Euphyllin Cr N 300

Kód 0044306 ( SÚKL)
Registrační číslo 14/ 080/99-C
Název EUPHYLLIN CR N 300
Režim prodeje na lékařský předpis
Stav registrace registrovaný léčivý přípravek
Držitel registrace Nycomed GmbH, Konstanz, Německo
ATC klasifikace

nahoru

Varianty

Kód Náz. Forma
0044306 POR CPS PRO 20X300MG Tvrdá tobolka s prodlouženým uvolňováním, Perorální podání
0164388 POR CPS PRO 50X300MG Tvrdá tobolka s prodlouženým uvolňováním, Perorální podání
0044307 POR CPS PRO 50X300MG Tvrdá tobolka s prodlouženým uvolňováním, Perorální podání

nahoru

Příbalový létak EUPHYLLIN CR N 300

Strana 1 (celkem 6)

Příloha č. 1 ke sdělení sp.zn. sukls266153/2011, sukls266155/2011, sukls266156/2011 a sukls266158/2011

PŘÍBALOVÁ INFORMACE: INFORMACE PRO UŽIVATELE

EUPHYLLIN CR N 100, Tvrdé tobolky s prodlouženým uvolňováním

EUPHYLLIN CR N 200, Tvrdé tobolky s prodlouženým uvolňováním

EUPHYLLIN CR N 300, Tvrdé tobolky s prodlouženým uvolňováním EUPHYLLIN CR N 400, Tvrdé tobolky s prodlouženým uvolňováním

Theophyllinum)

Přečtěte si pozorně celou příbalovou informaci dříve, než začnete tento přípravek používat.-

Ponechte si příbalovou informaci pro případ, že si ji budete potřebovat přečíst znovu.

-

Máte-li jakékoli další otázky, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.

-

Tento přípravek byl předepsán vám. Nedávejte jej žádné další osobě. Mohl by jí ublížit, a to i tehdy, má-li stejné příznaky jako vy.

-

Pokud se kterýkoli z nežádoucích účinků vyskytne v závažné míře nebo pokud si všimnete jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci, prosím, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi.

V příbalové informaci naleznete: 1.

Co je Euphyllin CR N a k čemu se užívá.

2.

Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete Euphyllin CR N užívat.

3.

Jak se Euphyllin CR N užívá.

4.

Možné nežádoucí účinky.

5

Jak Euphyllin CR N uchovávat.

6.

Další informace

1.

CO JE EUPHYLLIN CR N A K ČEMU SE UŽÍVÁ

Indikační skupinaAntiastmatikum, brochospasmolytikum

CharakteristikaEuphyllin CR N je přípravek s postupným uvolňováním léčivé látky - tím je dosaženo prodlouženého účinku. Theofylin uvolňuje hladkou svalovinu dolních dýchacích cest a rozšiřuje průdušky, dále stabilizuje a omezuje zánětlivé procesy dýchacích cest.

Terapeutické indikaceEuphyllin CR N se používá k léčbě a prevenci stavů dušnosti podmíněných zúžením dýchacích cest bronchokonstrikce, edémy, záněty jako je bronchiální astma, chronický zánět plic a rozedma plic. Přípravky s prodlouženým uvolňováním theofylinu, tzv. retardované, ke kterým patří Euphyllin CR N, nejsou vhodné pro léčbu status asthmaticus těžký astmatický záchvat nebo akutního bronchospasmu náhlý záchvat dušnosti na podkladě zúžení průdušek.Přípravek mohou užívat dospělí, mladiství a děti od 1 roku.

2.

ČEMU MUSÍTE VĚNOVAT POZORNOST, NEŽ ZAČNETE EUPHYLLIN CR N UŽÍVAT

Neužívejte Euphyllin CR N,

jestliže jste alergický/á (přecitlivělý/á) na theofylin nebo na kteroukoli další složku přípravku Euphyllin CR N;

jestliže trpíte akutní infarktem myokardu a akutní tachykardií poruchou srdečního rytmu se zvýšenou tepovou frekvencí

Zvláštní opatrnosti při použití přípravku Euphyllin CR N je zapotřebí,

jestliže trpíte nestabilní anginou pectoris onemocnění věnčitých cév

jestliže trpíte náchylností k tachykardii porucha srdečního rytmu

Strana 2 (celkem 6)

jestliže trpíte těžkou hypertenzí;

jestliže trpíte hypertrofickou obstrukční kardiomyopatií chronickým onemocněním srdeční svaloviny

jestliže trpíte hypertyreózou zvýšenou funkcí štítné žlázy

jestliže trpíte epilepsií;

jestliže trpíte žaludečními nebo dvanáctníkovými vředy;

jestliže trpíte porfyrií metabolickou poruchou

jestliže trpíte těžkými poruchami jaterních nebo ledvinových funkcí.

Ve výše uvedených případech mohou pacienti přípravek užívat, jen pokud je to naprosto nezbytné.

Pokud se stavy uvedené v tomto odstavci u vás vyskytnou teprve během užívání přípravku, informujte o tom svého lékaře.

Užívání přípravku Euphyllin CR N u starých nebo těžce nemocných osob je spojeno se zvýšeným rizikem předávkování, a proto je třeba průběžně kontrolovat hladinu theofylinu v krvi viz odstavec 3.

Při léčbě poruch srdečního rytmu propranololem je třeba brát v úvahu, že propranolol může vyvolat u astmatika těžký bronchospasmus. U těchto nemocných se doporučuje dávat přednost verapamilu.

