Carbomedac 10 Mg/ml Koncentrát Pro Přípravu Infuzního Roztok

Kód 0141016 ( )
Registrační číslo 44/ 271/09-C
Název CARBOMEDAC 10 MG/ML KONCENTRÁT PRO PŘÍPRAVU INFUZNÍHO ROZTOK
Režim prodeje na lékařský předpis
Stav registrace registrovaný léčivý přípravek
Držitel registrace MEDEVALE PHARMASERVICES LIMITED, VALE OF BARDSLEY, Německo
ATC klasifikace

nahoru

Varianty

Kód Náz. Forma
0141016 INF CNC SOL 10X100ML Koncentrát pro infuzní roztok, Infuze
0141013 INF CNC SOL 10X15ML Koncentrát pro infuzní roztok, Infuze
0141014 INF CNC SOL 10X45ML Koncentrát pro infuzní roztok, Infuze
0141012 INF CNC SOL 10X5ML Koncentrát pro infuzní roztok, Infuze
0141015 INF CNC SOL 10X60ML Koncentrát pro infuzní roztok, Infuze
0141011 INF CNC SOL 1X100ML Koncentrát pro infuzní roztok, Infuze
0141008 INF CNC SOL 1X15ML Koncentrát pro infuzní roztok, Infuze
0141009 INF CNC SOL 1X45ML Koncentrát pro infuzní roztok, Infuze
0141007 INF CNC SOL 1X5ML Koncentrát pro infuzní roztok, Infuze
0141010 INF CNC SOL 1X60ML Koncentrát pro infuzní roztok, Infuze

nahoru

Příbalový létak CARBOMEDAC 10 MG/ML KONCENTRÁT PRO PŘÍPRAVU INFUZNÍHO ROZTOK

1

Příloha č. 1 k rozhodnutí o změně registrace sp.zn. sukls48923/2012a příloha k sp. zn. sukls48941/2012

Příbalová informace: informace pro uživatele

Carbomedac 10 mg/ml koncentrát pro přípravu infuzního roztoku

Carboplatinum

Přečtěte si pozorně celou příbalovou informaci dříve, než začnete tento přípravek používat, protože obsahuje pro Vás důležité údaje.•

Ponechte si příbalovou informaci pro případ, že si ji budete potřebovat přečíst znovu.

Máte-li jakékoli další otázky, zeptejte se svého lékaře, lékárníka nebo zdravotní sestry.

Tento přípravek byl předepsán výhradně Vám. Nedávejte jej žádné další osobě. Mohl by jí ublížit, a to i tehdy, má-li stejné známky onemocnění jako Vy.

Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři, lékárníkovi nebo zdravotní sestře. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci.

Co naleznete v této příbalové informaci: 1.

Co je Carbomedac a k čemu se používá

2.

Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete Carbomedac používat

3.

Jak se Carbomedac používá

4.

Možné nežádoucí účinky

5.

Jak Carbomedac uchovávat

6.

Obsah balení a další informace

1.

Co je Carbomedac a k čemu se používá

Váš léčivý přípravek se nazývá ‚Carbomedac 10 mg/ml koncentrát pro infuzní roztok‘, ale ve zbývající části této příbalové informace bude nazýván jen ‚Carbomedac‘.

Co je CarbomedacCarbomedac obsahuje carboplatinu, která náleží do skupiny léčivých přípravků známých jakokoordinační sloučeniny platiny, užívaných k léčbě rakoviny.Normálně Vám bude tato infuze podávána v nemocnici.

K čemu se Carbomedac používáCarbomedac je užíván k léčbě některých typů rakoviny vaječníku a plic (karcinomu vaječníku epiteliálního původu, malobuněčného plicního karcinomu).

2.

Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete Carbomedac používat

Nepoužívejte Carbomedac:

jestliže jste alergický(á) na carboplatinu nebo na kteroukoli další složku tohoto přípravku (uvedenou v bodě 6).

jestliže kojíte.

2

jestliže jste alergický(á) na jiný léčivý přípravek, který náleží do skupiny sloučenin obsahujících platinu.

jestliže máte závažné potíže s ledvinami (rychlost glomerulární filtrace < 30 ml/min).

jestliže trpíte nedostatkem krevních buněk (závažnou myelosupresí).

jestliže máte nádor, který krvácí.

Jestliže se na Vás vztahuje jakákoli z výše uvedených podmínek a jestliže jste toto ještě neprojednal(a) se svým lékařem nebo lékárníkem, učiňte to co nejdříve a předtím, než dostanete infuzi přípravku Carbomedac.

Carbomedac je obvykle pacientům podáván v nemocnici. Normálně s tímto lékem nesmíte zacházet. Bude Vám jej podávat váš lékař, a bude Vás během léčby a po ní pozorně a opakovaně sledovat. Obvykle Vám budou provedeny před každým podáním krevní testy.

Upozornění a opatřeníPřed použitím přípravku Carbomedac se poraďte se svým lékařem, lékárníkem nebo zdravotní sestrou•

jestliže jste těhotná nebo jestliže je možné, že byste mohla být těhotná.

jestliže je pravděpodobné, že budete užívat alkohol během léčby touto infuzí.

Pokud trpíte poruchami funkce ledvin, účinky carboplatiny na systém krvetvorby jsou ve srovnání s pacienty s normální funkcí ledvin zesílené a prodloužené. Pokud je funkce vašich ledvin porušená, váš lékař Vás bude potřebovat sledovat pravidelněji.

Jestliže se na Vás vztahuje jakákoli z výše uvedených podmínek a jestliže jste toto ještě neprojednal(a) se svým lékařem nebo lékárníkem, učiňte to co nejdříve a předtím, než dostanete infuzi přípravku Carbomedac.

Další léčivé přípravky a CarbomedacInformujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte, které jste v nedávné době užíval(a) nebo které možná budete užívat.

Informujte svého lékaře, pokud užíváte jakékoli z následujících léků, jelikož tyto mohou ovlivňovat působení přípravku Carbomedac:•

jiné léky, o kterých je známo, že mohou poškodit ledviny;

chelatační činidla (látky, které jsou schopny se chemicky vázat na carboplatinu);

fenytoin (lék na léčbu epilepsie).

