12 μg/h. Je třeba poznamenat, že toto schéma konverze pro děti platí pouze pro převedení z perorálního morfinu (nebo jeho ekvivalentu) na Fentanyl-ratiopharm náplasti. Toto schéma nemůže být použito při konverzi z přípravku Fentanyl-ratiopharm na jiné opioidy, protože by mohlo dojít k předávkování.

Analgetický účinek první dávky přípravku Fentanyl-ratiopharm nemusí být během prvních 24 hodin optimální. Během prvních 12 hodin po změně na přípravek Fentanyl-ratiopharm by měl proto pacient dostávat pravidelnou dávku předchozích analgetik. Během dalších 12 hodin by měla být analgetika podávána podle klinického stavu pacienta.

Vzhledem k tomu, že vrcholových koncentrací fentanylu je dosaženo po 12-24 hodinách léčby, doporučuje se u pacienta monitorovat nežádoucí účinky (k nimž může patřit i hypoventilace) po dobu alespoň 48 hodin po zahájení léčby přípravkem Fentanyl-ratiopharm náplastmi nebo po zvýšení dávky (viz bod 4.4).

Stanovení dávky a udržovací dávka

Jestliže analgetický efekt přípravku Fentanyl-ratiopharm není dostatečný, měl by být přidán morfin nebo jiný krátce působící opioid. V závislosti na potřebě dalšího analgetika nebo charakteru bolesti u dítěte, může lékař rozhodnout o zvýšení dávky. Úprava dávky by se měla provádět po 12 μg/h.

4.3 Kontraindikace

- Hypersenzitivita na fentanyl nebo na kteroukoli pomocnou látku tohoto přípravku. - Akutní pooperační bolest, protože během krátké doby použití není dostatek času na titraci dávky. - Těžká porucha funkce CNS. - Závažná respirační deprese.

4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití

Přípravek by měl být používán pouze jako součást komplexní léčby bolesti u pacientů, jejichž stav byl posouzen jak z hlediska medicínského, tak i sociálního a psychologického.

Léčba přípravkem Fentanyl-ratiopharm by měla být zahájena zkušeným lékařem, který je seznámen s farmakokinetikou a rizikem závažné hypoventilace. Pokud se u pacienta vyskytly závažné nežádoucí účinky, měl by být monitorován 24 hodin po odstranění náplasti, neboť sérová koncentrace fentanylu klesá postupně a je snížena o cca 50% za 17 hodin (v rozmezí 13-22 hodin).

U chronické benigní bolesti může být vhodné začít léčbu silnými opioidy s okamžitým uvolňováním (např. morfinem) a předepsat fentanylové transdermální náplasti až po stanovení účinnosti a optimální dávky silného opioidu.

Transdermální náplasti by se neměly stříhat, protože není dostatek informací o kvalitě, účinnosti a bezpečnosti dělených náplastí.

V případě potřeby vyšších dávek, než které odpovídají ekvivalentu 500 mg morfinu, se doporučuje znovu léčbu opioidy přehodnotit.

Nejčastější nežádoucí reakce při podávání obvyklých dávek přípravku jsou ospalost, zmatenost, nauzea, zvracení a zácpa. Prvně jmenované jsou přechodného charakteru, v případě že tyto příznaky přetrvávají, měla by být stanovena jejich příčina. Naproti tomu zácpa při pokračování léčby nepřestává. Všechny tyto účinky je možné očekávat. Aby byla léčba optimalizovaná, mělo by se jejich vzniku předcházet, zejména v případě zácpy. Často je třeba korigující léčba (viz bod 4.8).

Odstranění bolesti Studie ukázaly, že u téměř všech pacientů, bez ohledu na léčbu fentanylovými náplastmi, byla požadována doplňující léčba silnými rychle uvolňujícími léky k odstranění bolesti.

Respirační deprese Jako u všech účinných opioidů mohou někteří pacienti léčení přípravkem Fentanyl-ratiopharmprodělat respirační depresi, a proto by měli být pro tento účinek sledováni. Respirační deprese může přetrvávat po odstranění náplasti. Incidence respirační deprese je vyšší, když se zvyšuje dávka fentanylu (viz bod 4.9.) Léčivé látky působící na CNS mohou zhoršovat respirační depresi (viz bod 4.5). Pacientům, u kterých se vyskytla respirační deprese by měl být fentanyl podáván s opatrností a v nižší dávce.

Chronické onemocnění plic Pacienti s chronickou obstruktivní chorobou plic nebo jinou plicní chorobou mohou mít více závažných nežádoucích účinků. U těchto pacientů mohou opioidy snížit respirační úsilí a zvýšit rezistenci dýchacích cest.