Podávání přípravku dětemEuphyllin CR N tobolky není vhodný pro děti mladší jednoho roku.

Vzájemné působení s dalšími léčivými přípravky

Účinky přípravku Euphyllin CR N a účinky jiných současně užívaných léků se mohou navzájem ovlivňovat. Prosím, informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte nebo jste užíval/a v nedávné době, a to i o lécích, které jsou dostupné bez lékařského předpisu. Než začnete současně s užíváním přípravku Euphyllin CR N užívat nějaký volně prodejný lék, poraďte se se svým ošetřujícím lékařem.

Ke vzájemnému zesílení účinků dochází při současném užívání přípravku Euphyllin CR N a jiných xantinových přípravků (složením podobných přípravku Euphyllin CR N), beta-sympatomimetik (používají se rovněž k rozšíření průdušek), kofeinu a jemu příbuzných látek.K poklesu účinku může docházet u kuřáků, při současném užívání barbiturátů (léků na spaní), zejména fenobarbitalu a pentobarbitalu, při současném užívání carbamazepinu, fenytoinu a fosfenytoinu, rifampicinu a rifapentinu, primidonu, sulfinpyrazonu a přípravků obsahujících třezalku nebo její extrakt. V těchto případech Vám lékař může zvýšit dávkování přípravku Euphyllin CR N.

Projevy z předávkování a zvýšené riziko výskytu nežádoucích účinků se mohou vyskytnout při kombinaci s následujícími přípravky: antikoncepční přípravky, makrolidová antibiotika zvláště erytromycin a troleandomycin, chinolony (inhibitory gyrázy, zvláště ciprofloxacin, enoxacin a pefloxacin, viz dále), imipenem, isoniazid, hydrazid kyseliny nikotinové, thiabendazol, blokátory vápníkového kanálu např. verapamil, diltiazem, propranolol, mexiletin, propafenon, ticlopidin, cimetidin a ranitidin, allopurinol a febuxostat, fluvoxamin, alfa-interferon a peginterferon alfa-2, zafirlukast, vakcína proti chřipce, etintidin, idrocilamid a zileuton. V těchto případech vám lékař může snížit dávkování přípravku.

Při současném užívání ciprofloxacinu nebo enoxacinu (léky používané k léčbě bakteriálních infekcí) je třeba dávku theofylinu snížit. Také jiné chinolony (např. pefloxacin, kyselina pipemidová) mohou zesílit účinek přípravků obsahujících theofylin. V rámci současné léčby chinolony je třeba provádět častější stanovení koncentrace theofylinu v krevním séru. Euphyllin CR N může snížit účinek přípravků obsahujících lithium carbonicum a beta-blokátory.

Theofylin zvyšuje močopudné působení diuretik a zvyšuje riziko výskytu nežádoucích účinků (např. při souběžném užívání furosemidu).

Strana 3 (celkem 6)

Podání halotanu (používá se při celkovém znecitlivění) může mít u pacientů užívajících Euphyllin CR N za následek závažné poruchy srdečního rytmu.

Nezapomeňte, že uvedené údaje platí i tehdy, jestliže jste přípravek vysadila v nedávné době.

Těhotenství a kojení

Poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem dříve, než začnete užívat jakýkoli lék.

Jelikož doposud není k dispozici dostatek zkušeností s užíváním theofylinu v prvním trimestru těhotenství, neměl by být v tomto období podáván. Během druhého a třetího trimestru, zejména ke konci těhotenství, dále v období kojení (theofylin prochází placentou a do mateřského mléka) se smí Euphyllin CR N užívat pouze v případě nezbytnosti.

Řízení dopravních prostředků a obsluha strojů

Euphyllin CR N může nepříznivě ovlivnit činnost vyžadující zvýšenou pozornost, koordinaci pohybů a rychlé rozhodování např. řízení motorových vozidel, obsluha strojů, práce ve výškách. Ve zvýšené míře to platí v kombinaci s alkoholem nebo jinými přípravky negativně ovlivňujícími pozornost nemocného. Tuto činnost byste měl(a) vykonávat pouze se souhlasem lékaře.

3.

JAK SE EUPHYLLIN CR N UŽÍVÁ

Vždy užívejte Euphyllin CR N přesně podle pokynů svého lékaře. Pokud si nejste jistý/á nebo máte další otázky, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.

Přesné dávkování přípravku určí vždy lékař.Euphyllin CR N se dávkuje individuálně, podle reakce nemocného. Optimálně (je-li to možné) se dávkování stanovuje podle hladiny theofylinu v krevním séru požadované rozmezí koncentrace je 8 - 20 mg/l. Kontrola hladiny theofylinu je třeba také zejména v případě nedostatečné účinnosti nebo při výskytu nežádoucích účinků. Při stanovování počáteční dávky je třeba brát v úvahu eventuální předcházející užívání theofylinu nebo jeho sloučenin, aby dávka mohla být odpovídajícím způsobem upravena. Místo skutečné tělesné hmotnosti se při stanovování dávky používá hmotnost ideální, protože theofylin neprochází do tukové tkáně. Pro děti do 8 let je denní udržovací dávka theofylinu přibližně 24 mg/kg tělesné hmotnosti a pro děti do 12 let přibližně 20 mg/kg.Kuřáci potřebují zpravidla vyšší dávku theofylinu (vztaženo na tělesnou hmotnost), a to z důvodu rychlejšího vylučování. Nemocní nad 60 let naopak vylučují theofylin zpomaleně. Opatrně je třeba dávkovat theofylin kuřákům, kteří vysadili kouření, protože u nich dochází k vzestupu hladiny theofylinu v krvi.Vylučování theofylinu bývá velmi často zpomaleno u nemocných trpících srdeční nedostatečností insuficiencí, výrazným nedostatkem kyslíku, sníženou funkcí ledvin, zápalem plic, virovou infekcí zejména chřipkou ve vyšším věku, stejně jako v kombinaci s některými jinými přípravky viz. odstavec ,,Interakce“. Ke sníženému vylučování theofylinu může také docházet po očkování proti tuberkulóze nebo chřipce. V těchto případech je většinou třeba snížit dávku Euphyllinu CR N.

