Enap-H

Kód 0066506 ( )
Registrační číslo 58/ 117/92-S/C
Název ENAP-H
Režim prodeje na lékařský předpis
Stav registrace registrovaný léčivý přípravek
Držitel registrace Krka, d.d., Novo mesto, Novo mesto, Slovinsko
ATC klasifikace

nahoru

Varianty

Kód Náz. Forma
0060148 POR TBL NOB 20 Tableta, Perorální podání
0066506 POR TBL NOB 30 Tableta, Perorální podání

nahoru

Příbalový létak ENAP-H

Stránka 1 z 4

Příloha č. 1 ke sdělení sp.zn. sukls193788/2011

Příbalová informace- RpInformace pro použití; čtěte pozorně!

ENAP®-HLENAP

®-H

tablety (Enalaprili hydrogenomaleas, hydrochlorthiazidum)

Držitel rozhodnutí o registraci a výrobce :KRKA, d.d., Novo mesto, Slovinsko

Složení

Enap-HL:

Léčivé látky: Enalaprili hydrogenomaleas 10 mg a hydrochlorthiazidum 12,5 mg v 1 tabletě

Pomocné látky: Monohydrát laktosy, kukuřičný škrob, předbobtnalý kukuřičný škrob, mastek,

hydrogenuhličitan sodný, magnesium – stearát.

Enap–H:

Léčivé látky: Enalaprili hydrogenomaleas 10 mg a hydrochlorthiazidum 25 mg v 1 tabletě

Pomocné látky: Monohydrát laktosy, kukuřičný škrob, předbobtnalý kukuřičný škrob, mastek,

hydrogenuhličitan sodný, magnesium – stearát, chinolinová žluť.

Indikační skupinaAntihypertenzivum

CharakteristikaEnap-HL a Enap-H jsou kombinací enalaprilmaleátu a hydrochlorthiazidu. Kombinace těchto látek je účinnější než jednotlivé látky samy o sobě.Enalaprilmaleát blokuje působení enzymu (působku) přeměňujícího angiotenzin I na angiotenzin II (inhibitor angiotenzin konvertujícího enzymu - ACEI), což je enzym v těle nezbytný pro tvorbu látky, která způsobuje zúžení krevních cév. Léčba enalaprilem rozšiřuje cévy, což snižuje krevní tlak a zvyšuje dodávku krve a kyslíku k srdečnímu svalu a ostatním orgánům.Hydrochlorothiazid má močopudný účinek a tím snižuje krevní tlak.

IndikacePřípravek se užívá k léčbě zvýšeného krevního tlaku, pokud je vhodná kombinovaná léčba. Přípravek mohou užívat pouze dospělí.

KontraindikaceEnap-HL a Enap-H nesmí být užíván při přecitlivělosti na léčivé látky a látky jim podobné, přípravky ze skupiny sulfonamidů a pomocné látky přípravku. Stejně tak nesmí být užíván při výskytu angioneurotického otoku v minulosti (náhlý otok hlavně v oblasti tváří, očních víček, rtů, jazyka a krku, někdy ve spojení s dýchacími obtížemi a chrapotem vznikající v důsledku léčby tzv. ACE-inhibitory nebo i bez zjevné příčiny).Nemocní se závažně poškozenou funkcí ledvin a jater, nemocní po transplantaci ledvin, nemocní s primárním hyperaldosteronismem (zvýšená hladina hormonu aldosteronu způsobená nejčastěji nezhoubným nádorem nadledvin), s porfyrií( porucha látkové přeměny porfyrinů účastnících se na tvorbě krevního barviva ).Pokud jste těhotná déle než 3 měsíce. (Je však lépe přípravek neužívat ani na počátku těhotenství – viz bod Těhotenství a kojení)

Nežádoucí účinkyLékař by vás měl informovat o možnosti výskytu nežádoucích účinků a poučit vás o vhodnosti přiměřené kontroly hodnot krevního tlaku. Před započetím léčby informujte lékaře, pokud užíváte

Stránka 2 z 4

nebo jste v minulosti užíval/a obdobné léky (ze stejné skupiny) a informujte lékaře o případných nežádoucích účincích spojených s touto léčbou. Jestliže se u Vás vyskytne nějaký nežádoucí účinek a/nebo jiná neobvyklá reakce, měl/a byste informovat svého lékaře, který rozhodne o další léčbě nebo upraví dávku. Nežádoucí účinky, které se případně objeví během léčby tímto přípravkem, jsou obvykle mírné a přechodné a v mnoha případech nevyžadují přerušení léčby. Může se objevit točení hlavy, bolesti hlavy, únava a suchý kašel. Vzácnými nežádoucími účinky jsou výrazné snížení krevního tlaku (hypotenze), náhlé snížení krevního tlaku při vstávání (ortostatická hypotenze), sucho v ústech, pocit na zvracení, zvracení, průjem, zácpa, plynatost, tělesná slabost, nespavost, podrážděnost, změněná citlivost, spavost, závratě, svalové křeče, svědění, kožní vyrážka, angioneurotický otok (reakce přecitlivělosti s náhlým otokem tváře, víček, rtů, jazyka a krku doprovázené zhoršeným dýcháním a chrapotem), snížený počet bílých a/nebo červených krvinek, impotence, zhoršení dny, porucha funkce jater, břišní slinivky nebo ledvin a fotosenzitivita ( zvýšená přecitlivělost na sluneční záření ). Při případném výskytu jmenovaných nežádoucích účinků nebo jiných neobvyklých reakcí se o dalším užívání přípravku poraďte s lékařem. V případě výskytu příznaků angioneurotického otoku (viz odstavec výše) přerušte užívání a vyhledejte ihned lékaře. Stejně tak učiňte v případě náhlého výskytu horečky, výskytu zimnice nebo ztíženého polykání.

InterakceÚčinky přípravku Enap-HL nebo Enap-H a účinky jiných současně užívaných léků se mohou navzájem ovlivňovat. Váš lékař by proto měl být informován o všech lécích, které v současné době užíváte, nebo které začnete užívat, a to na lékařský předpis i bez něj. Než začnete současně s užíváním přípravku Enap-HL nebo Enap-H užívat nějaký volně prodejný lék, poraďte se se svým lékařem.Během léčby nepožívejte alkoholické nápoje, protože alkohol zvyšuje účinek přípravku.Současné užívání Enapu-HL nebo Enapu-H a ostatních léků k léčbě zvýšeného krevního tlaku nebo sedativ (zklidňujících léků), léků na spaní a/nebo léků pro léčbu duševních poruch (barbituráty, tricyklické antidepresivní léky, fenotiaziny) může zvyšovat účinek Enapu-HL nebo Enapu-H.Současné užívání Enapu-HL nebo Enapu-H spolu s léky snižujícími horečku a bolest (včetně volně prodejných léků), výrazně slané pokrmy a současná léčba léky snižujícími cholesterol v krvi může snižovat účinek Enapu-HL nebo Enapu-H. Současné užívání digoxinu (léku podporujícímu srdeční činnost) a Enapu-HL nebo Enapu-H může vést ke zvýšení nežádoucích účinků digoxinu . Současné užívání draslík šetřících léků pro zvýšené vylučování moči (spironolakton, amilorid nebo triamteren) nebo užívání přípravků nahrazujících draslík může zvýšit hladinu draslíku v krvi (hyperkalémie). Současné užívání kortikosteroidů zvyšuje riziko snížení hladiny draslíku v krvi (hypokalémie). Během léčby Enapem-HL nebo Enapem-H, zejména při současném užívání určitých léků (alopurinol, cytostatika, imunosupresivní léky nebo kortikosteroidy) může dojít ke snížení počtu bílých a červených krvinek. Současné užívání cyklosporinu (lék užívaný k tlumení obranyschopnosti) může vést k selhání ledvin. Přípravky Enap-HL a Enap-H mohou nepříznivě ovlivnit účinek léků proti cukrovce.

