Berotec N 100 Mcg
Registrace léku
Kód | 0064881 ( ) |
---|---|
Registrační číslo | 14/ 079/02-C |
Název | BEROTEC N 100 MCG |
Režim prodeje | na lékařský předpis |
Stav registrace | registrovaný léčivý přípravek |
Držitel registrace | BOEHRINGER INGELHEIM (PTY.)LTD.,RANDBURG,TRANSVAAL, Německo |
ATC klasifikace |
Varianty
Kód | Náz. | Forma |
---|---|---|
0064881 | INH SOL PSS 200DÁV | Roztok k inhalaci v tlakovém obalu, Inhalační podání |
Příbalový létak BEROTEC N 100 MCG
Příbalová informace-RP
Informace pro použití, čtěte pozorně!
Berotec® N |
|
(Fenoteroli hydrobromidum) |
|
100 mcg |
|
roztok k inhalaci v tlakovém obalu |
Složení
1 odměřená dávka obsahuje:
Léčivá látka: Fenoteroli hydrobromidum 0,1 mg
Pomocné látky: Norfluran, bezvodý ethanol, citronová kyselina, voda čištěná
Indikační skupina
Bronchodilatancia, antiastmatika
Charakteristika
Léčivá látka přípravku Berotec N 100 mcg , fenoterolhydrobromid, je beta2-mimetikum výrazně uvolňující průdušky. Po inhalačním podání účinkuje během několika minut a účinek trvá 3 až 5 hodin. Berotec N 100 mcg podporuje čistící mechanismy dýchacích cest.
Indikace
Berotec N 100 mcg se užívá k léčení akutních záchvatů astmatu, k léčbě příznaků průduškového astmatu a dalších stavů s reverzibilním (vratným) zúžením dýchacích cest, jako je chronická obstrukční bronchitida. Při preventivním použití předchází Berotec N 100 mcg stažení průdušek, které je vyvoláno tělesnou zátěží.
Při astmatu a chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN) je vhodné uvažovat o současném podávání protizánětlivých přípravků.
Berotec N 100 mcg mohou užívat dospělí, mladiství i děti.
Kontraindikace
Berotec N 100 mcg nesmí užívat nemocní přecitlivělí na fenoterolhydrobromid nebo pomocné látky přípravku.
Berotec N 100 mcg nesmí užívat nemocní se zvláštní formou postižení srdečního svalu (hypertrofická obstrukční kardiomyopatie), pacienti s nepravidelnou činností srdce (tachyarytmie).
Nemocní s nedostatečně kontrolovanou cukrovkou, nedávným infarktem myokardu, vážným srdečním nebo cévním onemocněním, zvýšenou funkcí štítné žlázy a feochromocytomem (nádor dřeně nadledvin) mohou Berotec N 100 mcg užívat jen tehdy, jsou-li pro to zvlášť závažné důvody.
Při dlouhodobém používání přípravku nebyly v průběhu těhotenství zjištěny nežádoucí účinky. Při podávání přípravku v průběhu těhotenství, zejména v období prvního trimestru, je však nutná obvyklá opatrnost. Fenoterolhydrobromid tlumí děložní stahy, a proto není doporučeno jeho podávání krátce před porodem.
Fenoterolhydrobromid se vylučuje do mateřského mléka, proto se v období kojení užívání přípravku Berotec N 100 mcg nedoporučuje.
Nežádoucí účinky
K častějším nežádoucím účinkům přípravku Berotec N 100 mcg patří mírný třes kosterního svalstva, nervozita, bolesti hlavy, závratě, zrychlení srdečního rytmu a bušení srdce.
Při léčbě beta2-mimetiky může dojít k poměrně závažnému snížení hladiny draslíku v krvi, které se může projevit únavou svalů a jejich bolestivostí. Podobně jako u jiných inhalačně aplikovaných přípravků může dojít ke vzniku kašle, místního podráždění a ojediněle ke vzniku paradoxního bronchospasmu (zúžení průdušek).
Stejně jako u jiných přípravků s obsahem beta-mimetik může dojít k výskytu pocitu na zvracení, zvracení, pocení, pocitů slabosti, bolestivosti svalů, svalových křečí. Výjimečně dochází k poklesu diastolického krevního tlaku, zvýšení systolického krevního tlaku, poruše srdečního rytmu, zvláště při podání vyšších dávek.