Doporučené dávkovací schéma:Pokud lékař neurčí jinak, doporučují se následující udržovací dávky podle věku nemocného:

Věk /roky/

Tělesná hmotnost /kg/

Denní dávka

theofylinu v mg/kg

tělesné hmotnosti

Děti

Strana 4 (celkem 6)

1 - 6

5 - 20

24

6 - 8

20 - 25

24

8 - 12

25 - 40

20

Mladiství12- 16

40 - 60

18

Dospělí

50

11 - 13

Při přechodu z normálního theofylinového přípravku na přípravek s prodlouženým účinkem jako je Euphyllin CR N, je třeba brát v úvahu, že dávkování může být nižší, než je uvedeno.

Euphyllin CR N se obvykle užívá 2 krát nebo 1krát denně 1 tobolka. Denní dávka se užívá buď vcelku večer před spaním, nebo ve dvou dávkách ráno při snídani a večer před spaním.Nemocní s noční dušností užívají předepsanou denní dávku najednou večer před spaním.Léčení by mělo být započato užíváním 1 dávky pokud možno večer krátce před spaním a během 2 - 3 dnů by se dávka měla pomalu zvyšovat (dle doporučení lékaře).

Jakékoliv změny dávkování (zvyšování, snižování) lze provádět pouze na pokyn lékaře.

Tobolky se užívají nerozkousané s dostatečným množstvím tekutiny. Jestliže vám polykání tobolky působí obtíže, můžete ji otevřít a nerozkousaný obsah spolknout (u malých dětí možno na lžičce s čajem) a zapít dostatečným množstvím tekutiny.Délka užívání přípravku Euphyllin CR N se řídí druhem, závažností a průběhem onemocnění a stanovuje ji ošetřující lékař.

Jestliže jste užil(a) více přípravku Euphyllin CR N, než jste měl(a).

Při předávkování přípravkem se mohou objevit zažívací obtíže (nevolnost, bolesti žaludku, zvracení, průjem), zvýšená dráždivost (neklid, bolesti hlavy, nespavost, závratě) a srdeční obtíže (poruchy srdečního rytmu). Při výrazném předávkování se mohou vyskytnout i křečové záchvaty nebo těžké poruchy srdečního rytmu a oběhové selhání. V případě zvýšené individuální citlivosti vůči teofylinu se mohou vyskytnout závažné příznaky předávkování již při nižších, obvyklých dávkách.Jestliže se vyskytnou projevy z předávkování, měla by být následující dávka s ohledem na závažnost těchto příznaků vynechána nebo zredukována na 50 %. V každém případě je třeba vyhledat ošetřujícího lékaře, aby zkontroloval průběh léčby.

Jestliže jste zapomněl(a) užít přípravek Euphyllin CR N, nebo jste užil(a) nižší než předepsanou dávku.

Nezdvojujte následující dávku, abyste nahradil(a) vynechanou dávku. Pokračujte v užívání podle návodu lékaře. Poraďte se se svým ošetřujícím lékařem.

Jestliže jste přestal(a) užívat přípravek Euphyllin CR N. Pokračujte v léčbě dle rady ošetřujícího lékaře, i když se vaše obtíže výrazně zlepšily.Předčasné a nekontrolované ukončení léčby může mít za následek opětovné zhoršení vašeho stavu a ve zvýšené míře se mohou objevit záchvaty dušnosti.Jestliže i přesto chcete léčbu přerušit, vždy se předem poraďte se svým lékařem.Máte-li jakékoli další otázky týkající se užívání tohoto přípravku, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.

4.

MOŽNÉ NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY

Podobně jako všechny léky může mít i Euphyllin CR N nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.

Strana 5 (celkem 6)

Pokud se kterýkoliv z nežádoucích účinků vyskytne v závažné míře, nebo pokud si všimnete jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci, prosím, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi.

Během užívání přípravku Euphyllin CR N se mohou vyskytnout bolesti hlavy, stavy vzrušení, třes rukou (tremor), neklid, nespavost, zrychlený, popřípadě nepravidelný srdeční rytmus, palpitace (bušení srdce), pokles krevního tlaku, zažívací obtíže jako nevolnost, zvracení a průjem, zvýšená diuréza (močopudný účinek), změny hladin některých elektrolytů v krevním séru, zejména snížení hladiny draslíku, vzestup sérového vápníku a kreatininu, stejně jako zvýšené hodnoty cukru a kyseliny močové v krvi.

Velmi vzácné jsou alergické reakce na theofylin. Prvními příznaky může být svědění kůže nebokopřivka. V případě prvních náznaků alergické reakce přerušte užívání přípravku Euphyllin CR N a informujte o tom svého ošetřujícího lékaře.

