Depalong 150 Mg Potahované Tablety
Registrace léku
Kód | 0161494 ( ) |
---|---|
Registrační číslo | 58/ 769/11-C |
Název | DEPALONG 150 MG POTAHOVANÉ TABLETY |
Režim prodeje | na lékařský předpis |
Stav registrace | registrovaný léčivý přípravek |
Držitel registrace | Medana Pharma S.A., Sieradz, Polsko |
ATC klasifikace |
Příbalový létak DEPALONG 150 MG POTAHOVANÉ TABLETY
Příloha č. 2 k rozhodnutí o registraci sp.zn. sukls12262/2010, sukls12264/2010 a sukls12265/2010
PŘÍBALOVÁ INFORMACE: INFORMACE PRO UŽIVATELE
Depalong 75 mg potahované tablety
Depalong 150 mg potahované tabletyDepalong 300 mg potahované tablety
Irbesartanum
Přečtěte si pozorně celou příbalovou informaci dříve, než začnete tento přípravek užívat.
Ponechte si příbalovou informaci pro případ, že si ji budete potřebovat přečíst znovu.
Máte-li jakékoli další otázky, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.
Tento přípravek byl předepsán Vám. Nedávejte jej žádné další osobě. Mohl by jí
ublížit a to i tehdy, má-li stejné příznaky jako Vy.
Pokud se kterýkoli z nežádoucích účinků vyskytne v závažné míře, nebo pokud si všimnete jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci, sdělte to, prosím, svému lékaři nebo lékárníkovi.
V příbalové informaci naleznete:1.
Co je přípravek Depalong potahované tablety a k čemu se používá
2.
Čemu musíte věnovat pozornost než začnete přípravek Depalong potahované tablety užívat
3.
Jak se přípravek Depalong potahované tablety užívá
4.
Možné nežádoucí účinky
5.
Jak přípravek Depalong potahované tablety uchovávat
6.
Další informace
1.
CO JE PŘÍPRAVEK DEPALONG POTAHOVANÉ TABLETY A K ČEMU SE POUŽÍVÁ
Přípravek Depalong potahované tablety patří do skupiny léků známých jako antagonisté receptoru pro angiotenzin-II. Angiotenzin-II je látka vytvářená v těle, která se váže na receptory v krevních cévách a vyvolá jejich zúžení. To vede ke zvýšení krevního tlaku. Přípravek Depalong potahované tablety zabraňuje vazbě angiotenzinu-II na tyto receptory, čímž způsobuje, že se krevní cévy rozšíří a krevní tlak sníží. Přípravek Depalong potahované tablety zpomaluje zhoršování funkce ledvin u pacientů s vysokým krevním tlakem a cukrovkou (diabetem) typu 2.
Přípravek Depalong potahované tablety se užívá - k léčbě vysokého krevního tlaku (esenciální hypertenze);- k ochraně ledvin u hypertenzních pacientů s diabetem 2. typu, kteří mají laboratorně prokázanou poruchu funkce ledvin.
2.
ČEMU MUSÍTE VĚNOVAT POZORNOST NEŽ ZAČNETE PŘÍPRAVEK DEPALONG POTAHOVANÉ TABLETY UŽÍVAT
Neužívejte přípravek Depalong potahované tablety
jestliže jste alergický/á (přecitlivělý/á) na irbesartan nebo na kteroukoli další složku přípravku Depalong potahované tablety;
pokud jste po 3. měsíci těhotenství (v raném těhotenství je též lepší vyhnout se užívání přípravku Depalong potahované tablety – viz bod Těhotenství).
Přípravek Depalong potahované tablety se nemá užívat u dětí a dospívajících (ve věku do 18 let).
Zvláštní opatrnosti při použití přípravku Depalong potahované tablety je zapotřebí v následujících případech:
trpíte-li nadměrným zvracením nebo průjmy;
máte-li problémy s ledvinami;
máte-li problémy se srdcem;
užíváte-li přípravek Depalong potahované tablety pro diabetické ledvinové onemocnění. V
takovém případě u Vás může lékař provádět pravidelná vyšetření krve, a to zejména kvůli měření hladiny draslíku v krvi v případě špatné funkce ledvin;
máte-li podstoupit jakoukoli operaci nebo máte-li dostat anestetika.
Pokud se Vás některý z výše jmenovaných bodů týká, informujte o tom svého ošetřujícího lékaře.
Svého ošetřujícího lékaře musíte informovat i o svém případném těhotenství (nebo o tom, že byste mohla otěhotnět). Přípravek Depalong potahované tablety se nedoporučuje užívat v raném těhotenství a vůbec se nesmí užívat, jestliže jste těhotná více než 3 měsíce. Při užívání v tomto období totiž může závažně poškodit Vaše dítě (viz bod Těhotenství).
Vzájemné působení s dalšími léčivými přípravkyInformujte, prosím, svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte nebo jste užíval(a) v nedávné době, a to i o lécích, které jsou dostupné bez lékařského předpisu.
Přípravek Depalong potahované tablety se většinou s jinými léky vzájemně neovlivňuje.
Jestliže užíváte následující látky, budete se možná muset podrobit vyšetření krve:
- doplňky draslíku;- náhražky solí obsahující draslík;- draslík šetřící léky (jako jsou určitá diuretika); nebo- léky obsahující lithium.
Účinek irbesartanu se může snižovat, pokud užíváte některé léky proti bolesti nazývané nesteroidní protizánětlivé léky.
Těhotenství a kojeníTěhotenstvíNež začnete užívat přípravek Depalong potahované tablety, informujte svého lékaře, že jste těhotná, že si myslíte, že jste těhotná nebo, že plánujete otěhotnět. Ošetřující lékař Vám doporučí, abyste přípravek Depalong potahované tablety přestala před otěhotněním nebo bezprostředně po otěhotnění užívat, a poradí Vám, abyste místo tohoto přípravku užívala nějaký jiný. Přípravek Depalong potahované tablety se nedoporučuje užívat v raném těhotenství a vůbec se nesmí užívat, jestliže jste těhotná více než 3 měsíce. V takovém případě by totiž mohl vážně uškodit Vašemu dítěti.
KojeníInformujte svého ošetřujícího lékaře, jestliže kojíte nebo hodláte začít kojit. Přípravek Depalong potahované tablety se u kojících matek nedoporučuje. Pokud budete chtít kojit, lékař Vám může vybrat jinou léčbu, která nebude při kojení vadit, a to zvláště pokud máte novorozence nebo nedonošené dítě.
Řízení dopravních prostředků a obsluha strojůŽádné studie působení tohoto přípravku na schopnost řídit motorová vozidla nebo obsluhovat stroje se neprováděly. Není ovšem pravděpodobné, že by Depalong potahované tablety schopnost řídit nebo obsluhovat stroje ovlivňoval. Avšak v průběhu léčby vysokého krevního tlaku se někdy mohou objevit
závratě nebo únava. Pokud tyto projevy pociťujete, promluvte si se svým lékařem dříve, než budete řídit nebo obsluhovat stroje.
Důležité informace o některých složkách přípravku Depalong potahované tabletyPřípravek Depalong potahované tablety obsahuje mléčný cukr (laktózu). Řekl-li Vám ošetřující lékař, že některé cukry nesnášíte, obraťte se na něj ještě dříve, než začnete tento lék užívat.