Zřídka se vyskytují kožní reakce a reakce alergického typu, zvláště u přecitlivělých jedinců.
Ojediněle dochází k výskytu psychických změn.
Při případném výskytu nežádoucích účinků nebo jiných neobvyklých reakcí se o dalším užívání (podávání dětem) přípravku poraďte s lékařem.
Interakce
Účinky přípravku BEROTEC N 100 mcg a účinky jiných současně užívaných léků se mohou navzájem ovlivňovat. Váš lékař by proto měl být informován o všech lécích, které v současné době užíváte, nebo které začnete užívat, a to na lékařský předpis i bez něj. Než začnete současně s užíváním přípravku Berotec N 100 mcg užívat nějaký volně prodejný lék, poraďte se se svým ošetřujícím lékařem.
Další beta-mimetické přípravky, látky s anticholinergním účinkem a xantinové deriváty (např. theofylin), mohou zvyšovat bronchodilatační (průdušky rozšiřující) účinek fenoterolhydrobromidu a nežádoucí účinky těchto látek. Významné oslabení bronchodilatačního účinku se může vyskytovat při současném podávání beta-blokátorů.
Zvýšená opatrnost je nutná při aplikaci beta-mimetik u pacientů léčených inhibitory monoaminoxidázy nebo tricyklickými antidepresivy, protože účinek beta-mimetik může být zvyšován.
Užití celkových anestetik na bázi halogenovaných uhlovodíků jako halotan, trichloretylén a enfluran může zvýšit pravděpodobnost vzniku kardiovaskulárních nežádoucích účinků.
Dávkování
Dávkování je nutno individuálně upravit. Přípravek je určen pro dospělé i děti. Není-li lékařem předepsáno jinak, je doporučeno následující dávkování:
Akutní astmatické záchvaty
1 vdech je dostatečná dávka, která vede k okamžitému ústupu obtíží ve většině případů. Pokud nedojde ke zlepšení dýchání do pěti minut, je možno dávku zopakovat. Pokud nedojde k ústupu záchvatu po aplikaci dvou vdechů a je vyžadována další dávka, je nutno se neprodleně poradit s lékařem nebo vyhledat nemocnici.
Prevence astmatu vyvolaného fyzickou námahou
1 - 2 odměřené dávky při každém podání, maximálně 8 odměřených dávek denně.
Bronchiální astma a jiné stavy, spojené s reverzibilním (vratným) zúžením dýchacích cest
Je-li vyžadováno opětovné podávání, je doporučena aplikace 1 - 2 odměřených dávek (vdechů) při každém podání s maximem 8 odměřených dávek denně.
U dětí je doporučeno používat přípravek Berotec N 100 mcg pouze po poradě s lékařem a za dozoru dospělé osoby.
Způsob použití
Správný způsob použití inhalátoru je předpokladem úspěšné léčby.
Před prvním použitím stiskněte dvakrát dávkovací ventil.
Před každým použitím dodržujte následující postup:
Odstraňte ochranný kryt.
Zhluboka vydechněte.
Inhalátor držte v poloze zobrazené na obrázku č. 1, ústní nástavec sevřete rty. Dno
tlakové nádobky a šipka na ní směřuje vzhůru.
Obr. 1
Zhluboka se nadechněte a ve stejném okamžiku stiskněte rázně dávkovací ventil, který
uvolní jednu odměřenou dávku. Na několik vteřin zadržte dech, vyjměte ústní nástavec z úst a vydechněte.
Při podání druhé dávky postupujte stejným způsobem.
Po použití nasaďte zpět ochranný kryt.
Pokud nebyl přípravek použit 3 dny, je třeba před aplikací 1x stisknout dávkovací ventil.
Nádobka je neprůhledná, nelze tedy sledovat hladinu přípravku a zrakem zjistit, kdy je spotřebován. Přípravek obsahuje 200 dávek léku. Poté, co byly aplikovány, může nádobka stále ještě obsahovat určité množství tekutiny. Je však nutno užít nové balení přípravku, protože při dalších aplikacích by dávka inhalovaného léku nemusela být správná.
