Berlipril H 10 Mg/25 Mg
Registrace léku
Kód | 0112971 ( ) |
---|---|
Registrační číslo | 58/ 235/07-C |
Název | BERLIPRIL H 10 MG/25 MG |
Režim prodeje | na lékařský předpis |
Stav registrace | registrovaný léčivý přípravek |
Držitel registrace | Berlin-Chemie AG ( Menarini Group ), Berlín, Německo |
ATC klasifikace |
|
Varianty
Kód | Náz. | Forma |
---|---|---|
0112970 | POR TBL NOB 100 | Tableta, Perorální podání |
0112967 | POR TBL NOB 20 | Tableta, Perorální podání |
0112968 | POR TBL NOB 30 | Tableta, Perorální podání |
0112971 | POR TBL NOB 400 HOSP | Tableta, Perorální podání |
0112969 | POR TBL NOB 50 | Tableta, Perorální podání |
Příbalový létak BERLIPRIL H 10 MG/25 MG
1
Příloha č. 1 k rozhodnutí o změně registrace sp.zn. sukls105266/2012
PŘÍBALOVÁ INFORMACE: INFORMACE PRO UŽIVATELE
BERLIPRIL H 10 mg/25 mg
tablety
(enalaprili maleas, hydrochlorothiazidum)
Přečtěte si pozorně celou příbalovou informaci dříve, než začnete tento přípravek užívat, protože obsahuje pro Vás důležité údaje.- Ponechte si příbalovou informaci pro případ, že si ji budete potřebovat přečíst znovu.- Máte-li jakékoli další otázky, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.- Tento přípravek byl předepsán výhradně Vám. Nedávejte jej žádné další osobě. Mohl by jí ublížit, a to i tehdy, má-li stejné známky onemocnění jako Vy.- Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci.
Co naleznete v této příbalové informaci
1. Co je Berlipril H a k čemu se používá2. Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete Berlipril H užívat3. Jak se Berlipril H užívá4. Možné nežádoucí účinky5. Jak Berlipril H uchovávat6. Obsah balení a další informace
1. Co je Berlipril H a k čemu se používáBerlipril H je lék na snížení krevního tlaku (antihypertenzivum). Jedná se o kombinaci ACE inhibitoru (enalapril-maleinát , níže jen enalapril) a močopudné látky (hydrochlorothiazid).
Berlipril H se užívá k léčbě vysokého krevního tlaku, pokud Váš krevní tlak není dostatečně snižován užíváním samotného enalaprilu, nebo pokud jste dosud užíval(a) enalapril a hydrochlorothiazid odděleně, ale ve stejném množství jako je obsaženo v přípravku Berlipril H.
2. Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete Berlipril H užívatNeužívejte Berlipril H:- jestliže jste alergický/á na léčivou látku enalapril, jiný ACE inhibitor nebo kteroukoli další složku tohoto přípravku (uvedenou v bodě 6)- jestliže jste alergický/á (přecitlivělý/á) na léčivou látku hydrochlorothiazid nebo jiný sulfonamid- jestliže se u Vás při předchozí léčbě ACE inhibitorem vyskytnul otok končetin, obličeje, rtů, hrdla,úst nebo jazyka (angioedém)- jestliže máte vrozenou náchylnost k otokům končetin, obličeje, rtů, hrdla, úst nebo jazyka (angioedém) nebo míváte otoky tkání z neznámé příčiny (vrozený nebo idiopatický angioedém)- při závažných poruchách funkcí ledvin (clearance kreatininu pod 30 ml/min) a/nebo jste-li závislý(á) na dialýze, nedostatečná tvorba moči- při závažných poruchách funkcí jater- jestliže jste ve druhém nebo třetím trimestru těhotenství (Je také lepší, vyvarovat se užívání přípravku Berlipril H v časném těhotenství – viz. bod těhotenství)
Upozornění a opatřeníPřed užitím přípravku Berlipril H se poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem:- jestliže jste ohrožen(a) nadměrným poklesem krevního tlaku z důvodu nedostatku tekutin a/nebo solí nebo nerovnováhy elektrolytů, např. při užívání močopudných léků nebo při dietě s nízkým příjmem soli nebo při zvracení či průjmu