3.
JAK SE PŘÍPRAVEK DEPALONG POTAHOVANÉ TABLETY UŽÍVÁ
Přípravek Depalong potahované tablety vždy užívejte přesně podle pokynů svého lékaře. Pokud si nejste něčím jistý(á), poraďte se o tom se svým lékařem nebo lékárníkem.
Způsob podáníPřípravek Depalong potahované tablety je určen k perorálnímu podání. Tablety po spolknutí zapíjíme dostatečným množstvím tekutiny (např. celou sklenicí vody). Přípravek Depalong potahované tablety můžeme užívat s jídlem nebo bez něj. Dávku se snažíme každý den užívat přibližně ve stejnou denní dobu. Je důležité užívat přípravek Depalong potahované tablety tak dlouho, jak to nařídil lékař.
DávkováníPacienti s vysokým krevním tlakem: Obvyklá dávka přípravku je 150 mg jednou denně. V závislosti na reakci krevního tlaku může být dávka později zvýšena na 300 mg
Pacienti s vysokým krevním tlakem, diabetem typu 2 a s postižením ledvin: U pacientů s vysokým krevním tlakem a cukrovkou (diabetem) typu 2 je k léčbě souvisejícího onemocnění ledvin doporučeno užívat jako udržovací dávku 300 mg tohoto přípravku jednou denně.
Lékař může doporučit nižší dávku, zvláště při zahajování léčby u některých pacientů, jako jsou pacienti na hemodialýze nebo starší pacienti ve věku nad 75 let.
Maximálního účinku na snížení krevního tlaku by mělo být dosaženo 4-6 týdnů od zahájení léčby.
Děti a dospívajícíPřípravek Depalong potahované tablety by neměl být podáván dětem a dospívajícím ve věku do 18 let. Pokud dojde ke spolknutí několika tablet dítětem nebo dospívajícím, obraťte se okamžitě na svého lékaře.
Jestliže jste užil(a) více přípravku Depalong potahované tablety, než jste měl(a)Pokud jste náhodně užil(a) příliš mnoho tablet, kontaktujte ihned svého lékaře.
Jestliže jste zapomněl(a) užít přípravek Depalong potahované tabletyVynecháte-li náhodou denní dávku, vezměte si další dávku jako obvykle. Nezdvojujte následující dávku, abyste nahradil(a) vynechanou dávku.
Jestliže jste přestal(a) užívat přípravek Depalong potahované tabletyVysazení léčby pomocí přípravku Depalong potahované tablety může vést ke zhoršení zdravotního stavu. Proto tento lék nepřestávejte užívat, pokud Vám to lékař nenařídí.
Máte-li jakékoli další otázky týkající se užívání tohoto přípravku, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.
4.
MOŽNÉ NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY
Podobně jako všechny léky, může mít i přípravek Depalong potahované tablety nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.
Níže uvedená frekvence výskytu nežádoucích účinků je definována dle konvence takto:
- Velmi časté: postihující více než 1 z 10 pacientů;- Časté: postihující 1 až 10 pacientů ze 100;- Méně časté: postihující 1 až 10 pacientů z 1.000;- Vzácné: postihující 1 až 10 pacientů z 10.000;- Velmi vzácné: postihující méně než 1 pacienta z 10.000;- Není známo: frekvenci nelze z dostupných údajů stanovit.
Některé symptomy mohou být závažné a mohou vyžadovat lékařský zásah: Stejně tak jako v případě podobných léků byl i u pacientů užívajících irbesartan hlášen vzácně výskyt alergických kožních reakcí (vyrážka, kopřivka), ale i lokalizovaných otoků obličeje, rtů popřípadě jazyka. Jestliže se některý z uvedených symptomů objeví nebo jestliže se vyskytne ztížené dýchání, přestaňte přípravek Depalong potahované tablety užívat a vyhledejte neprodleně lékařskou pomoc.
K dalším nežádoucím účinkům patří:Velmi časté nežádoucí účinky-
vyšetření krve může prokázat zvýšenou hladinu draslíku (jestliže trpíte vysokým krevním tlakem a cukrovkou typu 2 s postižením ledvin)
Časté nežádoucí účinky -
závratě, pocity nevolnosti/zvracení, únava
-
vyšetření krve mohou prokázat zvýšené hladiny enzymu měřícího fungování svalů a srdce (enzym kreatinkináza)
-
závratě popřípadě nízký krevní tlak pří vstávání nebo sedání z polohy vleže, bolestivost kloubů nebo svalů a snížené hladiny proteinu červených krvinek (hemoglobin), jestliže trpíte vysokým krevní tlakem a cukrovkou typu 2 s postižením ledvin.
Méně časté -
zvýšená tepová frekvence, návaly
-
kašel, bolest na hrudi
-
průjem, špatné trávení/pálení žáhy
-
sexuální dysfunkce (sexuální potíže).
Neznámé-
bolest hlavy, poruchy vnímání chuti, zvonění v uších
-
svalové křeče, bolest kloubů a svalů
-
abnormality jaterních funkcí
-
zhoršení ledvinových funkcí
-
zvýšené hladiny draslíku v krvi
-
zánět drobných cév postihující hlavně kůži (stav známý jako leukocytoklastická vaskulitida).
Pokud se kterýkoli z nežádoucích účinků vyskytne v závažné míře nebo pokud si všimnete jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci, sdělte to, prosím, svému lékaři nebo lékárníkovi.
5.
JAK PŘÍPRAVEK DEPALONG POTAHOVANÉ TABLETY UCHOVÁVAT
Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí.
Přípravek Depalong potahované tablety nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti uvedené na krabičce. Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce.
Přípravek Depalong 75 mg potahované tablety: Uchovávejte při teplotě do 30ºC. Uchovávejte v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před světlem.Přípravek Depalong 150 mg/300 mg potahované tablety: Tento léčivý přípravek nevyžaduje žádné zvláštní teplotní podmínky uchovávání. Uchovávejte v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před světlem.
Léčivé přípravky se nesmí vyhazovat do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak máte likvidovat přípravky, které již nepotřebujete. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí.
6.
DALŠÍ INFORMACE
Co přípravek Depalong potahované tablety obsahuje
Léčivou látkou je irbesartanum. Jedna tableta přípravku Depalong potahované tablety obsahuje
75 mg, 150 mg nebo 300 mg irbesartanum. Přesné množství je uvedeno na Vašem balení přípravku Depalong potahované tablety.
Pomocnými látkami jsou:
Jádro tablety: Mannitol, povidon, polysorbát 80, koloidní bezvodý oxid křemičitý, magnesium-stearát, krospovidon;
Potahová vrstva: OPADRY II 33G28523 bílá s následujícím složením: Hypromelóza, oxid titaničitý (E171), monohydrát laktózy, makrogol 4000, triacetin.
Jak přípravek Depalong potahované tablety vypadá a co obsahuje balení
Depalong 75 mg potahované tablety jsou bílé oválné bikonvexní potahované tablety o velikosti asi 12 mm x 6 mm;
Depalong 150 mg potahované tablety jsou bílé oválné bikonvexní potahované tablety s půlicí rýhou na jedné straně a o velikosti přibližně 14 mm x 7 mm;Půlicí rýha má pouze usnadnit dělení tablety pro snazší polykání, není určena k dělení dávky.
