Chloramphenicol Valeant

Kód 0041973 ( )
Registrační číslo 15/ 168/69-C
Název CHLORAMPHENICOL VALEANT
Režim prodeje na lékařský předpis
Stav registrace registrovaný léčivý přípravek
Držitel registrace Valeant Czech Pharma s.r.o., Praha, Česká republika
ATC klasifikace

nahoru

Varianty

Kód Náz. Forma
0041973 INJ PLV SOL 1X1GM Prášek pro injekční roztok, Injekce

nahoru

Příbalový létak CHLORAMPHENICOL VALEANT


Příbalová informace

INFORMACE PRO POUŽITÍ, ČTĚTE POZORNĚ !

CHLORAMPHENICOL Valeant

(Chloramphenicoli natrii succinas)

prášek pro přípravu injekčního roztoku

DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

Valeant Czech Pharma s.r.o., Praha, Česká republika

VÝROBCE

VUAB Pharma a.s., Roztoky, Česká republika

SLOŽENÍ:

Chloramphenicoli natrii succinas 1,38 g odpovídá chloramphenicolum 1 g v 1 lahvičce.

INDIKAČNÍ SKUPINA:

Antibiotikum

CHARAKTERISTIKA:

Syntetické širokospektré bakteriostatické antibiotikum, jehož použití je vyhrazeno pouze pro těžké infekce vyvolané citlivými mikroby, které nelze léčit jinými, méně toxickými antibiotiky.

Chloramfenikol je velmi dobře účinný na salmonely, yersinie, hemofily, bordetely, gonokoky, meningokoky a anaerobní mikroorganismy; dobře citlivé jsou i brucely, francisely, leptospiry a treponemy, korynebakteria, listerie, bacil anthraxu, aktinomycéty, mykoplazmy a chlamydie a ricketsie. Dále je na chloramfenikol citlivá i většina (60-80% kmenů) gramnegativních tyčinek (Escherichia coli, Enterobacter, Klebsiella, Citrobacter, Proteus, Providencia, Shigella aj.) a enterokoků.

I když jsou streptokoky a pneumokoky na chloramfenikol velmi dobře citlivé, dává se přednost penicilínovým přípravkům. Stafylokoky jsou na chloramfenikol rovněž většinou citlivé (asi 70% kmenů), ale lepších terapeutických výsledků lze obvykle dosáhnout protistafylokokovými antibiotiky (erytromycinem, oxacilinem). Rezistentní jsou většinou indol-pozitivní kmeny protea, Enterobacter spp., Citrobacter spp., Pseudomonas aeruginosa a mykobakteria.

Farmakokinetické údaje:

Po parenterálním podání je ester-chloramfenikoljantaran sodný hydrolyzován tkáňovými enzymy a uvolněný chloramfenikol vytváří hladiny zhruba stejně vysoké jako po podání stejné dávky per os.

Chloramfenikol proniká do cerebrospinálního moku a měřitelné koncentrace jsou v bronchiálním sekretu, plicích, pleurální tekutině, ve žluči, peritoneu,v ascitu, ve slinách, mléku, očním moku a v kostech. Ve tkáních dosahuje zhruba 50% sérové koncentrace. Je vylučován močí, jen asi 5-15% chloramfenikolu se vylučuje v biologicky aktivní formě, zbytek se vylučuje ve formě glukuronidů;

množství volného chloramfenikolu však postačí k vytvoření dostatečně účinných koncentrací v moči; během 8 hodin po podání se močí vyloučí 50-65% celkového podaného množství. Biologický poločas chloramfenikolu je 2,5-5 hodin, při anurii až 7 hodin, při jaterní insuficienci 5-13 hodin. Nedialyzuje se při hemodialýze ani při peritoneální dialýze. Účinná látka prochází placentární bariérou, koncentrace v pupečníkové krvi jsou poněkud nižší než v krvi matky. Přestupuje do mateřského mléka (možnost vzniku ikteru u kojenců).

