Estrimax
Registrace léku
Kód | 0032810 ( ) |
---|---|
Registrační číslo | 56/ 163/02-C |
Název | ESTRIMAX |
Režim prodeje | na lékařský předpis |
Stav registrace | registrovaný léčivý přípravek |
Držitel registrace | Gedeon Richter Plc., Budapešť, Maďarsko |
ATC klasifikace |
Příbalový létak ESTRIMAX
Příloha č. 1 k rozhodnutí o změně registrace sp. zn. sukls156740/2010
PŘÍBALOVÁ INFORMACE: INFORMACE PRO UŽIVATELE
Estrimax
2 mg potahované tablety
Estradiolum
Přečtěte si pozorně celou příbalovou informaci dříve, než začnete tento přípravek užívat
-
Ponechte si příbalovou informaci pro případ, že si ji budete potřebovat přečíst znovu.
-
Máte-li jakékoli další otázky, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.
-
Tento přípravek byl předepsán Vám. Nedávejte jej žádné další osobě. Mohl by jí ublížit, a to i tehdy, má-li stejné příznaky jako Vy.
-
Pokud se kterýkoli z nežádoucích účinků vyskytne v závažné míře, nebo pokud si všimnete jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci, prosím, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi.
V příbalové informaci naleznete:
1.
Co je přípravek Estrimax a k čemu se používá
2.
Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek Estrimax užívat
3.
Jak se přípravek Estrimax užívá
4.
Možné nežádoucí účinky
5
Jak přípravek Estrimax uchovávat
6.
Další informace.
1.
CO JE PŘÍPRAVEK ESTRIMAXA K ČEMU SE POUŽÍVÁ
Estrimax obsahuje ženský pohlavní hormon estradiol, který je totožný s estradiolem, který se vytváří ve vaječnících žen, a je klasifikován jako přirozený estrogen.
Estrimax patří do skupiny přípravků hormonální substituční terapie (HST) a užívá k následujícím účelům:
•
Zmírnění nepříjemných symptomů jako jsou návaly horka, noční pocení a suchost pochvy, které se objevují poté, co hladina estrogenu poklesne a menstruace se již nedostavuje (menopausa).
•
Jako prevence osteoporózy (řídnutí kostí) u žen po menopauze, které mají zvýšené riziko budoucích zlomenin a nemohou být léčeny pro toto onemocnění jinými přípravky.
Estrimax je předepisován zejména těm ženám, jimž byla odstraněna děloha (podstoupily hysterektomii) a které proto nevyžadují kombinovanou léčbu.
Jsou pouze omezené zkušenosti s léčbou přípravkem Estrimax u žen starších 65ti let.
2.
ČEMU MUSÍTE VĚNOVAT POZORNOST, NEŽ ZAČNETE PŘÍPRAVEK ESTRIMAXUŽÍVAT
Bezpečnost HST
Kromě přínosů má HST také některá rizika, která musíte vzít v úvahu při zvažování, zda HST budeteužívat či zda budete v léčbě pokračovat.
Lékařské vyšetření
Než začnete léčbu hormonální substituční terapií, měl by lékař zjistit Vaši osobní a rodinnou anamnézu. Lékař se může rozhodnout pro vyšetření prsů a/nebo břicha a rovněž může provést interní vyšetření, avšak pouze tehdy, pokud jsou tato vyšetření pro Vás nezbytná nebo je-li pro to zvláštnídůvod.
Po zahájení léčby HST byste měla chodit na pravidelná vyšetření (minimálně jednou za 12 měsíců). Při těchto návštěvách s Vámi lékař může hovořit o přínosech a rizicích pokračující léčby hormonální substituční terapií.
Nezapomínejte:
Pravidelně podstupujte screeningová vyšetření prsů (mamografie) a cervikální cytologii. Pravidelně si vyšetřujte prsy, zda nedošlo ke změnám jako je vznik dolíčků v kůži, změny na bradavkách nebojakékoli zatvrdliny, které vidíte či cítíte.
Srdeční choroby
HST není doporučována ženám, které mají onemocnění srdce či toto onemocnění nedávno prodělaly. Jestliže jste někdy měla srdeční chorobu, sdělte to lékaři, aby posoudil, zda byste HST měla užívat.
HST nepomáhá v prevenci srdečních chorob.
Studie s jedním typem HST (obsahujícím konjugované estrogeny a progestogen MPA) ukázaly, že ženy mohou mít v prvním roce užívání lehce zvýšenou pravděpodobnost srdečního onemocnění.
Pro další typy HST je riziko pravděpodobně podobné, ačkoli to není doposud zcela jisté.
Pokud pocítíte bolest na prsou, která se rozšiřuje do paže nebo krku, vyhledejte lékaře, jakmile to bude možné a HST dále neužívejte, dokud Vám to lékař opět nedovolí. Tato bolest může být příznakem srdeční choroby.
Cévní mozková příhoda
Nedávné výzkumy naznačují, že HST lehce zvyšuje riziko cévní mozkové příhody. Další faktory zvyšující riziko postižení cévní mozkovou příhodou jsou:
•
přibývající věk,
•
vysoký krevní tlak,
•
kouření,
•
nadměrná konzumace alkoholu,
•
nepravidelný srdeční rytmus.
Pokud máte z výše uvedeného obavy nebo pokud jste byla v minulosti postižena cévní mozkovou příhodou, sdělte to lékaři, aby posoudil, zda byste HST měla užívat.
Srovnání
U žen ve věku 50-59 let, které HST neužívají, se předpokládá, že za pětileté období budou cévní mozkovou příhodou postiženy v průměru 3 ženy z 1000.
U žen ve věku 50-59 let, které HST užívají, to budou 4 ženy z 1000.
U žen ve věku 60-69 let, které HST neužívají, se předpokládá, že za pětileté období bude cévní mozkovou příhodou postiženo v průměru 11 žen z 1000.
U žen ve věku 60-69 let, které HST užívají, to bude 15 žen z 1000.
Pokud pocítíte neobjasněnou bolest hlavy typu migrény s poruchami vidění nebo bez nich, vyhledejte lékaře, jakmile to bude možné a HST dále neužívejte, dokud Vám to lékař opět nedovolí. Tato bolest hlavy může být časným varovným příznakem cévní mozkové příhody.
Krevní sraženiny
HST může zvyšovat riziko krevních sraženin v žilách (tzv. trombóza hlubokých žil), a to zvláště v prvním roce užívání.
Tyto krevní sraženiny nejsou vždy vážné, avšak pokud sraženina pronikne do plic, může způsobit bolest na prsou, dušnost, kolaps nebo dokonce smrt. Tento stav se nazývá pulmonální embolie.
Trombóza hlubokých žil a pulmonální embolie jsou příklady stavů zvaných venózní tromboembolismus, VTE.
Pravděpodobnost, že se u Vás vyskytne krevní sraženina je vyšší:
•
pokud máte výraznou nadváhu,
•
pokud se u Vás vyskytly problémy s krevními sraženinami již dříve,
•
pokud se u někoho z Vašich blízkých příbuzných vyskytly problémy s krevními sraženinami,
•
pokud jste prodělala jeden či více samovolných potratů,
•
pokud se u Vás vyskytuje problém s krevní srážlivostí, který vyžaduje léčbu přípravky jako je warfarin,
•
pokud jste po delší dobu upoutána na lůžko kvůli složitější operaci, onemocnění či zranění,
•
pokud trpíte-li vzácným stavem známým jako systémový lupus erythematodes (SLE).