Léková závislost Vzácně se při léčbě nádorové bolesti může po opakovaném podávání opioidů vyvinout tolerance, fyzická a psychická závislost. Výskyt iatrogenní závislosti je vzácný. Pacienti s anamnézou drogové závislosti nebo abusu alkoholu mají vyšší riziko vzniku závislosti a abusu při léčbě opioidy. Pacienti se zvýšeným rizikem abusu opioidů by měli být léčeni lékovými formami opioidů s modifikovaným uvolňováním, nicméně tito pacienti budou vyžadovat monitorování známek nesprávného užívání, abusu nebo závislosti. Fentanyl může být nadužíván podobným způsobem jako ostatní opioidy. Abusus nebo záměrné zneužívání trandermálních náplastí obsahujících fentanyl může vést k předávkování a/nebo úmrtí.

Zvýšený intrakraniální tlak Fentanyl-ratiopharm by měl být používán s opatrností u pacientů, kteří mohou být zvláště citliví na intrakraniální účinky retence CO2, jako jsou pacienti s prokázaným zvýšením intrakraniálního tlaku, poruchou vědomí nebo pacienti v kómatu. Fentanyl-ratiopharm by mohl být s opatrností použit u pacientů s nádory mozku.

Srdeční onemocnění Fentanyl může způsobit bradykardii. Fentanyl-ratiopharm by měl být proto podáván s opatrností pacientům s bradyarytmiemi. Opioidy mohou vyvolat hypotenzi, zvláště u pacientů s akutní hypovolémií. Symptomatická hypotenze a/nebo hypovolémie by měla být korigována před zahájením léčby přípravkem Fentanyl-ratiopharm.

Zhoršená funkce jater Fentanyl je metabolizován v játrech na inaktivní metabolity, u nemocných se zhoršenou funkcí onemocněním jater může být prodloužená eliminace. Pacienti se sníženou funkcí jater by měli být pečlivě sledování a v případě nutnosti by dávka měla být snížena (viz bod 5.2).

Zhoršená funkce ledvin Méně než 10% fentanylu je vylučováno v nezměněné formě ledvinami a na rozdíl od morfinu, nejsou známy aktivní metabolity eliminované ledvinami. Údaje získané při intravenózním podání fentanylu u pacientů s renálním selháním ukázaly, že distribuční objem fentanylu může být změněn dialýzou. To může ovlivnit sérové koncentrace fentanylu. Jestliže pacienti se zhoršenou funkcí ledvin dostávají transdermální náplasti s fentanylem, měli by být pečlivě sledováni pro známky toxicity fentanylu a v případě potřeby by dávka měla být snížena (viz bod 5.2).

Pacienti s horečkou/aplikací zevního tepla Farmakokinetický model ukazuje, že sérová koncentrace fentalu se může zvýšit asi o 1/3, pokud se teplota kůže zvýší na 40

0C. Pacienti, u nichž se objeví horečka, by měli být monitorováni pro výskyt

nežádoucích účinků způsobených opioidy a dávka přípravku by měla být v případě potřeby upravena. Je možné, že při vyšší teplotě se uvolní zvýšené množství fentanylu, což může vést k předávkování a úmrtí. Klinické farmakologické studie u zdravých dospělých subjektů ukázaly, že aplikace tepla přes náplast zvýšila střední hodnoty AUC fentanylu o 120% a střední hodnoty Cmax o 61%.

Všichni pacienti by se měli vyvarovat vystavování náplastí externím zdrojům tepla jako jsou nahřívací polštářky, elektrické dečky, vyhřívaná vodní lůžka, nahřívací nebo opalovací lampy, intenzivní opalování, ohřívací láhve, dlouhá koupel v horké vodě, saunování a pobyt v teplé vodě vířivky.

Interakce s jinými léčivými přípravkyInterakce s inhibitory CYP3A4:Současné užívání fentanylu s inhibitory cytochromu P450 3A4 (CYP3A4) (např. ritonavir, ketokonazol, itraconazol, flikonazol, voriconazol, troleandomycin, klarithromycin, nelfinavir, nefazodon, verapamil, diltiazem a amiodaron) může vést ke zvýšení koncentrace fentanylu v plazmě, která by mohla zvýšit nebo prodloužit jak léčebné tak nežádoucí účinky a může být příčinou respirační deprese. V těchto případech je potřeba pacientům věnovat zvýšenou pozornost. Souběžné používání trandermální náplati s fentanylem a inhibitorů CYP3A4 se nedoporučuje jestliže pacient není pečlivě sledován. Zejména u pacientů, kteří používají trandermální náplati s fentanylem a užívají inhibitory CYP3A4, by měli být sledovány příznaky respirační deprese a měla by u nich být zajištěna úprava dávkování.

