Elidel 10 Mg/g Krém

Kód 0187124 ( )
Registrační číslo 46/ 156/02-C
Název ELIDEL 10 MG/G KRÉM
Režim prodeje na lékařský předpis
Stav registrace registrovaný léčivý přípravek
Držitel registrace MEDA Pharma s.r.o., Praha, Česká republika
ATC klasifikace

nahoru

Varianty

Kód Náz. Forma
0187123 DRM CRM 1X100GM Krém, Kožní podání
0016048 DRM CRM 1X100GM Krém, Kožní podání
0187121 DRM CRM 1X15GM Krém, Kožní podání
0016046 DRM CRM 1X15GM Krém, Kožní podání
0187122 DRM CRM 1X30GM Krém, Kožní podání
0016047 DRM CRM 1X30GM Krém, Kožní podání
0176109 DRM CRM 1X5GM Krém, Kožní podání
0187125 DRM CRM 1X5GM Krém, Kožní podání
0187124 DRM CRM 1X60GM Krém, Kožní podání
0100154 DRM CRM 1X60GM Krém, Kožní podání

nahoru

Příbalový létak ELIDEL 10 MG/G KRÉM

Příloha č. 1 k rozhodnutí o změně registrace sp. zn. sukls169217/2011a příloha k sp. zn. sukls239862/2011

PŘÍBALOVÁ INFORMACE: INFORMACE PRO UŽIVATELE

Elidel 10 mg/g krém

pimecrolimusum

Přečtěte si pozorně celou příbalovou informaci dříve, než začnete tento přípravek používat.

-

Ponechte si příbalovou informaci pro případ, že si ji budete potřebovat přečíst znovu.

-

Máte-li jakékoli další otázky, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.

-

Tento přípravek byl předepsán Vám. Nedávejte jej žádné další osobě. Mohl by jí ublížit, a to i tehdy, má-li stejné příznaky jako Vy.

-

Pokud se kterýkoli z nežádoucích účinků vyskytne v závažné míře, nebo pokud si všimnete jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci, prosím, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi.

V příbalové informaci naleznete:

1. Co je Elidel krém a k čemu se používá 2. Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete Elidel krém používat 3. Jak se Elidel krém používá 4. Možné nežádoucí účinky 5. Jak Elidel krém uchovávat 6. Další informace

1. CO JE ELIDEL KRÉM A K ČEMU SE POUŽÍVÁ

Elidel krém obsahuje léčivou látku, která se nazývá pimekrolimus. Přípravek neobsahuje žádné kortikosteroidy. Elidel krém je lék speciálně určený k léčbě zánětlivého onemocnění kůže nazývaného atopická dermatitida (ekzém). Působí na ty buňky kůže, které způsobují zánět a charakteristické zarudnutí a svědění ekzému.

Krém se používá k léčbě známek a příznaků mírné nebo středně závažné formy ekzému (např. zarudnutí a svědění) u dětí (ve věku 2 roky a starších), dospívajících a dospělých. Pokud se používá k léčbě časných známek a příznaků, zabrání se tím progresi závažného onemocnění.

Elidel krém se používá pouze, jestliže jiné předepsané léky nebo emoliencia nebyly účinné, nebo jestliže Váš lékař doporučí, že jiné léky na předpis nemáte používat.

2.

ČEMU MUSÍTE VĚNOVAT POZORNOST, NEŽ ZAČNETE ELIDEL KRÉM POUŽÍVAT

Dodržujte pečlivě rady a doporučení svého lékaře. Před použitím Elidel krému si přečtěte následující informace.

Nepoužívejte Elidel krém:

jestliže jste alergický/á (přecitlivělý/á) na pimekrolimus nebo na kteroukoli další složku Elidel krému.

Zvláštní opatrnosti při použití Elidel krému je zapotřebí Elidel není schválen pro použití u dětí mladších než 2 roky. Proto se nemá u této skupiny pacientů používat. Prosím, poraďte se se svým lékařem.

Elidel krém je určen pouze na atopickou dermatitidu. Nepoužívejte jej na jiné kožní problémy. Elidel krém je pouze na vnější použití. Nepoužívejte jej do nosu, očí ani do úst. Pokud se Vám nedopatřením dostane krém do těchto míst, je nutné krém důkladně vytřít a/nebo vypláchnout čistou vodou. Dejte pozor, abyste jej nepolkl/a nebo nedopatřením nepřenesl/a do úst, když jej např. aplikujete na ruce.

Nenanášejte krém na místa kůže postižené kožní virovou infekcí, na opary (herpes simplex) nebo na plané neštovice.

Pokud máte kožní infekci, poraďte se se svým lékařem, než začnete Elidel používat. Lékař Vás požádá, abyste používal/a odpovídající léky k léčbě infekce. Jestliže se infekce vyléčí, léčba Elidelemmůže být opět zahájena. Informujte svého lékaře, jestliže se během léčby Elidelem u Vás vyskytne kožní infekce. Lékař Vás vyzve k přerušení používání Elidelu, dokud infekce nebude náležitě vyléčena.

Použití Elidelu může být spojeno se zvýšeným rizikem těžké kožní infekce herpes simplex (eczema herpeticum). Proto pokud objevíte bolestivé puchýřky kdekoli na těle, okamžitě to oznamte svému lékaři. Přestaňte používat Elidel, dokud nebude infekce vyléčena.

Elidel může vyvolat reakce v místě aplikace jako např. pocit tepla a/nebo pálení. Tyto reakce jsou obvykle mírné a trvají pouze krátkou dobu. Okamžitě informujte lékaře, pokud máte závažnou reakci na Elidel.

Jestliže používáte Elidel, nezakrývejte léčenou kůži obvazem, látkou ani obinadlem. Nicméně můžete nosit běžné oblečení.

Vyvarujte se nadměrnému vystavení slunečnímu záření, umělému horskému slunci a soláriím během léčby Elidelem. Po nanesení Elidelu při pobytu venku noste volné vhodné oblečení, používejte vhodné opalovací krémy a minimalizujte dobu strávenou na slunci. Jestliže trpíte erytrodermií (zčervenání téměř celého těla) nebo kožním onemocněním zvaným Nethertonův syndrom, promluvte si s Vaším lékařem dříve, než začnete používat Elidel.