Depalong 300 mg potahované tablety jsou bílé oválné bikonvexní potahované tablety s půlicí rýhou na jedné straně a o velikosti přibližně 17 mm x 8 mm; Půlicí rýha má pouze usnadnit dělení tablety pro snazší polykání, není určena k dělení dávky.
Jedno balení obsahuje 28 potahovaných tablet.
Držitel rozhodnutí o registraci a výrobce
Držitel rozhodnutí o registraciMedana Pharma SA 10 Władysława Łokietka, 98-200 Sieradz, Polsko
VýrobcePharmaceutical Works POLPHARMA SA19 Pelplińska, 83-200 Starogard Gdański, Polsko
Tento léčivý přípravek je registrován v členských státech EEA pod následujícími názvy:
Česká republika
Depalong 75 mg, 150 mg, 300 mg potahované tablety
Island
Depalong
Mad‘arsko
Depalong
Polsko
Depalong
Rumunsko
Depalong 75 mg, 150 mg, 300 mg comprimate filmate
Slovenská republika
Depalong 75 mg, 150 mg, 300 mg
Tato příbalová informace byla naposledy schválena 30.11.2011.
Souhrn údajů o léku (SPC)
Příloha č. 3 k rozhodnutí o registraci sp.zn. sukls12262/2010, sukls12264/2010 a sukls12265/2010
SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU
1. NÁZEV PŘÍPRAVKU
Depalong 75 mg potahované tabletyDepalong 150 mg potahované tabletyDepalong 300 mg potahované tablety
2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ
Jedna potahovaná tableta obsahuje 75 mg irbesartanum.Jedna potahovaná tableta obsahuje 150 mg irbesartanum.Jedna potahovaná tableta obsahuje 300 mg irbesartanum.
Pomocná látka: monohydrát laktózy Jedna potahovaná tableta 75 mg obsahuje 1,47 mg monohydrátu laktózy.Jedna potahovaná tableta 150 mg obsahuje 2,94 mg monohydrátu laktózy.Jedna potahovaná tableta 300 mg obsahuje 5,88 mg monohydrátu laktózy.
Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.
3. LÉKOVÁ FORMA
Potahovaná tableta
Depalong 75 mg potahované tablety: Bílé oválné bikonvexní potahované tablety o velikosti asi 12 mm x 6 mm;
Depalong 150 mg potahované tablety: Bílé oválné bikonvexní potahované tablety s půlicí rýhou na jedné straně a o velikosti přibližně 14 mm x 7 mm;Půlicí rýha má pouze usnadnit dělení tablety pro snazší polykání, není určena k dělení dávky.
Depalong 300 mg potahované tablety: Bílé oválné bikonvexní potahované tablety s půlicí rýhou na jedné straně a o velikosti přibližně 17 mm x 8 mm; Půlicí rýha má pouze usnadnit dělení tablety pro snazší polykání, není určena k dělení dávky.
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1 Terapeutické indikace
Léčba esenciální hypertenzeLéčba ledvinových onemocnění u pacientů s hypertenzí a diabetem mellitus typu 2 jako součást medikamentózního režimu při hypertenzi (viz bod 5.1).
4.2
Dávkování a způsob podání
Obvyklá doporučovaná zahajovací a udržovací dávka je 150 mg jednou denně užitá s jídlem nebo bez něj. Irbesartan v dávce 150 mg jednou denně poskytuje obecně lepší 24-hodinovou kontrolu krevního
tlaku než dávka 75 mg. O zahájení terapie se 75 mg by se však mohlo uvažovat zvláště u pacientů na hemodialýze a u starších pacientů ve věku nad 75 let.
U pacientů, kteří nejsou podáním 150 mg jednou denně kontrolováni dostatečně, lze dávku irbesartanu zvýšit na 300 mg, nebo je možné přidat jiná antihypertenziva. Zvláště při přidání diuretika jako např. hydrochlorothiazidu byl u irbesartanu prokázán aditivní účinek (vid bod 4.5).
U pacientů s diabetem typu 2 a hypertenzí se terapie zahajuje 150 mg irbesartanu jednou denně a dávka se dále titruje na 300 mg jednou denně, což je osvědčená udržovací dávka k léčení ledvinového onemocnění. Průkaz přínosu irbesartanu pro ledviny pacientů s diabetem typu 2 a hypertenzí vychází ze studií, v nichž se irbesartan používal dle potřeby k dosažení cílového krevního tlaku jako přídavek k jiným lékům proti vysokému tlaku (viz bod 5.1).
Zhoršená funkce ledvin: U pacientů se zhoršenou funkcí ledvin není nutná žádná úprava dávkování. U pacientů na hemolýze by se mělo uvažovat o nižší zahajovací dávce (75 mg) (viz bod 4.4).
Zhoršená funkce jater: U pacientů s lehce až středně závažným zhoršením jaterních funkcí není nutná žádná úprava dávkování. U pacientů s těžkým postižením jaterních funkcí nejsou k dispozici žádné klinické zkušenosti.
Starší pacienti: U starších pacientů ve věku nad 75 let by se sice mělo uvažovat o zahájení terapie užitím 75 mg, obvykle však u takových pacientů není nutná žádná úprava dávkování.
Pediatričtí pacienti: Vzhledem k nedostatku informací o bezpečnosti a účinnosti se použití irbesartanu u dětí a dospívajících nedoporučuje (viz body 4.8, 5.1 a 5.2).
4.3
Kontraindikace
Přecitlivělost na léčivou látku nebo na kteroukoli z pomocných látek tohoto přípravku (viz bod 6.1). Druhý a třetí trimestr těhotenství (viz body 4.4 a 4.6).
4.4
Zvláštní upozornění a opatření pro použití
Intravaskulární objemová deplece: U pacientů s objemovou popřípadě sodíkovou deplecí v důsledku silné diuretické léčby, v důsledku diety s omezením soli, po průjmech nebo zvracení se může vyskytnout symptomatická hypotenze, a to zvláště po první dávce. Proto je nutné před zahájením léčby pomocí irbesartanu takové stavy korigovat.
Renovaskulární hypertenze: U pacientů s bilaterální stenózou ledvinových artérií nebo se stenózou artérie u jediné funkční ledviny existuje zvýšené riziko těžké hypotenze a ledvinové nedostatečnosti, jestliže jsou léčeni přípravky ovlivňujícími renin-angiotenzin-aldosteronový systém. Tato skutečnost sice nebyla u irbesartanu prokázána, nicméně u antagonistů receptoru angiotenzin-II by se měl podobný účinek předpokládat.
Porucha funkce ledvin a transplantace ledvin: Při použití irbesartanu u pacientů se zhoršenou funkcí ledvin se doporučuje pravidelně monitorovat hladiny draslíku a sledovat sérové hladiny kreatininu. S podáváním irbesartanu pacientům po transplantaci ledvin nejsou žádné zkušenosti.
Hypertonici s diabetem typu 2 a ledvinovým onemocněním: V analýze provedené v rámci studie s pacienty trpícími pokročilým onemocněním ledvin nebyly výsledky vlivu irbesartanu na ledvinové a kardiovaskulární příhody u všech podskupin stejné. Jako méně příznivé se tyto výsledky jevily zvláště u žen a u subjektů nebělošské rasy (viz bod 5.1).
