Cisplatin Strides 1 Mg/ml Koncentrát Pro Infuzní Roztok

Kód 0174091 ( )
Registrační číslo 44/ 455/12-C
Název CISPLATIN STRIDES 1 MG/ML KONCENTRÁT PRO INFUZNÍ ROZTOK
Režim prodeje na lékařský předpis
Stav registrace registrovaný léčivý přípravek
Držitel registrace Strides Arcolab International Limited, Watford, Velká Británie
ATC klasifikace

nahoru

Varianty

Kód Náz. Forma
0174091 INF CNC SOL 1X100ML/100MG Koncentrát pro infuzní roztok, Infuze
0174090 INF CNC SOL 1X50ML/50MG Koncentrát pro infuzní roztok, Infuze

nahoru

Příbalový létak CISPLATIN STRIDES 1 MG/ML KONCENTRÁT PRO INFUZNÍ ROZTOK

Příloha č. 1 k rozhodnutí o registraci sp.zn. sukls179841/2010

PŘÍBALOVÁ INFORMACE: INFORMACE PRO UŽIVATELE

Cisplatin Strides 1 mg/ml koncentrát pro infuzní roztok

Cisplatinum

Přečtěte si pozorně celou příbalovou informaci dříve, než začnete tento přípravek užívat, protože obsahuje pro Vás důležité údaje. -

Ponechte si příbalovou informaci pro případ, že si ji budete potřebovat přečíst znovu.

-

Máte-li jakékoli další otázky, zeptejte se svého lékaře.

-

Tento přípravek byl předepsán výhradně Vám. Nedávejte jej žádné další osobě. Mohl by jí ublížit, a to i tehdy, má-li stejné známky onemocnění jako Vy.

-

Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci.

Co naleznete v této příbalové informaci: 1.

Co je přípravek Cisplatin Strides a k čemu se používá

2.

Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek Cisplatin Strides používat

3.

Jak se přípravek Cisplatin Strides používá

4.

Možné nežádoucí účinky

5.

Jak přípravek Cisplatin Strides uchovávat

6.

Obsah balení a další informace

Cisplatin Strides koncentrát pro infuzní roztok smí podávat pouze zdravotník, který je schopen odpovědět na otázky, které po přečtení této příbalové informace můžete mít.

1.

Co je přípravek Cisplatin Strides a k čemu se používá

Cisplatina tvoří část skupiny léčivých přípravků označovaných jako cytostatika, které se používají pro léčbu rakoviny. Cisplatinu je možné používat samostatně, ale častěji se používá v kombinaci s jinými cytostatiky. K čemu se používá? Cisplatina dokáže likvidovat buňky ve vašem těle, které mohou způsobovat určité typy rakoviny (nádor varlat, nádor vaječníků, nádor močového měchýře, epiteliální nádor hlavy a krku, rakovina plic a pro rakovinu hrdla děložního v kombinaci s radioterapií). Váš lékař vám poskytne více informací. 2.

Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek Cisplatin Strides používat

Nepoužívejte přípravek Cisplatin Strides:

jestliže jste alergický(á) na cisplatinu nebo na kteroukoliv další složku tohoto přípravku (uvedenou v bodě 6).

jestliže jste alergický(á) na kterýkoliv jiný lék, který obsahuje sloučeniny platiny.

jestliže máte problémy s ledvinami (renální dysfunkce).

jestliže trpíte dehydratací.

jestliže trpíte těžkým útlumem funkce kostní dřeně, mohou příznaky zahrnovat: extrémní únava, snadný vznik modřin nebo krvácení, různé infekce.

jestliže máte poruchu sluchu.

jestliže trpíte poruchou nervového systému způsobenou cisplatinou.

jestliže kojíte.

v kombinaci s vakcínou proti žluté zimnici a fenytoinem (viz „Další léčivé přípravky a přípravek Cisplatin Strides“).

Zvláštní opatrnosti při použití přípravku Cisplatin Strides je zapotřebí:

Váš lékař provede vyšetření za účelem stanovení hladin kalcia, sodíku, draslíku a hořčíku ve vaší krvi a také pro kontrolu krevního obrazu a funkce vašich jater a ledvin a neurologických funkcí.

Přípravek Cisplatin Strides by se měl podávat pouze za přísného dohledu odborného lékaře se zkušenostmi v podávání chemoterapie.

Váš sluch bude vyšetřen před každou léčbou přípravkem Cisplatin Strides.

Pokud trpíte nervovou poruchou, která není způsobena přípravkem Cisplatin Strides.

Pokud trpíte infekcí. Poraďte se prosím se svým lékařem.

Pokud plánujete mít děti (viz Těhotenství, kojení a fertilita).

Při úniku cisplatiny musí být kontaminovaná kůže okamžitě opláchnuta vodou a mýdlem. Pokud se cisplatina vstříkne mimo krevní cévy, je nutné podání okamžitě ukončit. Infiltrace cisplatiny do kůže může způsobit poškození tkáně (flegmóna, fibróza a nekróza).

Obraťte se prosím na svého lékaře i v případě, že byla tato prohlášení platná pro vás kdykoliv v minulosti. Další léčivé přípravky a přípravek Cisplatin Strides Všimněte si prosím, že se tyto informace mohou týkat také přípravků užívaných dříve nebo v budoucnu. Informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte, které jste v nedávné době užíval(a), a to i o lécích dostupných bez lékařského předpisu.

Souběžné používání léků, které tlumí funkci kostní dřeně, nebo ozařování mohou zesilovat nežádoucí účinky cisplatiny na kostní dřeň.

Toxicita cisplatiny se může zvyšovat při podání souběžně s dalšími cytostatiky (léky na léčbu rakoviny), jako je bleomycin a methotrexát.

Léky pro léčbu vysokého krevního tlaku (antihypertenziva obsahující furosemid, hydralazin, diazoxid a propranolol) mohou zvyšovat toxický účinek přípravku Cisplatin Strides na ledviny.

Toxicita cisplatiny může těžce poškodit ledviny, pokud se podává současně s léky, které mohou způsobovat vedlejší účinky na ledviny, jako jsou léky na prevenci/léčbu určitých infekcí (antibiotika: cefalosporiny, aminoglykosidy a/nebo amfotericin B) a kontrastní látky.

Toxicita cisplatiny může ovlivňovat sluch, pokud se podává současně s léky, které mohou mít nežádoucí účinky na sluch, jako jsou aminoglykosidy.

Pokud užíváte léky pro léčbu dny během léčby cisplatinou, potom může být nezbytné upravit dávkování takových léků (např. allopurinol, kolchicin, probenecid a/nebo sulfinpyrazon).

Podávání léků, které zvyšují rychlost vylučování moči z těla (kličková diuretika) v kombinaci s cisplatinou (dávka cisplatiny: více než 60 mg/m², vylučování moči: méně než 1000 ml za 24 hodin) může mít za následek toxické účinky na ledviny a sluch.

První příznaky poruchy sluchu (závratě anebo tinnitus) mohou zůstat skryté, pokud během vaší léčby cisplatinou také dostáváte léky na léčbu přecitlivělosti/alergie (antihistaminika, jako je buklizin, cyklizin, loxapin, meklozin, fenothiaziny, thioxanteny anebo trimethobenzamidy).

Cisplatina podávaná v kombinaci s ifosfamidem může způsobovat poruchu sluchu.

Účinky léčby cisplatinou mohou být snížené při souběžném podávání pyridoxinu a hexamethylmelaminu.

Cisplatina podávaná v kombinaci s bleomycinem a vinblastinem může vést k bledosti nebo popelavému zbarvení prstů rukou a/nebo nohou (Raynaudův fenomen).

Podávání cisplatiny před léčbou paklitaxelem nebo v kombinaci s docetaxelem může způsobovat těžké poškození nervů.

Kombinované použití cisplatiny s bleomycinem a etoposidem může snižovat hladiny lithia v krvi. Proto je třeba pravidelně kontrolovat hladiny lithia.

Cisplatina snižuje účinky fenytoinu na léčbu epilepsie.

Penicilamin může snižovat účinnost přípravku Cisplatin Strides.

Cisplatina může mít nežádoucí vliv na účinnost látek, které brání koagulaci (antikoagulancia). Proto je třeba při kombinovaném užívání častěji zkontrolovat krevní srážlivost (koagulaci).

Cisplatina a cyklosporin mohou způsobovat supresi (útlum) imunitního systému s rizikem zvýšené produkce bílých krvinek (lymfocytů).

