Durogesic 50 Mcg/h

Kód 0059449 ( )
Registrační číslo 65/ 717/97-C
Název DUROGESIC 50 MCG/H
Režim prodeje na lékařský předpis
Stav registrace registrovaný léčivý přípravek
Držitel registrace Janssen-Cilag s.r.o., Praha, Česká republika
ATC klasifikace

nahoru

Varianty

Kód Náz. Forma
0059449 DRM EMP TDR 5X8.4MG Transdermální náplast, Kožní podání

nahoru

Příbalový létak DUROGESIC 50 MCG/H

Příloha č. 1 k rozhodnutí o prodloužení registrace sp.zn. sukls159491/2010

PŘÍBALOVÁ INFORMACE: INFORMACE PRO UŽIVATELE

DUROGESIC 12 µg/h DUROGESIC 25 µg/h DUROGESIC 50 µg/h DUROGESIC 75 µg/h

DUROGESIC 100 µg/h

transdermální náplast

fentanylum

Přečtěte si pozorně celou příbalovou informaci dříve, než začnete tento přípravek používat. -

Ponechte si příbalovou informaci pro případ, že si ji budete potřebovat přečíst znovu.

-

Máte-li jakékoli další otázky, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.

-

Tento přípravek byl předepsán Vám. Nedávejte jej žádné další osobě. Mohl by jí ublížit, a to i tehdy, má-li stejné příznaky jako Vy.

-

Pokud se kterýkoli z nežádoucích účinků vyskytne v závažné míře, nebo pokud si všimnete jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci, prosím, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi.

V příbalové informaci naleznete 1.

Co je DUROGESIC a k čemu se používá

2.

Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete DUROGESIC používat

3.

Jak se DUROGESIC používá

4.

Možné nežádoucí účinky

5.

Jak DUROGESIC uchovávat

6.

Další informace

1.

CO JE DUROGESIC A K ČEMU SE POUŽÍVÁ

DUROGESIC je silně účinný lék proti bolesti. Je určen k tlumení úporné dlouhotrvající bolesti, která vyžaduje vysoce účinný protibolestivý přípravek. DUROGESIC je určen k léčbě dětí od 2 let věku, dospívajících a dospělých. 2.

ČEMU MUSÍTE VĚNOVAT POZORNOST, NEŽ ZAČNETE DUROGESIC POUŽÍVAT

Nepoužívejte DUROGESIC ­ jestliže jste přecitlivělý/á (alergický/á) na léčivou látku nebo na kteroukoli další složku přípravku

DUROGESIC;

­ jestliže Vám lékař osobně DUROGESIC k tlumení bolesti nepředepíše; ­ v případě akutní a pooperační bolesti; ­ při závažné dušnosti Zvláštní opatrnosti při použití přípravku DUROGESIC je zapotřebí DUROGESIC není určen k tlumení pooperačních bolestí. DUROGESIC ukládejte mimo dosah a dohled dětí, včetně použitých náplastí.

Děti Přípravkem DUROGESIC mohou být léčeny děti od 2 do 16 let, které již byly léčeny jinými lékovými formami vysoce účinných přípravků proti bolesti. Plicní choroby, srdeční choroby, poškození mozku, snížená činnost jater nebo ledvin Informujte lékaře, pokud trpíte některými z těchto onemocnění. Je možné, že při používání náplastí DUROGESIC budete potřebovat zvýšený lékařský dohled. Horečka/vystavení tepelným zdrojům Při vysokých teplotách se může uvolnit do Vašeho těla větší množství léčivé látky než obvykle. Pokud dostanete horečku, měl(a) byste se vždy poradit se svým lékařem, který Vám může v případě potřeby upravit dávku. Ke zvýšenému uvolnění z náplasti DUROGESIC může rovněž dojít při přímém vystavení tepelným zdrojům. Nepoužívejte proto např. ohřívací vložky, elektricky vyhřívané dečky, vyhřívaná vodní lůžka, ohřívací nebo opalovací lampy, intenzivní slunění, lahve s horkou vodou, dlouhé horké koupele, saunu a horké vířivé koupele. Tolerance Při používání náplastí DUROGESIC může časem dojít k toleranci (oslabení účinku přivyknutím na léčivo). K docílení stejného účinku bývá proto po určité době zapotřebí, aby Vám lékař předepsal vyšší dávku. Poškození náplasti Náplast nikdy nedělte nebo nestříhejte. Nepoužívejte náplast, která byla roztrhaná, rozstříhaná nebo poškozená jiným způsobem. Náplast nepoužívejte, pokud vypadá poškozeně. Náplast nalepená na jinou osobu Náplast je určena výhradně k nalepení na kůži nemocného, kterému byla lékařem předepsána. Je známo několik málo případů, kdy se náplast nedopatřením nalepila na kůži rodinného příslušníka, který sdílel s nemocným lůžko. V tomto případě náplast ihned odstraňte a poraďte se s lékařem. Zaměnitelnost transdermálních přípravků s obsahem fentanylu různých obchodních značek není u jednotlivých nemocných možná. Z tohoto důvodu je zapotřebí zdůraznit, že pokud byla u nemocných již jednou stanovena účinná dávka, záměna náplastí DUROGESIC za jinou transdermální náplast s obsahem fentanylu nebo s jiným silně účinným opioidem by se neměla uskutečnit bez toho, aby byla dávka znovu stanovena a klinicky ověřena. Vzájemné působení s dalšími léčivými přípravky Prosím, informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte nebo jste užíval(a) v nedávné době, a to i o lécích, které jsou dostupné bez lékařského předpisu.

Sdělí Vám, které léky můžete současně užívat nebo jaká opatření bude zapotřebí podniknout (např. úpravu dávkování). DUROGESIC by neměl být užíván zároveň s léky, které mohou ovlivnit odbourávání léčivé látky fentanylu. Předepisující lékař si musí být vědom toho, které léky užíváte. Kombinace s přípravkem DUROGESIC vyžaduje zvýšené sledování a/nebo změnu dávky. K těmto lékům patří: ­ léky k léčbě AIDS, např. proteázové inhibitory (např. ritonavir a nelfinavir); ­ některá antibiotika určená k léčbě infekcí (např. klarithromycin a troleandomycin); ­ některá léčiva k léčbě plísňových onemocnění (např. ketokonazol a itrakonazol); ­ některá léčiva, která působí na srdce a cévy (např. některé blokátory kalciových kanálů jako

verapamil a diltiazem);

­ některá léčiva k léčbě arytmií (např. amiodaron); ­ některá léčiva k léčbě depresí (např. nefazodon).

­ DUROGESIC by neměl být používán současně s léky proti depresím zvanými inhbitory MAO a

ještě 14 dní po ukončení léčby těmito přípravky.

­ Užíváte-li léky, které tlumí Vaši schopnost reagovat (trankvilizéry - léky na uklidnění, léky proti

nespavosti a jiné), informujte o tom svého lékaře. Tyto léky byste měl(a) užívat pouze po předepsání lékařem, protože jejich současné užívání s přípravkem DUROGESIC může působit ospalost.

­ Pokud Vám má lékař podávat anestetika (léky na znecitlivění), sdělte lékaři nebo zubnímu lékaři,

že používáte DUROGESIC.

Používání přípravku s jídlem a pitím Po dobu používání náplastí DUROGESIC nepožívejte alkohol, neboť tato kombinace může rovněž vyvolat ospalost. Těhotenství a kojení Poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem dříve, než začnete užívat jakýkoliv lék. Jste-li těhotná nebo plánujete těhotenství, informujte svého lékaře, který rozhodne, zda můžete DUROGESIC používat. Pokud kojíte, nesmíte DUROGESIC používat. Fentanyl proniká do mateřského mléka a může způsobit útlum a poruchu dýchání u kojence. Poraďte se se svým lékařem. Řízení dopravních prostředků a obsluha strojů DUROGESIC může ovlivnit bdělost a schopnosti nutné k řízení. Z tohoto důvodu nesmíte řídit vozidlo nebo obsluhovat strojní zařízení, dokud Vám to Váš lékař nedovolí. 3.