Pokud se něco z toho na Vás vztahuje, sdělte to svému lékaři, aby posoudil, zda byste HST měla užívat.
Srovnání
U žen ve věku 50-59 let, které HST neužívají, se předpokládá, že za pětileté období budou krevní sraženinou postiženy v průměru 3 ženy z 1000.
U žen ve věku 50-59 let, které HST užívají, to bude 7 žen z 1000.
U žen ve věku 60-69 let, které HST neužívají, se předpokládá, že za pětileté období bude krevní sraženinou postiženo v průměru 8 žen z 1000.
U žen ve věku 60-69 let, které HST užívají, to bude 17 žen z 1000.
Pokud pocítíte bolestivý otok nohy, náhlou bolest na prsou, dýchací obtíže, vyhledejte lékaře, jakmile to bude možné a HST dále neužívejte, dokud Vám to lékař opět nedovolí. Tyto příznaky mohou být varovným příznakem krevní sraženiny.
Pokud máte podstoupit operaci, ujistěte se, že Váš lékař o tom ví. Bude možná třeba přestat užívat HST 4 – 6 týdnů před operací, aby se snížilo riziko vzniku krevních sraženin. Lékař Vám řekne, kdy můžete s užíváním HST opět začít.
Vliv na riziko vzniku rakoviny
Rakovina prsu
Ženy mající rakovinu prsu nebo ženy, které ji prodělaly v minulosti, by HST neměly užívat.
Užívání HST riziko rakoviny prsu mírně zvyšuje oddálením menopauzy. Riziko postmenopauzálních žen užívajících HST založenou pouze na bázi estrogenu po dobu 5ti let je přibližně stejné jako u žen
stejného věku, jež stále menstruují a neužívají HST. Riziko u žen užívajících HST na bázi estrogenu a progestogenu je vyšší než u hormonální substituční terapie samotným estrogenem (avšak léčba estrogenem a progestogenem je přínosem pro endometrium, viz dále „Rakovina endometria“).
Pro všechny typy HST roste dodatečné riziko rakoviny prsu s délkou užívání HST. Vrací se však k normálu během 5ti let po ukončení užívání HST.
Riziko rakoviny prsu je rovněž vyšší, pokud:
•
Vaše blízké příbuzné (matka, sestra nebo babička) měly rakovinu prsu,
•
trpíte výraznou nadváhou.
Srovnání
U žen ve věku 50 let, které HST neužívají, se předpokládá, že do dosažení věku 65 let bude rakovina prsu diagnostikována v průměru u 32 žen z 1000.
U žen, jež HST na bázi estrogenu začnou užívat ve věku 50 let a které ji užívají po dobu 5ti let, to bude mezi 33 a 34 ženami z 1000 (tj. 1-2 případy navíc).
Pokud HST na bázi estrogenu užívají po dobu 10ti let, bude tento počet 37 na 1000 (tj. 5 případů navíc).
U žen, jež začaly užívat ve věku 50 let HST na bázi estrogenu a progestogenu a které ji užívají po dobu 5ti let, bude tento počet 38 žen z 1000 (tj. 6 případů navíc).
Pokud HST na bázi estrogenu a progestogenu užívají po dobu 10ti let, bude tento počet 51 na 1000 (tj.19 případů navíc).
Pokud zaznamenáte jakékoli změny prsou jako dolíčky v kůži, změny na bradavkách, jakékoli zatvrdliny, které vidíte či cítíte, navštivte lékaře, jakmile to bude možné.
Rakovina endometria (rakovina děložní sliznice)
Užívání HST na bázi samotných estrogenů po delší dobu může zvýšit riziko rakoviny děložní sliznice (endometria).
Užívání progestogenu společně s estrogenem napomáhá dodatečné riziko snížit.
Pokud Vám nebyla odňata děloha, lékař Vám může předepsat estrogen společně s progestogenem. Může Vám předepsat každou léčivou látku zvlášť nebo jako přípravek kombinované HST.
Pokud Vám byla odňata děloha (prodělala jste hysterektomii), lékař s Vámi probere možnost bezpečného užívání samotného estrogenu bez progestogenu.
Pokud Vám byla odňata děloha z důvodu endometriózy, může jakékoli zbylé endometrium v Vašem těle znamenat riziko. V takovém případě Vám lékař předepíše přípravek HST, který obsahuje jak estrogen tak progestogen.
Srovnání
U žen, které stále mají dělohu a které neužívají HST, bude diagnostikována rakovina endometria ve věku 50 - 65 let v průměru u 5 žen z 1000.
U žen, které užívají HST na bázi estrogenu, bude počet 2krát až 12krát vyšší v závislosti na dávce a době, po kterou léčbu užívají.
Přidání progestogenu k léčbě samotnými estrogeny podstatně snižuje riziko rakoviny endometria.
Pokud se u Vás objeví krvácení nebo špinění, není to obyčejně důvod k obavám, zvláště pak během několika prvních měsíců užívání HST.
Nicméně pokud krvácení nebo špinění
trvá déle než jen několik prvních měsíců,
objeví se až po určité době užívání HST,
pokračuje i poté, co byla léčba HST ukončena,
kontaktujte svého lékaře. Může to být známka toho, že endometrium se zvětšuje.
Rakovina vaječníků
Rakovina vaječníků je velmi vzácné ale závažné onemocnění. Může být těžké ho diagnostikovat, protože příznaky tohoto onemocnění jsou často nezřetelné.
Z některých studií vyplývá, že užívání HST na bázi samotných estrogenů po dobu delší než 5 let, může zvyšovat riziko rakoviny vaječníků. Není doposud známo, zda ostatní typy HST zvyšují riziko stejným způsobem.
Neužívejte přípravek Estrimax:
•
jestliže jste alergická (přecitlivělá) na estradiol nebo na kteroukoli další složku přípravku Estrimax (viz bod 6. „Další informace“),
•
jestliže je u Vás zjištěna rakovina prsu, prodělala jste ji nebo je u Vás na ni podezření (viz bod 2”Rakovina prsu”),
•
jestliže je u Vás zjištěn estrogenně podmíněný nádor, např. rakovina děložní sliznice, nebo je u Vás na něj podezření,
•
jestliže trpíte nezvyklým vaginálním krvácením, které nebylo diagnostikováno Vaším lékařem,
•
jestliže trpíte hyperplazií endometria (nadměrným růstem děložní sliznice), která není léčena,
•
jestliže u Vás dochází nebo došlo k tvorbě krevních sraženin (např. trombóza hlubokých žil nebo plicní embolie) nebo jste je prodělala bez zjevné příčiny, například v souvislosti s operací nebo těhotenstvím (viz bod 2 ”Krevní sraženiny v hlubokých žilách”),
•
jestliže jste v nedávné době prodělala infarkt myokardu, cévní mozkovou příhodu nebo pokud máte anginu pectoris,
•
jestliže trpíte nebo jste trpěla onemocněním jater a hodnoty jaterních testů se nevrátily do normálu,
•
jestliže trpíte porfyrií (enzymatická porucha jater).