Nesmíte být očkováni očkovací látkou obsahující živé viry v průběhu tří měsíců po ukončení léčby cisplatinou.

Pokud podstupujete léčbu cisplatinou, neměli byste dostat očkování proti žluté zimnici (také viz „Nepoužívejte přípravek Cisplatin Strides“).

Těhotenství, kojení a fertilita (plodnost) Pokud jste těhotná nebo kojíte, domníváte se, že můžete být těhotná, nebo plánujete otěhotnět, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem dříve, než začnete tento přípravek užívat. Cisplatina se nesmí používat během těhotenství, pokud to není jasně indikováno vaším lékařem. Musíte užívat účinnou antikoncepci během léčby a minimálně 6 měsíců po léčbě přípravkem Cisplatin Strides. V průběhu léčby přípravkem Cisplatin Strides se nesmí kojit. Pacienti - muži, kteří podstoupí léčbu přípravkem Cisplatin Strides, by neměli zplodit dítě v průběhu léčby a během šesti měsíců po jejím ukončení. Dále se mužům doporučuje, aby vyhledali radu s ohledem na uchování spermatu před zahájením léčby. Řízení dopravních prostředků a obsluha strojů Cisplatina může mít nežádoucí účinky, jako je ospalost anebo zvracení. Pokud se u vás vyskytují jakékoliv z těchto stavů, pak byste neměli obsluhovat žádné stroje, které vyžadují vaši plnou pozornost.

Důležité informace o některých složkách přípravku Cisplatin Strides Cisplatin Strides obsahuje 9 mg sodíku v 1 ml. To je třeba vzít v úvahu, pokud máte držet dietu s nízkým obsahem sodíku. 3.

Jak se přípravek Cisplatin Strides používá

Dávkování a způsob podání Přípravek Cisplatin Strides mohou podávat pouze odborníci na léčbu rakoviny. Koncentrát je zředěný roztokem chloridu sodného, který obsahuje glukózu. Přípravek Cisplatin Strides se podává pouze injekcí do žíly (intravenózní infúze). Přípravek Cisplatin Strides nesmí přijít do styku s žádnými materiály, které obsahují hliník. Doporučená dávka přípravku Cisplatin Strides závisí na vašem stavu, očekávaných účincích léčby a zda je cisplatina podávána samostatně (monoterapie) nebo v kombinaci s jinými léky (kombinovaná chemoterapie). Cisplatin Strides (monoterapie): Doporučuje se níže uvedené dávkování: - Jedna dávka 50 až 120 mg/m² tělesného povrchu každé 3 až 4 týdny. - 15 až 20 mg/m² denně po dobu 5 dní, každé 3 až 4 týdny. Přípravek Cisplatin Strides v kombinaci s dalšími chemoterapeutiky (kombinovaná chemoterapie): - 20 mg/m² nebo více, jednou za 3 až 4 týdny. Pro léčbu rakoviny hrdla děložního se cisplatina používá v kombinaci s radioterapií (ozařováním). Typická dávka je 40 mg/m2 týdně po dobu 6 týdnů. Chcete-li se vyhnout problémům s ledvinami nebo je omezit, měli byste pít dostatečné množství vody po dobu 24 hodin po léčbě přípravkem Cisplatin Strides. Pokud se domníváte, že jste dostal/a více přípravku Cisplatin Strides, než jste měl(a) Váš lékař zajistí, že je vám pro vaše onemocnění podávána správná dávka. V případě předávkování se mohou ve zvýšené míře objevit nežádoucí účinky. Váš lékař vám může poskytnout symptomatickou léčbu těchto účinků. Pokud si myslíte, že jste dostali příliš mnoho přípravku Cisplatin Strides, okamžitě kontaktujte svého lékaře. Máte-li jakékoli další otázky týkající se užívání tohoto přípravku, zeptejte se svého lékaře. 4.

Možné nežádoucí účinky

Podobně jako všechny léky, může mít i tento přípravek nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého. Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, je důležité informovat o tom Vašeho lékaře před podáním další dávky přípravku.

Pokud se u vás objeví některé z následujících obtíží, okamžitě to sdělte svému lékaři:

přetrvávající nebo těžký průjem nebo zvracení,

stomatitida nebo mukositida (bolestivé rty nebo vředy v ústech),

otok tváře, rtů, hrdla nebo jazyka,

nevysvětlitelné dechové obtíže, jako je suchý kašel, potíže s dýcháním nebo chropy,

potíže s polykáním,

tupost nebo brnění vašich rukou nebo nohou,

extrémní únava,

abnormální vznik modřin nebo krvácení,

známky infekce, jako je bolest v krku a vysoká teplota,

pocit nepohodlí blízko vpichu nebo v místě vpichu v průběhu podávání infuze.

Nežádoucí účinky mohou být velmi časté (postihují více než 1 z 10 uživatelů), časté (postihují 1 až 10 uživatelů ze 100), méně časté (postihují 1 až 10 uživatelů z 1 000), vzácné (postihují 1 až 10 uživatelů z 10 000), velmi vzácné (postihují méně než 1 z 10 000 uživatelů), neznámé (četnost není možné odhadnout z dostupných údajů). Mohou se objevit následující nežádoucí účinky: Velmi časté Poruchy krve a lymfatického systému: snížení počtu bílých krvinek, což vede ke zvýšení pravděpodobnosti infekce (leukopenie), snížení počtu krevních destiček, což zvyšuje riziko vzniku modřin a krvácení (trombocytopenie) a také snížení počtu červených krvinek, což způsobuje bledost kůže a slabost nebo dušnost (anémie). Poruchy ledvin a močových cest: Dysfunkce ledvin, jako je selhání tvorby moči (anurie) a otrava krve způsobená poruchou funkce ledvin (urémie). Časté Infekce a infestace: Otrava krve (sepse). Poruchy nervového systému: Poškození nervového systému (neurotoxicita). Srdeční poruchy: Arytmie, zahrnující sníženou srdeční akci (bradykardie), zrychlenou srdeční akci (tachykardie). Cévní poruchy: Zánět žil (flebitida). Respirační, hrudní a mediastinální poruchy: Potíže s dýcháním (dušnost), zánět plic (pneumonie) a selhání dýchání. Poruchy kůže a podkožní tkáně: Zarudnutí a zánět kůže (erytém, kožní vředy) v místě vpichu, otok (edém), bolesti v oblasti vpichu. Méně časté Poruchy imunitního systému: Závažná hypersenzitivita (anafylaktické reakce). Poruchy ucha a labyrintu: Ztráta sluchu (ototoxicita). Poruchy reprodukčního systému a prsu: Porucha tvorby spermií a ovulace a bolestivý růst prsů u mužů (gynekomastie).

Vzácné Novotvary benigní, maligní a blíže neurčené: Zvyšuje se riziko leukemie (akutní leukemie). Poruchy imunitního systému: Útlum imunitního systému (imunosuprese). Poruchy metabolismu a výživy: Zvýšené hladiny cholesterolu v krvi. Poruchy nervového systému: Periferní neuropatie senzitivních nervů (bilaterální, senzorická neuropatie), charakterizovaná ppocitem lechtání, svěděním nebo brněním bez příčiny a někdy charakterizovaná ztrátou chuti, doteku, zraku a také mozkovou dysfunkcí (zmatenost, nesrozumitelná řeč, někdy slepota, ztráta paměti a obrna), náhlá vystřelující bolest z krku přes záda do nohou při ohnutí dopředu, onemocnění míchy, křeče, ztráta určitých typů mozkových funkcí, zahrnující mozkovou dysfunkci charakterizovanou křečemi a sníženou úrovní vědomí (encefalopatie) a také uzávěr a. carotis (krkavice). Poruchy oka: Zánět očního nervu v kombinaci s bolestí a sníženou funkcí nervu (optická neuritida), okohybná porucha. Srdeční poruchy: Ischemická choroba srdeční. Cévní poruchy: Zvýšený krevní tlak (hypertenze). Gastrointestinální poruchy: Zánět sliznice úst (stomatitida). Velmi vzácné Poruchy metabolismu a výživy: Zvýšené hladiny železa v krvi. Poruchy nervového systému: Záchvaty křečí. Srdeční poruchy: Srdeční selhání Neznámé Infekce a infestace: Infekce Endokrinní poruchy: Zvýšená hladina amylázy (enzym) v krvi. Poruchy metabolismu a výživy: Snížená hladina elektrolytů (magnesium, kalcium, sodík, fosfát, draslík) v krvi se svalovými křečemi anebo změnami na elektrokardiogramu (EKG), dehydratace, mimovolní kontrakce svalů (tetanie). Poruchy nervového systému: Mrtvice (cerebrovaskulární příhoda) Poruchy oka: Ztráta zraku (slepota), potíže s vnímáním barev, rozmazané vidění, otok (edém papily). Poruchy ucha a labyrintu: Hluchota, tinnitus (ušní šelest) Srdeční poruchy: poruchy srdce Cévní poruchy: Porucha krevního proudění, např. v mozku, ale také v prstech rukou a nohou (Raynaudův syndrom). Respirační, hrudní a mediastinální poruchy: plicní embolie. Gastrointestinální poruchy: Ztráta chuti (anorexie), nevolnost, zvracení, průjem, škytavka. Poruchy kůže a podkožní tkáně: Ztráta vlasů (alopecie), vyrážka. Celkové poruchy a reakce v místě aplikace: Horečka, slabost (astenie), malátnost. Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci.

