Bisoprolol Orion 10 Mg

Kód 0165121 ( )
Registrační číslo 77/ 611/11-C
Název BISOPROLOL ORION 10 MG
Režim prodeje na lékařský předpis
Stav registrace registrovaný léčivý přípravek
Držitel registrace ORION PHARMA A/S, KVISTGARD, Finsko
ATC klasifikace

nahoru

Varianty

Kód Náz. Forma
0165121 POR TBL NOB 100X10MG Tableta, Perorální podání
0165113 POR TBL NOB 20X10MG Tableta, Perorální podání
0165114 POR TBL NOB 21X10MG Tableta, Perorální podání
0165115 POR TBL NOB 28X10MG Tableta, Perorální podání
0165116 POR TBL NOB 30X10MG Tableta, Perorální podání
0165117 POR TBL NOB 50X10MG Tableta, Perorální podání
0165118 POR TBL NOB 56X10MG Tableta, Perorální podání
0165119 POR TBL NOB 60X10MG Tableta, Perorální podání
0165120 POR TBL NOB 90X10MG Tableta, Perorální podání

nahoru

Příbalový létak BISOPROLOL ORION 10 MG

Příloha č. 2 k rozhodnutí o registraci sp.zn. sukls38797/2010, sukls38799-38800/2010

PŘÍBALOVÁ INFORMACE: INFORMACE PRO UŽIVATELE

Bisoprolol Orion 2,5 mg

Bisoprolol Orion 5 mg

Bisoprolol Orion 10 mg

tablety

bisoprololi fumaras

Přečtěte si pozorně celou příbalovou informaci dříve, než začnete tento přípravek užívat.- Ponechte si příbalovou informaci pro případ, že si ji budete potřebovat přečíst znovu.- Máte-li jakékoli další otázky, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.- Tento přípravek byl předepsán Vám. Nedávejte jej žádné další osobě. Mohl by jí ublížit, a to i tehdy, má-li stejné příznaky jako Vy.- Pokud se kterýkoli z nežádoucích účinků vyskytne v závažné míře, nebo pokud si všimnete jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci, prosím, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi.

V příbalové informaci naleznete: 1.

Co je Bisoprolol Orion a k čemu se používá

2.

Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek Bisoprolol Orion užívat

3.

Jak se přípravek Bisoprolol Orion užívá

4.

Možné nežádoucí účinky

5

Jak přípravek Bisoprolol Orion uchovávat

6.

Další informace

1.

CO JE BISOPROLOL ORION A K ČEMU SE POUŽÍVÁ

Léčivou látkou přípravku je bisoprolol-fumarát. Bisoprolol Orion patří do skupiny léčivých přípravků nazývaných beta-blokátory. Tyto léky ovlivňují odpověď těla na některé nervové podněty, a to zvláště v srdci. Tak zpomalují srdeční frekvenci a zvyšují výkon srdce při pumpování krve do celého těla. K srdečnímu selhání dochází, když je srdeční sval příliš slabý, aby pumpoval krev odpovídajícím způsobem do krevního oběhu.

Bisoprolol Orion se používá k léčbě:- stabilního chronického srdečního selhání. V těchto případech se Bisoprolol Orion užívá jako přídatná léčba spolu s jinými léky užívanými při srdečním selhávání (např. ACE inhibitory, diuretika a srdeční glykosidy).- koronárního srdečního onemocnění a bolesti na hrudi (anginy pectoris), způsobeného nedostatkem kyslíku v srdečním svalu.- vysokého krevního tlaku (hypertenze).

2.

ČEMU MUSÍTE VĚNOVAT POZORNOST, NEŽ ZAČNETE PŘÍPRAVEK

BISOPROLOL ORION UŽÍVAT

Neužívejte přípravek Bisoprolol OrionPřípravek Bisoprolol Orion neužívejte, pokud se Vás týká některý z následujících stavů:- alergie (přecitlivělost) na bisoprolol-fumarát nebo na kteroukoli další složku přípravku Bisoprolol Orion- těžké průduškové astma nebo těžké chronické onemocnění plic

- vážné problémy s krevním oběhem v končetinách (např. Raynaudův syndrom), které mohou způsobit brnění nebo bledost až zmodrání prstů- neléčený feochromocytom, což je vzácný nádor dřeně nadledvin- metabolická acidóza, což je onemocnění, kdy dochází k nahromadění kyselých látek v krvi.

Přípravek Bisoprolol Orion neužívejte, pokud se Vás týká některý z následujících srdečních problémů:- akutní srdeční selhání- zhoršení srdečního selhání, které vyžaduje injekci léků zvyšujících sílu srdečních stahů podávanou do žíly- pomalý srdeční tep- nízký krevní tlak- určité onemocnění srdce, které způsobuje velmi nízkou srdeční frekvenci nebo nepravidelný srdeční tep- kardiogenní šok, což je akutní závažné onemocnění srdce vyvolávající nízký krevní tlak a oběhové selhání.

Zvláštní opatrnosti při užití přípravku Bisoprolol Orion je zapotřebíPokud se Vás týká jakýkoli z následujících stavů, informujte o tom lékaře před zahájením užívání přípravku Bisoprolol Orion. Lékař může přijmout zvláštní opatření (např. doplňkovou léčbu nebo častější kontroly).- cukrovka- přísná dieta- některá onemocnění srdce, jako porucha srdečního rytmu nebo silná bolest na hrudi v klidu Prinzmetalova angina)- problémy s játry nebo ledvinami- méně závažné poruchy krevního oběhu v končetinách- méně závažné průduškové astma nebo onemocnění dýchacích cest.- někdy jste měl/a nebo máte lupénku;- nádor dřeně nadledvin (feochromocytom) - porucha funkce štítné žlázy.

Informujte lékaře také, pokud podstupujete:- desenzibilizační terapii (léčba přecitlivělosti nebo alergie, např. senné rýmy). Bisoprolol může zvýšit pravděpodobnost alergické reakce, nebo může tuto reakci zesílit.- anestézii (např. při operaci). Tento přípravek může ovlivnit reakci Vašeho těla na anestézii.