Množství zbývajícího léku lze ověřit následovně:
Vyjměte tlakovou nádobku s roztokem k inhalaci z umělohmotného ústního nástavce a vložte ji do větší nádoby naplněné vodou. Obsah nádobky s roztokem k inhalaci lze odhadnout podle pozice, kterou nádobka s roztokem k inhalaci ve vodní lázni zaujme (viz obr. 2).
Obr. 2
Ústní nástavec musí být udržován v čistotě a může být omýván teplou vodou. Je-li k omytí nástavce použito mýdlo nebo jiné čisticí prostředky, je nástavec nutno pečlivě opláchnout proudem tekoucí vody.
Varování: Umělohmotný ústní nástavec byl vyroben pouze pro použití s roztokem k inhalaci Berotec N 100 mcg tak, aby vždy byla zajištěna inhalace optimálního množství přípravku. Ústní nástavec proto nesmí být používán s jinými roztoky k inhalaci a roztok k inhalaci Berotec N 100 mcg nesmí být používán s jiným ústním nástavcem, než který je dodáván spolu s přípravkem.
Nádobka je pod stálým tlakem, nesmí být otevírána násilím a vystavena teplotě nad 50°C.
Upozornění
Při prvním použití přípravku Berotec N 100 mcg, roztok k inhalaci, mohou někteří pacienti
zaznamenat odlišnou chuť od původní formy přípravku,která obsahovala freony. Oba
přípravky jsou ve všech praktických ohledech rovnocenné a jejich chuťová odlišnost nemá
žádný vliv na bezpečnost či účinnost nového přípravku.
V případě akutní a rychle se zhoršující dušnosti (dýchacích potíží) okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.
Jiná beta2-mimetická bronchodilatancia (léky odstraňující stažení průduškového svalstva) můžete užívat současně s přípravkem Berotec N 100 mcg pouze na doporučení lékaře, který bude zároveň zvlášť pečlivě kontrolovat váš zdravotní stav. Současně s přípravkem Berotec N 100 mcg mohou být na doporučení lékaře inhalovány anticholinergní bronchodilatační přípravky.
Při užívání přípravku Berotec N 100 mcg může dojít ke snížení hladiny draslíku v krvi (viz odstavec „Nežádoucí účinky“), nedostatek kyslíku v tkáních (hypoxie) může ještě účinek nedostatku draslíku na srdeční akci zesílit. V těchto případech budete muset podstupovat vyšetření, kterými bude lékař sledovat hladinu draslíku v krevním séru.
Berotec N 100 mcg je přednostně užíván dle potřeby. Jestliže váš stav vyžaduje opakované podávání a zvyšování dávek, je nutné přehodnotit léčebný plán, případně u Vás lékař může zavést nebo zvýšit protizánětlivou léčbu ke zvládnutí zánětu dýchacích cest a k prevenci jejich dlouhodobého poškození. Pokud se zúžení průdušek zhorší, je nevhodné a někdy i nebezpečné jednoduše zvyšovat dávkování přípravku Berotec N 100 mcg nad doporučenou dávku.
Předávkování
Příznaky předávkování odpovídají zvýšenému beta-mimetickému účinku, který se může projevit třesem prstů, bolestí hlavy, návaly horka, zvýšením systolického a poklesem diastolického tlaku, pocitem tlaku na prsou, zrychlenou srdeční činností, bušením srdce a závratěmi.
Při předávkování nebo náhodném požití přípravku dítětem se ihned poraďte s lékařem.
Uchovávání
Uchovávejte při teplotě do 25oC.
Chraňte před přímým slunečním světlem, horkem a mrazem.
Varování
Přípravek nesmí být používán po uplynutí doby použitelnosti vyznačené na obalu.
Přípravek musí být uchováván mimo dosah dětí.
Balení
Tlaková nádobka s dávkovacím ventilem 10 ml; 200 dávek.
Datum poslední revize
19.3.2003
Výrobce
Boehringer Ingelheim Pharma GmbH & Co. KG, Ingelheim nad Rýnem, SRN
Držitel rozhodnutí o registraci
Boehringer Ingelheim International GmbH
Ingelheim nad Rýnem, SRN
Souhrn údajů o léku (SPC)
SOUHRN údajů O PŘÍPRAVKU
1. NÁZEV PŘÍPRAVKU
Berotec® N 100 mcg
2. KVALITATIVNÍ I KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ
1 odměřená dávka obsahuje:
Fenoteroli hydrobromidum 0,1 mg
3. LÉKOVÁ FORMA
Roztok k inhalaci v tlakovém obalu.
