Buspiron-Egis 5 Mg
Registrace léku
Kód | 0066131 ( ) |
---|---|
Registrační číslo | 70/ 513/00-C |
Název | BUSPIRON-EGIS 5 MG |
Režim prodeje | na lékařský předpis |
Stav registrace | registrovaný léčivý přípravek |
Držitel registrace | Egis Pharmaceuticals PLC, Budapešť, Maďarsko |
ATC klasifikace |
Varianty
Kód | Náz. | Forma |
---|---|---|
0021013 | POR TBL NOB 30X5MG | Tableta, Perorální podání |
0066131 | POR TBL NOB 60X5MG | Tableta, Perorální podání |
Příbalový létak BUSPIRON-EGIS 5 MG
Strana 1 (celkem 6)
Příloha č. 1 k rozhodnutí o opravě vydanému pod sp.zn. sukls79857/2010, sukls79858/2010
ze dne 21.11.2012
Opravený text Přílohy č. 1 k rozhodnutí o prodloužení registrace sp.zn. sukls79857/2010,
sukls79858/2010 ze dne 17.10.2012
Příbalová informace: informace pro uživatele
Buspiron-EGIS 5 mg
Buspiron-EGIS 10 mg
(buspironi hydrochloridum)
Tablety
Přečtěte si pozorně celou příbalovou informaci dříve, než začnete tento přípravek užívat, protože obsahuje pro Vás důležité údaje.
Ponechte si příbalovou informaci pro případ, že si ji budete potřebovat přečíst znovu.
Máte-li jakékoli další otázky, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.
Tento přípravek byl předepsán výhradně Vám. Nedávejte jej žádné další osobě. Mohl by jí ublížit, a to i tehdy, má-li stejné známky onemocnění jako Vy.
Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci.
Co naleznete v této příbalové informaci 1.
Co je Buspiron-EGIS a k čemu se používá.
2.
Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete Buspiron-EGIS užívat.
3.
Jak se Buspiron-EGIS užívá.
4.
Možné nežádoucí účinky.
5.
Jak přípravek Buspiron-EGIS uchovávat.
6.
Obsah balení a další informace
1.
Co je Buspiron-EGIS a k čemu se používá
Buspiron-EGIS je lék s anxiolytickými účinky (odstraňující úzkost). Používá se:
ke krátkodobé léčbě úzkostných poruch, především generalizované úzkostné poruchy (GAD, která se projevuje obecnými pocity úzkosti jako je mírné bušení srdce, závratě a neodůvodněné obavy. Příznaky jsou jednotlivcem obtížně kontrolovatelné a nejsou spojeny s konkrétní událostí.)
k pomocné léčbě depresivních poruch; přípravek není vhodný k léčbě deprese v monoterapii (jako jediný lék). (Příznaky deprese zahrnují: depresivní náladu jako např. pocity smutku či prázdnoty, snížení zájmu o aktivity, které bývaly příjemné, poruchy spánku jako je nekvalitní spánek nebo nadměrná spavost, ztráta energie nebo významný pokles energie, problémy se soustředěním, s udržením konverzace, s udržením pozornosti, nerozhodnost i v jednoduchých situacích, sebevražedné myšlenky a záměry.)
2.
Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete Buspiron-EGIS užívat
Neužívejte Buspiron-EGIS:
jestliže jste alergický(á) na buspiron nebo na kteroukoli další složku tohoto přípravku (uvedenou v bodě 6).
jestliže máte závažné onemocnění ledvin a/nebo jater.
Strana 2 (celkem 6)
jestliže máte akutní otravu alkoholem, hypnotiky (léky na spaní), analgetiky (léky proti bolesti) nebo antipsychotiky (přípravky k léčbě některých duševních onemocnění).
jestliže máte epilepsii.
Upozornění a opatření Před užitím přípravku Buspiron-EGIS se poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem
jestliže máte mírné až středně závažné onemocnění jater; v závislosti na závažnosti onemocnění může být nezbytné snížit denní dávku, protože při onemocnění jater je vylučování léčivé látky sníženo a její hladiny v plazmě jsou zvýšeny;
jestliže máte mírné až středně závažné onemocnění ledvin; v závislosti na závažnosti onemocnění může být nezbytné snížit denní dávku, protože při onemocnění ledvin je vylučování léčivé látky sníženo a její hladiny v plazmě jsou zvýšeny;
jestliže máte glaukom (zelený oční zákal);
jestliže máte onemocnění zvané myasthenia gravis (onemocnění pohybového aparátu provázené svalovou slabostí).
pokud jste drogově závislí.
Děti a dospívající Přípravek by neměl být podáván dětem a dospívajícím do 18 let. Buspiron může potenciálně maskovat klinické příznaky deprese a neměl by být k léčbě deprese používán samostatně. Další léčivé přípravky a Buspiron-EGIS Informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte, které jste v nedávné době užíval(a), nebo které možná budete užívat. Zejména informujte svého lékaře, pokud užíváte některý z následujících přípravků:
inhibitory monoaminooxidázy (IMAO) např. moklobemid a selegilin (k léčbě deprese)
erythromycin, itrakonazol, linezolid a rifampicin (k léčbě infekce)
blokátory kalciových kanálů, jako např. diltiazem a verapamil (k léčbě vysokého krevního tlaku)
selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI), jako je citalopram, escitalopram, fluoxetin, fluvoxamin, paroxetin a sertralin (k léčbě deprese a úzkostných poruch)
nefazodon, trazodon, třezalka tečkovaná, lithium a L-tryptofan (k léčbě deprese)
haloperidol a lithium (k léčbě duševních chorob)
digoxin (k léčbě srdečního selhání)
antacida obsahující cimetidin (k léčbě žaludečních vředů a pálení žáhy)
tramadol (lék proti bolesti)
léky obsahující triptany např. sumatriptan (užívaný k léčbě migrény)
baklofen (užívaný při zvýšeném svalovém napětí)
lofexidin (zvládání abstinenčních příznaků)
nabilon (k léčbě pocitu na zvracení a zvracení)
antihistaminika (k léčbě alergické reakce)
diazepam (k léčbě úzkosti)
warfarin (lék na ředění krve)
fenobarbital, fenytoin, karbamazepin (léky používané k léčbě epilepsie)
Buspiron-EGIS s jídlem, pitím a alkoholem:
během léčby přípravkem Buspiron-EGIS byste se měl(a) vyvarovat požívání alkoholických nápojů;
také byste se měl(a) vyvarovat konzumaci většího množství grapefruitů a grapefruitové šťávy, protože to může vést ke zvýšeným hladinám buspironu v krvi a k častějšímu výskytu nežádoucích účinků.