Dávkování Přesné dávkování vždy určí lékař. Obvyklá dávka je 1 až 2 tablety Enapu-HL nebo Enapu-H denně (tj. 1 tableta denně ráno nebo 1 tableta ráno a 1 tableta odpoledne). Tableta se užívá celá, nerozkousaná, během jídla nebo po jídle s trochou tekutiny. Měli byste si zvyknout užívat lék pravidelně, ve stejnou dobu. Jestliže opomenete užít dávku, vezměte si ji co nejdříve, ale nikoliv v případě, že je již téměř čas pro další dávku. Jestliže do další dávky zbývá pouze několik málo hodin, vynechte chybějící dávku a navraťte se ke svému pravidelnému rozpisu dávkování. Nezdvojujte dávky.Měli byste vědět, že léčba jakýmkoli přípravkem snižujícím krevní tlak, nevyléčí Vaše onemocnění, ale pomůže snížit hodnoty krevního tlaku a udržovat je na požadovaných hodnotách. Tímto se předejde nebo sníží důsledky a/nebo komplikace zvýšeného krevního tlaku. Proto je léčba

Stránka 3 z 4

tímto přípravkem dlouhodobá, obvykle celoživotní, jestliže se nevyskytnou okolnosti jejího vysazení.

UpozorněníBěhem léčby Enapem-HL a Enapem-H jsou nezbytná kontrolní lékařská vyšetření, včetně laboratorních zkoušek, určených lékařem, zejména na počátku léčby a v době, kdy je stanovena nejvhodnější dávka. Je důležité užívat přípravek pravidelně a podrobovat se lékařským vyšetřením, i když se cítíte dobře. Přípravek může zejména na počátku léčby snížit schopnost řídit motorové vozidlo nebo obsluhovat stroje. Tyto činnosti byste měl/a vykonávat jen na základě výslovného souhlasu Vašeho lékaře.Pacienti s oboustranným zúžením ledvinových tepen,pacienti s jednou ledvinou a zúžením ledvinové tepny nebo pacienti se středně závažnou poruchou ledvin mohou užívat přípravek jen pokud je to nezbytně nutné. Tito pacienti by mělii být častěji kontrolováni lékařem. U nemocných se závažnějším srdečním selháním a sníženým množstvím sodíku v krvi (hyponatrémie), u nemocných se závažnějším poškozením ledvin a u nemocných se sníženým množstvím tekutiny v těle (hypovolémie) v důsledku léčby močopudnými léky, neslané diety, průjmu, zvracení nebo hemodialýzy a u starších pacientů může dojít k výraznému poklesu krevního tlaku (hypotenzi) dokonce i několik hodin po první dávce přípravku. Hypotenze se projeví pocitem na zvracení, bušením srdce, nevolností, poruchou vědomí až ztrátou vědomí. V případě výskytu příznaků hypotenze je třeba si lehnout a přivolat lékaře. Výskyt hypotenze u pacientů s nekomplikovaným vysokým krevním tlakem je vzácný. Jestliže se příznaky hypotenze opakují (pocit na zvracení, bušení srdce, nevolnost, poruchy vědomí), poraďte se se svým lékařem. V důsledku výrazného poklesu krevního tlaku může dojít ke snížení prokrvení srdce, mozku nebo ledvin u pacientů s určitými onemocněními srdce ( např. se závažným zúžením srdečnicové chlopně ), s poruchami prokrvení mozku, aterosklerózou (onemocnění tepen) nebo u starších nemocných. Proto jsou v těchto případech nutné častější kontroly hodnot krevního tlaku.Účinek na snížení krevního tlaku Enapu-HL a Enapu-H může být zvýšen následně po operaci v oblasti nervového systému (sympatektomie).Vzhledem ke zvýšenému riziku vzniku šokové reakce z přecitlivělosti, nesmí být přípravek užíván u hemodialyzovaných pacientů, u kterých jsou použity polyakrylnitrilové membrány. Jestliže je u Vás plánovaná hemodialýza, informujte lékaře o tom, že užíváte Enap-HL nebo Enap-H.Podávání přípravku dětem nebylo dostatečně zhodnoceno, proto se dětem jeho užívání nedoporučuje.Před vyšetřením příštítných tělísek je třeba přerušit léčbu Enapem-HL nebo Enapem-H.Jestliže se u Vás během léčby Enapem-HL nebo Enapem-H objeví sucho v ústech, výrazná žízeň, svalové křeče nebo svalová slabost, bušení srdce, nepravidelný nebo zpomalený tep informujte svého lékaře. Stejně tak učiňte v případě náhlé horečky, zimnice, ztíženého polykání nebo ztíženého dýchání.V případě celkové anestezie před chirurgickým výkonem by lékař měl být informován, že užíváte Enap-HL nebo Enap-H. Existuje zvýšené riziko poklesu krevního tlaku v průběhu operace.

Informujte svého lékaře, pokud se domníváte, že jste těhotná, nebo byste mohla otěhotnět. Užívání přípravku Enap-HL nebo Enap-H není vhodné na počátku těhotenství. Ve druhé a třetí třetině těhotenství se přípravek Enap-HL nebo Enap-H nesmí užívat, protože by mohl způsobit závažné poškození plodu – (viz bod Těhotenství a kojení).

Těhotenství a kojeníTěhotenstvíInformujte svého lékaře, pokud se domníváte, že jste těhotná, nebo byste mohla otěhotnět. Lékař vám doporučí vysazení přípravku Enap-HL nebo Enap-H ještě dříve, než otěhotníte, nebo jakmile zjistíte, že jste těhotná, a převede vás na jinou léčbu. Užívání přípravku Enap-HL nebo Enap-H není vhodné na počátku těhotenství. Od třetího měsíce těhotenství se přípravek Enap-HL nebo Enap-H nesmí užívat, protože během druhé a třetí třetiny těhotenství by mohl způsobit závažné poškození plodu.