Těhotenství, kojení a fertilitaPokud jste těhotná nebo kojíte, domníváte se, že můžete být těhotná, nebo plánujete otěhotnět, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem dříve, než začnete tento přípravek užívat.

TěhotenstvíBěhem těhotenství nesmíte podstoupit léčbu přípravkem Carbomedac, ledaže by tak váš lékař jednoznačně rozhodl. Pokud dostáváte léčbu přípravkem Carbomedac během těhotenství, projednejte se svým lékařem možná rizika účinků na vaše nenarozené dítě.Ženy v plodném věku musí před zahájením léčby přípravkem Carbomedac i během ní používat účinnou metodu antikoncepce. Pokud během léčby přípravkem Carbomedac dojde k otěhotnění, doporučuje se genetické poradenství, protože Carbomedac může způsobit genetické poškození.

3

KojeníNení známo, zda je carboplatina vylučována v mateřském mléce. Z tohoto důvodu byste během léčby přípravkem Carbomedac neměla kojit.

FertilitaCarbomedac může způsobit genetické poškození. Mužům léčeným přípravkem Carbomedac se nedoporučuje během léčby a ještě 6 měsíců po ní počít dítě. Z důvodu možné ireverzibilní neplodnosti by měli muži vyhledat konzultaci o uchování spermií před zahájením léčby.

Řízení dopravních prostředků a obsluha strojůCarboplatina může způsobit pocit nevolnosti a zvracení, a tím nepřímo zhoršit schopnost řídit a obsluhovat stroje.

3.

Jak se Carbomedac používá

Vaše infuze Vám bude vždy podána vaším lékařem. Je obvykle podávána nitrožilně (intravenózně) pomocí pomalé infuze (kapání do žíly), a její podání bude obvykle trvat 15 až 60 minut. Máte-li jakékoli další otázky, zeptejte se lékaře, který Vám infuzi bude podávat nebo podával.

Vaše dávka bude záviset na vaší výšce a váze, funkci vašeho systému krvetvorby a funkci vašich ledvin. Nejvhodnější dávku pro Vás bude volit váš lékař. Infuze bude obvykle před použitím naředěna.

DospělíDoporučená dávka je 400 mg/m² plochy vašeho tělesného povrchu (vypočítané na základě vaší výšky a váhy).

Starší pacientiMohou být užívány doporučené dávky pro dospělé, lékař však může zvolit jinou dávku.

Potíže s ledvinamiPokud trpíte potížemi s ledvinami, Váš lékař bude moci dávku snížit a bude moci provádět časté krevní testy, jakož i sledovat vaši funkci ledvin.

Použití u dětí a dospívajícíchU dětí nebyla carboplatina užívána v dostatečném množství případů na to, aby mohlo být doporučeno zvláštní dávkování.

Je možné, že budete trpět nevolností nebo zvracením během vaší léčby přípravkem Carbomedac. Váš lékař Vám bude moci dát jiný lék na zmírnění těchto účinků předtím, než zahájíte léčbu přípravkem Carbomedac.

Mezi jednotlivými dávkami přípravku Carbomedac bude obvykle přestávka trvající čtyři týdny. Váš lékař bude chtít provést určité krevní testy každý týden poté, co Vám podá Carbomedac, aby pro Vás mohl stanovit správné příští dávkování.

Jestliže jste dostal(a) více přípravku Carbomedac, než jste měl(a)Je nepravděpodobné, že Vám bude podáno v infuzi příliš mnoho přípravku. Pokud by však k takové události došlo, mohly by se u Vás projevit myelosuprese (potlačení tvorby krevních buněk v kostní dřeni)

4

a potíže s ledvinami a játry. Máte-li obavy, že Vám bylo podáno příliš mnoho přípravku, a nebo máte-li jakékoli otázky týkající se podávané dávky, obraťte se na lékaře, který Vám váš lék podává.

Jestliže jste vynechal(a) dávku přípravku CarbomedacJe nepravděpodobné, že vynecháte dávku vašeho léku, protože váš lékař bude mít pokyny týkající se toho, kdy Vám má váš lék podávat. Jestliže si myslíte, že jste vynechal/a dávku, obraťte se prosím na svého lékaře.

Jestliže jste přestal(a) používat CarbomedacO ukončení léčby přípravkem Carbomedac obvykle rozhodne Váš lékař.Máte-li jakékoli další otázky týkající se užívání tohoto přípravku, zeptejte se svého lékaře, lékárníka nebo zdravotní sestry.

4.

Možné nežádoucí účinky

Podobně jako všechny léky může mít i přípravek Carbomedac nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.

Důležité nežádoucí účinky nebo příznaky, kterým je třeba věnovat pozornost – a jak postupovat v případě, že se u Vás vyskytnou

Pokud se domníváte, že se u Vás vyskytl kterýkoli z následujících nežádoucích účinků nebo příznaků, kontaktujte prosím ihned svého lékaře.

Velmi časté nežádoucí účinky (postihující více než 1 osobu z 10):

snížení počtu bílých krvinek (zvyšuje se tím pravděpodobnost infekce)

chudokrevnost (stav, při kterém je snížen počet červených krvinek, což může způsobit bledost kůže a slabost nebo dušnost)

snížení počtu krevních destiček (zvyšuje se tím riziko krvácení nebo vzniku podlitin)

lehká ztráta sluchu

nevolnost (nauzea) nebo zvracení

Časté nežádoucí účinky (postihující méně než 1 osobu z 10):

neobvyklé pohmožděniny nebo krvácení (např. krvácení z dásní, krev v moči nebo ve zvratcích nebo vznik neočekávaných podlitin či prasklých cév (prasklé žilky))

průjem, zácpa, bolest v ústech, zánět sliznic

alergické reakce zahrnující vyrážku, svědění, zvýšenou teplotu

zvonění v uších (tinitus)

brnění a mravenčení

Méně časté nežádoucí účinky (postihující méně než 1 osobu ze 100):

infekce (možnými známkami infekce jsou např. bolest v krku, horečka, zimnice)

příznaky centrální nervové soustavy často spojené s lékem, který možná budete užívat proti nevolnosti nebo zvracení

horečka a zimnice bez známek infekce

zarudnutí, otok a bolest nebo odumřelá kůže kolem místa vpichu infuze (reakce na místě vpichu infuze)