INDIKACE:

Břišní tyfus a paratyfus, salmonelózy se septickým průběhem, meningitidy, epiglotitidy, pertusse a parapertusse, závažné infekce s výskytem aerobní a anaerobní flóry (plicní, abdominální, gynekologické ap.) a ostatní infekce, jejichž infekční původce je citlivý pouze na chloramfenikol.

KONTRAINDIKACE:

Absolutní: přecitlivělost na chloramfenikol, těžká jaterní insuficience. Chloramfenikol se nesmí podávat u novorozenců a nedonošenců, během kojení a u banálních infekcí nebo k profylaxi infekce. Není vhodný k sanaci nosičů salmonel. Chloramfenikol se nesmí podávat v době termínu porodu, během porodu a při kojení.

Relativní: současné podávání léků, které mohou poškozovat kostní dřeň (aminofenazon, thiouracil), dále současné podávání tolbutamidu, Pelentanu, Sodantonu bez úpravy jejich dávkování. Zvýšené opatrnosti je třeba u dětí již dříve léčených chloramfenikolem. V těhotenství lze chloramfenikol podávat pouze u těch závažných infekcí, kde nelze léčit jinak a kdy terapeutický prospěch převažuje nad možným rizikem pro plod.

NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY:

Výskyt u 10% pacientů; nejzávažnějším nežádoucím účinkem je poškození krvetvorby, které se vyskytuje ve dvou formách: u první formy, jejíž vznik je závislý na dávce, vzniká reverzibilní poškození erytropoezy s retikulocytopenií, leukopenií, trombocytopenií a poklesem hematokritu; tato forma se vyskytuje během léčby nebo po ní a během 10-20 dnů po ukončení terapie se stav normalizuje. U druhé formy je vznik nezávislý na dávce, jde o ireverzibilní progresivní aplastickou anémii, která se projevuje za 2-4 měsíců, případně i mnohem později po ukončení terapie chloramfenikolem a může končit fatálně. Hlavní příčina je pravděpodobně v imunologických změnách v organismu především při opakované (včetně lokální) léčbě chloramfenikolem. U výrazných dystrofiků může dojít při dlouhodobém podávání ke krvácivým projevům z útlumu bakteriální střevní flóry produkující vitamin K. Projevy neurotoxicity ve formě zrakové nebo sluchové neuritidy. U osob s nedostatkem G-6-P riziko hemofylitické anémie. U novorozenců, zvláště nedonošených "Gray syndrom" (šedá cyanoza) dochází ke kompetici kyslíku chloramfenikolem v molekule hemoglobinu. Příčinou je nedostatečná schopnost jater konjugovat chloramfenikol s kyselinou glukuronovou a dále se zde uplatňuje nevyzrálost tubulárního epitelu ledvin.

Při agresivní léčbě plnými dávkami u celkových infekcí (zvláště tyfu) může vzniknout Jarischova -Herxheimerova reakce (endotoxinová reakce).

INTERAKCE:

Kombinace chloramfenikolu s baktericidními antimikrobiálními léčivy (především beta-laktamová antibiotika) může mít antagonický účinek, pro léčbu je tento postup nevhodný.

Inhibicí mikrosomálních enzymů zpomaluje chloramfenikol biodegradaci, a tím prodlužuje účinek fenytoinu, perorálních antidiabetik a nepřímých antikoagulancií. Paracetamol zpomaluje jeho detoxikaci a prodlužuje biologický poločas. Snižuje účinnost cyklofosfamidu a zvyšuje účinnost methotrexatu. Vyvolává intoleranci alkoholu. Snižuje účinek preparátů železa, vitaminu B12 a kyseliny listové na krvetvorbu.

DÁVKOVÁNÍ:

Dospělým se podává průměrně 25-50 mg/kg a den (u meningitid až 200 mg/kg/den) rozděleně v dílčích dávkách v intervalech po 4-6 hodinách. Při odeznívání příznaků a doléčování stačí dávka 25 mg/kg a den.

U dětí do 8 let je chloramfenikol indikován tehdy,není-li možno podat jiné antibiotikum.