Starší pacienti Údaje ze studií s intravenózně podaným fentanylem naznačují, že starší pacienti mohou mít sníženou clearance a prodloužený poločas. Navíc mohou být starší pacienti citlivější k léčivé látce než mladší pacienti. Starší pacienti by měli být pečlivě sledováni a v případě potřeby by jim měla být dávka snížena.

Pediatrická populacei Transdermální fentanylové náplasti nesmí být podávány pediatrickým pacientům, kteří dostávají opioidy poprvé (viz bod 4.2). Možnost závažné nebo život ohrožující hypoventilace existuje bez ohledu na dávku transdermálně podaného fentanylu.

Transdermální podávání fentanylu nebylo studováno u dětí a batolat do 2 let věku. Fentanyl se má podávat pouze dětem ve věku 2 roky a starším, které tolerují opioidy (viz bod 4.2). Fentanyl se nemá transdermálně podávat dětem a batolatům do 2 let věku.

Aby se zabránilo náhodnému požití dítětem, je třeba pečlivě zvolit místo pro nalepení transdermální fentanylové náplasti (viz bod 4.2) a pečlivě kontrolovat adhezi náplasti.

Kojení Protože je fentanyl vylučován do mateřského mléka, mělo by být při léčbě přípravkem Fentanyl-ratiopharm přerušeno kojení (viz také bod 4.6).

Pacienti s myasthenia gravis Mohou se objevit ne-epileptické (myo)klonické reakce. Při léčbě pacientů s myasthenia gravis je třeba opatrnosti.

Současné užívání smíšených agonistů/antagonistůSoučasné užívání buprenorfinu, nalbufinu nebo pentazocinu se nedoporučuje (viz bod 4.5.).

DopingUžívání fentanylových transdermálních náplastí vede k pozitivním dopingovým testům. Užívání fentanylových transdermálních náplastí jako dopingu může být hazardem se zdravím.

4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce Současné užívání jiných léků tlumících CNS, zahrnující opioidy, sedativa, hypnotika, celková anestetika, fenothiaziny, trankvilizéry, myorelaxancia, antihistaminika se sedativním účinkem a alkoholické nápoje, může způsobit vznik hypoventilace, hypotenze, hluboké sedace, komatu nebo může dojít k úmrtí. Proto při současném podávání výše uvedených léčivých přípravků a léčivých látek je třeba pacienty zvláště pečlivě sledovat.

Fentanyl, léčivá látka s vysokou clearance, je rychle a extenzivně metabolizován enzymovým systémem CYP3A4.

Současné užívání fentanylové transdermální náplasti s inhibitory cytochromu P450 3A4 (CYP3A4) (např. ritonavir, ketokonazol, itrakonazol, flikonazol, vorikonazol, troleandomycin, klarithromycin, nelfinavir, nefazodon, verapamil, diltiazem a amiodaron) může vést ke zvýšení koncentrace fentanylu v plazmě, která by mohla zvýšit nebo prodloužit, jak léčebné, tak nežádoucí účinky a může být příčinou respirační deprese. V těchto případech je potřeba pacientům věnovat zvýšenou pozornost.Souběžné používání trandermální náplati s fentanylem a inhibitorů CYP3A4 se nedoporučuje jestliže pacient není pečlivě sledován (viz bod 4.4).

Inhibitory monoaminooxidázy (IMAO)Užívání fentanylových transdermálních náplastí se nedoporučuje pacientům, kteří jsou současně léčeni IMAO. Byly oznámeny závažné a nepředvídatelné interakce zahrnující zvýšený účinek opiátů nebo zvýšený serotoninergní účinek. Proto se fentanyl nemá používat během 14 dnů po ukončení léčby IMAO.

Současné užívání směsi agonistů/antagonistůSoučasné užívání buprenorfinu, nalbufinu nebo pentazocinu se nedoporučuje. Tyto látky mají vysokou afinitu k opioidním receptorům s relativně nízkou vnitřní aktivitou, a proto částečně antagonizují analgetický účinek fentanylu a mohou vyvolat abstinenční příznaky u pacientů závislých na opioidech (viz také bod 4.4).

4.6 Těhotenství a kojení Bezpečnost fentanylu v těhotenství nebyla stanovena. Studie na laboratorních zvířatech prokázaly reprodukční toxicitu (viz bod 5.3). Není známo, zda existuje potenciální riziko u lidí. Fentanyl by proto neměl být používán během těhotenství, pokud to není považováno za absolutně nezbytné. Dlouhodobá léčba během těhotenství může způsobit abstinenční příznaky u dítěte. Fentanyl by se neměl používat během porodu (včetně císařského řezu), protože fentanyl prochází placentární bariérou a může způsobit respirační depresi u novorozence.