JAK SE DUROGESIC POUŽÍVÁ

Vždy užívejte DUROGESIC přesně podle pokynů svého lékaře. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem. DUROGESIC se vyrábí ve formě obdélníkových náplastí určených k nalepení na kůži. Léčivá látka, fentanyl, se z náplasti plynule uvolňuje a kůží přechází do krevního oběhu. DUROGESIC existuje v pěti různých silách a velikostech v barevně odlišených baleních, která snadno rozpoznáte podle číslice za názvem DUROGESIC a barvy na obalu: ­ DUROGESIC 100 g/h šedé barvy; ­ DUROGESIC 75 g/h modré barvy; ­ DUROGESIC 50 g/h zelené barvy; ­ DUROGESIC 25 g/h růžové barvy; ­ DUROGESIC 12 g/h oranžové barvy Číslice za názvem DUROGESIC označují množství fentanylu v mikrogramech ( g - jedna tisícina miligramu), které se z náplasti uvolní za každou hodinu. DUROGESIC 100 g/h tak uvolňuje nejvíce léčivé látky, zatímco DUROGESIC 12 g/h nejméně. Jakou náplast Vám lékař předepíše, záleží na závažnosti bolesti, Vašem celkovém zdravotním stavu a také na tom, které léky proti bolesti jste již dříve užíval(a). Váš lékař určí sílu náplasti nebo kombinaci náplastí, která pro Vás bude nejvhodnější.

Postup pro nalepení náplasti DUROGESIC 1. Příprava U dospělých se náplast nalepuje na neochlupená místa na hrudi, zádech nebo horních končetinách. U malých dětí se náplast nalepuje na horní polovinu zad, aby byla vyloučena možnost, že dítě náplast odlepí a vloží do úst. Náplast nalepte okamžitě po vyjmutí ze sáčku. Případné ochlupení ostříhejte co nejblíže pokožce, neholte (holení může pokožku podráždit). Pokožku umyjte pouze vodou. Pokožku úplně osušte. Před nalepením náplasti nepoužívejte žádná mýdla, pleťová mléka, oleje, alkohol a jiné látky. Prohlédněte náplast, zda není poškozená. Nepoužívejte náplast, která byla roztrhaná, rozstříhaná nebo poškozená jiným způsobem. 2.

Příprava náplasti

Nalepte náplast okamžitě po vyjmutí ze zataveného sáčku. K vyjmutí náplasti z ochranného sáčku opatrně sáček roztrhněte podélně v místě zářezu (označeného na sáčku šipkou). Potom sáček rozevřete jako stránky knihy. Ochranná fólie náplasti je nastřižena. Ohněte náplast uprostřed a oddělte obě části jednu po druhé. Nedotýkejte se lepivé plochy náplasti. Fólii zlikvidujte. 3.

Nalepení náplasti

Náplast přitlačte pevně dlaní a přidržte nejméně 30 sekund. Přesvědčte se, že náplast dobře přilnula, zejména na okrajích. Umyjte si ruce čistou vodou.

­ Náplast ponechejte působit po 3 dny (72 hodin). Můžete se koupat, sprchovat nebo plavat. ­ Datum nalepení náplasti si vždy poznamenejte na zadní stranu krabičky, kde je pro Vaše záznamy

vyhrazeno místo. Záznamy přispějí ke správnému používání náplastí DUROGESIC a upomenou Vás, kdy uplynuly tři dny.

Výměna náplasti DUROGESIC ­ Po třech dnech náplast odlepte. ­ Použitou náplast přeložte ihned na polovinu lepivou plochou dovnitř, vložte do původního sáčku a

vraťte do lékárny k bezpečné likvidaci.

­ Ihned nalepte novou náplast, ale nikdy ne na totéž místo. Zvolte nové místo na neporušené

pokožce.

Jestliže jste použil(a) více přípravku DUROGESIC, než jste měl(a) Nejdůležitějším projevem předávkování je útlum dýchání. Pokud postižený dýchá neobvykle, pomalu nebo slabě, odstraňte náplast a neprodleně přivolejte lékaře. Mezitím udržujte nemocného v bdělém stavu tím, že na něj budete mluvit nebo se s ním procházet. Informace pro lékaře pro případ předávkování Aplikujte injekci naloxonu a převezte pacienta do nemocnice. Jestliže jste zapomněl(a) použít DUROGESIC Náplast by měla být vyměněna každé tři dny ve stejnou dobu, pokud lékař neurčí jinak. Pokud si zapomenete náplast vyměnit, vyměňte ji hned, jak si vzpomenete. Pokud si měníte náplast příliš pozdě, měl(a) byste kontaktovat svého lékaře, protože je možné, že budete potřebovat ještě další podpůrné prostředky proti bolesti. Nezdvojujte následující dávku, abyste nahradil(a) vynechanou dávku. Jestliže jste přestal(a) používat DUROGESIC ­ O ukončení používání náplastí DUROGESIC rozhoduje pouze Váš lékař. Nikdy neukončujte

léčbu bez porady se svým lékařem.

Užitečné informace Na počátku léčby přípravkem DUROGESIC může trvat nějakou dobu, než dojde k úlevě od bolesti. Je tomu tak proto, že se léčivo vstřebává kůží do krve pomalu.

­ Může trvat jeden den (24 hodin), než bude DUROGESIC plně účinkovat. Je proto možné, že pro

první den léčby budete potřebovat ještě další podpůrné prostředky proti bolesti.

­ Pokud by se bolest navrátila, poraďte se s lékařem, který může předepsat další léky proti bolesti a

upravit sílu a dávku přípravku DUROGESIC. Lékař Vám rovněž může doporučit, abyste používal(a) kombinaci několika náplastí DUROGESIC současně.

­ Lékař Vám může také předepsat další léky proti bolesti, které by přinesly úlevu při případném

opětném propuknutí bolesti.

­ Informujte svého lékaře, pokud jste Vy (nebo člen Vaší rodiny) byl(a) závislý(á) na alkoholu nebo

drogách nebo zneužíval(a) léky.

Vždy důsledně dodržujte rady svého lékaře a před každou změnou nebo před ukončením léčby se s ním poraďte! Máte-li jakékoli další otázky týkající se užívání tohoto přípravku, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.

4.

MOŽNÉ NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY

Podobně jako všechny léky, může mít i DUROGESIC nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.

Dále jsou uvedeny nežádoucí účinky spojené s léčbou přípravkem DUROGESIC Velmi časté (hlášené u minimálně 1 z 10 pacientů): ­ bolest hlavy, závrať, ospalost; ­ nevolnost, zvracení; ­ zácpa; ­ svědění. Časté (hlášené u minimálně 1 ze 100 pacientů, ale u méně než 1 z 10 pacientů): ­ ztráta chuti k jídlu; ­ zmatenost, vidění, slyšení, čichání nebo cítění věcí, které nejsou přítomné; ­ úzkost, pocity velkého smutku nebo deprese; ­ obtíže při usínání nebo potíže se spaním, třes, brnění; ­ uvědomování si srdečního tlukotu, rychlý srdeční rytmus; ­ vysoký krevní tlak; ­ sucho v ústech, špatné trávení, podráždění žaludku, bolest žaludku, průjem; ­ svědění kůže, zarudnutí kůže, vyrážka, nadměrné pocení, alergická reakce včetně puchýřů; ­ mimovolní pohyby svalů včetně svalových stahů; ­ únava, slabost, pocit celkového neklidu nebo nepohody, pocit chladu, otok chodidel, kotníků a

rukou;

­ neschopnost močení; ­ dušnost, útlum dechu. Méně časté (hlášené u minimálně 1 z 1 000 pacientů, ale u méně než 1 ze 100 pacientů): ­ euforie, zmatenost; ­ necitlivost, ztráta paměti, záchvaty (křeče); ­ zúžení zornic; ­ pomalý srdeční rytmus, namodralé zbarvení pokožky; ­ nízký krevní tlak; ­ zhoršené nebo velmi obtížné dýchání; ­ neprůchodnost střev; ­ zánět kůže nebo kožní vyrážka způsobená stykem s látkou, na kterou je pacient alergický;

­ obtíže během kterékoli fáze sexuální aktivity (touha, vzrušení nebo orgasmus), neschopnost

dosáhnout erekce nebo ji udržet;

­ reakce v místě nalepení náplasti (včetně alergických reakcí), pocit horka nebo zimy, choroba

podobná chřipce, nepříjemné pocity, které se objeví po ukončení léčby nebo snížení dávky.

Vzácné (hlášené u minimálně 1 z 10 000 pacientů, ale u méně než 1 z 1 000 pacientů): ­ zúžení zornic; ­ nemožnost dýchat; malý objem vzduch vstupující do plic. Velmi vzácné (hlášené u méně než 1 z 10 000 pacientů): ­ závažná alergická reakce, která způsobí sípání, obtíže s dýcháním a velmi nízký krevní tlak, který

také může být závažný nebo život ohrožující;

­ velmi pomalé dýchání. Další důležité informace ­ DUROGESIC jako ostatní silně účinné prostředky proti bolesti může někdy tlumit dýchání.

Jestliže nemocný používající DUROGESIC dýchá příliš pomalu nebo slabě, neprodleně přivolejte lékaře. Postiženého udržujte zatím v bdělém stavu tím, že na něj budete mluvit nebo se s ním procházet.