Vzájemné působení s dalšími léčivými přípravkyProsím, informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte nebo jste užíval(a) v nedávné době, a to i o lécích, které jsou dostupné bez lékařského předpisu.

Neužívejte následující léky spolu s přípravkem Bisoprolol Orion bez předchozí konzultace s lékařem:- některé léky užívané pro léčbu nepravidelného nebo abnormálního srdečního tepu (antiarytmika třídy I jako je chinidin, disopyramid, lidokain, fenytoin, flekainid, propafenon).- některé léky užívané pro léčbu vysokého krevního tlaku, anginy pectoris nebo nepravidelného srdečního tepu (blokátory vápníku jako je verapamil a diltiazem).- některé léky užívané pro léčbu vysokého krevního tlaku jako klonidin, methyldopa, moxonidin, rilmenidin. Přesto, nepřestávejte užívat tyto léky bez předchozí konzultace svého lékaře.

Před zahájením užívání následujících léků spolu s přípravkem Bisoprolol Orion se nejdříve poraďte s lékařem, lékař může Vás zdravotní stav kontrolovat častěji:- některé léky užívané pro léčbu vysokého krevního tlaku, anginy pectoris nebo abnormálního srdečního tepu (blokátory vápníku dihydropyridinového typu jako je nifedipin).- některé léky užívané pro léčbu vysokého krevního tlaku nebo anginy pectoris (blokátory vápníku jako felodipin a amlodipin).

- některé léky užívané pro léčbu nepravidelného nebo abnormálního srdečního tepu (antiarytmika třídy III jako je amiodaron).- beta-blokátory používané místně (jako jsou timololové oční kapky na léčbu glaukomu).- některé léky užívané pro léčbu např. Alzheimerovy nomoci nebo glaukomu (parasympatomimetika jako je takrin nebo karbachol) nebo léky užívané při akutních problémech se srdcem (sympatomimetika jako je isoprenalin a dobutamin).- léky na cukrovku včetně inzulínu.- anestetika (např. během operace).- digitalis užívaný při srdečním selhávání.- nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID) užívané při artritidě, bolesti nebo zánětu (např. ibuprofen a diklofenak).- veškeré léky, které mohou snížit krevní tlak, žádoucím i nežádoucím účinkem, jako jsou antihypertenziva, některé léky na depresi (tricyklická antidepresiva jako imipramin, amitriptylin), některé léky na léčbu epilepsie nebo užívané při anestézii (barbituráty jako fenobarbital), některé léky na psychická onemocnění charakterizovaná ztrátou kontaktu s realitou (fenothiaziny jako levopromazin).- moxisylát, užívaný při Raynaudově onemocnění (špatný oběh krve, který způsobuje brnění a blednutí prstů).- meflochin, užívaný pro prevenci nebo léčbu malárie.- léky na depresi nazývané inhibitory monoaminooxidázy (kromě MAO B inhibitorů) jako je moklobemid.

Užívání přípravku Bisoprolol Orion s jídlem a pitímTablety přípravku Bisoprolol Orion užívejte ráno, před snídaní, při snídani nebo po snídani. Polykejte je celé a zapijte je tekutinou, tablety nežvýkejte ani nelámejte.Při léčbě se vyhněte nadměrnému požívání alkoholu, protože alkohol může zvýšit účinek léku na snížení krevního tlaku. Pokud u Vás vyvolá požití alkoholu větší závratě a točení hlavy než obvykle, nepijte alkohol při léčbě vůbec.

Těhotenství a kojeníExistuje riziko, že přípravek Bisoprolol Orion může být při užívání v těhotenství škodlivý pro dítě. Pokud jste těhotná nebo těhotenství plánujete, informujte o tom svého lékaře. Lékař rozhodne, zda můžete přípravek během těhotenství užívat. Není známo, zda bisoprolol přechází do mateřského mléka. Proto není kojení při léčbě přípravkem Bisoprolol Orion doporučeno.

Řízení dopravních prostředků a obsluha strojůVaše schopnost řídit nebo obsluhovat stroje může být ovlivněna v závislosti na tom, jak dobře budete lék snášet. Buďte, prosím, zvláště opatrní na začátku léčby, pokud se dávka zvyšuje nebo když dochází k její změně a rovněž při kombinaci s alkoholem.

3.

JAK SE PŘÍPRAVEK BISOPROLOL ORION UŽÍVÁ

Vždy užívejte přípravek Bisoprolol Orion přesně podle pokynů svého lékaře. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.Užívejte Bisoprolol Orion ráno, před snídaní, při snídani anebo po ní. Tabletu (tablety) polkněte spolu s trochou vody a nekousejte ji, ani nelámejte.Tato léčba bude zahájena lékařem specialistou v kardiologii nebo interním lékařství.

Děti a dospívající: Přípravek Bisoprolol Orion není pro děti doporučen.

Stabilní chronické srdeční selháníDospělí včetně starších pacientů: Léčba bisoprololem musí být zahájena nízkou dávkou, která bude postupně zvyšována. Váš lékař rozhodne o způsobu zvyšování dávky, většinou se dávka zvyšuje následujícím způsobem:

- 1,25 mg 1x denně po jeden týden. - 2,5 mg 1x denně po dobu dalšího týdne. - 3,75 mg 1x denně po dobu dalšího týdne. - 5 mg 1x denně po dobu dalších čtyř týdnů. - 7,5 mg 1x denně po dobu dalších čtyř týdnů. - 10 mg 1x denně jako udržovací dávka.

Maximální doporučená dávka je 10 mg bisoprololu denně.

V závislosti na tom, jak dobře budete lék snášet se Váš lékař může také rozhodnout prodloužit dobu mezi zvýšením dávky. Pokud se Vaše onemocnění zhorší nebo nebudete snášet lék, může být nutné opět snížit dávku nebo přerušit léčbu. U některých pacientů může být dostačující udržovací dávka nižší než 10 mg bisoprololu. Váš lékař Vám řekne, co dělat. Pokud budete muset léčbu ukončit, lékař Vám pravděpodobně poradí snižovat postupně dávky přípravku, aby se Váš stav nezhoršil.