2
- jestliže máte zúžené srdeční chlopně levé komory nebo jinou překážku v odtoku krve z levé komory- jestliže máte onemocnění srdce s poruchou prokrvení koronárních cév (ischemická choroba srdeční)- při poruše prokrvení mozku (cerebrovaskulární onemocnění)- jestliže máte mírně snížené funkce ledvin (clearance kreatininu 30–80 ml/min)- jestliže máte zúžené ledvinné tepny (na obou stranách nebo na jedné straně v případě jedné ledviny)- jestliže jste v nedávné době podstoupil(a) transplantaci ledvin- jestliže se zvýší hodnoty jaterních enzymů nebo se objeví žloutenka- jestliže počet bílých krvinek poklesne (leukopenie) nebo se objeví výrazné snížení některých typů bílých krvinek s náchylností k infekcím a závažné celkové příznaky (agranulocytóza)- při některých onemocněních pojivové tkáně (kolagenóza) postihujících krevní cévy- jestliže jste léčen(a) léky, které potlačují imunitní odpověď organismu- jestliže současně užíváte alopurinol (lék k léčbě dny), prokainamid (lék k léčbě poruch srdečního rytmu) nebo lithium (lék k léčbě některých typů deprese)- jestliže se během léčby přípravkem Berlipril H vyskytla reakce z přecitlivělosti (alergie) nebo otok tkání (angioedém)- jestliže máte cukrovku (diabetes mellitus)- jestliže máte dnu- jestliže máte úporný, suchý kašel- jestliže jste ohroženi vzestupem hladiny draslíku v krvi- jestliže snížení krevního tlaku není z důvodu příslušnosti k určité etnické skupině dostatečně výrazné (zejména u černošské populace)
Obtíže jako sucho v ústech, žízeň, slabost, netečnost, bolest svalů nebo křeče, bušení srdce, závrať, nevolnost, zvracení a snížená tvorba moči mohou být známkou porušené rovnováhy tekutin nebo minerálů. Informujte prosím svého lékaře.Jestliže musíte podstoupit desenzibilizační léčbu proti hmyzím jedům (např. včelímu nebo vosímu), Váš lékař musí dočasně nahradit Berlipril H vhodným lékem z jiné skupiny léčiv. Jinak by se mohly vyskytnout život ohrožující reakce z přecitlivělosti (např. pokles krevního tlaku, dušnost, zvracení, alergické kožní reakce). Takové reakce se mohou objevit také po hmyzím bodnutí (např. včelou nebo vosou).Jestliže během léčby podstoupíte dialýzu s použitím určitých typů dialyzačních membrán (vysoce propustných membrán), nebo pokud budete léčeni pro závažně zvýšenou hladinu tuků v krvi (LDL aferézou s použitím dextran sulfátu), mohou se objevit závažné reakce z přecitlivělosti až život ohrožující šok.Před dialýzou nebo hemofiltrací nebo LDL aferézou musíte být převedeni Vaším lékařem na jiný vhodný lék – ne ACE inhibitor – nebo musí být použita jiná dialyzační membrána.O léčbě přípravkem Berlipril H nebo závislosti na dialýze informujte svého lékaře, aby mohl tyto skutečnosti vzít při léčbě v úvahu.Pokud máte podstoupit operaci nebo anestezii (také u zubaře), informujte v každém případě příslušného lékaře o užívání přípravku Berlipril H, protože při anestezii by Vám mohl náhle klesnout krevní tlak.
Jestliže se objeví následující příznaky, informujte okamžitě lékaře:
-
otok obličeje, končetin, rtů, sliznic, jazyka a/nebo hrtanu, dušnost
-
žluté zbarvení kůže a sliznic
-
horečka, oteklé lymfatické uzliny a/nebo zánět hrdla
V těchto případech nesmíte dále Berlipril H užívat. Váš lékař zajistí vhodná opatření.