Popis přípravku: čirá, bezbarvá až světležlutá nebo světlehnědá kapalina, bez viditelných částic
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1 Terapeutické indikace
Symptomatická léčba akutních astmatických záchvatů.
Prevence astmatu provokovaného fyzickou námahou.
Symptomatická léčba bronchiálního astmatu a jiných stavů s reverzibilním zúžením dýchacích cest, např. chronické obstrukční bronchitidy. U pacientů s bronchiálním astmatem nebo u pacientů s chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN) reagující na léčbu steroidními přípravky je třeba uvažovat i o současné aplikaci protizánětlivé léčby.
4.2 Dávkování a způsob podání
Dávkování je nutno individuálně upravit. Přípravek je určen pro dospělé i děti. Není-li lékařem předepsáno jinak, je doporučeno následující dávkování:
Akutní astmatické záchvaty
1 vdech je dostatečná dávka, která ve většině případů vede k okamžitému ústupu obtíží, pokud nedojde ke zlepšení dýchání do pěti minut, je možno dávku zopakovat.
Pokud nedojde k ústupu záchvatu po aplikaci dvou vdechů, je možno aplikovat další dávky.
V těchto případech by měl pacient ihned vyhledat lékařskou pomoc.
Prevence dušnosti a záchvatů při tělesném cvičení
1 - 2 vdechy při každém podání, maximálně 8 vdechů denně.
Bronchiální astma a jiné stavy, spojené s reverzibilním zúžením dýchacích cest
Je-li vyžadováno opětovné podávání, je doporučena aplikace 1-2 odměřených dávek při každém podání s maximem 8 odměřených dávek denně.
U dětí je doporučeno použít přípravek Berotec N 100 mcg, roztok k inhalaci v tlakovém obalu, pouze po poradě s lékařem a pod dozorem dospělé osoby.
4.3 Kontraindikace
Hypertrofická obstrukční kardiomyopatie, tachyarytmie.
Přecitlivělost k fenoterolhydrobromidu nebo pomocným látkám obsaženým v přípravku.
4.4 Zvláštní upozornění a zvláštní opatření pro použití
Při prvním použití přípravku Berotec N 100 mcg, roztok k inhalaci v tlakovém obalu, mohou někteří pacienti zaznamenat odlišnou chuť od původní formy přípravku, která obsahuje freony. Při přechodu na nové složení přípravku by pacienti měli být na toto upozorněni. Musí též vědět, že oba přípravky jsou ve všech praktických ohledech rovnocenné a že chuťová odlišnost nemá žádný vliv na bezpečnost či účinnost nového přípravku.
Jiná beta-mimetická bronchodilatancia lze podávat spolu s přípravkem Berotec N 100 mcg pouze pod lékařským dohledem. Anticholinergní bronchodilatancia však lze inhalovat současně.
V následujících případech může být Berotec N 100 mcg aplikován pouze po pečlivém zvážení terapeutického prospěchu a rizika zvláště při podávání dávek vyšších než doporučených - nedostatečně kontrolovaný diabetes mellitus, nedávný infarkt myokardu, těžké organické srdeční a cévní onemocnění, hypertyreóza, feochromocytom.
Při akutních a rychle se zhoršujících dýchacích obtížích (dyspnoe) musí být okamžitě vyhledána odborná lékařská pomoc.
Dlouhodobé podávání:
Je preferováno podávání podle potřeby (při rozvoji příznaků) před podáváním pravidelným.
Je třeba zvážit současné podávání dalších léků nebo zvýšení dávek protizánětlivých léků (tj. inhalačních kortikosteroidů) k dosažení kontroly zánětu v dýchacích cestách a k zabránění dlouhodobého plicního postižení.
Pokud se bronchiální obstrukce zhoršuje, je nevhodné a případně i riskantní podávat po delší dobu vyšší než doporučené dávky přípravků obsahujících beta-2mimetika, jako je Berotec N 100 mcg. Pravidelné užívání zvyšujících se dávek beta-2mimetik může znamenat ztrátu kontroly nad průběhem onemocnění. V takovém případě je vhodné přehodnotit terapii a zejména zvážit, zda je protizánětlivá léčba inhalačními steroidními přípravky dostatečná. Takto je možno předejít případným stavům ohrožujícím život pacienta.