Poruchy činnosti jater a ledvinU pacientů se závažnými problémy s ledvinami nebo játry bude lékař při zvyšování dávek postupovat pomalu, s mimořádnou opatrností.

Zvýšený krevní tlak/ angina pectoris:Dospělí včetně starších pacientů: Obvyklá dávka pro dospělé je 1 tableta (10 mg) denně. Váš lékař může rozhodnout, že zvýší nebo sníží dávku.

Poruchy činnosti jater a ledvinU pacientů se závažnými problémy s ledvinami nebo játry bude nesmí denní dávka překročit 10 mg.

Jestliže jste užil(a) více přípravku Bisoprolol Orion, než jste měl(a)ihned to oznamte svému lékaři nebo kontaktujte nejbližší zdravotnické zařízení. Vezměte s sebou tuto příbalovou informaci a všechny zbylé tablety. Lékař rozhodne o všech nutných opatřeních. Příznaky předávkování mohou zahrnovat zpomalený srdeční tep, závažné problémy při dýchání, závratě nebo třes (způsobuje snížení hladiny krevního cukru).

Jestliže jste zapomněl(a) užít přípravek Bisoprolol Orion,užijte ji co nejdříve jakmile si vzpomenete, pokud se již neblíží čas užití další dávky. Nezdvojujte následující dávku, abyste nahradil(a) vynechanou dávku.

Jestliže jste přestal(a) užívat přípravek Bisoprolol OrionNeukončujte léčbu přípravkem Bisoprolol Orion náhle ani neměňte dávku bez předchozí konzultace s lékařem. Pokud bude potřeba Vaši léčbu ukončit, musí se dávkování snižovat postupně, aby nedošlo k nežádoucím účinkům.

Máte-li jakékoli další otázky, týkající se užívání tohoto přípravku, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.

4.

MOŽNÉ NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY

Podobně jako všechny léky, může mít i Bisoprolol Orion nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.

Aby se předešlo závažným reakcím, informujte okamžitě lékaře, pokud se u Vás náhle vyskytne závažný nežádoucí účinek nebo se rychle zhoršuje. Nejzávažnější nežádoucí účinky jsou spojeny se srdeční funkcí:- zpomalení srdečního tepu (u více než 1 pacienta z 10)- zhoršení srdečního selhávání (u méně než 1 pacienta z 10)

- pomalý nebo nepravidelný srdeční tep (u méně než 1 pacienta ze 100)Pokud máte závratě nebo jste slabí nebo máte problémy s dýcháním, prosím informujte o tom co nejdříve svého lékaře.

Další nežádoucí účinky jsou uvedeny níže, seřazeny podle četnosti výskytu:

Velmi časté: postihnou více než 1 pacienta z 10Časté: postihnou 1 až 10 pacientů ze 100Méně časté: postihnou 1 až 10 pacientů z 1 000Vzácné: postihnou 1 až 10 pacientů z 10 000Velmi vzácné: postihnou méně než 1 pacienta z 10 000

Časté (u méně než 1 pacienta z 10):- únava, slabost, závratě, bolest hlavy- pocit chladu nebo necitlivosti rukou nebo nohou- nízký krevní tlak- problémy se žaludkem nebo střevy jako nevolnost, zvracení, průjem nebo zácpa

Méně časté (u méně než 1 pacienta ze 100):- poruchy spánku- deprese- točení hlavy, zejména při prudkém povstání- obtíže při dýchání u pacientů s astmatem nebo chronickým plicním onemocněním- svalová slabost, svalové křeče

Vzácné (u méně než 1 pacienta z 1 000):- poruchy sluchu- alergická rýma- snížená tvorba slz- zánět jater, který může způsobit zežloutnutí kůže nebo očního bělma- některé výsledky jaterních testů a hladiny tuků se mohou lišit od normálu- alergické reakce jako svědění, zčervenání, vyrážka- poruchy erekce- noční můry, halucinace

Velmi vzácné (u méně než 1 pacienta z 10 000):- podráždění a zčervenání očí (konjuktivitida)- vypadávání vlasů- vyvolání nebo zhoršení lupenky (psoriázy), vyrážka podobná lupence

Pokud se kterýkoli z nežádoucích účinků vyskytne v závažné míře, nebo pokud si všimnete jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci, prosím, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi.

5.

JAK BISOPROLOL ORION UCHOVÁVAT

Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí.

Bisoprolol Orion nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti, uvedené na obalu. Datum použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce.

Tento léčivý přípravek nevyžaduje žádné zvláštní podmínky uchovávání.

Léčivé přípravky se nesmí vyhazovat do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak máte likvidovat přípravky, které již nepotřebujete. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí.

6.

DALŠÍ INFORMACE

Co Bisoprolol Orion obsahujeLéčivá látka je bisoprololi fumarasJedna tableta 2,5 mg obsahuje bisoprololi fumaras 2,5 mg.Jedna tableta 5 mg obsahuje bisoprololi fumaras 5 mg.Jedna tableta 10 mg obsahuje bisoprololi fumaras 10 mg.

Pomocné látky jsou: mikrokrystalická celulosa, koloidní bezvodý oxid křemičitý, sodná sůl kroskarmelosy, sodná sůl karboxymetylškrobu (typ A) a magnesium-stearát.

Jak Bisoprolol Orion vypadá a co obsahuje toto balení2,5 mg: bílá až téměř bílá kulatá bikonvexní tableta s půlící rýhou na jedné straně.5 mg: bílá až téměř bílá kulatá bikonvexní tableta s půlící rýhou na jedné straně.10 mg: bílá až téměř bílá kulatá bikonvexní tableta s půlící rýhou na jedné straně.Tabletu lze dělit na dvě stejné poloviny.

Velikost balení: 20, 21, 28, 30, 50, 56, 60, 90 a 100 tablet

Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.