Zvláštní opatrnosti při použití přípravku Estrimax je zapotřebí:
Informujte svého lékaře, trpíte-li dále uvedenými stavy nebo jestliže se u Vás takové stavy vyskytly již dříve. Váš lékař může Vaši léčbu pečlivěji sledovat. Tyto stavy se mohou ve vzácných případech během léčby přípravkem Estrimax projevit znovu nebo se mohou zhoršit:
máte-li jakékoli onemocnění ovlivňující děložní sliznici jako jsou myomy (nezhoubné nádory tkáně), endometrióza (výskyt děložní sliznice mimo dělohu) nebo jestliže jste trpěla hyperplasií endometria (nadměrným růstem děložní sliznice),
v anamnéze uváděné krevní sraženiny (trombóza) nebo rizikové faktory podmiňující vznik krevních sraženin (tyto rizikové faktory a příznaky krevních sraženin jsou uvedeny v bodě 2„Krevní sraženiny“)
měl-li někdo z Vašich blízkých příbuzných rakovinu prsu nebo jiné typy rakoviny podmíněné estrogeny (rakovina endometria),
máte-li vysoký krevní tlak,
jestliže se u Vás vyskytly jaterní poruchy, jako je adenom jater (nezhoubný nádor),
máte-li onemocnění ledvin nebo srdce,
máte-li cukrovku (diabetes mellitus) nebo žlučové kameny,
máte-li epilepsii či astma,
trpíte-li migrénou nebo těžkými bolestmi hlavy,
máte-li systémový lupus erythematodes (SLE, autoimunitní onemocnění pojiva, které může postihnout mnohé orgánové systémy),
máte-li vysoké hladiny tuku v krvi (hypertriglyceridemie),
máte-li otosklerózu (ztráta sluchu).
Máte-li podstoupit vyšetření krve, oznamte svému lékaři, že užíváte přípravek Estrimax, protože estrogeny mohou ovlivnit výsledky některých vyšetření.
Plánujete-li operaci, oznamte to svému lékaři. Možná bude třeba ukončit léčbu přípravkem Estrimax 4 až 6 týdnů před operací, aby se snížilo riziko vzniku krevních sraženin. Lékař Vám oznámí, kdy budete s léčbou opět moci začít.
Vysazení léčby přípravkem Estrimax
Vyskytne-li se u Vás kterýkoli z následujících stavů, ukončete léčbu přípravkem Estrimax a okamžitě kontaktujte svého lékaře:
objeví-li se u Vás vůbec poprvé bolest hlavy typu migrény,
objeví-li se u Vás žluté zbarvení kůže a očí (žloutenka) nebo jiné jaterní onemocnění,
objeví-li se u Vás příznaky vysokého krevního tlaku (např. bolest hlavy),
otěhotníte-li,
objeví-li se některý ze stavů uvedený v bodě 2 „Neužívejte přípravek Estrimax“.
Vzájemné působení s dalšími léčivými přípravky
Prosím, informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte nebo jste užívala v nedávné době, a to i o lécích, které jsou dostupné bez lékařského předpisu.
Některé léčivé přípravky mohou snižovat účinek přípravku Estrimax:
•
Léky používané k léčbě epilepsie (např. fenobarbital, fenytoin a karbamazepin);
•
Léky používané k léčbě tuberkulózy (např. rifampicin, rifabutin);
•
Léky používané k léčbě HIV infekcí (např. nevirapin, efavirenz, ritonavir a nelfinavir);
•
Bylinné přípravky obsahující třezalku tečkovanou (Hypericum perforatum).
Užívání přípravku Estrimax s jídlem a pitím
Tablety lze užívat jak během jídla a pití, tak i mimo něj.
Těhotenství a kojení
Poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem dříve, než začnete užívat jakýkoli přípravek.
Neužívejte přípravek Estrimax, máte-li podezření, že jste těhotná, jste-li těhotná nebo jestliže kojíte.
Řízení dopravních prostředků a obsluha strojů
Účinek přípravku Estrimax na schopnost řídit dopravní prostředky nebo obsluhovat stroje není znám.
Důležité informace o některých složkách přípravku Estrimax:
Estrimax obsahuje monohydrát laktosy. Pokud trpíte nesnášenlivostí některých cukrů, poraďte se před užitím přípravku Estrimax se svým lékařem.
3.
JAK SE PŘÍPRAVEK ESTRIMAX UŽÍVÁ
Vždy užívejte přípravek Estrimax přesně podle pokynů svého lékaře. Pokud si nejste jistá, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.
Pokud Vám byla odebrána děloha nebo pokud již nemáte menstruaci a neužíváte jiné přípravky hormonální terapie, můžete začít léčbu v jakýkoli vhodný den.
Užívejte jednu tabletu denně, přibližně ve stejnou denní dobu.
Tabletu zapijte sklenicí vody.
Užívejte tabletu každý den bez přerušení. Jakmile vyberete všech 28 tablet kalendářového balení, pokračujte ihned s užíváním tablet z dalšího balení.
Lékař by Vám měl předepsat nejnižší účinnou dávku estradiolu, která zmírní Vaše příznaky, a to po co možná nejkratší dobu.
Informujte svého lékaře, pokud se Vaše příznaky po třech měsících nezmírní.
Pokud Vám byla odebrána děloha, lékař Vám předepíše užívání progestogenu (další ženský hormon)jen tehdy, pokud trpíte stavem zvaným endometrióza (ukládání děložní sliznice mimo dělohu).
Jestliže jste doposud užívala jiný přípravek HST, poraďte se, prosím, se svým lékařem nebo lékárníkem, kdy byste měla začít přípravek Estrimax užívat.
Jestliže jste užila více přípravku Estrimax, než jste měla
Pokud jste užila více tablet přípravku Estrimax, než jste měla, poraďte se s lékařem nebo s lékárníkem. Předávkujete-li se přípravkem Estrimax, můžete cítit nevolnost nebo zvracet.
Jestliže jste zapomněla užít přípravek Estrimax:
Jestliže jste zapomněla užít tabletu v obvyklou dobu, pokuste se ji užít během následujících dvanácti hodin. Pokud již uplynulo více než 12 hodin, pokračujte s léčbou druhý den jako normálně.Nezdvojujte dávku, abyste doplnila vynechanou dávku.
Chcete-li léčbu přípravkem Estrimax ukončit.
Chcete-li léčbu přípravkem Estrimax ukončit, promluvte si nejprve o svém rozhodnutí se svým lékařem. Vysvětlí Vám účinky ukončení léčby a seznámí Vás s dalšími možnostmi.
Máte-li jakékoli další otázky, týkající se užívání tohoto přípravku, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.
4.
MOŽNÉ NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY
Podobně jako všechny léky, může mít i Estrimax nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.
Časté nežádoucí účinky (mohou se projevit u více než 1 ženy ze 100)
DepreseBolest hlavyBolesti břicha (žaludku)Pocity nevolnosti (nausea)Křeče v nohouCitlivost prsů, zvětšení prsů a bolestivost prsůEdém (zadržování tekutin)Hmotnostní přírůstek.
