Epirubicin Kabi 2 Mg/ml

Kód 0166187 ( )
Registrační číslo 44/ 090/11-C
Název EPIRUBICIN KABI 2 MG/ML
Režim prodeje na lékařský předpis
Stav registrace registrovaný léčivý přípravek
Držitel registrace Fresenius Kabi Oncology Plc., Bordon,Hampshire, Velká Británie
ATC klasifikace

nahoru

Varianty

Kód Náz. Forma
0166187 INJ+INF SOL 1X100ML/200MG Injekční/infuzní roztok, Injekce a infuse
0166186 INJ+INF SOL 1X25ML/50MG Injekční/infuzní roztok, Injekce a infuse
0192392 INJ+INF SOL 1X50ML/100MG Injekční/infuzní roztok, Injekce a infuse
0192391 INJ+INF SOL 1X5ML/10MG Injekční/infuzní roztok, Injekce a infuse

nahoru

Příbalový létak EPIRUBICIN KABI 2 MG/ML

Příloha č. 2 k rozhodnutí o změně registrace sp.zn. sukls34920/2011a příloha k sp.zn.sukls21545/2011

PŘÍBALOVÁ INFORMACE - INFORMACE PRO UŽIVATELE

EPIRUBICIN KABI 2 mg/ml

injekční nebo infuzní roztok

Epirubicini hydrochloridum

Přečtěte si pozorně celou příbalovou informaci dříve, než začnete tento přípravek užívat.

Ponechte si příbalovou informaci pro případ, že si ji budete potřebovat přečíst znovu.

Máte-li jakékoli další otázky, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.

Tento přípravek byl předepsán Vám. Nedávejte jej žádné další osobě. Mohl by jí ublížit, a to i tehdy, má-li stejné příznaky jako Vy.

Pokud se kterýkoli z nežádoucích účinků vyskytne v závažné míře nebo pokud si všimnete

jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci, prosím, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi.

V příbalové informaci naleznete:

1. Co je Epirubicin Kabi 2 mg/ml a k čemu se používá2. Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek Epirubicin Kabi 2 mg/ml užívat3. Jak se Epirubicin Kabi 2 mg/ml užívá4. Možné nežádoucí účinky5. Jak přípravek Epirubicin Kabi 2 mg/ml uchovávat6. Další informace

1. CO JE EPIRUBICIN KABI 2 mg/ml A K ČEMU SE POUŽÍVÁ

Epirubicin patří do terapeutické skupiny protinádorových přípravků (přípravky určené k léčbě rakoviny). Používá se samostatně nebo v kombinaci s jinými léčivými přípravky proti rakovině.

Epirubicin se používá k léčbě:

rakoviny prsu

rakoviny žaludku

Epirubicin se také užívá intravezikálně (do močového měchýře) k léčbě časného (povrchového) nádoru močového měchýře a pomáhá předcházet opětovnému výskytu nádoru močového měchýře po jeho chirurgickém odstranění.

Epuribicin je často užíván současně s jinými léčivými přípravky používanými k léčbě rakoviny (v rámci takzvaných polychemoterapeutických režimů).

2. ČEMU MUSÍTE VĚNOVAT POZORNOST, NEŽ ZAČNETE PŘÍPRAVEK EPIRUBICIN KABI 2 mg/ml POUŽÍVAT

Neužívejte přípravek Epirubicin Kabi 2 mg/ml

jestliže jste alergický/á (přecitlivělý/á) na epirubicin, nebo na kteroukoli další složku přípravku Epirubicin Kabi 2 mg/ml nebo kterékoli jiné podobné léky (patřící do skupiny léků nazývanýchantracykliny [např. doxorubicin a a daunorubicin] nebo anthracendiony)

 jestliže máte méně krvinek, než je obvyklé, z důvodu předchozí léčby jinými protinádorovými

přípravky nebo z důvodu předchozí radioterapie. Váš lékař to prověří.

jestliže jste již dříve byl/a léčen/a vysokými dávkami jiných léků určených k léčbě rakoviny včetně doxorubicinu a daunorubicinu patřícími do stejné skupiny léků jako epirubicin (nazývané antracykliny). Tyto léky mají podobné nežádoucí účinky (včetně účinků na srdce).

jestliže máte nebo jste měl/a problémy se srdcem

jestliže trpíte těžkou akutní infekci

jestliže trpíte závažnými jaterními problémy

jestliže kojíte

Při intravezikálním podání (přímo do močového měchýře) neužívejte epirubicin:

jestliže máte nádor, který proniká stěnou močového měchýře

jestliže máte infekci močových cest

jestliže cítíte bolest v oblasti močového měchýře nebo máte zánět močového měchýře

jestliže zůstal v močovém měchýři velký objem moče poté, co jste se pokusil/a ho vyprázdnit

jestliže máte kontrahovaný močový měchýř.

jestliže máte v moči krev

jestliže jsou problémy se zavedením katetru

Zvláštní opatrnosti při použití přípravku Epirubicin Kabi 2 mg/ml je zapotřebí:

Je nutné zajistit, aby počty bílých a červených krvinek a krevních destiček neklesly přílišnízko. Váš lékař to bude pravidelně kontrolovat.

jestliže máte těžký zánět nebo vředy v ústech

Je zapotřebí kontrolovat hladinu kyseliny močové v krvi. Váš lékař to bude kontrolovat.

jestliže máte potíže s játry nebo ledvinami. To by mohlo mít za následek nárůst nežádoucích účinků. Funkce ledvin a jater bude pravidelně kontrolována, a pokud to bude nutné, bude dávka upravena.

Je nutné se ujistit, zda je Vaše srdce v pořádku. Dávka epirubicinu bude muset být upravena. Lékař bude pravidelně kontrolovat, zda Vaše srdce pracuje správně.

Jestliže jste podstoupil/a radioterapii hrudníku nebo ji podstupujete, nebo jestliže užíváteléčivé přípravky, které mohou mít nežádoucí účinky na Vaše srdce.

Jestliže zaznamenáte nepříjemný pocit v blízkosti místa vpichu nebo v něm během infuze(možný únik do okolní tkáně), ihned informujte svého lékaře.

jestliže plánujete mít děti. Muži i ženy musí v průběhu léčby a po dobu 6 měsíců po jejím ukončení používat účinnou antikoncepci. Mužům se doporučuje informovat se o možnosti uchování spermií zmražením před zahájením léčby.

jestliže jste starší osoba nebo dítě, kvůli vyššímu riziku závažných nežádoucích účinků na srdce. Funkce Vašeho srdce bude vyšetřena před léčbou a po léčbě epirubicinem.

jestliže jste byl/a v minulosti léčen/a léky určenými k léčbě rakoviny (jako jsou doxorubicin, daunorubicin nebo deriváty anthracendionu), nebo pokud jste podstoupil/a radioterapii, protože riziko závažných nežádoucích účinků na srdce je vyšší. Sdělte to svému lékaři, protože tato informace je nutná pro stanovení celkové dávky epirubicinu, která Vám bude podána.

jestliže trpíte infekcemi nebo krvácením. Epirubicin může ovlivňovat kostní dřeň. Počet bílých krvinek ve Vaší krvi bude snížen, což způsobí, že budete citlivější vůči infekcím (leukopenie). Může docházet mnohem snáze ke krvácení (trombocytopenie). Tyto nežádoucí účinky jsou přechodné povahy. Snížení počtu bílých krvinek je největší 10-14 dní po podání dávky a zpravidla se vrací k normálním hodnotám po 21 dnech po podání dávky.

Jestliže jste byl/a nedávno očkován/a nebo jestliže máte podstoupit očkování.

Jestliže trpíte závažným zánětem úst, krku, jícnu nebo trávicího ústrojí

Poraďte se, prosím, se svým lékařem, pokud se Vás týká nebo v minulosti týkalo jakékoli z výšeuvedených upozornění.

Vzájemné působení s dalšími léčivými přípravky

Prosím, informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte nebo jste užíval/a v nedávné době, a to i o lécích, které jsou dostupné bez lékařského předpisu. A to zejména o těchto lécích:

Cimetidin (lék používaný k léčbě žaludečních vředů a pálení žáhy). Cimetidin může zesilovat účinek epirubicinu.

jiné léčivé přípravky, které mohou mít vliv na Vaše srdce, například jiné léky k léčbě rakoviny(např. 5-fluorouracil, cyklofosfamid, cisplatina, taxany), blokátory kalciových kanálů (používané k léčbě vysokého krevního tlaku, bolesti na hrudi a nepravidelného srdečního rytmu)nebo současná (nebo předchozí) radiologická léčba oblasti hrudníku.

Chinin (lék používaný k léčbě malárie a k léčbě křečí v noze)

jiné léčivé přípravky, které mohou mít vliv na kostní dřeň, např. jiné přípravky k léčbě rakoviny, sulfonamidy, chloramfenikol (používá se k léčbě infekcí), difenylhydantoin (používá se k léčbě epilepsie), deriváty amidopyrinu (používají se k úlevě od bolesti), antiretrovirotika (používané k léčbě HIV infekce)

jiné léčivé přípravky, které mohou mít vliv na Vaše játra, např. barbituráty (používají se k léčbě epilepsie) nebo rifampicin (používá se k léčbě tuberkulózy).

paklitaxel a docetaxel (léky používané k léčbě některých typů rakoviny)

interferon alfa-2b (lék používaný u některých typů rakoviny a lymfomů a u některých forem hepatitidy)

dexrazoxan (lék, který je někdy používán současně s doxorubicinem ke snížení rizika srdečních potíží)

dexverapamil (lék používaný k léčbě některých srdečních potíží)

živé oslabené vakcíny

Předchozí nebo současné podání jiných léků, které patří do stejné skupiny léků jako epirubicin (zvané antracykliny; (např. k léčbě rakoviny používaný mitomycin-C, dakarbazin, daktinomycin a cyklofosfamidy);), jiných léčivých přípravků, které mohou mít vliv na srdce (např. k léčbě rakoviny používaný 5-fluorouracil, cyklofosfamid, cisplatina, taxany); může zvýšit riziko poškození srdce. Obzvláště důkladné sledování srdeční činnosti je za těchto okolností nezbytné.

 cyklosporiny (léky tlumící imunitní systém); imunitní systém může být až příliš utlumen.