Rovněž si pohovořte se svým lékařem dříve, než začnete používat Elidel, jestliže máte jakékoli kožní malignity (nádory) nebo jestliže máte z jakéhokoli důvodu oslabený imunitní systém(imunokomprimovaný).

Pokud Vám během léčby Elidelem zduří lymfatické uzliny, řekněte to svému lékaři.

Těhotenství a kojení Pokud jste těhotná, nebo si myslíte, že byste mohla být těhotná, poraďte se se svým lékařemdříve, než začnete užívat Elidel. Jestliže jste těhotná, Elidel nepoužívejte.

Pokud kojíte, informujte o tom svého lékaře dříve, než začnete používat Elidel nebo jakýkoli jiný lék. Není známo, zda léčivá látka v Elidelu přechází do mateřského mléka po aplikaci na kůži. Nepoužívejte Elidel na prsa, jestliže kojíte.

Vzájemné působení s dalšími léčivými přípravky Prosím, informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte nebo jste užíval/a v nedávné době, a to i o lécích, které jsou dostupné bez lékařského předpisu.

Jestliže trpíte rozsáhlým ekzémem, je třeba před jakýmkoli očkováním přerušit léčbu Elidelem. Váš lékař Vám vysvětlí, jestli je toto u Vás nutné.

Elidel se nesmí používat ve stejné době s léčbou ultrafialovým zářením (např. UVA, PUVA, UVB) nebo s léky pro systémovou imunosupresi (např. azathioprin nebo cyklosporin).

Je nepravděpodobné, že by se objevily interakce s jinými léky, které užíváte.

Používání přípravku Elidel krém s jídlem a pitímVe vzácných případech, krátce po požití alkoholu můžete pociťovat zarudnutí, vyrážku, pálení, svědění nebo otok.

Řízení dopravních prostředků a obsluha strojůNení známo, že by Elidel ovlivňoval schopnost řídit motorová vozidla nebo obsluhovat stroje.

3. JAK SE ELIDEL KRÉM POUŽÍVÁ

Vždy používejte Elidel přesně podle pokynů svého lékaře. Pokud si nejste jistý/á, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.

Elidel můžete nanášet na všechny oblasti kůže včetně kůže hlavy, obličeje, krku a i záhybů kůže.

Krém aplikujte následovně:

Umyjte a osušte si ruce.

Otevřete tubu (při prvním použití bude nutné prorazit uzávěr tuby hrotem na vrcholu víčka).

Vytlačte krém na prsty ruky.

Naneste tenkou vrstvu Elidelu na celý povrch postižené kůže.

Nanášejte jej pouze na místa postižená ekzémem.

Jemně a úplně krém vetřete.

Tubu uzavřete víčkem.

Krém nanášejte dvakrát denně, např. jednou ráno a jednou večer. Současně s Elidelem můžete používat pleťové mléko (změkčovadlo, emoliencia). Jestliže používáte změkčovadla, mohou být nanášena okamžitě po nanesení Elidelu.Přímo po aplikaci Elidelu se nekoupejte, nesprchujte ani nechoďte plavat. Krém by se tak mohl smýt.

Jak dlouho můžete používat Elidel? Dlouhodobá léčba musí být intermitentní (přerušovaná) a ne trvalá. Přestaňte Elidel používat, jakmile příznaky ekzému zmizí.

Pokračujte v používání krému tak dlouho, jak Vám lékař doporučil.

Přerušte léčbu a poraďte se s lékařem, jestliže po 6 týdnech nedojde ke zlepšení nebo pokud se Vám ekzém zhorší.

Při dlouhodobé léčbě ekzému začněte Elidel užívat, jakmile zjistíte známky a příznaky onemocnění(zarudnutí a svědění). Tím je možné zabránit rozvoji závažného vzplanutí choroby. Pokud se známky a příznaky znovu objeví, léčbu opakujte.

Jestliže jste použil/a více Elidelu, než jste měl/a Jestliže jste aplikoval/a na kůži více krému, než jste potřeboval/a, pouze jej setřete.

Jestliže jste zapomněl/a použít ElidelJestliže jste zapomněl/a použít krém, naneste jej, jakmile je to možné a dále pokračujete v normálním dávkovacím režimu. Avšak pokud je to téměř v dobu, kdy máte krém aplikovat, přeskočte vynechanou dávku a dále pokračujte v normálním dávkování. Nezdvojujte následující dávku, abyste nahradil/a vynechanou dávku.

Pokud náhodně spolknete Elidel

Pokud Vy nebo někdo jiný náhodně polknete Elidel, ihned o tom informujte svého lékaře.

4. MOŽNÉ NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY

Podobně jako všechny léky, může mít i Elidel krém nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.

Mezi nejčastější nežádoucí účinky Elidelu patří reakce v místě aplikace (např. diskomfort). Takové reakce jsou obvykle mírné/středně závažné, objevují se na začátku léčby a trvají pouze krátkou dobu.

Některé nežádoucí účinky mohou být závažné

Vzácné nežádoucí účinky (postihující méně než 1 pacienta z 1000)

Alergické reakce, které mohou způsobovat otoky a bolest, kožní vyrážku nebo kopřivku.

Velmi vzácné nežádoucí účinky (postihující méně než 1 pacienta z 10 000)

Těžké alergické reakce. Příznaky mohou zahrnovat náhlou dušnost a bolest nebo tíhu na hrudi, otoky očních víček, obličeje nebo rtů.

Jestliže zaznamenáte jakýkoli z těchto příznaků zanedlouho po použití Elidel krému, přestaňte krém používat a oznamte to okamžitě svému lékaři.

Další nežádoucí účinky Velmi časté nežádoucí účinky (postihující více než 1 pacienta z 10)

Pocit tepla a/nebo pálení v místě aplikace.

Časté nežádoucí účinky (postihující více než 1 pacienta ze 100)

Podráždění, svědění a zarudnutí kůže v místě aplikace.