Méně časté nežádoucí účinky (mohou se projevit u méně než 1 ženy ze 100)
Poruchy viděníKrevní sraženiny v žilách (venózní trombotické onemocnění)Pálení žáhy (pyróza)ZvraceníNadýmání a plynatostŽlučové kamenyVyrážka nebo kopřivka
Nežádoucí účinky s neznámou frekvencí výskytu (mohou se projevit u méně než 1 ženy z 10000)
Nepravidelné vaginální krvácení*Migréna, zhoršení migrényCévní mozková příhodaNespavostEpilepsieZměny libidaVaginální plísňové infekceZhoršení astmatuZávratěPrůjemVypadávání vlasů (alopecie)Zvýšení krevního tlaku
* Je-li přípravek Estrimax předepsán ženám, které neprodělaly hysterektomii
Další nežádoucí účinky HST
Následující nežádoucí účinky byly hlášeny po použití jiných přípravků obsahujících estrogen či estrogen/progestogen. Další informace viz bod 2 ”Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek Estrimax užívat”.
- Cévní mozková příhoda- Krevní sraženiny- Rakovina prsu- Rakovina endometria- Rakovina vaječníků
Demence
HST nepomůže zlepšit ztrátu paměti. V jedné studii bylo pozorováno u žen, které začaly užívat kombinovanou HST po 65. roce věku, mírné zvýšení rizika demence. Není známo, zda lze tyto závěry aplikovat také na ženy, které jsou v době zahájení léčby mladší než 65 let nebo na ženy užívající jiné přípravky HST.
Onemocnění žlučníku
Po estrogen/progesteronové léčbě bylo hlášeno onemocnění žlučníku.
Kožní projevy
Hnědé pigmentové skvrny v obličeji (chloasma), kožní vyrážka včetně zánětů rukou nebo nohou (multiformní erytém), vznik citlivých míst, červené uzlíky na předních stranách nohou/kolenou (nodózní erytém) nebo modřinám podobné vyrážky (vaskulární purpura) a svědění (pruritus).
Pokud se kterýkoli z nežádoucích účinků vyskytne v závažné míře, nebo pokud si všimnete jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci, prosím, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi.
5.
JAK PŘÍPRAVEK ESTRIMAX UCHOVÁVAT
Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí.
Uchovávejte blistr v papírovém pouzdře, aby byl přípravek chráněn před světlem.
Přípravek Estrimax nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti, uvedené na krabičce. Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce.
Léčivé přípravky se nesmí vyhazovat do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak máte likvidovat přípravky, které již nepotřebujete. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí.
6.
DALŠÍ INFORMACE
Co přípravek Estrimax obsahuje
- Léčivou látkou je estradiolum 2 mg (ve formě estradiolum hemihydricum 2,070 mg) v jedné
potahované tabletě.
- Pomocnými látkami jsou:
Jádro tablety: koloidní bezvodý oxid křemičitý, magnesium-stearát, povidon, mastek, bramborový škrob, kukuřičný škrob, monohydrát laktosy.
Potah tablety: koloidní bezvodý oxid křemičitý, oxid titaničitý, makrogol 6000, hypromelosa,makrogol-stearát, černý oxid železitý.
Jak přípravek Estrimax vypadá a co obsahuje toto balení
Světle šedé, kulaté, bikonvexní, potahované tablety.
3 x 28 potahovaných tablet v Al/PVC blistrech, kartonové pouzdro, papírová krabička.
Držitel rozhodnutí o registraci a výrobce
Gedeon Richter Plc.,Gyömrői út 19-21,H-1103 Budapešť,Maďarsko
Tato příbalová informace byla naposledy schválena:
27.9.2011
Souhrn údajů o léku (SPC)
Příloha č. 2 k rozhodnutí o změně registrace sp. zn. sukls156740/2010
SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU
1.
NÁZEV PŘÍPRAVKU
ESTRIMAX
2 mg potahované tablety
2.
KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ
Jedna potahovaná tableta obsahuje estradiolum 2 mg (ve formě estradiolum hemihydricum 2,070 mg).
Pomocné látky: 45,430 mg monohydrátu laktosy v jedné potahované tabletě.
Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.
3.
LÉKOVÁ FORMA
Potahované tablety.
Světle šedé, kulaté, bikonvexní, potahované tablety.
4.
KLINICKÉ ÚDAJE
4.1
Terapeutické indikace
Hormonální substituční terapie (HRT nebo HST) estrogen deficitního syndromu u žen po menopause.
Preventivní léčba osteoporózy u postmenopauzálních žen s vysokým rizikem budoucích fraktur u těch, které netolerují, nebo mají kontraindikace pro jinou preventivní léčbu osteoporózy.
Estrogen je indikovaný hlavně pro ženy po hysterektomii, protože zde není třeba kombinace estrogen/progestogen.
Zkušenosti s léčbou žen starších 65 let jsou omezené.
4.2
Dávkování a způsob podání
Estrimax je substituční hormonální přípravek obsahující samotný estrogen. Estrimax by neměl být podáván ženám s intaktní dělohou, pokud nebude kombinován s podáváním progestogenu minimálně po dobu posledních 12-14 dní každého cyklu.
Pro zahájení léčby postmenopauzálních symptomů by měla být použita nejnižší možná účinná dávka po co možná nejkratší dobu (viz také bod 4.4)
Přechod na vyšší či zpět na nižší dávku přípravku Estrimax lze indikovat, pokud je odpověď po třech měsících nedostatečná (co se týče uspokojivého zmírnění symptomů, nebo pokud není uspokojivá snášenlivost).
Užívá se jedna tableta denně, bez přerušení. U žen s amenhoreou, které doposud neužívaly HST, či u žen přecházejících z jiné léčby HST a to buď samotnými estrogeny nebo produkty kombinované HST, může být léčba přípravkem Estrimax zahájena v jakýkoli vhodný den. U žen přecházejících ze sekvenční HST by léčba měla započít v pátý den krvácení. U žen, které neprodělaly hysterektomii, je třeba zvážit kontinuální nebo sekvenční kombinaci s progestogenem a to po dobu minimálně 12-14
dnů během každého cyklu. Typ, dávka i délka podávání progestogenu musejí zajistit dostatečnou inhibici proliferace endometria vlivem estrogenu (viz též bod 4.4).
Pokud pacientka zapomene užít jednu tabletu, měla by ji užít co nejdříve, jak je to možné a to v průběhu 12 hodin. Jinak by měla být nepoužitá tableta znehodnocena a pacientka by měla pokračovat další den novou tabletou. Pokud zapomene vzít tabletu žena, která neprodělala hysterektomii, může se zvýšit pravděpodobnost krvácení a špinění.
4.3
Kontraindikace
- Přecitlivělost na léčivou látku nebo na kteroukoli z pomocných látek přípravku;
- Známý, předchozí nebo suspektní karcinom prsu;
- Potvrzený či suspektní estrogen-dependentní maligní tumor (např. karcinom endometria);
- Diagnosticky neobjasněné krvácení z genitálu;
- Neléčená endometriální hyperplazie;
- Idiopatická žilní tromboembolie v anamnéze nebo současná žilní tromboembolie (hluboká žilní
trombóza, plicní embolie);
- Aktivní nebo v nedávné době prodělané arteriální trombembolické onemocnění (např. angina
pectoris, infarkt myokardu);
- Akutní onemocnění jater nebo jaterní postižení v anamnéze až do doby, než se jaterní testy
normalizují;
- Porfyrie.