U břišního tyfu a paratyfu se doporučuje začít léčbu první den poloviční průměrnou denní dávkou 25 mg/kg, druhý den léčby se dávka zvýší přibližně na dvě třetiny průměrné denní dávky (34-40 mg/kg a den) a teprve od třetího dne se podává plná denní dávka (50 mg/kg). Tímto postupem se předchází endotoxinovému šoku. Po dosažení léčebného účinku (někdy teprve 4.-5. den podávání) se denní dávka sníží přibližně na polovinu (25-30 mg/kg a den) a v tomto dávkování se zpravidla pokračuje tak, aby celková délka léčby byla asi 14 dní a aby se předešlo recidivě. Celková léčebná dávka chloramfenikolu u břišního tyfu se pohybuje u dospělých mezi 20-40 g podle hmotnosti nemocného. Relapsy se léčí jako akutní infekce, doba podávání je však zpravidla kratší.

Parenterálně lze podávat chloramfenikol injekce při nemožnosti perorální aplikace nebo např. při zažívacích obtížích ve shodných dávkách jako při léčbě perorální. Při výhradně parenterální aplikaci chloramfenikolu je obvyklá denní dávka u dospělých 1,5-2 g (vyjádřeno v hodnotách chloramfenikolové báze), rozděleně do 3-4 dílčích dávek po 500 mg, které se aplikují v intervalech po 8, popř. 6 hodinách.

Dětem se podává parenterálně obvykle 25 mg/kg a den, rozděleně do 3 dílčích dávek, podávaných po 8 hodinách.

Roztok lze aplikovat nitrožilně, podkožně (v obou případech se užívá 10% roztoku připraveného zředěním obsahu lékovky s 1,38 g jantaranu 15 ml Aqua pro inj.) nebo i nitrosvalově (užívá se 20-40% roztoku připraveného zředěním obsahu lékovky 7,5 ml, popř. 3,75 ml Aqua pro inj.); vhodnou formou aplikace je nitrožilní infuze.

UPOZORNĚNÍ:

Při léčbě chloramfenikolem je třeba sledovat celkový stav pacienta, krevní obraz kontrolovat během léčby i po ní. Laboratorně nutno sledovat zejména nemocné, současně léčené běžně kontraindikovanými přípravky (tolbutamidem, difenylhydantoinem, dikumarolem), jejichž účinek chloramfenikol potencuje. U těchto nemocných by mohlo dojít k předávkování těchto přípravků a po ukončení léčby chloramfenikolem naopak k jejich poddávkování. Po dobu léčby chloramfenikolem nelze podávat aminofenazon, karbimazol a látky tlumící činnost kostní dřeně.

Chloramfenikol určený pro injekční aplikaci je neúčinný při lokální aplikaci. Účinná složka se z něho odštěpuje teprve účinkem jaterních enzymů. K lokální aplikaci je tedy třeba použít výhradně neesterifikovaného chloramfenikolu; pokud je lokální léčba nezbytná, měla by být vždy provázena i celkovou terapií chloramfenikolem.

UCHOVÁVÁNÍ:

Uchovávejte při teplotě do 25° C.

Uchovávejte lahvičku v krabičce, aby byl přípravek chráněn před světlem.

VAROVÁNÍ:

Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí.

Přípravek nesmí být používán po uplynutí doby použitelnosti vyznačené na obalu.

BALENÍ:

Lahvička 1 x 1g

DOBA POUŽITELNOSTI:

3 roky

DATUM POSLEDNÍ REVIZE:

22.2.2006


nahoru

Souhrn údajů o léku (SPC)


SOUHRN ÚDAJU O PŘÍPRAVKU

1. NÁZEV PŘÍPRAVKU

CHLORAMPHENICOL Valeant

(Chloramphenicoli natrii succinas)

prášek pro přípravu injekčního roztoku

2.KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

Chloramphenicoli natrii succinas 1,38 g, odpovídá chloramphenicolum 1 g v 1 lahvičce.