Těhotenství a kojení:TěhotenstvíLéčivé přípravky k léčbě rakoviny jsou během těhotenství podávány jen ve zcela výjimečných případech. Přínos pro matku musí převažovat možné nebezpečí pro nenarozené dítě. Ve studiích na zvířatech bylo prokázáno, že epirubicin poškozuje nenarozené dítě a může způsobovat deformace. Jak muži, tak ženy musí v průběhu léčby a po dobu 6 měsíců po jejím ukončení, používat účinnou formu antikoncepce (prášky, kondom), aby se zabránilo otěhotnění.

Rovněž zabraňte otěhotnění, jestliže je Váš partner léčen epirubicinem.

Pokud dojde k otěhotnění v průběhu léčby epirubicinem, doporučuje se genetické poradenství.

Muži, kteří do budoucna plánují otcovství, by si před začátkem léčby epirubicinem měli vyhledat odbornou radu ohledně zmrazení spermatu.

KojeníMusíte přerušit kojení před zahájením léčby tímto léčivým přípravkem, jelikož lék může přestoupit do mateřského mléka a může poškodit Vaše dítě.

Jestliže kojíte, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem dříve, než začnete užívat jakýkoliv lék.

Řízení dopravních prostředků a obsluha strojů:Nebyly provedeny žádné studie týkající se účinku epirubicinu na schopnost řídit motorová vozidla a obsluhovat stroje. Epirubicin však může způsobovat pocit nevolnosti a zvracení, což může mít přechodně negativní vliv na Vaši schopnost řídit motorová vozidla a obsluhovat stroje.

Důležité informace o některých složkách přípravku Epirubicin Kabi 2 mg/ml

Tento léčivý přípravek obsahuje 3,5 mg sodíku na 1 ml injekčního nebo infuzního roztoku. Jednotlivé velikosti balení přípravku Epirubicin Kabi 2 mg/ml obsahují následující množství sodíku:

- 1 injekční lahvička s 5 ml roztoku obsahuje 17,7 mg sodíku.- 1injekční lahvička s 25 ml roztoku obsahuje 88,5 mg sodíku.- 1 injekční lahvička s 50 ml roztoku obsahuje 177,0 mg sodíku.- 1injekční lahvička se 100 ml roztoku obsahuje 354,1 mg sodíku.

Pacienti, kteří jsou na dietě se sledovaným obsahem sodíku, by toto měli vzít v úvahu.

3. JAK SE PŘÍPRAVEK EPIRUBICIN KABI 2 MG/ML UŽÍVÁ

Přípravek Epirubicin Kabi 2 mg/ml Vám bude podán pouze pod dohledem lékaře specializovaného na tento typ léčby. Před léčbou epirubicinem a v jejím průběhu bude Váš lékař kontrolovat různé laboratorní parametry (např. krevní obraz, hladiny kyseliny močové v krvi, funkci jater a ledvin) a pečlivě sledovat činnost Vašeho srdce. Sledování srdeční činnosti bude pokračovat po dobu několikatýdnů od ukončení léčby epirubicinem.

Injekční nebo infuzní podání do žílyKaždá dávka epirubicinu je stanovena velikostí povrchu Vašeho těla. Ta je vypočtena z Vaší výšky a váhy. Velikost podané dávky epirubicinu rovněž závisí na typu rakoviny, kterou trpíte, na Vašem zdravotním stavu, na tom,

jak dobře pracují Vaše játra nebo ledviny, a na ostatních léčivých

přípravcích, které případně užíváte.

Pokud je Vám podáván pouze epirubicin, je obvyklá dávka 60 mg/m

2 - 90 mg/m2 povrchu těla. Jestliže

trpíte rakovinou prsu, mohou Vám být podány vyšší dávky (100 mg/m

2 – 120 mg/m2 povrchu těla).

Jestliže máte nízkou hladinu bílých krvinek, jestliže jste starší osoba, jestliže máte potíže s játry, nebo jestliže je epirubicin podáván v kombinaci s jinými léčivými přípravky k léčbě rakoviny, dávkování epirubicinu bude sníženo nebo následující dávka může být pozdržena.

Přípravek Epirubicin Kabi 2 mg/ml může být podán jako 3-5 minut trvající injekce do žíly. Přípravek může být rovněž naředěn glukózou (roztokem cukru) nebo chloridem sodným (vodou se solí) předtím,

než je pomalu aplikován infuzí, obvykle "kapačkou" do žíly po dobu 30 minut. Obvykle Vám bude podán každé 3 (nebo 4) týdny.

Jehla musí zůstat po celou dobu podávání epirubicinu v žíle. Pokud jehla vypadne nebo se uvolní, nebo pokud roztok prostupuje do tkání mimo žílu (můžete se to projevovat nepříjemným pocitem nebo bolestí) - okamžitě informujte lékaře nebo zdravotní sestru.

Podání přímo do močového měchýře (intravezikální podání)

Tento léčivý přípravek může být pomocí cévky podán přímo do močového měchýře. Pokud je použita tato cesta podání, neměl/a byste po dobu 12 hodin před léčbou pít žádné tekutiny, aby Vaše moč léčivý přípravek příliš nenaředila.

Dávka bude záviset na typu rakoviny močového měchýře.

Roztok by měl v močovém měchýři zůstat po dobu 1-2 hodin po aplikaci. Příležitostně budete otočen/a, aby bylo zajištěno rovnoměrné působení léčivého přípravku na všechny části močového měchýře.

Při vyprazdňování močového měchýře je třeba dbát na to, aby vyprázdněný obsah močového měchýře nepřišel do kontaktu s kůží. Jestliže dojde ke kontaktu s kůží, je třeba postiženou oblast pečlivě omýt mýdlem a vodou, kůži ale nedrhněte.

Jestliže je Vám podáno více přípravku Epirubicin Kabi 2 mg/ml, než by mělo

Vzhledem k tomu, že Vám tento léčivý přípravek bude podán v nemocnici, není pravděpodobné, že Vám bude podáno příliš mnoho přípravku než má, nicméně sdělte svému lékaři nebo lékárníkovi, pokud máte obavy, že se toto přihodilo.

Jestliže jste zapomněl/a na dávku přípravku Epirubicin Kabi 2 mg/mlPřípravek Epirubicin Kabi 2 mg/ml se musí podávat dle daného časového plánu. Musíte se dostavit na všechny stanovené návštěvy u lékaře. Pokud zapomenete na dávku, musíte to zkonzultovat se svým lékařem. Váš lékař určí, kdy Vám bude podána následující dávka přípravku Epirubicin Kabi 2 mg/ml.

Jestliže jste přerušil/a léčbu přípravkem Epirubicin Kabi 2 mg/mlPřerušení léčby přípravkem Epirubicin Kabi 2 mg/ml může zastavit jeho působení na růst nádoru. Nepřerušujte léčbu přípravkem Epirubicin Kabi 2 mg/ml, pokud jste se o tom neporadil/a se svým lékařem.

Máte-li jakékoliv další otázky, týkající se užívání tohoto přípravku, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.

4. MOŽNÉ NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY

Podobně jako všechny léky, může mít i přípravek Epirubicin Kabi 2 mg/ml nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.

Okamžitě informujte svého lékaře, jestliže se u Vás po podání epirubicinu do žíly objeví kterýkoli

z následujících nežádoucích účinků:

jakékoli zarudnutí, bolest nebo otok v místě aplikace. Po neúmyslném podání mimo žílu může dojít k poškození tkáně.

příznaky srdečních obtíží jako je bolest na hrudi, dušnost, otok kotníků (tyto nežádoucí účinkymohou nastat až za několik týdnů po ukončení léčby epirubicinem).

závažná alergická reakce, příznaky zahrnující slabost, kožní vyrážku, svědění, horečku, zimnici, otok tváře a obtíže s dýcháním nebo sípání. V některých případech může dojít ke kolapsu.

Toto jsou velmi závažné nežádoucí účinky. Může být nutný okamžitý lékařský zásah.

Mohou objevit následující nežádoucí účinky:

Nežádoucí

účinky

mohou

být

velmi

časté

(u

více

než

1

pacienta

z 10);

časté (u více než 1 pacienta ze 100, ale méně než u 1 z 10 pacientů);méně časté (u více než 1 pacienta z 1000, ale méně než 1 ze 100 pacientů);vzácné (u více než 1 pacienta z 10000, ale méně než 1 z 1000 pacientů);velmi vzácné (u méně než 1 z 10000 pacientů);není známo (z dostupných údajů nelze určit).

Velmi časté:

útlum tvorby krvinek v kostní dřeni (myelosuprese)

snížený počet bílých krvinek (leukocytopenie)

snížený počet určitých forem bílých krvinek (granulocytopenie a neutropenie)

neutropenie doprovázená horečkou (febrilní neutropenie)

pokles počtu červených krvinek (anémie)

krvácení (hemoragie) a hypoxie tkání (nedostatečné zásobování kyslíkem) jako výsledek myelosuprese

vypadávání vlasů a vypadávání ochlupení (alopecie); obvykle dočasné

snížený růst vousů u mužů

moč může mít až dva dny po léčbě červenou barvu. To je normální a není třeba se ničeho obávat.

Časté:

alergické reakce

nevolnost (nauzea)

pocit na zvracení (zvracení)

průjem

silný pocit vyprahlosti a žízně (dehydratace)

ztráta chuti k jídlu

bolest břicha

návaly horka

zánět ústní sliznice s oblastmi bolestivých prasklinek, vředy a s krvácením (stomatitida), zánět sliznic (mukositida)

zarudnutí v okolí žíly, místní zánět žíly (flebitida)

ztluštění žilní stěny (fleboskleróza)

zánět močového měchýře s bolestivým močením (chemická cystitida), někdy s výskytem krve v moči (krvácivá) po podání léku do močového měchýře

bolest hlavy, závratě (dezorientace), poškození periferních nervů charakterizované mravenčením, necitlivostí a/nebo bolestí rukou a/nebo chodidlech (periferní neuropatie).

Unikání epirubicinu mimo žílu (extravazace) může vést k závažnému zánětu podkožní pojivové tkáně (celulitidě), tvorbě puchýřů a k odumření okolní tkáně.