­ Léky jako DUROGESIC mohou vést k návyku, který je však při jejich správném používání velmi

nepravděpodobný.

­ Náhlé ukončení dlouhodobé léčby přípravkem DUROGESIC může vést k abstinenčním

příznakům projevujícím se nevolností, zvracením, průjmem, úzkostí a svalovými třesy (chvěním). Nikdy proto neukončujte léčbu přípravkem DUROGESIC bez porady se svým lékařem. Pokud Váš lékař rozhodne, že je nutné léčbu ukončit, dodržujte vždy pečlivě jeho pokyny. Obdobné nežádoucí účinky mohou rovněž nastat při přechodu od léčby jinými opioidními přípravky proti bolesti na léčbu přípravkem DUROGESIC. Pokud Vás bude obtěžovat kterýkoli ze jmenovaných nežádoucích účinků, informujte svého lékaře.

Pokud se kterýkoli z nežádoucích účinků vyskytne v závažné míře, nebo pokud si všimnete jakýchkoliv nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci, prosím, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi.

5.

JAK DUROGESIC UCHOVÁVAT

Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí.

DUROGESIC nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti uvedené na obalu. Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce.

Uchovávejte v původním obalu, aby byl léčivý přípravek chráněn před vlhkostí. Léčivé přípravky se nesmí vyhazovat do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak máte likvidovat přípravky, které již nepotřebujete. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí.

6.

DALŠÍ INFORMACE

Co DUROGESIC obsahuje ­ Léčivou látkou je fentanyl (fentanylum). ­ Pomocnými látkami jsou adhezivní akrylátový kopolymer 387-4287, složená polyesterová fólie,

silikonizovaná pegoterátová fólie 100 UM, a dále

DUROGESIC 12 µg/h: oranžový inkoust, DUROGESIC 25 µg/h: červený inkoust, DUROGESIC 50 µg/h: zelený inkoust,

DUROGESIC 75 µg/h: modrý inkoust, DUROGESIC 100 µg/h: šedý inkoust. Jak DUROGESIC vypadá a co obsahuje toto balení DUROGESIC existuje v pěti různých silách v barevně odlišených baleních: ­ DUROGESIC 100 g/h obsahuje 16,8 mg fentanylu v náplasti, o velikosti 42,0 cm2, ­ DUROGESIC 75 g/h obsahuje 12,6 mg fentanylu v náplasti o velikosti 31,5 cm2, ­ DUROGESIC 50 g/h obsahuje 8,4 mg fentanylu v náplasti o velikosti 21,0 cm2, ­ DUROGESIC 25 g/h obsahuje 4,2 mg fentanylu v náplasti o velikosti 10,5 cm2. ­ DUROGESIC 12 g/h obsahuje 2,1 mg fentanylu v náplasti o velikosti 5,25 cm2. Velikost balení 5 náplastí v jednom balení Držitel rozhodnutí o registraci a výrobce Držitel rozhodnutí o registraci Janssen-Cilag s.r.o. Karla Engliše 3201/6 150 00 Praha 5, Česká republika Výrobce Janssen Pharmaceutica N.V. Turnhoutseweg 30 2340 Beerse, Belgie Tato příbalová informace byla naposledy schválena 22.8.2012.


nahoru

Souhrn údajů o léku (SPC)

Příloha č. 2 k rozhodnutí o prodloužení registrace sp.zn. sukls159491/2010

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

1.

NÁZEV PŘÍPRAVKU

DUROGESIC 12 μg/h DUROGESIC 25 μg/h DUROGESIC 50 μg/h DUROGESIC 75 μg/h DUROGESIC 100 μg/h Transdermální náplast 2.

KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

Durogesic 12 μg/h1: Jedna transdermální náplast s plochou aktivního povrchu 5,25 cm2 obsahuje 2,1 mg fentanylu a uvolňuje 12 mikrogramů fentanylu za hodinu (po dobu 3 dnů). Durogesic 25 μg/h: Jedna transdermální náplast s plochou aktivního povrchu 10,5 cm2 obsahuje 4,2 mg fentanylu a uvolňuje 25 mikrogramů fentanylu za hodinu (po dobu 3 dnů). Durogesic 50 μg/h: Jedna transdermální náplast s plochou aktivního povrchu 21,0 cm2 obsahuje 8,4 mg fentanylu a uvolňuje 50 mikrogramů fentanylu za hodinu (po dobu 3 dnů). Durogesic 75 μg/h: Jedna transdermální náplast s plochou aktivního povrchu 31,5 cm2 obsahuje 12,6 mg fentanylu a uvolňuje 75 mikrogramů fentanylu za hodinu (po dobu 3 dnů). Durogesic 100 μg/h: Jedna transdermální náplast s plochou aktivního povrchu 42,0 cm2 obsahuje 16,8 mg fentanylu a uvolňuje 100 mikrogramů fentanylu za hodinu (po dobu 3 dnů).

1 Nejnižší síla je označena jako 12 μg/h (skutečná dávka však činí 12,5 μg/h) k rozlišení od dávky 125 μg/h, která by mohla být předepsána využitím kombinace více náplastí. Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1. 3.

LÉKOVÁ FORMA

Transdermální náplast Durogesic 12 μg/h: průhledná náplast obdélníkového tvaru se zakulacenými rohy, oranžový potisk (plocha 5,25 cm2), složená z vrstvy s léčivou látkou, krycí vrstvy (složená polyesterová fólie) a ochranné odnímatelné vrstvy (silikonová polyesterová fólie) Durogesic 25 μg/h: průhledná náplast obdélníkového tvaru se zakulacenými rohy, červený potisk (plocha 10,5 cm2), složená z vrstvy s léčivou látkou, krycí vrstvy (složená polyesterová fólie) a ochranné odnímatelné vrstvy (silikonová polyesterová fólie) Durogesic 50 μg/h: průhledná náplast obdélníkového tvaru se zakulacenými rohy, zelený potisk (plocha 21,0 cm2), složená z vrstvy s léčivou látkou, krycí vrstvy (složená polyesterová fólie) a ochranné odnímatelné vrstvy (silikonová polyesterová fólie) Durogesic 75 μg/h: průhledná náplast obdélníkového tvaru se zakulacenými rohy, modrý potisk (plocha 31,5 cm2), složená z vrstvy s léčivou látkou, krycí vrstvy (složená polyesterová fólie) a ochranné odnímatelné vrstvy (silikonová polyesterová fólie) Durogesic 100 μg/h: průhledná náplast obdélníkového tvaru se zakulacenými rohy, šedý potisk (plocha 42,0 cm2), složená z vrstvy s léčivou látkou, krycí vrstvy (složená polyesterová fólie) a ochranné odnímatelné vrstvy (silikonová polyesterová fólie)

Transdermální náplast zajišťuje plynulé systémové uvolňování fentanylu, silného opioidního analgetika po 72 hodin.

Matrixová forma náplasti

4.

KLINICKÉ ÚDAJE

4.1 Terapeutické indikace Dospělí pacienti: DUROGESIC je určen k tlumení chronických bolestí a úporných bolestí vyžadujících dlouhodobé plynulé podávání opioidních analgetik. Pediatrická populace: DUROGESIC je určen k tlumení silné chronické bolesti u dětí dostávajících opioidy ve věku od 2 let. 4.2 Dávkování a způsob podání Transdermální podání Dávky fentanylu podávané náplastmi DUROGESIC je zapotřebí určovat individuálně, dle stavu pacienta, a v pravidelných intervalech po aplikaci vyhodnocovat účinek. Náplasti uvolňují do systémového oběhu přibližně 12, 25, 50, 75 a 100 μg/h fentanylu, což znamená přibližně 0,3, 0,6, 1,2, 1,8 a 2,4 mg za den (viz bod 2 Kvalitativní a kvantitativní složení). Stanovení počátečního dávkování Vhodná počáteční dávka přípravku DUROGESIC by měla být stanovena na základě pacientova současného užívání opioidů. Použití přípravku DUROGESIC se doporučuje u pacientů, kteří prokázali toleranci k opioidům. Další faktory, které je vhodné vzít v úvahu, jsou současná kondice a zdravotní stav, včetně hmotnosti, věku a rozsahu oslabení a rovněž stupně tolerance k opioidům. Dospělí pacienti: Pacienti s tolerancí k opioidům Převedení pacientů s tolerancí k opioidům z perorálních nebo parenterálních opioidů na DUROGESIC se řídí přepočtem ekvianalgetických dávek uvedených níže. Dávka může být následně dle potřeby titrována směrem k vyšším nebo nižším hodnotám pomocí náplastí 12 nebo 25 µg/h do dosažení nejnižší vhodné dávky přípravku DUROGESIC v závislosti na léčebné odezvě a potřebě suplementární analgezie. Opioid-naivní pacienti Klinické zkušenosti s přípravkem DUROGESIC u opioid-naivních pacientů jsou omezené. V případě, že je léčba přípravkem DUROGESIC shledána u opioid-naivních pacientů vhodnou, doporučuje se u těchto pacientů titrace s nízkými dávkami opioidů s okamžitým uvolňováním (např. morfinu, hydromorfonu, oxykodonu, tramadolu nebo kodeinu) do dosažení ekvianalgetického dávkování přípravku DUROGESIC s uvolňováním 25 µg/h. Pacienti mohou být potom převedeni na DUROGESIC 25 µg/h. Dávka může být následně dle potřeby titrována směrem k vyšším nebo nižším