5. Jak přípravek Cisplatin Strides uchovávat Uchovávejte tento přípravek mimo dohled a dosah dětí. Nepoužívejte tento přípravek po uplynutí doby použitelnosti uvedené na lahvičce a na krabičce za „exp“. Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce. Uchovávejte injekční lahvičku v krabičce, aby byl přípravek chráněn před světlem. Uchovávejte při teplotě do 25°C. Chraňte před chladem a mrazem. Pokud je roztok zakalený nebo obsahuje nerozpuštěné částice, je třeba lahvičku zlikvidovat. Nevyhazujte žádné léčivé přípravky do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak naložit s přípravky, které již nepoužíváte. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí. Po naředění: Po otevření a zředění vybranými roztoky byla chemická a fyzikální stabilita prokázána po dobu 14 dnů při teplotě 15-25°C při ochraně před světlem. Z mikrobiologického hlediska je třeba infuzní roztok ihned použít. Pokud není spotřebován ihned, je obvyklá doba uchovávání při použití a podmínky před použitím v zodpovědnosti uživatele a normálně by tato doba neměla přesáhnout 24 hodin při teplotě 2 až 8°C, pokud bylo ředění prováděno za kontrolovaných a validovaných aseptických podmínek.

6.

Obsah balení a další informace

Co přípravek Cisplatin Strides obsahuje Léčivou látkou je cisplatinum. 1 ml koncentrátu pro infuzní roztok obsahuje cisplatinum 1 mg. Jedna lahvička s 50 ml koncentrátu pro infuzní roztok obsahuje cisplatinum 50 mg. Jedna lahvička se 100 ml koncentrátu pro infuzní roztok obsahuje cisplatinum100 mg. Dalšími složkami jsou chlorid sodný, kyselina chlorovodíková (pro úpravu pH), hydroxid sodný (pro úpravu pH) a voda na injekci. Jak přípravek Cisplatin Strides vypadá a co obsahuje toto balení Přípravek Cisplatin Strides je čirý, bezbarvý až světle žlutý koncentrát pro infuzní roztok, který neobsahuje viditelné částice, dodávaný ve skleněných injekčních lahvičkách. Balení s 1 lahvičkou o obsahu 50 ml koncentrátu, lahvička obsahuje 50 mg cisplatiny. Balení s 1 lahvičkou o obsahu 100 ml koncentrátu, lahvička obsahuje 100 mg cisplatiny. Na trhu nemusí být všechny velikosti balení. Držitel rozhodnutí o registraci Strides Arcolab International Ltd. Unit 4, Metro Centre, Tolpits Lane, Watford, Hertfordshire WD 189SS Velká Británie Výrobce Strides Arcolab Polska Sp.z.o.o. 10, Daniszewska Str 03-230 Varšava Polsko Tato příbalová informace byla naposledy revidována: 18.7.2012

Následující informace jsou určeny pouze pro zdravotnické pracovníky: Příprava a manipulace s přípravkem Pouze k jednorázovému použití. Viz místní pokyny pro cytotoxické látky. Podobně jako v případě všech antineoplastických přípravků je třeba při zpracování cisplatiny opatrnosti. Ředění musí probíhat za aseptických podmínek v bezpečnostním boxu. Má ho provádět vyškolený zaměstnanec v prostoru, který je pro to speciálně vyhrazený, a je nutné používat ochranné pláště a rukavice. Pokud není k dispozici žádný bezpečnostní box, je třeba takové vybavení nahradit maskou a ochrannými brýlemi. Je třeba provést opatření, aby se předešlo kontaktu s kůží a sliznicemi. Pokud jakkoli dojde ke kontaktu přípravku s kůží, je třeba kůži okamžitě omýt mýdlem a vodou. Při kontaktu s kůží bylo pozorováno brnění, pálení nebo zarudnutí. V případě kontaktu se sliznicemi je třeba provést důkladné opláchnutí vodou. Po inhalaci byla pozorována dušnost, bolesti na hrudi, podráždění hrdla a nevolnost. V případě úniku přípravku by si měla obsluha nasadit rukavice a vytřít uniklý materiál houbou, která je pro tento účel uchovávána na určeném místě. Opláchněte oblast dvakrát vodou. Vložte všechny roztoky a houby do plastového sáčku a uzavřete je. Těhotné ženy se musí vyhnout kontaktu s cytostatickými léčivými přípravky. Tělesné odpadní materiály a zvratky je třeba likvidovat s opatrností. Pokud je roztok zakalený nebo obsahuje nerozpuštěné částice, je třeba lahvičku zlikvidovat. Poškozenou lahvičku je třeba považovat za kontaminovaný odpad a je třeba s ní odpovídajícím způsobem zacházet. Kontaminovaný odpad je třeba uchovávat v odpadních nádobách, které jsou pro tento účel specificky označené. Viz bod „Likvidace“. Příprava intravenózního podání Odeberte požadované množství roztoku z lahvičky a rozřeďte ho minimálně 1 litrem následujících roztoků:

chlorid sodný 9 mg/ml (0,9 %);

směs chloridu sodného 9 mg/ml (0,9 %)/ glukóza 50 mg/ml (5%) (1:1), (výsledná finální koncentrace: chlorid sodný 4,5 mg/ml (0,45%), glukóza 25 mg/ml (2,5 %));

chlorid sodný 9 mg/ml (0,9 %) a injekční roztok mannitolu 18,75 mg/ml (1,875 %);

chlorid sodný 4,5 mg/ml (0,45 %), glukóza 25 mg/ml (2,5 %) a injekční roztok mannitolu 18,75 mg/ml (1,875%);

Kompatibilita s výše uvedenými roztoky byla prokázána při koncentraci 0,1 mg/ml. Vždy před podáním přípravku zkontrolujte roztok. Je možné podávat pouze čirý roztok prostý částic. PŘEDCHÁZEJTE styku s injekčním materiálem, který obsahuje hliník. NEPODÁVEJTE nezředěné.

Chemická a fyzikální stabilitu při použití nezředěných roztoků viz „Zvláštní opatření pro uchovávání – nezředěný roztok.“ Likvidace Všechny materiály, které se používají pro přípravu a podávání nebo které byly v jakémkoli kontaktu s cisplatinou, je nutné zlikvidovat v souladu s místními požadavky pro cytotoxické látky. Zbytky léčivého přípravku a také všechny materiály, které se používaly pro zředění a podávání, je nutné zlikvidovat dle nemocničních standardních postupů platných pro cytotoxické látky v souladu s místními požadavky souvisejícími na likvidací nebezpečného odpadu. Inkompatibility Braňte kontaktu přípravku s hliníkem. Cisplatina reaguje s hliníkem za vzniku černé sraženiny platiny. Je třeba se vyhýbat všem i.v. setům, jehlám, katétrům a stříkačkám obsahujícím hliník. Cisplatina se rozkládá s roztokem v médiu s nízkým obsahem chloridu. Koncentrace chloridu by měla být alespoň shodná s 0,45% roztokem chloridu sodného. Antioxidanty (jako je disiřičitan sodný), hydrogenuhličitany (hydrogenuhličitan sodný ), sulfáty, fluorouracil a paklitaxel mohou inaktivovat cisplatinu v infuzních setech. Tento léčivý přípravek se nesmí míchat s jinými léčivými přípravky s výjimkou těch, které jsou uvedeny ve výše uvedeném bodě "Příprava intravenózního podání“. Zvláštní opatření pro uchovávání Neotevřený léčivý přípravek: Koncentrát pro infuzní roztok 1 mg/ml. Nezředěný roztok: Uchovávejte při teplotě do 25°C. Chraňte před chladem a mrazem. Uchovávejte lahvičku v krabičce, aby byl přípravek chráněn před světlem. Pokud není roztok čirý nebo vznikne nerozpustný precipitát, nesmí se roztok používat. Naředěný roztok: Neuchovávejte zředěné roztoky v chladničce nebo mrazničce. Po zředění ve výše uvedených infuzních roztocích: Po otevření a zředění vybranými roztoky byla prokázána chemická a fyzikální stabilita při uchovávání po dobu 14 dnů, chráněno před světlem, při teplotě 15-25 °C. Z mikrobiologického hlediska je třeba infuzní roztok ihned použít.


nahoru

Souhrn údajů o léku (SPC)

Příloha č. 2 k rozhodnutí o registraci sp.zn. sukls179841/2010 1.