Držitel rozhodnutí o registraci Orion CorporationOrionintie 1FI-02200 EspooFinsko

VýrobceChanelle Medical, Loughrea, Co. Galway, Irsko

Datum poslední revize textu: 21.9.2011


nahoru

Souhrn údajů o léku (SPC)

Příloha č. 3 k rozhodnutí o registraci sp.zn. sukls38797/2010, sukls38799-38800/2010

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

1. NÁZEV PŘÍPRAVKU

Bisoprolol Orion 2,5 mgBisoprolol Orion 5 mgBisoprolol Orion 10 mgtablety

2. KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

Jedna tableta obsahuje bisoprololi fumaras 2,5 mg.Jedna tableta obsahuje bisoprololi fumaras 5 mg.Jedna tableta obsahuje bisoprololi fumaras 10 mg.

Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.

3. LÉKOVÁ FORMA

Tableta

2,5 mg: bílá až téměř bílá kulatá bikonvexní tableta s půlící rýhou na jedné straně.5 mg: bílá až téměř bílá kulatá bikonvexní tableta s půlící rýhou na jedné straně.10 mg: bílá až téměř bílá kulatá bikonvexní tableta s půlící rýhou na jedné straně.

Tabletu lze dělit na dvě stejné poloviny.

4. KLINICKÉ ÚDAJE

4.1. Terapeutické indikace

- Léčba stabilizovaného chronického srdečního selhání se sníženou systolickou funkcí levé komory, jako doplněk léčby inhibitory ACE a diuretiky, případně i srdečními glykosidy (dodatečné informace v bodě 5.1).- Léčba chronické stabilizované anginy pectoris.- Léčba esenciální hypertenze.

4.2. Dávkování a způsob podání

Způsob podání: perorální

Chronické srdeční selháníStandardní léčbou chronického srdečního selhání je podávání inhibitoru ACE (anebo blokátoru angiotensinového receptoru v případě nesnášenlivosti inhibitorů ACE), beta-sympatolytik, diuretik a v případě potřeby srdečních glykosidů. Je třeba aby při zahájení terapie bisoprololem byl pacient stabilizován (nikoli s akutním selháním).

Doporučuje se, aby ošetřující lékař měl zkušenosti s terapií chronického srdečního selhání.

V průběhu období titrace i po něm se může objevit přechodné zhoršení srdečního selhání, hypotenze nebo bradykardie.

Titrační fázeLéčba stabilního chronického srdečního selhání bisoprololem vyžaduje titrační fázi.Léčbu bisoprololem je třeba zahájit postupným titračním zvyšováním dávek v těchto krocích:- 1,25 mg jednou denně po dobu jednoho týdne, a pokud se dávka dobře snáší, zvýšit ji na - 2,5 mg jednou denně po další týden, a pokud se dobře snáší zvýšit na- 3,75 mg jednou denně po další týden, a pokud se dobře snáší zvýšit na- 5 mg jednou denně po následující 4 týdny, a pokud se dobře snáší zvýšit na- 7,5 jednou denně po následující 4 týdny, a pokud se dobře snáší zvýšit na- 10 mg jednou denně k udržovací léčbě.

Maximální doporučená dávka je 10 mg jednou denně.

Doporučuje se časté monitorování základních životních funkcí (tepová frekvence, krevní tlak) a příznaků zhoršení srdečního selhání v průběhu titrační fáze. Příznaky se mohou objevit již v průběhu prvního dne po zahájení léčby.

Modifikace léčebného postupuJestliže se maximální doporučovaná dávka dobře nesnáší, je možné zvážit postupné snižování dávky.

Při přechodném zhoršení srdečního selhání, hypotenzi nebo bradykardii se doporučuje znova rozvážit dávkování průvodní medikace. Také může být nutné dočasně snížit dávku bisoprololu anebo uvážit přerušení aplikace.

Když se pacient znova stabilizuje, je vždycky třeba zvážit opětné zahájení a/nebo opětné titrační zvyšování terapie bisoprololem.

Při úvahách o přerušení léčby se doporučuje pozvolné snižování dávky, protože náhlé vysazení může vyvolat akutní zhoršení pacientova stavu.

Všeobecně je léčba stabilizovaného chronického srdečního selhání bisoprololem dlouhodobá.

Způsob užíváníTablety bisoprololu se mají užívat ráno, a mohou se užívat při jídle. Mají se zapít tekutinou a nesmějí se žvýkat.

Insuficience ledvin nebo jaterNejsou k dispozici informace ohledně farmakokinetiky bisoprololu u pacientů s chronickým srdečnímselháním a s poruchou jaterních nebo renálních funkcí. Pozvolné zvyšování dávky u těchto pacientů se proto musí dít se zvláštní opatrností.

Starší pacientiÚprava dávkování není nutná. Je doporučeno zahájit léčbu co nejnižší možnou dávkou.

Děti a dospívajícíBisoprolol se nedoporučuje pro použití u dětí a dospívajících, protože u nich nejsou zkušenosti s léčbou.

Hypertenze/angina pectorisObvyklá dávka je 10 mg jednou denně s maximální doporučovanou dávkou 20 mg denně. U pacientů s ischemickou srdeční chorobou je doporučeno postupné ukončování léčby v průběhu 1 až 2 týdnů. U některých pacientů je dostatečná dávka 5 mg denně.

Insuficience ledvin nebo jaterU pacientů s těžkou poruchou ledvin (kreatininová clearance < 20 ml/min) nebo jater dávka nemá překročit 10 mg jednou denně.

Starší pacientiZa normálních okolností není nutná úprava dávkování. U některých pacientů je ale dostatečná dávka 5 mg denně. Tak jako u všech dospělých pacientů je třeba dávku snížit při závažném poškození ledvinné nebo jaterní funkce.

Děti a dospívajícíBisoprolol se nedoporučuje pro použití u dětí a dospívajících, protože u nich nejsou zkušenosti s léčbou.