Užívání tohoto léku vyžaduje pravidelné lékařské kontroly. V každém případě proto dodržujte laboratorní kontroly a vyšetření předepsané lékařem.Hydrochlorothiazid, který je obsažen v tomto přípravku, může způsobit pozitivní výsledekantidopingového testu.Užívání přípravku Berlipril H s lithiem (lék k léčbě psychických onemocnění) se nedoporučuje.
3
Informujte svého lékaře, jestliže si myslíte, že jste (nebo byste mohla být) těhotná.Berlipril H se nedoporučuje v časném těhotenství a nesmí být užíván, pokud jste déle než 3 měsíce těhotná, protože může způsobit vážné poškození Vašeho dítěte, pokud je v této fázi těhotenství užíván(viz bod těhotenství).
Pacienti s poškozenými funkcemi ledvin
Lékař Vám bude věnovat zvláštní péči, jestliže jsou funkce Vašich ledvin narušené, a léčba bude zahájena obzvláště opatrně..
Starší pacienti
Doklady o potřebě zvláštních opatření ve vztahu k věku nejsou. Lékař upraví léčbu podle funkce ledvin.
Děti a dospívající
Podávání přípravku Berlipril H dětem a mladistvým se nedoporučuje, protože účinnost a bezpečnost u dětí nebyla zkoumána.
Dopingový test
Pokud jste atlet podstupující dopingový test, informujte svého lékaře, protože Berlipril H obsahuje léčivou látku, která může způsobit pozitivní výsledek. Použití přípravku Berlipril H jako dopingu může poškodit Vaše zdraví.
Další léčivé přípravky a přípravek Berlipril HInformujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte, které jste v nedávné době užíval(a) nebo které možná budete užívat.
Vyskytnout se mohou následující interakce:
-
Močopudné léky snižující vylučování draslíku (kalium šetřící diuretika, např. spironolakton,eplerenon, triamteren nebo amilorid), doplňky draslíku, náhrady solí obsahující draslík a heparin: zvýšení hladiny draslíku v krvi. Lékař Vám bude pravidelně kontrolovat hladinu draslíku.
-
Jiné močopudné léky (thiazidová nebo kličková diuretika), jiné léky snižující krevní tlak, léky rozšiřující krevní cévy, léky k léčbě deprese a jiných psychických onemocnění (tricyklickáantidepresiva, antipsychotika), narkotika, anestetika: prohloubené snížení krevního tlaku
-
Alkohol, barbituráty a opioidní analgetika: prohloubení poklesu krevního tlaku při vstávání zlehu
-
Lithium (lék k léčbě některých typů deprese): zvýšené nebezpečí otravy lithiem. Současné užívání lithia a přípravku Berlipril H se nedoporučuje. Pokud je tato kombinace léků nutná, hladiny lithia v krvi musí být lékařem pravidelně kontrolovány.
-
Léky k léčbě bolesti a zánětů (nesteroidní antirevmatika): oslabení účinku na snížení krevního tlaku, zvýšení hladin draslíku v krvi a zhoršení funkcí ledvin; vzácně akutní selhání ledvin, zejména u pacientů s poškozenými funkcemi ledvin
-
Injekce zlata (aurothiomalát sodný), injekční lék proti revmatické artritiděMohou nastat nitritoidní reakce s příznaky zahrnujícími zčervenání obličeje, nevolnost, zvracení a hypotenzi
-
Léky potlačující imunitní reakce (imunosupresiva), systémové kortikoidy, prokainamid (antiarytmikum): zvýšení rizika poklesu krevního obrazu bílých krvinek nebo počtu některých krevních buněk (leukopenie)
-
Cytostatika (např. cyklofosfamid, fluorouracil, metotrexát): zvýšení toxicity pro kostní dřeň (zejména granulocytopenie)
-
Léky proti dně (např. alopurinol, benzbromaron): dávkování léků proti dně může vyžadovat zvýšení
4
-
Sympatomimetika (léky působící podobně jako tělu vlastní přenašeče noradrenalin a adrenalin, např. zvýšení krevního tlaku), kolestyramin a kolestipol (léky snižující hladinu tuků v krvi): oslabení účinku na snížení krevního tlaku