Při podávání beta-2mimetik může dojít k závažné hypokalemii. Zvýšenou pozornost je třeba věnovat stavům těžkého astmatu, kde může být tento účinek zvýrazněn současným podáváním xantinových derivátů, kortikosteroidů a diuretik. Účinek hypokalemie na srdeční rytmus může být zvýrazněn současnou hypoxií. V uvedených situacích se doporučuje pravidelné monitorování hladiny draslíku v séru.
4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce
Ostatní beta-mimetické přípravky, látky s anticholinergním účinkem a xantinové deriváty (např. theofylin) mohou bronchodilatační účinek fenoterolhydrobromidu zvyšovat. Při současném podávání jiných beta-mimetik, systémově působících anticholinergních látek a xantinových derivátů (např. theofylinu) mohou být nežádoucí účinky zvýrazněny.
K významnému oslabení bronchodilatačního účinku může docházet při současném podávání beta-blokátorů.
Účinek beta-mimetik může být zvýšen u pacientů léčených inhibitory monoaminoxidázy nebo tricyklickými antidepresivy, proto je v těchto případech nutná zvýšená opatrnost.
Inhalace celkových anestetik na bázi halogenovaných uhlovodíků jako halotan, trichloretylén a enfluran může zvýšit pravděpodobnost vzniku nežádoucích účinků beta-mimetik na kardiovaskulární systém.
4.6 Těhotenství a kojení
Výsledky preklinických studií spolu se zkušenostmi získanými při léčbě pacientů potvrdily, že podávání fenoterolhydrobromidu v těhotenství nevyvolává nežádoucí poruchy. Je však doporučena obvyklá opatrnost při podávání léků v těhotenství, zejména v prvním trimestru.
Je třeba počítat s tím, že fenoterolhydrobromid inhibuje děložní kontrakce.
Preklinické studie ukázaly, že fenoterolhydrobromid je vylučován do mateřského mléka. Bezpečnost přípravku pro podávání během kojení nebyla stanovena.
4.7 Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje
Nejsou známy.
4.8 Nežádoucí účinky
K častějším nežádoucím účinkům přípravku Berotec N 100 mcg patří mírný třes kosterního svalstva, nervozita, bolesti hlavy, závratě, tachykardie a palpitace.
Při terapii beta2-mimetiky se může vyskytnout poměrně závažná hypokalemie.
Podobně jako u jiných inhalačně aplikovaných přípravků může dojít ke vzniku kašle, místního podráždění a ojediněle ke vzniku paradoxního bronchospasmu.
Podobně jako u jiných přípravků s obsahem beta-mimetik se může vyskytnout nauzea, zvracení, pocení, pocity slabosti, bolestivost svalů, svalové křeče. Výjimečně dochází k poklesu diastolického krevního tlaku, zvýšení systolického krevního tlaku, arytmii, zvláště při podání vyšších dávek.
Zřídka se vyskytují kožní reakce a reakce alergického typu, zvláště u přecitlivělých jedinců.
Při podávání inhalačních beta-mimetik byly ojediněle popsány psychické změny.
4.9 Předávkování
Příznaky
Příznaky předávkování odpovídají příznakům vystupňované beta-mimetické stimulace, tj. jakýchkoliv účinků, uvedených mezi nežádoucími účinky. Mezi nejvýraznější patří tachykardie, palpitace, třes, hypertenze, hypotenze, rozšíření tlakové amplitudy, anginózní bolesti, arytmie a návaly.
Terapie
Podávání sedativ, trankvilizérů a v závažných případech intenzivní léčba. vhodnými antidoty jsou beta-blokátory, zejména beta1-selektivní. Vzhledem k riziku zhoršení bronchiální obstrukce u pacientů trpících astmatem musí však být dávka pečlivě zvážena.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapeutická skupina: bronchodilatancia, antiastmatika; ATC kód: R03AC04.
Ve studiích trvajících až tři měsíce u dospělých pacientů s astmatem nebo s CHOPN a u dětí s astmatem, byla prokázána rovnocenná terapeutická účinnost bezfreonové formy a freonové formy přípravku.