Méně časté:

snížený počet krevních destiček (trombocytopenie)

citlivost na světlo nebo hypersenzitivita u pacientů léčených radioterapií

zánět žil způsobený krevní sraženinou (tromboflebitida)

zvýšená pigmentace (hyperpigmentace) kůže a nehtů

zarudnutí kůže

bolest hlavy

Vzácné:

závažná reakce z přecitlivělosti (anafylaxe) s šokem nebo bez šoku včetně kožní vyrážky, svědění(pruritus), horečky a zimnice

změny na EKG

zrychlený srdeční tep (tachykardie)

pomalý srdeční tep (bradykardie)

specifické formy arytmií (AV blok a blok Tawarova raménka)

třetí srdeční ozva (cvalový rytmus)

onemocnění srdeční svaloviny (kardiomyopatie)

dušnost (dyspnoe)

nahromadění tekutin (otok)

zvětšení jater

hromadění tekutin v břišní dutině (ascites)

edém (otok) plic

hromadění tekutin mezi hrudníkem a plícemi (pleurální efuze)

urtikárie (kopřivka), která může být doprovázena silným svěděním (pruritus), zarudnutím podél žíly, do které byl podán lék

zimnice

závratě

velmi vysoká tělesná teplota (hyperpyrexie)

pocit celkové nevolnosti (malátnost)

slabost

absence menstruace (amenorea)

nedostatek spermií ve spermatu (azoospermie)

zvýšené hladiny jaterních enzymů (transamináz)

zvýšené hladiny kyseliny močové v krvi (hyperurikémie) v důsledku rychlého rozpadu nádorových buněk

maligní nádor krvetvorné tkáně (sekundármí akutní myeloidní leukémie), je-li epirubicin podáván v kombinaci s jinými léčivými přípravky proti rakovině.

zánět sliznice jícnu (esofagitida), pigmentace v ústech.

Není známo:

Může se objevit horečka, infekce, zánět plic (pneumonie), otrava krve (sepse) nebo šokový stav v důsledku otravy krve (septický šok).

ucpání krevní cévy krevní sraženinou (tromboembolické příhody) včetně ucpání cévy v plicích (plicní embolie [v ojedinělých případech smrtelná]).

bílkovina v moči (proteinurie)

nervová porucha (periferní neuropatie), bolest hlavy.

Pokud se kterýkoli z nežádoucích účinků vyskytne v závažné míře, nebo pokud si všimnete jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci, prosím, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi.

5. JAK PŘÍPRAVEK EPIRUBICIN KABI 2 MG/ML UCHOVÁVATUchovávejte mimo dosah a dohled dětí.

Uchovávejte v chladničce (2 °C – 8 °C). Chraňte před mrazem. Uchovávejte injekční lahvičku v krabičce, aby byl přípravek chráněn před světlem.

Přípravek Epirubicin Kabi 2 mg/ml nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti uvedené na krabičceza „EXP“. Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce. Váš lékárník Vás bude

informovat, až Váš lék bude připraven. Jestliže bude roztok po přípravě zakalen, lékárník ho bezpečně zlikviduje.

Léčivé přípravky se nesmí vyhazovat do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak máte likvidovat přípravky, které již nepotřebujete. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí.

6. DALŠÍ INFORMACE

Co přípravek Epirubicin Kabi 2 mg/ml, injekční nebo infuzní roztok, obsahuje

Léčivou látkou je epirubicini hydrochloridum. Jeden ml injekčního nebo infuzního roztoku obsahuje epirubicini hydrochloridum 2 mg.

Pomocnými látkami jsou kyselina chlorovodíková, chlorid sodný a voda na injekci.

Jak přípravek Epirubicin Kabi 2 mg/ml , injekční nebo infuzní roztok, vypadá a co obsahuje toto balení.

Přípravek Epirubicin Kabi 2 mg/ml obsahuje 10 mg, 50 mg, 100 mg a 200 mg léčivé látky epirubicini hydrochloridum ve skleněných injekčních lahvičkách.

Velikosti balení:1 x 5 ml injekční lahvička1 x 25 ml injekční lahvička1 x 50 ml injekční lahvička1 x 100 ml injekční lahvička

Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.

Držitel rozhodnutí o registraci a výrobce

Fresenius Kabi Oncology Plc.

Lion Court, Farnham Road

Bordon, Hampshire GU35 0NF

Velká Británie

Tento léčivý přípravek je registrován v členských státech EHP pod těmito názvy:

Rakousko

Epirubicin Kabi 2 mg/ml Injektions- oder Infusionslösung

Belgie

Epirubicinehydrochloride Fresenius Kabi 2 mg/ml oplossing voor injectie of infusie

Bulharsko

Епирубицин Каби 2 mg/ml инфузионен разтвор

Kypr

Epirubicin Kabi 2 mg/ml διάλυμα για ένεση ή έγχυση

Česká republika

Epirubicin Kabi 2 mg/ml

Dánsko

Epirubicin ”Fresenius Kabi”

Estonsko

Epirubicin Kabi 2 mg/ml

Finsko

Epirubicin Fresenius Kabi 2 mg/ml injektio/ infuusioneste, liuos

Německo

Epirubicin Kabi 2 mg/ml Injektions- oder Infusionslösung

Řecko

Epirubicin/Kabi 2 mg/ml διάλυμα για ένεση ή έγχυση

Maďarsko

Epirubicin Kabi 2 mg/ml oldatos injekció vagy infúzió

Irsko

Epirubicin hydrochloride 2 mg/ml Solution for Injection or Infusion

Itálie

Epirubicina Kabi 2 mg/ml soluzione iniettabile

Lotyšsko

Epirubicin Kabi 2 mg/ml šķīdums injekcijām/ infūzijām

Litva

Epirubicin Kabi 2 mg/ml injekcinis/ infuzinis tirpalas

Lucembursko

Epirubicin Kabi 2 mg/ml Injektions- oder Infusionslösung

Malta

Epirubicin hydrochloride 2 mg/ml Solution for Injection or Infusion

Nizozemsko

Epirubicinehydrochloride Fresenius Kabi 2 mg/ml oplossing voor injectie of infusie

Norsko

Epirubicin Fresenius Kabi 2 mg/ml injeksjonsvæske/ infusjonsvæske, oppløsning

Polsko

Epirubicin Kabi

Portugalsko

Epirrubicina Kabi

Rumunsko

Epirubicina Kabi 2 mg/ml soluţie injectabilă/ perfuzabilă

Slovensko

Epirubicin Kabi 2 mg/ml

Slovinsko

Epirubicin Kabi 2 mg/ml raztopina za injiciranje/infundiranje

Španělsko

Epirubicina Kabi 2 mg/ml solución inyectable o para perfusión

Švédsko

Epirubicin Fresenius Kabi, 2 mg/ml injektions-/ infusionsvätska, lösning

Velká Británie

Epirubicin hydrochloride 2 mg/ml Solution for Injection or Infusion

Tato příbalová informace byla naposledy schválena: 21.1.2012

Následující informace je určena pouze pro zdravotnické pracovníky:

NÁVOD PRO NEMOCNIČNÍ PERSONÁL

Epirubicin Kabi 2 mg/ml , injekční nebo infuzní roztok

(Epirubicini hydrochloridum)

DULEŽITÉ: Přečtěte si Souhrn údajů o přípravku před tím, než předepíšete tento léčivý přípravek.

Intravenózní podání. Epirubicin se podává volně tekoucí intravenózní infuzí (0,9% roztok chloridu sodného nebo 5% roztok glukózy). K minimalizaci rizika trombózy nebo perivenózní extravazace, běžná doba infuze se pohybuje v rozmezí 3 až 20 minut a závisí na dávkování a objemu infuzního roztoku. Přímá injekce se nedoporučuje vzhledem k možnému riziku extravazace, ke které může dojít i při adekvátním návratu krve po aspiraci jehlou (viz Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek Epirubicin Kabi 2 mg/ml používat).

Jakékoliv zbylé množství roztoku musí být odborně zlikvidováno.Intravezikální podání. Epirubicin má být instilován katétrem a ponechán intravezikálně po dobu 1-2hodin. Během instilace by mělo být pacientem otáčeno, aby se zajistilo, že sliznice močového měchýře se dostane do extensivního kontaktu s roztokem. Aby se zabránilo nežádoucímu ředění močí, měl by být pacient instruován, aby 12 hodin před instilací nepil žádné tekutiny. Pacient by měl být instruován, aby se po ukončení instilace vymočil.

Uchovávání injekčního nebo infuzního roztoku v chladničce může vést k tvorbě gelu. Tento gel se přemění zpět na mírně viskózní až tekutý roztok po dvou až maximálně čtyřech hodinách ustavování rovnováhy při kontrolované pokojové teplotě (15-25 °C).

Ochranná opatření: Doporučují se následující ochranná opatření vzhledem k toxickým vlastnostem látky:

Personál by měl být dobře vyškolen v technice rekonstituce a zacházení s přípravkem.

Těhotné ženy nesmí pracovat s tímto přípravkem.

Personál pracující s epirubicinem musí mít ochranný oděv: ochranné brýle, ochrannýoděv, rukavice a masky na jedno použití.

Pro rekonstituci musí být určen vymezený prostor (nejlépe laminární box); pracovní plocha musí být chráněna podložkou k jednorázovému použití skládající se ze savého papíru a plastové fólie na spodní straně.

Všechny předměty použité k rekonstituci, k podání přípravku nebo k čištění, včetně rukavic, musí být likvidovány do vysokorizikových vaků určených pro likvidaci při vysokých teplotách. Rozlití nebo ukápnutí přípravku musí být odborně zlikvidováno nejlépe zředěným roztokem chlornanu sodného ( l% roztokem chloru) a poté vodou.

Všechny materiály použité k čištění se musí odborně znehodnotit, jak je uvedeno výše.

Pokud dojde ke kontaktu s pokožkou, důkladně umyjte postižené místo mýdlem a vodou nebo roztokem bikarbonátu sodného. Nepoužívejte na pokožku kartáček. V případě, že dojde ke kontaktu s okem/očima, podržte víčko postiženého oka/očí a opakovaně vymývejte oko vydatným množstvím vody po dobu nejméně 15 minut. Poté vyhledejte lékařské ošetření.

 Po každém sundání rukavic si umyjte ruce.

Likvidace

Všechen nepoužitý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky.