Kožní infekce (např. folikulitida).

Méně časté nežádoucí účinky (postihující méně než 1 pacienta z každého 100)

Kožní infekce, jako je impetigo (kožní bakteriální infekce), opar (herpes simplex), pásový opar (herpes zoster), kožní herpes simplex (eczema herpeticum), molluscum contagiosum (virové kožní onemocnění), bradavice a furunkly (hnisavý zánět vlasových váčků).

Reakce v místě aplikace, jako je vyrážka, bolestivost, pocity píchání, lehké olupování kůže, suchá nebo zduřelá kůže a zhoršení projevů ekzému.

Vzácné nežádoucí účinky (postihující méně než 1 pacienta z 1000)

Zrudnutí, vyrážka, pálení, svědění nebo otok krátce po požití alkoholu.

Změny barvy kůže (ztmavnutí nebo zesvětlení oproti okolní kůži).

Byly hlášeny případy karcinomu včetně rakoviny lymfatických uzlin a kůže u pacientů, kteří používali Elidel.

U pacientů, kteří používali Elidel, byly hlášeny případy zvětšení uzlin. Souvislost s léčbou krémem Elidel nicméně nebyla stanovena.

Pokud se kterýkoli z nežádoucích účinků vyskytne v závažné míře, nebo pokud si všimnete jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci, prosím, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi.

5. JAK ELIDEL KRÉM UCHOVÁVAT

Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí. Uchovávejte při teplotě do 25°C. Chraňte před mrazem. Uchovávejte v původním balení. Po použití tubu pevně uzavřete.Nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti uvedené na krabičce a tubě. Po prvním otevření spotřebujte obsah tuby do 12 měsíců. Může Vám pomoci, jestliže sipoznamenáte na místě určeném na krabičce datum otevření tuby.

6. DALŠÍ INFORMACE

Co Elidel krém obsahuje

Léčivou látkou je pimekrolimus. 1 gram Elidel krému obsahuje pimecrolimusum 10 mg.

Pomocné látky jsou: střední nasycené triacylglyceroly, oleylalkohol, propylenglykol, stearylalkohol, cetylalkohol, směs mono- a diacylglycerolů, natrium-cetylstearyl sulfát, benzylalkohol, kyselina citronová, hydroxid sodný, čištěná voda.

Jak Elidel vypadá a co obsahuje balení Elidel je bělavý, neparfémovaný, nebarvící a snadno roztíratelný krém. Krém je dostupný v tubáchobsahujících 5 g, 15 g, 30 g, 60 g a 100 g. Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.

Držitel rozhodnutí o registraci MEDA Pharma s.r.o., Praha, Česká republika

VýrobceMEDA Pharma GmbH & Co.KG, Bad Homburg, NěmeckoNovartis s.r.o., Praha, Česká republika

Tato příbalová informace byla naposledy schválena: 19.1.2012


nahoru

Souhrn údajů o léku (SPC)

Příloha č. 2 k rozhodnutí o změně registrace sp. zn. sukls169217/2011

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

1.

NÁZEV PŘÍPRAVKU

Elidel 10 mg/g krém

2.

KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

Jeden gram krému obsahuje 10 mg léčivé látky pimecrolimusum. Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.

3.

LÉKOVÁ FORMA

Krém. Bělavý, homogenní krém.

4.

KLINICKÉ ÚDAJE

4.1 Terapeutické indikace

Léčba pacientů ve věku 2 roky a starších s mírnou nebo středně závažnou formou atopické dermatitidy, u kterých je léčba lokálními kortikosteroidy buď nevhodná nebo není možná. Například:

nesnášenlivost lokálních kortikosteroidů,

nedostatečná účinnost lokálních kortikosteroidů,

použití na obličej a krk, kde dlouhodobá intermitentní léčba lokálními kortikosteroidy může být nevhodná.

4.2

Dávkování a způsob podání

Léčbu Elidelem mohou zahájit pouze lékaři, kteří mají zkušenosti v diagnostice a léčbě atopické dermatitidy.

Elidel může být používán při krátkodobé léčbě příznaků a symptomů atopického ekzému a intermitentně při dlouhodobé léčbě, aby se zabránilo vzplanutí onemocnění.

Léčba Elidelem musí být zahájena co nejdříve po objevení se známek a symptomů atopické dermatitidy. Elidel by se měl aplikovat pouze na oblasti postižené atopickou dermatitidou. Elidelse má používat jen co nejkratší dobu během vzplanutí onemocnění. Pacienti nebo ošetřovatelé by měli přerušit používání Elidelu, jakmile známky nebo symptomy odezní. Léčba má být intermitentní, krátkodobá, ale ne trvalá. Elidel se aplikuje dvakrát denně v tenké vrstvě na postiženou kůži.

Údaje z klinických studií dokládají intermitentní léčbu Elidelem až 12 měsíců.

Pokud nedojde během 6 týdnů léčby ke zlepšení onemocnění, nebo v případě exacerbace onemocnění, musí být léčba Elidelem ukončena. Diagnóza atopické dermatitidy se musí přehodnotit a je nutno zvážit jiné možnosti léčby.

Dospělí Elidel se aplikuje dvakrát denně v tenké vrstvě na postižená místa, do kterých se jemně a úplně vetře. Každá postižená oblast kůže by měla být léčena Elidelem až do vyléčení. Potom může být léčba

ukončena. Elidel se může aplikovat na všechny oblasti kůže, včetně hlavy, obličeje, krku a intertriginózních oblastí, s výjimkou sliznic. Elidel nesmí být překrýván obvazem (viz bod 4.4).

Při dlouhodobé léčbě atopické dermatitidy (ekzému) musí být léčba zahájena co nejdříve po objevení se známek a symptomů onemocnění, aby se zabránilo vzplanutí onemocnění. Elidel se používá dvakrát denně. Emoliencia mohou být aplikována bezprostředně po použití Elidelu.