Kojení

Stránka 4 z 4

Informujte svého lékaře, pokud kojíte. Při kojení novorozence (v prvních týdnech po porodu) a obzvláště nedonošeného dítěte není léčba přípravkem Enap-HL nebo Enap-H vhodná. Pokud kojíte starší dítě, musí váš lékař zvážit přínos léčby a její možná rizika ve srovnání s léčbou jinými přípravky.

PředávkováníPři předávkování nebo náhodném požití přípravku dítětem se poraďte s lékařem. Nejčastějším příznakem předávkování je výrazné snížení krevního tlaku projevující se pocity na omdlení až mdlobou. V takovém případě se položte do vodorovné polohy se zajištěním přivolání lékaře.Při užití většího množství tablet najednou je třeba se pokusit vyvolat zvracení (není-li pacient v bezvědomí) a přivolat lékaře, který zajistí následnou léčbu.

UchováváníUchovávejte v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před vlhkostí.

VarováníNepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti uvedené na obalu.Uchovávejte mimo dosah dětí.Pokud Vám Váš lékař řekl, že nesnášíte cukry, poraďte se se svým lékařem, než začnete léčivý přípravek užívat.

BaleníEnap-H: 20 nebo 30 tabletEnap-HL: 30 tablet

Datum poslední revize

2.11.2011


nahoru

Souhrn údajů o léku (SPC)

Stránka 1 z 9

Příloha č. 2 ke sdělení sp.zn. sukls193788/2011

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

1. NÁZEV PŘÍPRAVKUEnap -HL Enap

-H

tablety

2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍEnap-HL: Enalaprili hydrogenomaleas 10 mg a Hydrochlorothiazidum 12,5 mg v 1 tabletěEnap-H: Enalaprili hydrogenomaleas 10 mg a Hydrochlorothiazidum 25 mg v 1 tabletě

Pomocné látky: monohydrát laktosy (viz bod 4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití).

Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.

3. LÉKOVÁ FORMATabletaEnap-HL: bílé, kulaté, ploché tablety se zkosenou hranou a půlící rýhou na jedné straněEnap-H: žluté, kulaté, ploché tablety se zkosenou hranou a půlící rýhou na jedné straně

Půlící rýha slouží k dělení tablety pro usnadnění polykání.

4. KLINICKÉ ÚDAJE

4.1. Terapeutické indikacePřípravky Enap-HL a Enap-H jsou indikovány pro léčbu arteriální hypertenze v případech, kdy je třeba kombinovaná léčba.Přípravek je určený k léčbě dospělých pacientů.

4.2. Dávkování a způsob podáníDávkování je přísně individuální. Kombinace enalapril maleátu a hydrochlorothiazidu s pevně stanoveným množstvím obou léčivých látek v jedné tabletě není vhodné pro zahajovací léčbu. Nejprve je třeba stanovit příslušné dávky jednotlivých léčiv. Obvyklá dávka Enapu-HL nebo Enapu-H je 1 – 2 tablety denně (tj. 1 tableta denně ráno nebo 1 tableta ráno a 1 tableta odpoledne). Dávka 50 mg hydrochlorothiazidu denně by neměla být překročena a proto se nedoporučuje podávat více než 2 tablety přípravku Enap-H nebo 4 tablety Enapu-HL. Pokud odpověď na léčbu není dostatečná, doporučuje se přidat k stávající léčbě ještě třetí přípravek nebo změnit léčbu. U nemocných léčených diuretiky se doporučuje přerušení dosavadní lčby diuretiky nebo snížení jejich dávky alespoň 3 dny před zahájením léčby přípravky Enap-HL nebo Enap-H, aby se zamezilo náhlé hypotenzi. Před zahájením léčby by měly být vyšetřeny renální funkce. Délka trvání léčby není omezená. Dávkování u nemocných s poškozením renálních funkcí:Nemocným s clearance kreatininu vyšší než 0,5 ml/s nebo koncentrací kreatininu v séru méně než 265 mol/l (3 mg/100 ml) mohou být podávány obvyklé dávky přípravků Enap-HL a Enap-H.Způsob podávání: Tablety se polykají celé během jídla nebo po jídle a zapijí se trochou tekutiny. Přípravek by měl být užíván pravidelně, nejlépe ráno ve stejnou dobu. Pokud nemocný zapomene vzít dávku, měl by ji užít co nejdříve, nikoli však pokud se blíží čas další dávky. V takovém případě by nemocný měl vyčkat a užít další dávku podle rozpisu bez jejího zdvojování.

4.3. Kontraindikace

Stránka 2 z 9

Přípravky Enap-HL a Enap-H jsou kontraindikovány při přecitlivělosti na kteroukoli ze složek přípravku nebo na sulfonamidy a dále v následujících případech: angioedém v anamnéze (angioedém po podání jiných ACE inhibitorů nebo angioedém neznámého původu), závažné poškození renálních funkcí (clearance kreatininu méně než 0,5 ml/s nebo koncentrace kreatininu v séru více než 265 mol/l (3 mg/100 ml)), stav po transplantaci ledvin, závažné poškození jaterních funkcí, primární hyperaldosteronismus, porfyrie, druhý a třetí trimestr těhotenství (viz bod 4.4 a 4.6).