5

Vzácné nežádoucí účinky (postihující méně než 1 osobu z 1000):

pocit, kdy se člověk necítí dobře s horečkou způsobenou nízkým počtem bílých krvinek (febrilní neutropenie)

život ohrožující infekce a krvácení

závažná alergická reakce (anafylaxe). Výskyt tohoto druhu reakce je nejpravděpodobnější během několika minut po použití přípravku Carbomedac. Příznaky závažné alergické reakce zahrnují náhlé sípání nebo pocit tísně na hrudi, otok očních víček, obličeje nebo rtů, vyrážka, svědění, horečka.

přechodná ztráta zraku

Velmi vzácné nežádoucí účinky (postihující méně než 1 osobu z 10 000):

srdeční selhání, ucpání srdečních cév

krvácení do mozku, což může způsobit mrtvici nebo ztrátu vědomí

Další možné nežádoucí účinky

Pokud se domníváte, že se u Vás vyskytl kterýkoli z následujících nežádoucích účinků nebo příznaků, kontaktujte prosím co nejdříve svého lékaře.

Velmi časté nežádoucí účinky (postihující více než 1 osobu z 10):

neobvyklé pocity únavy nebo slabosti

bolest břicha

Časté nežádoucí účinky (postihující méně než 1 osobu z 10):

ztráta vlasů

pocit, kdy se člověk necítí dobře

Vzácné nežádoucí účinky (postihující méně než 1 osobu z 1000):

změny chuti

ztráta chuti k jídlu

Velmi vzácné nežádoucí účinky (postihující méně než 1 osobu z 10 000):

vysoký krevní tlak

Určité jiné nežádoucí účinky může zjistit pouze Váš lékař, patří k nim:

Velmi časté nežádoucí účinky (postihující více než 1 osobu z 10):

zvýšení hladin kreatininu a močoviny v krvi

zvýšené hladiny kyseliny močové v krvi, což může vést ke dně

abnormální hladiny jaterních enzymů

snížení hladin solí v krvi, což se většinou vyskytuje bez klinických známek či příznaků

Časté nežádoucí účinky (postihující méně než 1 osobu z 10):

snížená funkce ledvin

Méně časté nežádoucí účinky (postihující méně než 1 osobu ze 100):

byly hlášeny sekundární zhoubné nádory (nádory vyskytující se po chemoterapii)

Vzácné nežádoucí účinky (postihující méně než 1 osobu z 1000):

snížená funkce jater, poškození nebo odumření jaterních buněk.

6

hemolyticko-uremický syndrom (onemocnění charakterizované akutním selháním ledvin, sníženým počtem červených krvinek [mikroangiopatická hemolytická anémie] a nízkým počtem krevních destiček).

Velmi vzácné nežádoucí účinky (postihující méně než 1 osobu z 10 000):

byla hlášena promyelocytická leukémie (rakovina krve a kostní dřeně) 6 let po monoterapii a radiační léčbě

Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři, lékárníkovi nebo zdravotní sestře. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci.

5.

Jak Carbomedac uchovávat

O uchovávání vašeho léku nebudete požádán/a. Lék Vám bude přinesen připravený k okamžitému použití. Pro uchovávání tohoto léku během podávání nejsou žádné zvláštní podmínky.

Váš lékař nebo lékárník zajistí, aby byl Carbomedac uchováván mimo dohled a dosah dětí.

Váš lékař nebo lékárník zajistí, aby Vám přípravek Carbomedac nebyl podáván po uplynutí doby použitelnosti, uvedené na štítku za písmeny EXP. Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce. Váš lékař nebo lékárník mají zajistit, aby byla injekční lahvička uchovávána ve vnější krabičce, aby byl přípravek chráněn před světlem, při teplotě pod 25 °C. Carbomedac musí být chráněn před mrazem.

V případě míchání s jinými roztoky má být roztok použit okamžitě nebo může být uchováván po dobu kratší než 24 hodin při teplotě 2 – 8 °C. Váš lékař nebo lékárník zajistí, aby byly tyto požadavky pro uchovávání splněny.

Nevyhazujte žádné léčivé přípravky do odpadních vod nebo domácího odpadu. Váš lékař nebo lékárník zlikvidují léky, které již nepoužívají. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí.

6.

Obsah balení a další informace

Co Carbomedac obsahuje

Léčivou látkou je carboplatina.

Pomocnou látkou je voda na injekce.

Jak Carbomedac vypadá a co obsahuje toto baleníCarbomedac je čirý bezbarvý až slabě žlutý roztok.Jeden ml obsahuje carboplatinum 10 mg.

Jedna injekční lahvička s 5 ml koncentrátu obsahuje carboplatinum 50 mg.Jedna injekční lahvička s 15 ml koncentrátu obsahuje carboplatinum 150 mg.Jedna injekční lahvička s 45 ml koncentrátu obsahuje carboplatinum 450 mg.Jedna injekční lahvička s 60 ml koncentrátu obsahuje carboplatinum 600 mg.Jedna injekční lahvička se 100 ml koncentrátu obsahuje carboplatinum 1000 mg.

Balení obsahují 1 nebo 10 injekčních lahviček.

7

Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.

Držitel rozhodnutí o registraci a výrobcemedacGesellschaft für klinischeSpezialpräparate mbHFehlandtstr. 320354 HamburgNěmeckoTelefon: +49 4103 8006-0Fax: +49 4103 8006-100

Místo výroby Theaterstr. 622880 WedelNěmeckoTelefon: +49 4103 8006-0Fax: +49 4103 8006-100

Tento léčivý přípravek je v členských zemích EHP schválen pod těmito názvy:Česká republika

Carbomedac 10 mg/ml koncentrát pro přípravu infuzního roztoku

Dánsko

Carbomedac

Maďarsko

Carbomedac 10 mg/ml koncentrátum oldatos infúzióhoz

Německo

Carbomedac 10 mg/ml Konzentrat zur Herstellung einer Infusionslösung

Norsko

Carbomedac 10 mg/ml konsentrat til infusjonsvæske

Polsko

Carbomedac

Portugalsko

Carbomedac 10 mg/ml concentrado para solução para perfusão

Slovenská republika

Carbomedac 10 mg/ml infúzny koncentrát

Slovinsko

Carbomedac 10 mg/ml koncentrat za raztopino za infundiranje

Švédsko

Carbomedac 10 mg/ml koncentrat till infusionsvätska, lösning

Velká Británie

Carboplatin 10 mg/ml concentrate for solution for infusion

Tato příbalová informace byla naposledy revidována: 27.4.2012.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------Následující informace jsou určeny pouze pro zdravotnické pracovníky:

Používání/zacházení

Carboplatina je mutagenní a potenciálně kancerogenní látka. Během její přípravy a podávání musí být učiněna opatření pro bezpečné zacházení s nebezpečnými látkami. Příprava musí být provedena vyškoleným personálem používajícím příslušné ochranné rukavice, jednorázové pláště a masky.