Fenoterolhydrobromid je přímo působící beta-mimetikum, které v terapeutických dávkách selektivně stimuluje beta2-receptory. Při vyšší dávce stimuluje též beta1-receptory. Stimulace beta2-receptorů aktivuje adenylcyklázu přes stimulační protein GS. Zvýšení nitrobuněčné koncentrace cAMP aktivuje proteinkinázu A, která fosforyluje cílové bílkoviny v buňkách hladké svaloviny. Následně pak dochází k fosforylaci myosinkinázy, inhibici hydrolýzy fosfoinositidu a otevření vysoce vodivých draslíkových kanálů aktivovaných kalciem. Existují určité důkazy, že tzv. „maxi-K kanál„ může být přímo aktivován GS proteinem.
Fenoterolhydrobromid uvolňuje bronchiální a vaskulární hladkou svalovinu a chrání ji proti bronchokonstrikčním podnětům histaminu, metacholinu, studeného vzduchu a alergenu (časná odpověď). Po podání fenoterolu při akutním záchvatu je inhibováno uvolňování bronchokonstrikčních a prozánětlivých látek z žírných buněk. Další zvýšení mukociliární aktivity bylo prokázáno po aplikaci vyšších dávek fenoterolhydrobromidu. Vyšší plazmatické koncentrace, které jsou častěji dosahovány po perorálním nebo dokonce po nitrožilním podání, snižují děložní motilitu. Při podání vyšších dávek byly rovněž pozorovány následující metabolické účinky jako lipolýza, glykogenolýza, hyperglykémie a hypokalemie, která je způsobena zvýšenou absorpcí draslíkových iontů především v kosterních svalech. Beta-mimetický účinek na srdeční sval (zvýšená srdeční frekvence a kontraktilita) je způsoben vaskulárním účinkem fenoterolhydrobromidu, srdeční mimetickou stimulací, a při vyšší než terapeutické dávce i stimulací beta1-receptorů. Třes představuje častěji se vyskytující účinek beta-mimetik. Systémové účinky beta-mimetik podléhají rozvoji tolerance na rozdíl od účinků na hladkou svalovinu bronchů.
V klinických studiích vykázal fenoterolhydrobromid vysokou účinnost u manifestních bronchospasmů. Zabraňuje bronchokonstrikci vyvolané různými stimulačními podněty, jako je cvičení, studený vzduch, a zabraňuje časné odpovědi po expozici alergenu.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Terapeutický účinek přípravku Berotec N 100 mcg je dán jeho lokálním působením v dýchacích cestách. Farmakodynamika bronchodilatace vyvolané přípravkem
Berotec N 100 mcg proto nemá vztah k farmakokinetice aktivní složky přípravku. Farmakokinetický výzkum prokázal, že bezfreonovou formu přípravku a konvenční freonovou formu přípravku lze považovat za rovnocenné.
Po inhalaci fenoterolhydrobromidu u obstrukčních plicních nemocí dochází k bronchodilataci během několika minut. Bronchodilatační efekt trvá 3 - 5 hodin.
Následně po inhalaci se v závislosti na způsobu jejího provedení a použitém zařízení dostává do dolních dýchacích cest okolo 10 - 30% aktivní látky uvolněné z aerosolu, zbytek je zachycen v horních cestách dýchacích a v ústech. V důsledku toho se část inhalovaného fenoterolhydrobromidu dostává do gastrointestinálního traktu. Při inhalaci jednoho vdechu z dávkovače přípravku Berotec N 100 mcg byla stanovena míra absorpce na 17%. Absorpce probíhá ve dvou fázích, 30% fenoterolhydrobromidu je absorbováno rychle s poločasem 11 minut, 70% je absorbováno pomaleji s poločasem 120 minut.
Neexistuje korelace mezi plazmatickou hladinou a křivkou farmakodynamické odpovědi v čase po inhalaci. Dlouhodobý bronchodilatační účinek po inhalačním podání ve srovnání s trváním účinku po intravenózním podání nemá opodstatnění v plazmatických hladinách.
Po perorálním podání je absorbováno přibližně 60% fenoterolhydrobromidu. Absorbované množství podléhá metabolismu při prvním průchodu játry, takže perorální biologická dostupnost klesá asi na 1,5%. Z tohoto důvodu spolknutá část aktivní látky prakticky žádným způsobem nepřispívá k systémové plazmatické hladině po inhalaci.