Poklesem svalového tonu (napětí) může v noci docházet ke zhoršení stávajícího gastroezofageálního refluxu (zpětný tok žaludečního obsahu do jícnu).

Zvýšení výskytu nežádoucích účinků může být podmíněno zvýšenou individuální vnímavostí nemocného na theofylin nebo předávkováním (koncentrace theofylinu v krvi nad 20 mg/l).

Především při předávkování se mohou objevit toxické nežádoucí účinky, jako např. záchvaty křečí, náhlý pokles krevního tlaku, ventrikulární arytmie (porucha srdečního rytmu) a závažné zažívací obtíže (mezi jiným krvácení do zažívacího traktu).

5.

JAK EUPHYLLIN CR N UCHOVÁVAT

Uchovávejte při teplotě do 25°C.Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí.

Přípravek Euphyllin CR N nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti uvedené na krabičce za Použitelné do. Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce.

Léčivé přípravky se nesmí vyhazovat do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak máte likvidovat přípravky, které již nepotřebujete. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí.

6.

DALŠÍ INFORMACE

Co Euphyllin CR N obsahuje

Léčivou látkou je:Euphyllin CR N 100:Theophyllinum 100 mg v 1 tobolce s prodlouženým uvolňovánímEuphyllin CR N 200:Theophyllinum 200 mg v 1 tobolce s prodlouženým uvolňovánímEuphyllin CR N 300:Theophyllinum 300 mg v 1 tobolce s prodlouženým uvolňovánímEuphyllin CR N 400:Theophyllinum 400 mg v 1 tobolce s prodlouženým uvolňováním

Pomocnými látkami jsou monohydrát laktózy, mastek, methylcelulóza 15, mikrokrystalická celulóza, sodná sůl karmelózy, acetát celulózy, triethyl-citrát.Tobolka: oxid titaničitý, želatina, indigokarmín (pouze u síly 100 mg), čištěná voda.Potisk: černý inkoust (šelak, černý oxid železitý, propylenglykol, roztok amoniaku).

Jak přípravek Euphyllin CR N vypadá a co obsahuje toto baleníPopis přípravku: Euphyllin CR N 100: světle modré tobolky z tvrdé želatiny s černým potiskem Eu 100,obsahující bílé až téměř bílé pelety, tvar oblý, kulatý až válcovitý.Euphyllin CR N 200, 300 a 400: bílé tobolky z tvrdé želatiny s černým potiskem Eu 200,Eu 300 nebo Eu 400, obsahující bílé až téměř bílé pelety, tvar oblý, kulatý až válcovitý.

Strana 6 (celkem 6)

20 nebo 50 tobolek s prodlouženým uvolňovánímVšechny velikosti balení nemusí být přítomny na trhu

Držitel rozhodnutí o registraci a výrobceNycomed GmbH 78467 KonstanzNěmecko

VýrobceNycomed GmbH

Výrobní místo:16515 OranienburgNěmecko

Tato příbalová informace byla naposledy schválena 10.1.2012.


nahoru

Souhrn údajů o léku (SPC)

Strana 1 (celkem 8)

Příloha č. 2 ke sdělení sp.zn. sukls266153/2011, sukls266155/2011, sukls266156/2011 a sukls266158/2011

Souhrn údajů o přípravku

1.

NÁZEV PŘÍPRAVKU

Euphyllin CR N 100Euphyllin CR N 200Euphyllin CR N 300Euphyllin CR N 400

2.

KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

Tvrdé tobolky s prodlouženým uvolňováním obsahující:Theophyllinum

100 mg 200 mg300 mg400 mg v jedné tobolce.

Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.

3.

LÉKOVÁ FORMATvrdé tobolky s prodlouženým uvolňováním. Popis přípravku: Euphyllin CR N 100: světle modré tobolky z tvrdé želatiny s černým potiskem Eu 100,obsahující bílé až téměř bílé pelety, tvar oblý, kulatý až válcovitý.Euphyllin CR N 200, 300 a 400: bílé tobolky z tvrdé želatiny s černým potiskem Eu 200,Eu 300 nebo Eu 400, obsahující bílé až téměř bílé pelety, tvar oblý, kulatý až válcovitý.

4.

KLINICKÉ ÚDAJE

4.1.

Terapeutické indikaceEuphyllin CR N je určen k léčbě anebo prevenci symptomů astmatu (při bronchokonstrikci, zánětu a edému), chronické obstrukční nemoci plic a emfyzému.

4.2.

Dávkování a způsob podáníTheophyllin by měl být dávkován individuálně.Doporučuje se uvažovat dvě stadia dávkování: zahajovací terapie a udržovací terapie.Dokonalá farmaceutická technologie výroby přípravku Euphyllin CR N dovoluje dávkování dvakrát denně, stejně tak jako jedenkrát denně.

Dávkování jedenkrát denně:Pomalá rychlost resorpce přípravku dovoluje podávání jedenkrát denně u pacientů s normálním metabolismem - tj. u dospělých, kteří nejsou těžkými kuřáky. Denní dávka by měla být podávána večer, s cílem využít chronoterapeutického přínosu. Při podávání denní dávky jedenkrát denně ve večerních hodinách zajišťuje Euphyllin CR N charakteristický noční stabilní profil, který je přizpůsoben potřebám astmatických pacientů -zvláště těch, kteří trpí nočními symptomy - s tím, že během kritických hodin časně ráno je hladina theophyllinu v séru elevována.