Carboplatina by neměla být používána se zařízeními obsahujícími aluminium (např. infuzními sety, injekčními stříkačkami a jehlami), jelikož carboplatina reaguje s aluminiem. Toto může vést k precipitaci a takto snížit antineoplastickou aktivitu.

8

Doba použitelnosti po otevření obalu a přípravě infuzního roztoku připraveného k použití:Chemická a fyzikální stabilita při použití byla prokázána v infuzním roztoku glukózy 50 mg/ml (5 %) po dobu 72 hodin při pokojové teplotě a v infuzním roztoku chloridu sodného 9 mg/ml (0,9 %) po dobu 24 hodin mezi 2 až 8 °C, pokud jsou tyto při uchování chráněny před světlem. Nicméně se doporučuje použít infuzní roztok připravený s infuzním roztokem chloridu sodného 9 mg/ml (0.9 %) bezprostředně po rekonstituci.

Z mikrobiologického hlediska by měl být přípravek použit okamžitě. Není-li použit okamžitě, jsou doba a podmínky uchovávání během použití a před použitím odpovědností uživatele, a normálně by doba uchovávání neměla přesáhnout 24 hodin při teplotě 2 až 8 °C, pokud rekonstituce/naředění neproběhly za kontrolovaných a validovaných aseptických podmínek.

Ředění:Přípravek může být naředěn infuzním roztokem glukózy 50 mg/ml (5 %) na koncentraci mezi 0,4 –2 mg/ml nebo infuzním roztokem chloridu sodného 9 mg/ml (0,9 %) na koncentraci 2 mg/ml.

LikvidaceVšechen nepoužitý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky.


nahoru

Souhrn údajů o léku (SPC)

1

Příloha č. 2 k rozhodnutí o změně registrace sp.zn. sukls48923/2012a příloha k sp. zn. sukls48941/2012; sukls181798/2009

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

1.

NÁZEV PŘÍPRAVKU

Carbomedac 10 mg/ml koncentrát pro přípravu infuzního roztoku

2.

KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

Jeden ml obsahuje carboplatinum 10 mg.

Jedna injekční lahvička s 5 ml koncentrátu pro přípravu infuzního roztoku obsahuje carboplatinum 50 mg.Jedna injekční lahvička s 15 ml koncentrátu pro přípravu infuzního roztoku obsahuje carboplatinum 150 mg.Jedna injekční lahvička s 45 ml koncentrátu pro přípravu infuzního roztoku obsahuje carboplatinum 450 mg.Jedna injekční lahvička s 60 ml koncentrátu pro přípravu infuzního roztoku obsahuje carboplatinum 600 mg.Jedna injekční lahvička se 100 ml koncentrátu pro přípravu infuzního roztoku obsahuje carboplatinum 1000 mg.

Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.

3.

LÉKOVÁ FORMA

Koncentrát pro přípravu infuzního roztoku.

Carbomedac 10 mg/ml koncentrát pro přípravu infuzního roztoku je čirý, bezbarvý až slabě žlutý roztok.

4.

KLINICKÉ ÚDAJE

4.1

Terapeutické indikace

Carbomedac koncentrát pro přípravu infuzního roztoku je indikován, buď samostatně nebo v kombinaci s jinými antineoplastickými léčivými přípravky, pro léčbu následujících maligních nádorů:

-

pokročilý ovariální karcinom epiteliálního původu;

a. léčba první volby,b. léčba druhé volby v případě, že jiné typy léčby selhaly.

-

malobuněčný plicní karcinom.

2

4.2

Dávkování a způsob podání

Carboplatina je určena pouze pro intravenózní podání. Doporučené dávkování carboplatiny u dříve neléčených dospělých pacientů s normální funkcí ledvin je 400 mg/m² v podobě jednorázové intravenózní dávky podané infuzí trvající 15 až 60 minut. Alternativně lze použít níže uvedenou Calvertovu rovnici:Dávka (mg) = cílová hodnota AUC (mg/ml x min) x [GFR ml/min + 25]

Cílová hodnota AUC

Plánovaná chemoterapie

Předchozí léčba

5 – 7 mg/ml min

monoterapie

dříve neléčený

carboplatina

4 – 6 mg/ml min

monoterapie

dříve léčený

carboplatina

4 – 6 mg/ml min

carboplatina plus

dříve neléčený

cyklofosfamid

Poznámka: Jestliže je celková dávka carboplatiny vypočítaná pomocí Calvertovy rovnice, výsledek je vyjádřen v mg, nikoli v mg/m².

Calvertova rovnice se nemá používat u pacientů, kteří podstoupili extenzivní premedikaci následujícími léčebnými režimy:- mitomycinem C,- deriváty nitrosomočoviny,- kombinovanou léčbou doxorubicinem/cyklofosfamidem/cisplatinou,- kombinovanou léčbou 5 nebo více přípravky,- radioterapií ≥ 4500 rad zaměřenou na oblast o ploše 20 x 20 cm nebo na více než jednu oblast.

Léčba carboplatinou má být zastavena v případě nereagujícího nádoru, progresivního onemocnění a/nebo výskytu netolerovatelných nežádoucích účinků.

Léčba nemá být opakována dříve než za čtyři týdny po předchozím cyklu léčby carboplatinou a/nebo dříve, než počet neutrofilů dosáhne nejméně 2000 buněk/mm³ a počet krevních destiček nejméně 100 000 buněk/mm³.