Vysvětlivky k potisku na injekční lahvičce:

Epirubicin Kabi 2 mg/ml, Solution for Injection or Infusion.- Epirubicin Kabi 2 mg/ml, injekční nebo infuzní roztokEpirubicin hydrochloride - Epirubicini hydrochloridumEach vial of 25/50/100 ml contains 50/100/200 mg of epirubicin hydrochloride - Jedna 25/50/100 mlinjekční lahvička obsahuje epirubicini hydrochloridum 50/100/200 mg.Each ml of solution for injection or infusion contains 2 mg of epirubicin hydrochloride.-Jeden ml injekčního nebo infuzního roztoku obsahuje epirubicini hydrochloridum 2 mg.

Also contains hydrochloric acid, sodium chloride and water for injections. – Také obsahuje kyselinuchlorovodíkovou (úprava pH), chlorid sodný a vodu na injekciSolution for injection or infusion. - Injekční nebo infuzní roztokFor intravenous or intravesicular use. - Pro intravenózní nebo intravezikální použití.Read the package leaflet before use. - Před použitím si přečtěte příbalovou informaci.Keep out of the reach and sight of children. - Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí.Store in a refrigerator (2 °C to 8 °C). Do not freeze. Keep vial in the outer carton in order to protect from light. - Uchovávejte v chladničce (2°C až 8°C).

Chraňte před mrazem.

Uchovávejte injekční lahvičku v krabičce, aby byl přípravek chráněn před světlem.For single use only. - Pouze pro jednorázové použití.Cytotoxic Agent. Discard any unused solution. – Cytotoxický přípravek. Zlikvidujte veškerý nespotřebovaný roztok.

For appropriate disposal, refer the package leaflet. - Pokyny pro řádnou likvidaci naleznete v příbalové informaci.Batch No: - Číslo šaržeMedicinal product only to medical prescription - Výdej léčivého přípravku vázán na lékařský předpis.EXP – Použitelné do


nahoru

Souhrn údajů o léku (SPC)

Příloha č. 3 k rozhodnutí o změně registrace sp.zn. sukls34920/2011a příloha k sp.zn.sukls21545/2011

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

1. NÁZEV PŘÍPRAVKU

Epirubicin Kabi 2 mg/mlinjekční nebo infuzní roztok

2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

1 ml injekčního nebo infuzního roztoku obsahuje epirubicini hydrochloridum 2 mg.

Jedna 5 ml injekční lahvička obsahuje epirubicini hydrochloridum 10 mg.Jedna 25 ml injekční lahvička obsahuje epirubicini hydrochloridum 50 mg.

Jedna 50 ml injekční lahvička obsahuje epirubicini hydrochloridum 100 mg.Jedna 100 ml injekční lahvička obsahuje epirubicini hydrochloridum 200 mg.

Pomocné látky:1 ml injekčního nebo infuzního roztoku obsahuje 3,5 mg sodíku.- Jedna injekční lahvička s 5 ml roztoku obsahuje 17,7 mg sodíku.

- Jedna injekční lahvička s 25 ml roztoku obsahuje 88,5 mg sodíku.

- Jedna injekční lahvička s 50 ml roztoku obsahuje 177,0 mg sodíku.- Jedna injekční lahvička se 100 ml roztoku obsahuje 354,1 mg sodíku.

Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.

3. LÉKOVÁ FORMA

Injekční nebo infuzní roztok.

Popis přípravku: červený roztok.

4. KLINICKÉ ÚDAJE

4.1. Terapeutické indikace

Epirubicin se používá k léčbě řady nádorových onemocnění, včetně:

karcinomu prsu;

karcinomu žaludku.

Při intravezikálním podání epirubicinu byl prokázán přínos v léčbě:

papilárního karcinomu močového měchýře z přechodných buněk;

karcinomu močového měchýře in situ;

intravesikální profylaxe recidiv povrchového karcinomu močového měchýře po jeho

transuretrální resekci.

Pouze u pacientů, u kterých je podání živé oslabené BCG vakcíny kontraindikováno nebo je nevhodné, může být pro intravenózní použití stanoven poměr pozitivního benefitu vůči rizikům.

Přípravek Epirubicin Kabi 2 mg/ml může být použit při polychemoterapeutických režimech.

4.2. Dávkování a způsob podání

Epirubicin je určen pouze pro intravenózní nebo intravezikální podání.

Intravenózní podání:

Doporučuje se podávat přípravek kanylou do volně protékající intravenózní infuze s fyziologickýmroztokem poté, co se zkontroluje, že je jehla řádně zavedena do žíly. Tento postup snižuje riziko extravazace a zajišťuje, že žíla je propláchnuta fyziologickým roztokem po podání přípravku.Extravazace epirubicinu ze žíly během podání může vést k závažné lézi tkáně, dokonce až k nekróze. V případě, že dojde k extravazaci, je třeba podávání ihned zastavit. Podání do malých žil nebo opakované podání do stejné žíly může vést ke sklerotizaci žíly.

Obvyklé dávky:V případě monoterapie epirubicinem je doporučená dávka u dospělých 60-90 mg/m2 tělesného povrchu; přípravek se podává intravenózní injekcí po dobu 3-5 minut. Dávka se opakuje v intervalu 21 dní, v závislosti na hematologickém stavu pacienta (stavu kostní dřeně pacienta).

Jestliže se objeví známky toxicity zahrnující závažnou neutropenii / febrilní neutropenii (horečku) a trombocytopenii (které mohou přetrvávat 21. den), může být zapotřebí upravit dávku nebo následující dávku odložit.

Vysoké dávky:

Při léčbě karcinomu prsu vysokými dávkami epirubicinu v monoterapii, je nutné podávat epirubicin následovně:

Při léčbě vysokými dávkami se může epirubicin podávat jako nitrožilní bolus po dobu 3-5 minut nebo jako infuze o trvání až 30 minut.

Karcinom prsu

V adjuvantní léčbě časného karcinomu prsu u pacientů s pozitivním nálezem v lymfatických uzlinách doporučené intravenózní dávky epirubicinu kolísají v rozmezí od 100 mg/m

2 (jako jednorázová dávka

1. den) až 120 mg/m

2 (ve dvou rozdělených dávkách ve dnech 1 a 8) každé 3-4 týdny v kombinaci

s intravenózně podaným cyklofosfamidem a 5-fluorouracilem a perorálně podaným tamoxifenem.

Nižší dávky (60-75 mg/m

2 u běžné léčby a 105-120 mg/m2 při léčbě vysokými dávkami) jsou

doporučeny u pacientů s porušenou funkcí kostní dřeně po předchozí chemoterapii nebo radioterapii, kvůli věku nebo neoplastické infiltraci kostní dřeně. Celková dávka v cyklu může být rozdělena do 2-3 po sobě jdoucích dnů.

V monoterapii a kombinované chemoterapii různých nádorů se často používají následující dávky epirubicinu uvedené v tabulce:

Nádorová indikace

Dávka epirubicinu (mg/m

2)

Monoterapie

Kombinovaná terapie

Karcinom žaludku

a

60-90

50

Karcinom močového měchýře

50 mg/50 ml nebo 80 mg/50 ml

(karcinom in situ)Profylaxe: 50 mg/50 ml týdně po dobu 4 týdnů a poté měsíčně po dobu 11 měsíců

a Dávky se obecně podávají 1. den nebo 1., 2. a 3. den v 21denních intervalech.

Kombinovaná terapiePoužívá-li se epirubicin v kombinaci s jinými cytotoxickými přípravky, dávka by měla být podle toho snížena. Běžně používané dávky jsou uvedeny v tabulce výše.

Porucha funkce jaterEpirubicin se vylučuje převážně hepatobiliárním systémem.

U pacientů s poruchou funkce jater je nutné dávku snížit na základě sérové hladiny bilirubinu, jak je uvedeno následovně:

Bilirubin v séru

AST (aspartát aminotransferáza)

Snížení dávky

1,4-3 mg/100 ml

2-4násobek horní hranice normálu

Snížení dávky o 50%

> 3 mg/100 ml

> 4násobek normálu

Snížení dávky o 75%

Porucha funkce ledvinMírné postižení renálních funkcí nevyžaduje snížení dávky, pokud uvážíme, že se touto cestou vylučuje pouze omezené množství epirubicinu. Doporučuje se však úprava dávkování u pacientů, u nichž je sérový kreatinin > 5 mg/dl.

Intravezikální podávání:

Epirubicin může být podán intravezikálně při léčbě superficiálního karcinomu močového měchýře akarcinomu in situ. Nemá se podávat intravezikálně při léčbě invazivních nádorů, které pronikly stěnou močového měchýře, protože v těchto případech je vhodnější systémová terapie nebo chirurgický zákrok. Epirubicin se rovněž úspěšně používá intravesikálně jako profylaktické agens po transuretrální resekci povrchových tumorů z důvodu prevence recidivy onemocnění.

Pro léčbu superficiálního karcinomu močového měchýře se doporučuje následující režim s využitímníže uvedené tabulky ředění roztoků:Výplach močového měchýře dávkou 50 mg/50 ml (zředěnou fyziologickým roztokem nebo sterilní destilovanou vodou) jednou týdně po dobu 8 týdnů.

V případě lokální toxicity: doporučuje se snížení dávky na 30 mg/50 ml.

Karcinom in situ: až 80 mg/50 ml (v závislosti na individuální snášenlivosti pacienta).

Profylaxe: podání dávky 50 mg/50 ml 1x týdně po dobu 4 týdnů následované instilací stejnou dávkou 1x měsíčně po dobu 11 měsíců.

TABULKA ROZTOKÚ PRO INSTILACI MOČOVÉHO MĚCHÝŘE

Požadovaná dávka epirubicinu

Objem injekce epirubicinuo koncentraci2 mg/ml

Objem sterilní vody na injekci nebo sterilního fyziologického roztoku(0,9%) použitýchkředění

Celkový objem pro instilaci do močového měchýře

30 mg

15 ml

35 ml

50 ml

50 mg

25 ml

25 ml

50 ml

80 mg

40 ml

10 ml

50 ml

V močovém měchýři by měl roztok zůstat po dobu 1-2 hodin. Aby se zamezilo nadměrnému zředění močí, měl by být pacient poučen, aby 12 hodin před instilací nepil žádné tekutiny. Během instilace bymělo být pacientem občas otočeno a měl by být instruován, aby po ukončení instilace močový měchýř vyprázdnil.