-
Léky snižující hladinu glukózy v krvi a inzulín: dávkování inzulínu nebo léků snižujících hladinu glukózy v krvi může vyžadovat úpravu
-
Amfotericin B (lék k léčbě plísňových onemocnění), karbenoxolon (lék k léčbě žaludečních/dvanáctníkových
vředů),
léky
obsahující
kortizon
(kortikoidy),
adrenokortikotropní hormon (hormon, který působí na nadledvinky) nebo některá projímadla:poruchy rovnováhy minerálů, např. snížení hladiny draslíku
-
Soli vápníku: zvýšení hladiny vápníku v krvi
-
Srdeční glykosidy (např. digoxin, léky k posílení srdečního výdeje): zvýšení účinku a nežádoucích účinků srdečních glykosidů
-
Myorelaxancia (např. tubokurarin-chlorid, léky k uvolnění svalů): zvýšení a prodloužení uvolňujícího účinku na svaly
-
Léky, které mohou vyvolat „torsades de pointes“, tj. nebezpečný typ poruchy srdečního rytmu (např. některé léky k léčbě poruch srdečního rytmu, psychoaktivní léky): Nebezpečí torsades de pointes je zvýšeno v důsledku snížení hladin draslíku v krvi
Přípravek Berlipril H s jídlem, pitím a alkoholem
Alkohol: prohloubené snížení krevního tlaku
Těhotenství a kojení:Pokud jste těhotná nebo kojíte, domníváte se, že můžete být těhotná, nebo plánujete otěhotnět, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem dříve, než začnete tento přípravek užívat.
TěhotenstvíPokud si myslíte, že jste (nebo byste mohla být) těhotná, musíte to sdělit svému lékaři. Lékař Vás obvykle upozorní, že před otěhotněním nebo jakmile své těhotenství zjistíte, máte přestat Berlipril Hužívat, a doporučí Vám jiný lék místo přípravku Berlipril H. Užívání přípravku Berlipril Hv těhotenství se nedoporučuje, a pokud jste déle než 3 měsíce těhotná, přípravek nesmíte užívat, protože by mohl způsobit závažné poškození Vašeho dítěte, pokud je užíván po třetím měsíci těhotenství.
KojeníJestliže kojíte nebo začínáte kojit, řekněte to svému lékaři. Užívání přípravku Berlipril H se kojícím matkám nedoporučuje.
Řízení dopravních prostředků a obsluha strojů:Berlipril H může změnit Vaše reakce v takovém rozsahu, že bude ovlivněna Vaše schopnost účastnitse aktivně silničního provozu, obsluhovat stroje a pracovat bez pevné opory. Toto upozornění platí zejména na počátku léčby, při zvyšování dávkování, při změně léku a také ve spojení s alkoholem. Vúvahu je třeba brát také možnost občasného výskytu závratí a únavy.
Berlipril H obsahuje laktózuTento přípravek obsahuje laktózu. Pokud Vás lékař informoval o tom, že trpíte nesnášenlivostí některých cukrů, poraďte se s lékařem, než začnete přípravek Berlipril H užívat.
3. Jak se Berlipril H užíváVždy užívejte Berlipril H přesně podle pokynů svého lékaře. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.Je možné, že Vám lékař bude nejprve upravovat dávkování jednotlivých léčivých látek přípravku Berlipril H (enalapril a hydrochlorothiazid). V opodstatněných případech může lékař zvážit i přímé převedení z terapie jednou léčivou látkou na kombinovaný přípravek Berlipril H.
5
Doporučená dávka je 1 tableta přípravku Berlipril H jednou denně.
Poznámka:Při přechodu z jednotlivých léčivých látek na jejich kombinaci obsaženou v přípravku Berlipril H se může vyskytnout nadměrný pokles krevního tlaku. To platí zejména pro pacienty s nedostatkem solí a/nebo tekutin (např. po zvracení, průjmu, předchozí léčbě močopudnými léky) a pro pacienty se závažným srdečním selháním nebo závažně zvýšeným krevním tlakem či vysokým krevním tlakem vdůsledku onemocnění ledvin. Po užití první tablety přípravku Berlipril H proto můžete být sledováni lékařem po dobu až osmi hodin.