Strana 3 (celkem 6)
Těhotenství a kojení Pokud jste těhotná nebo kojíte, domníváte se, že můžete být těhotná, nebo plánujete otěhotnět, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem dříve, než začnete tento přípravek užívat. Užívání přípravku Buspiron-EGIS není doporučeno během období těhotenství a kojení. Řízení dopravních prostředků a obsluha strojů Buspiron má mírný vliv na schopnost řídit a obsluhovat stroje. Může způsobovat ospalost nebo závratě. Než začnete řídit nebo obsluhovat stroje ujistěte se, že nejste buspironem ovlivněni. Buspiron-EGIS obsahuje laktosu (55,7 mg monohydrátu laktosy v 5mg tabletě; 111,4 mg monohydrátu laktosy v 10mg tabletě). Pokud Vám Váš lékař řekl, že nesnášíte některé cukry, poraďte se se svým lékařem, než začnete tento přípravek užívat. 3.
Jak se Buspiron-EGIS užívá
Vždy užívejte tento přípravek přesně podle pokynů svého lékaře. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem. Pokud Váš lékař nerozhodl jinak, obvyklé dávky jsou: Úvodní dávka je třikrát denně 5 mg (tj. třikrát denně 1 tableta přípravku Buspiron-EGIS 5 mg). V případě potřeby může lékař zvyšovat úvodní dávku každé 2-3 dny o 5 mg (tj. o 1 tabletu přípravku Buspiron-EGIS 5 mg) až na denní dávku 30 mg (odpovídá dávkování třikrát denně 2 tablety přípravku Buspiron-EGIS 5 mg nebo 3krát denně 1 tableta přípravku Buspiron-EGIS 10 mg). Doporučená denní dávka je 20-30 mg (tj. 4-6 tablet přípravku Buspiron-EGIS 5 mg nebo 2-3 tablety přípravku Buspiron-EGIS 10 mg). Jednotlivá dávka nemá překročit 30 mg (tj. 6 tablet přípravku Buspiron-EGIS 5 mg nebo 3 tablety přípravku Buspiron-EGIS 10 mg) a maximální denní dávka je 60 mg (tj. 12 tablet přípravku Buspiron-EGIS 5 mg nebo 6 tablet přípravku Buspiron-EGIS 10 mg). Tablety užívejte vždy ve stejnou denní dobu, buď před jídlem, nebo po jídle. Neočekávejte okamžité zlepšení Vašeho zdravotního stavu, protože léčebné účinky se projeví přibližně za 7-14 dní od zahájení léčby a plné léčebné účinky se dostaví přibližně za 4 týdny. Děti a dospívající: Přípravek není určen k léčbě dětí a dospívajících, protože v této věkové skupině nebyla stanovena jeho bezpečnost a účinnost. Starší pacienti: vyšší věk sám o sobě nevyžaduje úpravu dávky. Mírná až středně těžká porucha ledvin: užívají se nižší dávky (viz bod 2. Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete Buspiron-EGIS užívat). Mírná až středně těžká porucha jater: užívají se buď nižší dávky, nebo stejné dávky v delších časových intervalech (viz bod 2. Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete Buspiron-EGIS užívat). Jestliže jste užil(a) více přípravku Buspiron-EGIS, než jste měl(a) Poraďte se ihned se svým lékařem nebo lékárníkem. Příznaky předávkování jsou: pocit na zvracení, zvracení, závratě, ospalost, ztráta vědomí. Jestliže jste zapomněl(a) užít Buspiron-EGIS
Strana 4 (celkem 6)
Pokud zapomenete užít Buspiron-EGIS v obvyklou dobu, nezdvojujte následující dávku, abyste doplnil(a) vynechanou dávku. Vynechanou dávku nahraďte jen tehdy, pokud je to dostatečně dlouho před příští stanovenou dávkou, jinak může dojít k předávkování. Jestliže jste přestal(a) užívat Buspiron-EGIS Nepřestávejte užívat přípravek jen proto, že se budete cítit lépe. Je důležité, abyste pokračoval(a) v užívání přípravku Buspiron-EGIS tak dlouho, jak Vám řekl lékař. Máte-li jakékoli další otázky týkající se užívání tohoto přípravku, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka. 4.