kryrycí

KRYCÍ VRSTVA

MEMBRÁNA ŘÍDÍCÍ UVOLŇOVÁNÍ FENTANYLU

PROPOUŠTĚCÍ VRSTVA

OCHRANNÁ ODNÍMATELNÁ FÓLIE

VRSTVA OBSAHUJÍCÍ LÉČIVOU LÁTKU

KRYCÍ VRSTVA

hodnotám pomocí náplastí 12 nebo 25 µg/h do dosažení nejnižší vhodné dávky přípravku DUROGESIC v závislosti na léčebné odezvě a potřebě suplementární analgezie (viz Ekvianalgetická dávka níže). (Viz rovněž bod 4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití; Opioid-naivní a opioidy netolerující pacienti). Ekvianalgetický přepočet 1. Určete dosavadní potřebu analgetika za posledních 24 hodin. 2. Převeďte toto množství na ekvianalgetickou dávku morfinu za použití Tabulky 1, přičemž všechny

intramuskulární a perorální dávky uvedené v tabulce lze pokládat v analgetickém účinku za ekvivalentní 10 mg morfinu i.m.

3. K odvození dávkování přípravku DUROGESIC odpovídajícího vypočítané 24hodinové dávce

morfinu použijte Tabulku 2 nebo Tabulku 3:

a) Tabulka 2 je určena pro dospělé pacienty, kteří potřebují změnu opioidu nebo převod z jiného

opioidu (konverzní poměr perorálního morfinu na transdermální fentanyl je přibližně 150:1).

b) Tabulka 3 je pro dospělé pacienty, kteří jsou na stabilním a dobře tolerovaném opioidním

režimu (konverzní poměr perorálního morfinu na transdermální fentanyl je přibližně 100:1).

Tabulka 1: Přepočet ekvianalgetických dávek

Ekvianalgetická dávka (mg)

LÉČIVO

i.m.*

per os

Morfin

10

30 (opakovaně)**

Hydromorfon

1,5

7,5

Methadon

10

20

Oxykodon

15

30

Levorfanol

2

4

Oxymorfon

1

10 (rektálně)

Diamorfin

5

60

Pethidin

75

-

Kodein

130

200

Buprenorfin

0,4

0,8 (subling.)

*

Údaje vycházejí ze studie s jednorázovou dávkou, ve kterých byla i.m. aplikace každého uvedeného léčiva porovnávána s morfinem za účelem stanovení relativní účinnosti. Perorální dávky jsou dávkami doporučenými pro přechod z parenterálního na perorální podání.

**

Poměr účinnosti p.o./i.m. pro morfin je založen na klinické zkušenosti u pacientů s chronickou bolestí.

(dle Foley K. M.: The treatment of cancer pain. NEJM 313, 1985: 84-95)

Tabulka 2: Doporučené dávkování přípravku DUROGESIC odvozené od denní dávky perorálního morfinu1

24hodinová dávka morfinu

per os (mg/den)

Dávkování

DUROGESIC

(µg/h)

pro dospělé 135

25

135 – 224

50

225 – 314

75

315 – 404

100

405 – 494

125

495 – 584

150

585 – 674

175

675 – 764

200

765 – 854

225

855 – 944

250

945 – 1034

275

1035 – 1124

300

1

V klinických studiích byly dávky perorálního morfinu v tomto rozmezí použity jako základ pro přechod na DUROGESIC.

Tabulka 3: Doporučené počáteční dávkování přípravku DUROGESIC založené na

perorálním dávkování morfinu za den (u pacientů na stabilní a dobře tolerované léčbě opioidy)

Perorální 24hodinová dávka morfinu

(mg/den)

Dávkování přípravku

DUROGESIC

(

µg/h)

< 44

12

45 - 89

25

90 - 149

50

150 - 209

75

210 - 269

100

270 - 329

125

330 - 389

150

390 - 449

175

450 - 509

200

510 - 569

225

570 - 629

250

630 - 689

275

690 - 749

300

Počáteční vyhodnocení maximálního analgetického účinku přípravku DUROGESIC není možné dříve než po 24hodinové aplikaci. Tento odstup je nutný vzhledem k postupnému nárůstu sérových koncentrací fentanylu během 24 hodin po první aplikaci náplasti. Předchozí analgetickou terapii je tedy zapotřebí redukovat postupně, dokud nedojde po aplikaci úvodní dávky k plnému rozvinutí analgetického účinku přípravku DUROGESIC.

Titrace dávky a udržovací léčba K dispozici pro titraci je síla 12 µg/h. Náplast DUROGESIC by měla být vyměňována každých 72 hodin. Dávka se titruje individuálně až do dosažení rovnováhy mezi analgetickým účinkem a tolerancí. Jestliže není úroveň analgezie dostatečná po první aplikaci, lze dávku po 3 dnech zvýšit a každé 3 dny korigovat. Na začátku léčby nemusejí někteří pacienti během třetího dne podávání dosáhnout kompletní analgezie a může být nutno aplikovat DUROGESIC ve 48hodinových intervalech místo v 72hodinových. Zkrácení systémové aplikace náhradou systému dříve než za 72 hodin může vést ke zvýšení koncentrací fentanylu v séru (viz bod 5.2 Farmakokinetické vlastnosti). Titraci dávky se obvykle doporučuje provádět zvyšováním o 12 µg/h nebo 25 µg/h, s přihlédnutím k požadavku prohloubení analgezie (perorální morfin 45/90 mg/den = DUROGESIC 12/25 µg/h) dle intenzity bolestí. K dosažení dávky převyšující 100 µg/h lze současně aplikovat více než jednu náplast. Ke zvládnutí průlomové bolesti je někdy nezbytné doplnit léčbu dávkou krátce působícího analgetika, a to i opakovanou. Pokud by měla dávka přípravku DUROGESIC u některých pacientů překročit 300 µg/h, jsou rovněž vhodné i doplňující nebo alternativní metody podání opioidů. Pediatrická populace: Děti od 16 let věku Použije se dávkování pro dospělé. Děti ve věku od 2 do 16 let DUROGESIC by měl být podáván pouze pediatrickým pacientům s tolerancí k opioidům (ve věku 2 - 16 let), kteří již užívají nejméně 30 mg perorálních ekvivalentů morfinu za den. Při přechodu pediatrických pacientů z perorálních nebo parenterálních opioidů na DUROGESIC je zapotřebí se řídit přepočtem ekvianalgetických dávek (Tabulka l) a doporučeným dávkováním přípravku DUROGESIC odvozeným od denní dávky perorálního morfinu (Tabulka 4).

Tabulka 4: Doporučené dávkování přípravku DUROGESIC odvozené od denní dávky

perorálního morfinu

Perorální dávka morfinu

(mg/den)

Dávkování přípravku DUROGESIC

(µg/h)1

30 - 44

12

45 - 134

25

1 Převod na dávkování přípravku DUROGESIC vyšší než 25 µg/h je u pediatrických

pacientů stejný jako u dospělých (viz Tabulka 2).

U dětí, které dostávají více než 90 mg perorálního morfinu za den, jsou z klinických studií dosud dostupné pouze omezené informace. V pediatrických studiích byla požadovaná dávka fentanylu počítána konzervativně: dávka 30 mg - 44 mg perorálního morfinu za den nebo jeho ekvivalentního opioidu byla nahrazena jednou náplastí DUROGESIC 12 μg/h. Je zapotřebí si uvědomit, že tento přepočet konverze pro děti se týká pouze převedení z perorálního morfinu (nebo jeho ekvivalentů) na náplasti DUROGESIC. Přepočet konverze by neměl být použit při převedení náplastí DUROGESIC na jiné opioidy vzhledem k nebezpečí předávkování. Analgetický účinek první dávky náplastí DUROGESIC nebude v prvních 24 hodinách optimální. Z tohoto důvodu by prvních 12 hodin po předvedení na DUROGESIC měl pacient užívat předchozí pravidelnou dávku analgetik. Dalších 12 hodin by měla být analgetika podávána dle klinické potřeby. Po dosažení vrcholových hladin fentanylu za 12 až 24 hodin se doporučuje sledování pacienta z hlediska nežádoucích účinků, k nimž může patřit hypoventilace, nejméně 48 hodin od zahájení léčby přípravkem DUROGESIC nebo od titrace dávky (viz rovněž bod 4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití).