4.4. Zvláštní upozornění a opatření pro použitíU nemocných se závažným srdečním selháním nebo hyponatremií, závažným poškozením renálních funkcí, hypertenzí nebo dysfunkcí levé komory a zejména u nemocných s hypovolémií vlivem léčby diuretiky, neslané diety, průjmů, zvracení nebo hemodialýzy se může po první dávce přípravků Enap-HL a Enap-H vyskytnout hypotenze s klinickými následky.Hypotenze po první dávce a její závažnější následky se vyskytují zřídka a jsou přechodné. Pokud je to možné, může být hypotenzi zamezeno přerušením léčby diuretiky před zahájením léčby přípravky Enap-HL nebo Enap-H. Při výskytu hypotenze se doporučuje uložit nemocného do polohy vleže se zvednutými dolními končetinami a pokud je to nutné, upravit objem plazmy infúzí fyziologického roztoku. Přechodná hypotenze není důvodem k přerušení léčby. Po úpravě krevního tlaku a objemu plazmy nemocní obvykle snáší následující dávky dobře. Opatrnosti je třeba u nemocných s poškozením renálních funkcí (clearance kreatininu 0,5 – 1,3 ml/s). U nemocných užívajících hydrochlorothiazid se může vyskytnout azotémie. U některých nemocných s poškozením renálních funkcí může dojít k akumulaci léčiva. Před zahájením léčby a během ní by měly být monitorovány renální funkce. Je-li to nutné, léčba by měla být nahrazena kombinací enalaprilu a hydrochlorothiazidu s nižší dávkou hydrochlorothiazidu (Enap-HL) nebo by kombinovaná léčba měla být přerušena.U nemocných s bilaterální stenózou renálních artérií nebo s arteriální stenózou solitární ledviny lze přípravky Enap-HL a Enap-H podat jen s velkou opatrností při pečlivém sledování funkce ledvin vzhledem k možnému zhoršení jejich funkcí nebo dokonce k akutnímu selhání ledvin (efekt enalaprilu). Renovaskulární hypertenze by měla být léčena pouze zkušenými specialisty.Opatrnosti je rovněž třeba u nemocných s ischemickou chorobou srdeční, závažným cerebrovaskulárním onemocněním, závažnou aortální stenózou nebo jakoukoli stenózou výstupního traktu levé komory, generalizovanou arteriosklerózou a u starších nemocných kvůli riziku hypotenze a zhoršení krevního zásobení srdce, mozku a ledvin.Během léčby musí být monitorovány hladiny elektrolytů v séru, aby byla včas detekována případná nerovnováha elektrolytů a mohla být zahájena příslušná opatření. Stanovení elektrolytů v séru je nutné zejména u nemocných s déletrvajícím těžkým průjmem, déletrvajícím zvracením nebo u nemocných, kterým je aplikována infúze. Nemocní léčení přípravky Enap-HL nebo Enap-H s příznaky jako je sucho v ústech, žízeň, slabost, ospalost, zmatenost, letargie, vzrušení, bolesti a křeče svalů (zejména lýtek), hypotenze, tachykardie, oligourie, a gastrointestinální poruchy (nevolnost, zvracení) by měli být vyšetřeni pro případnou nerovnováhu elektrolytů. Přípravky Enap-HL a Enap-H by měly být podávány s opatrností u nemocných s poškozením jater nebo progresivním onemocněním jater, neboť hydrochlorothiazid může vyvolat jaterní koma již při počínající nerovnováze elektrolytů.Během léčby přípravky Enap-HL a Enap-H se může vyskytnout hypomagnezémie a případně mírná hyperkalcémie jako důsledek zvýšeného vylučování hořčíku a sníženého vylučování vápníku močí vyvolané hydrochlorothiazidem. Výrazné zvýšení hladiny vápníku v séru může být příznakem skrytého hyperparathyreoidismu.U některých nemocných se může vyskytnout hyperurikémie nebo zhoršení dny jako výsledek účinku hydrochlorothiazidu. Při zvýšení hladiny kyseliny močové v séru by léčba měla být přerušena. Po normalizaci hladiny kyseliny močové v séru může být léčba obnovena, avšak měla by být monitorována pomocí příslušných laboratorních vyšetření.Opatrnosti je třeba u všech nemocných léčených perorálními antidiabetiky nebo insulinem, neboť hydrochlorothiazid může snížit a enalapril zvýšit jejich účinnost. Proto by měli být diabetici častěji monitorováni s možnou úpravou dávkování v některých případech.

Stránka 3 z 9

Při výskytu angioedému obličeje a krku během léčby obvykle postačuje přerušení léčby a podání antihistaminika. V závažnějších případech (edém jazyka, hlasivkové štěrbiny a hrtanu) je angioedém léčen adrenalinem a se zajištěním průchodnosti dýchacích cest (pomocí intubace nebo laryngotomie).Po sympatektomii může být zvýšen antihypertenzní účinek přípravků Enap-HL a Enap-H. Přípravky Enap-HL a Enap-H by neměly být podávány nemocným na hemodialýze s polyakrylonitrilovými membránami, nemocným podstupujícím aferézu síranem dextranu a bezprostředně před desenzibilizací proti vosímu nebo včelímu jedu.U nemocných s alergií nebo astmatem v anamnéze, ale i u ostatních nemocných se během léčby přípravky Enap-HL nebo Enap-H může vyskytnout reakce z přecitlivělosti. Bylo pozorován zhoršení systémového lupus erythematodes.Bylo hlášeno několik případů akutního selhání jater s cholestatickou žloutenkou, prudkou nekrózou jater a (vzácně) fatálními následky. Příčiny tohoto syndromu nebyly ještě zcela objasněny. Při výskytu žloutenky a při zvýšení aktivity jaterních enzymů by léčba měla být neprodleně přerušena a nemocný by v případě nutnosti měl být pečlivě monitorován a léčen.Opatrnosti je rovněž třeba u nemocných léčených sulfonamidy a perorálními antidiabetiky ze skupiny sulfonylmočoviny (možná zkřížená přecitlivělost). V literatuře jsou údaje o případech závažné neutropenie a agranulocytózy, při kterých nemůže býtvyloučena souvislost s podáváním enalaprilu. Během léčby je třeba monitorovat počet leukocytů, zvláště u nemocných s onemocněním pojivových tkání nebo ledvin.U nemocných po větším chirurgickém zákroku nebo u nemocných, kterým je během anestézie podáváno léčivo vyvolávající hypotenzi může enalapril sekundárně ke kompenzačnímu uvolňování reninu blokovat tvorbu angiotenzinu II. Pokud je hypotenze vyvolána tímto mechanismem, může být léčena zvýšením objemu tekutin v oběhu.Během léčby by měly být pravidelně sledovány sérové hladiny elektrolytů, glukózy, urey a kreatininu, aktivity transamináz a množství proteinů v moči.Přípravky Enap-HL a Enap-H by neměly být podávány dětem.

Těhotenství: Podávání ACE inhibitorů by nemělo být zahájeno během těhotenství. S výjimkou pacientek, pro které je dlouhodobá léčba ACE inhibitory nezbytná, by všechny ostatní pacientky měly být v případě plánovaného těhotenství převedeny na jinou antihypertenzní léčbu s lépe ověřenou bezpečností pro těhotenství a plod. Pokud došlo k otěhotnění, je třeba ihned ukončit podávání ACE inhibitorů a v případě nutnosti další léčby zahájit jinou léčbu (viz bod 4.3, 4.6).

Pacienti se vzácnými dědičnými problémy s intolerancí galaktózy, Lappovým nedostatkem laktázy nebo malasorbcí glukózy a galaktózy by tento přípravek neměli užívat.

4.5. Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakcePři současném podávání jiných antihypertenziv, barbiturátů, tricyklických antidepresiv, fenothiazinu a anestetik a při současném požívání alkoholu může být zvýšen antihypertenzní účinek přípravků Enap-HL a Enap-H.Při současném podávání analgetik a nesteroidních protizánětlivých léčiv nebo při dietě s vyšším obsahem soli a současné léčbě cholestyraminem nebo kolestipolem je snížen účinek přípravků Enap-HL a Enap-H.Současné podávání přípravků Enap-HL nebo Enap-H a lithia může vést k intoxikaci lithiem, neboť enalapril a hydrochlorothiazid snižují vylučování lithia. Během léčby by měly být monitorovány koncentrace lithia séru a na základě výsledků by měla být upravena dávka lithia. Pokud je to možné, doporučuje se současné podávání přípravku Enap-HL nebo Enap-H a lithia vyloučit.Při současném podávání přípravku Enap-HL nebo Enap-H a nesteroidních protizánětlivých léčiv a analgetik může být vlivem inhibice syntézy prostaglandinů snížena účinnost enalaprilu a zvýšeno riziko zhoršení funkce ledvin a/nebo srdečního selhání. Při současném podávání přípravků Enap-HL nebo Enap-H a nesteroidních protizánětlivých léčiv může být u některých nemocných snížen antihypertenzní a diuretický účinek hydrochlorothiazidu. Proto by nemocní měli být častěji monitorováni. Kombinovaná léčba kalium šetřícími léky (spironolakton, amilorid, triamteren) nebo podávání kalia mohou vyvolat hyperkalémii.