Možné nežádoucí účinky
Podobně jako všechny léky, může mít i tento přípravek nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého. Buspiron je obecně dobře snášen a nezpůsobuje závažné nežádoucí účinky. Pokud se nežádoucí účinky vyskytnou, jsou většinou pozorovány na začátku léčby a obvykle ustupují s pokračující léčbou. Pokud přetrvávají nebo Vás obtěžují, poraďte se se svým lékařem. Přestaňte užívat Buspiron-EGIS a okamžitě kontaktujte svého lékaře, jestliže současně užíváte selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI) např. fluoxetin a paroxetin a pociťujete: Serotoninový syndrom: pocit zmatenosti, pocit neklidu, pocení, třes, chvění, halucinace (podivné vidiny nebo zvuky), náhlé záškuby svalů nebo zrychlený srdeční tep. Kontaktujte ihned svého lékaře, pokud zaznamenáte příznaky alergické reakce: svědivá kožní vyrážka, otok obličeje, rtů, jazyka nebo hrdla, či obtížné dýchání nebo polykání. Seznam nežádoucích účinků, uvedený níže, označuje všechny nežádoucí účinky, které by mohly souviset s léčbou buspironem (léčivá látka přípravku). Četnost výskytu nežádoucích účinků je vyjádřena takto: velmi časté (mohou postihnout více než 1 z 10 pacientů), časté (mohou postihnout 1 až 10 ze 100 pacientů), méně časté (mohou postihnout méně než 1 ze 100 pacientů), vzácné (mohou postihnout méně než 1 z 1000 pacientů), velmi vzácné (mohou postihnout méně než 1 z 10000 pacientů), není známo (z dostupných údajů nelze určit). V každé skupině četností jsou nežádoucí účinky seřazeny podle klesající závažnosti. Psychiatrické poruchy Časté: nervozita, nespavost, poruchy pozornosti, deprese, zmatenost, porucha spánku, hněv Velmi vzácné: psychotické poruchy, halucinace, depersonalizace (pocit odstupu a odcizení od sebe sama), emoční labilita. Poruchy nervového systému: Velmi časté: závratě, bolest hlavy, ospalost. Časté: parestézie (mravenčení nebo necitlivost), rozmazané vidění, porucha koordinace, tremor (třes), tinnitus (zvonění v uších) Velmi vzácné: serotoninový syndrom (viz výše), epileptický záchvat (křeče), tunelové vidění, extrapyramidové poruchy (abnormální mimovolné pohyby, změny svalového napětí), svalová ztuhlost, dyskineze (nekontrolovatelné pohyby), dystonie (porucha svalového napětí), mdloby, amnézie (ztráta paměti), ataxie (potíže v ovládání pohybů), parkinsonismus (třes, ztuhlost a šoupavá chůze), akatizie (pocit neklidu v nohách s potřebou se pohybovat), syndrom neklidných nohou, neklid. Srdeční poruchy: Časté: bolesti na hrudi, rychlejší srdeční tep.
Strana 5 (celkem 6)
Respirační, hrudní a mediastinální poruchy: Časté: ucpaný nos, bolest v krku. Gastrointestinální poruchy: Časté: pocit na zvracení, bolest břicha, sucho v ústech, průjem, zácpa, zvracení. Poruchy kůže a podkožní tkáně: Časté: studený pot, vyrážka Vzácné: angioedém (otok hlubších vrstev kůže), ekchymóza (modřiny), kopřivka. Poruchy svalové a kosterní soustavy a pojivové tkáně: Méně časté: bolest svalů a kostí. Poruchy ledvin a močových cest: Velmi vzácné: retence moči (neschopnost zcela nebo částečně vyprázdnit močový měchýř). Poruchy reprodukčního systému a prsu Velmi vzácné: abnormální produkce mléka Celkové poruchy Časté: únava Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci. 5.
Jak Buspiron-EGIS uchovávat
Uchovávejte při teplotě do 30 °C. Uchovávejte blistr v krabičce, aby byl přípravek chráněn před světlem. Uchovávejte tento přípravek mimo dohled a dosah dětí. Nepoužívejte tento přípravek po uplynutí doby použitelnosti vyznačené na obalu. Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce Nevyhazujte žádné léčivé přípravky do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak naložit s přípravky, které již nepoužíváte. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí 6.
Obsah balení a další informace
Co Buspiron-EGIS obsahuje Léčivou látkou přípravku Buspiron-EGIS 5 mg je buspironi hydrochloridum 5 mg v jedné tabletě. Léčivou látkou přípravku Buspiron-EGIS 10 mg je buspironi hydrochloridum 10 mg v jedné tabletě. Pomocnými látkami jsou monohydrát laktosy, mikrokrystalická celulosa, sodná sůl karboxymethylškrobu (typ A), magnesium-stearát a koloidní bezvodý oxid křemičitý. Jak Buspiron-EGIS vypadá a co obsahuje toto balení Buspiron-EGIS 5 mg: bílé, kulaté, hladké tablety se zkosenými hranami, na jedné straně s vyraženým potiskem „E 151“ a na druhé straně s půlicí rýhou. Půlicí rýha má pouze usnadnit dělení tablety pro snazší polykání, nikoliv její rozdělení na stejné dávky.
Strana 6 (celkem 6)
Buspiron-EGIS 10 mg: bílé, kulaté, hladké tablety se zkosenými hranami, na jedné straně s vyraženým potiskem „E 152“ a na druhé straně s půlicí rýhou. Půlicí rýha má pouze usnadnit dělení tablety pro snazší polykání, nikoliv její rozdělení na stejné dávky. Obsah balení 30 nebo 60 tablet v PA/Al/PVC perforovaném jednodávkovém blistru, krabička Na trhu nemusí být k dispozici všechny velikosti balení. Držitel rozhodnutí o registraci a výrobce Držitel rozhodnutí o registraci EGIS Pharmaceuticals PLC 1106 Budapešť, Keresztúri út 30-38. Maďarsko Výrobce EGIS Pharmaceuticals PLC H-1165 Budapešť, Bökényföldi út 118-120. Maďarsko Tato příbalová informace byla naposledy revidována 21.11.2012.
Souhrn údajů o léku (SPC)
Strana 1 (celkem 8)
Příloha č. 2 k rozhodnutí o prodloužení registrace sp.zn. sukls79857/2010, sukls79858/2010
SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU
1.
NÁZEV PŘÍPRAVKU
Buspiron-EGIS 5 mg Buspiron-EGIS 10 mg tablety 2.
KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ
Buspiron-EGIS 5 mg: Jedna tableta obsahuje buspironi hydrochloridum 5 mg. Buspiron-EGIS 10 mg: Jedna tableta obsahuje buspironi hydrochloridum 10 mg. Pomocné látky se známým účinkem: Jedna 5mg tableta obsahuje 55,70 mg monohydrátu laktosy Jedna 10mg tableta obsahuje 111,40 mg monohydrátu laktosy Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1. 3.
LÉKOVÁ FORMA
Tableta Popis přípravku Buspiron-EGIS 5 mg: bílé, kulaté, hladké tablety se zkosenými hranami, na jedné straně s vyraženým potiskem „E 151“ a na druhé straně s půlicí rýhou. Půlicí rýha má pouze usnadnit dělení tablety pro snazší polykání, nikoliv její rozdělení na stejné dávky. Buspiron-EGIS 10 mg: bílé, kulaté, hladké tablety se zkosenými hranami, na jedné straně s vyraženým potiskem „E 152“ a na druhé straně s půlicí rýhou. Půlicí rýha má pouze usnadnit dělení tablety pro snazší polykání, nikoliv její rozdělení na stejné dávky. 4.