Titrace dávky a udržovací dávka V případě nepostačujícího analgetického účinku přípravku DUROGESIC by měly být podány doplňující dávky morfinu nebo jiných krátkodobě působících opioidů. V závislosti na dodatečných potřebách analgezie a úrovně bolesti u dítěte může být posouzeno použití více náplastí. Zvyšování dávky by se mělo uskutečňovat v krocích po 12 μg/h. Přerušení léčby přípravkem DUROGESIC Při nutnosti přerušení aplikace přípravku DUROGESIC má probíhat jeho náhrada jinými opioidy postupně, počínaje nízkou pomalu se zvyšující dávkou. Je tomu tak proto, že po odstranění náplasti DUROGESIC klesají koncentrace fentanylu postupně a může trvat 17 i více hodin, než sérové koncentrace fentanylu klesnou na polovinu. Platí pravidlo, že přerušení analgezie opioidy má probíhat postupně z důvodu prevence abstinenčních příznaků. Opioidní abstinenční příznaky (viz bod 4.8 Nežádoucí účinky) se u některých pacientů mohou dostavit po převedení z jiné léčby nebo po úpravě dávky. 4.3 Kontraindikace Hypersenzitivita na léčivou látku nebo na kteroukoli pomocnou látku (adheziva) tohoto přípravku. Akutní a pooperační bolest, protože během krátkodobého podávání není možná titrace dávky. Závažná respirační deprese. 4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití DUROGESIC SE NESMÍ POUŽÍVAT KE ZVLÁDNUTÍ AKUTNÍ NEBO POOPERAČNÍ BOLESTI, NEBOŤ V TAKOVÝCH PŘÍPADECH NELZE BĚHEM KRÁTKODOBÉHO POUŽÍVÁNÍ DÁVKU TITROVAT A HROZÍ ZÁVAŽNÁ NEBO ŽIVOT OHROŽUJÍCÍ HYPOVENTILACE. PACIENTI, U KTERÝCH SE OBJEVILY ZÁVAŽNÉ NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY, MAJÍ BÝT PO ODSTRANĚNÍ NÁPLASTI DUROGESIC JEŠTĚ 24 HODIN MONITOROVÁNI, NEBOŤ SÉROVÉ KONCENTRACE FENTANYLU KLESAJÍ POSTUPNĚ A JEJICH REDUKCE PŘIBLIŽNĚ NA 50 % JE DOSAŽENO ZA 17 HODIN (V ROZMEZÍ 13 - 22 HODIN). Náplasti DUROGESIC nestříhejte. Náplast, která byla rozdělena, rozstřihnuta nebo jakkoli poškozena, se nesmí použít. Zaměnitelnost transdermálních přípravků s obsahem fentanylu různých obchodních značek není u jednotlivých pacientů možná. Z tohoto důvodu je zapotřebí zdůraznit, že pokud byla u pacientů již jednou titrována účinná dávka, záměna náplastí DUROGESIC za jinou transdermální náplast s obsahem fentanylu nebo s jiným silně účinným opioidem by se neměla uskutečnit bez toho, aby byla dávka znovu titrována a klinicky ověřena. K zabezpečení proti náhodnému pozření náplasti dětmi věnujte pozornost volbě místa aplikace náplasti DUROGESIC (viz bod 4.2 Dávkování a způsob podání) a pečlivě kontrolujte adhezi náplasti. DUROGESIC je zapotřebí uchovávat mimo dosah a dohled dětí, a to před použitím i po použití.

Opioid-naivní a opioidy netolerující pacienti Použití transdermálních náplastí DUROGESIC u opioid-naivních pacientů bylo provázeno ve velmi vzácných případech významnou respirační depresí a/nebo úmrtím, pokud se jednalo o opioidní léčbu první volby. Možnost závažné nebo život ohrožující hypoventilace existuje dokonce při podání nejnižší dávky přípravku DUROGESIC jako prvotní volby opioid-naivním pacientům. Použití přípravku DUROGESIC se doporučuje u pacientů, kteří prokázali toleranci k opioidům (viz bod 4.2 Dávkování a způsob podání: Stanovení počátečního dávkování, Dospělí pacienti a Pediatrická populace). Respirační deprese Podobně jako u ostatních silně účinných opioidů může u některých pacientů podání fentanylu náplastmi DUROGESIC vyvolat respirační depresi, což vyžaduje monitorování tohoto účinku. Respirační deprese může přetrvávat i po odstranění náplasti. Incidence respirační deprese je přímo úměrná dávce fentanylu podané systémem DUROGESIC (viz bod 4.9 Předávkování). Látky působící na CNS mohou respirační depresi prohloubit (viz bod 4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce). Chronická plicní onemocnění U pacientů s chronickou obstrukční nebo jinou plicní chorobou může DUROGESIC vyvolat více závažných nežádoucích účinků vyplývajících ze snížení dechové pohotovosti a zvýšení rezistence dýchacích cest. Léková závislost a potenciální zneužití Po opakovaném podání opioidů se může vyvinout tolerance, fyzická a psychická závislost. Iatrogenně navozený návyk po podávání opioidů je vzácný. U pacientů s anamnézou závislosti na drogách/alkoholu je vyšší riziko vzniku závislosti a zneužití léčby opioidy. Pacienty se zvýšeným rizikem zneužití opioidů lze přesto správně léčit lékovými formami opioidů s modifikovaným uvolňováním; u těchto pacientů je však nutné důkladnější monitorování známek špatného užívání, zneužívání nebo závislosti. Fentanyl může být zneužit stejným způsobem jako ostatní silně účinné opioidy. Při zneužití nebo záměrném špatném použití přípravku DUROGESIC může dojít k předávkování a/nebo k úmrtí. Zvýšený nitrolební tlak Opatrnosti je zapotřebí při použití náplastí DUROGESIC u pacientů, kteří mohou být zvláště citliví na intrakraniální účinky retence CO2, např. pacientů se zvýšeným intrakraniálním tlakem, sníženým

vědomím nebo v bezvědomí. Vyšší pozornost vyžaduje rovněž používání náplastí DUROGESIC u pacientů s mozkovými nádory. Srdeční onemocnění Fentanyl může vyvolat bradykardii. U pacientů s bradyarytmiemi je tedy zapotřebí zvýšené opatrnosti. Opioidy mohou způsobit hypotenzi, zejména u pacientů s akutní hypovolemií. Existující symptomatickou hypotenzi a/nebo hypovolemii je nutno upravit před započetím léčby transdermálními náplastmi s fentanylem. Jaterní poruchy Fentanyl je v játrech metabolizován na neúčinné metabolity, jaterní porucha může tedy prodloužit jeho vylučování. Dostávají-li pacienti s poruchami jaterních funkcí DUROGESIC, je zapotřebí je pečlivě sledovat z hlediska možných projevů toxicity fentanylu a v případě potřeby dávku přípravku DUROGESIC snížit (viz bod 5.2 Farmakokinetické vlastnosti).

Poruchy ledvin Ledvinami se v nezměněné formě vylučuje méně než 10 % fentanylu a na rozdíl od morfinu nejsou známy aktivní metabolity vylučované ledvinami. Pokud jsou pacienti s ledvinovým poškozením léčeni náplastmi DUROGESIC, je zapotřebí pečlivě sledovat projevy toxicity fentanylu a v případě potřeby snížit dávkování (viz bod 5.2 Farmakokinetické vlastnosti). Horečka, aplikace vnějšího tepla Farmakokinetické studie prokazují, že sérové koncentrace fentanylu mohou být zvýšeny asi o jednu třetinu, pokud teplota pokožky vzroste na 40 °C. Pacienti s horečkou mají být proto sledováni ve vztahu k možným opioidním nežádoucím účinkům a dávka přípravku DUROGESIC by měla být dle potřeby upravena. Existuje potenciál pro zvýšené uvolňování fentanylu ze systému závislé na teplotě, které může vést k možnému předávkování a úmrtí. Klinické studie na zdravých dobrovolnících ukázaly, že účinek tepla na náplast DUROGESIC zvyšuje střední hodnoty AUC fentanylu o 120 % a střední hodnoty cmax o 61 %. Všechny pacienty je nutno upozornit, aby