Hyperkalémie: Stejně jako u jiných léčivých přípravků ovlivňujících renin-angiotenzin-aldosteronový systém se může při léčbě pomocí irbesartanu objevit hyperkalémie - zvláště při zhoršené funkci ledvin, zjevné proteinurii v důsledku diabetického choroby ledvin popř. srdečního selhání. U rizikových pacientů se proto doporučuje pečlivé sledování sérové hladiny draslíku (viz bod 4.5).
Lithium: Kombinace lithia a irbesartanu se nedoporučuje (viz bod 4.5.).
Stenóza aortální a mitrální chlopně, obstrukční hypertrofická kardiomyopatie: U pacientů trpících stenózou aortální chlopně, dvojcípé chlopně anebo obstrukční hypertrofickou kardiomyopatií je stejně jako při použití jiných vazodilatačních látek nutná zvláštní opatrnost.
Primární aldosteronizmus: Pacienti trpící primárním aldosteronizmem obecně na antihypertenziva působící cestou inhibice renin-angiotenzinového systému nereagují. Podávání přípravku irbesartanu se proto nedoporučuje.
Všeobecné informace: U pacientů, jejichž cévní tonus a ledvinová funkce závisí převážně na aktivitě renin-angiotenzin-aldosteronového systému (např. u pacientů s těžkým městnavým srdečním selháním nebo u pacientů se základním onemocněním ledvin, včetně stenózy ledvinové artérie), vedla léčba inhibitory angiotenzin-konvertujícího enzymu nebo antagonisty angiotenzin-II receptoru k akutní hypotenzi, azotémii, oligurii anebo vzácně k akutnímu selhání ledvin. Tak jako po podání jiných antihypertenziv by mohlo nadměrné snížení krevního tlaku u pacientů s ischemickou srdeční chorobou nebo ischemickým cévním onemocněním vyústit v infarkt myokardu nebo v cévní mozkovou příhodu.Stejně jako inhibitory angiotenzin-konvertujícího enzymu jsou irbesartan i jiní antagonisté angiotenzinu zjevně méně účinné při snižování krevního tlaku u pacientů černé pleti, než tomu je u ostatní populace, a to možná z důvodu vyšší prevalence nízkých hodnot reninu u hypertonické populace černé pleti (viz bod 5.1).
Těhotenství: Léčba pomocí antagonistů receptoru angiotenzin II (AIIRA) nesmí být během těhotenství zahájena. Pokud se léčba pomocí AIIRA dále nepovažuje za nezbytnou, musí být pacientky plánující těhotenství převedeny na jinou léčbu vysokého krevního tlaku, a to takovou, která má z hlediska podávání během těhotenství ověřený bezpečnostní profil. Při potvrzení těhotenství se musí léčba pomocí antagonistů receptoru angiotenzin II okamžitě vysadit a v případě vhodnosti se pak zahajuje alternativní způsob léčení (viz body 4.3 a 4.6).
Laktóza: Tento léčivý přípravek obsahuje laktózu. Pacienti trpící vzácnými dědičnými potížemi s intolerancí galaktózy, vrozeným deficitem laktázy či špatným vstřebáváním glukózy–galaktózy by přípravek užívat neměli.
Pediatričtí pacienti: Irbesartan se ověřoval u pediatrických populací ve věku od 6 do 16 let. Údaje, které jsou aktuálně k dispozici, však nestačí k podpoře širšího využití tohoto přípravku, dokud nebudou doplněny o další výsledky (viz body 4.8, 5.1 a 5.2).
4.5
Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce
Diuretika a jiná antihypertenziva: Účinky irbesartanu vedoucí ke snižování zvýšeného krevního tlaku lze umocnit doplněním jiných antihypertenziv; Irbesartan se podával s jinými antihypertenzivy bezpečně, a to včetně beta-blokátorů, blokátorů kalciových kanálů s dlouhým účinkem a thiazidových diuretik. Při zahajování léčby pomocí irbesartanu může předchozí léčba vysokými dávkami diuretik vést k objemové depleci a k riziku hypotenze; proto je nutno takovou objemovou depleci nejprve korigovat (viz bod 4.4).
Draslíkové doplňky a diuretika šetřící draslík: Zkušenosti s jinými přípravky ovlivňujícími renin-angiotenzinový systém ukazují, že souběžné užívání diuretik šetřících draslík, draslíkových doplňků, náhražek solí s draslíkem či jiných léků zvyšujících potenciálně sérové hladiny draslíku (např. heparin) může vést ke zvýšení sérového draslíku; proto se takové užívání nedoporučuje (viz bod 4.4).
Lithium: Případy reverzibilního zvýšení koncentrací lithia v séru i toxicity lithia byly popsány při současném podávání lithia a inhibitorů enzymu konvertujícího angiotenzin. U irbesartanu byly podobné účinky zatím hlášeny jen velmi vzácně. Proto se tato kombinace pro souběžné podání s lithiem nedoporučuje (viz bod 4.4). Pokud je daná kombinace prokazatelně nezbytná, doporučuje se pečlivě monitorovat hladiny lithia v séru.
Nesteroidní protizánětlivé léky: Jsou-li antagonisté angiotenzinu II podávány společně s nesteroidními protizánětlivými přípravky (tzn. selektivními COX-2 inhibitory, kyselinou acetylsalicylovou (> 3 g/den) a neselektivními NSAID), může se antihypertenzní účinek oslabovat.Stejně jako u ACE inhibitorů může současné podávání antagonistů angiotenzinu II a NSAID zvyšovat riziko zhoršení ledvinových funkcí, včetně možného akutního selhání ledvin, a vést ke zvýšení hladiny draslíku v séru, a to zvláště u pacientů s již dříve existující poruchou funkce ledvin. Podání kombinace vyžaduje opatrnost zvláště u starších osob. Pacienti by měli být přiměřeně hydratováni a mělo by se zvážit sledování funkce ledvin při zahájení souběžné léčby i následná periodicita takového sledování.
Další informace o interakcích irbesartanu: V klinických studiích není farmakokinetika irbesartanu podáním hydrochlorothiazidu ovlivněna. Irbesartan je metabolizován převážně CYP2C9 a v menším rozsahu glukuronidací. Nebyly pozorovány žádné významné farmakokinetické ani farmakodynamické interakce, pokud se irbesartan podával souběžně s warfarinem, léčivým přípravkem metabolizovaným CYP2C9. Účinky induktorů CYP2C9 jako rifampicin na farmakokinetiku irbesartanu nebyly hodnoceny. Farmakokinetika digoxinu zůstávala souběžným podáváním irbesartanu nezměněna.
4.6
Těhotenství a kojení
Těhotenství:Podávání AIIRA v prvním trimestru těhotenství se nedoporučuje (viz bod 4.4). Podávání AIIRA během druhého a třetího trimestru těhotenství je kontraindikováno (viz body 4.3 a 4.4).
Epidemiologické důkazy týkající se rizika teratogenního působení při podávání ACE inhibitorů v průběhu prvního trimestru těhotenství nebyly přesvědčivé; malý nárůst rizika však nelze vyloučit. I když neexistují žádné kontrolované epidemiologické údaje o riziku při podávání antagonistů receptoru angiotenzinu II (AIIRA), může pro tuto třídu léčiv existovat podobné riziko. Pokud se delší podávání AIIRA nepovažuje za nezbytné, musí se pacientky plánující těhotenství převést na jinou léčbu vysokého krevního tlaku, a to takovou, která má ověřený bezpečností profil z hlediska podávání v těhotenství. Při potvrzení těhotenství se musí léčba AIIRA ihned ukončit a v případě nutnosti se musí zahájit alternativní způsob léčby.