Systémově podávaný fenoterolhydrobromid je vylučován podle 3-kompartmentového modelu s poločasy t1/2 = 0,42 minuty, t1/2 = 14,3 minuty a t1/2 = 3,2 hodiny. Metabolická transformace fenoterolhydrobromidu probíhá u člověka prakticky pouze sulfatací, převážně ve střevní stěně.
V nemetabolizovaném stavu může fenoterolhydrobromid procházet placentou a do mateřského mléka.
Neexistují dostatečné údaje o účincích fenoterolhydrobromidu na metabolický stav diabetu.
5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti přípravku
Studie toxicity při podávání opakovaných dávek přípravku Berotec N 100 mcg, roztok k inhalaci, prokázaly podobné toxikologické profily bezfreonové a freonové formy přípravku.
Studie akutní toxicity byly provedeny u myší, potkanů a opic při perorálním, intravenózním, subkutánním, intraperitoneálním a inhalačním podávání. Perorální LD50 byly zjištěny v rozmezí 1600 až 7400 mg/kg tělesné hmotnosti (t.h.) u dospělých hlodavců a králíků a u psů v rozmezí 150 až 433 mg/kg t.h. Intravenózní LD50 pro myši, potkany, králíky a psy se pohybovaly v rozmezí 34 až 81 mg/kg t.h. Při inhalačním podání byla toxicita velmi nízká. Až do dávky 670 mg/kg t.h. v závislosti na druhu a uspořádání experimentu nebyla pozorována žádná mortalita.
Studie dlouhodobé toxicity zahrnovaly testování myší, potkanů a psů po dobu až 78 týdnů při různých způsobech podávání - inhalačně, perorálně, subkutánně, intravenózně a intraperitoneálně. V těchto studiích byly u psů, králíků, myší a potkanů, shledány výsledky typicky odpovídající podávání beta-mimetik (např. deplece jaterního glykogenu, snížení obsahu glykogenu ve svalech, snížení sérové hladiny draslíku, tachykardie). Ve vyšších dávkách od 1 mg/kg t.h. byly při různém způsobu podávání u potkanů, myší a králíků pozorovány nálezy typu hypertrofie myokardu a/nebo myokardiální léze, např. u králíků při i.v. aplikaci po dobu 4 týdnů. U psů, kteří jsou nejcitlivějším druhem na účinek beta-mimetik, byly léze tohoto typu zastiženy v dávkách od 0,019 mg/kg t.h. výše. Studie subakutní toxicity při inhalačním podávání opicím neprokázaly žádné toxické účinky v přímém vztahu k podávané látce.
Ve studiích reprodukční toxicity po inhalačním podávání potkanům a králíkům nebyly prokázány žádné teratogenní nebo embryotoxické účinky. Fertilita a schopnost rozmnožování nebyly fenoterolhydrobromidem porušeny.
Při perorálním podávání neměly dávky až do 40 mg/kg t.h. žádný nepříznivý vliv na plodnost potkaních samců a samic. Denní dávky až 25 mg/kg u králíků a až 38,5 mg/kg t.h. u myší nevedly k teratogenním nebo embryotoxickým účinkům. U potkanů byl pozorován tokolytický účinek v dávkách 3,5 mg/kg t.h., při dávce 25 mg/kg t.h./den se objevila mírně vyšší fetální a neonatální mortalita. Extrémně vysoké dávky 300 mg/kg t.h./den při perorálním podání a 20 mg/kg t.h./den při intravenózním podání vedly ke zvýšení četnosti malformací.
V testech in vitro a in vivo nebyla shledána mutagenní aktivita fenoterolhydrobromidu.
Ve studiích kancerogenity na myších (perorální podávání po dobu 18 měsíců) a potkanech (perorální a inhalační podávání po dobu 24 měsíců) bylo prokázáno, že při perorální dávce 25 mg/kg t.h./den vedl fenoterolhydrobromid ke zvýšenému výskytu leiomyomů dělohy s různou mitotickou aktivitou u myší a mesovariálních leiomyomů u potkanů. Tyto účinky jsou dány lokálním působením beta-mimetických látek na hladkou svalovinu dělohy u myší a potkanů. Podle současného výzkumu nelze tyto výsledky aplikovat na člověka. Všechny ostatní zjištěné nádory byly považovány za běžné typy nádorů, které se spontánně objevují u zkoumaných kmenů experimentálních zvířat. U těchto nádorů nedošlo k biologicky významnému zvýšení incidence, které by vyplývalo z podávání fenoterolu.