Děti Podávání Elidelu dětem do 2 let se nedoporučuje, dokud nebudou k dispozici další údaje. U dětí (2 – 11 let) a adolescentů (12 – 17 roků) je dávkování a způsob aplikace stejné jako u dospělých.

Starší pacienti Atopická dermatitida (ekzém) byla jen vzácně pozorována u pacientů ve věku 65 let nebo starších. Klinické studie Elidelu nezahrnují v této věkové kategorii dostatečný počet pacientů, aby bylo možné stanovit, zda se jejich odpověď na léčbu liší od mladších pacientů.

4.3 Kontraindikace

Hypersenzitivita na pimekrolimus, jiné makrolaktamy nebo na kteroukoli pomocnou látku tohotopřípravku (viz bod 6.1).

4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití

Elidel se nemá používat u pacientů s vrozeným nebo získaným deficitem imunity nebo u pacientů léčených imunosupresivy.

Dlouhodobý účinek na lokální imunitní kožní odpověď a na výskyt malignit kůže není znám. Elidel se nemá aplikovat na potenciálně maligní nebo premaligní kožní léze.

Elidel se nemá aplikovat na oblasti kůže postižené kožní virovou infekcí (herpes simplex, plané neštovice).

Účinnost a bezpečnost Elidelu nebyla hodnocena u infikovaných atopických dermatitid. Před zahájením léčby Elidelem musí být infikované místo zbaveno infekce.

Protože pacienti s atopickou dermatitidou jsou náchylní k superficiální infekci kůže včetně herpetického ekzému (Kaposiho variceliformní erupce), může léčba Elidelem souviset se zvýšeným rizikem výskytu kožní virové infekce herpes simplex nebo herpetickým ekzémem (manifestujícím se rychlým šířením vesikulárních a erozivních lézí). V případě kožní virové infekce herpes simplex musí být léčba Elidelem přerušena, a to až do vyléčení virové infekce.

U pacientů se závažnou formou atopické dermatitidy se může během léčby Elidelemvyskytnout zvýšené riziko bakteriální infekce (impetiga).

Aplikace Elidelu může být příčinou mírné, přechodné reakce v místě aplikace, jako je pocit tepla nebo pálení. Pokud je reakce v místě aplikace závažná, je nutné posoudit riziko proti přínosu a léčba by měla být přehodnocena.

Při aplikaci je nutná pečlivost a opatrnost, aby se zabránilo kontaktu s okem nebo sliznicemi. Pokud se nedopatřením krém dostane do oka nebo na sliznice, je nutné ho dobře vytřít nebo vypláchnout vodou. Lékaři by měli pacientům doporučit vhodnou ochranu proti slunečnímu záření, jako je minimalizace doby pobytu na slunci, používání krémů chránících proti UV paprskům a chránění pokožky vhodným oblečením (viz bod 4.5).

Elidel obsahuje cetylalkohol a strearylalkohol, které mohou být příčinou kožních reakcí. Elidel také obsahuje propylenglykol, který může být příčinou podráždění kůže.

Elidel obsahuje léčivou látku pimekrolimus, inhibitor kalcineurinu. U transplantovaných pacientů souvisela dlouhodobá systémová expozice intenzivní imunosupresi po systémovém podávání inhibitoru kalcineurinu se zvýšeným rizikem vývoje lymfomů a kožních malignit.

U pacientů používajících pimekrolimus krém byly hlášeny případy výskytu malignit včetně kožních a dalších typů lymfomů a rakoviny kůže (viz bod 4.8). Nicméně se nezjistilo, že by pacienti s atopickou dermatitidou léčení Elidelem měli signifikantní systémové hladiny pimekrolimu.

V klinických studiích bylo během léčby Elidel 10 mg/g krémem hlášeno 14 případů u 1 544 pacientů lymfadenopatie (0,9%). Tyto případy lymfadenopatie obvykle souvisely s infekcí a vymizely povhodné léčbě antibitotiky. Většina z těchto 14 případů měla buď jasnou etiologii nebo bylo jasné, jak je řešit. U pacientů, kteří jsou léčeni Elidel 10 mg/g krémem a u kterých se rozvinula lymfadenopatie,musí být vyšetřena její etiologie. V případě nejasnosti etiologie lymfadenopatie nebo přítomnosti akutní infekční mononukleózy musí být léčba Elidel 10 mg/g krémem přerušena. Pacienti, u kterých se rozvine lymfadenopatie, musí být sledováni, aby bylo zajištěno, že lymfadenopatie vymizela.

Skupiny s potenciálně vysokým rizikem systémové expozice Elidel nebyl hodnocen u pacientů s Nethertonovým syndromem. Vzhledem k možnému zvýšení systémové absorpce pimekrolimu se Elidel u pacientů s Nethertonovým syndromem nedoporučuje. Bezpečnost Elidelu nebyla stanovena u pacientů trpících erythrodermií, a proto se použití tohoto léčivého přípravku u těchto pacientů nedoporučuje.

Používání Elidelu pod okluzivním obvazem nebylo studováno. Okluzívní obvazy se nedoporučují.

U pacientů s těžce zanícenou a/nebo poškozenou kůží mohou být vyšší systémové koncentrace.

4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

Možnost interakcí mezi Elidelem a jinými léčivými přípravky nebyla systematicky studována. Pimekrolimus je výlučně metabolizován cytochromem CYP 450 3A4. Vzhledem k tomu, že je absorpce Elidelu minimální, je výskyt interakcí Elidelu se systémově podávanými léky nepravděpodobný (viz bod 5.2).

Současné znalosti naznačují, že Elidel může být užíván společně s antibiotiky, antihistaminiky a kortikosteroidy (perorálními, nasálními, inhalačními).

Na základě minimálního rozsahu absorpce, je potenciální výskyt systémové reakce po vakcinaci nepravděpodobný, ačkoliv tato interakce nebyla studována. Proto se u pacientů s rozsáhlým onemocněním doporučuje očkovat v mezidobí, kdy není Elidel aplikován.

Také nejsou zkušenosti se souběžnou aplikací imunosupresivní léčby aplikovanou při atopickém ekzému, jako je UVB, UVA, PUVA, azathioprin a cyklosporin A.