Způsob podání:Berlipril H můžete užívat nezávisle na jídle. Předepsanou denní dávku přípravku užívejte ráno a zapíjejte ji dostatečným množstvím tekutiny (např. sklenicí vody).Půlicí rýha má pouze usnadnit dělení tablety, pokud máte potíže ji polknout celou.
Délka léčby:Délku léčby určí Vás lékař.Jestliže máte pocit, že účinek přípravku Berlipril H je příliš silný nebo příliš slabý, řekněte to svému lékaři.
Jestliže jste užil(a) více přípravku Berlipril H, než jste měl(a):Jestliže jste omylem užil(a) příliš mnoho tablet, kontaktujte, prosím, okamžitě lékaře/pohotovostní službu. Podle závažnosti otravy pak lékař rozhodne o potřebných opatřeních.
V závislosti na míře předávkování se mohou objevit následující příznaky: zvýšené močení, poruchy rovnováhy minerálů, závažný pokles krevního tlaku, poruchy vědomí až hluboké bezvědomí, křeče, mírné ochrnutí, poruchy srdečního rytmu, zpomalený nebo zrychlený tep, oběhové selhání a selhání ledvin.
Při podezření na předávkování kontaktujte ihned lékaře.
Jestliže jste zapomněl(a) Berlipril H užít:Nezdvojujte následující dávku, abyste doplnil(a) vynechanou dávku.
Jestliže jste přestal(a) užívat Berlipril H:Bez předchozí konzultace s ošetřujícím lékařem nepřerušujte ani neukončujte léčbu přípravkem Berlipril H.Máte-li další otázky k používání tohoto přípravku, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.
4. Možné nežádoucí účinkyPodobně jako všechny léky, může mít i Berlipril H nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého. Jestliže je nežádoucí účinek závažný, nebo jestliže zaznamenáte jakýkoliv nežádoucí účinek, který není uveden v této příbalové informaci, oznamte to prosím svému lékaři nebo lékárníkovi.
Významné nežádoucí účinky nebo příznaky, kterým musíte věnovat pozornost, a opatření v případě jejich výskytu:Jestliže se u Vás objeví otok tkání (angioneurotický edém) v oblasti hrtanu, hlasivek a/nebo jazyka, kontaktujte, prosím, okamžitě lékaře, aby Vás mohl začít léčit vhodnými léky.Jestliže zpozorujete příznaky žloutenky, musíte přerušit léčbu a informovat svého lékaře.Jestliže se objeví horečka, otok lymfatických uzlin a/nebo zánět hrdla, informujte okamžitě svého lékaře, aby Vám mohl vyšetřit krevní obraz bílých krvinek.Jestliže zpozorujete po užití přípravku Berlipril H některý z výše popsaných nežádoucích účinků, informujte okamžitě svého lékaře.