4.3. Kontraindikace

- při hypersenzitivita na bisoprolol nebo na kteroukoli pomocnou látku - neléčené, akutní srdeční selhání nebo v průběhu episod dekompensace srdečního selhání, vyžadujících i.v. inotropní léčbu (viz bod 4.4.)- kardiogenní šok- AV blokáda druhého a třetího stupně (bez pacemakeru)- syndrom chorého sinu- sinoatriální blokáda- bradykardie s méně než 60 tepy za minutu před zahájením léčby- hypotenze (se systolickým krevním tlakem nižším než 100 mm Hg)- těžké bronchiální astma nebo těžká chronická obstrukční plicní nemoc- pozdní stadia periferního okluzivního onemocnění tepen a Raynaudův syndrom- neléčený feochromocytom (viz bod 4.4)- metabolická acidóza

4.4. Zvláštní upozornění a opatření pro použití

Bisoprolol se musí užívat opatrně:- při chronickém srdečním selhání (bisoprolol indikován k léčbě po zahajovací titrační fázi)- při bronchospazmu (při bronchiálním astmatu, při obstrukčních chorobách dýchacích cest)- při diabetu se silnými výkyvy hodnot glykémie; mohou se maskovat příznaky hypoglykémie- při naprostém hladovění - při probíhající desenzibilizační terapii- při AV blokádě prvního stupně- při Prinzmetalově angině- při okluzívním onemocnění periferních arterií (zesílení potíží se může vyvinout především při zahájení léčby)- při celkové anestéziiU pacientů podstupujících celkovou anestézii beta-sympatolytika snižují incidenci arytmií a ischémie myokardu při indukci a intubaci, a pak v pooperačním období. Běžně se doporučuje udržovat beta-blokádu průběžně v perioperační době. Anesteziolog musí o beta-blokádě vědět pro možnost interakcí s jinými léčivy, kdy by mohly vzniknout bradyarytmie, oslabení reflexní tachykardie a snížení reflexní schopnosti kompenzovat ztrátu krve. Jestliže se považuje za nutné beta-sympatolytikum před chirurgickým výkonem odejmout, je třeba to udělat postupně a to tak, aby po 48 hodin před anestézií byl pacient bez beta-sympatolytika.

Nejsou terapeutické zkušenosti s léčbou srdečního selhání bisoprololem u pacientů s těmito chorobami a stavy:- s insulindependentním diabetem (typu I)- s těžce poškozenou funkcí ledvin (sérový kreatinin > 300 μmol/l)- s těžce poškozenou funkcí jater- s restriktivní kardiomyopatií- s vrozenou srdeční vadou- s hemodynamicky významnou organickou chlopenní vadou

- s infarktem myokardu v posledních třech měsících

Kombinace bisoprololu s antagonisty kalcia typu verapamilu a diltiazemu, s antiarytmiky třídy I a s centrálně působícími antihypertenzivy se všeobecně nedoporučuje; podrobnosti, prosím, vyhledejte v bodě 4.5.

Při bronchiálním astmatu nebo jiných chronických obstrukčních plicních onemocněních, která mohou vyvolávat příznaky, je třeba současně podávat bronchodilatační terapii. Občas se může objevit zvýšení rezistence dýchacích cest u pacientů s astmatem, a proto může být nutné zvýšit dávku beta2-sympatomimetik.

Tak jako jiné beta-sympatolytika, bisoprolol může zvýšit jak citlivost k alergenům, tak i závažnost anafylaktických reakcí. Terapie adrenalinem někdy nepřinese očekávaný terapeutický efekt.

Pacientům s psoriázou anebo s psoriázou v anamnéze by se beta-sympatolytika (např. bisoprolol) měly podávat pouze po pečlivém zvážení prospěchu proti rizikům.

Při terapii bisoprololem mohou být maskovány příznaky thyreotoxikózy.

U pacientů s feochromocytomem se nesmí bisoprolol podávat bez předchozí blokády alfa-receptorů.

Při zahájení terapie bisoprololem je nutné pravidelné monitorování. Údaje o dávkování a způsobu podání, prosím, vyhledejte v bodě 4.2Ukončení terapie bisoprololem nesmí být náhlé, pokud to není zcela jednoznačně indikováno. Další informace v bodě 4.2.

4.5. Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

Nedoporučované kombinaceAntagonisté kalcia typu verapamilu, a v menší míře typu diltiazemu: Negativní vliv na kontraktilitu a na atrioventrikulární vedení. Intravenózní podání verapamilu u pacientů léčených beta-sympatolytiky může způsobit těžkou hypotenzi a atrioventrikulární blokádu.

Antiarytmika třídy I (např. chinidin, disopyramid; lidokain, fenytoin; flekainid, propafenon): Účinek na dobu atrioventrikulárního vedení může být potencován a negativní inatropní účinek může být zvýšen.

Centrálně působící antihypertenziva jako např. klonidin aj. (např. methyldopa, moxonodin, rilmenidin): Současné užívání centrálně působících antihypertenziv může zhoršit srdeční selhání snížením centrálního tonu sympatiku (snížení tepové frekvence a srdečního výdeje, vazodilatace). Náhlé vysazení, zejména předchází-li před přerušením aplikace beta-sympatolytik, může zvýšit riziko „rebound“-hypertenze.

Kombinace, které je třeba použít s opatrnostíAntagonisté kalcia jako dihydropyridinové deriváty s negativně inotropním účinkem (např. nifedipin). Nifedipin snižuje kontraktilitu myokardu ovlivněním množství vápníku. Současné užívání pacienty s beta-sympatolytiky může zvýšit riziko hypotenze a snížit ventrikulární funkci pumpy s možným rozvojem srdeční nedostatečnosti u pacientů s latentní srdeční nedostatečností. Negativní inotropní účinek nifedipinu může urychlit nebo zhoršit srdeční selhání.

Antagonisté kalcia typu dihydropyridinu jako např. felodipin a amlodipin: Současné užívání může zvýšit riziko hypotenze, a nedá se vyloučit zvýšení rizika dalšího zhoršení činnosti komor jako pumpy u pacientů se srdečním selháním.

Antiarytmika třídy III (např. amiodaron): Účinek na dobu atrioventrikulárního převodu může být potencován.

Lokální beta-sympatolytika (např. oční kapky pro léčení glaukomu) mohou působit aditivně k systémovým efektům bisoprololu.