U zvířat nebyl pozorován fotokarcinogenní potenciál Elidelu (viz bod 5.3). Vzhledem k tomu, že není známa relevance pro člověka, mělo by se během léčby Elidelem zabránit excesivnímu vystavení kůže ultrafialovému světlu, včetně solárií, léčbě pomocí PUVA, UVA nebo UVB.

U pacientů, kteří používali krém s obsahem pimekrolimu, byly krátce po požití alkoholu pozorovány vzácné případy zarudnutí, vyrážky, pálení, svědění nebo otoku (viz bod 4.8).

4.6 Těhotenství a kojení

Těhotenství Pro užití Elidelu u těhotných žen není dosud dostatek údajů. U zvířat dermální aplikace neovlivnila negativně průběh březosti zvířat, nebylo zjištěno poškození embryonálního vývoje plodu, ani nebyl zjištěn negativní vliv na průběh porodu a postnatálního vývoje mláďat. Po perorálním podání zvířatům byla zjištěna reprodukční toxicita (viz bod 5.3). Na základě minimální resorpce léčivé látky, pimekrolimu, po lokální aplikaci Elidelu na kůži (viz bod 5.2) je potenciální riziko v lidské populaci považováno za omezené. Přesto Elidel nesmí být podáván během těhotenství.

Kojení Experimentální studie o vylučování pimekrolimu do mléka zvířat, po lokální aplikaci Elidelu, nebyly provedeny a používání Elidelu u kojících žen nebylo studováno. Není známo, zda je pimekrolimus po lokální aplikaci vylučován do mateřského mléka.

Avšak na základě toho, že je po lokální aplikaci Elidelu pimekrolimus absorbován v minimálním rozsahu (viz bod 5.2), je riziko pro lidi považováno za minimální. Opatrnost musí být zvýšena, pokud je Elidel aplikován kojícím matkám.

Kojící matky mohou používat Elidel, ale nesmí ho aplikovat na prsa, aby se zabránilo jeho nechtěnému perorálním příjmu kojencem.

4.7

Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Elidel nemá žádný vliv na schopnost řídit nebo obsluhovat stroje.

4.8 Nežádoucí účinky

Nejčastějšími nežádoucími účinky byly reakce v místě aplikace, hlášené u 19% pacientů léčených Elidelem a u 16% pacientů, kteří byli v kontrolní skupině. Tyto reakce se obecně vyskytují krátce po zahájení léčby; byly mírné až středně závažné a trvaly jen krátce.

Nežádoucí účinky jsou seřazeny podle klesající závažnosti frekvence výskytu, za použití následujícího pravidla: velmi časté (≥1/10); časté (≥1/100 až <1/10); méně časté (≥1/1 000 až <1/100); vzácné (≥1/10 000 až <1/1 000); velmi vzácné (< 1/10 000); není známo (z dostupných údajů nelze určit).

Infekce a infestaceMéně časté

Molluscum contagiosum

Poruchy imunitního systémuVelmi vzácné

Anafylaktické reakce včetně těžkých forem

Poruchy metabolismu a výživyVzácné

Nesnášenlivost alkoholu (ve většině případů zčervenání, vyrážka, pálení, svědění nebo otoky, které se objevily krátce po požití alkoholu)

Poruchy kůže a podkožní tkáněČasté

Infekce kůže (folikulitida)

Méně časté

Furunkly, impetigo, herpes zoster, herpes simplex, dermatitida herpes simplex (eczema herpeticum), kožní papilom a zhoršení onemocnění

Vzácné

Alergické reakce (např. vyrážka, kopřivka, angioedém), změna barvy kůže (např. hypopigmentace, hyperpigmentace)

Celkové poruchy a reakce v místě aplikaceVelmi časté

Pálení v místě aplikace

Časté

Reakce v místě aplikace (podráždění, svědění a zarudnutí)

Méně časté

Poruchy v místě aplikace (vyrážka, bolest, změněná citlivost, deskvamace, suchá kůže, otok)

Postmarketingové studie: Byly hlášeny případy malignit včetně kožních a dalších typů lymfomů a rakoviny kůže u pacientů používajících pimekrolimus krém (viz bod 4.4).

V klinických studiích i během poregistračního užívání byly hlášeny případy lymfadenopatie, nicméně příčinná souvislost s léčbou Elidelem nebyla stanovena (viz bod 4.4).

4.9

Předávkování

S předávkováním Elidelem nejsou dosud žádné zkušenosti.

5.

FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1

Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: jiná dermatologika; ATC kód: D11AH02.

Předklinické farmakologické hodnocení Pimekrolimus je lipofilní protizánětlivý derivát ascomycinového makrolaktamu, je selektivním inhibitorem produkce a uvolnění pro-zánětlivých cytokinů.

Pimekrolimus se váže s vysokou afinitou na makrofilin-12 a inhibuje kalcium dependentní fosfatázu, kalcineurin. Výsledkem je blokáda syntézy zánětlivých cytokinů v T buňkách.

Po lokální a systémové aplikaci má pimekrolimus vysokou protizánětlivou aktivitu na zvířecích modelech kožních zánětů. V prasečím modelu alergické kontaktní dermatitidy je pimekrolimus po lokální aplikaci stejně účinný jako silně účinné kortikosteroidy. Na rozdíl od kortikosteroidů nepůsobí pimekrolimus atrofii kůže morčat a neovlivňuje Langerhansovy buňky kůže myší.

Pimekrolimus nezhoršuje primární imunitní odpověď ani neovlivňuje lymfatické uzliny u alergické kontaktní dermatitidy myší. Lokální penetrace pimekrolimu do kůže je podobná jako u kortikoidů, ale proniká mnohem méně přes lidskou kůži než kortikosteroidy, což ukazuje na nízký potenciál pimekrolimu pro systémovou absorpci.

Souhrnně má pimekrolimus selektivní kožní profil účinku odlišný od kortikosteroidů.