Informace o naředění léčivého přípravku před podáním viz bod 6.6.

4.3. Kontraindikace

Přecitlivělost na epirubicin nebo na kteroukoli další složku tohoto přípravku, na jiné antracykliny/anthracendiony.

Laktace

Intravenózní použití

přetrvávající myelosuprese

závažné poškození jater

závažná nedostatečnost myokardu (zahrnující srdeční selhání třídy IV podle NYHA, akutní

infarkt myokardu a infarkt myokardu v anamnéze, který vedl k srdečním selháním třídy III a IV podle NYHA, akutní zánětlivé srdeční onemocnění)

nedávno prodělaný infarkt myokardu

závažné arytmie

předchozí léčba maximálními kumulativními dávkami epirubicinu a/nebo jinými antracykliny

nebo anthracendiony (viz bod 4.4)

pacienti s akutními systémovými infekcemi

nestabilní angina pectoris

myokardiopatie

Intravesikální použití:

infekce močových cest

zánět močového měchýře

hematurie

invazivní tumory, které penetrují stěnou močového měchýře

problémy se zaváděním cévky

velký reziduální objem moče

kontrahovaný močový měchýř

4.4. Zvláštní upozornění a opatření pro použití

Obecné informace - Epirubicin smí být podáván pouze pod dohledem kvalifikovaných lékařů, kteří mají zkušenosti v chemoterapii.

Epirubicin nesmí být podáván subkutánně ani intramuskulárně.

Počáteční léčba tímto přípravkem vyžaduje pečlivé sledování různých laboratorních parametrů a srdeční funkce.Pokud je epirubicin podáván v kontinuální infuzi, je vhodné ho podávat centrálním žilním katetrem.

Před začátkem léčby epirubicinem by měli být pacienti zbaveni akutní toxicity (jako je stomatitida, neutropenie, trombocytopenie a generalizované infekce) z předešlé cytotoxické léčby před zahájením léčby epirubicinem.

Přestože léčba vysokými dávkami epirubicinu (např. ≥ 90 mg/m

2 každé 3 až 4 týdny) způsobuje

nežádoucí účinky obecně podobné těm, které jsou pozorovány při standardních dávkách (< 90 mg/m

2

každé 3 až 4 týdny), závažnost neutropenie a stomatitidy/mukositidy může být zvýšena. Léčba vysokými dávkami epirubicinu vyžaduje speciální pozornost na možné klinické komplikace způsobené závažnou myelosupresí.

Srdeční funkce – rizikem antracyklinové léčby je kardiotoxicita, která se může projevit časnými (tj.akutními) nebo pozdními (tj. opožděnými) příhodami.

To zahrnuje trvalé snížené napětí QRS komplexu, prodloužení systolického intervalu (PEP/LVET) nad normální hodnoty a snížení ejekční frakce levé komory. Časná klinická diagnóza srdečního selhání vyvolaného cytostatiky se jeví jako nezbytná pro úspěšnou léčbu digitalisem, diuretiky, periferními vazodilatancii a dietou s nízkým obsahem sodíku a dostatečným klidem na lůžku. Sledování srdečních funkcí pacientů, kterým je podáván epirubicin, je proto velmi důležité, přičemž je doporučováno provádět hodnocení srdeční funkce pomocí neinvazivních postupů.

Časné (tj. akutní) příhody. Časná kardiotoxicita epirubicinu se projevuje hlavně sinusovou tachykardií a/nebo abnormalitami na elektrokardiogramu (EKG) jako jsou nespecifické změny ST-T vlny. Bylo také referováno o tachyarytmii, včetně předčasných ventrikulárních kontrakcí, ventrikulární tachykardii, bradykardii, a rovněž o atrioventrikulární a raménkové blokádě. Tyto účinky obvykle nepředvídají opožděný rozvoj pozdní kardiotoxicity, jsou málokdy klinicky významné a obecně nejsou důvodem k úvaze o přerušení léčby epirubicinem.

Pozdní (tj. opožděné) příhody. Opožděná kardiotoxicita se obvykle rozvíjí v pozdějším průběhu léčby epirubicinem nebo během 2-3 měsíců po ukončení léčby, byly však hlášeny i pozdější příhody (několik měsíců až let po kompletním ukončení léčby). Opožděná kardiomyopatie se projevuje snížením ejekční frakce levé komory (LVEF) a/nebo příznaky a symptomy městnavého srdečního selhání (CHF) jako je dyspnoe, plicní edém, posturální edémy, kardiomegalie a hepatomegalie, oligurie, ascity, pleurální efúze a galopový rytmus. Život ohrožující městnavé srdeční selhání (CHF) jenejzávažnější formou kardiomyopatie vyvolané podáním antracyklinů a představuje toxicitu limitující kumulativní dávku léku.

Riziko rozvoje městnaného srdečního selhání (CHF) rychle stoupá se zvýšenými celkovýmikumulativními dávkami epirubicinu přesahujícími 900 mg/m2 nebo s nižšími kumulativními dávkamiu pacientů, kteří podstupili radioterapii mediastinální oblasti; tato kumulativní dávka může být překročena pouze s krajní opatrností (viz bod 5.1).

Srdeční funkce by měly být vyhodnoceny před začátkem léčby pacientů epirubicinem a musí se sledovat během celé léčby, aby se minimalizovalo riziko vzniku závažných kardiálních poškození. Riziko lze snížit pravidelným sledováním ejekční frakce levé komory (LVEF) v průběhu cyklu léčby s okamžitým přerušením podávání epirubicinu při prvních příznacích postižené funkce. Jako vhodná kvantitativní metoda pro opakované hodnocení srdeční funkce (hodnocení LVEF) se doporučuje multisynchronizovaná radionuklidová angiografie (MUGA) nebo echokardiografie (ECHO). Doporučuje se základní srdeční vyšetření na EKG a vyšetření buď MUGA skenem nebo ECHO, zvláště u pacientů s rizikovými faktory pro zvýšenou kardiotoxicitu. Zvláště při vyšších kumulativních dávkách antracyklinu by se mělo opakovaně provádět zhodnocení LVEF pomocí MUGA nebo ECHO. Metody hodnocení by měly být po celou dobu konzistentní.

Vzhledem k existujícímu riziku kardiomyopatie může být kumulativní dávka epirubicinu 900 mg/m

2

překročena jen s maximální opatrností.Při stanovení maximální kumulativní dávky epirubicinu je nutné vzít v úvahu jakoukoli současnouléčbu potenciálními kardiotoxickými léky. Kumulativní dávka 900 – 1000 mg/m

2 může být překročena

pouze s extrémní opatrností, jak při běžných, tak při vysokých dávkách epirubicinu. U vyšších dávek než jsou tyto, roste ve velké míře riziko nevratného kongestivního srdečního selhání.

Rizikovými faktory pro kardiální toxicitu jsou aktivní nebo latentní kardiovaskulární onemocnění, předchozí nebo souběžná radioterapie mediastinální/perikardiální oblasti, předchozí terapie antracykliny nebo antracendiony a současné užívání léků schopných potlačovat kontraktilitu srdce nebo kardiotoxických léků (například trastuzumab) (viz. bod 4.5).

Monitorování srdečních funkcí musí být zvláště přísně dodržováno u pacientů, kterým jsou podávány vysoké kumulativní dávky a u pacientů s rizikovými faktory. Starší pacienti, děti a pacienti, kteří v minulosti prodělali onemocnění srdce jsou rovněž více ohroženi kardiotoxicitou. Nicméně kardiotoxicita epirubicinu se může objevit u nižších kumulativních dávek bez ohledu na to, zda jsou či nejsou přítomny faktory zvyšující srdeční riziko.

Je pravděpodobné, že toxicita epirubicinu a jiných antracyklinů nebo antracenedionů je aditivní.

Hematologická toxicita- Stejně jako ostatní cytotoxické látky může i epirubicin způsobit myelosupresi. Před zahájením a v průběhu každého léčebného cyklu by měl být vyhodnocen hematologický profil včetně diferenciálu bílých krvinek (WBC). Predominantní manifestací hematologické toxicity epirubicinu je na dávce závisející reversibilní leukopenie a/nebo granulocytopenie (neutropenie) a je nejčastější hematologickou toxicitou limitující dávkování tohoto léku. Leukopenie a neutropenie jsou obecně závažnější při režimech s vysokými dávkami, dosahují ve většině případů minima 10. a 14. den po podání léku; jsou obvykle přechodné ve většině případů s návratem počtu neutrofilů/WBC k normálním hodnotám do 21. dne. Mohou se vyskytnout také trombocytopenie a anemie. Závažná myelosuprese vede ke klinickým důsledkům jako je horečka, infekce, sepse/septikemie, septický šok, hemoragie, tkáňová hypoxie nebo úmrtí.

Sekundární leukemie - Sekundární leukemie, s nebo bez preleukemické fáze, byla zaznamenána u pacientů léčených antracykliny včetně epirubicinu. Sekundární leukémie je častější při současném podávání takových léku v kombinaci s antineoplastickými přípravky poškozujícími DNA, nebo v kombinaci s radiační léčbou, nebo jestliže již dříve byli pacienti intenzivně léčeni cytotoxickými léky, nebo pokud byly dávky antracyklinu zvyšovány. Tyto leukemie mohou mít latentní periodu 1-3 roky (viz bod 5.1)

Gastrointestinální - Epirubicin je emetogenní. Mukozitida / stomatitida se obecně dostaví brzy po podání léku a pokud má těžký průběh, může během několika málo dní vyústit ve slizniční ulceraci. Většina pacientů se zotaví z tohoto nežádoucího účinku do třetího týdne léčby.

Jaterní funkce - Eliminace epirubicinu probíhá převážně hepatobiliární cestou. Hladiny celkového bilirubinu v séru a hladiny AST by měly být zjištěny před počátkem a během léčby epirubicinem. U pacientů se zvýšenými hodnotami bilirubinu nebo AST může dojít ke snížení clearence léku společně se zvýšením celkové toxicity. U těchto pacientů jsou doporučeny nižší dávky (viz bod 4.2 a 5.2). Pacientům s těžkým postižením jater by epirubicin neměl být podáván (viz bod 4.3).