NÁZEV PŘÍPRAVKU

Cisplatin Strides 1 mg/ml koncentrát pro infuzní roztok 2.

KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

1 ml koncentrátu pro infuzní roztok obsahuje cisplatinum 1 mg. Jedna lahvička s 50 ml koncentrátu pro infuzní roztok obsahuje cisplatinum 50 mg. Jedna lahvička se 100 ml koncentrátu pro infuzní roztok obsahuje cisplatinum 100 mg. Pomocné látky: Jeden ml roztoku obsahuje 9 mg (< 1 mmol) sodíku. Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1. 3.

LÉKOVÁ FORMA

Koncentrát pro infuzní roztok. Čirá, bezbarvá až lehce nažloutlá kapalina bez viditelných částic. Roztok má pH mezi 3,5 a 6,5. Osmolalita je mezi 262 a 363 mosmol/l. 4.

KLINICKÉ ÚDAJE

4.1

Terapeutické indikace

Přípravek Cisplatin Strides je určený pro léčbu: pokročilého nebo metastazujícího karcinomu varlat, pokročilého nebo metastazujícího karcinomu ovarií, pokročilého nebo metastazujícího karcinomu močového měchýře, pokročilého nebo metastazujícího spinocelulárního karcinomu hlavy a krku, pokročilého nebo metastazujícího nemalobuněčného karcinomu plic, pokročilého nebo metastazujícího malobuněčného karcinomu plic. Cisplatina je indikována v kombinaci s radioterapií v léčbě cervikálního karcinomu. Cisplatinu je možné používat v monoterapii a v kombinované terapii. 4.2

Dávkování a způsob podání

Přípravek Cisplatin Strides 1 mg/ml koncentrát pro infuzní roztok se musí před podáním naředit. Pokyny k ředění přípravku před podáním jsou uvedeny v bodě 6.6. Naředěný roztok se může podávat pouze intravenózní infuzí (viz níže). Při podávání je třeba se vyhnout jakémukoliv prostředku, který obsahuje hliník, který by se mohl dostat do styku s cisplatinou (sety pro intravenózní infúzi, jehly, katétry, stříkačky), (viz bod 6.2).

Dospělí a děti: Dávkování cisplatiny závisí na primárním onemocnění, očekávané reakci a na tom, zda se cisplatina používá v monoterapii nebo jako součást kombinované chemoterapie. Pokyny pro dávkování jsou platné pro dospělé i děti. Pro monoterapii jsou doporučené následující dva dávkovací režimy.

Jedna dávka 50 až 120 mg/m² tělesného povrchu každé 3 až 4 týdny. 15 až 20 mg/m²/den po dobu pět dnů, každé 3 až 4 týdny.

Pokud se cisplatina používá v kombinované chemoterapii, je třeba dávku cisplatiny snížit. Typická dávka je 20 mg/m² nebo více, jednou za 3 až 4 týdny. V léčbě rakoviny hrdla děložního se cisplatina používá v kombinaci s radioterapií. Typická dávka je 40 mg/m2 týdně po dobu 6 týdnů. Upozornění a opatření, která je třeba vzít v úvahu před zahájením dalšího léčebného cyklu, viz bod 4.4. U pacientů s renální dysfunkcí nebo útlumem kostní dřeně by se měla dávka adekvátně snížit. Roztok cisplatiny pro infuzní roztok připravený dle pokynů (viz bod 6.6) by se měl podávat intravenózní infuzí po dobu 6 až 8 hodin. Adekvátní hydrataci je třeba udržovat 2 až 12 hodin před podáním a minimálně 6 hodin po podání cisplatiny. Hydratace je nutná, aby vedla k dostatečné diuréze během léčby a po léčbě cisplatinou. Je realizována nitrožilní infuzí jedním z následujících roztoků:

0,9 % roztok chloridu sodného;

směs roztoku chloridu sodného 0,9% a roztoku glukózy 5% (1:1).

Hydratace před léčbou cisplatinou:

Nitrožilní infúze 100 až 200 ml/hodinu po dobu 6 až 12 hodin, s celkovým množstvím

minimálně 1 litr.

Hydratace po ukončení podávání cisplatiny:

Nitrožilní infúze dalších 2 litrů rychlostí 100 až 200 ml za hodinu po dobu 6 až 12

hodin.

Forsírovaná diuréza může být nutná v případě, že vylučování moči je menší než 100 až 200 ml/hodinu po hydrataci. Forsírovaná diuréza může být provedena nitrožilním podáním 37,5 g mannitolu ve formě 10% roztoku (375 ml 10% roztoku mannitolu) nebo podáním diuretika, pokud je funkce ledvin normální. Podání mannitolu nebo diuretika je také nutné, pokud je dávka podané cisplatiny vyšší než 60 mg/m2 tělesného povrchu. Je nutné, aby pacient pil velké množství tekutin po dobu 24 hodin po infúzi cisplatiny, aby bylo zajištěna adekvátní vylučování moči. Příprava nitrožilního roztoku - upozornění Podobně jako u všech dalších potenciálně toxických přípravků existují nezbytná opatření pro manipulaci s roztokem cisplatiny. V případě náhodné expozice přípravku může dojít ke vzniku kožních lézí. Doporučuje se nosit rukavice. V případě, že se roztok cisplatiny dostane do styku s kůží nebo sliznicemi, opláchněte kůži nebo sliznice důkladně mýdlem a vodou.

Doporučuje se dodržování postupů pro manipulaci a likvidaci cystostatik. Před podáním roztoku pacientovi se ujistěte, že je roztok čirý a prostý částic. 4.3 Kontraindikace Cisplatina je kontraindikována u pacientů

s přecitlivělostí na cisplatinu nebo jiné sloučeniny platiny nebo na jakékoliv pomocné látky přípravku,

s renální dysfunkcí (clearance kreatininu < 60 ml/min) - cisplatina je nefrotoxická,

s dehydratací (hydratace před a po podání je nutná, aby se předešlo závažné renální dysfunkci),

s myelosupresí,

s poruchou sluchu – cisplatina je neurotoxická (zejména ototoxická),

s neuropatií způsobenou cisplatinou,

kteří kojí (viz bod 4.6),

v kombinaci s živými vakcínami, zahrnujícími vakcínu proti žluté zimnici (viz bod 4.5),

v kombinaci s fenytoinem podávaným profylakticky (viz bod 4.5).

4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití Cisplatina reaguje s kovovým hliníkem za vzniku černé sraženiny platiny. Je třeba se vyhýbat všem i.v. setům, jehlám, katétrům a stříkačkám obsahujícím hliník. Cisplatina se musí podávat za důsledné kontroly kvalifikovaným lékařem, který je specializovaný v použití chemoterapeutik. Odpovídající monitorování a léčba a její komplikace jsou možné pouze v případě, že je k dispozici adekvátní diagnóza a přesné léčebné podmínky. Před, během a po podání cisplatiny je nutné stanovit následující parametry, respektive orgánové dysfunkce:

funkci ledvin, funkce jater, hematopoetické funkce (počet červených a bílých krvinek a krevních destiček), sérové elektrolyty (kalcium, sodík, draslík, magnesium).

Tato vyšetření je nutné opakovat každý týden po celé trvání léčby cisplatinou. Opakované podání cisplatiny je nutné oddálit do dosažení normálních hodnot pro následující parametry:

sérový kreatinin < 130 µmol/l resp. 1,5 mg/dl urea < 25 mg/dl leukocyty > 4000/µl resp. > 4,0 x 109/l trombocyty > 100000/µl resp. > 100 x 109/l audiogram: výsledky jsou v normálním rozsahu.