KLINICKÉ ÚDAJE
4.1 Terapeutické indikace
Krátkodobá léčba úzkostných poruch, především generalizované úzkostné poruchy (GAD);
Adjuvantní terapie depresivních poruch.
4.2 Dávkování a způsob podání Dávkování
Dávkování by mělo být stanoveno individuálně. Doporučená zahajovací dávka je 15 mg denně (5 mg třikrát denně) a může být zvyšována o 5 mg denně každé 2 až 3 dny. Denní dávka by měla být aplikována rozděleně ve 2-3 dílčích dávkách. Obvyklá denní dávka je 20-30 mg. Maximální jednotlivá dávka je 30 mg, denní dávka by neměla překročit 60 mg. Tablety by měly být užívány vždy ve stejnou denní dobu, buď před jídlem, nebo po jídle, abychom se vyvarovali extrémních změn plazmatických hladin léčivé látky v průběhu dne.
Strana 2 (celkem 8)
Přípravek by neměl být užíván příležitostně k léčbě úzkosti a tenze spojené s každodenním životem, pro nástup terapeutických účinků je nutné opakované podávání přípravku Buspiron-EGIS. Léčebné účinky se projeví nejdříve asi až za 7-14 dní léčby. Pokud se buspiron podává se silným inhibitorem CYP3A4, úvodní dávka by měla být nižší a až po lékařském hodnocení by se měla postupně zvyšovat (viz bod 4.5). Porucha funkce ledvin Po jednorázovém podání u pacientů s mírnou až střední renální insuficiencí (clearance kreatininu 20-49 ml/min/1,72 m2) bylo pozorováno mírné zvýšení hladiny buspironu v krvi, a to bez zvýšení biologického poločasu. Buspiron má být u těchto pacientů podáván s opatrností a v nízkých dávkách, doporučuje se podávat dvakrát denně. Před eventuálním zvýšením dávky je třeba pečlivě posoudit reakci a symptomy pacienta. Jednorázová dávka u pacientů s anurií způsobuje zvýšení krevní hladiny metabolitu 1-pyrimidin/piperazinu (1-PP), přičemž dialýza nemá žádný vliv na hladinu buspironu ani na hladinu 1-PP. Buspiron nemá být podáván pacientům s clearance kreatininu <20 ml/min/1,72 m2, zejména nemá být podáván pacientům s anurií, protože může dojít ke zvýšení hladiny buspironu a jeho metabolitů. Porucha funkce jater Jak lze očekávat, přípravky jako buspiron, použité u pacientů se sníženou funkcí jater, vykazují snížený „first-pass effect“. Po jednorázovém podání se u pacientů s cirhózou jater objevují vyšší maximální koncentrace nezměněného buspironu, spolu s prodloužením biologického poločasu. U těchto pacientů by buspiron měl být používán s opatrností a individuální dávka by měla být pečlivě upravována, aby se snížila možnost vzniku nežádoucích účinků na CNS, které mohou nastat v důsledku vysokých maximálních koncentrací buspironu. Zvýšení dávky by mělo být pečlivě zváženo, a to až po 4-5 dnech zkušeností s předchozím dávkováním. Starší pacienti Aktuální data nepodporují změnu dávkovacího režimu na základě věku nebo pohlaví pacienta. Pediatrická populace Placebem kontrolované studie, ve kterých byli 334 pacienti léčeni buspironem po dobu až šesti týdnů, neprokázaly účinnost buspironu v dávkách doporučených pro dospělé při léčbě generalizované úzkostné poruchy u pacientů mladších 18 let. Plazmatické koncentrace buspironu a jeho aktivního metabolitu byly při podávání stejných dávek u pediatrických pacientů ve srovnání s dospělými vyšší. Způsob podání Jídlo zvyšuje biologickou dostupnost buspironu. Buspiron je třeba užívat s jídlem nebo bez jídla důsledně každý den ve stejnou dobu. 4.3 Kontraindikace
Hypersenzitivita na léčivou látku nebo kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1;
těžká renální (clearance kreatininu <20 ml/min/1,72 m2) nebo těžká jaterní nedostatečnost;
akutní intoxikace alkoholem, hypnotiky, analgetiky, nebo antipsychotiky;
pacienti s epilepsií.
4.4 Zvláštní upozornění a zvláštní opatření pro použití Příznaky generalizované úzkostné poruchy (dle definice Americké psychiatrické společnosti a WHO) jsou: motorické napětí (nejistota, tremor, netrpělivost, nespavost), autonomní hyperaktivita (pocení, sucho v ústech, palpitace, parestézie, vertigo, časté nucení na močení a defekaci); strach (neodůvodněné obavy, úzkost, obavy z tragických událostí a nehod); zvýšená pohotovost (podrážděnost, poruchy koncentrace a nespavost). Přípravek není vhodný k léčbě deprese v monoterapii.
Strana 3 (celkem 8)
Podávání buspironu pacientům užívajícím inhibitor monoaminooxidázy (IMAO) může představovat nebezpečí. Po přidání buspironu do léčebného režimu obsahujícího IMAO byl hlášen výskyt zvýšení krevního tlaku. Proto se současné užívání buspironu s inhibitory monoaminooxidázy nedoporučuje. Buspiron by měl být užíván s opatrností u pacientů:
s akutním glaukomem s úzkým úhlem;
s myastenií gravis;
s drogovou závislostí;
s poruchou funkce jater nebo ledvin.