Klinické údaje Profil účinnosti a bezpečnosti Elidelu byl hodnocen u více než 2 000 pacientů včetně kojenců (≥ 3 měsíců), dětí, mladistvých a dospělých zahrnutých do II. a III. fáze studie. Více než 1 500 těchto pacientů bylo léčeno Elidelem a více než 500 bylo zahrnuto do kontrolní skupiny a byli léčeni buď vehikulem Elidelu nebo dostávali kortikosteroidy.

Krátkodobá (akutní) léčba Děti a adolescenti: Byly provedeny dvě 6týdenní klinické studie srovnávané s vehikulem, kterých se zúčastnilo 403 dětských pacientů ve věku od 2 do 17 roků. Pacientům byl dvakrát denně aplikován Elidel. Údaje získané v obou studiích byly sloučeny.

U kojenců a batolat byla provedena obdobná 6týdenní studie u 186 pacientů ve věku 3 až 23 měsíců.

Výsledky účinnosti těchto tří 6týdenních studií s konečným výsledkem léčby (endpointem) jsou uvedeny v tabulce:

Děti a mladiství

Kojenci a batolata

Endpoint Kritérium

ELIDEL(N=267)

Vehikul(N=136)

p-value

ELIDEL (N=123)

Vehikul(N=63)

p-value

IGA*

Čistý nebotéměř čistý

1

34,8%

18,4%

<0,001

54,5%

23,8%

<0,001

IGA*

Zlepšení

2

59,9%

33%

ND

68%

40%

ND

Pruritus

Bez nebo mírný

56,6%

33,8%

<0,001

72,4%

33,3%

<0,001

EASI°

Celé tělo (průměr

% změn)

3

-43,6

-0,7

<0,001

-61,8

+7,35

<0,001

EASI°

Hlava/krk (průměr% změn)

3

-61,1

+0,6

<0,001

-74,0

+31,48

<0,001

* Celkové zhodnocení zkoušejícím ° Eczema Area Severity Index (EASI): průměr v % klinických příznaků (erytém, infiltrace, exkoriace, lichenifikace) a plocha postižení tělesného povrchu

1

p-hodnota

založená

na

CMH

testu

stanoveného

centrem

2

Zlepšení = menší zlepšení než IGA, ale lepší než při zahájení léčby

3

p-hodnota založená na ANCOVA modelu EASI 43. den endpointu, s centrem a léčbou jako faktory a

zahájení léčby (den 1) EASI kovariance ___________________________________________________________________________

Významné zlepšení svědění kůže bylo pozorováno během prvního týdne léčby u 44% dětí a adolescentů a u 70% kojenců a batolat.

Dospělí: Při krátkodobé léčbě (3 týdny) byl Elidel u pacientů se středně závažnou až závažnou atopickou dermatitidou méně účinný než 0,1% betamethason-17-valerát.

Dlouhodobá léčba Ve dvou dvojitě-slepých studiích s dlouhodobě léčenou atopickou dermatitidou, kterých se zúčastnilo 713 dětí a adolescentů (2-17 let), 251 kojenců a batolat (3-23 měsíců), byl Elidelhodnocen jako základní léčba.

Elidel byl aplikován již při prvních příznacích svědění nebo zarudnutí, aby se zabránilo vzplanutí atopické dermatitidy. Pouze v případě vzplanutí závažného onemocnění, kdy se nepodařilo atopickou dermatitidu zvládnout Elidelem byla zahájena léčba středně silně účinnými, lokálními kortikosteroidy. V okamžiku zahájení aplikace kortikosteroidů k léčbě vzplanutí onemocnění byla léčba Elidelem ukončena. Pro udržení zaslepení studie dostávala kontrolní skupina vehikulum, použité v Elidelu.

V obou studiích bylo pozorováno významné snížení incidence výskytu vzplanutí onemocnění (p<0,001) ve prospěch Elidelu; léčba Elidelem ukázala lepší účinnost i ve všech druhotných hodnoceních (Eczema Area Severity Index, IGA, subjektivní hodnocení); pruritus byl zlepšen během prvního týdne léčby. Více pacientů léčených Elidelem ukončilo léčbu za 6 měsíců [děti (61% Elidel vs 34% kontrolní skupiny), kojenci a batolata (70% Elidel vs 33% kontrolní skupiny)] a za 12 měsíců [děti (51% Elidel vs 28% kontrolní skupina), kojenci a batolata (57% Elidel vs 28% kontrolní skupina)], aniž by došlo ke vzplanutí onemocnění.

Elidel měl šetřící účinek na užívání lokálních kortikosteroidů: více pacientů léčených Elidelemneužívalo kortikosteroidy 12 měsíců [děti (57% Elidel vs 32% kontrolní skupina), kojenci a batolata

(64% Elidel vs 35% kontrolní skupina)]. Účinnost Elidelu přetrvávala delší dobu.

U 192 dospělých pacientů se středně závažnou a závažnou atopickou dermatitidou byla provedena 6měsíční randomizovaná, dvojitě slepá, s paralelními skupinami, vehikulem kontrolovaná studie podobného uspořádání. Léčba lokálními kortikosteroidy byla použita 14,2 ± 24,2% dnů z 24týdenní léčby ve skupině Elidelem a 37,2 ± 34,6% z dnů v kontrolní skupině (p<0,001). Celkem u 50% pacientů léčených Elidelem nebylo pozorováno žádné vzplanutí onemocnění ve srovnání s 24% pacientů zařazených do kontrolní skupiny.

Jednoroční dvojitě slepá studie u dospělých pacientů se středně těžkou až těžkou formou atopické dermatitidy byla provedena Elidelem ve srovnání s 0,1% triamcinolon acetonid krémem (na trupu a končetinách) plus 1% krémem hydrokortison acetátu (na obličeji, krku a intetriginózních místech). Jak Elidel, tak i lokální kortikosteroidy byly používány bez omezení. Polovina pacientů v kontrolní skupině dostávala kortikosteroidy po více než 95% dnů studie. Elidel byl méně účinný než 0,1% krém triamcinolon acetonidu (na trupu a končetinách) plus 1% krém hydrokortison acetátu (na obličeji, krku a intertriginózních místech) v dlouhodobé léčbě (52 týdnů) dospělých se středně závažnou až závažnou atopickou dermatitidou.