Nefrotoxicita Cisplatina způsobuje závažnou kumulativní nefrotoxicitu. Forsírovaná diuréza hydratací nebo hydratací a vhodnými diuretiky před a po podání cisplatiny zvyšuje riziko nefrotoxicity. Výdej moči 100 ml/h nebo vyšší bude mít tendenci minimalizovat nefrotoxicitu cisplatiny. Toho je možné dosáhnout předhydratací s 2 litry odpovídajícího nitrožilního roztoku a podobnou hydratací po podání cisplatiny (doporučuje se 2500 ml/m2/24 hodin). Pokud je důkladná hydratace nedostatečná pro udržení adekvátního výdeje moči, je možné podat osmotická diuretika (např. mannitol). Hyperurikemie a hyperalbuminemie mohou predisponovat k nefrotoxicitě vyvolané cisplatinou. Neurotoxicita Byly hlášeny závažné případy neuropatií. Tyto neuropatie mohou být ireverzibilní a mohou se projevovat paresteziemi, areflexií, výpadkem propriocepce a pocitem vibrací. Také byla hlášena ztráta motorické funkce. Je nutné pravidelně provádět neurologické vyšetření. Zvláštní opatrnosti je třeba u pacientů s periferní neuropatií, která není způsobena cisplatinou. Ototoxicita Ototoxicita byla pozorována až u 31% pacientů léčených jednou dávkou cisplatiny v dávce 50 mg/m2 a projevuje se jako tinitus anebo ztráta sluchu v oblasti vysokofrekvenčního spektra (4000 až 8000Hz). Občas se může objevit snížená schopnost slyšet konverzační tóny. Ototoxický účinek může být výraznější u dětí, které dostávají cisplatinu. Ztráta sluchu může být unilaterální nebo bilaterální a má tendenci být častější a závažnější u opakovaných dávek, vzácně však byla hlášena hluchota po úvodní dávce cisplatiny. Ototoxicita může být zvýrazněná před souběžným ozářením lebky a může souviset s vrcholovou plazmatickou koncentrací cisplatiny. Není jasné, zda je cisplatinou indukovaná ototoxicita reverzibilní. Pečlivé audiometrické vyšetření je nutné provádět před zahájením léčby a před následnými dávkami cisplatiny. Byla hlášena také vestibulární toxicita (viz bod 4.8). Audiogramy se musí kontrolovat před zahájením léčby cisplatinou a vždy před zahájením dalšího cyklu léčby (viz bod 4.8). Alergické reakce Podobně jako u jiných přípravků s platinou se objevují reakce z přecitlivělosti (anafylaktoidní reakce) ve většině případů během perfuze a vyžadují ukončení perfuze a odpovídající symptomatickou léčbu (antihistaminika, adrenalin anebo glukokortikoidy). Zkřížené reakce, někdy fatální, byly hlášené u všech sloučenin s platinou (viz body 4.8 a 4.3). Jaterní funkce a hematologické parametry Hematologické parametry a jaterní funkce je třeba pravidelně monitorovat.

Karcinogenní potenciál U člověka se ve vzácných případech vznik akutní leukemie objevil současně s použitím cisplatiny, která byla obecně v souvislosti s dalšími leukemogenními látkami. Cisplatina je bakteriální mutagen a způsobuje chromozomální aberace v kulturách zvířecích buněk. Karcinogenita je možná, ale nebyla prokázána. Cisplatina je teratogenní a embryotoxická u myší. Reakce na místě vpichu Během podávání cisplatiny se může objevit reakce v místě vpichu. Vzhledem k možnosti extravazace se doporučuje pečlivě sledovat místo infúze s ohledem na možnou infiltraci během podání přípravku. V tuto chvíli není známá žádná specifická léčba pro extravazační reakce.

U pacientů s akutní bakteriální nebo virovou infekcí je nutná zvláštní péče. V případě extravazace:

okamžitě ukončete infúzi cisplatiny, nevytahujte jehlu, aspirujte extravazát z tkáně a propláchněte 0,9 % roztokem chloridu

sodného (pokud byly použity roztoky cisplatiny o koncentracích vyšších, než je doporučeno, viz bod 6.6).

VAROVÁNÍ Tato cytostatická látka má výrazně toxičtější účinek, než je obvykle pozorováno u protinádorové chemoterapie. Toxicita způsobená cisplatinou se může zvýraznit kombinovaným použitím s dalšími léčivými přípravky, které jsou toxické pro uvedené orgány nebo systémy. Nevolnost a zvracení mohou být intenzivní a vyžadovat adekvátní antiemetickou léčbu. Po podání cisplatiny se často objevuje nevolnost, zvracení a průjem (viz bod 4.8). Tyto příznaky mizí u většiny pacientů po 24 hodinách. Méně závažná nevolnost a anorexie mohou pokračovat až sedm dnů po léčbě. Profylaktické podání antiemetika může být účinné pro úlevu nebo prevenci vzniku nevolnosti a zvracení. Je nutné kompenzovat ztrátu tekutin způsobenou zvracením a průjmem. Je třeba provádět důkladné monitorování s ohledem na ototoxicitu, myelodepresi a anafylaktické reakce (viz bod 4.8). Bylo prokázáno, že cisplatina je mutagenní. Také může působit proti plodnosti. Bylo prokázáno, že další protinádorové látky jsou karcinogenní a tuto možnost je třeba mít na paměti při dlouhodobém použití cisplatiny. Muži a ženy by měli používat účinnou antikoncepci během léčby a po dobu alespoň 6 měsíců po léčbě cisplatinou (viz bod 4.6).

Důležité informace o některých složkách přípravku Cisplatin Strides Přípravek Cisplatin Strides obsahuje 9 mg sodíku v 1 ml. Toto je třeba zvážit, pokud je třeba držet dietu s nízkým obsahem sodíku. 4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce Nefrotoxické látky: Souběžné podávání nefrotoxických (např. cefalosporiny, aminoglykosidy, amfotericin B nebo kontrastní látky) nebo ototoxických (např. aminoglykosidy) léčivých přípravků bude potencovat toxický účinek cisplatiny na ledviny. Během léčby a po léčbě cisplatinou je třeba opatrnosti zejména u látek vylučovaných převážně ledvinami, např. u cytotoxických látek, jako je bleomycin a methotrexát, z důvodu potenciálně sníženého vylučování ledvinami. Renální toxicita ifosfamidu může být vyšší, pokud se používá s cisplatinou nebo u pacientů, kteří dříve dostávali cisplatinu. Pokles hladin lithia v krvi byl zaznamenán v několika případech po léčbě cisplatinou v kombinaci s bleomycinem a etoposidem. Proto se doporučuje monitorovat hladiny lithia. Vznik nefrotoxicity způsobené cisplatinou může být výraznější při souběžné léčbě antihypertenzivy, která obsahují furosemid, hydralazin, diazoxid a propranolol. Může být nezbytné upravit dávkování allopurinolu, kolchicinu, probenecidu nebo sulfinpyrazonu, pokud se používají s cisplatinou, protože cisplatina způsobuje zvýšené sérové koncentrace kyseliny močové. S výjimkou pacientů, kteří dostávají cisplatinu převyšující 60 mg/m2, jejichž vylučování moči je menší než 1000 ml za 24 hodin, neměla by se používat forsírovaná diuréza kličkovými diuretiky s ohledem na možné poškození ledvin a ototoxicitu. Simultánní užívání ifosfamidu způsobuje zvýšené vylučování proteinů. Ototoxické látky: Souběžné podání ototoxických (např. aminoglykosidy, kličková diuretika) léčivých přípravků může potencovat toxický vliv cisplatiny na sluchové funkce. S výjimkou pacientů, kteří dostávají cisplatinu převyšující 60 mg/m2 a jejichž vylučování moči je menší než 1000 ml za 24 hodin, neměla by se používat forsírovaná diuréza kličkovými diuretiky s ohledem na možné poškození ledvin a ototoxicitu. Ifosfamid může zhoršit cisplatinou způsobenou ztrátu sluchu. Oslabené živé vakcíny: Vakcína proti žluté zimnici je přísně kontraindikována kvůli riziku fatálního systémového vakcinačního onemocnění (viz bod 4.3). S ohledem na riziko celkového onemocnění se doporučuje použití neaktivní vakcíny, pokud je k dispozici. Použití vakcín s živým virem se nedoporučuje při podání během tří měsíců po ukončení léčby cisplatinou.