Dávkování při zahajovací terapii:Ve snaze zajistit snášenlivost a bezpečnost léku a ve snaze umožnit, aby u pacienta vznikla tolerance k přechodným vedlejším účinkům podobným účinkům kofeinu, se obecně preferuje pomalé přizpůsobení dávek podle klinické odezvy.Protože Euphyllin CR N je dostupný v baleních s různým obsahem léčivé látky, je možné nastavit dávky tak, jak je doporučeno v následujícím schématu dávek. Obecně platí, že terapie by měla být započata s polovinou udržovací dávky, zvláště pokud je denní dávka podávána jedenkrát denně večer.

Strana 2 (celkem 8)

Průměrná zahajovací dávka pro dospělé a děti nad 25 kg tělesné hmotnosti je při dávkování dvakrát denně jedna tobolka Euphyllin CR N 200 á 12 hodin.Někteří pacienti, jako jsou děti, kuřáci, a někteří dospělí-nekuřáci metabolizují theophyllin rychleji a vyžadují podávání vyšších dávek. Tyto pacienty je možné obecně identifikovat podle toho, že jejich nejnižší hodnota koncentrace látky v séru je nižší než požadovaná, či opakovaně ke konci intervalu mezi dávkami se u nich projevují symptomy choroby.

Dávkování při udržovací terapii:Pokud není požadované odpovědi na léčbu dosaženo při podávání výše doporučené PRŮMĚRNÉ ZAHAJOVACÍ DÁVKY a pokud se neobjeví žádná nežádoucí reakce a nemůže být změřena hladina theophyllinu v séru, mělo by se přikročit k nastavení dávkování zvyšováním dávek v intervalu tří dnů. Ta dávka, po které je klinická odpověď uspokojivá, by měla být ponechána. Při zvyšování dávek bez měření koncentrace v séru až do maximální dávky, jak je uvedena dále, je možno postupovat takto:

UDRŽOVACÍ DÁVKY

TĚLESNÁ HMOTNOST

V KG

DENNÍ DÁVKA

THEOPHYLLINU V MG

/KG TĚLESNÉ VÁHY

DENNÍ DÁVKA

THEOPHYLLINU

V MG

Děti

1-6

5-20

24

100-480

6-8

20-25

24

480-600

8-12

25-40

20

500-800

12-16

40-60

18

720-1080

Dospělí

50-60

11-13

550-780

60-70

11-13

660-910

 70

11-13

 910

Pokud není zvýšená dávka tolerována, snižte dávku na úroveň, která je snášena. Překročení shora uvedených doporučených dávek musí být doprovázeno pečlivým sledováním pacienta či měřením hladin theophyllinu v séru. Pokud mohou být hladiny theophyllinu v séru měřeny akoncentrace je mezi 5 a 20 mg/l, dávku, pokud je tolerována, ponechte.

Tobolky se užívají nerozkousané s dostatečným množstvím tekutiny. Jestliže polykání tobolky působí obtíže, může se otevřít a nerozkousaný obsah spolknout (u malých dětí možno na lžičce s čajem) a zapít dostatečným množstvím tekutiny.

4.3.

KontraindikaceHypersensitivita na léčivou látku nebo na kteroukoliv pomocnou látku obsaženou v přípravku.Infarkt myokardu v nedávné době.Akutní arytmie s tachykardií.Zvláštní opatrnost se doporučuje u pacientů s nestabilní anginou pectoris, sklonem k arytmiíms tachykardií, těžkou hypertenzí, hypertrofickou obstrukční kardiomyopatií, hyperthyreoidismem, epilepsií, vředovou chorobou žaludku či duodena, těžkou dysfunkcí jater či ledvin a porfyrií.

Během těhotenství, zvláště po dobu prvního trimestru a kojícím matkám by měl být theophyllin podán pouze v případě absolutní nezbytnosti.

4.4.

Zvláštní upozornění a opatření pro použitíHladiny nad 20 mg/l v krevní plazmě mohou vyvolat projevy toxicity. U malého počtu pacientů může vzniknout toxická reakce i při hladinách mezi 15 až 20 mg/l, zvláště na začátku terapie.Snížená clearance theophyllinu byla dokumentována u pacientů s kardiální insuficiencí, těžkou hypoxií, porušenou funkcí jater, pneumonií, virovými infekcemi, u starších pacientů a

Strana 3 (celkem 8)

u pacientů užívajících určité léky (viz interakce). V těchto případech se proto doporučuje postupná úprava dávek a nastavení hladin theophyllinu v séru.

Novorozenci a menší kojenci mají extrémně pomalou rychlost clearance ve srovnání se staršími kojenci (nad 6 měsíců) a dětmi a poločas theophyllinu může u nich přesahovat 24 hodin. Rychlost eliminace theophyllinu může být rovněž snížena při dlouhodobých stavech s vysokou horečkou.

Kuřákům (1-2 balíčky denně) je často nutné podávat vyšší dávky theophyllinu než nekuřákům, kvůli kratšímu poločasu theophyllinu.

Mělo by být rovněž bráno v úvahu předchozí užívání preparátů obsahujících theophyllin.

4.5.

Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

4.5.1. Lékové interakce

Účinek theophyllinu je synergický s jinými přípravky, které obsahují:

-

Xantiny

-

Beta-sympatomimetika

-

Kofein a jemu podobné látky.