3. LÉKOVÁ FORMA

prášek pro přípravu injekčního roztoku

Popis přípravku: slabě nažloutlý krystalický prášek

4. KLINICKÉ ÚDAJE

4.1 Terapeutické indikace

Břišní tyfus a paratyfus, salmonelózy se septickým průběhem, meningitidy, epiglotitidy, pertusse a parapertusse, závažné infekce s výskytem aerobní a anaerobní flóry (plicní, abdominální, gynekologické ap.) a ostatní infekce, jejichž infekční původce je citlivý pouze na chloramfenikol.

4.2. Dávkování a způsob podání

Dospělým se podává průměrně 25-50 mg/kg a den (u meningitid až 200 mg/kg/den) rozděleně v dílčích dávkách v intervalech po 4-6 hodinách. Při odeznívání příznaků a doléčování stačí dávka 25 mg/kg a den.

U dětí do 8 let je chloramfenikol indikován tehdy,není-li možno podat jiné antibiotikum.

U břišního tyfu a paratyfu se doporučuje začít léčbu první den poloviční průměrnou denní dávkou 25 mg/kg, druhý den léčby se dávka zvýší přibližně na dvě třetiny průměrné denní dávky (34-40 mg/kg a den) a teprve od třetího dne se podává plná denní dávka (50 mg/kg). Tímto postupem se předchází endotoxinovému šoku. Po dosažení léčebného účinku (někdy teprve 4.-5. den podávání) se denní dávka sníží přibližně na polovinu (25-30 mg/kg a den) a v tomto dávkování se zpravidla pokračuje tak, aby celková délka léčby byla asi 14 dní a aby se předešlo recidivě. Celková léčebná dávka chloramfenikolu u břišního tyfu se pohybuje u dospělých mezi 20-40 g podle hmotnosti nemocného. Relapsy se léčí jako akutní infekce, doba podávání je však zpravidla kratší.

Parenterálně lze podávat chloramfenikol injekce při nemožnosti perorální aplikace nebo např. při zažívacích obtížích ve shodných dávkách jako při léčbě perorální. Při výhradně parenterální aplikaci chloramfenikolu je obvyklá denní dávka u dospělých 1,5-2 g (vyjádřeno v hodnotách chloramfenikolové báze), rozděleně do 3-4 dílčích dávek po 500 mg, které se aplikují v intervalech po 8, popř. 6 hodinách.

Dětem se podává parenterálně obvykle 25 mg/kg a den, rozděleně do 3 dílčích dávek, podávaných po 8 hodinách.

Roztok lze aplikovat nitrožilně, podkožně (v obou případech se užívá 10% roztoku připraveného zředěním obsahu 15 ml Aqua pro inj.) nebo i nitrosvalově (užívá se 20-40% roztoku připraveného zředěním obsahu 7,5 ml, popř. 3,75 ml Aqua pro inj.); vhodnou formou aplikace je nitrožilní infuze.

4.3. Kontraindikace

Absolutní: přecitlivělost na chloramfenikol, těžká jaterní insuficience. Chloramfenikol se nesmí podávat u novorozenců a nedonošenců, během kojení a u banálních infekcí nebo k profylaxi infekce. Není vhodný k sanaci nosičů salmonel.

4.4 Zvláštní upozornění a zvláštní opatření pro použití

Relativní kontraindikace: současné podávání léků, které mohou poškozovat kostní dřeň (aminofenazon, thiouracil), dále současné podávání tolbutamidu, Pelentanu, Sodantonu bez úpravy jejich dávkování. Zvýšené opatrnosti je třeba u dětí již dříve léčených chloramfenikolem.

Při léčbě chloramfenikolem je třeba sledovat celkový stav pacienta, krevní obraz kontrolovat během léčby i po ní. Laboratorně nutno sledovat zejména nemocné, současně léčené běžně kontraindikovanými přípravky (tolbutamidem, difenylhydantoinem, dikumarolem), jejichž účinek chloramfenikol potencuje. U těchto nemocných by mohlo dojít k předávkování těchto přípravků a po ukončení léčby chloramfenikolem naopak k jejich poddávkování. Po dobu léčby chloramfenikolem nelze podávat aminofenazon, karbimazol a látky tlumící činnost kostní dřeně.