Parasympatomimetika: Současné užití může prodloužit dobu atrioventrikulárního převodu a zvýšit riziko bradykardie.

Insulin a perorální antidiabetika: Zesílení hypoglykemizujícího účinku. Blokáda adrenergních beta-receptorů může maskovat příznaky hypoglykémie.

Celková anestetika: Oslabení reflexní tachykardie a zvýšení rizika hypotenze (další informace o celkové anestézii viz také v bodě 4.4).

Digitalisové glykosidy: Snížení tepové frekvence, prodloužení doby atrioventrikulárního převodu.

Nesteroidní antiflogistika (NSAID): NSAID mohou snížit hypotenzivní účinek bisoprololu.

Beta-sympatomimetika (např. isoprenalin, dobutamin): Kombinace s bisoprololem může snížit účinek obou látek.

Sympatomimetika aktivující jak adrenergní beta-receptory, tak i alfa-receptory (např. noradrenalin, adrenalin): Kombinace s bisoprololem může demaskovat vazokonstriční účinky těchto látek, zprostředkované adrenergními alfa-receptory, a vyvolat zvýšení krevního tlaku a exacerbaci intermitentní klaudikace. Má se zato, že tyto interakce jsou pravděpodobnější při použití neselektivních beta-sympatolytik. Vysoké dávky adrenalinu mohou být nutné při léčbě alergických reakcí.

Současné použití s antihypertenzivy stejně jako s jinými léčivými přípravky, které mohou snížit krevní tlak (např. s tricyklickými antidepresivy, s barbituráty, s fenothiaziny) může zvýšit riziko vzniku hypotenze.

Moxisylát: Může způsobit závažnou posturální hypotenzi.

Kombinace vyžadující pozornostMeflochin: Zvýšené riziko bradykardie.

Inhibitory monoaminoxidázy (s výjimkou inhibitorů MAO-B): Zvýšený hypotenzivní účinek beta-sympatolytik, ale také zvýšené riziko hypertenzní krize.

4.6. Těhotenství a kojení

Těhotenství:Bisoprolol má farmakologické účinky, které mohou škodlivě ovlivnit těhotenství a/nebo plod/novorozence. Všeobecně beta-sympatolytika snižují perfuzi placenty, což bylo spojováno s retardací růstu, intrauterinním úmrtím, potratem a předčasným porodem. Nežádoucí účinky (např. hypoglykémie a bradykardie) se mohou objevit u plodu i u novorozence. Jestliže je léčba beta-sympatolytiky nutná, je vhodné dát přednost látkám se selektivním beta1-sympatolytickým účinkem.

Bisoprolol se nemá v těhotenství užívat, pokud to není jednoznačně nutné. Jestliže se terapie bisoprololem považuje za nutnou, je třeba monitorovat uteroplacentální krevní průtok a fetální růst. V případě škodlivých účinků na těhotenství nebo plod, je třeba zvážit alternativní léčbu. Novorozence je nutno pečlivě sledovat. Příznaky hypoglykémie a bradykardie se obvykle dají očekávat v průběhu prvních tří dnů.

Kojení:Není známo, zda se léčivá látka vylučuje do mateřského mléka. Proto se kojení v průběhu léčby bisoprololem nedoporučuje.

4.7. Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Bisoprolol Orion má zanedbatelný vliv na schopnost řidit a ovládat stroje. Ve studii s pacienty s ischemickou chorobou srdeční bisoprolol neporušil schopnost řídit motorové vozidlo. Vzhledem k individuálně rozdílné reaktivitě na přípravek však schopnost řídit motorové vozidlo a obsluhovat stroje může být porušena. To je třeba vzít v úvahu především při zahájení léčby a při změně medikace, stejně jako ve spojení s požíváním alkoholu.

4.8. Nežádoucí účinky

Pro charakteristiku frekvence výskytu nežádoucích účinků platí tato terminologie:

Velmi časté ( ≥1/10)Časté ( ≥1/100 až <1/10)Méně časté ( ≥1/1.000 až <1/100)Vzácné ( ≥1/10.000 až <1/1.000)Velmi vzácné ( <1/10.000)Neznámé ( z dostupných údajů nelze určit)

Velmi časté Časté

Méně časté

Vzácné

Velmi vzácné

Psychiatrické poruchy

Poruchy

spánku,

deprese

Noční

můry,

halucinace

Poruchy nervového systému

Závratě, bolesti hlavy

Synkopa

Poruchy oka

Snížená tvorba slz

(nutné

zvážit

u

pacientů používajících oční čočky)

Zánět spojivek (konjunktivitida)

Poruchy ucha a labyrintu

Poruchy sluchu

Srdeční poruchy

Bradycardie Zhoršení

stávajícího srdečního selhání

Poruchy atrioventrikulárního převodu

Cévní poruchy

Pocit

chladu

v končetinách, hypotenze

Ortostatická hypotenze

Respirační, hrudní

a

mediastinální poruchy

Bronchospasmus u pacientů s průduškovým astmatem

nebo

anamnézou obstrukce dýchacích cest

Alergická rýma

Gastrointestinální poruchy

Gastrointestinální komplikace jako nauzea, zvracení,

průjem, zácpa

Poruchy jater a žlučových cest

Hepatitida

Poruchy kůže a podkožní tkáně

Reakce z přecitlivělosti (svědění, návaly, vyrážka)

Beta-sympatolytika mohou vyvolat nebo

zhoršit

lupénku,

nebo

vyvolat lupénce podobnou vyrážku, alopécie

Poruchy svalové a

kosterní

soustavy

a

pojivové tkáně

Svalová slabost a svalové křeče

Poruchy reprodukčního systému a prsu

Poruchy potence

Celkové poruchy a reakce v místě aplikace

Asténie, únava

Vyšetření

Zvýšené hladiny triglyceridů, zvýšené hladiny jaterních enzymů (ALT, AST)

4.9. Předávkování

Po předávkování (např. po denní dávce 15 mg namísto 7,5 mg) byly hlášeny AV blokáda třetího stupně, bradykardie a závratě. Vcelku jsou nejčastější známky, očekávané po předávkování beta-sympatolytik, bradykardie, hypotenze, bronchospazmus, akutní srdeční nedostatečnost a hypoglykémie. Dosud bylo ohlášeno málo případů předávkování (nejvýše 2000 mg) bisoprololem u pacientů trpících hypertenzí a/nebo ischemickou srdeční chorobou, s projevy bradykardie a/nebo hypotenze; všichni pacienti se zotavili. Existuje široká interindividuální variabilita citlivosti na jednorázově podanou vysokou dávku bisoprololu, a pacienti se srdečním selháváním jsou pravděpodobně velmi citliví. Proto je nutné zahájit léčbu těchto pacientů pozvolnou zvyšující se titrací podle schématu, uvedeného v bodě 4.2.