Zrychlené odbourávání a/nebo snížení biologické dostupnosti a účinnosti theopyllinu může nastat při souběžném užívání přípravků, které obsahují následující látky:

-

Barbituráty, zejména fenobarbital, pentobarbital, primidon

-

Carbamazepin

-

Phenytoin a fosphenytoin

-

Rifampicin a rifapentin

-

Sulfinpyrazon

-

Výrobky a přípravky obsahující hypericin

Ke zrychlenému odbourávání a/nebo snížení biologické dostupnosti a účinnosti theophyllinu může docházet také u kuřáků.

V těchto případech může být vyžadováno zvýšení dávky teophyllinu.

Zpomalené odbourávání a/nebo vzestup hladiny theophyllinu v plazmě, spojené se zvýšeným nebezpečím předávkování a zvýšeným rizikem výskytu nežádoucích účinků, se může vyskytnout při současném užívání následujících přípravků:

-

Perorální kontraceptiva

-

Makrolidová antibiotika (zvláště erytromycin a troleandomycin)

-

Chinolony (inhibitory gyrázy, zvláště ciprofloxacin, enoxacin a pefloxacin, viz dále).

-

Imipenem (zejména nežádoucí účinky na CNS – záchvaty)

-

Isoniazid

-

Hydrazid kyseliny nikotinové

-

Thiabendazol

-

Blokátory vápníkového kanálu (např. verapamil nebo diltiazem)

-

Propranolol

-

Mexiletin

-

Propafenon

-

Ticlopidin

-

Cimetidin, ranitidin

-

Allopurinol, febuxostat

Strana 4 (celkem 8)

-

Fluvoxamin

-

Alfa-interferon, peginterferon alfa-2

-

Zafirlukast

-

Vakcína proti chřipce

-

Etintidin

-

Idrocilamid

-

Zileuton,

V těchto případech může být potřebné snížit dávku teophyllinu.Ojediněle byly při současné léčbě ranitidinem popsány příznaky předávkování theophyllinem.

Protože existenci této interakce nelze zcela vyloučit, je v takovémpřípadě vhodné stanovit dávku theophyllinu vždy individuálně.

Pokud je theophyllin užíván současně s ciprofloxacinem má být dávka theophyllinu snížena na maximálně 60% doporučené dávky, s enoxacinem na maximálně 30% doporučené dávky. Také jiné chinolony (např. pefloxacin nebo kyselina pipemidová) mohou zesílit účinek přípravků obsahujících theophyllin. Proto se během léčby chinolony důrazně doporučuje provádět častá stanovení koncentrace theophyllinu v krevním séru.

Současně užívaný theophyllin může snížit účinnost přípravků obsahujících:

-

Lithium carbonicum

-

Betablokátory

Pokud je theophyllin užíván současně s následujícími přípravky, zesiluje jejich účinek a riziko výskytu nežádoucích účinků:

-

Diuretika, např. furosemid. Kalium-diuretický efekt theophyllinu a furosemidu může být

aditivní

-

Podání halotanu pacientům užívajícím theophyllin může mít za následek závažné poruchy

srdečního rytmu.

Interakce s potravinamiBylo prokázáno, že podání léku vzhledem k současnému příjmu potravy není pro Euphyllin CR N rozhodující. Zejména zeslabení účinků dávky navozené potravou nebylo nikdy pozorováno.

4.6.

Těhotenství a kojeníJelikož doposud není k dispozici dostatek zkušeností s užíváním theophyllinu v prvním trimestru těhotenství, neměl by být v tomto období podáván.Během druhého a třetího trimestru by mělo být podávání theophyllinu spojeno s posouzením

riziko/výhody, neboť theophyllin prochází placentární barierou a může mít sympatomimetický

účinek na plod.

Paralelně s délkou těhotenství může klesat vazba theophyllinu na proteiny a také jeho clearance, takže je třeba redukovat dávku, aby se tak zabránilo vzniku nežádoucích účinků.Podávání theophyllinu na konci těhotenství, může mít za následek inhibici děložních stahů.

Je

třeba pečlivě sledovat prenatálně exponované novorozence, neboť by se u nich mohly projevit účinky theophyllinu.Theophyllin přechází do mateřského mléka, což by mohlo u kojeného dítěte mít za následek dosažení terapeutické koncentrace v krevním séru. Z tohoto důvodu je třeba, aby kojící pacientka užívala dávky co nejnižší a kojit by měla bezprostředně před podáním léku.Dítě je třeba sledovat kvůli případným účinkům theophyllinu. Jsou-li nutné dávky vyšší, dítě

musí

být odstaveno.

4.7.

Účinky na schopnost řídit a obluhovat strojeSchopnost řídit motorová vozidla a obsluhovat stroje může být snížena díky účinkům na CNS (například neklid, bolesti hlavy, tachykardie) nebo tremorem.

Strana 5 (celkem 8)

4.8.

Nežádoucí účinkyByly pozorovány následující nežádoucí účinky; avšak dostatečně systematický soubor dat, který by umožnil provést odhad jejich četnosti není k dispozici.

Hlavní nežádoucí reakce vznikají obvykle při předávkování. Jsou to tyto projevy:Gastrointestinální poruchy: nausea, zvracení, průjemPoruchy centrálního nervového systému: bolesti hlavy, podrážděnost, neklid, nespavost, hyperexcitabilita reflexů, svalové záškuby, klonické a tonické generalizované křeče.Srdeční a cévní poruchy: palpitace, tachykardie, extrasystoly, návaly, hypertenze, oběhové selhání, ventrikulární arytmie.Respirační hrudní a mediastinální poruchy: tachypnoeDalší poruchy: exantém, syndrom nedostatečné sekrece ADH, změny hladin elektrolytů v séru, zvláště hypokalémie, zvýšení hladin kalcia a kreatininu v séru, hyperglykémie a hyperurikémie.