Je známo, že expozice AIIRA během druhého a třetího trimestru těhotenství vede u lidí k fetotoxicitě (pokles funkce ledvin, oligohydramnion, zpoždění osifikace lebky) a k novorozenecké toxicitě (selhání ledvin, hypotenze, hyperkalémie) (viz bod 5.3).
Pokud by došlo k expozici AIIRA od druhého trimestru těhotenství, doporučuje se ultrazvuková kontrola funkce ledvin a lebky.
Děti matek užívajících AIIRA se musí pečlivě sledovat z důvodu hypotenze (viz body 4.3 a 4.4).
Kojení: Vzhledem ke skutečnosti, že o užívání irbersartanu při kojení nejsou k dispozici dostatečné informace, nedoporučuje se jeho užívání a upřednostňuje se přejít na jinou alternativní léčbu přípravky s lepším bezpečnostním profilem pro kojení, zvláště pak při kojení novorozence nebo nedonošeného dítěte.
4.7
Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje
Studie posuzující účinky na schopnost řídit motorová vozidla nebo obsluhovat stroje se neprováděly. Na základě farmakodynamických vlastností léčivých látek však není pravděpodobné, že by irbesartan tuto schopnost ovlivňoval. Při řízení motorových vozidel a obsluze strojů je však třeba vzít v úvahu, že se v průběhu terapie hypertenze mohou někdy objevit závratě nebo únava.
4.8
Nežádoucí účinky
V placebem kontrolovaných pokusech u pacientů s hypertenzí se celkový výskyt nežádoucích účinků ve skupině s použitím irbesartanu (56,2 %) nelišil od skupin ošetřovaných placebem (56,5 %). Ukončení léčby v důsledku jakéhokoliv klinického nebo laboratorního nežádoucího účinku bylo méně časté ve skupině pacientů léčených pomocí irbesartanu (3,3 %) než u pacientů ošetřovaných placebem (4,5 %). V rámci doporučeného dávkovacího rozpětí nebyl výskyt nežádoucích účinků závislý ani na pohlaví, ani na věku, rase či délce léčby.
U diabetických hypertoniků s mikroalbuminurií a normální funkcí ledvin byly u 0,5 % pacientů (tzn. méně často) hlášeny ortostatické závratě a ortostatická hypotenze, což bylo více než u placebo.
Následující tabulka uvádí nežádoucí účinky léčiva, které byly hlášeny v placebem kontrolovaných studiích, v nichž 1 965 hypertonických pacientů dostávalo irbesartan. Položky označené hvězdičkou (*) znamenají nežádoucí reakce ohlášené dodatečně v množství >2 % diabetických hypertoniků s chronickou ledvinovou nedostatečností a zjevnou proteinurií a ve vyšší míře než u placebo.
Frekvence výskytu nežádoucích účinků, jejichž seznam je uveden níže, je konvencí definována následujícím způsobem: Velmi časté (≥ 1/10); časté (≥ 1/100 až < 1/10); méně časté (≥ 1/1,000 až < 1/100); vzácné (≥ 1/10,000 až < 1/1,000); velmi vzácné (< 1/10,000); neznámé (nelze je z dostupných údajů odhadnout).
V rámci jednotlivých skupin frekvencí jsou nežádoucí účinky seřazeny podle závažnosti v sestupném pořadí.
Poruchy nervového systému:Časté: závratě, ortostatické závratě*
Srdeční poruchy:Méně časté:
tachykardie
Cévní poruchy:Časté: ortostatická hypotenze*Méně časté:
návaly
Respirační, hrudní a mediastinální poruchy:Méně časté: kašel
Gastrointestinální poruchy:Časté: nevolnost/zvraceníMéně časté:
průjem, dyspepsie/pálení žáhy
Poruchy pohybového systému a pojivové tkáně:Časté:bolesti svalů a kostí*
Poruchy reprodukčního systému a choroby prsů:Méně časté:
sexuální dysfunkce
Celkové a jinde nezařazené poruchy a lokální reakce po podání:Časté: únavaMéně časté: bolest na hrudi
Abnormální klinické a laboratorní nálezy nezařazené jinde:Velmi časté: Hyperkalémie* vyskytující se častěji u diabetických pacientů léčených pomocí irbesartanu než u pacientů léčených placebem. U diabetických hypertoniků s mikroalbuminurií a normální ledvinovou funkcí se hyperkalémie (≥5,5 mEq/l) vyskytovala u 29,4 % pacientů skupiny léčené pomocí irbesartanu v dávce 300 mg respektive u 22 % pacientů skupiny s placebo. U diabetických hypertoniků s chronickou ledvinovou nedostatečností a zjevnou proteinurií se hyperkalémie (≥5,5 mEq/l) vyskytovala u 46,3 % pacientů skupiny léčené pomocí irbesartanu resp. u 26,3 % pacientů ze skupiny s placebo.
Časté: Výrazné zvýšení plazmatických hodnot kreatinkinázy se u subjektů léčených pomocí irbesartanu vyskytovalo často (1,7 %). Toto zvýšení nebylo v žádném z případů spojeno s identifikovatelnými nežádoucími klinickými příhodami v oblasti pohybového systému. U 1,7 % hypertonických pacientů s pokročilým diabeticko-ledvinovým onemocněním léčených pomocí irbesartanu byl zjištěn pokles hemoglobinu*, který nebyl klinicky signifikantní.
Z praxe po zavedení přípravku na trh byly dodatečně hlášeny následující nežádoucí reakce; tyto údaje vycházejí ze spontánních hlášení a proto není jejich frekvence známa:
Poruchy imunitního systému:Reakce z přecitlivělosti, jako je angioedém, vyrážka, kopřivka
Poruchy metabolizmu a výživy:Hyperkalémie
Poruchy nervového systému:Bolest hlavy
Ušní poruchy:Tinitus
Gastrointestinální poruchy:Změny vnímání chuti (dysgeusie)
Poruchy jater a žlučových cest:Hepatitida, změny hodnot jaterních funkcí
Poruchy kůže a podkoží:Leukocytoklastická vaskulitida
Poruchy pohybového systému a pojivové tkáně:Arthralgie, myalgie (související v některých případech se zvýšenými hladinami plazmatické kreatinkinázy), svalové křeče
Poruchy ledvin a močových cest:Zhoršení ledvinových funkcí, včetně případů ledvinového selhání u rizikových pacientů (viz bod 4.4).
Pediatričtí pacienti: V randomizované studii s 318 hypertonickými dětmi a dospívajícími ve věku od 6 do 16 let se v 3-týdenní dvojitě zaslepené fázi vyskytly následující nežádoucí účinky: bolest hlavy (7,9 %), hypotenze (2,2 %), závratě (1,9 %) a kašel (0,9 %). V 26-týdenním nezaslepeném období této studie byly nejčastějšími abnormalitami laboratorních vyšetření zvýšené hodnoty kreatininu (6,5 %) a zvýšené hodnoty CK u 2 % dětských recipientů.