Stránka 4 z 9

Při současném podávání alopurinolu, cytostatik, imunosupresiv nebo systémových kortikosteroidů se může vyskytnout leukopenie, anemie nebo pancytopenie, proto je třeba pravidelně provádět hematologická vyšetření. U dvou nemocných po transplantaci ledvin, kteří byli současně léčeni enalaprilem a cyklosporinem bylo zaznamenáno akutní selhání ledvin. Předpokládá se, že akutní selhání ledvin bylo výsledkem sníženého průtoku krve ledvinami vyvolaného cyklosporinem a snížené glomerulární filtrace vyvolané enalaprilem. Proto při současném podávání cyklosporinu a enalaprilu je třeba opatrnosti.Při současném podávání sulfonamidů a perorálních antidiabetik ze skupiny sulfonylmočoviny se může vyskytnout reakce z přecitlivělosti (zkřížená přecitlivělost).Opatrnosti je třeba při současném podávání digoxinu. Případná hypovolémie, hypokalémie a hypomagnezémie vyvolaná hydrochlorothiazidem může zvýšit toxicitu digoxinu.Současné podávání kortikosteroidů zvyšuje riziko hypokalémie.Při současném podávání přípravků Enap-HL nebo Enap-H a cimetidinu může být prodloužen poločas enalaprilu.Během celkové anestézie nebo při současném podávání nedepolarizujících svalových relaxans (např. tubokurarin) se zvyšuje riziko hypotenze.Před provedením testu parathyroidálních funkcí je třeba léčbu přípravky Enap-HL nebo Enap-H přerušit.

4.6. Těhotenství a kojeníTěhotenství:Podávání ACE inhibitorů během prvního trimestru těhotenství není doporučeno (viz bod 4.4). Podávání ACE inhibitorů v druhém a třetím trimestru těhotenství je kontraindikováno (viz bod 4.3, 4.4).

Epidemiologické údaje o riziku teratogenity po podávání ACE inhibitorů během prvního trimestru těhotenství nejsou konzistentní, avšak mírně zvýšené riziko nelze vyloučit. Pokud není další léčba ACE inhibitory pro pacientku nezbytná, měly by být všechny ženy, které plánují těhotenství, převedeny na jinou antihypertenzivní léčbu s lépe ověřenou bezpečností pro těhotenství. Je-li zjištěno těhotenství, je nutno ihned ukončit podávání ACE inhibitorů a v případě potřeby je nahradit jinou léčbou.Jsou-li ACE inhibitory podávány během druhého a třetího trimestru těhotenství, působí fetotoxicitu (snížení renálních funkcí, oligohydramnion, opoždění osifikace lebky) a neonatální toxicitu (renální selhání, hypotenzi, hyperkalémii). (Viz bod 5.3) Pokud došlo k expozici ACE inhibitorům po druhém trimestru těhotenství, doporučuje se ultrazvukové vyšetření ledvin a lebky. Děti matek, které užívaly v těhotenství ACE inhibitory, musí být sledovány pro možnou hypotenzi (viz bod 4.3 a 4.4).

Prodloužená expozice thiazidem během třetího trimestru těhotenství může vést k redukci objemu plasmy u matky, stejně tak jako k redukci uteroplacentárního průtoku, což může způsobit feto-placentární ischémii a růstovou retardaci. Nadto byly hlášeny vzácné případy hypoglykémie a trombocytopénie u novorozenců následující po expozici v nedávné době.

Kojení:Podle omezených farmakokinetických údajů jsou koncentrace v mateřském mléce velmi nízké (viz bod 5.2). I když jsou tyto koncentrace pravděpodobně bez klinického významu, podávání přípravku Enap-HL a Enap-H během kojení se nedoporučuje matkám nedonošených dětí a během několika prvních týdnů po porodu pro nedostatek klinických zkušeností a pro hypotetické riziko kardiovaskulárních a renálních nežádoucích účinků. U matek kojících starší dítě lze podávání přípravku Enap-HL a Enap-H zvažovat, je-li léčba nezbytná a dítě bude pečlivě sledováno.

Thiazidová diuretika ve velkých dávkách, které významně zvyšují diurézu, mohou působit snížení tvorby mateřského mléka.

4.7. Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Stránka 5 z 9

Přípravky Enap-HL a Enap-H zpravidla neovlivňují schopnost řídit motorová vozidla a obsluhovat strojní zařízení. Nicméně u některých nemocných mohou tyto léky vyvolat hypotenzi a závratě, zejména pak na počátku léčby a proto nepřímo ovlivňují schopnost řídit motorová vozidla a obsluhovat strojní zařízení. Na počátku léčby by nemocný neměl řídit motorová vozidla, obsluhovat strojní zařízení nebo vykonávat jiné činnosti vyžadující zvýšenou pozornost až do doby, než je známa odpověď nemocného na léčbu.

4.8. Nežádoucí účinkyNežádoucí účinky jsou obvykle mírné a přechodné a zřídka vyžadují přerušení léčby. Nejčastější nežádoucí účinky jsou: suchý kašel, katarální příznaky, závrať, vertigo, bolesti hlavy, únava, slabost a svalové křeče, vzácněji pak hypotenze, ortostatická hypotenze, zvracení, průjem, zčervenání kůže a fotosenzitivita a vzácně angioedém, anémie, trombocytopenie, leukopenie a agranulocytóza, dysfunkce jater, pankreatu a ledvin a zhoršení dny.Nežádoucí účinky podle orgánových systémů:

-

Obecné: astenie, anafylaktoidní reakce a reakce z přecitlivělosti (angioedém, purpura,

fotosenzitivita, kopřivka, nekrotizující angiitida, horečka, pocit dechové nedostatečnosti včetně pneumonitidy a edém plic, anafylaktická reakce).-

Kardiovaskulární: palpitace, poruchy srdečního rytmu, hypotenze, ortostatická hypotenze,

srdeční zástava, infarkt myokardu, cévní mozková příhoda, angina pectoris, Raynaudův fenomén ( viz též 5.1 Farmakodynamické vlastnosti ). -

Gastrointestinální: sucho v ústech, glositida, stomatitida, zánět slinných žláz, anorexie,

nevolnost, zvracení, průjem, zácpa, bolesti v epigastriu, křeče břicha, ileus, porucha jaterních a pankreatických funkcí, hepatitida, žloutenka, melena.-

Respirační: rýma, sinusitida, faryngitida, chrapot, bronchospasmus, astma, pneumonie,

plicní infiltráty, eosinofilní pneumonitida, plicní embolie, plicní infarkt, edém plic.-