Renální funkc - Před zahájením terapie a během ní by měla být zjištěna hladina sérového kreatininu. Úprava dávkování je nutná u pacientů s hladinou sérového kreatininu >5 mg/dl (viz bod 4.2)

Účinky v místě podání - Injekce do malé žíly nebo opakované injekce do stejné žíly mohou mít za následek vznik flebosklerózy. Dodržování doporučených pokynů pro podání může minimalizovat riziko flebitidy / tromboflebitidy v místě vpichu (viz bod 4.2).

Extravazace – Extravazace epirubicinu během intravenózní aplikace může způsobit lokální bolest, závažné léze tkáně (vezikaci, těžkou celulitidu) a nekrózu. V případě, že se objeví příznaky a známky extravazace během intravenózního podání epirubicinu, infuze léku se musí okamžitě ukončit. Pacientovi uleví od bolesti chlazení postižené oblasti po dobu 24 hodin. Pacient by měl být následně pečlivě monitorován vzhledem k tomu, že nekróza se může objevit po několika týdnech od doby, co

došlo k extravazaci; v případě nutnosti je třeba konzultace s plastickým chirurgem s ohledem na možnou excizi.

Jiné - Stejně jako u jiných cytostatických přípravků byly po podávání epirubicinu hlášeny případy tromboflebitických a tromboembolických projevů včetně plicní embolie (v některých případech fatální).

Syndrom lýzy tumoru - Epirubicin může vyvolat hyperurikemii vzhledem k významnému purinovému katabolismu, který doprovází lékem vyvolanou rychlou lýzy neoplastických buněk (syndrom lýzy tumoru). Po zahájení léčby by měly být zjištěny hladiny kyseliny močové, draslíku, kalcium fosfátu a kreatininu. Vznik hyperurikemie a následných komplikací způsobených syndromem lýzy tumoru může být minimalizován hydratací, alkalizací moče a profylaxí alopurinolem.

Imunosupresivní účinky / zvýšená vnímavost vůči infekcím - Podání živých nebo živých atenuovaných vakcín pacientům imunokompromitovaným podáním chemoterapeutických přípravků včetně epirubicinu, může mít za následek vážné nebo fatální infekce (viz bod 4.5).

Reprodukční systém. Epirubicin může způsobit genotoxicitu. Muži i ženy léčení epirubicinem by měli během léčby používat účinnou antikoncepci. Pacientům, kteří plánují mít děti po dokončení léčby, by mělo být doporučeno genetické vyšetření, je-li to vhodné a dostupné.

Další varování a opatření pro ostatní způsoby podání.

Intravezikální podání - Podání epirubicinu může způsobit příznaky chemické cystitidy (jako je dysurie, polyurie, nokturie, strangurie, hematurie, pocit dyskomfortu močového měchýře, nekrózu stěny močového měchýře) a konstrikce močového měchýře. Je nutno věnovat zvláštní pozornost katetrizačním problémům (například uretrální obstrukci způsobené rozsáhlými intavezikálními tumory).

Intraarteriální podání - Intraarteriální podání epirubicinu (transkatetrová arteriální embolizace v rámci lokální či regionální terapie primárního hepatocelulárního karcinomu nebo jaterních metastáz) může způsobit (kromě systémové toxicity kvalitativně podobné té po intravenózním podání epirubicinu) lokalizované nebo regionální příhody včetně gastroduodenálních vředů (pravděpodobně v důsledku refluxu léků do gastrické artérie) a zúžení žlučových cest v důsledku sklerotizující cholangitidy vyvolané podáním léku. Tato cesta podání může také vést k rozsáhlé nekróze perfundované tkáně.

Tento léčivý přípravek obsahuje 3,5 mg sodíku na ml injekčního nebo infuzního roztoku. Pacienti, kteří jsou na dietě se sledovaným obsahem sodíku, by toto měli vzít v úvahu.

4.5. Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

Epirubucin se většinou podává v kombinaci s jinými cytostatickými léky. Přidružená toxicita se může objevit speciálně na kostní dřeni / hematologickými a gastrointestinálními příhodami (viz bod 4.4).Podávání epirubicinu v kombinované chemoterapii s potenciálně kardiotoxickými léky stejně jako současné podání jiných látek s účinkem na kardiovaskulární systém (například blokátorů kalciového kanálu) vyžaduje sledování srdečních funkcí během léčby.Epirubicin je ve značné míře metabolizován v játrech. Změny jaterních funkcí vyvolané současným podáním jiných léků mohou mít vliv na metabolizmus, farmakokinetiku nebo léčebnou účinnost a/nebo toxicitu epirubicinu (viz bod 4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití).

Antracykliny včetně epirubicinu by neměly být podávány v kombinaci s dalšími kardiotoxickými léky,pokud srdeční funkce pacienta nejsou pečlivě monitorovány. Pacienti, kterým jsou podávány antracykliny po ukončení léčby s jinými kardiotoxickými léky, zvláště těmi s dlouhým biologickým poločasem jako je trastuzumab, mohou být také vystaveni zvýšenému riziku vývoje kardiotoxicity. Biologický poločas trastuzumabu je přibližně 28,5 dne a může přetrvávat v oběhu až po dobu 24 týdnů. Proto by se lékaři měli vyhnout zahájení terapie antracykliny po dobu až 24 týdnů po ukončení terapie trastuzumabem, pokud je to možné. Pokud jsou antracykliny podány před tímto časovým intervalem, doporučuje se důkladné monitorování srdečních funkcí.Pacienti užívající epirubicin by se měli vyvarovat vakcinaci živou vakcínou. Usmrcené či inaktivované vakcíny mohou být aplikovány; nicméně odpověď na tyto vakcíny může být snížena.

Léčivé přípravky indukující enzymy cytochromu P-450 (jako rifampicin a barbituráty) mohou zrychlovat metabolizmus epirubicinu, což vede ke snížení jeho účinnosti.

Cimetidin v dávce 400 mg podávaný 2x denně před epirubicinem v dávce 100 mg/m

2 podávaným

každé 3 týdny vedl k 50% nárůstu AUC epirubicinu a 41% nárůstu AUC epirubicinolu (p<0,05 pro epirubicinol). AUC aglykonu 7-deoxydoxorubicinolu a průtok krve v játrech nebyly sníženy, takže tyto výsledky nelze vysvětlit sníženou aktivitou cytochromu P-450.

Podávání cimetidinu musí být v průběhu léčby epirubicinem přerušeno.

Pokud je paklitaxel podán před epirubicinem, může způsobit zvýšení plasmatických koncentrací nezměněného epirubicinu a jeho metabolitů, které nejsou ani toxické ani aktivní. Jedna studie ukázala, že hematologická toxicita je větší, jestliže je paklitaxel podán před podáním epirubicinu ve srovnání s podáním paklitaxelu po podání epirubicinu. Současné podávání paklitaxelu nebo docetaxelu neovlivnilo farmakokinetiku epirubucinu, pokud byl epirubicin podáván před taxanem.

Tuto kombinaci lze použít při střídavém podání obou přípravků. Infuze epirubicinu a paklitaxelu by měla být podána v intervalu nejméně 24 hodin mezi oběma přípravky.

Dexverapamil může změnit farmakokinetiku epirubicinu a potenciálně zvýšit jeho tlumivý účinek na kostní dřeň.

Podání vysokých dávek (900 mg/m

2 a 1200 mg/m2) dexrazoxanu před epirubicinem může zvýšit

systémovou clearanci epirubicinu a vést ke snížení AUC.Jedna studie zjistila, že je-li docetaxel podáván ihned po epirubicinu, může zvýšit plazmatické koncentrace metabolitů epirubicinu.

Chinin může zrychlovat počáteční distribuci epirubicinu z krve do tkání a může ovlivňovat vazbu epirubicinu na červené krvinky.

Současné podávání interferonu α2b může způsobit snížení jak terminálního eliminačního poločasu, tak celkové clearance epirubicinu.

U pacientů již dříve léčených látkami ovlivňujícími kostní dřeň (tj. cytostatika, sulfonamidy, chloramfenikol, difenylhydantoin, deriváty amidopyridinu, antiretrovirové látky) je třeba mít na paměti možnost rozvoje výrazné poruchy hematopoézy.

Kardiotoxicita epirubicinu je umocněna některými typy radioterapie a předchozím nebo současným užíváním jiných antracyklinových derivátů (např. mitomycinu-C, dakarbazinu, daktinomycinu a pravděpodobně cyklofosfamidu) nebo jiných kardiotoxických látek (např. 5-fluorouracilu, cyklofosfamidu, cisplatiny, taxanů). Epirubicin může umocnit účinek radiace na mediastinální oblast.

Jestliže je epirubicin podáván současně s dalšími látkami, které mohou způsobit srdeční selhání, např. s blokátory kalciového kanálu, je nutné během léčby sledovat srdeční funkci.

Současné užívání s cyklosporiny může vést k nadměrné imunosupresi.

4.6. Fertilita, těhotenství a kojení

(viz bod 5.3)

Porucha fertility

Epirubicin může vyvolat poškození chromozomů lidských spermií. Muži léčení epirubicinem by měli používat účinnou antikoncepci a pokud je to vhodné a dostupné, měli by se poradit o možnostikonzervace spermií z důvodu možné nevratné infertility způsobené léčbou. Mužům, kteří jsou léčeni epirubicinem se nedoporučuje zplodit potomka po dobu až 6 měsíců od ukončení léčby.

Epirubicin může způsobit amenoreu nebo předčasnou menopauzu u premenopauzálních žen.

Ženy by neměly v průběhu léčby epirubicinem otěhotnět. Muži a ženy by měli během léčby a po dobu šesti měsíců po léčbě používat účinnou formu antikoncepce.

Těhotenství

Experimentální údaje u zvířat nasvědčují tomu, že epirubicin může způsobit poškození plodu, pokud je podáván těhotným ženám. Pokud je epirubicin použit během těhotenství, nebo pokud pacientka otěhotní během užívání tohoto přípravku, měla by být obeznámena o tom, že může dojít k poškození plodu; cytostatika smí být použita pouze u přesné indikace a pouze v případě, že byl zvážen možný přínos pro matku vůči možným rizikům nežádoucích účinků na reprodukci.