Vyvine-li se předávkování, je nutné terapii bisoprololem zastavit a zavést podpůrnou a symptomatickou léčbu. Omezené množství údajů naznačuje, že bisoprolol je stěží dialyzovatelný. Na základě očekávaných farmakologických účinků a doporučení pro jiná beta-sympatolytika je třeba uvážit tato všeobecná opatření, pokud jsou klinicky oprávněna.

Bradykardie: Podat intravenózně atropin. Jestliže odpověď není dostatečná, je možné opatrně podat isoprenalin nebo jinou látku s pozitivně chronotropními vlastnostmi. Za některých okolností může být nutné zavést transvenózně pacemaker.

Hypotenze: Je třeba podat intravenózně tekutiny a vazopresorické látky. Užitečný může být intravenózně podaný glukagon.

AV-blokáda (druhého a třetího stupně): Pacienty je třeba pečlivě monitorovat a léčit infuzí isoprenalinu anebo transvenózním zavedením srdečního pacemakeru.

Akutní zhoršení srdečního selhání: Podat i.v. diuretika, látky s pozitivně inotropním účinkem, vazodilatancia.

Bronchospazmus: Zavést terapii bronchodilatátory, např. isoprenalinem, beta2-sympatomimetiky a/nebo aminofylinem.

Hypoglykémie: Podat i.v. glukózu.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1. Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: Beta-sympatolytika, selektivní. ATC kód: C07AB07

Bisoprolol je vysoce selektivní beta1-sympatolytikum bez vnitřní (intrinsic) sympatomimetické aktivity a bez významného účinku stabilizujícího membrány. Má jenom nízkou afinitu k beta2-receptorům hladkého svalstva bronchů a cév, stejně jako k beta-receptorům účastnícím se metabolických regulací. Proto se vcelku nedá očekávat, že by bisoprolol ovlivnil rezistenci dýchacích cest anebo metabolické účinky zprostředkované beta2-receptory. Jeho beta1-selektivita přesahuje hranice terapeutického rozsahu dávek.

Celkem 2647 pacientů bylo zařazeno, 83 % (N = 2202) bylo třídy NYHA III a 17 % (N = 445) třídy NYHA IV, mělo stabilizovanou symptomatickou systolickou srdeční nedostatečnost (ejekční frakce ≤35 %, na základě echokardiografie). Celková mortalita se snížila ze 17,3 % na 11,8 % (relativní snížení o 34 %). Bylo pozorováno snížení počtu náhlých úmrtí (3,6 % oproti 6,3 %, relativní snížení o 44 %) a snížený počet episod srdečního selhání vyžadujících hospitalizaci (12 % oproti 17,6 %, relativní snížení o 36 %). Mimoto bylo zjištěno i významné zlepšení funkčního stavu podle klasifikace NYHA. V průběhu zahájení a titrace bisoprololu se vyskytly hospitalizace pro bradykardii (0,53 %), hypotenzi (0,23 %) a akutní dekompenzaci (4,97 %), nebyly však častější než v placebové skupině (0 %, 0,3 % a 6,74 %). Počty fatálních a zneschopňujících iktů v průběhu celého studijního období byly 20 v bisoprololové skupině a 15 ve skupině placebové.

Studie CIBIS III sledovala 1010 pacientů ve věku ≥65 let s mírným až středně těžkým chronickýmsrdečním selháním (NYHA třídy II nebo III) a s ejekční frakcí levé komory ≤35 %, kteří dosud nebyli léčeni ani inhibitory ACE ani beta-sympatolytiky, ani blokátory angiotensinového receptoru. Pacienti byli léčeni kombinací bisoprololu a enalaprilu po 6 - 24 měsíců po předchozím úvodním šestiměsíčním léčení buď bisoprololem nebo enalaprilem.

Neukázal se náznak vyšší frekvence zhoršení chronického srdečního selhávání, jestliže se bisoprolol použil v úvodním šestiměsíčním léčení. V analýze „per protocol“ nebyly prokázány horší výsledky, jestliže bisoprolol byl použit jako první oproti výsledkům, kdy jako první byl použit enalapril, obě strategie zahájení léčby chronického srdečního selhávání vykázaly podobnou frekvenci primárního kombinovaného kritického bodu hodnocení, úmrtí a hospitalizace, ke konci studie (32,4 % ve skupině s bisoprololem oproti 33,1 % ve skupině s enalaprilem jako prvním léčivem, v populaci „per protocol“). Studie ukázala, že bisoprolol se může použít také u starších pacientů s mírným až středním stupněm chronického srdečního selhávání.

Bisoprolol se také používá k léčbě hypertenze a anginy pectoris. Tak jako u ostatních beta1-sympatolytik je mechanismus působení u hypertenze nejasný. Je však známo, že bisoprolol výrazně snižuje aktivitu reninu v plazmě.

Při akutním podávání pacientů s ischemickou chorobou srdeční bez chronického srdečního selháváníbisoprolol snižuje tepovou frekvenci a tepový objem, a tím i minutový srdeční objem a spotřebu kyslíku. Při chronickém podávání se počáteční zvýšená periferní rezistence snižuje. Tak je bisoprolol účinný při eliminaci a redukci příznaků.