4.9
Předávkování
Zkušenosti u dospělých pacientů léčených dávkami až do 900 mg/denně po dobu 8 týdnů neprokazují žádnou toxicitu. Nejčastějšími očekávanými projevy předávkování budou pravděpodobně hypotenze a tachykardie; mohla by se objevit též bradykardie. O léčbě předávkování irbesartanem nejsou k dispozici žádné specifické informace. Pacienta je nutno pečlivě monitorovat a léčba by měla být symptomatická a podpůrná. Doporučovaná opatření zahrnují vyvolání zvracení popřípadě výplach žaludku. Při léčbě předávkování může být užitečné podat aktivní uhlí. Irbesartan nelze odstranit hemodialýzou.
5.
FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1
Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: antagonisté angiotenzinu-II, samotníATC kód: C09C A04.
Mechanizmus účinkuIrbesartan je účinně působící, perorálně podávaný, selektivní antagonista receptoru pro angiotenzin-II (receptor typu AT1). Předpokládá se, že blokuje veškeré účinky angiotenzinu-II zprostředkované AT1 receptorem, a to bez ohledu na zdroj anebo způsob syntézy angiotenzinu-II. Selektivní antagonické ovlivnění angiotenzin-II (AT1) receptorů vede ke zvýšení hladin plazmatického reninu a angiotenzinu-II a ke snížení koncentrace aldosteronu v plazmě. Samotný irbesartan v doporučených dávkách neovlivňuje významně hladiny draslíku v séru. Irbesartan neinhibuje ACE (kininázu-II), enzym vytvářející angiotenzin-II a také degradující bradykinin na neaktivní metabolity. Irbesartan nevyžaduje metabolickou aktivaci, aby byl účinný.
Klinická účinnost:HypertenzeIrbesartan snižuje krevní tlak, srdeční frekvenci mění minimálně. Při podávání jednou denně je snížení krevního tlaku závislé na dávce a má tendenci vytvářet plató při dávkách vyšších než 300 mg. Dávky 150-300 mg jednou denně snižují krevní tlak vleže nebo vsedě v nejnižším bodě účinku (tj. za 24 hodiny po podání) průměrně o 8-13/5-8 mm Hg (systolický/diastolický) více, než je tomu u placebo. Nejvýraznějšího snížení krevního tlaku je dosaženo do 3-6 hodin po podání a hypotenzní účinek se udržuje nejméně po dobu 24 hodin. Ještě za 24 hodin po podání doporučovaných dávek dosahoval pokles tlaku krve 60-70% maximálního poklesu diastolického a systolického tlaku. Dávka 150 mg podávaná jednou denně vedla k podobným minimálním a průměrným 24-hodinovým změnám krevního tlaku jako stejná celková dávka rozdělená do dvou jednotlivých denních dávek.
Hypotenzní účinek irbesartanu je patrný do 1-2 týdnů, maximální efekt se objevuje 4-6 týdnů po zahájení terapie. V průběhu dlouhodobé léčby se antihypertenzní účinek udržuje. Po ukončení terapie se krevní tlak postupně vrací k původním hodnotám. Opětovná hypertenze nebyla pozorována.
Hypotenzní účinky irbesartanu a thiazidových diuretik jsou aditivní. U pacientů, u nichž irbesartan sám krevní tlak dostatečně nesnižuje, vyvolá přidání malé dávky hydrochlorothiazidu (12,5 mg) jednou denně další snížení krevního tlaku; to v období minima účinku dosahuje ve srovnání s placebem 7-10/3-6 mmHg (systolický/diastolický).
Účinnost irbesartanu není ovlivněna věkem ani pohlavím. Hypertonici černé pleti reagují na monoterapii pomocí irbesartanu zřetelně slaběji, tak jak tomu je i u ostatních léčivých přípravků ovlivňujících renin-angiotensinový systém. Jestliže se irbesartan podává společně s malou dávkou hydrochlorothiazidu (např. 12,5 mg denně), blíží se reakce hypertoniků černé pleti reakci pacientů bílé pleti. Irbesartan nemá klinicky významný účinek na hladinu kyseliny močové v séru anebo na vylučování kyseliny močové močí.
Snížení krevního tlaku s cílovými titrovanými dávkami irbesartanu 0,5 mg/kg (nízká), 1,5 mg/kg (střední) a 4,5 mg/kg (vysoká) bylo hodnoceno u 318 dětí a mladistvých ve věku 6 až 16 let s hypertenzí nebo s rizikem (diabetici, hypertenze v rodinné anamnéze) během 3-týdenního období. Po třech týdnech průměrné snížení od výchozích hodnot u primární proměnné účinnosti – hodnoty systolického tlaku vsedě (SeSBP), měřené v nejnižším bodě účinku (na konci dávkovacího intervalu -trough) - bylo 11,7 mmHg (nízká dávka), 9,3 mmHg (střední dávka) a 13,2 mmHg (vysoká dávka). Rozdíl mezi těmito dávkami nebyl signifikantní. Korigované průměrné změny hodnoty diastolického krevního tlaku v sedě (SeDBP), měřené v nejnižším bodě účinku (na konci dávkovacího intervalu -trough) byly následující: 3,8 mmHg (nízká dávka), 3,2 mmHg (střední dávka), 5,6 mmHg (vysoká dávka). Po dalších dvou týdnech, kdy pacienti byli opětovně náhodně zařazeni buď do skupiny s léčivým přípravkem nebo do skupiny s placebem, u pacientů na placebu došlo u ke zvýšení SeSBP o 2,4 mmHg a SeDBP o 2,0 mmHg ve srovnání se změnami +0,1, resp. -0,3 mmHg u pacientů na všech dávkách irbesartanu (viz bod 4.2).
Hypertenze a diabetes typu 2 s ledvinovým onemocněnímStudie "Irbesartan Diabetic Nephropathy Trial (IDNT)" ukazuje, že irbesartan zpomaluje progresi ledvinového onemocnění u pacientů s chronickou ledvinovou nedostatečností a zjevnou proteinurií. IDNT byla dvojitě zaslepená, kontrolovaná studie srovnávající morbiditu a mortalitu u nemocných léčených pomocí irbesartanu, amlodipinu a placebo. U 1715 pacientů s hypertenzí a diabetem typu 2, proteinurií ≥ 900 mg/den a s hladinou kreatininu v séru mezi 1,0 - 3,0 mg/dl byl hodnocen dlouhodobý účinek (průměrně 2,6 roku) irbesartanu na vývoj ledvinového onemocnění a na mortalitu z nejrůznějších příčin. Pacientům byly titrovány dávky od 75 mg do udržovací dávky 300 mg irbesartanu, od 2,5 mg do 10 mg amlodipinu nebo placebo dle snášenlivosti.