Urogenitální: oligourie, bolest v tříslech, gynekomastie, impotence, selhání ledvin, renální

dysfunkce, intersticiální nefritida.-

Kožní: urtikárie, pruritus, zčervenání kůže, pocení, pemfigus, exfoliativní dermatitida,

toxická epidermální nekrolýza, erythema multiforme, Stevens-Johnsonův syndrom, herpes zoster, alopecie, fotosenzitivita.-

Smyslové: rozmazané vidění, změny chuti, porucha vnímání chuti, tinitus, konjunktivitida,

suchá spojivka, slzení, xantopsie.-

Nervové, psychiatrické: deprese, zmatenost, ataxie, somnolence, insomnie, neklid,

nervozita, periferní neuropatie (parestézie, dysestézie).-

Laboratorní vyšetření: hypokalémie, hyperkalémie, hypomagnezémie, hyperkalcémie,

hyponatrémie, hypochloremická alkalóza, hyperglykémie, glykosurie, hyperurikémie, hypercholesterolémie,

hypertriglyceridémie,

zvýšení

aktivit

jaterních

enzymů,

hyperbilirubinémie, leukocytóza, eozinofilie, neutropenie, leukopenie, agranulocytóza, anémie, snížená hladina hemoglobinu, resp. myoglobinu, pancytopénie.-

Jiné: v literatuře je uveden syndrom podobný lupus erythematodes (zvýšená tělesná teplota,

myalgie a artralgie, erozitida a zvýšená rychlost sedimentace, leukocytóza a eozinofilie, fotosenzitivita, zčervenání kůže, pozitivní testy ANA.

4.9. PředávkováníNejčastějším příznakem předávkování je hypotenze. Při výskytu hypotenze se doporučuje uložit nemocného do polohy vleže se zvednutými dolními končetinami a pokud je to nutné, upravit objem plazmy infúzí fyziologického roztoku.Nejčastěji se vyskytujícími příznaky intoxikace jsou zvýšená diuréza, závažná hypotenze s bradykardií nebo jinými poruchami srdečního rytmu, paréza, paralytický ileus, poruchy vědomí (také koma), selhání ledvin, snížené hladiny elektrolytů v séru a poruchy acidobazické rovnováhy.Po požití většího množství tablet se doporučuje výplach žaludku, podání aktivního uhlí a laxativ. Léčba je symptomatická. Hypotenze je léčena podáním infúze fyziologického roztoku. Měl by být monitorován krevní tlak, puls, dýchání, koncentrace močoviny, kreatininu a elektrolytů v séru a diuréza.V závažnějších případech by enalapril a/nebo enalaprilát měly být odstraněny z krevního oběhu hemodialýzou.

Stránka 6 z 9

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1. Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: Antihypertenzivum, ATC kód: C09BA02

Přípravky Enap-HL a Enap-H jsou kombinací ACE inhibitoru (enalapril maleát) a diuretika (hydrochlorothiazid). Enalapril je inhibitor angiotenzinkonvertázy (ACE). V organismu je rychle metabolizován na enalaprilát, což je účinný inhibitor angiotenzinkonvertázy. Hlavní účinky inhibice ACE jsou: snížené koncentrace angiotenzinu II a aldosteronu v krevním oběhu, inhibice aktivity tkáňového angiotenzinu II, zvýšené uvolňování reninu, stimulace vazodepresivního systému kalikrein – kinin, suprese sympatiku a zvýšené uvolňování prostaglandinů a relaxačníhofaktoru z cévního endotelu.Dilatace rezistentních cév a snížení celkové periferní rezistence vede postupně ke snížení krevního tlaku. Srdeční frekvence a minutový objem zůstávají obvykle nezměněny. Enalapril zpomaluje progresivní srdeční dilataci a selhání (u pacientů se srdečním selháním mírného až středního stupně) snížením enddiastolických objemů levé komory a zlepšením ejekční frakce.Maximální účinek enalaprilu se projeví po 6 – 8 hodinách, obvykle přetrvává až 24 hodin.Hydrochlorothiazid je thiazidové diuretikum, které inhibuje hlavně diluční schopnost distálních tubulů ledvin a tím zabraňuje reabsorbci Na

+ a Cl- v této části nefronu. Zvyšuje tak vylučování sodíku,

draslíku, chloridů a vody.Na počátku léčby hydrochlorothiazidem je snížen objem tekutin v cévách vlivem zvýšeného vylučování vody a solí, což vede ke snížení krevního tlaku a minutového objemu. Jako odpověď na snížení krevního tlaku a minutového objemu se přesunuje tekutina z intersticiálního prostoru do intravaskulárního, takže objem tekutin v cévách a minutový objem jsou normalizovány během 3 - 4 měsíců. Při dlouhodobém podávání je snížena periferní vaskulární rezistence a je dosaženo hodnot nižších než před léčbou. Mechanismus tohoto jevu není ještě plně objasněn. Nemocní s mírnou hypertenzí odpovídají na léčbu thiazidy stejně dobře jako na léčbu kličkovými diuretiky, nebo i lépe. Hypotenzní účinek se obvykle projevuje postupně a není závislý na koncentraci léčiva v séru. Nástup diurézy je obvykle 2 hodiny po podání hydrochlorothiazidu a dosahuje maxima 3 - 4 hodiny po podání. Účinek přetrvává 6 - 12 hodin. Hypotenzní účinek se projeví po 3 - 4 dnech léčby a dosahuje maxima po 3 – 4 týdnech. Antihypertenzní účinek přetrvává až 7 dní po ukončení léčby. Mírné omezení příjmu soli zvyšuje účinek diuretik a snižuje riziko hypokalémie. Výskyt nežádoucích účinků během léčby thiazidovými diuretiky je závislý na dávce a tudíž mírná až střední arteriální hypertenze je v současné době léčena nižšími dávkami thiazidových diuretik než v minulosti.

Efekt kombinaceNa počátku léčby hydrochlorothiazidem je snížen objem tekutiny v krevních cévách díky zvýšenému vylučování vody a soli, což vede ke snížení krevního tlaku a minutového objemu.Vlivem hyponatrémie a sníženého objemu tekutin je aktivován systém renin-angiotenzin-aldosteron. Reaktivní zvýšení koncentrace angiotenzinu II částečně omezuje pokles krevního tlaku. Během další léčby je hypotenzní účinek hydrochlorothiazidu založen na poklesu periferní vaskulární rezistence, která je pak nižší než před léčbou. Výsledkem aktivace systému renin-angiotenzin-aldosteron jsou metabolické účinky na elektrolyty, kyselinu močovou, glukózu a lipidy v plazmě, které částečně neutralizují účinek antihypertenzní léčby. Ačkoliv thiazidy účinně snižují krevní tlak, nezabraňují strukturálním změnám srdce a cévního systému. Léčba thiazidy snižuje výskyt cévních mozkových příhod, avšak nezabraňuje rozvoji hypertrofie levé komory a ischemické choroby srdeční. Podle některých studií mohou thiazidová diuretika dokonce zhoršit diastolickou funkci komor a ischemii myokardu a zvýšit výskyt náhlésrdeční smrti.Enalapril má antihypertenzní účinky – inhibuje systém renin-angiotenzin-aldosteron, tj. syntézu angiotenzinu II a jeho účinky. Navíc snižuje sekreci aldosteronu a potencuje vliv bradykininu a