U těhotných žen nebyly provedeny žádné klinické studie. Epirubicin smí být používán během těhotenství pouze tehdy, pokud možný přínos převažuje možné riziko pro plod.

Kojení

Není známo, zda je epirubicin vylučován do lidského mateřského mléka. Vzhledem k tomu, že mnoho léků včetně ostatních antracyklinů je vylučováno do mateřského mléka, a protože existuje možnost vývoje závažných nežádoucích účinků u kojených dětí po podání epirubicinu, měly by matky před podáním tohoto léku přestat kojit.

4.7. Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Vliv epirubicinu na schopnost řídit a obsluhovat stroje nebyl systematicky hodnocen. Epirubicin může způsobovat nauzeu a zvracení, které mohou přechodně vést ke snížení schopnosti řídit motorová vozidla a obsluhovat stroje.

4.8. Nežádoucí účinkyByly pozorovány a uváděny následující nežádoucí účinky během léčby epirubicinem s následující četností: Velmi časté (≥1/10); Časté (≥1/100 až <1/10);

Méně časté (≥1/1000 až ≤1/100);

Vzácné (≥1/10000 až ≤1/1000); Velmi vzácné (≤1/10000), není známo (z dostupných údajů nelze určit).

U více jak 10% léčených pacientů lze předpokládat rozvoj nežádoucích účinků. Mezi nejčastější nežádoucí účinky patří myelosuprese, gastrointestinální nežádoucí účinky, anorexie, alopecie, infekce.

Třídy systémových orgánů

Četnost

Nežádoucí účinky

Infekce a

infestace

Časté

Infekce

Není známo Septický šok, sepse, pneumonie

Novotvary benigní, maligní a blíže neurčené

(zahrnující cysty a polypy)

Vzácné

Akutní lymfatická leukemie, akutní myeloidní leukémie

Poruchy krve a lymfatického systému

Velmi časté Myelosuprese (leukopenie, granulocytopenie

a neutropenie, anemie a febrilní neutropenie)

Méně časté

Trombocytopenie

Není známo Hemoragie a tkáňová hypoxie jako důsledek

myelosuprese.

Poruchy imunitního systému

Vzácné

Anafylaxe (anafylaktické/anafylaktoidní reakce s šokem nebo bez šoku včetně kožní vyrážky, svědění, horečky a zimnice), alergické reakce po intravesikálním podání

Poruchy metabolizmu a výživy

Časté

Anorexie, dehydratace

Vzácné

Hyperurikémie (viz bod 4.4)

Poruchy nervového systému

Vzácné

Není známo

Závratě

Periferní neuropatie (u vysokých dávek), bolest hlavy

Poruchy oka

Není známo Konjunktivitida, keratitida

Srdeční poruchy

Vzácné

Městnané srdeční selhání, (dyspnoe; edém, hepatomegalie, ascites, edém plic, pleurální výpotek, galopový rytmus), kardiotoxicita (např. změny EKG, arytmie, kardiomyopatie), ventrikulární tachykardie, bradykardie, AV blok, raménková blokáda.

Cévní poruchy

Časté

Návaly horka

Méně časté

Flebitida a tromboflebitida

Není známo Šok, tromboembolie včetně plicní embolie

Gastrointestinální poruchy

Časté

Mukositida, esofagitida, stomatitida, zvracení, průjem, nauzea, která může vést ke ztrátě chuti k jídlu a k bolesti břicha

Poruchy kůže a podkožní tkáně

Velmi časté Alopecie

Třídy systémových orgánů

Četnost

Nežádoucí účinky

Vzácné

Kopřivka, svědění, lokální erytematózníreakce podél žíly, do které byl lék podán

Není známo Lokální toxicita, vyrážka, svědění, kožní změny,

erytém, návaly, hyperpigmentace kůže a nehtů, fotosensibilita, hypersensivita ozářené kůže (reakce znovu připomínající ozáření)

Porucha ledvin a močových cest

Velmi časté

Není známo

Červené zbarvení moči 1-2 dny po podání

Proteinurie u pacientů léčených vysokými dávkami

Poruchy reprodukčního systému a prsu

Vzácné

Amenorea, azoospermie

Celkové poruchy a reakce v místě aplikace

Časté

Erytém v místě vpichu

Vzácné

Malátnost, astenie, horečka, zimnice, hyperpyrexie

Vyšetření

Vzácné

Změny hladin transamináz

Není známo Asymptomatický pokles ejekční frakce levé

komory

Poranění, otravy a procedurální komplikace

Časté

Chemická cystitida, někdy hemoragická, byla pozorována po intravezikálním podání (viz bod4.4)

Intravesikální podání:

Jelikož se pouze malé množství léčivé látky resorbuje po intravesikálním podání, jsou závažné systémové nežádoucí účinky, stejně jako alergické reakce vzácné. Často jsou hlášené lokální reakce jako pocit pálení a časté močení (pollakisuria). Občas byla hlášena bakteriální nebo chemická cystitida (viz bod 4.4) Tyto nežádoucí účinky jsou většinou reversibilní.

4.9. PředávkováníAkutní předávkování epirubicinem má za následek závažnou myelosupresi (zejména leukopenii a trombocytopenii), gastrointestinální toxické účinky (zejména mukositidu) a akutní změny srdečních funkcí. Bylo pozorováno latentní srdeční selhání po podání antracyklinů v období od několika měsíců až do několika let po ukončení léčby (viz bod 4.4). Pacienti musí být pečlivě sledováni. Pokud se příznaky srdečního selhání objeví, musí být pacienti léčeni vhodným způsobem.

Léčba:

Symptomatická. Epirubicin nelze odstranit dialýzou.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1. Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: antracykliny a příbuzné látky, ATC skupina: L01DB03.

Mechanizmus účinku epirubicinu souvisí s jeho schopností tvořit komplexy s DNA. Studie na buněčných kulturách prokázaly rychlý průnik do buňky, umístění v jádře a inhibici syntézy nukleových kyselin a mitózy. Epirubicin prokázal aktivitu proti širokému spektru experimentálních nádorů včetně leukemií L 1210 a P 388, sarkomu SA 180 (solidní a ascitická forma), melanomu B 16, karcinomu prsu, Lewisova plicního karcinomu a karcinomu střeva 38. Prokázal také aktivitu proti humánním tumorům transplantovaným athymickým nahým myším (melanom, prsní, plicní,prostatický a ovariální karcinom).

5.2. Farmakokinetické vlastnosti

U pacientů s normální funkcí jater a ledvin plazmatická hladina epirubicinu po intravenózním podání léčivého přípravku v dávce 60 mg/m

2 až 150 mg/m2 probíhá v triexponenciálním sestupném modelu s

velmi rychlou první fází a pomalou konečnou fází s průměrným poločasem kolem 40 hodin. Tyto dávky epirubicinu jsou v pásmu farmakokinetické linearity jak z hlediska hodnot plazmatické clearance, tak i metabolické dráhy. Hlavními z identifikovaných metabolitů jsou epirubicinol (13-OH epirubicin) a glukuronidy epirubicinu a epirubicinolu.

4'-O-glukuronidace odlišuje epirubicin od doxorubicinu a může vysvětlovat rychlejší eliminaci epirubicinu a jeho sníženou toxicitu. Plazmatické hladiny hlavního metabolitu, 13-OH derivátu (epirubicinolu), jsou vždy nižší a jsou prakticky shodné s plazmatickými hladinami nezměněné látky.

Epirubicin je vylučován převážně játry; vysoká plazmatická clearance (0,9 l/min) naznačuje, že tato pomalá eliminace je důsledkem vysoké distribuce do tkání.Močí se vyloučí přibližně 9% až 10% podané dávky za 48 hodin.

Vylučování žlučí je hlavní cestou eliminace, přibližně 40% podané dávky se během 72 hodin vyloučížlučí.

Léčivý přípravek neprochází hematoencefalickou bariérou.

5.3. Předklinické údaje vztahující se k bezpečnostiPo opakovaných dávkách epirubicinu byly cílovými orgány u potkanů, králíků a psůhematolymfopoetický systém, gastrointestinální trakt, ledviny, játra a reprodukční orgány. Epirubicin byl také kardiotoxický u potkanů, králíků a psů.

Epirubicin byl genotoxický a jako jiné antracykliny karcinogenní u potkanů.

U potkanů byl epirubicin embryotoxický. Nebyly zjištěny malformace u potkanů a králíků, ale podobně jako jiné antracykliny a cytotoxické látky musí být epirubicin považován jako potenciálně teratogenní.

Studie zaměřené na lokální snášenlivost u potkanů a myší prokazují, že extravazace epirubicinu způsobuje nekrózu tkáně.

6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1. Seznam pomocných látek

Kyselina chlorovodíková, na úpravu pHChlorid sodný

Voda na injekci

6.2. InkompatibilityJe třeba předcházet kontaktu s roztoky se zásaditým pH, neboť by došlo k hydrolýze tohoto léčivého přípravku.

Epirubicin se nesmí mísit s heparinem z důvodu chemické inkompatibility, která při určitém poměrutěchto léků může způsobit precipitaci.

Epirubicin se může používat v kombinaci s jinými protinádorovými přípravky, ale nedoporučuje se, aby byl mísen s jinými léky.

6.3. Doba použitelnostiNeotevřený obal: 18 měsíců

Injekční nebo infuzní roztok přípravku Epirubicin Kabi 2 mg/ml neobsahuje žádné konzervační nebo bakteriostatické přísady. Injekční lahvičky jsou z toho důvodu určeny pouze k jednorázovému použití a jakékoli nespotřebované množství přípravku musí být odborně zlikvidováno v souladu s místními požadavky.

Z mikrobiologického hlediska má být přípravek použit okamžitě po první penetraci pryžové zátky injekční lahvičky. Pokud není spotřebován okamžitě, je doba a způsob uskladnění na zodpovědnosti uživatele.

6.4. Zvláštní opatření pro uchovávání

Uchovávejte v chladničce (2 °C až 8 °C). Chraňte před mrazem.

Uchovávejte injekční lahvičku v krabičce, aby byl přípravek chráněn před světlem.

Uchovávání injekčního nebo infuzního roztoku v chladničce může vést k tvorbě gelu. Tento gel se přemění zpět na mírně viskózní až tekoucí roztok po dvou až maximálně čtyřech hodinách ustavování rovnováhy při kontrolované pokojové teplotě (15-25 °C).