4.4
Zvláštní upozornění a opatření pro použití
K léčbě postmenopauzálních příznaků HST se přistoupí pouze v těch případech, kdy příznaky nepříznivě ovlivňují kvalitu života. Ve všech případech předchází zahájení léčby a dále se nejméně jednou ročně provádí vyhodnocení rizika a přínosu léčby. Pokračovat v léčbě se má v případech, kdy výhody převáží riziko.
Lékařské vyšetření /sledování
Před nasazením nebo opětovným nasazením HST je třeba zjistit kompletní osobní a rodinnou zdravotní anamnézu. Přípravek Estrimax, stejně jako ostatní druhy hormonální terapie, může být indikován až po celkové lékařské a především gynekologické prohlídce, zejména po vyloučení abnormalit endometria a karcinomu prsu, s ohledem na kontraindikace a upozornění pro použití.V průběhu léčby se doporučují pravidelné prohlídky, jejich četnost a zaměření je třeba přizpůsobitindividuálně každé ženě. Ženu je třeba poučit, které změny v oblasti prsou má ohlásit lékaři nebo zdravotní sestře (viz „Karcinom prsu“ níže). Vyšetření, včetně mamografie, se mají provádět v souhlasu se současně uznávanou vyšetřovací praxí, přizpůsobenou individuálním klinickým potřebám.
Stavy, které vyžadují zvýšený dohled
Pokud je některý z níže uvedených stavů přítomen, vyskytl se v minulosti a/nebo se zhoršil v průběhu těhotenství nebo předchozí hormonální léčby, pacientka se má pečlivě sledovat. Je třeba brát v úvahu, že se tyto stavy mohou znovu objevit nebo zhoršit v průběhu léčby přípravkem Estrimax:
-
Leiomyom (fibrom dělohy) nebo endometrióza;
-
Tromboembolie v anamnéze nebo zvýšené riziko vzniku tromboembolie (viz níže);
-
Rizikové faktory pro estrogen dependentní tumory, např. 1. stupeň dědičnosti pro karcinom prsu;
-
Hypertenze;
-
Jaterní postižení (např. adenom jater);
-
Diabetes mellitus s nebo bez postižení cév;
-
Cholelithiáza;
-
Migréna nebo bolest hlavy (silná);
-
Systémový lupus erythematodes;
-
Anamnéza endometriální hyperplazie (viz níže);
-
Epilepsie;
-
Astma;
-
Otoskleróza.
Důvody pro okamžité přerušení léčby
Léčba se má okamžitě přerušit, pokud se objeví stavy uvedené v kontraindikacích a v následujících situacích:
-
Žloutenka nebo zhoršení jaterních funkcí;
-
Významné zvýšení krevního tlaku;
-
Nově vzniklá bolest hlavy migrenózního typu;
-
Těhotenství.
Hyperplazie endometria
Ženy s intaktní dělohou, které byly již dříve léčeny samotnými estrogeny, by měly být pečlivě vyšetřeny, aby se před začátkem léčby přípravkem Estrimax vyloučila možná hyperstimulace či malignita endometria.
Riziko hyperplazie endometria a karcinomu stoupá, pokud jsou estrogeny podávané samostatně v delším období (viz bod 4.8). Přidání progestogenu po dobu nejméně 12ti dnů v cyklu u žen s intaktní dělohou toto riziko značně sníží.
Přidání progestogenu u perorálních dávek > 2 mg estradiolu denně na bezpečnost endometria nebylo ověřováno v klinické studii.
V prvních měsících léčby se může objevit intermenstruální krvácení a špinění. Pokud se tyto příznaky projeví i po delší době léčby nebo přetrvávají i po vysazení léčby, je nutné vyšetřit jejich příčinu,někdy i endometriální biopsií k vyloučení endometriální malignity.
Neomezená stimulace estrogeny může vést k premaligním nebo maligním změnám zbytkových ložisek endometriózy. Z toho důvodu se má uvážit doplnění estrogenové substituční terapie progestogenem u těch žen, které podstoupily hysterektomii z důvodu endometriózy, pokud se o nich ví, že mají reziduální endometriózu.
Karcinom prsu
Randomizovaná placebem kontrolovaná studie „Women’s Health Initiative study„ (WHI) a epidemiologické studie, včetně „Million Women Study„ (MWS) zaznamenaly zvýšené riziko karcinomu prsu u žen užívajících několik let estrogenní, estrogen-progestogenovou nebo tibolonovou hormonální substituční terapii (HST) (viz bod 4.8). U všech HST se zvýšené riziko projeví po několika letech užívání a stoupá s délkou užívání, ale vrací se k původnímu riziku nejdéle do pěti let po přerušení léčby.
V MWS relativní riziko rakoviny prsu s konjugovaným koňským estrogenem (CEE) nebo estradiolem(E2) bylo vyšší v případě, kdy byl přidán progestogen buď v sekvenčním nebo v kontinuálním dávkování a to bez ohledu na typ progestogenu. Nebyly rozdíly mezi různými způsoby podávání.
Ve studii WHI bylo spojeno kontinuální podávání přípravku obsahujícího kombinaci konjugovaného koňského estrogenu a medroxyprogesteron acetátu (CEE + MPA) s rakovinou prsu, která byla rozsáhlejší a s častějším výskytem lokálních metastáz do lymfatických uzlin ve srovnání se skupinou dostávající placebo.
HST, zejména kombinace estrogen - progestogen zvyšuje denzitu mamografických zobrazení, a tím může nežádoucím způsobem ovlivnit radiologické odhalení karcinomu prsu.
Venózní tromboembolie
Používání hormonální substituční terapie je spojeno s vyšším rizikem vývoje venózního tromboembolismu (VTE), jako je hluboká žilní trombóza a plicní embolie.
Randomizovaná kontrolovaná studie a epidemiologické studie prokázaly dvojnásobně až trojnásobně zvýšené riziko u pacientek s HST než u žen bez HST. U žen, které HST neužívají, se předpokládaný počet případů VTE v 5tiletém obdobíodhaduje na 3 z 1000 žen ve věku 50-59 a 8 z 1000 žen ve věku 60-69 let. Předpokládá se, že u zdravých žen, užívajících HST po dobu 5ti let a více, se počet případů zvyšuje o 2 až 6 (odhad 4) na 1000 žen ve věku 50-59 let a o 5 až 15 (odhad 9) ve věku 60-69 let. Výskyt těchto případů je spíše v prvním roce léčby než později.
Mezi všeobecně uznávané rizikové faktory VTE patří pozitivní osobní nebo rodinná anamnéza, těžká obezita (BMI > 30 kg/m
2) a systémový lupus erythematodes (SLE). Na možnou roli varikosních žil
není jednoznačný názor.
U pacientek s anamnézou VTE nebo známou trombofilií je zvýšené riziko VTE. HST toto riziko ještě zvyšuje. Osobní nebo významnou rodinnou anamnézu tromboembolismu nebo opakujících se spontánních potratů je nutné vyšetřit s ohledem na vyloučení predispozice k trombofilii. Dokud nejsou zhodnoceny faktory trombofilie nebo nasazena antikoagulační léčba, užívání HST se u takových pacientek považuje za kontraindikované. U žen již užívajících antikoagulační léčbu je potřebné pečlivě zvážit poměr přínosu a rizika užívání HST.