Pacienti ve všech léčebných skupinách obvykle dostávali mezi 2 a 4 antihypertenzivy (např. diuretika, beta-blokátory, alfa-blokátory) k dosažení předem stanoveného cílového krevního tlaku ≤ 135/85 mmHg nebo snížení systolického tlaku o 10 mmHg, pokud výchozí tlak byl > 160 mmHg. Šedesát procent (60%) pacientů ve skupině placeba dosáhlo tohoto cílového krevního tlaku, zatímco ve skupině na irbesartanu to bylo 76 % a ve skupině s amlodipinem 78 %. Irbesartan významně snížil relativní riziko u hlavního kombinovaného konečného výsledku, kterým byla zdvojnásobená sérová hladina kreatininu, konečná fáze ledvinového onemocnění (ESRD) nebo úmrtí z nejrůznějších příčin. Přibližně 33% pacientů ve skupině léčené pomocí irbesartanu dosáhlo primárního kombinovaného cílového parametru týkajícího se ledvinových funkcí ve srovnání s 39% pacientů ve skupině s placebem a se 41 % pacientů užívajících amlodipin [20% snížení relativního rizika proti placebu (p = 0,024) a 23% snížení relativního rizika ve srovnání s amlodipinem (p = 0,006)]. Při analýze jednotlivých komponentů primárního cílového parametru nebyl pozorován žádný vliv na celkovou
mortalitu, byl však zjištěn pozitivní trend ve snížení ESRD a významné snížení dvojnásobných sérových koncentrací kreatininu.
Byla provedena analýza účinku v podskupinách vytvořených podle pohlaví, rasy, věku, trvání diabetu, vstupního krevního tlaku, hladiny kreatininu v séru a albuminurie. U žen a černochů, kteří reprezentovali 32 % resp. 26 % celkové populace ve studii, nebyl prospěch pro ledviny průkazný, třebaže ho interval spolehlivosti nevylučuje. V případě sekundárního cílového parametru fatálních a nefatálních kardiovaskulárních příhod nebyl v rámci celé populace rozdíl mezi dále uvedenými třemi skupinami, ačkoli byl zjištěn zvýšený výskyt nefatálního IM u žen a snížený výskyt nefatálního IM u mužů ve skupině irbesartanu oproti režimu založeném na placebu. Byl zjištěn také zvýšený výskyt nefatálního IM a CMP u žen ve skupině irbesartanu ve srovnání s režimem založeném na amlodipinu, zatímco hospitalizace kvůli srdečnímu selhání byla snížena v celé sledované populaci. Pro tato zjištění u žen však nebylo poskytnuto žádné definitivní vysvětlení.
Studie "Effects of Irbesartan on Microalbuminuria in Hypertensive Patients with Type 2 Diabetes Mellitus (IRMA 2)" dokládá, že 300 mg irbesartanu zpomaluje u pacientů s mikroalbuminurií progresi zjevné proteinurie. IRMA 2 byla placebem kontrolovaná dvojitě zaslepená studie morbidity na 590 pacientech s diabetem typu 2, mikroalbuminurií (30-300 mg/den) a normální funkcí ledvin (hladina kreatininu v séru ≤ 1,5 mg/dl u mužů a < 1,1 mg/dl u žen). Studie sledovala dlouhodobé účinky (2 roky) irbesartanu na progresi klinické (zjevné) proteinurie (rychlost vylučování albuminu močí (UAER) > 300 mg/den a zvýšení UAER o minimálně 30 % ve srovnání s výchozí hodnotou). Předdefinovaný cílový krevní tlak byl ≤ 135/85 mmHg. Za účelem dosažení cílového krevního tlaku byla dle potřeby přidána další antihypertenziva (vyjma ACE inhibitorů, antagonistů receptorů pro angiotensin II a dihydropyridinových vápníkových blokátorů). Podobného krevního tlaku bylo dosaženo ve všech léčených skupinách, avšak méně subjektů ve skupině s 300 mg irbesartanu (5,2 %) než s placebem (14,9 %) nebo se 150 mg irbesartanu (9,7 %) dosáhlo cílového parametru, kterým byla zjevná proteinurie, čímž bylo prokázáno, že podávání vyšších dávek snižuje relativní riziko o 70 % ve srovnání s placebem (p = 0,0004). Během prvních tří měsíců léčby nebylo zjištěné žádné doprovodné zlepšení rychlosti glomerulární filtrace (GFR). Zpomalení progrese onemocnění ke klinické proteinurii bylo patrné již za tři měsíce a pokračovalo celé 2 roky. Regrese k normálním hodnotám albuminurie (< 30 mg/den) byla častější ve skupině s 300 mg irbesartanu (34 %) než ve skupině s placebem (21 %).
5.2
Farmakokinetické vlastnosti
Po perorálním podání se irbesartan dobře vstřebává: při sledování absolutní biologické dostupnosti byly zjištěny hodnoty přibližně 60-80 %. Současný příjem potravy biologickou dostupnost irbesartanu významně neovlivňuje. Vazba na plazmatické bílkoviny je přibližně 96%, vazba na buněčné složky krve je zanedbatelná. Distribuční objem je 53 - 93 litry. Po perorálním nebo intravenózním podání
14C
irbesartanu se 80-85 % radioaktivity v cirkulující plazmě dá přisoudit nezměněnému irbesartanu. Irbesartan se metabolizuje v játrech konjugací na glukuronid a oxidací. Hlavní metabolit v krevním oběhu je glukuronid irbesartanu (přibližně 6 %). Studie in vitro svědčí o tom, že se irbesartan primárně oxiduje cytochromem P450, a to enzymem CYP2C9; izoenzym CYP3A4 má zanedbatelný význam.
Irbesartan vykazuje lineární farmakokinetiku úměrnou dávce, a to v dávkovém rozmezí od 10 do 600 mg. Ukázalo se, že po dávkách vyšších než 600 mg (dvojnásobku nejvyšší doporučované dávky) je zvýšení absorpce po perorálním podání již menší, než by bylo úměrné dávce; mechanismus tohoto jevu není znám. Maximální koncentrace v plazmě je dosaženo za 1,5-2 hodiny po perorálním podání. Celková clearance a ledvinová clearance jsou 157-176 resp. 3-3,5 ml/min. Terminální eliminační poločas irbesartanu je 11-15 hodin. Ustálené koncentrace v plazmě je dosaženo do 3 dnů po zahájení terapie při dávkování jednou denně. Při opakovaném podávání jednou denně lze zjistit omezenou kumulaci irbesartanu v plazmě (< 20%). V jedné studii byly u hypertoniček zjištěny o něco vyšší plazmatické koncentrace irbesartanu než u hypertoniků. Rozdíly v poločase nebo kumulaci irbesartanu
však zjištěny nebyly. Dávkování pro ženy není třeba upravovat. Hodnoty AUC a Cmax irbesartanu byly také o něco vyšší u starších osob (≥ 65 let) než u osob mladších (18-40 let). Terminální eliminační poločas se však signifikantně nelišil. U starších pacientů není třeba dávkování upravovat.
Irbesartan a jeho metabolity se eliminují jednak žlučí, jednak ledvinami. Po perorálním anebo intravenózním podání
14C irbesartanu lze asi 20 % radioaktivity nalézt v moči, zbytek ve stolici.
Necelá 2 % dávky se vyloučí močí ve formě nezměněného irbesartanu. Farmakokinetika irbesartanu byla hodnocena u 23 dětí s hypertenzí po podání jedné a opakovaných denních dávek irbesartanu (2 mg/kg) až do maximální denní dávky 150 mg po dobu 4 týdnů. U 21 z těchto 23 dětí bylo možno srovnat farmakokinetiku s dospělými (dvanáct dětí bylo starších než 12 let, devět dětí mělo mezi 6 až 12 lety). Výsledky ukázaly, že hodnoty Cmax, AUC a clearance byly srovnatelné s výsledky dosaženými u dospělých pacientů, kteří dostávali 150 mg irbesartanu denně. Po opakovaném dávkování jednou denně byla zjištěna určitá akumulace irbesartanu v plazmě (18%).