6.5. Druh obalu a velikost balení

Čirá, bezbarvá, tvarovaná skleněná injekční lahvička (Typ I) 5 ml, 25 ml, 50 ml a 100 ml s chlorobutylovou pryžovou zátkou potaženou fluoropolymerem a Al/PP uzávěrem typu flip-off.

Velikost balení:

1 x 5 ml injekční lahvička

1 x 25 ml injekční lahvička

1 x 50 ml injekční lahvička

1 x 100 ml injekční lahvička

Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.

6.6. Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s nímIntravenózní podání. Epirubicin je třeba aplikovat do volně proudící intravenózní infuze (0,9% chloridu sodného nebo 5% glukózy). K minimalizaci rizika trombózy nebo perivenózní extravazace se obvyklá doba infuze pohybuje mezi 3 a 20 minutami v závislosti na dávkování a objemu infuzního roztoku. Nedoporučuje se přímé podání injekce vzhledem k riziku

extravazace, která může nastat dokonce i při adekvátním návratu krve po aspiraci jehlou (vizZvláštní upozornění a opatření pro použití).

Odborně zlikvidujte jakékoli množství nepoužitého roztoku.

Intravesikální podání. Epirubicin by se měl instilovat katétrem a ponechat intravesikálně podobu 1- 2 hodiny. Během instilace by měl být pacient otáčen, aby se zajistilo, že se sliznicemočového měchýře dostane do extensivního kontaktu s roztokem. Aby se zabránilo nežádoucímu ředění močí, měl by být pacient instruován, aby 12 hodin před instilací nepil žádné tekutiny. Pacient by měl být rovněž instruován, aby se vymočil po ukončení instilace.

Ochranná opatření: Doporučují se následující ochranná opatření vzhledem k toxickým vlastnostem látky:

Personál by měl být dobře vyškolen v technice rekonstituce a zacházení s přípravkem.

Těhotné ženy nesmí pracovat s tímto přípravkem.

 Personál pracující s epirubicinem musí mít ochranný oděv: ochranné brýle, ochranný

oděv, rukavice a masku na jedno použití.

 Pro rekonstituci musí být určen vymezený prostor (nejlépe laminární box); pracovní

plocha musí být chráněna podložkou k jednorázovému použití skládající se ze savého papíru a plastové fólie na spodní straně.

 Všechny předměty použité k rekonstituci, k podání nebo k čištění, včetně rukavic,

musí být likvidovány do vysokorizikových vaků určených pro likvidaci při vysokých teplotách. Rozlití nebo ukápnutí přípravku musí být odborně likvidováno nejlépe zředěným roztokem chlornanu sodného ( l% roztokem chloru) a potom vodou.

Všechny materiály použité k čištění se musí odborně znehodnotit, jak je uvedeno výše.

 Pokud dojde ke kontaktu s pokožkou, důkladně umyjte postižené místo mýdlem a

vodou nebo roztokem bikarbonátu sodného. Nepoužívejte na pokožku kartáček. V případě, že dojde ke kontaktu s okem/očima, podržte víčko postiženého oka a opakovaně vymývejte oko vydatným množstvím vody po dobu nejméně 15 minut. Poté vyhledejte lékařské ošetření.

 Po každém sundání rukavic si umyjte ruce.

Likvidace

Všechen nepoužitý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky.

7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

Fresenius Kabi Oncology Plc.

Lion Court, Farnham Road

Bordon, Hampshire GU35 0NF

Velká Británie

8. REGISTRAČNÍ ČÍSLO

44/090/11-C

9. DATUM PRVNÍ REGISTRACE / PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

23.2.2011

10. DATUM REVIZE TEXTU

21.1.2012


nahoru

Informace na obalu

ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA VNĚJŠÍM OBALUKrabička (50 mg/25 ml a 200 mg/100 ml, 10 mg/5ml a 100 mg/50 ml)

1. NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKUEpirubicin Kabi 2 mg/ml, injekční nebo infuzní roztok

Epirubicini hydrochloridum2. OBSAH LÉČIVÉ LÁTKY/LÁTEK

Jeden ml injekčního nebo infuzního roztoku obsahuje epirubicini hydrochloridum 2 mg.

Jedna 5 ml injekční lahvička obsahuje epirubicini hydrochloridum 10 mg. Jedna 25 ml injekční lahvička obsahuje epirubicini hydrochloridum 50 mg. Jedna 50 ml injekční lahvička obsahuje epirubicini hydrochloridum 100 mg. Jedna 100 ml injekční lahvička obsahuje epirubicini hydrochloridum 200 mg.

3. SEZNAM POMOCNÝCH LÁTEK

Také obsahuje kyselinu chlorovodíkovou, chlorid sodný a vodu na injekci.

4. LÉKOVÁ FORMA A OBSAH

Injekční nebo infuzní roztok2 mg/ml

1 injekční lahvička s 10 mg/5 ml1 injekční lahvička s 50 mg/25 ml1 injekční lahvička se 100 mg/50 ml1 injekční lahvička s 200 mg/100 ml

5. ZPŮSOB A CESTA PODÁNÍ

K jednorázovému použití.Intravenózní nebo intravezikální podání.Před použitím si přečtěte příbalovou informaci.

6. ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, ŽE LÉČIVÝ PŘÍPRAVEK MUSÍ BÝT UCHOVÁVÁN MIMO DOSAH A DOHLED DĚTÍ

Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí.

7. DALŠÍ ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, POKUD JE POTŘEBNÉ

8. POUŽITELNOST

EXP:

9. ZVLÁŠTNÍ PODMÍNKY UCHOVÁVÁNÍ

Uchovávejte v chladničce (2 °C – 8 °C). Chraňte před mrazem.Uchovávejte injekční lahvičku v krabičce , aby byl přípravek chráněn před světlem.

10. ZVLÁŠTNÍ OPATŘENÍ PRO LIKVIDACI NEPOUŽITÝCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ NEBO ODPADU Z TAKOVÝCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ, POKUD JE TO VHODNÉ

Cytotoxický přípravek. Zlikvidujte veškerý nespotřebovaný roztok.Pokyny pro řádnou likvidaci naleznete v příbalové informaci.

11. NÁZEV A ADRESA DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

Fresenius Kabi Oncology Plc.Lion Court, Farnham RoadBordon, Hampshire GU35 0NFVelká Británie

12. REGISTRAČNÍ ČÍSLO

Reg.č.: 44/090/11-C

13. ČÍSLO ŠARŽE

Č. šarže:

14. KLASIFIKACE PRO VÝDEJ

Výdej léčivého přípravku vázán na lékařský předpis.

15. NÁVOD K POUŽITÍ

16. INFORMACE O BRAILLOVĚ PÍSMU

Nevyžaduje se – odůvodnění přijato.

ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA VNITŘNÍM OBALUInjekční lahvička (50 mg/25 ml, 100 mg/50 ml a 200 mg/100 ml )

1. NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKUEpirubicin Kabi 2 mg/ml, Solution for Injection or Infusion.

Epirubicin hydrochloride

2. OBSAH LÉČIVÉ LÁTKY/LÁTEK

Each ml of solution for injection or infusion contains 2 mg of epirubicin hydrochloride.

Each vial of 25 ml contains 50 mg of epirubicin hydrochloride Each vial of 50 ml contains 100 mg of epirubicin hydrochloride Each vial of 100 ml contains 200 mg of epirubicin hydrochloride

3. SEZNAM POMOCNÝCH LÁTEK

Also contains hydrochloric acid, sodium chloride and water for injections.

4. LÉKOVÁ FORMA A OBSAH

solution for injection or infusion

2 mg/ml

1 vial with 50 mg/25 ml1 vial with 100 mg/50 ml1 vial with 200 mg/100 ml

5. ZPŮSOB A CESTA PODÁNÍ

For single use only.For intravenous or intravesicular use.

Read the package leaflet before use.6. ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, ŽE LÉČIVÝ PŘÍPRAVEK MUSÍ BÝT UCHOVÁVÁN MIMO DOSAH A DOHLED DĚTÍ

Keep out of the reach and sight of children.

7. DALŠÍ ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, POKUD JE POTŘEBNÉ

8. POUŽITELNOST

EXP:

9. ZVLÁŠTNÍ PODMÍNKY UCHOVÁVÁNÍ

Store in a refrigerator (2 °C to 8 °C). Do not freeze. Keep vial in the outer carton in order to protect

from light.

10. ZVLÁŠTNÍ OPATŘENÍ PRO LIKVIDACI NEPOUŽITÝCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ NEBO ODPADU Z TAKOVÝCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ, POKUD JE TO VHODNÉ

Cytotoxic Agent. Discard any unused solution. For appropriate disposal, refer the package leaflet.

11. NÁZEV A ADRESA DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

Fresenius Kabi Oncology Plc.Lion Court, Farnham RoadBordon, Hampshire GU35 0NFVelká Británie

12. REGISTRAČNÍ ČÍSLO44/090/11-C

13. ČÍSLO ŠARŽE

Batch No:

14. KLASIFIKACE PRO VÝDEJ

Medicinal product only to medical prescription.

15. NÁVOD K POUŽITÍ

16. INFORMACE O BRAILLOVĚ PÍSMU

¨

MINIMÁLNÍ ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA VNITŘNÍM OBALUInjekční lahvička (10 mg/ 5 ml)

1.

NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU A CESTA/CESTY PODÁNÍ

Epirubicin Kabi 2 mg/ml, Solution for Injection or InfusionEpirubicin hydrochloride

For intravenous or intravesicular use.

2.

ZPŮSOB PODÁNÍ

3.

POUŽITELNOST

EXP:4.

ČÍSLO ŠARŽE

Batch No:

5.

OBSAH UVEDENÝ JAKO HMOTNOST, OBJEM NEBO POČET

10 mg in 5 ml

6.

JINÉ

For single use only.

Cytotoxic Agent.

Fresenius Kabi Oncology Plc.

Tyto informace jsou určeny pouze odborníkům. Pokud máte pochybnosti o nějakém léku, prosím, kontaktujte svého lékaře. Nedoporučujeme se řídit informacemi uvedenými na těchto stránkách, mohou být zastaralé a nepřesné.