Doporučuje se snížit počáteční dávkování o 20 – 25% u pacientů, kteří vykazují rizikové faktory jako například předcházející myelosupresivní léčbu a nízké hodnoty stavu tělesné výkonnosti (ECOG-Zubrod 2 – 4 nebo Karnofsky index menší než 80).

Pro následné úpravy dávkování se doporučuje, aby byl stanoven největší pokles (nadir) hematologických hodnot, a to vyšetřením krevního obrazu jednou týdně během prvních cyklů léčby carboplatinou

Poruchy renální funkcePacienti s hodnotami clearance kreatininu nižšími než 60 ml/min vykazují zvýšené riziko vývoje myelosuprese.Optimální použití carboplatiny u pacientů trpících poškozením renální funkce vyžaduje adekvátní úpravu dávkování a časté monitorování jak nadiru hematologických hodnot, tak renální funkce. Carboplatina nesmí být vůbec podávána v případě, že je rychlost glomerulární filtrace < 30 ml/min.

3

Kombinovaná léčbaOptimální použití carboplatiny v kombinaci s jinými myeolosupresivními přípravky vyžaduje úpravu dávkování podle režimu a časového rozvrhu léčby, které budou přijaty.

Pediatrická populaceJelikož nejsou dostupné dostatečné zkušenosti s podáváním carboplatiny u dětí, nelze dát žádná doporučení ohledně režimu dávkování.

Starší pacientiJe možné, že bude nutné upravit dávkování, buď na začátku, nebo později, s ohledem na fyzický stav pacienta.

Ředění a rekonstituceViz bod 6.6.

4.3

Kontraindikace

Carbomedac nesmí být užíván:-

u pacientů s hypersenzitivitou na carboplatinu a/nebo jiné sloučeniny obsahující platinu;

-

při kojení (viz bod 4.6);

-

u pacientů s preexistujícím závažným postižením ledvin (rychlost glomerulární filtrace < 30 ml/min);

-

u pacientů se závažnou myelosupresí;

-

u pacientů s krvácejícími nádory.

4.4

Zvláštní upozornění a opatření pro použití

Upozornění

Carboplatina má být podávána odborníky se zkušenostmi v používání antineoplastické léčby.

Myelosuprese způsobená carboplatinou úzce souvisí s renální clearance carboplatiny. U pacientů s abnormální funkcí ledvin nebo u pacientů podstupujících konkomitantní léčbu jinými léky s nefrotoxickým potenciálem je pravděpodobné, že u nich myelotoxicita bude závažnější a prodloužená. Z tohoto důvodu mají být parametry renální funkce pečlivě hodnoceny před zahájením léčby i během ní. Za normálních okolností nemají být cykly léčby carboplatinou opakovány častěji než jednou měsíčně. Po podání carboplatiny se vyskytují trombocytopenie, leukopenie a anémie. Doporučuje se, aby byla provedena častá vyšetření krevního obrazu během celé léčby carboplatinou, a po jejím ukončení. Kombinovaná léčba carboplatinou s jinými myelosupresivními látkami musí být velmi pečlivě plánovaná vzhledem k dávkování a časovému rozvrhu za účelem minimalizace aditivních účinků. Je možné, že u pacientů trpících závažnou myelosupresí bude nutná podpůrná transfuzní léčba.

Carboplatina může vyvolat nauzeu a zvracení. Pro snížení incidence a intenzity těchto účinků byla jako užitečná hlášena premedikace antiemetiky. Při léčbě carboplatinou se může vyskytnout postižení funkce ledvin a jater.

Velmi vysoké dávky carboplatiny (> 5 krát vyšší než doporučená dávka při samostatné léčbě) vedly k závažným abnormalitám funkce ledvin a jater. Přestože nebyly shromážděny klinické důkazy týkající se aditivní nefrotoxicity, doporučuje se, aby nebyla carboplatina kombinována s aminoglykosidy nebo s jinými nefrotoxickými látkami.

4

Zřídka byly hlášeny alergické reakce na carboplatinu, jako např. erytematózní vyrážka, horečka bez zřejmé příčiny nebo pruritus. Ve vzácných případech se vyskytly anafylaxe, angioedém a anafyloktoidní reakce zahrnující bronchospasmus, kopřivku a edém obličeje. Tyto reakce jsou podobné reakcím pozorovaným po podávání jiných přípravků obsahujících platinu a mohou se dostavit během několika minut. Výskyt alergických reakcí může být zvýšen v souvislosti s předchozí expozicí léčbě platinou; alergické reakce však byly zaznamenány i během počáteční expozice carboplatině. Pacienti mají být pečlivě sledováni pro možnost výskytu alergických reakcí a má jim být poskytnuta náležitá podpůrná léčba.

Kancerogenní potenciál carboplatiny nebyl studován, ale přípravky, které mají podobné mechanismy působení a mutagenicitu, byly hlášeny jako kancerogenní.

Pediatrická populaceBezpečnost a účinnost podávání carboplatiny u dětí nebyly prokázány.

Opatření

Má být pozorně sledován krevní obraz a vyšetřovány funkce ledvin a jater. Pro následné úpravy dávkování se doporučuje, aby byl stanoven největší pokles (nadir) hematologických hodnot, a to vyšetřením krevního obrazu před začátkem terapie a poté jednou týdně.

Také mají být prováděna pravidelná neurologická hodnocení.

4.5

Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

U pacientů podstupujících konkomitantní léčbu s jinými nefrotoxickými přípravky je pravděpodobné, že u nich myelotoxicita bude závažnější a prodloužená. Používání carboplatiny s aminoglykosidy nebo s jinými nefrotoxickými látkami se nedoporučuje.

Nemá se souběžně podávat carboplatincarboplatina a chelatačních činidla, neboť to může teoreticky vést ke snížení antineoplastického účinku carboplatiny. Nicméně v pokusech na zvířatech nebo při klinickém použití nebyl ovlivněn antineoplastický účinek carboplatiny diethyl-dithiokarbamátem.

V případě souběžného podávání carboplatiny a fenytoinu byly zaznamenány snížené hladiny fenytoinu v séru. Toto může vést ke znovuobnovení epileptických záchvatů a vyžadovat zvýšení dávkování fenytoinu.