Stránka 7 z 9

uvolňování prostaglandinu. Proto má často vnitřní diuretické účinky, které mohou zvyšovat účinky hydrochlorotiazidu. Enalapril má příznivý vliv na cerebrální oběh u nemocných s hypertenzí a chronickým kardiovaskulárním onemocněním. Zabraňuje poškození glomerulárního mezangia a rozvoji glomerulosklerózy, udržuje a zlepšuje reální funkce a zpomaluje průběh chronických progresivních renálních onemocnění rovněž u nemocných, kteří ještě nemají hypertenzi.Je známo, že antihypertenzní účinky ACE inhibitorů jsou silnější u nemocných s hyponatrémií, hypovolémií a zvýšenými hladinami reninu v séru, zatímco účinek diuretik je na koncentraci reninu v séru nezávislý. Proto má současné podávání ACE inhibitorů a hydrochlorothiazidu aditivní antihypertenzní účinek. Navíc enalapril omezuje nebo zeslabuje metabolické účinky diuretické léčby a má příznivý vliv na strukturální změny srdce a cév. Současné podávání ACE inhibitorů a hydrochlorothiazidu je vhodné v případech, kdy podávání těchto léčiv jednotlivě není dostatečně účinné. Současné podávání umožňuje lepší terapeutický účinek a nižší dávky enalaprilu a hydrochlorothiazidu a snižuje výskyt nežádoucích účinků. Antihypertenzní účinek obvykle přetrvává až 24 hodin.

5.2. Farmakokinetické vlastnostiEnalapril se rychle vstřebává z gastrointestinálního traktu. Rozsah absorpce je asi 60%. Absorpce enalaprilu není ovlivněna jídlem. Maximální koncentrace v séru je dosaženo přibližně po 1 hodině, po 4 hodinách koncentrace rychle klesá. Enalapril je metabolizován játrech na léčivou látku enalaprilát. Je vylučován močí (60%) a stolicí (33%) většinou jako enalaprilát. Enalaprilát je distribuován do většiny tělesných tkání, hlavně do plic, ledvin a cév, ale není známo, že by při terapeutických dávkách byl distribuován do mozku. Poločas distribuce je 4 hodiny. Váže se na plazmatické bílkoviny z 50 – 60%. Při koncentraci nižší než 8 ng/ml se váže na místa s vysokou afinitou a nízkou kapacitou (pravděpodobně na cirkulující ACE), zatímco při vysokých koncentracích se váže na místa s nízkou afinitou a vysokou kapacitou (pravděpodobně na tkáňový ACE). Enalaprilát dále není metabolizován a je ze 100% vylučován močí. Vylučování je kombinací glomerulární filtrace a tubulární sekrece. Renální clearance enalaprilu je 18 l/h a enalaprilátu 8,1 - 9,5 l/hod. Vylučování probíhá v několika fázích. Dlouhý terminální biologický poločas svědčí o silné vazbě mezi enalaprilátem a ACE. Metabolický poločas enalaprilátu po opakovaných dávkách enalaprilu je 11 hodin. Poločas eliminace enalaprilátu je 35 hodin.Enalapril a enalaprilát prochází placentou a jsou vylučovány do mléka.Enalaprilát může být odstraněn z krevního oběhu hemodialýzou a perotineální dialýzou.Clearance enalaprilátu dialýzou je 38 – 62 ml/min, koncentrace enalaprilátu v séru po 4 hodinách hemodialýzy je snížena o 45 – 57%. U nemocných se selháním ledvin je eliminace zpomalena, takže je nezbytné upravit dávky podle renálních funkcí, zejména u nemocných se závažným poškozením renálních funkcí.Nemocní se selháním jater pravděpodobně metabolizují enalapril pomaleji bez změny jeho farmakodynamických vlastností. U nemocných se srdečním selháním je absorpce a metabolismus enalaprilu zpomalena a je snížen distribuční objem. Kvůli možnému poškození ledvin může být u těchto nemocných zpomalena eliminace enalaprilu.Farmakokinetika enalaprilu je pravděpodobně změněna rovněž u starších nemocných, a to spíše z důvodu současně probíhajících onemocnění než z důvodu vyššího věku.

Kojení: Po jednorázové dávce 20 mg enalaprilu p.o. podané pěti ženám po porodu byla maximální hladina enalaprilu v mléce v průměru 1,7µg/l (rozmezí 0,54 – 5,9 µg/l) za 4 a 6 hodin po dávce. Průměrná maximální hladina enalaprilátu byla 1,7µg/l (rozmezí 1,2 – 2,3µg/l); maximální hladiny byly zjištěny v různou dobu během 24 h. Při výpočtu vycházejícím z maximální hladiny v mléce činí maximální denní příjem enalaprilu plně kojeného dítěte přibližně 0,16% dávky užité matkou v přepočtu na hmotnost dítěte. Žena, která užívala enalapril 10 mg denně po dobu 11 měsíců, měla maximální koncentrace enalaprilu v mléce 2 µg/l čtyři h po užití dávky a maximální koncentrace enalaprilátu 0,75 µg/l devět h po užití dávky. Celkové množství enalaprilu a enalaprilátu v mléce za 24 h bylo 1,44µg/l a 0,63 µg/l. U jedné matky byla hladina enalaprilátu v mléce nedetekovatelná (<0,2µg/l) 4 h po jednorázové dávce 5 mg enalaprilu a u dvou matek po dávce 10mg; hladiny enalaprilu nebyly stanoveny.