Porucha funkce ledvin: U pacientů se zhoršenou funkcí ledvin anebo u hemodialyzovaných pacientů nejsou farmakokinetické parametry irbesartanu významně změněny. Irbesartan se hemodialýzou neodstraní.
Porucha funkce jater: U pacientů s mírnou až středně těžkou jaterní cirhózou nejsou farmakokinetické parametry irbesartanu významně změněny.U pacientů s těžkou poruchou jaterních funkcí se studie neprováděly.
5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti
Při použití klinicky relevantních dávek nebylo zjištěno žádné abnormální systémové toxické ovlivnění anebo ovlivnění cílových orgánů. V neklinických studiích bezpečnosti vyvolaly vysoké dávky irbesartanu (≥ 250 mg/kg denně u potkanů a ≥ 100 mg/kg denně u makaků) snížení parametrů červených krevních elementů (počtů erytrocytů, množství hemoglobinu, hematokritu). Velmi vysoké dávky (≥ 500 mg/kg denně) vyvolaly degenerativní změny v ledvinách (např. intersticiální nefritidu, distenzi tubulů, bazofilii tubulů, zvýšení koncentrace močoviny a kreatininu v plazmě) u potkanů a makaků; tyto změny byly vyhodnoceny jako sekundární projevy hypotenzního účinku léčivého přípravku, které způsobily snížení ledvinové perfuze. Irbesartan dále vyvolal hyperplazii/hypertrofii juxtaglomerulárních buněk (u potkanů v dávkách ≥ 90 mg/kg denně, u makaků v dávkách ≥ 10 mg/kg denně). Všechny tyto změny se považují za kauzálně spojené s farmakologickým účinkem irbesartanu. Nezdá se, že by pro terapeutické dávkování irbesartanu u lidí měla hyperplazie/hypertrofie ledvinových juxtaglomerulárních buněk jakýkoliv význam.
Nebyla prokázána mutagenita, klastogenita ani kancerogenita.
Studie s irbesartanem u pokusných zvířat vykázaly přechodné toxické účinky (zvětšení kavity ledvinných pánviček, hydroureter nebo podkožní edémy) u potkaních fétů, tyto změny se po porodu upravily. U králíků byly zjištěny aborty anebo časné resorpce po dávkách vyvolávajících zřetelnou toxicitu pro matku, včetně úhynu. Teratogenní účinky u potkanů nebo u králíků zjištěny nebyly.
6.
FARMACEUTICKÉ ÚDAJE
6.1
Seznam pomocných látek
Jádro tablety:Mannitol Povidon Polysorbát 80Koloidní bezvodý oxid křemičitý
Magnesium-stearátKrospovidon
Potahová vrstva:OPADRY II 33G28523 bílá, , se složením:Hypromelóza Oxid titaničitý (E171)Monohydrát laktózyMakrogol 4000Triacetin
6.2
Inkompatibility
Neuplatňuje se.
6.3
Doba použitelnosti
3 roky
6.4
Zvláštní opatření pro uchovávání
Depalong 75 mg potahované tablety: Uchovávejte při teplotě do 30ºC. Uchovávejte v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před světlem. Depalong 150 mg/300 mg potahované tablety: Tento léčivý přípravek nevyžaduje žádné zvláštní teplotní podmínky uchovávání. Uchovávejte v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před světlem.
6.5
Druh obalu a velikost balení
Krabičky po 28 potahovaných tabletách: 2 blistry Al/PVC/PCTFE po 14 potahovaných tabletách
6.6
Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku
Žádné zvláštní požadavky.
7.
DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI
Medana Pharma SA 10 Władysława Łokietka, 98-200 Sieradz, Polsko
8.
REGISTRAČNÍ ČÍSLO(A)
Depalong 75 mg potahované tablety : 58/768/11-CDepalong 150 mg potahované tablety : 58/769/11-CDepalong 300 mg potahované tablety : 58/770/11-C
9.
DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE
30.11.2011
10.
DATUM REVIZE TEXTU
30.11.2011
Informace na obalu
ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA VNĚJŠÍM OBALU
{Krabička}
1.
NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU
Depalong 75 mg potahované tabletyDepalong 150 mg potahované tabletyDepalong 300 mg potahované tablety
Irbesartanum
2.
OBSAH LÉČIVÉ LÁTKY/LÉČIVÝCH LÁTEK
Jedna potahovaná tableta obsahuje 75 mg irbesartanum. Jedna potahovaná tableta obsahuje 150 mg irbesartanum. Jedna potahovaná tableta obsahuje 300 mg irbesartanum.
3.
SEZNAM POMOCNÝCH LÁTEK
Přípravek obsahuje také monohydrát laktózy. Podrobnější informace viz příbalová informace.
4.
LÉKOVÁ FORMA A VELIKOST BALENÍ
28 potahovaných tablet
5.
ZPŮSOB A CESTA(Y) PODÁNÍ
Perorální podání.Před použitím si přečtěte příbalovou informaci.
6.
ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, ŽE SE LÉČIVÝ PŘÍPRAVEK MUSÍ UCHOVÁVAT MIMO DOSAH A DOHLED DĚTÍ
Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí.
7.
DALŠÍ ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, POKUD JE NUTNÉ
8.
POUŽITELNOST
Použitelné do:
9.
ZVLÁŠTNÍ PODMÍNKY UCHOVÁVÁNÍ
Depalong 75 mg potahované tablety: Uchovávejte při teplotě do 30ºC. Uchovávejte v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před světlem. Depalong 150 mg/300 mg potahované tablety: Uchovávejte v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před světlem.
10.
ZVLÁŠTNÍ OPATŘENÍ K LIKVIDACI NESPOTŘEBOVANÝCH LÉČIVÝCH
PŘÍPRAVKŮ NEBO ODPADŮ Z TĚCHTO LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ, POKUD JE NUTNÉ
Nepoužitelné léčivo vraťte do lékárny.
11.
NÁZEV A ADRESA DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI
Medana Pharma SA 10 Władysława Łokietka Street, 98-200 Sieradz, Polsko
12.
REGISTRAČNÍ ČÍSLO/ČÍSLA
Depalong 75 mg potahované tablety : 58/768/11-CDepalong 150 mg potahované tablety : 58/769/11-CDepalong 300 mg potahované tablety : 58/770/11-C
13.
ČÍSLO ŠARŽE
Číslo šarže:
14.
KLASIFIKACE PRO VÝDEJ
Výdej léčivého přípravku vázán na lékařský předpis.
15.
NÁVOD K POUŽITÍ
16.
INFORMACE V BRAILLOVĚ PÍSMU
Depalong 75 mgDepalong 150 mgDepalong 300 mg
MINIMÁLNÍ ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA BLISTRECH NEBO STRIPECH
{Blistr}
1.
NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU
Depalong 75 mg potahované tabletyDepalong 150 mg potahované tabletyDepalong 300 mg potahované tablety
Irbesartanum
2.
NÁZEV DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI
Medana Pharma
3.
POUŽITELNOST
Použitelné do:
4.
ČÍSLO ŠARŽE
č.š.:
5.
JINÉ INFORMACE