4.6

Fertilita, těhotenství a kojení

TěhotenstvíBezpečné užívání carboplatiny během těhotenství nebylo potvrzeno: carboplatina byla prokázána jako embryotoxická a teratogenní u potkanů. Pokud je carboplatina používána během těhotenství, pacientka má být obeznámena s potenciálním rizikem pro plod. Ženám ve fertilním věku se má doporučit, aby neotěhotněly.

Carboplatina byla prokázána jako mutagenní in vivo a in vitro. Ženám, které jsou těhotné nebo které otěhotní během léčby, má být poskytnuto genetické poradenství.

KojeníNení známo, zda je carboplatina vylučována v mateřském mléce u lidí. Během léčby carboplatinou by mělo být kojení přerušeno.

5

FertilitaCarboplatina je genotoxická. Mužům léčeným carboplatinou se tudíž doporučuje, aby nepočali dítě během a ještě až 6 měsíců po léčbě, a aby vyhledali konzultaci o uchování spermií před zahájením léčby z důvodu možné ireverzibilní infertility v důsledku léčby carboplatinou.

4.7

Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Carboplatina může způsobit nauzeu a zvracení, a tím nepřímo zhoršit schopnost řídit a obsluhovat stroje.

4.8

Nežádoucí účinky

Níže uvedené incidence nežádoucích účinků jsou založeny na kumulativních údajích získaných u rozsáhlé skupiny pacientů s různými premedikačními prognostickými rysy.

Bylo použito následujících vyjadřování frekvence:• Velmi časté (≥ 1/10)• Časté (≥ 1/100, < 1/10)• Méně časté (≥ 1/1 000, < 1/100)• Vzácné (≥ 1/10 000, < 1/1 000)• Velmi vzácné (< 1/10 000), není známo (z dostupných údajů nelze určit)

Novotvary benigní, maligní a blíže neurčené (zahrnující cysty a polypy)Méně časté: Po podávání carboplatiny jako samostatného přípravku nebo jako součásti kombinované léčby byly hlášeny sekundární malignity (příčinná souvislost nebyla prokázána).Velmi vzácné: Byl hlášen výskyt akutní promyelocytické leukémie 6 let po monoterapii carboplatinou a předchozí radioterapii.

Poruchy krve a lymfatického systémuVelmi časté: Myelosuprese představuje toxicitu omezující dávku carboplatiny. Myelosuprese může být závažnější a prodloužená u pacientů s postiženou funkcí ledvin, extenzivní předchozí léčbou, nízkým stavem tělesné výkonnosti, a ve věku nad 65 let. Myelosupresi také zhoršuje léčba kombinující carboplatinu a jiné myelosupresivní přípravky. Pokud je carboplatina užívána v monoterapii a podle doporučených dávkování a frekvencí dávek, myelosuprese je obvykle reverzibilní a není kumulativní. Při maximálních tolerovaných dávkách carboplatiny podávané v monoterapii se trombocytopenie s nejnižšími hodnotami (nadirem) počtu krevních destiček méně než 50 x 109/l vyskytuje u přibližně jedné třetiny pacientů. Nejnižší hodnoty (nadir) počtu krevních destiček se obvykle projevují mezi dny 14 a 21, a k návratu k normálním hodnotám dochází během 35 dnů od zahájení léčby. U přibližně 20 % pacientů se také vyskytla leukopenie, ale v tomto případě může být návrat k normálním hodnotám ode dne nejnižší hodnoty - nadiru (den 14 – 28) pomalejší a obvykle se dostaví během 42 dnů od počátku léčby. U přibližně jedné pětiny pacientů se vyskytuje neutropenie s hodnotami počtu granulocytů méně než 1 x 109/l. U 48 % pacientů s normálními základními hodnotami byly zjištěny hodnoty hemoglobinu méně než 9,5 mg/100 ml. Anémie se vyskytuje často a může být kumulativní.Časté: Byly také hlášeny hemoragické komplikace, obvykle mírné.Méně časté: Příležitostně byly hlášeny infekční komplikace.Vzácné: Byly hlášeny případy febrilní neutropenie. Vyskytly se ojedinělé případy života ohrožujících infekcí a krvácení.

Poruchy ledvin a močových cestVelmi časté: U pacientů užívajících carboplatinu renální toxicita obvykle neomezuje dávku, ani nevyžaduje preventivní opatření jako např. hydrataci vysokým objemem tekutin nebo forsírovanou

6

diurézu. Nicméně se může vyskytnout zvýšená koncentrace urey v krvi nebo zvýšené hodnoty kreatininu v séru. Časté: Může se také vyskytnout porucha funkce ledvin, definovaná snížením clearance kreatininu na méně než 60 ml/min. Incidence a závažnost nefrotoxicity mohou být zvýšené u pacientů, kteří trpěli poruchou funkce ledvin před léčbou carboplatinou. Není zřejmé, zda tento účinek může být zrušen příslušným programem hydratace, avšak v případě středně závažné změny renální funkce (clearance kreatininu 30 – 59 ml/min) je nutné omezení dávkování nebo přerušení léčby. U pacientů s clearance kreatininu < 30 ml/min je carboplatina kontraindikována.

Poruchy metabolismu a výživyVelmi časté: Po léčbě carboplatinou byly hlášeny snížené hodnoty elektrolytů (sodíku, hořčíku, draslíku a vápníku) v séru; tyto poklesy však nebyly hlášeny jako natolik závažné, aby vedly k výskytu klinických příznaků nebo symptomů.Vzácné: Byly hlášeny případy hyponatrémie.