Fentanyl je vylučován do mateřského mléka a může způsobit sedaci a nebo respirační depresi u kojence. Kojení by proto mělo být přerušeno během léčby alespoň na dobu 72 hodin po odstranění náplasti Fentanyl-ratiopharm (viz bod 4.4).

4.7 Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje Přípravek Fentanyl-ratiopharm může mít významný vliv na schopnost řízení a obsluhu strojů. Toto je třeba očekávat zejména na začátku léčby, při změně dávkování a při současném podávání trankvilizérů nebo požívání alkoholu. U pacientů stabilizovaných na určité dávce nemusí být nutně omezena činnost vyžadující zvýšenou pozornost. Proto je třeba, aby se pacient poradil se svým lékařem, zda může řídit nebo obsluhovat stroje.

4.8 Nežádoucí účinky Bezpečnost fentanylových transdermálních náplastí byla ověřena u 1854 subjektů, jež participovali na 11 klinických studiích (dvojitě slepé (placebo nebo aktivní kontrola) a/nebo označená fentanylová transdermální náplast (bez kontrol nebo aktivních kontrol)) použitých pro zvládnutí chronické maligní nebo non-maligní bolesti. Tyto subjekty použily nejméně 1 dávku fentanylové transdermální náplasti a poskytly údaje o bezpečnosti. Na základě shromážděných dat z této klinické studie nejběžněji zaznamenané nežádoucí účinky byly ( s % výskytu): nausea (35,7%), zvracení (23,2%), zácpa (23,1%), somnolence (15,0%), závratě (13,1%) a bolest hlavy (11,8).

Záznamy o výskytu nežádoucích účinků přípravku Fentanyl-ratiopharm v klinických studiích a po jeho uvedení na trh jsou uvedeny níže.

Následující údaje o frekvenci výskytu jsou použity pro hodnocení nežádoucích účinků: velmi časté (≥1/10), časté (≥1/100,<1/10), méně časté (≥1/1 000, <1/100), vzácné (1/10 000, <1/1000), velmi vzácné (1/10 000) a není známo (z dostupných údajů nelze určit)

Nežádoucí účinky

Orgánový systém

Frekvence výskytuVelmi časté

Časté

Méně časté

Vzácné

Velmi vzácné

Není známo

Poruchy imunitního systému

hypersenzitivita

Anafylaktický

šok,

anafylaktická reakce, anafylaktoidní reakce

Poruchy metabolismu

a

výživy

anorexie

Psychiatrické poruchy

Nespavost, deprese, úzkost,

stav

zmatenosti, halucinace, sedace, nervozita

Neklid,dezorientace, euforická nálada

klamné myšlenky, stavy excitovanosti

Poruchy nervového systému

Somnolence,

závrať,

bolest hlavy

Tremor, parestézie

Hypestézie, křeče (zahrnující klonické křeče a grand mal) amnézie, poruchy řeči

ataxie

Oční poruchy

mióza

amblyopie

Poruchy sluchu a rovnováhy

závrať

Srdeční poruchy

Palpitace,

Bradykardie,

arytmie

tachykardie

cyanóza

Cévní poruchy

hypertenze

hypotenze

vasodilatace

Poruchy respirační, hrudní a mediastinální

dyspnoe

Respirační deprese,dechová nedostatečnost

Apnoe, hypoventilace

bradypnoe

Gastrointestinální poruchy

Nauzea, zvracení, zácpa

Průjem, sucho v ústech, bolest břicha, bolest v nadbřišku,dyspepsie

ileus

Subileus, škytavka

Bolestivá plynatost

Poruchy kůže a podkožní tkáně

Hyperhidróza, pruritus, vyrážka, erytém, kožní reakce v místě aplikace náplasti

Ekzém, alergická dermatitida, poruchy kůže, dermatitida, kontaktní dermatitida, exantém

Poruchy muskuloskeletární

a

pojivové

tkáně

Svalový spasmus

Svalové záškuby

Poruchy renálního

a

močového systému

Retence moči

Cystalgie, oligurie

Poruchy reprodukčního systému

Erektilní dysfunkce, sexuální dysfunkce

Celkové a jinde nezařazené poruchy a lokální reakce po podání

Vyčerpání, periferní otoky, astenie, malátnost, pocit chladu

Reakce v místě aplikace náplasti, onemocnění podobné chřipce, pocit změn tělesné teploty, hypersenzitivita

v místě

aplikace, abstinenční příznaky

Dermatitida v místě aplikace, ekzém v místě aplikace

Vyrážka, erytém a pruritus obvykle zmizí během jednoho dne po odstranění náplasti.