nevystavovali místa, kam je DUROGESIC aplikován, přímým zdrojům tepla jako jsou nahřívací podušky, elektrické deky, vyhřívaná vodní lůžka, zahřívací nebo opalovací lampy, intenzivní opalování, ohřívací lahve, dlouhé horké koupele, sauny a horké vířivé koupele. Interakce s jinými léčivými přípravky Interakce s inhibitory CYP3A4: Současné používání přípravku DUROGESIC s inhibitory cytochromu P450 3A4 (CYP3A4) (např. ritonavirem, ketokonazolem, itrakonazolem, troleandomycinem, klarithromycinem, nelfinavirem, nefazodonem, verapamilem, diltiazemem a amiodaronem) může způsobit vzestup plazmatických koncentrací fentanylu, což by mohlo zvýšit nebo prodloužit léčebné i nežádoucí účinky a může způsobit závažnou respirační depresi. V těchto případech je zapotřebí zvláštní péče a sledování pacienta. Z těchto důvodů se současné použití transdermálního fentanylu s inhibitory CYP3A4 nedoporučuje, pokud není pacient pečlivě sledován. Pacienti, zejména jsou-li léčeni přípravkem DUROGESIC a inhibitory CYP3A4, by měli být sledováni z hlediska respirační deprese a dávka by měla být zvyšována v případě oprávněnosti. Použití u starších pacientů Údaje ze studií s intravenózně aplikovaným fentanylem naznačují, že starší pacienti mohou vykazovat sníženou clearance, prodloužený poločas a mohou být senzitivnější k fentanylu než mladší pacienti. Dostávají-li starší pacienti DUROGESIC, je nutno je pečlivě sledovat s ohledem na možné známky toxicity fentanylu a v případě potřeby dávku snížit (viz bod 5.2 Farmakokinetické vlastnosti). Pediatrická populace DUROGESIC se nesmí podávat pediatrickým pacientům dosud neléčeným opioidy (viz bod 4.2 Dávkování a způsob podání). Možnost vzniku závažné život ohrožující hypoventilace existuje bez ohledu na dávku použitého transdermálního přípravku DUROGESIC. DUROGESIC nebyl studován u dětí do 2 let. DUROGESIC by měl být podáván pouze dětem s tolerancí k opioidům ve věku 2 let nebo starším (viz bod 4.2 Dávkování a způsob podání). DUROGESIC nesmějí používat děti mladší než 2 roky. K zabezpečení proti náhodnému pozření náplasti dětmi věnujte pozornost volbě místa aplikace náplasti DUROGESIC (viz bod 6.6 Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním) a pečlivě kontrolujte adhezi náplasti. Kojení Vzhledem k tomu, že je fentanyl vylučován do mateřského mléka, je nutno během léčby přípravkem DUROGESIC přerušit kojení (viz bod 4.6 Fertilita, těhotenství a kojení).

Pacienti s myasthenia gravis Mohou se objevit neepileptické (myo)klonické reakce. Při léčbě pacientů s myasthenia gravis je nutná opatrnost. Současné užívání smíšených agonistů/antagonistů Současné užívání buprenorfinu, nalbufinu nebo pentazocinu se nedoporučuje (viz bod 4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce). 4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce Současné podání jiných léků s tlumivým účinkem na centrální nervovou soustavu včetně opioidů, sedativ, hypnotik, celkových anestetik, fenothiazinů, trankvilizérů, myorelaxancií, antihistaminik se sedativními účinky a alkoholických nápojů může navodit aditivní tlumivé účinky - hypoventilaci, hypotenzi a hlubokou sedaci, kóma nebo úmrtí. Uvedené kombinace proto vyžadují zvláštní péči a sledování pacienta. Fentanyl, léčivo s vysokou clearance, je rychle a extenzivně metabolizován převážně prostřednictvím CYP3A4. Současné podávání inhibitorů CYP3A4 (např. ritonaviru, ketokonazolu, itrakonazolu, flukonazolu, vorikonazolu, troleandomycinu, klarithromycinu, nelfinaviru, nefazodonu, verapamilu, diltiazemu a amiodaronu) s transdermálním fentanylem může způsobit vzestup plazmatických koncentrací fentanylu, což by mohlo zvýšit nebo prodloužit léčebné i nežádoucí účinky a může způsobit závažnou respirační depresi. V tomto případě musí být pacient podroben mimořádnému dohledu. Současné podání inhibitorů CYP3A4 a transdermálního fentanylu se nedoporučuje, pokud není pacient pečlivě sledován (viz rovněž bod 4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití). Inhibitory monoaminooxidázy (IMAO) Použití přípravku DUROGESIC se nedoporučuje u pacientů, kteří jsou současně léčeni IMAO. Byly hlášeny závažné a nepředvídatelné interakce s IMAO, včetně zesílení opioidních nebo serotoninergních účinků. Proto nesmí být DUROGESIC používán ještě 14 dní po ukončení léčby IMAO. Současné užívání smíšených agonistů/antagonistů Současné užívání buprenorfinu, nalbufinu nebo pentazocinu se nedoporučuje. Mají vysokou afinitu k opioidním receptorům s relativně nízkou vnitřní aktivitou, a proto částečně antagonizují analgetický účinek fentanylu a u pacientů závislých na opioidech mohou navodit abstinenční příznaky (viz bod 4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití). 4.6 Fertilita, těhotenství a kojení Příslušné údaje o použití přípravku DUROGESIC u těhotných žen nejsou k dispozici. Studie se zvířaty prokázaly určitou reprodukční toxicitu (viz bod 5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti). Možné riziko pro člověka není známo, ačkoli se ukázalo, že fentanyl použitý jako i.v. anestetikum prostupuje v časném těhotenství placentou. U novorozeňat žen, které chronicky užívaly DUROGESIC během těhotenství, byly hlášeny neonatální abstinenční příznaky. DUROGESIC by neměl být používán v těhotenství, pokud to není bezpodmínečně nutné. Použití náplasti DUROGESIC během porodu se nedoporučuje, protože se nemá používat pro zvládnutí akutní a pooperační bolesti (viz bod 4.4. Zvláštní upozornění a opatření pro použití). Navíc fentanyl prochází placentou a použití přípravku DUROGESIC během porodu může vést k respirační depresi novorozence.

Fentanyl je vylučován do mateřského mléka a může způsobit sedaci/respirační depresi kojence. Kojení je tedy během léčby náplastí DUROGESIC a na alespoň 72 hodin po jejím odstranění nutno ukončit. 4.7 Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje DUROGESIC může narušit duševní a/nebo fyzickou schopnost nutnou pro provádění potenciálně rizikových činností jako je řízení vozidel nebo obsluha strojních zařízení. 4.8 Nežádoucí účinky Bezpečnost přípravku DUROGESIC byla hodnocena u 1 854 pacientů, kteří se účastnili 11 klinických studií (dvojitě zaslepených kontrolovaných placebem nebo aktivně a/nebo otevřených bez kontroly nebo aktivně kontrolovaných), kde byl DUROGESIC používán pro zvládnutí chronické maligní nebo nemaligní bolesti. Tito pacienti použili nejméně 1 dávku přípravku DUROGESIC a poskytli údaje o bezpečnosti. Na základě souhrnných údajů z těchto klinických studií byly jako nejčastější nežádoucí účinky hlášeny (s incidencí ≥ 10 %): nauzea (35,7 %), zvracení (23,2 %), zácpa (23,1 %), ospalost (15,0 %), závrať (13,1 %) a bolest hlavy (11,8 %). V tabulce 5 jsou uvedeny nežádoucí účinky jednak hlášené z klinických studií a jednak získané během post-marketingového použití. V každé skupině četností jsou nežádoucí účinky seřazeny podle klesající závažnosti. Četnosti výskytu jsou definovány jako: velmi časté ≥ 1/10, časté ≥ 1/100 až < 10/10 méně časté ≥ 1/1 000 až < 1/100, vzácné ≥ 1/10 000 až < 1/1 000, velmi vzácné <1/10 000, není známo (z dostupných údajů nelze určit).