Riziko VTE může být přechodně zvýšeno u delší imobilizace, po větším traumatu nebo chirurgickém zákroku. Tak, jako u všech pacientek po operaci, je potřeba věnovat zvýšenou pozornost profylaktickým opatřením v prevenci VTE, zejména u operace břišní a ortopedické na dolních končetinách. V úvahu je třeba vzít, pokud je to možné, i přechodné vysazení HST na 4 až 6 týdnů před operací. Opětovné nasazení se nedoporučuje dříve, než je pacientka opět kompletně mobilní.
Pokud dojde k rozvoji VTE při zahájení léčby, léčba se má přerušit. Pacientky se mají poučit, že pokud se objeví příznaky podezřelé z rozvoje VTE (bolestivé křeče nohou, náhlá bolest na hrudi, dušnost), musí okamžitě vyhledat svého lékaře.
Onemocnění koronárních arterií (Coronary artery disease - CAD)
Na základě sledování v randomizovaných kontrolovaných studiích nejsou žádné důkazy o kardiovaskulárních výhodách při kontinuálním podávání kombinovaných přípravků obsahujících estrogen a medroxyprogesteron acetát (MPA). Dvě rozsáhlé klinické studie (WHI a HERS - tj. Heart and Estrogen/progestin Replacement Study) ukázaly na možné zvýšené riziko kardiovaskulární morbidity v prvním roce podávání, ale i na žádný celkový přínos. Pro ostatní HST jsou jen omezené údaje z randomizovaných kontrolovaných klinických studií sledujících účinek na kardiovaskulární mortalitu a morbiditu. Z toho důvodu není jisté, zda se tato zjištění budou vztahovat i na ostatní HSTpřípravky.
Cévní mozková příhoda
Z jedné rozsáhlé randomizované klinické studie (WHI- studie) bylo jako druhotný výstup zjištění zvýšeného rizika ischemických iktů u zdravých žen v průběhu léčby přípravkem obsahujícím estrogen a medroxyprogesteron acetát (MPA). U žen, které neužívají HST, je odhad počtu postižení iktem v pětiletém období stanoven na 3 případy z 1000 ve věku 50-59 let a 11 případů z 1000 žen ve věku 60-69 let. U žen užívajících konjugovaný estrogen a MPA je odhad navýšení o 0-3 (předpoklad 1) na 1000 ve skupině 50-59tiletých a mezi 1-9 (předpoklad 4) na 1000 ve věku 60-69 let. Není známo, zda se zvýšené riziko vztahuje i na ostatní HST přípravky.
Karcinom ovaria
Dlouhodobé užívání (5-10 let) pouze estrogenových HST přípravků u žen po hysterektomii bylo v některých epidemiologických studiích spojeno se zvýšeným rizikem vzniku karcinomu ovaria. Neníjisté, zda dlouhodobé užívání kombinované HST odpovídá jinému riziku něž pouze tomu pro estrogenové přípravky.
Jiné okolnosti
Estrogeny působí retenci tekutin, z tohoto důvodu musí být pod pečlivým dohledem pacientky se srdeční a ledvinovou dysfunkcí. Pacientky s terminální renální insuficiencí se musí sledovat důkladně, protože se předpokládá, že je obsah léčivé látky v cirkulující krvi u těchto pacientekzvýšený.
Ženy s již existující hypertriglyceridemií se musí v průběhu estrogenové substituční léčbysledovat pečlivěji, protože v ojedinělých případech vedlo výrazné zvýšení plasmatických triglyceridů k pankreatitidě.
Estrogeny zvyšují globulíny vázající tyroxin (TBG), což vede k celkovému zvýšení cirkulujícího thyroidálního hormonu, jak bylo zjištěno měřením proteinu, který váže jód (PBI), hladiny T4 a T3 (měřeno radioimmunoessejí). Zpětná absorpce T3 je snížená, což odráží zvýšený TBG.Koncentrace volného T3 a T4 jsou nezměněné. Ostatní vazebné proteiny mohou být v séru zvýšené, např. kortikoidy vázající globuliny (CBG), globuliny vázající pohlavní hormony (SHBG) a tím mohou způsobit zvýšení cirkulujících kortikosteroidů a pohlavních hormonů. Koncentrace volných nebo biologicky aktivních hormonů jsou nezměněné. Ostatní proteiny v plasmě mohou být zvýšené (angiotensinogen/renin substrát, alfa-1-antitrypsin, ceruloplazmin).
Nejsou dostatečné důkazy pro zlepšení kognitivních funkcí. Některé údaje ze studie WHI naznačují zvýšené riziko možné demence u žen, které začínají s užíváním přípravku po 65. roku. Není známo, zda se zjištění týká i mladších žen po menopauze nebo i jiných HST přípravků.
Antikoncepce:
Přípravek Estrimax nemá antikoncepční účinek.
Přípravek Estrimax obsahuje laktosu. Pacientky trpící vzácnými dědičnými problémy intolerance galaktosy, hereditární deficiencí laktázy nebo při malabsorpci glukosy-galaktosy by neměly tento přípravek užívat.
4.5
Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce
S přípravky indukujícími aktivitu jaterních enzymů, zejména enzymů cytochromu P450 (jako např. s barbituráty, karbamazepinem, rifampicinm, fenylbutazonem, meprobamátem a hydantoiny) dochází ke snížení účinnosti estradiolu.
Antiretrovirové přípravky: ritonavir a nelfinavir, ačkoli jsou známy jako silné inhibitory enzymů, vykazují naopak při současném užíváním se steroidními hormony indukční vlastnosti.
Fytofarmaka obsahující třezalku tečkovanou (Hypericum perforatum) mohou zvyšovat metabolismus estrogenů.
Z klinického hlediska může zvýšený metabolismus estrogenů a progestogenů vést ke snížení účinku a změnám v profilu děložního krvácení.
4.6 Těhotenství a kojení
Přípravek Estrimax by neměl být podáván v těhotenství ani v období kojení. Dosud neexistují žádné údaje ani studie prokazující riziko embryonálních či fetálních malformací.
4.7 Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje
Přípravek neovlivňuje schopnost řídit motorová vozidla a obsluhovat stroje.
4.8
Nežádoucí účinky
Klinické zkušenosti
V klinických studiích se nežádoucí účinky vyskytly u méně než 10 % pacientek. Nejčastěji hlášené nežádoucí účinky jsou: citlivost prsou/bolest prsou, bolest břicha, otoky a bolest hlavy.
Během léčby přípravkem Estrimax se mohou vyskytnout následující nežádoucí účinky:
Třída orgánových systémů
Velmi časté(1/10)
Časté(1/100 až <1/10)
Méně časté (1/1000 až <1/100)
Vzácné (1/10000 až < 1/1000)
Psychiatrické poruchy
Deprese
Poruchy nervového systému
Bolest hlavy
Poruchy oka
Abnormální vidění(blíže neurčeno)
Cévní poruchy
Venózní embolismus (blíže neurčeno)
Gastrointestinální poruchy
Bolesti břicha,nausea
Dyspepsie, zvracení,plynatost,nadmutí břicha
Poruchy jater a žlučových cest
Cholelitiáza
Poruchy kůže a podkožní tkáně
Vyrážka, kopřivka
Poruchy svalové kosterní soustavy a pojivové tkáně
Křeče v dolních končetinách
Poruchy reprodukčního systému a prsu
Citlivost prsou, zvětšení prsou,bolest prsou
Celkové poruchy a reakce v místě aplikace
Edém
Vyšetření
Zvýšení tělesné hmotnosti
Rakovina prsu
Podle závěrů velkého počtu epidemiologických studií a jedné randomizované, placebem kontrolované studie Women’s Health Initiative (WHI) se celkové riziko rakoviny prsu zvyšuje s délkou užívání HST u současných nebo minulých uživatelek HST.