4.9.

PředávkováníProjevy intoxikace lze obvykle očekávat při hladinách v krevním séru nad 20 mg/l. K těžkéintoxikaci dochází zpravidla tehdy, pokud hladiny v séru překročí 40 mg/l.

Terapie:Pokud se objeví pouze lehké známky předávkování, mělo by být dávkování theophyllinu sníženo nebo přerušeno. Měla by být stanovena hladina v séru.

Pokud došlo k potenciálnímu předávkování a neobjevily se křeče, postupujte následovně:

a)

Vyvolejte zvracení.

b)

Podejte projímadlo (podání projímadla je zvláště důležité pokud byl aplikován přípravek s prodlouženým uvolňováním).

c)

Podejte aktivní uhlí.

Pokud má pacient křeče, postupujte následovně:

a)

Uvolněte dýchací cesty.

b)

Podejte kyslík.

c)

K léčbě křečí podejte diazepam intravenózně, v dávce 0,1 - 0,3 mg/kg tělesné hmotnosti, až do15 mg.

d)

Monitorujte základní životní funkce, udržujte krevní tlak a zajistěte adekvátní hydrataci.

Pokud pacient upadne po křečích do kómatu, postupujte následovně:

a)

Zajistěte dýchací cesty a podejte kyslík.

b)

Pokud je stav výsledkem předávkování perorální cestou, řiďte se podle shora uvedených doporučení, aby se zabránilo resorpci léku; namísto vyvolání zvracení musí být zavedena žaludeční sonda a provedena laváž, projímadlo a aktivní uhlí musí být podáno pomocí žaludeční sondy o širokém průměru určené k výplachům.

c)

Pokračujte v plné podpůrné péči a zajišťování adekvátní hydratace, zatímco probíhá metabolizování léku. Obecně platí, že metabolismus léku probíhá dostatečně rychle, takže není nutné uvažovat o dialýze, pokud však hladina v séru překročí 50 mg/ml, může být indikována hemoperfúze s aktivním uhlím.

5.

FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1.

Farmakodynamické vlastnostiFarmakoterapeutická skupina: antiastmatikum, bronchospasmolytikum

ATC kód: R03DA04

Theophyllin-

má bronchospasmolytický účinek

-

stabilizuje a omezuje zánětlivé procesy dýchacích cest

Strana 6 (celkem 8)

-

zmírňuje časnou astmatickou reakci

-

signifikantně omezuje pozdní astmatickou reakci

Přípravek má rovněž další účinky, typické pro deriváty xanthinu:-

zlepšuje kontraktilitu vyčerpané bránice

-

stimuluje respirační centrum

-

zlepšuje mukociliární očištovací schopnost

-

inhibuje uvolnění mediátorů z mastocytů

-

redukuje cévní odpor v plicní cirkulaci

-

má pozitivně inotropní a chronotropní účinek

-

má diuretický účinek

-

zvyšuje uvolňování epinefrinu z nadledvin.

Podle dosavadních znalostí jsou tyto účinky theophyllinu s největší pravděpodobností zprostředkovány inhibicí enzymů fosfodiesteráz s následným zvýšením intracelulárního cyklického AMP.

5.2.

Farmakokinetické vlastnostiPo perorální a rektální aplikaci je theophyllin rychle absorbován. Je distribuován do všech oddílů v organismu, proniká placentou a objevuje se v mateřském mléce.

Zdánlivý distribuční objem je přibližně 0,5 l/kg.

Theophyllin se ze 60% váže na bílkoviny krevní plazmy.

Theophyllin je eliminován primárně metabolizováním v játrech. Metabolizuje se asi 90 % látky, a to na 1,3 - dimethylmočovou kyselinu (40 %), 1-methylmočovou kyselinu (17 %) a 3-methylxanthin (36 %). 3-methylxanthin je přibližně o 50 % méně účinný než theophyllin, pokud jde o relaxaci hladkého svalstva dýchacích cest.Metabolity jsou vyloučeny společně se 7-13 % nezměněného theophyllinu.U novorozenců je 50 % podaného theophyllinu vyloučeno v nezměněné podobě a část theophyllinu se metabolizuje na kofein.Poločas theophyllinu je ovlivněn řadou známých faktorů. Je prodloužen u chronických alkoholiků, u pacientů s poruchou funkcí jater či ledvin, s městnavou srdeční slabostí. U pacientů s chronickou obstrukční chorobou pulmonální, s cor pulmonale či bez,může být rychlost clearance o mnoho pomalejší. U těchto pacientů může poločas theophyllinu překročit 24 hodin.Novorozenci a menší kojenci mají extrémně pomalou rychlost clearance ve srovnání se staršími kojenci (nad 6 měsíců) a dětmi, a poločas theophyllinu u nich může přesahovat 24 hodin.Rychlost eliminace theophyllinu může být také snížena u dlouhodobých stavů s vysokou horečkou.