Gastrointestinální poruchyVelmi časté: U přibližně jedné čtvrtiny pacientů dostávajících carboplatinu se vyskytuje nauzea bez zvracení; zvracení bylo zaznamenáno u více než poloviny pacientů dostávajících carboplatinu, a přibližně jedna třetina těchto pacientů trpí silným dávením. Nauzea a zvracení obvykle ustupují během 24 hodin po léčbě a obvykle reagují na antiemetické přípravky (pomocí kterých je také možné výskytu nauzey a zvracení předejít). U čtvrtiny pacientů se žádná nauzea nebo zvracení neprojevuje. Pouze u 1 % pacientů bylo zjištěno zvracení, které nemohlo být kontrolováno léky. Zdá se, že zvracení se vyskytuje častěji u pacientů, kteří podstoupili předchozí léčbu, zvláště u pacientů premedikovaných cisplatinou. U 17 % pacientů se vyskytly bolestivé gastrointestinální poruchy. Časté: Průjem (6 %), zácpa (4 %), mukozitida.Vzácné: Změna chuti. Byly hlášeny případy anorexie.

Poruchy imunitního systémuČasté: Alergické reakce na carboplatinu, jako např. kožní vyrážka, kopřivka, erytém, horečka bez zřejmé příčiny nebo pruritus, byly hlášeny u méně než 2 % pacientů.Vzácné: Byl zaznamenán výskyt anafylaxe, anafylaktického šoku, angioedému a anafyloktoidních reakcí, včetně bronchospasmu, kopřivky a edému obličeje (viz 4.4).

Poruchy ucha a labyrintuVelmi časté: U 15 % pacientů léčených carboplatinou bylo hlášeno subklinické snížení ostrosti sluchu, spočívající v audiogramem zjištěné ztrátě sluchu na vysokých frekvencích (4000 – 8000 Hz).Časté: Klinické příznaky, projevující se ve většině případů jako tinitus, jsou přítomné pouze u 1 % pacientů. U pacientů, kteří byli v minulosti léčeni cisplatinou a u kterých se ve spojení s touto léčbou vyvinula ztráta sluchu, může tato porucha sluchu přetrvávat nebo se zhoršit. Výskyt klinicky významné ztráty sluchu byl hlášen u pediatrických pacientů, kterým byla carboplatinv kombinaci s jinými ototoxickými přípravky podávána carboplatina v dávkách vyšších než jsou doporučené dávky.

Poruchy nervového systémuČasté: Incidence periferních neuropatií po léčbě carboplatinou je 6 %. U většiny pacientů je neurotoxicita omezena na parestézii a snížené hluboké šlachové reflexy. Frekvence a intenzita tohoto nežádoucího účinku jsou zvýšené u starších pacientů a u pacientů dříve léčených cisplatinou. Parestézie přítomná před zahájením léčby carboplatinou, zvláště je-li spojená s předchozí léčbou cisplatinou, může během léčby carboplatinou přetrvat nebo se zhoršit.Méně časté: Byly hlášeny příznaky postižení centrálního nervového systému, nicméně se zdá, že jsou často spojeny s konkomitantní antiemetickou léčbou.

7

Poruchy okaVzácné: Přechodné vizuální poruchy, které někdy zahrnují přechodnou ztrátu zraku, byly u léčby platinou hlášeny zřídka. Toto je obvykle spojováno s léčbou vysokými dávkami u pacientů s postižením ledvin.

Srdeční poruchyVelmi vzácné: V ojedinělých případech byly hlášeny kardiovaskulární příhody (srdeční selhání, embolie), jakož i cerebrovaskulární příhody (apoplexie); příčinná souvislost s carboplatinou nebyla stanovena. Byly hlášeny ojedinělé případy hypertenze.

Poruchy jater a žlučových cestVelmi časté: U přibližně jedné třetiny pacientů s normálními základními hodnotami jaterních funkcí léčených carboplatinou byly hlášeny abnormality jaterních funkcí (obvykle mírné až středně závažné). Hladina alkalické fosfatázy je zvýšená častěji než hladina AST (SGOT), ALT (SGPT) nebo celkový bilirubin. Většina těchto abnormalit během průběhu léčby spontánně ustoupí.Vzácné: Po podávání vyšších než doporučených dávek carboplatiny byla hlášena závažná jaterní dysfunkce (včetně akutní nekrózy jater).

Poruchy kůže a podkožní tkáněČasté: Alopecie.

Celkové poruchy a reakce v místě aplikaceVelmi časté: U přibližně jedné čtvrtiny pacientů je zaznamenána hyperurikémie. Sérové hladiny kyseliny močové mohou být sníženy allopurinolem. Astenie.Časté: Malátnost.Méně časté: Horečka a zimnice bez zřejmé infekce, reakce v místě vpichu injekce, jako např. bolest, erytém, otok, kopřivka a nekróza.Vzácné: Hemolyticko-uremický syndrom.

4.9

Předávkování

Příznaky předávkováníBěhem studií fáze I byla carboplatina podávána intravenózně v dávkách až do 1600 mg/m² na jeden léčebný cyklus. Při tomto dávkování byly zaznamenány život ohrožující hematologické nežádoucí účinky s granulocytopenií, trombocytopenií a anémií. Nejnižší hodnoty (nadiry) počtu granulocytů, trombocytů a hladiny hemoglobinu byly zaznamenány mezi dny 9 – 25 (medián: dny 12 – 17). Počet granulocytů dosáhl hodnot ≥ 500/μl po 8 – 14 dnech (medián: 11), a počet trombocytů dosáhl hodnot ≥ 25 000/μl po 3 – 8 dnech (medián: 7). Vyskytly se také následující nehematologické nežádoucí účinky: poruchy renální funkce s 50 % poklesem rychlosti glomerulární filtrace, neuropatie, ototoxicita, ztráta zraku, hyperbilirubinémie, mukozitida, průjem, nauzea a zvracení s bolestí hlavy, erytém, a závažná infekce. Poruchy sluchu byly ve většině případů přechodné a reverzibilní.

Léčba předávkováníNeexistuje žádné známé antidotum proti předávkování carboplatinou. Očekávané komplikace připředávkování by byly spojené s myelosupresí jakož i s poruchami hepatické a renální funkce. Účinnými opatřeními pro kontrolu hematologických nežádoucích účinků mohou být transplantace kostní dřeně a transfuze (trombocytů, krve).

5.

FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1

Farmakodynamické vlastnosti

8

Farmakoterapeutická skupina: Sloučeniny platiny, ATC kód: L01XA02.

Carboplatina je antineoplastickum. Byla dokázána její aktivita proti několika buněčným liniím myších a lidských buněk.