Perorálními antikoagulační přípravky: V případě simultánního použití perorální antikoagulace se doporučuje pravidelně kontrolovat INR. Antihistaminika, fenothiaziny a další: Souběžné použití antihistaminik, buklizinu, cyklizinu, loxapinu, meklozinu, fenothiazinů, thioxanthenů nebo trimethobenzamidů může maskovat příznaky ototoxicity (jako je závratě a tinnitus). Antikonvulziva: Sérové koncentrace antikonvulziv mohou během léčby cisplatinou zůstat na subterapeutických úrovních. Cisplatina může snížit vstřebávání fenytoinu s následnou sníženou kontrolou epilepsie, pokud se fenytoin podává jako souběžná léčba. Během léčby cisplatinou je přísně kontraindikováno zahájení nové antikonvulzivní léčby fenytoinem (viz bod 4.3). Kombinace pyridoxinu + altretaminu: Během randomizované studie léčby pokročilého karcinomu ovarií byl čas odpovědi negativně ovlivněn, pokud se pyridoxin používal v kombinaci s altretaminem (hexamethylmelaminem) a cisplatinou. Paklitaxel: Je doloženo, že léčba cisplatinou před infuzí s paklitaxelem může snižovat clearance paklitaxelu o 70 – 75%, a proto může zvýšit neurotoxické účinky (u 70% pacientů nebo více).

Ostatní: Současné použití myelosupresiv nebo záření zvýší účinky myelosupresivní aktivity cisplatiny. Cisplatina podávaná v kombinaci s bleomycinem a vinblastinem může vést k vzniku Raynaudova fenoménu. Ve studii pacientů s rakovinou s metastazujícími nebo pokročilými nádory indukoval docetaxel v kombinaci s cisplatinou závažnější neurotoxické účinky (závislé na dávce a senzorické) než jiné léky, jako jediná látka v podobných dávkách. Chelatační látky, jako je penicilamin, mohou snížit účinnost cisplatiny. Při souběžném použití cisplatiny a cyklosporinu je třeba brát ohled na nadměrnou imunosupresi s rizikem lymfoproliferace. 4.6 Fertilita, těhotenství a kojení Ženy v plodném věku / antikoncepce u mužů a žen Ženy v plodném věku a muži musí používat účinnou antikoncepci během léčby a do 6 měsíců po léčbě.

Těhotenství Nejsou k dispozici dostačující údaje o použití cisplatiny u těhotných žen. Nicméně na základě farmakologických vlastností je cisplatina pravděpodobně toxická pro plod. Studie na zvířatech prokázaly reprodukční toxicitu a transplacentální karcinogenitu (viz bod 5.3). Cisplatina by se neměla používat během těhotenství, pokud to není jednoznačně nutné. Kojení

Cisplatina je vylučována do mateřského mléka. Během léčby cisplatinou je kojení kontraindikováno.

Fertilita Doporučuje se konzultace genetika, pokud si pacienti přejí mít po léčbě cisplatinou děti. Cisplatina může způsobovat dočasnou nebo trvalou neplodnost. Je možné zvážit kryoprezervaci spermií (viz také bod 4.4). 4.7

Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Nebyly provedeny žádné studie zabývající se účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje. Nicméně profily nežádoucích účinků (podobně jako nefrotoxicita) mohou ovlivňovat schopnost řídit a používat stroje. Pacienti, kteří trpí těmito nežádoucími účinky (např. ospalost nebo zvracení), se musí vyvarovat řízení a obsluze strojů. 4.8

Nežádoucí účinky

Nežádoucí účinky závisí na použité dávce a mohou být kumulativní. Nejčastěji hlášené nežádoucí účinky (>10%) cisplatiny byly hematologické (leukopenie, trombocytopenie a anémie), gastrointestinální (anorexie, nauzea, zvracení a průjem), poruchy ucha (porucha sluchu), poruchy ledvin (selhání ledvin, nefrotoxicita, hyperurikémie) a horečka. Závažné toxické účinky na ledviny, kostní dřeň a uši byly hlášeny až u jedné třetiny pacientů po jedné dávce cisplatiny. Účinky jsou obecně závislé na dávce a jsou kumulativní. Ototoxicita může být závažnější u dětí. Frekvence je definovaná pomocí následující konvence: velmi časté (≥ 1/10), časté (≥ 1/100 až <1/10), méně časté (≥ 1/1000 až < 1/100), vzácné (≥ 1/10000 až < 1/1000), velmi vzácné (< 1/10000) a neznámé (četnost nelze odhadnout z dostupných údajů).

Tabulka nežádoucích účinků hlášených během zkušeností z klinického použití nebo po uvedení na

trh

(MedDRA termíny).

Třída orgánových systémů

Četnost

MedDRA termíny

Infekce a infestace

Časté

Sepse

Neznámé

Infekcea

Novotvary benigní, maligní a

blíže neurčené

Vzácné

Akutní leukemie

Poruchy krve a lymfatického

systému

Velmi časté

Selhání kostní dřeně, trombocytopenie,

leukopenie, anémie

Velmi vzácné

Trombotická mikroangiopatie v kombinaci

s hemolyticko-uremickým syndromem

Neznámé

Hemolytická anémie s pozitivním

Coombsovým testem

Poruchy imunitního systému

Méně časté

Anafylaktoidníb reakce

Vzácné

Imunosuprese

Endokrinní poruchy

Neznámé

Zvýšení krevní amylázy, neadekvátní sekrece

antidiuretického hormonu

Poruchy metabolismu a výživy

Velmi časté

Hyponatremie

Méně časté

Hypomagnesemie

Vzácné

Hypercholesterolemie

Velmi vzácné

Zvýšení železa v krvi

Neznámé

Dehydratace, hypokalemie, hypofosfatemie,

hyperurikemie, hypokalcemie, tetanie

Poruchy nervového systému

Časté

Neurotoxicita

Vzácné

Křeče, periferní neuropatie,

leukoencefalopatie, reverzibilní zadní

leukoencefalopatický syndrom

Velmi vzácné

Záchvaty křečí

Neznámé

Cerebrovaskulární příhoda, hemoragický

iktus, ischemický iktus, ageuzie, mozková

arteritida, Lhermitteův příznak, myelopatie,

autonomní neuropatie

Poruchy oka

Vzácné

Optická retrobulbární neuritida, okohybná

porucha

Neznámé

Rozmazané vidění, získaná barvoslepost,

kortikální slepota, optická neuritida, edém

papily, pigmentace retiny

Poruchy ucha a labyrintu

Méně časté

Ototoxicita

Neznámé

Tinitus, hluchota

Srdeční poruchy

Časté

Arytmie, bradykardie, tachykardie

Vzácné

Infarkt myokardu, těžké koronární

onemocnění

Velmi vzácné

Srdeční zástava

Neznámé

Srdeční poruchy

Cévní poruchy

Časté

Flebitida

Vzácné

Hypertenze

Neznámé

Trombotická mikroangiopatie (hemolyticko-

uremický syndrom), Raynaudův fenomén

Respirační, hrudní a

mediastinální poruchy

Časté

Dušnost, pneumonie a respirační selhání

Neznámé

Plicní embolie

Gastrointestinální poruchy

Vzácné

Stomatitida

Neznámé

Zvracení, nevolnost, anorexie, škytavka,

průjem

Poruchy jater a žlučových cest

Neznámé

Zvýšení jaterních enzymů, zvýšení krevního

bilirubinu

Poruchy kůže a podkožní tkáně

Časté

Erytém, kožní vředy, lokalizovaný otok a

bolesti

Neznámé

Vyrážka, alopecie

Poruchy svalové a kosterní

soustavy a pojivové tkáně

Neznámé

Svalové spasmy

Poruchy ledvin a močových cest

Velmi časté

Akutní renální selhání, renální selháníc,

renální tubulární porucha

Poruchy reprodukčního systému a

prsu

Méně časté

Abnormální spermatogeneza a ovulace,

gynekomastie

Celkové poruchy a reakce v místě

aplikace

Neznámé

Horečka (velmi časté), astenie,

malátnost, extravazace v místě injekced

Vyšetření

Vzácné

Snížení albuminu v krvi

a: Infekční komplikace vedly u některých pacientů ke smrti.

b: Příznaky hlášené pro anafylaktoidní reakce, jako je otok tváře (PT-face oedema), dušnost, bronchospasmus, tachykardie a hypotenze budou uvedené v závorkách pro anafylaktoidní reakci v tabulce frekvence nežádoucích účinků c: Zvýšení nebílkovinného dusíku (BUN) a kreatininu, sérové kyseliny močové anebo snížení clearance kreatininu jsou zahrnuty pod

renální insuficienci/selhání d: Lokální toxicita postihující měkké tkáně zahrnující flegmónu tkáně, fibrózu a nekrózu (časté), bolesti (časté), otok (časté) a erytém (časté) jako důsledek extravazace. 4.9 Předávkování Akutní předávkování cisplatinou může vést k renálnímu selhání, selhání jater, hluchotě, okulární toxicitě (zahrnující avulzi sítnice), významné myelosupresi, neléčitelné nevolnosti a ke zvracení anebo neuritidě. Předávkování může být fatální. Neexistuje žádná specifická léčba v případě předávkování cisplatinou. I když je hemodialýza zahájena 4 hodiny po předávkování, má malý vliv na eliminaci cisplatiny z těla po silné a rychlé fixaci cisplatiny na proteiny. Léčba v případě předávkování zahrnuje celková podpůrná opatření. 5.

FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti Farmakoterapeutická skupina: Jiná cytostatika, platinová cytostatika, ATC kód: L01XA01 Cisplatina je anorganická sloučenina, která obsahuje těžký kov (cis-diamin-dichloridplatinu (II)). Inhibuje syntézu DNA pomocí tvorby vazeb mezi DNA. Syntéza proteinů a RNA je inhibována v menší míře.

I když nejdůležitější mechanismus účinku se zdá být inhibice syntézy DNA, jiné mechanismy mohou také přispívat k protinádorovému účinku cisplatiny, včetně zvýšení imunogenicity nádoru. Onkolytické vlastnosti cisplatiny jsou srovnatelné s alkylačními činidly. Cisplatina má také imunosupresivní, radiosenzibilizační a antibakteriální vlastnosti. Cisplatina se zdá být nespecifická vůči buněčnému cyklu. Cytotoxický účinek cisplatiny je způsobený vazbou na všechny DNA báze, s preferencí N-7 pozice guaninu a adenosinu. 5.2 Farmakokinetické vlastnosti Po intravenózním podání se cisplatina rychle distribuuje do všech tkání. Cisplatina špatně penetruje do centrálního nervového systému. Nejvyšší koncentrace jsou dosaženy v játrech, ledvinách, močovém měchýři, svalové tkáni, v kůži, varlatech, prostatě, slinivce a slezině. Po intravenózním podání probíhá eliminace filtrovatelné cisplatiny nenavázané na bílkoviny bifázicky s úvodním a konečným poločasem 10 – 20 minut, resp. 32 – 53 minut. Eliminace celkového množství platiny probíhá trifázicky s poločasem 14 minut, 274 minut resp. 53 dnů. Cisplatina je navázána na plazmatické proteiny z 90%. Vylučování probíhá primárně močí: 27-43% podané dávky se objeví v moči v prvních pěti dnech po léčbě. Platina je také vylučována žlučí. 5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti Chronická toxicita Na modelech chronické toxicity byly pozorovány případy poškození ledvin, deprese kostní dřeně, gastrointestinální poruchy a ototoxicita. Mutagenicita a karcinogenita Cisplatina je mutagenní v mnoha testech in vitro a in vivo (bakteriální testovací systémy, chromozomální poruchy ve zvířecích buňkách a v tkáňových kulturách). V dlouhodobých studiích bylo prokázáno, že je cisplatina karcinogenní u myší a potkanů. Reprodukční toxicita U myší byla pozorována suprese gonád vedoucí k amenoreenebo azoospermii, které mohou být ireverzibilní a mohou vést k neplodnosti. U samic potkanů indukovala cisplatina morfologické změny ovarií, způsobující parciální a reverzibilní neplodnost. Studie u potkanů ukázaly, že expozice během těhotenství může způsobit vznik nádorů u dospělých potomků. Cisplatina je embryotoxická u myší a potkanů a u obou druhů byly hlášeny deformity. Cisplatina je vylučována do mateřského mléka. 6.

FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1

Seznam pomocných látek

Voda na injekci Chlorid sodný Kyselina chlorovodíková (k úpravě pH) Hydroxid sodný (k úpravě pH)

6.2 Inkompatibility Braňte kontaktu přípravku s hliníkem. Cisplatina reaguje s hliníkem za vzniku černé sraženiny platiny. Je třeba se vyhýbat všem i.v. setům, jehlám, katétrům a stříkačkám obsahujícím hliník. Cisplatina se rozkládá s roztokem v médiu s nízkým obsahem chloridu. Koncentrace chloridu by měla být alespoň shodná s 0,45% roztokem chloridu sodného. Antioxidanty (jako je disiřičitan sodný), hydrogenuhličitany (hydrogenuhličitan sodný), sulfáty, fluorouracil a paklitaxel mohou inaktivovat cisplatinu v infuzních setech. Tento léčivý přípravek nesmí být míchán s ostatními léčivými přípravky mimo těch, které jsou uvedeny v bodě 6.6. 6.3 Doba použitelnosti Před otevřením: 2 roky Po naředění v infuzních roztocích popsaných v bodě 6.6:

Po otevření a zředění vybranými roztoky byla prokázána chemická a fyzikální stabilita při uchovávání po dobu 14 dnů, chráněno před světlem, při teplotě 15-25 °C. Z mikrobiologického hlediska je třeba infuzní roztok ihned použít.

6.4 Zvláštní opatření pro uchovávání Uchovávejte při teplotě do 25°C.Chraňte před chladem a mrazem. Uchovávejte lahvičku v krabičce, aby byl přípravek chráněn před světlem. Pokud není roztok čirý nebo vznikne nerozpustný precipitát, nesmí se roztok používat. Podmínky uchovávání zředěného léčivého přípravku viz bod 6.3. Neuchovávejte zředěné roztoky v chladničce nebo mrazničce. 6.5 Druh obalu a obsah balení

Lahvička obsahuje buď 50 ml nebo 100 ml koncentrátu pro infuzní roztok.

Lahvička obsahující 50 ml koncentrátu je 100 ml bezbarvá skleněná lahvička typu I s šedou bromobutylovou pryžovou zátkou a bílým hliníkovým flip-off uzávěrem. Lahvička obsahující 100 ml koncentrátu je 100 ml bezbarvá skleněná lahvička typu I s šedou bromobutylovou pryžovou zátkou a modrým hliníkovým flip-off uzávěrem. Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.

6.6 Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním Příprava a manipulace s přípravkem Viz místní pokyny pro cytotoxické látky. Podobně jako v případě všech antineoplastických přípravků je třeba při zpracování cisplatiny opatrnosti. Ředění musí probíhat za aseptických podmínek v bezpečnostním boxu. Má ho provádět vyškolený zaměstnanec v prostoru, která je pro to speciálně vyhrazený, a je nutné používat ochranné pláště a rukavice. Pokud není k dispozici žádný bezpečnostní box, je třeba takové vybavení nahradit maskou a ochrannými brýlemi. Je třeba provést opatření, aby se předešlo kontaktu s kůží a sliznicemi. Pokud jakkoli dojde ke kontaktu přípravku s kůží, je třeba kůži okamžitě omýt mýdlem a vodou. Při kontaktu s kůží bylo pozorováno brnění, pálení nebo zarudnutí. V případě kontaktu se sliznicemi je třeba provést důkladné opláchnutí vodou. Po inhalaci byla pozorována dušnost, bolesti na hrudi, podráždění hrdla a nevolnost.