Charakteristiky eliminace theophyllinu

Clearance

Poločas

(průměr  směrodatná odchylka)

(průměr  směrodatná

odchylka)

děti (nad 6 měsíců věku)

1,45  0,58

3,7  1,1 hod.

ml/kg/min

dospělí nekuřáci, astma bez komplikací

0,65  0,19

8,7  2,2 hod.

ml/kg/min

Strana 7 (celkem 8)

Průměrný poločas theophyllinu u kuřáků (1-2 balíčky cigaret denně) je 4-5 hodin a je tak o mnoho kratší, než je průměrný poločas u nekuřáků, který se pohybuje okolo 7-9 hodin. Zvýšení clearance theophyllinu způsobené kouřením je pravděpodobně výsledkem indukce enzymů metabolizujících léčivo, jejichž aktivita se po skončení kouření ihned nenormalizuje. Zdá se, že efekt kouření na farmakokinetiku theophyllinu se normalizuje za dobu tří měsíců až dvou let od ukončení kouření.

Absolutní biologická dostupnost

Absolutní biologická dostupnost theophyllinu podaného jako Euphyllin CR N ve večerních hodinách (750 mg theophyllinu) byla 100% ve srovnání s intravenózní infúzí 560 mg theophyllinu za 8 hodin. Biologická dostupnost Euphyllinu CR N není ovlivněna příjmem potravy.

Relativní biologická dostupnost

U pacientů při dosažení rovnovážného stavu ("steady state") byla relativní biologická dostupnost Euphyllinu CR N podávaného jedenkrát denně po večerním jídle 93 (80, 103) % vzhledem k Uniphyllinu a 91 (82, 101) % vzhledem k přípravku Theo-Dur, aplikovanému dvakrát denně.

Euphyllin CR N - opakované dávky, studie za rovnovážného stavu ("steady state studies")

Farmakokinetika za rovnovážného stavu byla sledována se zvláštním důrazem na podávání přípravku Euphyllin CR N jedenkrát denně ve večerních hodinách. Kolísání mezi maximální a minimální hladinou theophyllinu je přibližně 45 % při podávání denní dávky rozdělené do dvou dávek ráno a večer a přibližně 90 % při podávání denní dávky jedenkrát denně večer. Tyto hodnoty jsou jedny z nejnižších pro formu theophyllinu s prodlouženým uvolňováním a s kompletní absolutní biologickou dostupností. Navíc k homogenitě profilů koncentrace v závislosti na čase byla jejich dlouhodobá reprodukovatelnost upacientů dokumentována pro období delší než 1 rok.

Podávání přípravku dvakrát denně zajišťuje velmi vyrovnané plazmatické hladiny během 24 hodin, avšak za cenu ztráty nočního vzestupu (při podávání denní dávky jedenkrát denně), který je klinicky významný v léčení nočního astmatu. Podávání dvakrát denně se proto doporučuje pacientům bez nočních symptomů, nebo jen s jejich lehkými projevy.

5.3.

Předklinické údaje vztahující se k bezpečnostiToxicita theophyllinu byla ověřována na řadě zvířat.Kancerogenita, mutagenicita a teratogenicita nebyly u člověka popsány a soudě podle experimentů na zvířatech, nejsou v terapeutických koncentracích očekávány.Ve studiích chronické toxicity prováděných na psech a potkanech nebyly toxické účinky theophyllinu pozorovány.Dlouhodobé studie na zvířatech, s cílem zhodnotit kancerogenní potenciál theophyllinu, nebyly provedeny.V experimentech in vitro a in vivo nebyl zjištěn žádný mutagenní potenciál theophyllinu.

Theophyllin byl aplikován gravidním potkanům. Žádné známky embryotoxicity či teratogenních účinků nebyly zaznamenány. U gravidních myší theophyllin vyvolával rozštěp patra a malformace končetin.

U člověka nebyly malformace nikdy pozorovány.

6.

FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1.

Seznam pomocných látek

Monohydrát laktosy, mastek, methylcelulosa 15, mikrokrystalická celulosa, sodná sůl karmelosy, acetát celulosy, triethyl-citrát.Tobolka: oxid titaničitý, želatina, indigokarmín (pouze u síly 100 mg), čištěná voda.Potisk: černý inkoust (šelak, černý oxid železitý, propylenglykol, roztok amoniaku).

Strana 8 (celkem 8)

6.2.

Inkompatibility

Neplatňuje se.

6.3.

Doba použitelnosti

5 let

6.4.

Zvláštní opatření pro uchovávání

Uchovávejte při teplotě do 25°C.

6.5.

Druh obalu a velikost balení

PVC-PVDC/Al blistry,krabičkaVelikost balení: 20 nebo 50 tobolek s prodlouženým uvolňováním

6.6.

Návod k použitíTobolky k perorálnímu podání.

7.

Držitel rozhodnutí o registraciNycomed GmbHByk Gulden Str. 2D-78467 KonstanzNěmecko

8.

Registrační číslo

EUPHYLLIN CR N 100: 14/078/99-C EUPHYLLIN CR N 200: 14/079/99-C EUPHYLLIN CR N 300: 14/080/99-C EUPHYLLIN CR N 400: 14/081/99-C

9.

Datum první registrace/ prodloužení registrace

10.2.1999 / 19.11.2003 10.

Datum revize textu

10.1.2012


Tyto informace jsou určeny pouze odborníkům. Pokud máte pochybnosti o nějakém léku, prosím, kontaktujte svého lékaře. Nedoporučujeme se řídit informacemi uvedenými na těchto stránkách, mohou být zastaralé a nepřesné.