Chloramfenikol určený pro injekční aplikaci je neúčinný při lokální aplikaci. Účinná složka se z něho odštěpuje teprve účinkem jaterních enzymů. K lokální aplikaci je tedy třeba použít výhradně neesterifikovaného chloramfenikolu; pokud je lokální léčba nezbytná, měla by být vždy provázena i celkovou terapií chloramfenikolem.

4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

Kombinace chloramfenikolu s baktericidními antimikrobiálními léčivy (peniciliny, cefalosporiny, makrolidová antibiotika ) může mít antagonický účinek, pro léčbu je tento postup nevhodný.

Inhibicí mikrosomálních enzymů zpomaluje chloramfenikol biodegradaci, a tím prodlužuje účinek fenytoinu, perorálních antidiabetik a nepřímých antikoagulancí. Paracetamol zpomaluje jeho detoxikaci a prodlužuje biologický poločas. Snižuje účinnost cyklofosfamidu a zvyšuje účinnost methotrexatu. Vyvolává intoleranci alkoholu. Snižuje účinek preparátů železa, vitaminu B12 a kyseliny listové na krvetvorbu.

4.6. Těhotenství a kojení

Chloramfenikol prochází placentou a přechází do mateřského mléka. Vzhledem k riziku " Gray syndromu " u novorozenců a nedonošenců se nesmí chloramfenikol podávat v době termínu porodu, během porodu a při kojení. V těhotenství lze chloramfenikol podávat pouze u těch závažných infekcí, které nelze léčit jinak a kdy terapeutický prospěch převažuje nad možným rizikem pro plod.

4.7 Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Není známé.

4.8. Nežádoucí účinky

Výskyt u 10% pacientů; nejzávažnějším nežádoucím účinkem je poškození krvetvorby, které se vyskytuje ve dvou formách: u první formy, jejíž vznik je závislý na dávce, vzniká reverzibilní poškození erytropoezy s retikulocytopenií, leukopenií, trombocytopenií a poklesem hematokritu; tato forma se vyskytuje během léčby nebo po ní a během 10-20 dnů po ukončení terapie se stav normalizuje. U druhé formy je vznik nezávislý na dávce, jde o ireverzibilní progresivní aplastickou anémii, která se projevuje za 2-4 měsíců, případně i mnohem později po ukončení terapie chloramfenikolem a může končit fatálně. Hlavní příčina je pravděpodobně v imunologických změnách v organismu především při opakované (včetně lokální) léčbě chloramfenikolem. U výrazných dystrofiků může dojít při dlouhodobém podávání ke krvácivým projevům z útlumu bakteriální střevní flóry produkující vitamin K. Projevy neurotoxicity ve formě zrakové nebo sluchové neuritidy. U osob s nedostatkem G-6-P riziko hemofylitické anémie. U novorozenců, zvláště nedonošených "Gray syndrom" (šedá cyanoza) dochází ke kompetici kyslíku chloramfenikolem v molekule hemoglobinu. Příčinou je nedostatečná schopnost jater konjugovat chloramfenikol s kyselinou glukuronovou a dále se zde uplatňuje nevyzrálost tubulárního epitelu ledvin.

Při agresivní léčbě plnými dávkami u celkových infekcí (zvláště tyfu) může vzniknout Jarischova Herxheimerova reakce (endotoxinová reakce).

4.9. Předávkování

Riziko předávkování je hlavně u pacientů s narušenými funkcemi jater a ledvin. Důsledkem zvýšené hladiny chloramfenikolu v krvi ( t.j. u dospělých nad 19 Ţg/ml) je projev útlumu kostní dřeně.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1. Farmakodynamické vlastnosti

Syntetické širokospektré bakteriostatické antibiotikum, jehož použití je vyhrazeno pouze pro těžké infekce vyvolané citlivými mikroby, které nelze léčit jinými, méně toxickými antibiotiky.