Tabulka 5: Nežádoucí účinky

Třídy orgánových systémů

Nežádoucí účinek

Četnost

Velmi

časté

Časté

Méně časté

Vzácné

Není známo

Poruchy imunitního systému

Hypersenzitivita

Anafylaktický šok, anafylaktická reakce, anafylaktoidní reakce

Poruchy metabolismu a výživy

Anorexie

Psychiatrické poruchy

Nespavost, deprese, úzkost, stav zmatenosti, halucinace

Agitace, dezorientace, euforická nálada

Poruchy nervového systému

Ospalost, závrať, bolest hlavy

Třes, parestézie

Hypestézie,

konvulze (včetně klonických křečí a záchvatů typu grand mal), ztráta paměti

Poruchy oka

Mióza

Poruchy ucha a labyrintu

Vertigo

Srdeční poruchy

Palpitace, tachykardie

Bradykardie, cyanóza

Cévní poruchy

Hypertenze

Hypotenze

Respirační, hrudní a mediastinální poruchy

Dyspnoe

Respirační deprese, obtíže s dýcháním

Apnoe, hypoventilace

Bradypnoe

Gastrointestinální poruchy

Nauzea, zvracení, zácpa

Průjem, sucho v ústech, bolest břicha, bolest v nadbřišku, dyspepsie

Ileus

Subileus

Poruchy kůže a podkožní tkáně

Hyperhidróza, svědění, vyrážka, erytém

Ekzém, alergická dermatitida, poruchy kůže, dermatitida, kontraktní dermatitida

Poruchy svalové a kosterní soustavy a pojivové tkáně

Svalové stahy

Svalové záškuby

Poruchy ledvin a močových cest

Retence moči

Poruchy reprodukčního systému a prsu

Erektilní dysfunkce, sexuální dysfunkce

Celkové poruchy a reakce v místě aplikace

Únava, periferní otok, astenie, malátnost, pocit chladu

Reakce v místě aplikace, onemocnění podobné chřipce, pocit změněné tělesné teploty, přecitlivělost v místě aplikace, abstinenční příznaky

Dermatitida v místě aplikace, ekzém v místě aplikace

Podobně jako u jiných opioidních analgetik se po opakovaném použití náplastí DUROGESIC může vyvinout tolerance, fyzická závislost a psychická závislost (viz bod 4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití). Abstinenční příznaky (např. nauzea, zvracení, průjem, úzkost a třes) se u některých pacientů mohou objevit po převedení z předchozí opioidní analgetické léčby na DUROGESIC nebo při náhlém ukončení léčby (viz bod 4.2 Dávkování a způsob podání). Byly hlášeny vzácné případy novorozenců

s neonatálními abstinenčními příznaky, pokud jejich matky užívaly DUROGESIC v těhotenství (viz bod 4.6 Fertilita, těhotenství a kojení). Pediatrická populace Profil nežádoucích účinků u dětí a mladistvých léčených náplastmi DUROGESIC byl podobný profilu u dospělých. U pediatrické populace nebylo identifikováno jiné riziko než riziko očekávané při použití opioidů pro léčbu bolesti spojené se závažnou chorobou; nezdá se, že by existovalo specifické pediatrické riziko, je-li DUROGESIC použit u dětí od 2 let věku dle příslušných pokynů. Bezpečnost přípravku DUROGESIC byla hodnocena u 289 pediatrických pacientů (< 18 let), kteří se účastnili 3 klinických studií pro zvládnutí chronické maligní nebo nemaligní bolesti. Tito pacienti použili nejméně 1 dávku přípravku DUROGESIC a poskytli údaje o bezpečnosti. Ačkoli vstupní kritéria pro tyto studie byla omezena na pacienty ve stáří minimálně 2 roky, 2 pacienti v těchto studiích dostali první dávku přípravku DUROGESIC ve věku 23 měsíců. Na základě souhrnných údajů z těchto 3 klinických studií u pediatrických pacientů byly jako nejčastější nežádoucí účinky hlášeny (s incidencí ≥ 10 %): zvracení (33,9 %), nauzea (23,5 %), bolest hlavy (16,3 %), zácpa (13,5 %), průjem (12,8 %) a svědění (12,8 %). V tabulce 6 jsou uvedeny nežádoucí účinky hlášené z výše zmíněných klinických studií u pediatrických pacientů. V tabulce 6 jsou použity shodné četnosti výskytu jako v tabulce 5.

Tabulka 6: Nežádoucí účinky u pediatrické populace

Třídy orgánových systémů

Nežádoucí účinek

Četnost

Velmi časté

Časté

Méně časté

Poruchy imunitního systému

Hypersenzitivita

Poruchy metabolismu a výživy

Anorexie

Psychiatrické poruchy

Nespavost, úzkost, deprese, halucinace

Stav zmatenosti

Poruchy nervového systému

Bolest hlavy

Ospalost, závrať, třes, hypestézie

Parestézie

Poruchy oka

Mióza

Poruchy ucha a labyrintu

Vertigo

Srdeční poruchy

Cyanóza

Respirační, hrudní a mediastinální poruchy

Respirační deprese

Gastrointestinální poruchy

Zvracení, nauzea, zácpa, průjem

Bolest břicha, bolest v nadbřišku, sucho v ústech

Poruchy kůže a podkožní tkáně

Svědění

Vyrážka, hyperhidróza, erytém

Kontaktní dermatitida, poruchy kůže, alergická dermatitida, ekzém

Poruchy svalové a kosterní soustavy a pojivové tkáně

Svalové stahy

Poruchy ledvin a močových cest

Retence moči

Celkové poruchy a reakce v místě aplikace

Periferní otok, únava, reakce v místě aplikace, astenie

Abstinenční příznaky, onemocnění podobné chřipce

4.9 Předávkování Příznaky Projevem předávkování fentanylu je zesílení jeho farmakologických účinků, z nichž nejvýznamnějším je respirační deprese. Léčba Ke zvládnutí respirační deprese je okamžitým opatřením odstranění náplasti DUROGESIC a fyzická nebo verbální stimulace pacienta. Tyto zásahy lze kombinovat s následným podáváním specifického antagonisty opioidů naloxonu. Respirační deprese při předávkování však může přesáhnout dobu účinku antagonisty. Interval mezi dávkami i.v. antagonisty je proto zapotřebí volit pečlivě vzhledem k možnosti renarkotizace po odstranění náplasti. Někdy může nastat nutnost opakovaného podání naloxonu nebo kontinuální infúze. Zvrat narkotického účinku může vyústit i v akutní propuknutí bolesti a uvolnění katecholaminů. Vyžaduje-li to klinický stav, je zapotřebí zajistit a udržovat volné dýchací cesty pomocí orofaryngeálního vzduchovodu nebo endotracheální intubace, měl by být podán kyslík a v případě potřeby zavedena asistovaná nebo řízená ventilace. Dále je nutné zajistit adekvátní tělesnou teplotu a přívod tekutin. Při těžké nebo přetrvávající hypotenzi je nutné posoudit případnou hypovolémii a stav upravit vhodným parenterálním přívodem tekutin. 5.

FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti Farmakoterapeutická skupina: Analgetika-anodyna, deriváty fenylpiperidinu, fentanyl ATC kód: N02AB03 Fentanyl je opioidní analgetikum působící převážně na opioidní µ-receptor. Jeho primárními terapeutickými účinky jsou analgezie a sedace. Minimální účinné analgetické sérové koncentrace fentanylu u pacientů, kteří dosud opioidy nedostávali, se pohybují v rozmezí 0,3 až 1,5 ng/ml; nežádoucí účinky se častěji objevují při překročení sérových koncentrací 2 ng/ml. Minimální účinná koncentrace i toxická koncentrace stoupají se zvyšující se tolerancí. Rychlost rozvoje tolerance se u jednotlivých pacientů velmi odlišuje. 5.2 Farmakokinetické vlastnosti Absorpce DUROGESIC zajišťuje kontinuální systémové dodání fentanylu během 72hodinových aplikačních period. Fentanyl je uvolňován relativně konstantní rychlostí. Koncentrační gradient, který existuje mezi matrixem a nižší koncentrací v kůži, umožňuje uvolňování léčivé látky. Po počáteční aplikaci přípravku DUROGESIC narůstají sérové koncentrace fentanylu postupně. Rovnovážného stavu je obvykle dosaženo mezi 12. a 24. hodinou a ten již zůstává relativně konstantní po uvedenou 72hodinovou aplikační periodu. Dosažené sérové koncentrace fentanylu jsou proporcionálně závislé na velikosti náplasti DUROGESIC. Na konci druhé 72hodinové aplikace je dosaženo sérových koncentrací v rovnovážném stavu, které jsou udržovány během dalších aplikací náplasti stejné velikosti. Farmakokinetický model ukazuje, že koncentrace fentanylu v séru mohou stoupnout o 14 % (rozmezí 0 – 26 %), pokud je nová náplast aplikována po 24 hodinách a nikoli po doporučených 72 hodinách.