Byla prokázána dobrá a rovnocenná snášenlivost přípravků bezfreonové a freonové formy v dýchacích cestách.
Studie lokální snášenlivosti prokázaly dobrou toleranci látky u králíků při intravenózní, intraarteriální, okluzivní a semiokluzivní kožní aplikaci i při instilaci 0,05 nebo 0,1% roztoku do konjunktiválního vaku.
6. FARMACEUTICKé úDAJE
6.1 Seznam pomocných látek
Norfluran, bezvodý ethanol, čištěná voda, kyselina citronová
6.2 Inkompatibility
Neuplatňuje se.
6.3 Doba použitelnosti
3 roky
6.4 Uchovávání
Uchovávat při teplotě pod 25°C.
Přípravek je nutno chránit před přímým slunečním světlem, horkem a mrazem.
6.5 Druh obalu a velikost balení
Tlaková kovová nádobka s dávkovacím ventilem, vložená do rozprašovače z umělé hmoty, příbalová informace v jazyce českém, papírová skládačka.
Velikost balení: 10 ml, 200 odměřených dávek
6.6 Návod k použití
Správný způsob použití inhalátoru je předpokladem úspěšné léčby.
Před prvním použitím stiskněte dvakrát dávkovací ventil.
Před každým použitím dodržujte následující postup:
Odstraňte kryt ústního nástavce.
Zhluboka vydechněte.
Inhalátor držte v poloze zobrazené na obrázku č. 1, ústní nástavec sevřete rty. Dno tlakové nádobky a šipka na ní směřuje vzhůru.
Obr. 1
Zhluboka se nadechněte a ve stejném okamžiku stiskněte rázně dávkovací ventil, který uvolní jednu odměřenou dávku. Zadržte dech na několik vteřin, vyjměte ústní nástavec z úst a vydechněte.
Při podání druhé dávky postupujte stejným způsobem.
Po použití nasaďte zpět ochranný kryt.
Pokud nebyl přípravek 3 dny použit, je třeba 1x stisknout dávkovací ventil.
Nádobka je neprůhledná, nelze tedy sledovat hladinu přípravku a zrakem zjistit, kdy je spotřebován. Přípravek obsahuje 200 dávek léku. Poté, co byly aplikovány, může nádobka stále ještě obsahovat určité množství tekutiny. Je však nutno užít nové balení přípravku, protože při dalších aplikacích by dávka inhalovaného léku nemusela být správná.
Množství zbývajícího léku lze ověřit následovně:
Vyjměte tlakovou nádobku s roztokem k inhalaci z umělohmotného ústního nástavce a vložte ji do větší nádoby naplněné vodou. Obsah nádobky s roztokem k inhalaci lze odhadnout podle pozice, kterou nádobka ve vodní lázni zaujme (viz obr. 2).
Obr. 2
Ústní nástavec musí být udržován v čistotě a může být omýván teplou vodou. Je-li k omytí nástavce použito mýdlo nebo jiné čisticí prostředky, je nástavec nutno pečlivě opláchnout proudem tekoucí vody.
Varování: Umělohmotný ústní nástavec byl vyroben pouze pro použití s přípravkem
Berotec N 100 mcg tak, aby vždy byla zajištěna inhalace optimálního množství přípravku. Ústní nástavec proto nesmí být používán s jinými roztoky k inhalaci a roztok k inhalaci Berotec N 100 mcg nesmí být používán s jiným ústním nástavcem, než který je dodáván spolu s přípravkem.
Nádobka je pod stálým tlakem, nesmí být otevírána násilím a vystavena teplotě nad 50°C.
7. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI
Boehringer Ingelheim International GmbH
Ingelheim nad Rýnem, SRN
8. REGISTRAČNÍ ČÍSLO
14/079/02-C
9. DATUM PRVNÍ REGISTRACE / PRODLOUŽENÍ REGISTRACE
3.4.2002
10. DATUM REVIZE TEXTU
29.12.2004
9