V případě úniku přípravku by si měla obsluha nasadit rukavice a vytřít uniklý materiál houbou, která je pro tento účel uchovávána na určeném místě. Opláchněte oblast dvakrát vodou. Vložte všechny roztoky a houby do plastového sáčku a uzavřete je. Těhotné ženy se musí vyhnout kontaktu s cytostatickými léčivými přípravky. Tělesné odpadní materiály a zvratky je třeba likvidovat s opatrností. Pokud je roztok zakalený nebo obsahuje nerozpuštěné částice, je třeba lahvičku zlikvidovat. Poškozenou lahvičku je třeba považovat za kontaminovaný odpad a je třeba s ní odpovídajícím způsobem zacházet. Kontaminovaný odpad je třeba uchovávat v odpadních nádobách, které jsou pro tento účel specificky označené. Viz bod „Likvidace“. Příprava intravenózního podání Odeberte požadované množství roztoku z lahvičky a rozřeďte ho minimálně 1 litrem následujících roztoků:

chlorid sodný 9 mg/ml (0,9 %);

směs chloridu sodného 9 mg/ml (0,9 %)/ glukóza 50 mg/ml (5%) (1:1), (výsledná finální koncentrace: chlorid sodný 4,5 mg/ml (0,45%), glukóza 25 mg/ml (2,5 %));

chlorid sodný 9 mg/ml (0,9 %) a injekční roztok mannitolu 18,75 mg/ml (1,875 %);

chlorid sodný 4,5 mg/ml (0,45 %), glukóza 25 mg/ml (2,5 %) a injekční roztok mannitolu 18,75 mg/ml (1,875%);

Kompatibilita s výše uvedenými roztoky byla prokázána při koncentraci 0,1 mg/ml. Vždy před podáním přípravku zkontrolujte roztok. Je možné podávat pouze čirý roztok prostý částic. PŘEDCHÁZEJTE styku s injekčním materiálem, který obsahuje hliník. NEPODÁVEJTE nezředěné. Chemická a fyzikální stabilita při použití nezředěných roztoků viz bod 6.3. Pouze k jednorázovému použití. Veškerý nepoužitý obsah je řeba zlikvidovat v souladu

s místními pokyny pro cytotoxické látky. Likvidace Všechny materiály, které se používají pro přípravu a podávání nebo které byly v jakémkoli kontaktu s cisplatinou, je nutné zlikvidovat v souladu s místními požadavky pro cytotoxické látky. Zbytky léčivého přípravku a také všechny materiály, které se používaly pro zředění a podávání, je nutné zlikvidovat dle nemocničních standardních postupů platných pro cytotoxické látky v souladu s místními požadavky na likvidací nebezpečného odpadu. 7.

DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

Strides Arcolab International Ltd. Unit 4, Metro Centre, Tolpits Lane, Watford, Hertfordshire WD 189SS Velká Británie 8.

REGISTRAČNÍ ČÍSLO

44/455/12-C

9.

DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

18.7.2012

10.

DATUM REVIZE TEXTU

18.7.2012


nahoru

Informace na obalu

ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA VNĚJŠÍM OBALU CISPLATIN STRIDES 1 MG/ML KONCENTRÁT PRO INFUZNÍ ROZTOK / KRABIČKA 1.

NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU

Cisplatin Strides 1 mg/ml koncentrát pro infuzní roztok Cisplatinum 2.

OBSAH LÉČIVÉ LÁTKY/LÉČIVÝCH LÁTEK

1 ml koncentrátu pro infuzní roztok obsahuje cisplatinum 1 mg. Jedna lahvička s 50 ml koncentrátu pro infuzní roztok obsahuje cisplatinum 50 mg. Jedna lahvička se 100 ml koncentrátu pro infuzní roztok obsahuje cisplatinum 100 mg. 3.

SEZNAM POMOCNÝCH LÁTEK

Pomocné látky: chlorid sodný, kyselina chlorovodíková, hydroxid sodný, voda na injekci. Viz příbalová informace, kde jsou uvedeny další informace. 4.

LÉKOVÁ FORMA A OBSAH BALENÍ

Koncentrát pro přípravu infuzního roztoku. 1 lahvička o objemu 50 ml obsahuje cisplatinum 50 mg. 1 lahvička o objemu 100 ml obsahuje cisplatinum 100 mg. 5.

ZPŮSOB A CESTA PODÁNÍ

Před použitím si přečtěte příbalovou informaci. Pouze intravenózní podání. Před použitím se musí naředit. Pouze k jednorázovému použití. Nepoužitý obsah zlikvidujte. 6.

ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, ŽE LÉČIVÝ PŘÍPRAVEK MUSÍ BÝT UCHOVÁVÁN MIMO DOHLED A DOSAH DĚTÍ

Uchovávejte mimo dohled a dosah dětí.

7.

DALŠÍ ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, POKUD JE POTŘEBNÉ

Cytotoxická látka Před použitím nutno naředit. 8.

POUŽITELNOST

Exp: Uchovávání zředěného přípravku je uvedeno v příbalové informaci. 9.

ZVLÁŠTNÍ PODMÍNKY PRO UCHOVÁVÁNÍ

Uchovávejte při teplotě do 25 °C. Uchovávejte lahvičku v krabičce, aby byl přípravek chráněn před světlem. Chraňte před chladem a mrazem. 10. ZVLÁŠTNÍ OPATŘENÍ PRO LIKVIDACI NEPOUŽITÝCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ NEBO ODPADU Z NICH, POKUD JE TO VHODNÉ Všechen nepoužitý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky pro cytotoxické látky. 11.

NÁZEV A ADRESA DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

Strides Arcolab International Ltd. Unit 4, Metro Centre, Tolpits Lane, Watford Hertfordshire WD 189SS Velká Británie 12.

REGISTRAČNÍ ČÍSLO/ČÍSLA

Reg.č.: 44/455/12-C 13.

ČÍSLO ŠARŽE

Č.š.: 14.

KLASIFIKACE PRO VÝDEJ

Výdej léčivého přípravku vázán na lékařský předpis. 15.

NÁVOD K POUŽITÍ

16.

INFORMACE V BRAILLOVĚ PÍSMU

Nevyžaduje se – odůvodnění přijato.

ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA VNITŘNÍM OBALU CISPLATIN STRIDES 1 MG/ML KONCENTRÁT PRO INFUZNÍ ROZTOK 1.

NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU

Cisplatin Strides 1 mg/ml koncentrát pro infuzní roztok Cisplatinum 2.

OBSAH LÉČIVÉ LÁTKY/LÉČIVÝCH LÁTEK

1 ml koncentrátu pro infuzní roztok obsahuje cisplatinum 1 mg. Jedna lahvička s 50 ml koncentrátu pro infuzní roztok obsahuje cisplatinum 50 mg. Jedna lahvička se 100 ml koncentrátu pro infuzní roztok obsahuje cisplatinum 100 mg. 3.

SEZNAM POMOCNÝCH LÁTEK

Pomocné látky: chlorid sodný, kyselina chlorovodíková, hydroxid sodný, voda na injekci. Viz příbalová informace, kde jsou uvedeny další informace. 4.

LÉKOVÁ FORMA A OBSAH BALENÍ

Koncentrát pro přípravu infuzního roztoku. 1 lahvička o objemu 50 ml obsahuje cisplatinum 50 mg. 1 lahvička o objemu 100 ml obsahuje cisplatinum 100 mg. 5.

ZPŮSOB A CESTA PODÁNÍ

Před použitím si přečtěte příbalovou informaci. Pouze intravenózní podání. Před použitím se musí naředit. Pouze k jednorázovému použití. Nepoužitý obsah zlikvidujte. 6.

ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, ŽE LÉČIVÝ PŘÍPRAVEK MUSÍ BÝT UCHOVÁVÁN MIMO DOHLED A DOSAH DĚTÍ

Uchovávejte mimo dohled a dosah dětí.

7.

DALŠÍ ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, POKUD JE POTŘEBNÉ

Cytotoxická látka Před použitím se musí naředit. 8.

POUŽITELNOST

Exp: Uchovávání zředěného přípravku je uvedeno v příbalové informaci. 9.

ZVLÁŠTNÍ PODMÍNKY PRO UCHOVÁVÁNÍ

Uchovávejte při teplotě do 25 °C. Uchovávejte lahvičku v krabičce, aby byl přípravek chráněn před světlem. Chraňte před chladem a mrazem. 10. ZVLÁŠTNÍ OPATŘENÍ PRO LIKVIDACI NEPOUŽITÝCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ NEBO ODPADU Z NICH, POKUD JE TO VHODNÉ Všechen nepoužitý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky pro cytotoxické látky. 11.

NÁZEV A ADRESA DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

Strides Arcolab International Ltd. Unit 4, Metro Centre, Tolpits Lane, Watford Hertfordshire WD 189SS Velká Británie 12.

REGISTRAČNÍ ČÍSLO

Reg.č.: 44/455/12-C 13.

ČÍSLO ŠARŽE

č. š.: 14.

KLASIFIKACE PRO VÝDEJ

Výdej léčivého přípravku vázán na lékařský předpis.

Tyto informace jsou určeny pouze odborníkům. Pokud máte pochybnosti o nějakém léku, prosím, kontaktujte svého lékaře. Nedoporučujeme se řídit informacemi uvedenými na těchto stránkách, mohou být zastaralé a nepřesné.