Stejně jako u jiných opioidních analgetik, může i opakované používání fentanylové transdermální náplasti vést ke vzniku tolerance, fyzické a psychické závislosti (viz bod 4.4).

Po převedení z dříve předepsaných opioidních analgetik na přípravek Fentanyl-ratiopharm nebo po náhlém přerušení léčby se mohou u pacientů objevit abstinenční příznaky (např. nauzea, zvracení, průjem, úzkost a třesavka) (viz bod 4.2). Byly popsány velmi vzácné případy novorozenců s

abstinenčními příznaky v případě, kdy matka během těhotenství dlouhodobě používala fentanylové transdermální náplasti (viz boz 4.6).

Pediatrická populaceProfil nežádoucích účinků u dětí a dospívajících léčených transdermálními fentanylovými náplastmi byl podobný jako u dospělých pacientů. V pediatrické populaci nebylo zjištěno jiné riziko mimo to, které lze očekávat při použití opioidů k odstranění bolesti spojené s vážnými chorobami a nezdá se, že existuje specifické riziko pro pediatrické pacienty spojené s podáváním fentanylu dětem ve věku 2 let, pokud byl podáván tak, jak bylo předepsáno. K velmi častým nežádoucím účinkům zaznamenaným v pediatrických klinických studiích patřila horečka, zvracení a nauzea.

4.9 Předávkování Příznaky při předávkování Příznaky z předávkování fentanylu jsou dány rozšířením jeho farmakokinetického působení, např. letargie, kóma, respirační deprese s Cheyne-Stokesovým dýcháním a/nebo cyanózou. Dalšími příznaky mohou být hypotermie, snížený svalový tonus, bradykardie, hypotenze. Příznaky toxicity jsou hluboká sedace, ataxie, mióza, křeče a respirační deprese, která je hlavním příznakem.

Léčba předávkování Pro zvládnutí respirační deprese je třeba okamžitě zahájit protiopatření, včetně odstranění náplasti a fyzické i verbální stimulace pacienta. Následně je možné podat specifické antidotum pro opioidy jako je naloxon. Pro dospělé je doporučená počáteční dávka naloxon hydrochloridu 0,4-2 mg i.v. V případě potřeby je možné tuto dávku podávat opakovaně každé 2 nebo 3 minuty, nebo podávat naloxon v kontinuální infuzi 2 mg v 500 ml isotonického roztoku chloridu sodného 9 mg/ml (0,9%) nebo v roztoku glukózy 50 mg/ml (5%). Rychlost infuze je třeba upravit podle předchozích bolusových injekcí a individuální odpovědi pacienta. Jestliže není možné intravenózní podání, naloxon hydrochlorid může být podán také intramuskulárně nebo subkutánně. Nástup účinku po intramuskulárním a subkutánním podání bude ve srovnání s intravenózním podáním pomalejší. Intramuskulární podání bude mít oproti intravenóznímu podání prodloužený účinek.

Respirační deprese v důsledku předávkování může přetrvávat déle než účinek antagonistů opioidů. Interval mezi intravenózním podáním antagonistů opioidů by měl být pečlivě stanoven, protože existuje možnost renarkotizace po odstranění náplasti; může být potřeba opakovaná aplikace nebo kontinuální infúze naloxonu. Odstranění narkotického efektu může být provázeno náhlou bolestí a uvolněním katecholaminů. Pokud to vyžaduje klinický stav pacienta, doporučuje se léčba na jednotce intenzivní péče. Je třeba zajistit a udržovat průchodnost dýchacích cest, případně pomocí orofaryngeálního vzduchovodu nebo endotracheální trubice a podat kyslíkovou terapii případně zavést asistovanou nebo řízenou ventilaci. Měla by být udržována přiměřená tělesná teplota a přívod tekutin u pacienta.

Jestliže přetrvává těžká hypotenze, je třeba uvažovat o hypovolémii, která by měla být zvládnuta parenterálním podáním tekutin podle potřeby.

5.

FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti Farmakoterapeutická skupina: opioidy; deriváty fenylpiperidinu ATC kód: N02AB03

Fentanyl je opioidní analgetikum, které vzájemně reaguje hlavně s μ-receptory. Jeho základní terapeutické účinky jsou analgezie a sedace. Koncentrace fentanylu v séru, které mají minimální analgetický efekt u pacientů, kteří opioidy neužívali, kolísá mezi 0,3-1,5 ng/ml; zvýšený výskyt nežádoucích reakcí je pozorován, přesáhnou-li sérové hladiny 2 ng/ml. Nejnižší účinná koncentrace fentanylu i koncentrace způsobující nežádoucí účinky se budou zvyšovat se vznikem narůstající tolerance. Tendence k vývoji tolerance individuálně značně kolísá.