Stránka 8 z 9

Hydrochlorothiazid je absorbován hlavně v duodenu a horní části jejuna. Rozsah absorpce je asi 70% a po požití jídla se zvyšuje přibližně o 10%. Maximální koncentrace v séru je dosaženo během 1,5 –5 hodin. Distribuční objem je asi 3 l/kg. Asi 40% se váže na plazmatické bílkoviny. Je akumulován v erytrocytech – mechanismus není znám. Většina hydrochlorothiazidu zůstává nemetabolizována, více než 95% nemetabolizovaného hydrochlorothiazidu je vylučováno ledvinami. Vylučování je výsledkem tubulární sekrece. Renální clearance hydrochlorothiazidu u zdravých jedinců a u nemocných s hypertenzí je asi 335 ml/min. Tubulární sekrece hydrochlorothiazidu může být kompetitivně inhibována endogenními kyselými metabolity (tvořenými obvykle u nemocných s poškozením jaterních nebo renálních funkcí) a exogenními slabými kyselinami (např. probenecid, salicyláty a penicilin). Hydrochlorothiazid má dvoufázový profil eliminace. Plazmatický poločas je asi 2,5 h; poločas eliminace je 5,6 – 14,8 hodin.Hydrochlorothiazid prochází placentou a akumuluje se v plodové vodě. Sérové hladiny hydrochlorothiazidu v umbilikální véně jsou přibližně stejné jako v séru matky. Koncentrace v plodové vodě jsou vyšší než koncentrace v séru v umbilikální véně (až 19krát). Koncentrace hydrochlorothiazidu v mateřském mléce jsou velmi nízké. U novorozenců, jejichž matky užívaly hydrochlorothiazid během kojení nebyla tato látka v séru detekována. U starších nemocných hydrochlorothiazid neovlivňuje farmakokinetiku enalaprilu, ale koncentrace enalaprilátu v séru jsou vyšší. Předpokládá se, že je to výsledek snížené glomerulární filtrace vlivem účinku hydrochlorothiazidu a vlivem účinku enalaprilátu a hydrochlorothiazidu na tubulární sekreci.Po podání hydrochlorothiazidu nemocným se srdečním selháním je absorpce snížena úměrně závažnosti onemocnění o 20 – 70%. Poločas eliminace hydrochlorothiazidu byl prodloužen až na 28,9 hodin; renální clearance se pohybovala mezi 10 – 187 ng/ml (střední hodnota 77 ml/min).U nemocných, kteří podstoupili by-pass střev pro obezitu byla absorpce hydrochlorothiazidu ve srovnání se zdravými dobrovolníky nižší o 30% a koncentrace v séru nižší o 50%.Současné podávání enalaprilu a hydrochlorothiazidu nemá žádný vliv na biologickou dostupnost a farmakokinetiku jednotlivých léčiv.

5.3. Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti Toxikologické studie u myší a potkanů svědčí o nižší akutní toxicitě kombinace enalaprilu a hydrochlorothiazidu ve srovnání s akutní toxicitou samotného enalaprilu. Hodnoty LD50 po perorálním podání kombinace v poměru 1:2,5 přesáhly jak u myší tak u potkanů 5 g/kg. Dlouhodobé podávání dané kombinace vyvolalo změny renálních funkcí a morfologické poškození gastrointestinálního traktu. Nejsou k dispozici žádné klasické reprodukční studie toxicity kombinace enalaprilu a hydrochlorothiazidu u potkanů a králíků. Reprodukční studie toxicity po podání jednotlivých léčivých látek ukázaly fetotoxický účinek obou látek. S ohledem na tyto údaje je podávání kombinace enalaprilu a hydrochlorothiazidu pro léčbu hypertenze v těhotenství kontraindikováno.Nebyla zjištěna mutagenita kombinace enalaprilu a hydrochlorothiazidu. Jelikož enalapril a hydrochlorothiazid nejsou karcinogenní, totéž se předpokládá i o kombinaci těchto látek.

6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1. Seznam pomocných látekEnap-HLMonohydrát laktosy, kukuřičný škrob, předbobtnalý kukuřičný škrob, mastek, hydrogenuhličitan sodný, magnesium – stearát.Enap-HMonohydrát laktosy, kukuřičný škrob, předbobtnalý kukuřičný škrob, mastek, hydrogenuhličitan sodný, magnesium – stearát, chinolinová žluť.

6.2. InkompatibilityNejsou známy.

6.3. Doba použitelnostiEnap-HL: 3 roky

Stránka 9 z 9

Enap-H: 5 let

6.4. Zvláštní opatření pro uchováváníUchovávejte v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před vlhkostí.

6.5. Druh obalu a velikost baleníEnap-HL: Al/OPA-Al-PVC blistr, krabička.Velikost balení: 30 tabletEnap-H: Al/OPA-Al-PVC blistr, krabička

Velikost balení: 20 a 30 tablet

Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.

6.6. Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s nímVšechen nepoužitý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky.

7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACIKRKA, d.d., Novo mesto, Slovinsko

8. REGISTRAČNÍ ČÍSLOEnap-HL: 58/311/97-CEnap-H: 58/117/92-S/C

9. DATUM REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACEEnap-HL: 9.4.1997/1.7.2009Enap-H: 15.6.1992/1.7.2009

10. DATUM POSLEDNÍ REVIZE TEXTU2.11.2011


nahoru

Informace na obalu

ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA <VNĚJŠÍM OBALU> <A> <VNITŘNÍM OBALU>

KRABIČKA

1.

NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU

Enap-HtabletyEnalaprili hydrogenomaleas a Hydrochlorothiazidum10 mg/25 mg

2.

OBSAH LÉČIVÉ LÁTKY/LÉČIVÝCH LÁTEK

1 tableta obsahuje: Enalaprili hydrogenomaleas 10 mg, Hydrochlorothiazidum 25 mg

3.

SEZNAM POMOCNÝCH LÁTEK

Pomocná látka: monohydrát laktosy aj.

4.

LÉKOVÁ FORMA A VELIKOST BALENÍ

tablety20 tablet30 tablet

5.

ZPŮSOB A CESTA /CESTY PODÁNÍ

K perorálnímu podání. Před použitím si přečtěte příbalovou informaci.

6.

ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, ŽE LÉČIVÝ PŘÍPRAVEK MUSÍ BÝT UCHOVÁVÁN MIMO DOSAH A DOHLED DĚTÍ

Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí.

7.

DALŠÍ ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, POKUD JE POTŘEBNÉ

8.

POUŽITELNOST

Použitelné do:Datum výroby:

9.

ZVLÁŠTNÍ PODMÍNKY PRO UCHOVÁVÁNÍ

Uchovávejte v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před vlhkostí.

10.

ZVLÁŠTNÍ OPATŘENÍ PRO LIKVIDACI NEPOUŽITÝCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ NEBO ODPADU Z TAKOVÝCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ, POKUD JE TO VHODNÉ

Nepoužitelné léčivo vraťte do lékárny.

11.

NÁZEV A ADRESA DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

Držitel rozhodnutí o registraci: KRKA, d.d., Novo mesto, Slovinsko

12.

REGISTRAČNÍ ČÍSLO/ČÍSLA

Reg.č.: 58/117/92-S/C

13.

ČÍSLO ŠARŽE

Číslo šarže:

14.

KLASIFIKACE PRO VÝDEJ

Výdej léčivého přípravku vázán na lékařský předpis.

15.

NÁVOD K POUŽITÍ

16.

INFORMACE V BRAILLOVĚ PÍSMU

Enap-H

MINIMÁLNÍ ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA BLISTRECH NEBO STRIPECH

BLISTR

1.

NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU

Enap-HtabletyEnalaprili hydrogenomaleas a Hydrochlorothiazidum

2.

NÁZEV DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

Krka

3.

POUŽITELNOST

Doba použitelnosti bude vyražena při výrobě.

4.

ČÍSLO ŠARŽE

Číslo šarže bude vyraženo při výrobě.

5.

JINÉ

Datum výroby bude vyraženo při výrobě.

Tyto informace jsou určeny pouze odborníkům. Pokud máte pochybnosti o nějakém léku, prosím, kontaktujte svého lékaře. Nedoporučujeme se řídit informacemi uvedenými na těchto stránkách, mohou být zastaralé a nepřesné.