Distribuce Vazba fentanylu na proteiny plazmy je asi 84 %. Metabolismus Fentanyl patří k léčivům s vysokou clearance a je rychle a extenzivně metabolizován převážně CYP3A4 v játrech. Největší metabolit, norfentanyl, je neaktivní. Nezdá se, že by kůže metabolizovala fentanyl aplikovaný transdermálně. To bylo zjištěno na lidských keratinocytech a v klinických studiích, ve kterých se 92 % dávky uvolněné ze systému objevilo jako nezměněný fentanyl v systémovém oběhu. Eliminace Po odstranění náplasti DUROGESIC klesají sérové koncentrace fentanylu postupně, biologický poločas představuje přibližně 17 hodin (rozmezí 13 - 22 hodin) po 24hodinové aplikaci. Po 72hodinové aplikaci se biologický poločas pohybuje mezi 20 - 27 hodinami. Nepřetržité vstřebávání fentanylu z kůže je příčinou pomalejšího mizení látky ze séra, než je tomu po i.v. infúzi, kde je biologický poločas přibližně 7 hodin (rozmezí 3 – 12 hodin). Po i.v. podání je během 72 hodin přibližně 75 % dávky fentanylu vyloučeno do moči, převážně ve formě metabolitů, nemetabolizovaný podíl činí méně než 10 %. Asi 9 % dávky lze prokázat ve stolici, převážně ve formě metabolitů. Speciální populace: Starší osoby Údaje z intravenózních studií s fentanylem ukazují, že starší pacienti mohou mít sníženou clearance a prodloužený biologický poločas a mohou být citlivější k léčivu než mladší pacienti. Ve studii s přípravkem DUROGESIC se farmakokinetika fentanylu u zdravých starších dobrovolníků nelišila významně od farmakokinetiky u zdravých mladších subjektů, avšak vrcholové koncentrace v séru měly tendenci být nižší a střední hodnoty biologického poločasu byly prodlouženy na přibližně 34 hodin. Starší pacienty je nutno důkladně monitorovat na známky fentanylové toxicity a je-li to nutné, snížit dávku (viz bod 4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití). Pediatrická populace DUROGESIC nebyl studován u dětí mladších než 2 roky. Studie provedené se staršími dětmi ukázaly, že po přepočtu na tělesnou hmotnost byla clearance u pediatrických pacientů asi o 20 % vyšší než u dospělých. Tyto poznatky byly zohledněny při stanovení doporučeného dávkování pro pediatrické pacienty. DUROGESIC lze podávat pouze dětem od 2 let věku, kteří tolerují opioidy (viz bod 4.2 Dávkování a způsob podání a bod 4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití). Jaterní poruchy Ve studii u pacientů s jaterní cirhózou byla hodnocena farmakokinetika po jednorázové aplikaci přípravku DUROGESIC v dávce 50 µg/h. Ačkoli hodnoty tmax a t1/2 nebyly změněny, střední hodnota

plazmatické cmax byla zvýšena o přibližně 35 % a hodnota AUC o přibližně 73 %. Pacienty s jaterními

poruchami je nutno důkladně monitorovat na známky fentanylové toxicity a je-li to nutné, snížit dávku (viz bod 4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití). Poruchy ledvin Údaje získané ze studie u pacientů při transplantaci ledvin, kterým byl fentanyl podáván i.v., ukazují, že v této populaci pacientů může být clearance fentanylu snížena. Pacienty s poruchami ledvin je nutno důkladně monitorovat na známky fentanylové toxicity a je-li to nutné, snížit dávku (viz bod 4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití). 5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti Fentanyl, podobně jako ostatní opioidy, vykazuje in vitro mutagenní účinky v testu na savčí buněčné kultuře pouze v cytotoxických koncentracích a během metabolické aktivace. Fentanyl nevykázal

mutagenitu in vivo v testu na hlodavcích a bakteriální kultuře. Ve dvouleté studii kancerogenity na potkanech nebyl fentanyl spojen se zvýšeným výskytem nádorů při subkutánních dávkách až do 33 µg/kg/den u samců nebo 100 µg/kg/den u samic (0,16 a 0,39násobky humánní denní expozice při při aplikaci náplasti 100 µg/h – založeno na srovnání AUC0-24 h).

Některé testy na samicích laboratorních potkanů prokázaly sníženou fertilitu a embryonální mortalitu. Tyto výsledky souvisely s maternální toxicitou a neměly přímý účinek na embryonální vývoj. Teratogenní účinky nebyly prokázány. 6.

FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1 Seznam pomocných látek Ochranná odnímatelná fólie: silikonizovaná pegoterátová fólie 100 UM (silikonizovaný PET) Vrstva obsahující léčivou látku: adhezivní akrylátový kopolymer 387-4287 Krycí vrstva: složená polyesterová fólie (PET/EVA) DUROGESIC 12 µg/h: oranžový inkoust DUROGESIC 25 µg/h: červený inkoust DUROGESIC 50 µg/h: zelený inkoust DUROGESIC 75 µg/h: modrý inkoust DUROGESIC 100 µg/h: šedý inkoust 6.2 Inkompatibility K zamezení interference s adhezivními vlastnostmi náplastí DUROGESIC by neměly být v oblasti, kde je aplikován DUROGESIC, aplikovány žádné krémy, oleje, lotia nebo zásypy. 6.3 Doba použitelnosti 2 roky 6.4 Zvláštní opatření pro uchovávání Uchovávejte v původním obalu, aby byl léčivý přípravek chráněn před vlhkostí. 6.5 Druh obalu a velikost balení Každá náplast je umístěna v zataveném sáčku (PET, LDPE, Al folie, Adcote 548 adhesive, Barex 210 - acrylonitrile film), papírová krabička.

Velikost balení Jednotlivá balení přípravku DUROGESIC obsahují 5 individuálně balených transdermálních náplastí. 6.6 Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním Náplast DUROGESIC by měla být nalepena na nepodrážděnou a neozářenou pokožku, na plochý povrch trupu nebo horních končetin, přednostně na neochlupené oblasti. Před nalepením je zapotřebí případné ochlupení v určeném místě ostříhat (nikoli oholit). U malých dětí se náplast nalepuje na horní polovinu zad, aby byla vyloučena možnost, že dítě náplast odlepí a vloží do úst. Pokud je zapotřebí místo pro nalepení náplasti umýt, tedy čistou vodou. Nevhodná jsou mýdla, oleje, pleťová mléka a jiné látky, které mohou vyvolat podráždění pokožky nebo jinak změnit její vlastnosti. Pokožka by měla být před nalepením náplasti zcela suchá. Před použitím je nutno náplast zkontrolovat. Náplasti, které jsou rozstříhané, roztrhané nebo jinak poškozené, se nesmějí použít.

Náplast DUROGESIC by měla být nalepena okamžitě po vyjmutí ze zataveného sáčku. K vyjmutí náplasti z ochranného sáčku opatrně sáček roztrhněte podélně v místě zářezu (označeného na sáčku šipkou). Potom sáček rozevřete jako stránky knihy. Ochranná fólie náplasti je nastřižena. Ohněte náplast uprostřed a oddělte obě části jednu po druhé. Nedotýkejte se lepivé plochy náplasti. Náplast přiložte na pokožku, pevně přitlačte dlaní po dobu asi 30 sekund a ujistěte se, že přilnutí je pevné, zejména u okrajů. Potom si umyjte ruce čistou vodou. Náplast DUROGESIC může být nalepena nepřetržitě po dobu 72 hodin. Nová náplast by měla být nalepena na jiné místo. Původní místo lze pro nalepení další náplasti využít až za několik dní. Lepivé plochy použitých náplastí mají být slepeny k sobě a vráceny do lékárny k bezpečné likvidaci v souladu s požadavky na ochranu životního prostředí. Nepoužité náplasti se musejí vracet do lékárny. Po nalepení nebo odstranění náplasti si umyjte ruce pouze čistou vodou. 7.

DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

Janssen-Cilag s.r.o., Praha, Česká republika 8.

REGISTRAČNÍ ČÍSLO(A)

DUROGESIC 12 µg/h: 65/059/06-C DUROGESIC 25 µg/h: 65/716/97-C DUROGESIC 50 µg/h: 65/717/97-C DUROGESIC 75 µg/h: 65/718/97-C DUROGESIC 100 µg/h: 65/719/97-C 9.

DATUM PRVNÍ REGISTRACE/ PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

DUROGESIC 12 µg/h: 15. 2. 2006 /22.8.2012 DUROGESIC 25 µg/h: 20. 8. 1997 / 26. 9. 2007 DUROGESIC 50 µg/h: 20. 8. 1997 / 26. 9. 2007 DUROGESIC 75 µg/h: 20. 8. 1997 / 26. 9. 2007 DUROGESIC 100 µg/h: 20. 8. 1997 / 26. 9. 2007 10. DATUM REVIZE TEXTU 22.8.2012


Tyto informace jsou určeny pouze odborníkům. Pokud máte pochybnosti o nějakém léku, prosím, kontaktujte svého lékaře. Nedoporučujeme se řídit informacemi uvedenými na těchto stránkách, mohou být zastaralé a nepřesné.