Pediatrická populaceBezpečnost transdermálně podaného fentanylu byla zhodnocena ve třech otevřených klinických studiích provedených na 293 pediatrických pacientech s chronickou bolestí, ve věku 2 roky až 18 let, z toho bylo 66 dětí ve věku 2 až 6 let. V těchto studiích byl perorálně podaný morfin v denní dávce 30 mg až 45 mg nahrazen jednou náplastí uvolňující 12,5 mikrogramů/hodina. Počáteční dávky 25 mikrogramů/hodina a vyšší byly použity u 181 pacientů, kteří dostávali před tím denní perorální dávku morfinu alespoň 45 mg.

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Po podání přípravku Fentanyl-ratiopharm se fentanyl kontinuálně vstřebává kůží po dobu 72 hodin. V důsledku polymerové matrix a difúze fentanylu vrstvami kůže zůstává rychlost uvolňování relativně konstantní.

Absorpce Po prvním přípravku Fentanyl-ratiopharm se koncentrace v séru postupně zvyšují a obvykle se ustálí mezi 12-24 hodinami po podání a pak zůstávají relativně konstantní do konce 72 hodinového aplikačního intervalu. Dosažené koncentrace v séru jsou proporcionální k velikosti fentanylové transdermální náplasti. Po opakovaném podání, kdy každé trvá 72 hodin dosahují koncentrace v séru ustáleného stavu, který je udržován do dalšího podání náplasti stejné velikosti.

Distribuce Vazba fentanylu na plazmatické proteiny je 84 %.

Biotransformace Fentanyl je metabolizován hlavně v játrech cestou CYP3A4. Hlavní metabolit, norfentanyl, není aktivní.

Eliminace Při ukončení léčby náplastmi Fentanyl-ratiopharm se koncentrace fentanylu snižují postupně, pokles je přibližně 50 % během 13-22 hodin u dospělých nebo 22-25 hodin u dětí. Kontinuální absorpce fentanylu z kůže vede k pomalejšímu snižování koncentrace v séru než se pozoruje po intravenózní infuzi.

Přibližně 75 % absorbované látky je eliminováno močí hlavně ve formě metabolitů, méně než 10 % jako nezměněná léčivá látka. Asi 9 % dávky je vylučováno v metabolizované formě stolicí.

Farmakokinetika u vybraných skupin Starší a oslabené osoby mohou mít sníženou clearance fentanylu vedoucí k následnému prodloužení terminálního poločasu. U pacientů s poškozenou funkcí jater nebo ledvin může být clearance fentanylu změněna vzhledem ke změnám plazmatických bílkovin a metabolické clearance vedoucím ke zvýšení koncentrací fentanylu v séru.

Pediatrická populacePodle tělesné hmotnosti, se zdá být clearance (1/h/kg) u pediatrických pacientů ve věku 2 až 5 let vyšší o 82 % a o 25 % vyšší u dětí ve věku 6-10 let ve srovnání s dětmi ve věku 11-16 let, které mají pravděpodobně stejnou clearance jako dospělí. Tyto nálezy byly zváženy při stanovení doporučeného dávkování u pediatrických pacientů.

5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti

Preklinické údaje podložené konvenčními studiemi farmakologické bezpečnosti, toxicity po opakovaných dávkách a genotoxicity neodhalily zvláštní riziko pro lidi. Studie na zvířatech ukázaly u plodů potkanů sníženou fertilitu a zvýšenou mortalitu. Teratogenní účinky nebyly prokázány. Dlouhodobé studie na karcinogenitu fentanylu nebyly prováděny.

6.

FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1 Seznam pomocných látek

Adhezivní vrstva: adhezivní polyakrylátová fólie Krycí fólie: polypropylénová fólie, modrý inkoust Ochranná odnímatelná fólie: silikonizovaná pegoterátová fólie 100 μm

6.2 Inkompatibility Neuplatňuje se.

6.3 Doba použitelnosti 3 roky

6.4 Zvláštní opatření pro uchovávání Tento přípravek nevyžaduje žádné zvláštní podmínky uchovávání.

6.5 Druh obalu a velikost balení Každá transdermální náplast je vložena do zvláštního sáčku. Kompozitní fólie obsahuje následující vrstvy z vnějšku dovnitř: potahovaný Kraft papír/LDPE/Al/Surlyn (termoplastický kopolymer kyseliny ethylen-methakrylové).