Dlouhodobé kontrolované klinické studie trvaly 1 rok. U pediatrických pacientů jsou klinické údaje až do 24 měsíců.

Častější aplikace než aplikace dvakrát denně nebyly studovány.

Zvláštní studie Studie snášenlivosti prokázaly, že Elidel nemá kontaktní senzibilizující, fototoxický nebo fotosenzibilizující potenciál, nebylo ani prokázáno žádné kumulativní podráždění.

Atrofogenní potenciál Elidelu u lidí byl testován ve srovnání se středně a vysoce lokálně účinnými lokálními steroidy (betamethason-17-valerát 1% krém; triamcinolon acetonid 0,1% krém) a vehikulem u šestnácti zdravých dobrovolníků, kteří byli léčeni po dobu 4 týdnů. Oba lokálně aplikované kortikosteroidy vyvolaly významné zeslabení kůže, měřené echograficky, ve srovnání s Elidelem a vehikulem, které nezpůsobily zeslabení pokožky.

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Údaje získané na zvířecích modelechU mini prasat byla po jednorázové dermální dávce (po 22hodinové aplikaci za semi-okluzních podmínek) biologická dostupnost 0,03%. Množství léčivé látky zůstávalo v místě aplikace na kůži (téměř exkluzivní nezměněný pimekrolimus) v zásadě konstantní po dobu 10 dnů.

Údaje získané u lidí

Absorpce u dospělých Systémová expozice pimekrolimu byla studována u 12 dospělých pacientů s atopickou dermatitidou, kteří byli léčeni Elidelem 2krát denně po dobu 3 týdnů. Postižená oblast povrchu těla (BSA) byla v rozsahu 15 až 59%. Koncentrace pimekrolimu v krvi byly v 77,5% nižší než 0,5 ng/ml a 99,8% všech vzorků byla nižší než 1 ng/ml. Nejvyšší koncentrace pimekrolimu naměřená u jednoho pacienta byla 1,4 ng/ml.

U 40 dospělých pacientů léčených po dobu 1 roku Elidelem, kteří měli při zahájení léčby postižení povrchu těla 14-62% BSA, byla u 98% koncentrace pimekrolimu v krvi konstantně nízká 0,5 ng/ml. Maximální koncentrace v krvi 0,8 ng/ml byla naměřena u 2 pacientů v 6. týdnu léčby. Po 12 měsících léčby nedošlo ke zvýšení koncentrace v krvi u žádného z pacientů. U 8 pacientů s AD (atopickou dermatitidou), u kterých mohly být kvantifikovány hladiny AUC, se hodnoty AUC(0-12 h)

pohybovaly od 2,5 do 11,4 ng/h/ml.

Absorpce u dětí Systémová expozice pimekrolimu byla studována u 58 dětí ve věku od 3 měsíců do 14 let věku. Postižení tělesného povrchu (BSA) bylo 10 až 92%. Tyto děti byly léčeny 2krát denně Elidelem po dobu 3 týdnů a 5 z nich bylo léčeno po dobu 1 roku.

Koncentrace pimekrolimu v krvi byly konstantně nízké bez ohledu na rozsah léčených lézí nebo délku léčby. Koncentrace v krvi byly podobné koncentracím u dospělých pacientů. Okolo 60% koncentrací pimekrolimu v krvi byly pod hodnotou 0,5 ng/ml a u 9 % všech vzorků byly pod úrovní 2 ng/ml. U 2 pacientů ve věku 8 měsíců až 14 let byly nejvyšší naměřené koncentrace 2,0 ng/ml.

U kojenců a batolat (3 až 23 měsíců) byla nejvyšší koncentrace 2,6 ng/ml naměřena pouze u jednoho pacienta. U 5 dětí, které byly léčeny po dobu 1 roku, byly koncentrace v krvi stabilně nízké a nejvyšší koncentrace 1,94 ng/ml byla naměřena pouze u jednoho pacienta. U těchto 5 pacientů nebylo zjištěno zvýšení koncentrace v krvi u žádného z pacientů po celou dobu léčby (12 měsíců).

U 8 dětských pacientů ve věku 2 až 14 let se hodnoty AUC (0-12 h) pohybovaly v rozmezí 5,4 až 18,8 ng/h/ml. Rozmezí hodnot AUC nalezené u pacientů s rozsahem postižení <40% BSA při zahájení léčby bylo srovnatelné s hodnotami získanými od pacientů s rozsahem postižením ≥40% BSA.

V klinicko-farmakologických studiích bylo léčeno maximálně 92% tělesného povrchu a ve III. fázi studie až 100% tělesného povrchu.

Distribuce V závislosti na kožní selektivitě byly po lokální aplikaci hladiny pimekrolimu v krvi velmi nízké. Z tohoto důvodu nemohl být metabolismus pimekrolimu stanoven po lokální aplikaci.Studie in vitro plazma protein ukázaly, že 99,6% pimekrolimu v plazmě je vázáno na proteiny.Hlavní část pimekrolimu v plazmě je vázána na různé lipoproteiny.

MetabolismusPo jednorázovém perorálním podání radioaktivně značeného pimekrolimu zdravým dobrovolníkům byl hlavní, v krvi detekovanou komponentou, nezměněný pimekrolimus. Vedle toho byl v krvi přítomen i malý počet metabolitů střední polarity, produktyO-demetylace a oxygenace.Při in vitro sledování v lidské kůži nebyla zjištěna žádná metabolická aktivita pimekrolimu.

VylučováníRadioaktivita značené léčivé látky byla převážně vyloučena stolicí (78,4%) a pouze malá část (2,5%) byla nalezena v moči. Průměrná hodnota recovery radioaktivity byla 80,9%. Výchozí látka nebyla detekována v moči a ve stolici byl pimekrolimus nalezen v nezměněné formě v množství menším než 1%.