Buspiron může potenciálně maskovat klinické příznaky deprese a samostatně by neměl být k léčbě deprese používán. Pediatrická populace U osob mladších 18 let nebyla dlouhodobá bezpečnost a účinnost buspironu stanovena. Užívání buspironu u dětí a mladistvých se nedoporučuje (viz bod 4.2). Zneužívání léků a závislost Buspiron není kontrolovaná látka. Studie drogové závislosti provedené u lidí a zvířat neprokázaly u buspironu možnost závislosti a zneužívání. Jsou možné abstinenční příznaky u pacientů závislých na sedativech/hypnotikách/anxiolytikách. Vzhledem k tomu, že buspiron nevykazuje zkříženou toleranci s benzodiazepiny a jinými obvyklými sedativy/hypnotiky, nepotlačuje abstinenční syndrom, který se často objevuje při ukončení léčby těmito léky. Proto je před zahájením léčby přípravkem buspiron vhodné postupně vysadit tyto léky, zejména u pacientů dlouhodobě užívajících léky tlumící CNS. Dlouhodobá toxicita Protože mechanismus účinku nebyl zcela objasněn, nelze předvídat dlouhodobé toxické působení na CNS nebo jiné orgánové systémy., Laktosa Pacienti se vzácnými dědičnými problémy s intolerancí galaktosy, s vrozeným deficitem laktasy nebo s malabsorpcí glukosy a galaktosy by tento přípravek neměli užívat. Grapefruitová šťáva zvyšuje plazmatickou koncentraci buspironu. Pacienti užívající buspiron by neměli grapefruitovou šťávu konzumovat ve velkém množství. 4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce K současnému užívání buspironu s jinými léky působícími na CNS je třeba přistupovat s opatrností. Účinek jiných léků na buspiron Nedoporučované kombinace: Inhibitory MAO: Současné podávání s inhibitory MAO může zvýšit krevní tlak. Proto se současné podávání s inhibitory MAO nedoporučuje (viz bod 4.4). Erythromycin: Současné podávání buspironu (10 mg v jednorázové dávce) a erythromycinu (čtyři dny 1,5 g jednou denně) zvýšilo u zdravých dobrovolníků plazmatické koncentrace buspironu (hodnota Cmax se zvýšila 5x a AUC 6x). Je-li nutné užívat buspiron v kombinaci s erythromycinem, doporučuje
se nízká dávka buspironu (např. 2,5 mg dvakrát denně). Následující úprava dávkování u obou léků by měla být provedena na základě klinické odpovědi. Itrakonazol: Současné podávání buspironu (10 mg v jednorázové dávce) a itrakonazolu (čtyři dny 200 mg jednou denně) zvýšilo u zdravých dobrovolníků plazmatické koncentrace buspironu (hodnota Cmax se zvýšila 13x a AUC 19x). Je-li nutné užívat buspiron v kombinaci s itrakonazolem, doporučuje
se nízká dávka buspironu (např. 2,5 mg jednou denně). Následující úprava dávkování u obou léků by měla být provedena na základě klinické odpovědi. Kombinace užívané s opatrností: Diltiazem: Současné podávání buspironu (10 mg v jednorázové dávce) a diltiazemu (60 mg třikrát denně) zvýšilo u zdravých dobrovolníků plazmatické koncentrace buspironu (hodnota Cmax se zvýšila
Strana 4 (celkem 8)
5,3x a AUC 4x). Při podávání buspironu současně s diltiazemem může dojít ke zvýšení účinku a toxicity buspironu. Následující úprava dávkování u obou léků by měla být provedena na základě klinické odpovědi. Verapamil: Současné podávání buspironu (10 mg v jednorázové dávce) a verapamilu (80 mg třikrát denně) zvýšilo u zdravých dobrovolníků plazmatické koncentrace buspironu (hodnota Cmax a AUC se
zvýšila 3,4x). Při podávání buspironu současně s verapamilem může dojít ke zvýšení účinku a toxicity buspironu. Následující úprava dávkování u obou léků by měla být provedena na základě klinické odpovědi. Rifampicin: Rifampicin indukuje metabolismus buspironu prostřednictvím CYP3A4. Proto současné podávání buspironu (30 mg v jednorázové dávce) a rifampicinu (pět dnů 600 mg jednou denně) snížilo u zdravých dobrovolníků plazmatické koncentrace (hodnota Cmax se snížila o 84 % a AUC o 90 %) a
farmakodynamický účinek buspironu. Kombinace, které je třeba vzít v úvahu: SSRI: Kombinace buspironu a selektivních inhibitorů zpětného vychytávání serotoninu (SSRI) byla testována v řadě klinických studií u více než 300000 pacientů. I když nebyly pozorovány žádné závažné toxicity, vyskytly se vzácné případy záchvatů u pacientů užívajících buspiron současně se SSRI.
Jednotlivé případy záchvatů u pacientů užívajících buspiron v kombinaci se SSRI byly hlášeny z běžné klinické praxe. Buspiron by měl být užíván s opatrností v kombinaci se serotonergními léky (včetně IMAO, L-tryptophanu, triptanů, tramadolu, linezolidu, SSRI, lithia a třezalky tečkované), protože existují ojedinělé zprávy o výskytu serotoninového syndromu u pacientů užívajících buspiron současně se SSRI. Při podezření na tuto možnost je třeba ihned přerušit léčbu buspironem a zahájit podpůrnou symptomatickou léčbu. Vazba na bílkoviny: Buspiron může in vitro vytěsnit léky méně pevně vázané na bílkoviny, jako je digoxin. Klinický význam této vlastnosti není znám. Nefazodon: Současné podávání buspironu (2,5 nebo 5 mg dvakrát denně) a nefazodonu (250 mg dvakrát denně) způsobilo u zdravých dobrovolníků výrazné zvýšení plazmatických koncentrací buspironu (zvýšení hodnoty Cmax 20x a AUC 50x) a statisticky významné snížení (asi o 50 %)
plazmatických koncentrací metabolitu buspironu, 1-pyrimidinylpiperazinu. Při dávkách 5 mg buspironu dvakrát denně bylo pozorováno mírné zvýšení hodnoty AUC u nefazodonu (23 %) a u jeho metabolitů, hydroxy nefazodonu (HO-NEF) (17 %) a mCPP (9 %). Mírné zvýšení hodnoty Cmax bylo
pozorováno u nefazodonu (8 %) a jeho metabolitu HO-NEF (11 %). Profil nežádoucích účinků u jedinců užívajících buspiron v dávce 2,5 mg dvakrát denně a nefazodon v dávce 250 mg dvakrát denně byl podobný jako u jedinců užívajících tyto léky samostatně. U jedinců užívajících buspiron v dávce 5 mg dvakrát denně a nefazodon v dávce 250 mg dvakrát denně se projevily nežádoucí účinky jako točení hlavy, astenie, závratě a ospalost. Při současném podávání s nefazodonem se doporučuje dávku buspironu snížit. Následující úprava dávkování u obou léků by měla být provedena na základě klinické odpovědi. Grapefruitová šťáva: Současné podávání buspironu v dávce 10 mg a grapefruitové šťávy (dvojitá dávka 200 ml po 2 dny) zvýšilo u zdravých dobrovolníků plazmatické koncentrace buspironu (hodnota Cmax se zvýšila 4,3x a AUC 9,2x).