U pouze estrogenové HST jsou odhady relativního rizika (RR) z re-analýzy původních údajů z 51 epidemiologických studií (v nichž > 80 % HST byla pouze estrogenová HST) a z epidemiologické studie Million Women Study (MWS) podobné, a to 1,35 (95% CI: 1,21 – 1,49) a 1,30 (95% CI: 1,21 –1,40) u MWS.
U kombinované HST s estrogenem a progestogenem zaznamenaly některé epidemiologické studie celkově vyšší riziko rakoviny prsu ve srovnání se samotnými estrogeny.
Studie MWS zaznamenala, že ve srovnání se ženami, které HST nikdy neužívaly, souviselo užívání různých typů kombinovaných estrogen-progestogenových HST s vyšším rizikem rakoviny prsu (RR = 2,00; 95% CI: 1,88 – 2,12) než použití samotných estrogenů (RR = 1,30; 95% CI: 1,21 – 1,40) nebo použití tibolonu (RR=1,45; 95% CI: 1,25-1,68).
Studie WHI zaznamenala odhad rizika 1,24 (95% CI: 1,01 – 1,54) po 5,6 roku dlouhém užívání kombinované HST s estrogenem a progestogenem (CEE + MPA) u všech uživatelek ve srovnání s placebem.
Absolutní rizika propočítaná ze studií MWS a WHI jsou uvedena níže:
Studie MWS ze známého průměrného výskytu rakoviny prsu v rozvinutých zemích odhadla, že:
U žen neužívajících HST se očekává, že asi u 32 z 1000 bude diagnostikována rakovina prsu ve věku 50 až 64 let.
Na 1000 současných nebo minulých uživatelek HST bude počet dodatečných případů během příslušného období
U uživatelek pouze estrogenové substituční léčby
0 až 3 (nejlepší odhad = 1,5) u 5tiletého užívání
3 až 7 (nejlepší odhad = 5) u 10tiletého užívání.
U uživatelek estrogenové plus progestogenové kombinované HST
5 až 7 (nejlepší odhad = 6) u 5tiletého užívání
18 až 20 (nejlepší odhad = 19) u 10tiletého užívání.
Studie WHI odhadla, že se po 5,6 roku dlouhém sledování žen ve věku 50 až 79 let vyskytne 8 dodatečných případů invazivní rakoviny prsu z důvodu estrogenové a progestogenové kombinovanéHST (CEE + MPA) na 10 000 pacientek za rok.
Podle výpočtů z údajů ze studie se odhaduje, že:
Na 1000 žen ve skupině léčené placebem bude po 5 letech diagnostikováno asi 16 případů invazivní rakoviny prsu.
Na 1000 žen užívajících estrogenovou + progestogenovou kombinovanou HST (CEE + MPA) bude počet dodatečných případů 0 až 9 (nejlepší odhad = 4) u 5tiletého užívání.
Počet dodatečných případů rakoviny prsu u žen užívajících HST je značně podobný u žen, které zahájí HST bez ohledu na věk při zahájení užívání (ve věku 45 až 65 let) (viz bod 4.4).
Karcinom endometria
U žen s intaktní dělohou se riziko hyperplazie endometria a karcinomu endometria zvyšuje se zvyšující se délkou užívání samotných estrogenů. Podle údajů z epidemiologických studií je nejlepší
odhad rizika u žen, které neužívají HST, následující: asi u 5 z 1000 žen se očekává diagnóza karcinomu endometria ve věku 50 až 65 let. V závislosti na délce léčby a dávce estrogenu se zaznamenané zvýšení rizika karcinomu endometria u uživatelek samotných estrogenů pohybuje mezi dvoj- až dvanáctinásobkem rizika u žen neužívajících HST. Přidání progestogenu k pouze estrogenové terapii toto zvýšené riziko významně snižuje.
Zkušenosti z postmarketingového sledování:
Kromě výše uvedených nežádoucích účinků léku byly spontánně hlášeny i dále uvedené nežádoucí účinky, o nichž panuje názor, že mohou s léčbou přípravkem Estrimax souviset. Uváděný výskyt těchto spontánních nežádoucích účinků léku je velmi vzácný (<1/10 000 pacientek/rok). Zkušenosti z postmarketingového sledování jsou ovlivněny nedostatečným hlášením nežádoucích účinků léku, a to především nežádoucích účinků běžných a dobře známých. Uváděná četnost proto musí být posuzována v tomto světle.
Poruchy reprodukčního systému a prsu: nepravidelné vaginální krvácení*
Poruchy nervového systému: zhoršení migrény, cévní mozková příhoda, závratě, deprese
Gastrointestinální poruchy: průjem
Poruchy kůže a podkožní tkáně: alopecie
Vyšetření: zvýšený krevní tlak
Následující nežádoucí účinky byly hlášeny v souvislosti s jinou léčbou estrogeny:
Infarkt myokardu, městnavá choroba srdeční, cévní mozková příhoda
Venózní tromboembolické onemocnění, trombóza hlubokých žil dolních končetin nebo žil pánvea plicní embolie jsou častější u žen užívajících HST než u žen, které hormonální substituční terapii nikdy neužívaly. Další informace viz bod 4.3 Kontraindikace a 4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití
Onemocnění žlučníku
Poruchy kůže a podkožní tkáně: chloasma, erythema multiforme, erythema nodosum, vaskulární purpura, pruritus
Vaginální kandidóza
Estrogenně dependentní neoplazie benigní nebo maligní, např. karcinom endometria (viz bod 4.4), hyperplazie endometria nebo zvětšení děložních fibroidů*
Nespavost
Epilepsie
Poruchy libida (blíže neurčeno)
Zhoršení astmatu
Pravděpodobně demence (viz bod 4.4)
* U žen, které neprodělaly hysterektomii.
4.9
Předávkování
Předávkování může vyvolat nauzeu a zvracení. Specifické antidotum není známo, terapie předávkování je symptomatická.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1
Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: ženský pohlavní hormon, přirozený estrogen.
ATC skupina: G03CA03.
Léčivá látka, syntetický 17ß-estradiol je chemicky a biologicky identický s endogenním lidským estradiolem. Nahrazuje úbytek produkce estrogenu u žen v menopauze a zmírňuje symptomy menopauzy. Estrogen brání úbytku kostní tkáně v důsledku menopauzy nebo ovariektomie.
Endogenní 17ß-estradiol vyvolává a udržuje primární a sekundární pohlavní znaky. Biologický účinek17ß-estradiolu je zprostředkován množstvím specifických estrogenových receptorů. Komplex steroidních receptorů je vázán na buněčnou DNA a indukuje syntézu specifických proteinů.
17ß-estradiol zvyšuje SHBG-BC (vazebnou kapacitu globulinu vázajícího pohlavní hormony) a CBG-BC (vazebnou kapacitu globulinu vázajícího kortikosteroidy). Gonadotropiny FSH (folikuly stimulující hormon) a LH (luteinizační hormon) jsou potlačeny.