5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti

Konvenční studie toxicity po opakovaném perorálním podání, reprodukční toxicity a kancerogenity v expozici dostatečně převyšující dávky u lidí vyvolaly účinky, které mají zanedbatelný význam pro kliniku. Pimekrolimus neměl genotoxický, antigenní, fototoxický, fotoalergický anifotokarcinogenní potenciál. Výsledky embryo/fetálních vývojových studií u potkanů a králíků a studie karcinogenity u myší byly po dermální aplikaci negativní.

Účinky na reprodukční orgány a alteraci funkcí sexuálních hormonů byly pozorovány u samců a samic potkanů při studiu toxicity po opakovaném perorálním podání dávek 10 nebo 40 mg/kg/den (= 20 až 60násobek maximální dávky u lidí při dermální aplikaci). Toto se odrazilo v nálezech ze studií

fertility. „No Adverse Effect Level“ (NOAEL) – žádný nežádoucí účinek nebyl pozorován na fertilitu samic po dávce 10 mg/kg/den (20násobek maximální expozice pro člověka po dermální aplikaci). Při studiu embryotoxicity u králíků po perorálním podání byl pozorován zvýšený počet resorpcí při dávce 20 mg/kg/den, který souvisel s toxicitou pro matku (= 7násobek maximální expozice pro člověka po dermální aplikaci); průměrný počet živých plodů nebyl ovlivněn.

Ve 39týdenní studii toxicity u opic po perorálním podávání byl u všech dávek pozorován zvýšený výskyt lymfomů, a to v závislosti na dávce. U několika zvířat byly po vysazení léku pozorovány známky uzdravení a/nebo alespoň parciální reverzibility onemocnění. Absence možnosti stanovení NOAEL vylučuje možnost stanovení bezpečnostní hranice mezi ještě nekancerogenní koncentrací léčiva u opic a expozicí u lidí. Systémová expozice při hladině LOAEL 15 mg/kg/den byla 31krát vyšší než nejvyšší dosažená expozice pozorovaná u člověka (pediatrických pacientů). Vzhledem k tomu, že u člověka není potenciál pro lokální imunosupresi při dlouhodobém používání pimekrolimu krému znám, nelze riziko pro člověka zcela vyloučit.

6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1 Seznam pomocných látek Střední nasycené triacylglyceroly, oleylalkohol, propylenglykol, stearylalkohol, cetylalkohol, směs mono- a diacylglycerolů, natrium-cetylstearyl-sulfát, benzylalkohol, kyselina citronová, hydroxid sodný, čištěná voda.

6.2 Inkompatibility Neuplatňuje se.

6.3 Doba použitelnosti 2 roky. Po prvním otevření tuby: 12 měsíců.

6.4 Zvláštní opatření pro uchovávání Uchovávejte při teplotě do 25°C. Chraňte před mrazem.

6.5 Druh obalu a velikost balení Hliníková tuba potažená na vnitřní straně epoxidovým lakem, polypropylenový, šroubovací uzávěr, krabička. Tuba o velikosti: 5, 15, 30, 60 a 100 g.

6.6 Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s nímEmoliencia mohou být aplikována společně s Elidelem (viz bod 4.2).

7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI MEDA Pharma s.r.o., Praha, Česká republika

8. REGISTRAČNÍ ČÍSLO(A)46/156/02-C

9. DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE 25.9.2002/20.2.2008

10. DATUM REVIZE TEXTU 19.1.2012


nahoru

Informace na obalu

MINIMÁLNÍ ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA VNĚJŠÍM OBALU A VNITŘNÍM OBALUKRABIČKA a TUBY

1.

NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU

Elidel 10 mg/g krémPimecrolimusum

2.

OBSAH LÉČIVÉ LÁTKY/LÉČIVÝCH LÁTEK

1 g krému obsahuje pimecrolimusum 10 mg.

3.

SEZNAM POMOCNÝCH LÁTEK

Střední nasycené triacylglyceroly, oleylalkohol, propylenglykol, stearylalkohol, cetylalkohol, mono a diacylglyceroly, natrium-cetylstearyl-sulfát, benzylalkohol, kyselina citronová, hydroxid sodný, čištěná voda

4.

LÉKOVÁ FORMA A VELIKOST BALENÍ

KrémTuba o obsahu 5 gTuba o obsahu 15 gTuba o obsahu 30 gTuba o obsahu 60 gTuba o obsahu 100 g

5.

ZPŮSOB A CESTA/CESTY PODÁNÍ

Kožní podání. Před použitím si přečtěte příbalovou informaci.

6.

ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, ŽE LÉČIVÝ PŘÍPRAVEK MUSÍ BÝT UCHOVÁVÁN MIMO DOSAH A DOHLED DĚTÍ

Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí.

7.

DALŠÍ ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, POKUD JE POTŘEBNÉ

8.

POUŽITELNOST

Použitelné do:

9.

ZVLÁŠTNÍ PODMÍNKY PRO UCHOVÁVÁNÍ

Uchovávejte při teplotě do 25 °C. Chraňte před mrazem.

10.

ZVLÁŠTNÍ OPATŘENÍ PRO LIKVIDACI NEPOUŽITÝCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ NEBO ODPADU Z TAKOVÝCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ, POKUD JE TO VHODNÉ

Nepoužitelné léčivo vraťte do lékárny. (Jen na krabičce)

11.

NÁZEV A ADRESA DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

MEDA Pharma s.r.o., Praha, Česká republika

12.

REGISTRAČNÍ ČÍSLO (A)

46/156/02-C

13.

ČÍSLO ŠARŽE

č.š.:

14.

KLASIFIKACE PRO VÝDEJ

Výdej léčivého přípravku vázán na lékařský předpis.

15.

NÁVOD K POUŽITÍ

Elidel aplikujte v tenké vrstvě na celý povrch kůže postižené oblasti.

16.

INFORMACE V BRAILLOVĚ PÍSMU

Elidel (Jen na krabičce)

Tyto informace jsou určeny pouze odborníkům. Pokud máte pochybnosti o nějakém léku, prosím, kontaktujte svého lékaře. Nedoporučujeme se řídit informacemi uvedenými na těchto stránkách, mohou být zastaralé a nepřesné.