Fentanyl-ratiopharm 12 μg/h Velikost balení: 2, 3, 4, 5, 8, 10, 16, 20 transdermálních náplastí.

Fentanyl-ratiopharm 25 μg/h Fentanyl-ratiopharm 50 μg/h Fentanyl-ratiopharm 75 μg/h Fentanyl-ratiopharm 100 μg/h Velikost balení: 3, 4, 5, 10, 16, 20 transdermálních náplastí.

Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.

6.6 Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku Po použití zůstává v transdermální náplasti ještě značné množství fentanylu. Použité transdermální náplasti je třeba složit lepicí vrstvou dovnitř a zlikvidovat nebo dle možnosti vrátit do lékárny. Veškeré nepoužitelné léčivé přípravky je třeba zlikvidovat nebo vrátit do lékárny.

7.

DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

ratiopharm GmbH, Ulm, Německo

8.

REGISTRAČNÍ ČÍSLO(A)

Fentanyl-ratiopharm 12 μg/h: 65/580/07-C Fentanyl-ratiopharm 25 μg/h: 65/349/06-C Fentanyl-ratiopharm 50 μg/h: 65/350/06-C Fentanyl-ratiopharm 75 μg/h: 65/351/06-C Fentanyl-ratiopharm 100 μg/h: 65/352/06-C

9.

DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

Fentanyl-ratiopharm 12 μg/h: 19.9.2007 / 24.3.2011Fentanyl-ratiopharm 25 μg/h: 13.9.2006 / 24.3.2011Fentanyl-ratiopharm 50 μg/h: 13.9.2006 / 24.3.2011Fentanyl-ratiopharm 75 μg/h: 13.9.2006 / 24.3.2011Fentanyl-ratiopharm 100 μg/h: 13.9.2006 / 24.3.2011

10.

DATUM REVIZE TEXTU

10.8.2011


nahoru

Informace na obalu

ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA VNĚJŠÍM OBALU

krabička

1.

NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU

Fentanyl-ratiopharm 12 μg/hFentanyl-ratiopharm 25 μg/hFentanyl-ratiopharm 50 μg/hFentanyl-ratiopharm 75 μg/hFentanyl-ratiopharm 100 μg/htransdermální náplast (fentanylum)

2.

OBSAH LÉČIVÉ LÁTKY/LÉČIVÝCH LÁTEK

Jedna transdermální náplast s plochou 3,75 cm

2 obsahuje 2,063 mg fentanylu a uvolňuje 12,5

mikrogramů fentanylu za hodinu.Jedna transdermální náplast s plochou 7,5 cm

2 obsahuje 4,125 mg fentanylu a uvolňuje 25

mikrogramů fentanylu za hodinu.Jedna transdermální náplast s plochou 15 cm

2 obsahuje 8,25 mg fentanylu a uvolňuje 50 mikrogramů

fentanylu za hodinu.Jedna transdermální náplast s plochou 22,5 cm

2 obsahuje 12,375 mg fentanylu a uvolňuje 75

mikrogramů fentanylu za hodinu.Jedna transdermální náplast s plochou 30 cm

2 obsahuje 16,5 mg fentanylu a uvolňuje 100 mikrogramů

fentanylu za hodinu.

3.

SEZNAM POMOCNÝCH LÁTEK

Pomocné látky:

adhezivní polyakrylátová fólie, polypropylénová fólie, modrý inkoust, silikonizovaná

pegoterátová fólie.

4.

LÉKOVÁ FORMA A VELIKOST BALENÍ

Fentanyl-ratiopharm 12 µg/h2,3, 4, 5, 8, 10, 16, 20 náplastí

Fentanyl-ratiopharm 25 µg/hFentanyl-ratiopharm 50 µg/hFentanyl-ratiopharm 75 µg/hFentanyl-ratiopharm 100 µg/h3, 4, 5, 10, 16, 20 náplastí

5.

ZPŮSOB A CESTA/CESTY PODÁNÍ

Transdermální podání.

Zde zapište datum a čas, kdy jste si náplast nalepil/a.

Datum

Čas

Datum

Čas

Před použitím si přečtěte příbalovou informaci.

6.

ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, ŽE LÉČIVÝ PŘÍPRAVEK MUSÍ BÝT UCHOVÁVÁN MIMO DOSAH A DOHLED DĚTÍ

Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí.

7.

DALŠÍ ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, POKUD JE POTŘEBNÉ

8.

POUŽITELNOST

Použitelné do:

9.

ZVLÁŠTNÍ PODMÍNKY PRO UCHOVÁVÁNÍ

Žádné zvláštní podmínky uchovávání.