5.2. Farmakokinetické vlastnosti

Bisoprolol se po perorálním podání absorbuje a jeho biologická dostupnost je zhruba 90 %. Vazba bisoprololu na plazmatické kyseliny je asi 30 %. Distribuční objem je 3,5 l/kg. Celková clearance je přibližně 15 l/h. Poločas v plazmě, 10-12 hodin, umožňuje účinek po 24 hodin po jediné denní dávce.

Bisoprolol se z těla vylučuje dvěma cestami. 50 % se metabolizuje v játrech na inaktivní metabolity, které se pak vylučují ledvinami. Zbývajících 50 % se ledvinami vylučuje v nemetabolizované formě. Protože eliminace se děje ledvinami a játry ve stejném rozsahu, není nutná úprava dávkování u pacientů s poruchou funkcí jater anebo ledvin. Farmakokinetika u pacientů se stabilizovaným chronickým srdečním selháváním a s poruchou funkce jater anebo ledvin nebyla studována.

Kinetika bisoprololu je lineární a nezávislá na věku.

U pacientů s chronickým srdečním selháváním (NYHA stupeň III) jsou plazmatické hladiny bisoprololu vyšší a poločas delší ve srovnání se zdravými dobrovolníky. Maximální koncentrace v plazmě za rovnovážného stavu je 64 ± 21 ng/ml při každodenní dávce 10 mg a poločas je 17 ± 5 hodin.

5.3. Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti

Předklinické údaje získané na základě konvenčních farmakologických studií bezpečnosti, toxicity po opakovaném podávání, genotoxicity, a kancerogenity neodhalily žádné zvláštní riziko pro člověka. Tak jako ostatní beta-sympatolytika i bisoprolol měl ve vysokých dávkách toxické účinky na matku (vyvolal snížení příjmu potravy a snížení tělesné hmotnosti) a na embryo/plod (zvýšená incidence resorpcí, snížená tělesná hmotnost potomstva, zpomalený fyzický vývoj), nebyl však teratogenní.

6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1. Seznam pomocných látek

Mikrokrystalická celulosaKoloidní bezvodý oxid křemičitýSodná sůl kroskarmelosySodná sůl karboxymetylškrobu (typ A)Magnesium-stearát

6.2. Inkompatibility

Neuplatňuje se.

6.3. Doba použitelnosti

3 roky

6.4. Zvláštní opatření pro uchovávání

Tento léčivý přípravek nevyžaduje žádné zvláštní podmínky uchovávání.

6.5. Druh obalu a velikost balení

Bílý PVC/PVDC/Al blistr

Velikost balení: 20, 21, 28, 30, 50, 56, 60, 90 a 100 tablet

Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.

6.6. Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním

Žádné zvláštní požadavky.

Všechen nepoužitý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky.

7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

Orion CorporationOrionintie 1 FI-02200 EspooFinsko

8. REGISTRAČNÍ ČÍSLO(A)

Bisoprolol Orion 2,5 mg : 77/609/11-CBisoprolol Orion 5 mg : 77/610/11-CBisoprolol Orion 10 mg : 77/611/11-C

9. DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

21.9.2011

10. DATUM REVIZE TEXTU

21.9.2011


nahoru

Informace na obalu

1

ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA VNĚJŠÍM OBALU

KRABIČKA

1.

NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU

Bisoprolol Orion 2,5 mgBisoprolol Orion 5 mgBisoprolol Orion 10 mgtabletybisoprololi fumaras

2.

OBSAH LÉČIVÉ LÁTKY/LÉČIVÝCH LÁTEK

Jedna tableta obsahuje bisoprololi fumaras 2,5 (5, 10) mg.

3.

SEZNAM POMOCNÝCH LÁTEK

4.

LÉKOVÁ FORMA A VELIKOST BALENÍ

tablety20 (21, 28, 30, 50, 56, 60, 90, 100) tablet

5.

ZPŮSOB A CESTA /CESTY PODÁNÍ

Perorální podání.Před použitím si přečtěte příbalovou informaci.

6.

ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, ŽE LÉČIVÝ PŘÍPRAVEK MUSÍ BÝT UCHOVÁVÁN

MIMO DOSAH A DOHLED DĚTÍ

Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí!

7.

DALŠÍ ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, POKUD JE POTŘEBNÉ

8.

POUŽITELNOST

Použ. do

9.

ZVLÁŠTNÍ PODMÍNKY PRO UCHOVÁVÁNÍ

10.

ZVLÁŠTNÍ OPATŘENÍ PRO LIKVIDACI NEPOUŽITÝCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ

NEBO ODPADU Z TAKOVÝCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ, POKUD JE TO VHODNÉ

Nepoužitelné léčivo vraťte do lékárny.

11.

NÁZEV A ADRESA DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

Orion Corporation

2

Orionintie 1 FI-02200 EspooFinsko

12.

REGISTRAČNÍ ČÍSLO/ČÍSLA

Bisoprolol Orion 2,5 mg : 77/609/11-CBisoprolol Orion 5 mg : 77/610/11-CBisoprolol Orion 10 mg : 77/611/11-C

13.

ČÍSLO ŠARŽE

Č. šarže:

14.

KLASIFIKACE PRO VÝDEJ

Výdej léčivého přípravku vázán na lékařský předpis.

15.

NÁVOD K POUŽITÍ

16.

INFORMACE V BRAILLOVĚ PÍSMU

bisoprolol orion 2,5 mgbisoprolol orion 5 mgbisoprolol orion 10 mg

3

MINIMÁLNÍ ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA BLISTRECH NEBO STRIPECH

BLISTRY

1.

NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU

Bisoprolol Orion 2,5 mgBisoprolol Orion 5 mgBisoprolol Orion 10 mgtabletybisoprololi fumaras

2.

NÁZEV DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

Orion Corporation

3.

POUŽITELNOST

Použ. do:

4.

ČÍSLO ŠARŽE

Č. šarže:

5.

JINÉ

Tyto informace jsou určeny pouze odborníkům. Pokud máte pochybnosti o nějakém léku, prosím, kontaktujte svého lékaře. Nedoporučujeme se řídit informacemi uvedenými na těchto stránkách, mohou být zastaralé a nepřesné.