Chloramfenikol je velmi dobře účinný na salmonely, yersinie, hemofily, bordetely, gonokoky, meningokoky a anaerobní mikroorganismy; dobře citlivé jsou i brucely, francisely, leptospiry a treponemy, korynebakteria, listerie, bacil anthraxu, aktinomycéty, mykoplazmy a chlamydie a ricketsie. Dále je na chloramfenikol citlivá i většina (60-80% kmenů) gramnegativních tyčinek (Escherichia coli, Enterobacter, Klebsiella, Citrobacter, Proteus, Providencia, Shigella aj.) a enterokoků.

I když jsou streptokoky a pneumokoky na chloramfenikol velmi dobře citlivé, dává se přednost penicilínovým přípravkům. Stafylokoky jsou na chloramfenikol rovněž většinou citlivé (asi 70% kmenů), ale lepších terapeutických výsledků lze obvykle dosáhnout protistafylokokovými antibiotiky (erytromycinem, oxacilinem). Rezistentní jsou většinou indol-pozitivní kmeny protea, Enterobacter spp., Citrobacter spp., Pseudomonas aeruginosa a mykobakteria.

5.2. Farmakokinetické vlastnosti

Po parenterálním podání je ester-chloramfenikoljantaran sodný hydrolyzován tkáňovými enzymy a uvolněný chloramfenikol vytváří hladiny zhruba stejně vysoké jako po podání stejné dávky per os.

Chloramfenikol proniká do cerebrospinálního moku a měřitelné koncentrace jsou v bronchiálním sekretu, plicích, pleurální tekutině, ve žluči, peritoneu,v ascitu, ve slinách, mléku, očním moku a v kostech. Ve tkáních dosahuje zhruba 50% sérové koncentrace. Je vylučován močí, jen asi 5-15% chloramfenikolu se vylučuje v biologicky aktivní formě, zbytek se vylučuje ve formě glukuronidů; množství volného chloramfenikolu však postačí k vytvoření dostatečně účinných koncentrací v moči; během 8 hodin po podání se močí vyloučí 50-65% celkového podaného množství. Biologický poločas chloramfenikolu je 2,5-5 hodin, při anurii až 7 hodin, při jaterní insuficienci 5-13 hodin. Nedialyzuje se při hemodialýze ani při peritoneální dialýze. Účinná látka prochází placentární bariérou, koncentrace v pupečníkové krvi jsou poněkud nižší než v krvi matky. Přestupuje do mateřského mléka (možnost vzniku ikteru u kojenců).

5.3. Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti přípravku

Chloramfenikol se používá již od roku 1948 a dlouholetá celosvětová zkušenost překonala staré a neúplné informace z preklinických studií.

6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1. Seznam pomocných látek

Přípravek neobsahuje žádné pomocné látky.

6.2. Inkompatibility

Nejsou známy.

6.3. Doba použitelnosti

3 roky

6.4 Zvláštní opatření pro uchovávání

Uchovávejte při teplotě do 25° C. Uchovávejte lahvičku v krabičce.

6.5. Druh obalu a velikost balení

Skleněná lahvička s pryžovou zátkou, hliníkovým pertlovacím uzávěrem, krabička.

Lahvička 1x 1 g.

6.6 Návod k použití přípravku, zacházení s ním (a k jeho likvidaci)

K intravenózním, intramuskulárním a subkutánním injekcím po zředění vodou na injekce na příslušný objem.

7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

Valeant Czech Pharma s.r.o., Praha, Česká republika

8. REGISTRAČNÍ ČÍSLO

15 / 168 / 69 - C

9. DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

Datum registrace: 30.9.1969

Datum prodloužení registrace: 21.4.1999

10.DATUM REVIZE TEXTU

29.6.2005


Tyto informace jsou určeny pouze odborníkům. Pokud máte pochybnosti o nějakém léku, prosím, kontaktujte svého lékaře. Nedoporučujeme se řídit informacemi uvedenými na těchto stránkách, mohou být zastaralé a nepřesné.