Ostatní inhibitory a induktory CYP3A4: Při podávání se silným inhibitorem CYP3A4 se doporučuje opatrné užívání nízké dávky buspironu. Pro zachování anxiolytického účinku buspironu podávaného v kombinaci se silným induktorem CYP3A4, např. fenobarbitalem, fenytoinem, karbamazepinem, třezalkou tečkovanou, může být nutná úprava dávky buspironu. Fluvoxamin: Při krátkodobé léčbě buspironem v kombinaci s fluvoxaminem se plazmatické koncentrace buspironu ve srovnání s monoterapií buspironem zdvojnásobily. Trazadon: Současné podávání trazadonu způsobilo u některých pacientů trojnásobné až šestinásobné zvýšení ALT. Cimetidin: Současné užívání buspironu a cimetidinu způsobilo mírné zvýšení hladiny metabolitu buspironu, 1-(2-pyrimidinyl)-piperazinu. Vzhledem k silné vazbě buspironu na bílkoviny (asi 95 %) je třeba opatrnosti při současném užívání s léky se silnou vazbou na bílkoviny. Baklofen, lofexidin, nabilon a antihistaminika mohou zvýšit sedativní účinek. Účinek buspironu na jiné léky Diazepam: Po přidání buspironu do dávkovacího režimu diazepamu nebyly pozorovány žádné
Strana 5 (celkem 8)
statisticky významné rozdíly v ustálených farmakokinetických parametrech (Cmax, AUC a Cmin)
u diazepamu, ale u nordiazepamu bylo zjištěno zvýšení asi o 15 % a byly pozorovány méně významné nežádoucí klinické účinky (závratě, bolesti hlavy a nauzea). Haloperidol: Současné podávání haloperidolu a buspironu může zvýšit hladinu haloperidolu v séru. Digoxin: U člověka se přibližně 95 % buspironu váže na plazmatické bílkoviny. Buspiron nevytěsňuje in vitro léky pevně navázané na sérové bílkoviny (např. warfarin). Ale může in vitro vytěsnit méně pevně navázané léky, jako například digoxin. Klinický význam této vlastnosti není znám. Po přidání buspironu do léčebného režimu obsahujícího warfarin bylo hlášeno prodloužení protrombinového času. 4.6 Fertilita, těhotenství a kojení
Těhotenství Údaje o podávání buspironu těhotným ženám jsou omezené nebo nejsou k dispozici. Studie reprodukční toxicity na zvířatech nenaznačují přímé nebo nepřímé škodlivé účinky (viz bod 5.3). Podávání buspironu v těhotenství se z preventivních důvodů nedoporučuje. Účinek buspironu na porod není znám. Kojení Není známo, zda se buspiron nebo jeho metabolit/metabolity vylučují do lidského mateřského mléka. Na základě posouzení prospěšnosti kojení pro dítě a prospěšnosti léčby pro matku je nutno rozhodnout, zda přerušit kojení nebo ukončit/přerušit podávání buspironu. 4.7 Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje Buspiron má mírný vliv na schopnost řídit a obsluhovat stroje. Pozornost je třeba věnovat rizikům spojeným s ospalostí nebo závratěmi vyvolanými tímto lékem (viz bod 4.8). 4.8 Nežádoucí účinky Nežádoucí účinky buspironu, pokud se vyskytnou, jsou obvykle pozorovány na začátku léčby a obvykle ustupují při dalším užívání léků a/nebo snížení dávkování. Klinické zkušenosti Při srovnání pacientů užívajících buspiron s pacienty užívajícími placebo byly závratě, bolest hlavy, nervozita, točení hlavy, nauzea, vzrušení a pocení/vlhká lepkavost jedinými nežádoucími účinky, které se vyskytly s významně vyšší frekvencí (p<0,10) ve skupině užívající buspiron. Níže uvedený seznam nežádoucích účinků je seřazen podle tříd orgánových systémů a terminologie MedDRA a frekvence pomocí následujících kategorií četnosti: velmi časté (≥1/10), časté (≥1/100 až <1/10), a velmi vzácné (<1/10000).
NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY LÉKU HLÁŠENÉ BĚHEM
KLINICKÝCH STUDIÍ
Třída orgánových systémů
Četnost
Terminologie MedDRA
Psychiatrické poruchy
časté
nervozita, nespavost, porucha pozornosti, deprese, zmatenost, porucha spánku, hněv
velmi vzácné
psychotické poruchy, halucinace, depersonalizace, afektivní labilita
Poruchy nervového systému
velmi časté
závratě*, bolest hlavy, ospalost
časté
parestézie, rozmazané vidění, porucha koordinace, třes, tinnitus
velmi vzácné
serotoninový syndrom, křeče, tunelové vidění, extrapyramidové poruchy, rigidita ozubeného kola, dyskineze, dystonie, synkopa, amnézie, ataxie, parkinsonismus, akatizie, syndrom neklidných nohou, neklid
Strana 6 (celkem 8)
Srdeční poruchy
časté
tachykardie, bolest na hrudi
Respirační, hrudní a mediastinální poruchy
časté
zduření nosní sliznice, faryngolaryngeální bolest
Gastrointestinální poruchy
časté
nauzea, bolest břicha, sucho v ústech, průjem, zácpa, zvracení
Poruchy kůže a podkožní tkáně
časté
studený pot, vyrážka
vzácné
angioneurotický edém, ekchymóza, kopřivka
Poruchy svalové a kosterní soustavy a pojivové tkáně
časté
bolest svalů a kostí
Poruchy ledvin a močových cest velmi vzácné
retence moči
Poruchy reprodukčního systému a prsu
velmi vzácné
galaktorea
Celkové poruchy a reakce v místě aplikace
časté
únava
*závratě včetně točení hlavy 4.9 Předávkování Doporučená léčba předávkování U zdravých dobrovolníků byla maximální tolerovaná dávka buspironu 375 mg/den. Při užívání maximálních dávek byly nejčastěji pozorovanými příznaky nauzea, zvracení, závratě, ospalost, mióza, a žaludeční potíže. Není známo specifické antidotum buspironu. Buspiron nelze z organismu odstranit dialýzou. Je třeba co nejrychleji vyprázdnit žaludek. Léčba by měla být symptomatická a podpůrná. Mělo by se předpokládat požití více látek. 5.
FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: anxiolytika, deriváty azaspirodekanedionu. ATC kód: N05BE01. Mechanismus účinku Mechanismus anxiolytického účinku buspironu a jiných derivátů azaspirodekanedionu (např. ipsapiron, gepiron, tandospiron) se liší od účinku benzodiazepinů. Neúčinkují na GABA / benzodiazepinový receptorový komplex, ale jako parciální agonisté 5-HT1A receptorů dosahují svého
účinku modulací serotoninergního systému. Tento účinek vede k inhibici přeměny 5-HT a ke snížení frekvence akčních potenciálů v 5-HT neuronech dorzálního nucleus raphae. Účinek buspironu na pre- a postsynaptické 5-HT1A receptory se liší: v dorzálním nucleus raphae funguje presynapticky jako plný
agonista, vede ke snížení počtu receptorů a inhibuje aktivitu serotoninergních neuronů. Na postsynaptických 5-HT1A receptorech působí buspiron jako parciální agonista (buspiron je méně
účinný než serotonin, endogenní plný agonista). Buspiron má určitou afinitu také k presynaptickým D2
receptorům, není však jasné, zda toto hraje roli v jeho anxiolytickém účinku. Při vazbě na D2 receptory
může buspiron ve vysokých koncentracích vykazovat jak agonistické, tak antagonistické účinky, tyto účinky se však nikdy nevyskytují v rozmezí terapeutických dávek. V důsledku své vazby na centrální dopaminergní receptory může buspiron vyvolávat příznaky podobné neuroleptickým (dystonie, pseudoparkinsonismus, akatizie, tardivní dyskineze), nicméně tyto účinky nebyly v žádné klinické studii pozorovány. Přesto krátce po zahájení terapie může být u malého procenta pacientů pozorován neklid, což by mohlo naznačovat dopaminergní účinek (akatizie) či zvýšený centrální noradrenergní účinek. Buspiron nemá žádný významný vliv na benzodiazepinový receptor a neovlivňuje vazbu GABA. Na rozdíl od benzodiazepinů nemá buspiron žádné myorelaxační či antikonvulzivní účinky a jeho sedativní účinek je významně nižší než u typických anxiolytik. Buspiron neovlivňuje psychomotorické funkce. Anxiolytická účinnost buspironu je přibližně stejná jako u benzodiazepinů.
Strana 7 (celkem 8)
Na rozdíl od benzodiazepinů nevede léčba buspironem k toleranci a závislosti, po přerušení léčby se neobjevují žádné abstinenční příznaky. Buspiron nepotencuje tlumivý účinek alkoholu na CNS. Nástup účinku buspironu je pozvolný, terapeutický účinek se objevuje mezi 7. a 14. dnem léčby, maximální efekt se dostavuje až po 4 týdnech užívání. 5.2 Farmakokinetické vlastnosti Buspiron se po perorálním podání rychle a téměř kompletně absorbuje ze zažívacího traktu. Je vystaven výraznému efektu prvního průchodu játry, proto se léčivá látka vyskytuje v systémovém oběhu v nízkých koncentracích, které vykazují velkou interindividuální variabilitu. Biologická dostupnost je 4 %. Maximální plazmatické koncentrace je dosaženo po 60-90 minutách po požití léku. U zdravých dobrovolníků vykazoval buspiron lineární (na dávce závislou) farmakokinetiku v rozmezí dávek 10-40 mg. Farmakokinetika u starších pacientů se neliší od ostatních věkových skupin. Po podání jednotlivé 20mg perorální dávky se plazmatická hladina pohybuje mezi 1 a 6 ng/ml. Vazba buspironu na plazmatické bílkoviny je přibližně 95 % (86 % je navázáno na plazmatický albumin a zbytek na 1 kyselý glykoprotein). Buspiron je metabolizován oxidativním
systémem primárně izoenzymy cytochromu CYP3A4. Tvoří se různé hydroxymetabolity. Hlavní metabolit (5-OH-buspiron) je inaktivní. Dealkylovaný metabolit (1-(2-pyrimidinyl)-piperazin, 1-PP) je aktivní, jeho anxiolytická účinnost je 1/4-1/5 účinnosti mateřské látky, ale má vyšší plazmatické hladiny a přibližně dvojnásobně delší poločas eliminace než buspiron. Po podání jednotlivé dávky 14C značeného buspironu dojde k vyloučení 29-63 % radioaktivity močí během 24 hodin, převážně ve formě metabolitů. Přibližně 18-38 % podané dávky je vyloučeno stolicí. Po podání jednotlivých dávek (10-40 mg) je poločas eliminace mateřské látky přibližně 2-3 hodiny, zatímco poločas eliminace aktivního metabolitu je 4,8 hodiny. Současný příjem potravy zpomaluje absorpci buspironu, ale snížením presystémové clearance (first-pass effect) významně zvyšuje biologickou dostupnost buspironu. Při užití s jídlem stoupá hodnota AUC buspironu o 84 %, zatímco Cmax stoupá o 16 %.