Carboplatina má podobné biochemické vlastnosti jako cisplatina, tedy vytváří převážně meziřetězcové a vnitrořetězcové můstky na DNA. Carboplatina prokázala aktivitu srovnatelnou s cisplatinou proti velké řadě nádorů bez ohledu na místo implantace. Techniky alkalické eluce a DNA binding studie prokázaly kvalitativně podobné způsoby působení carboplatiny a cisplatiny. Jako cisplatina, carboplatina indukuje změny v konformaci superšroubovice DNA, což konzistentní s "DNA shortening effect", efektem zkracování DNA.

Pediatričtí pacientiBezpečnost a účinnost u dětí nebyla prokázána.

5.2

Farmakokinetické vlastnosti

Po podávání carboplatiny u lidí existuje lineární vztah mezi dávkou a plazmatickými koncentracemi celkové a volné ultrafiltrabilní platiny.

Při clearance kreatininu ≥ 60 ml/min, je takéAUC celkové plazmatické koncentrace platiny versus čas lineární k dávce.

Opakované dávkování během čtyř po sobě následujících dnů nevedlo k akumulaci platiny v plazmě. Po podávání carboplatiny jsou hodnoty terminálních poločasů eliminace volné ultrafiltrabilní platiny a carboplatiny u lidí přibližně 6 hodin a 1,5 hodin. Během počáteční fáze je většina volné ultrafiltrabilní platiny přítomná ve formě carboplatiny. Terminální poločas celkové plazmatické platiny je 24 hodin. Přibližně 87 % plazmatické platiny je navázáno na proteiny během 24 hodin po podání. Carboplatina je primárně vylučována močí; přibližně 70 % podané platiny je nalezeno v moči během 24 hodin. Většina léku je vyloučena během prvních 6 hodin.

Celková tělesná a renální clearance volné ultrafiltrabilní platiny korelují s rychlostí glomerulární filtrace, nikoli však s tubulární sekrecí.

U pediatrických pacientů se clearance karboplatiny 3-4 násobně liší. Co se týče dospělých pacientů, údaje v literatuře naznačují, že renální funkce může přispět k odlišné clearance karboplatiny.

5.3

Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti

Carboplatina byla prokázána jako embryotoxická a teratogenní u potkanů (viz bod 4.6). Carboplatina je mutagenní in vivo a in vitro, a přestože nebyl kancerogenní potenciál carboplatiny studován, přípravky, které mají podobné mechanismy působení a podobnou mutagenicitu, byly zaznamenány jako kancerogenní.

6.

FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1

Seznam pomocných látek

Voda na injekci.

9

6.2

Inkompatibility

Carboplatina by neměla být podávána s pomocí infuzních setů, injekčních stříkaček a jehel obsahujících aluminium, jelikož carboplatina reaguje s aluminiem. Toto může vést k precipitaci a takto snížit antineoplastickou aktivitu.

6.3

Doba použitelnosti

18 měsíců

Doba použitelnosti po otevření obalu a přípravě infuzního roztoku připraveného k použitíChemická a fyzikální stabilita po naředění v infuzním roztoku glukózy 50 mg/ml (5 %) byla prokázána na dobu 72 hodin při pokojové teplotě a v infuzním roztoku chloridu sodného 9 mg/ml (0,9 %) na dobu 24 hodin při 2 až 8 °C, pokud byl roztok chráněn před světlem. Doporučuje se ale infuzní roztok rekonstituovaný infuzním roztokem chloridu sodného 9 mg/ml (0,9 %) použít okamžitě po rekonstituci.

Z mikrobiologického hlediska by měl být přípravek použit okamžitě. Není-li použit okamžitě, jsou doba a podmínky uchovávání během použití a před použitím odpovědností uživatele, a normálně by doba uchovávání neměla přesáhnout 24 hodin při teplotě 2 až 8 °C, pokud rekonstituce/naředění neproběhly za kontrolovaných a validovaných aseptických podmínek.

6.4

Zvláštní opatření pro uchovávání

Neuchovávejte při teplotě nad 25 °C.

Uchovávejte injekční lahvičku v krabičce, aby byl přípravek chráněn před světlem.

Chraňte před mrazem.

Podmínky uchovávání tohoto léčivého přípravku po jeho naředění jsou uvedeny v bodě 6.3.

6.5

Druh obalu a obsah balení

Injekční lahvička z hnědého skla typu I s bromobutylovou pryžovou zátkou, hliníkovým uzávěrem a plastikovým krytem v kartónové krabičce.

Velikost balení:Balení obsahující 1 injekční lahvičku obsahující 5 ml, 15 ml, 45 ml, 60 ml nebo 100 ml koncentrátu pro přípravu infuzního roztoku.Balení obsahující 10 injekčních lahviček obsahujících 5 ml, 15 ml, 45 ml, 60 ml nebo 100 ml koncentrátu pro přípravu infuzního roztoku.

Na trhu nemusí být k dispozici všechny velikosti balení.

6.6

Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním

Carboplatina je mutagenní a potenciálně kancerogenní látka. Během její přípravy a podávání musí být učiněna opatření pro bezpečné zacházení s nebezpečnými látkami. Příprava musí být provedena vyškoleným personálem používajícím příslušné ochranné rukavice, jednorázové pláště a masky.

10

Veškerý nepoužitý léčivý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky.

Ředění:Přípravek může být naředěn infuzním roztokem glukózy 50 mg/ml (5 %) na koncentraci mezi 0,4 –

2 mg/ml nebo infuzním roztokem chloridu sodného 9 mg/ml (0,9 %) na koncentraci 2 mg/ml.

7.

DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

medacGesellschaft für klinischeSpezialpräparate mbHFehlandtstr. 320354 HamburgNěmeckoTelefon: +49 4103 8006-0Fax: +49 4103 8006-100

8.

REGISTRAČNÍ ČÍSLO(A)

44/271/09-C

9.

DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

Datum první registrace: 18. březen 2009

10.

DATUM REVIZE TEXTU

27.4.2012


Tyto informace jsou určeny pouze odborníkům. Pokud máte pochybnosti o nějakém léku, prosím, kontaktujte svého lékaře. Nedoporučujeme se řídit informacemi uvedenými na těchto stránkách, mohou být zastaralé a nepřesné.