Nedostatek estrogenu v menopauze je spojen se zvýšením kostního metabolismu a úbytkem kostní hmoty. Účinek estrogenů na denzitu kostního minerálu je závislý na velikosti dávky. Ochrana je účinná, dokud léčba pokračuje. Po ukončení HST je rychlost úbytku kostní hmoty podobná jako u neléčených žen.
Důkazy ze studie WHI a meta-analytických studií dokládají že HST podávaná převážně zdravým
ženám, ať již samotného estrogenu nebo kombinovaného s progestogenem, snižuje riziko zlomenin kyčle, páteře a jiných osteoporotických zlomenin. HST také může zabránit zlomeninám u žen s nízkou hustotou kostní hmoty a/nebo zjištěnou osteoporózou, avšak údaje o tom jsou omezené.
Účinek estradiolu na denzitu kostního minerálu byl sledován ve dvouleté, randomizované, dvojitě zaslepené, placebem kontrolované klinické studii u žen krátce po menopauze (n = 166, včetně 41 pacientek užívajících 1 mg estradiolu a 42 užívajících 2 mg estradiolu). Preventivní působení estradiolu v dávce 1 mg a 2 mg proti úbytku kostní hmoty v bederní páteři a v celé kyčli bylo ve srovnání s ženami užívajícími placebo významné. Celkový rozdíl v průměrné změně denzity kostního minerálu, oproti placebu, činil u 1 mg 4,3 % a u 2 mg 5,3 % v případě bederní páteře, a v případě krčku femuru pak 4,0 % u 1 mg a 3,9 % u 2 mg. Odpovídající hodnoty u trochanteru femuru činily po dvouleté léčbě 3,3 % a 3,2 %.
Podíl žen, u nichž denzita kostního minerálu v bederní oblasti během léčby zůstala zachována nebo se zvýšila, představoval 61 % u žen léčených 1 mg estradiolu a 68 % u žen léčených 2 mg estradiolu.
5.2
Farmakokinetické vlastnosti
Perorálně podávaný mikronizovaný 17 - estradiol, který je obsažený v přípravku Estrimax, je rychle a účinně vstřebáván z gastrointestinálního traktu, vrcholu dosahují koncentrace v plasmě během 4 - 6 hodin. Poločas 17 - estradiolu je přibližně 14 - 16 hodin. Více než 90% 17 - estradiolu je vázáno na plasmatické proteiny. 17 - estradiol a jeho metabolity jsou pak vylučovány močí (90 – 95%) jako biologicky neaktivní glukuronid a konjugovaný sulfát, nebo ve stolici (5 – 10%) většinou jako nekonjugované.
5.3
Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti
Akutní toxicita estrogenů je nízká. Z důvodu výrazných rozdílů mezi různými živočišnými druhy a mezi zvířaty a člověkem mají předklinické výsledky z hlediska aplikace estrogenů u člověka jen omezenou predikční hodnotu.
U pokusných zvířat byl zjištěn embryoletální účinek estradiolu a estradiol-valerátu již při relativně nízkých dávkách; byly zjištěny malformace urogenitálního traktu a feminizace plodů mužského pohlaví.
Předklinické údaje vycházející z klasických studií toxicity opakovaných dávek, genotoxicity a kancerogenity nedokládají žádné zvláštní riziko pro člověka kromě rizik uvedených v dalších částech souhrnu údajů o přípravku.
6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE
6.1 Seznam pomocných látek
Jádro tablety: koloidní bezvodý oxid křemičitý, magnesium-stearát, povidon, mastek, bramborový škrob, kukuřičný škrob, monohydrát laktosy.
Potah tablety: koloidní bezvodý oxid křemičitý, oxid titaničitý, makrogol 6000, hypromelosa, makrogol-stearát, černý oxid železitý.
6.2
Inkompatibility
Neuplatňuje se.
6.3 Doba použitelnosti
3 roky
6.4.
Zvláštní opatření pro uchovávání
Uchovávejte blistr v papírovém pouzdře, aby byl přípravek chráněn před světlem.
6.5
Druh obalu a velikost balení
Al/PVC blistr, kartonové pouzdro, krabička.
Velikost balení:
3 x 28 potahovaných tablet.
6.6. Návod k použití přípravku, zacházení s ním a k jeho likvidaci
Žádné zvláštní požadavky.
Všechen nepoužitý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky.
7.
DRŽITEL ROZHODNUTÍ REGISTRACI
Gedeon Richter Plc.,Gyömrői út 19-21,1103 Budapešť,Maďarsko
8.
REGISTRAČNÍ ČÍSLO
56/163/02-C
9. DATUM PRVNÍ REGISTRACE/ PRODLOUŽENÍ REGISTRACE
12.6.2002 / 31.3. 2010
10. DATUM REVIZE TEXTU
27.9.2011
Informace na obalu
ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA VNĚJŠÍM OBALU
1.
NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU
Estrimax2 mg potahované tabletyestradiolum
2.
OBSAH LÉČIVÉ LÁTKY/LÉČIVÝCH LÁTEK
Jedna potahovaná tableta obsahuje 2 mg estradiolum (ve formě estradiolum hemihydricum).
3.
SEZNAM POMOCNÝCH LÁTEK
Obsahuje monohydrát laktosy. Viz příbalová informace pro další údaje.
4.
LÉKOVÁ FORMA A VELIKOST BALENÍ
3x28 potahovaných tablet
5.
ZPŮSOB A CESTA/CESTY PODÁNÍ
K perorálnímu podání.Před použitím si přečtěte příbalovou informaci.
6.
ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, ŽE LÉČIVÝ PŘÍPRAVEK MUSÍ BÝT UCHOVÁVÁN MIMO DOSAH A DOHLED DĚTÍ
Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí.
7.
DALŠÍ ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, POKUD JE POTŘEBNÉ
8.
POUŽITELNOST
Použit. do:
9.
ZVLÁŠTNÍ PODMÍNKY PRO UCHOVÁVÁNÍ
Uchovávejte v papírovím pouzdře, aby byl přípravek chráněn před světlem.
10.
ZVLÁŠTNÍ OPATŘENÍ PRO LIKVIDACI NEPOUŽITÝCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ NEBO ODPADU Z TAKOVÝCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ, POKUD JE TO VHODNÉ
Nepoužitelné léčivo vrat’te do lékárny.
11.
NÁZEV A ADRESA DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI
Gedeon Richter Plc.1103 BudapešťGyömrői út 19-21.Maďarsko
(( RG logo ))
12.
REGISTRAČNÍ ČÍSLO/ČÍSLA
Reg. č.: 56/163/02-C
13.
ČÍSLO ŠARŽE
Č. š.:
14.
KLASIFIKACE PRO VÝDEJ
Výdej léčivého přípravku vázán na lékařský předpis.
15.
NÁVOD K POUŽITÍ
16.
INFORMACE V BRAILLOVĚ PÍSMU
estrimax
MINIMÁLNÍ ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA BLISTRECH
1.
NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU
Estrimax2 mg potahované tabletyestradiolum
2.
NÁZEV DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI
Gedeon Richter Plc.
((RG emblem))
3.
POUŽITELNOST
[Použit. do:]
4.
ČÍSLO ŠARŽE
[Č. š.:]
5.
JINÉ
Po→Út→St→Čt→Pá→Sa→Ne→Po→...