Rovnovážného stavu plazmatických hladin je dosaženo přibližně po dvou dnech pravidelného užívání. Zdánlivý distribuční objem je 5,3 l/kg. Buspiron přechází do mateřského mléka, ale nejsou k dispozici údaje ohledně přechodu přes placentární bariéru. U poruch jater lze očekávat zvýšené hladiny buspironu, větší AUC a prodloužený poločas eliminace. Vzhledem k biliární exkreci nezměněné látky se v plazmatických hladinách buspironu může objevit druhý peak. Pacienti s jaterní cirhózou by měli užívat nižší dávky nebo stejné dávky podávané v delších časových intervalech. Poškození ledvin může snížit clearance buspironu o 50 %. U poruch ledvin by měl být buspiron podáván v nižších dávkách a se zvýšenou opatrností. Farmakokinetika se u starších pacientů nemění. 5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti Perorální LD50 pro buspiron (196 mg/kg tělesné hmotnosti u potkanů a 655 mg/kg tělesné hmotnosti u
myší) je přibližně 160-550x vyšší než doporučená terapeutická dávka u lidí. V předklinických studiích nebylo prokázáno, že by buspiron byl kancerogenní u potkanů či myší a nebyl mutagenní ani v in vitro, ani in vivo studiích. Ve studiích kancerogenity u potkanů a myší byl buspiron bez kancerogenních účinků. V dlouhodobých předklinických toxikologických studiích byly pozorovány toxické účinky na hematopoézu a renální funkce, stejně tak žaludeční eroze/vředy a změny průměru cév v sítnici. 6.
FARMACEUTICKÉ ÚDAJE
6.1 Seznam pomocných látek monohydrát laktosy mikrokrystalická celulosa sodná sůl karboxymethylškrobu (typ A)
Strana 8 (celkem 8)
magnesium-stearát koloidní bezvodý oxid křemičitý 6.2 Inkompatibility Neuplatňuje se. 6.3 Doba použitelnosti 5 let 6.4 Zvláštní opatření pro uchovávání Uchovávejte při teplotě do 30 °C. Uchovávejte blistr v krabičce, aby byl přípravek chráněn před světlem. 6.5 Druh obalu a obsah balení PA/Al/PVC perforovaný jednodávkový blistr, krabička. Velikosti balení: 30 nebo 60 tablet Na trhu nemusí být všechny velikosti balení. 6.6 Návod k použití přípravku, zacházení s ním Žádné zvláštní požadavky. Veškerý nepoužitý léčivý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky. 7.
DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI
EGIS PHARMACEUTICALS PLC 1106 Budapest, Keresztúri út 30-38. MAĎARSKO 8.
REGISTRAČNÍ ČÍSLO(A)
Buspiron-EGIS 5 mg: 70/513/00-C Buspiron-EGIS 10 mg: 70/514/00-C 9.
DATUM REGISTRACE / DATUM PRODLOUŽENÍ REGISTRACE
Datum první registrace: 4.10.2000 Datum posledního prodloužení registrace: 17.10.2012 10. DATUM REVIZE TEXTU 17.10.2012
Informace na obalu
1
ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA VNĚJŠÍM OBALU
Krabička
1.
NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU
Buspiron-EGIS 5 mg
buspironi hydrochloridum
Tablety
2.
OBSAH LÉČIVÉ LÁTKY/LÉČIVÝCH LÁTEK
Jedna tableta obsahuje buspironi hydrochloridum 5 mg.
3.
SEZNAM POMOCNÝCH LÁTEK
Obsahuje monohydrát laktosy.
Další údaje jsou uvedeny v příbalové informaci.
4.
LÉKOVÁ FORMA A OBSAH BALENÍ
Tablety
30 (60) tablet
5.
ZPŮSOB A CESTA/CESTY PODÁNÍ
Perorální podání.
Před použitím si přečtěte příbalovou informaci.
6.
ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, ŽE LÉČIVÝ PŘÍPRAVEK MUSÍ BÝT UCHOVÁVÁN
MIMO DOHLED A DOSAH DĚTÍ
Uchovávejte mimo dohled a dosah dětí.
7.
DALŠÍ ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, POKUD JE POTŘEBNÉ
V průběhu léčby nevykonávejte činnosti vyžadující zvýšenou pozornost (řízení motorových vozidel, obsluha strojů) a nepožívejte alkoholické nápoje bez výslovného souhlasu lékaře.
8.
POUŽITELNOST
Použitelné do:
9.
ZVLÁŠTNÍ PODMÍNKY PRO UCHOVÁVÁNÍ
Uchovávejte při teplotě do 30 °C. Uchovávejte blistr v krabičce, aby byl přípravek chráněn před světlem.
2
10. ZVLÁŠTNÍ OPATŘENÍ PRO LIKVIDACI NEPOUŽITÝCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ NEBO ODPADU Z NICH, POKUD JE TO VHODNÉ
Nepoužitelné léčivo vraťte do lékárny.
11. NÁZEV A ADRESA DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI EGIS PHARMACEUTICALS PLC 1106 Budapešť, Keresztúri út 30-38. MAĎARSKO
12. REGISTRAČNÍ ČÍSLO/ČÍSLA
70/513/00-C
13. ČÍSLO ŠARŽE
Číslo šarže:
14. KLASIFIKACE PRO VÝDEJ
Výdej léčivého přípravku vázán na lékařský předpis.
15. NÁVOD K POUŽITÍ
16. INFORMACE V BRAILLOVĚ PÍSMU
Buspiron-EGIS 5 mg
3
MINIMÁLNÍ ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA BLISTRECH NEBO STRIPECH
Blistr
1.
NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU
Buspiron-EGIS 5 mg
buspironi hydrochloridum
Tablety
2.
NÁZEV DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI
EGIS
3.
POUŽITELNOST
(EXP: údaje jsou vyraženy na každém blistru-these data are debossed on each blister)
4.
ČÍSLO ŠARŽE
(Č. šarže:údaje jsou vyraženy na každém blistru-these data are debossed on each blister)
5.
JINÉ