10.

ZVLÁŠTNÍ OPATŘENÍ PRO LIKVIDACI NEPOUŽITÝCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ NEBO ODPADU Z TAKOVÝCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ, POKUD JE TO VHODNÉ

Použité i nepoužitelné léčivo vraťte do lékárny.

11.

NÁZEV A ADRESA DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

ratiopharm GmbH, Ulm, Německo.

12.

REGISTRAČNÍ ČÍSLO/ČÍSLA

Reg. číslo: 65/580/07-CReg. číslo: 65/349/06-CReg. číslo: 65/350/06-CReg. číslo: 65/351/06-CReg. číslo: 65/352/06-C

13.

ČÍSLO ŠARŽE

Číslo šarže:

14.

KLASIFIKACE PRO VÝDEJ

Výdej léčivého přípravku vázán na lékařský předpis.

15.

NÁVOD K POUŽITÍ

16.

INFORMACE V BRAILLOVĚ PÍSMU

Fentanyl-ratiopharm 12 µg/hFentanyl-ratiopharm 25 µg/hFentanyl-ratiopharm 50 µg/hFentanyl-ratiopharm 75 µg/hFentanyl-ratiopharm 100 µg/h

ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA MALÉM VNITŘNÍM OBALU

sáček

1.

NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU

Fentanyl-ratiopharm 12 μg/hFentanyl-ratiopharm 25 μg/hFentanyl-ratiopharm 50 μg/hFentanyl-ratiopharm 75 μg/hFentanyl-ratiopharm 100 μg/htransdermální náplast(fentanylum)

2.

OBSAH LÉČIVÉ LÁTKY/LÉČIVÝCH LÁTEK

Jedna transdermální náplast s plochou 3,75 cm

2 obsahuje 2,063 mg fentanylu a uvolňuje 12,5

mikrogramů fentanylu za hodinu.Jedna transdermální náplast s plochou 7,5 cm

2 obsahuje 4,125 mg fentanylu a uvolňuje 25

mikrogramů fentanylu za hodinu.Jedna transdermální náplast s plochou 15 cm

2 obsahuje 8,25 mg fentanylu a uvolňuje 50 mikrogramů

fentanylu za hodinu.Jedna transdermální náplast s plochou 22,5 cm

2 obsahuje 12,375 mg fentanylu a uvolňuje 75

mikrogramů fentanylu za hodinu.Jedna transdermální náplast s plochou 30 cm

2 obsahuje 16,5 mg fentanylu a uvolňuje 100 mikrogramů

fentanylu za hodinu.

3.

SEZNAM POMOCNÝCH LÁTEK

Pomocné látky:

adhezivní polyakrylátová fólie, polypropylénová fólie, modrý inkoust, silikonizovaná

pegoterátová fólie.

4.

OBSAH UDANÝ JAKO HMOTNOST, OBJEM NEBO POČET

Jedna transdermální náplast

5.

ZPŮSOB A CESTA/CESTY PODÁNÍ

Transdermální podání.Před použitím si přečtěte příbalovou informaci.

6.

ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, ŽE LÉČIVÝ PŘÍPRAVEK MUSÍ BÝT UCHOVÁVÁN MIMO DOSAH A DOHLED DĚTÍ

Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí.

7.

DALŠÍ ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, POKUD JE POTŘEBNÉ

8.

POUŽITELNOST

Použitelné do:

9.

ZVLÁŠTNÍ PODMÍNKY PRO UCHOVÁVÁNÍ

Žádné zvláštní podmínky uchovávání.

10.

ZVLÁŠTNÍ OPATŘENÍ PRO LIKVIDACI NEPOUŽITÝCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ NEBO ODPADU Z TAKOVÝCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ, POKUD JE TO VHODNÉ

Použité i nepoužitelné léčivo vraťte do lékárny.

11.

NÁZEV A ADRESA DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

ratiopharm GmbH, Ulm, Německo.

12.

REGISTRAČNÍ ČÍSLO/ČÍSLA

Reg. číslo: 65/580/07-CReg. číslo: 65/349/06-CReg. číslo: 65/350/06-CReg. číslo: 65/351/06-CReg. číslo: 65/352/06-C

13.

ČÍSLO ŠARŽE

Číslo šarže:

14.

KLASIFIKACE PRO VÝDEJ

15.

NÁVOD K POUŽITÍ

Tyto informace jsou určeny pouze odborníkům. Pokud máte pochybnosti o nějakém léku, prosím, kontaktujte svého lékaře. Nedoporučujeme se řídit informacemi uvedenými na těchto stránkách, mohou být zastaralé a nepřesné.