6
Další možné nežádoucí účinkyVelmi časté (mohou se vyskytnout u více než 1 z 10 lidí):- zvýšení glukózy v krvi, glukóza v moči, zvýšení kyseliny močové v krvi, poruchy rovnováhy minerálů (nedostatek sodíku, nedostatek draslíku), zvýšení některých tuků v krvi (cholesterol a triglyceridy)- rozmazané vidění- závrať- kašel- nevolnost- slabost
Časté (mohou se vyskytnout až u 1 z 10 lidí):- deprese- malátnost, bolest hlavy- nadměrný pokles krevního tlaku, i při změně polohy z lehu do sedu, poruchy srdečního rytmu, pocit tlaku v hrudi (angina pectoris), zrychlený tep, bušení srdce- dušnost- průjem, zácpa, bolest žaludku, změny chuti, podráždění žaludku, zánět slinivky břišní- vyrážka, přecitlivělost/otok tkání (angioneurotický edém):Pozorován byl angioneurotický edém postihující obličej, končetiny, rty, jazyk, hlasivky a/nebo hrtan.- svalové křeče- únava, bolest na hrudi- zvýšení hodnot draslíku, močoviny, kyseliny močové a/nebo kreatininu v krvi
Méně časté (mohou se vyskytnout až u 1 ze 100 lidí):- chudokrevnost z důvodu zvýšeného zániku červených krvinek (hemolytická anémie) nebo poruchy krvetvorby v kostní dřeni (aplastická anémie)- příliš nízká hladina glukózy v krvi, ztráta chuti k jídlu, nechutenství- zmatenost, ospalost, nespavost, nervozita, neobvyklé pocity v kůži (např. brnění, mravenčení), závraťs točením hlavy- vidění žlutě, přechodné rozmazané vidění- ušní šelest (tinitus)- zčervenání obličeje; infarkt myokardu nebo cévní mozková příhoda, pravděpodobně v důsledku nadměrného poklesu krevního tlaku u pacientů s poruchami prokrvení srdce a/nebo mozku- výtok z nosu, bolest v krku a chrapot, dýchací tíseň (včetně zánětu plic a plicního edému), zúžení průdušek podobné křeči, astma- neprůchodnost střev, zvracení, zažívací obtíže, sucho v ústech, peptický vřed, plynatost- žloutenka- zvýšené pocení, svědění, kopřivka, padání vlasů, citlivost kůže na sluneční záření- bolest kloubů (artralgie)- poruchy funkcí ledvin, selhání ledvin, zvýšené vylučování bílkovin močí, akutní zánět ledvin- impotence- celkový pocit nemoci (malátnost), horečka- snížení hladiny sodíku v krvi
Vzácné (mohou se vyskytnout až u 1 z 1000 lidí):- zánět slinných žláz- snížení počtu některých typů krvinek (leukopenie, neutropenie, trombocytopenie, pancytopenie) až výrazné snížení počtu některých typů bílých krvinek s náchylností k infekcím a závažnými celkovými příznaky (agranulocytóza), pokles některých hodnot krevního obrazu (hemoglobin a hematokrit), snížená činnost kostní dřeně (útlum kostní dřeně), otok lymfatických uzlin, autoimunitní onemocnění- neklid, poruchy spánku, neobvyklé sny- poruchy prokrvení rukou a nohou spojené se stažením cév (Raynaudův syndrom), zánět malých cév- abnormality v plicní tkáni (plicní infiltráty), rýma, alergický zánět plic (zánět plicních sklípků, eosinofilní pneumonie)
7
- záněty sliznice dutiny ústní s tvorbou vřídků, záněty sliznice jazyka- selhání jater, odumření jaterních buněk (jaterní nekróza – může být fatální), zánět jater (hepatitida), zánět žlučníku (cholecystitida) – hlavně u pacientů s dřívějšími žlučovými kameny- závažné kožní reakce (multiformní erytém, Stevens-Johnsonův syndrom, exfoliativní dermatitida, toxická epidermální nekrolýza, pemfigus, erythroderma), kožní reakce podobné kožnímu lupus erythematodes (autoimunitní onemocnění postihující kůži), znovuobjevení kožního lupus erythematodes, závažné reakce z přecitlivělosti, tečkované krvácení pod kůží (purpura)- snížené močení- zvětšení prsou u mužů- zvýšení jaterních testů (jaterních enzymů, bilirubinu v séru)
Velmi vzácné (mohou se vyskytnout až u 1 z 10000 lidí):- zvýšení pH krve- otok střevní tkáně (střevní angioneurotický edém)
Není známo (frekvence nemůže být z dostupných údajů stanovena):- syndrom nepřiměřené sekrece antidiuretického hormonu (SIADH) vyplývající z nízké hladiny sodíku v krvi (příznaky mohou být únava, bolest hlavy, nevolnost, zvracení)
Popsán byl také soubor příznaků, který může být provázen některými nebo všemi následujícími nežádoucími účinky: horečka, zánět membrán (např. pohrudnice), zánět cév, bolest svalů/zánět svalů, bolest kloubů/zánět kloubů a změny hodnot některých laboratorních vyšetření (pozitivní titr ANA, zvýšená sedimentace, eosinofilie a leukocytóza). Vyskytnout se může i kožní vyrážka, citlivost na světlo nebo jiné kožní reakce.
Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi.Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci.
5. Jak přípravek Berlipril H uchovávatUchovávejte tento přípravek mimo dohled a dosah dětí.Nepoužívejte tento přípravek po uplynutí doby použitelnosti uvedené na blistru a krabičce za „Použitelné do“. Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce.
Nevyhazujte žádné léčivé přípravky do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak naložit s přípravky, které již nepoužíváte. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí.
Podmínky uchováváníUchovávejte při teplotě do 30 °C.Uchovávejte v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před vlhkostí.
6. Obsah balení a další informaceCo Berlipril H obsahuje:Léčivou látkou je enalaprili maleas a hydrochlorothiazidum.1 tableta obsahuje enalaprili maleas 10 mg a hydrochlorothiazidum 25 mg.
Pomocnými látkami jsou monohydrát laktosy, lehký zásaditý uhličitan hořečnatý, želatina, sodná sůl karboxymethylškrobu (typ A), koloidní bezvodý oxid křemičitý, magnesium-stearát, žlutý oxid železitý (E172)
8
Jak Berlipril H vypadá a co obsahuje toto balení:Světle žluté, kulaté, ploché tablety se zkosenými hranami a půlicí rýhou na jedné straně
20, 30, 50, 100 tablet nebo nemocniční balení 400 (20x20) tablet
Držitel rozhodnutí o registraci:Berlin-Chemie AG (Menarini Group), 12489 Berlín, Německo
Výrobce:Berlin-Chemie AG, 12489 Berlín, Německo
Tento léčivý přípravek je v členských státech EHP registrován pod těmito názvy:
Německo
Benalapril PLUS
Polsko
Benalapril PLUS
Slovenská republika
Berlipril PLUS
Slovinsko
Co-Berlipril
Tato příbalová informace byla naposledy schválena: 18.7.2012
Souhrn údajů o léku (SPC)
1
Příloha č. 2 k rozhodnutí o změně registrace sp.zn. sukls105266/2012
SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU
1. Název přípravkuBerlipril H 10 mg/25 mgtablety
2. Kvalitativní a kvantitativní složeníEnalaprili maleas 10 mg a hydrochlorothiazidum 25 mg v jedné tabletě.
Pomocné látky se známým účinkem: monohydrát laktosy 139,5 mg (viz bod 4.4 a 6.1)Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.
3. Léková formaTabletyPopis přípravku: světle žluté, kulaté, ploché tablety se zkosenými hranami a půlicí rýhou na jedné straně
Půlicí rýha má pouze usnadnit dělení tablety pro snazší polykání, nikoli její rozdělení na stejné dávky.
4. Klinické údaje4.1. Terapeutické indikaceLéčba esenciální hypertenzeBerlipril H je indikován k léčbě pacientů, jejichž krevní tlak není dostatečně upraven samotným enalaprilem
*.
Tato fixní kombinace může také nahradit kombinaci 10 mg enalapril-maleinátu a 25 mg hydrochlorothiazidu u pacientů, kteří byli stabilizováni podáváním obou léčivých látek samostatně, ale ve stejných dávkách.
4.2. Dávkování a způsob podání
DávkováníTato fixní kombinace není vhodná k zahajování léčby.Doporučuje se individuální úprava dávkování jednotlivých léčivých látek. V klinicky odůvodněných případech připadá v úvahu i přímý přesun z monoterapie na fixní kombinaci.
Obvyklá dávka je 1 tableta přípravku Berlipril H jednou denně.
Poznámka:Protože při přechodu z monoterapie enalaprilem na kombinaci obsaženou v přípravku Berlipril H se může vyskytnout nadměrný pokles krevního tlaku – zejména u pacientů s nedostatkem solí a/nebo tekutin (např. po zvracení, průjmu, předchozí léčbě diuretiky), se závažným srdečním selháním, závažnou nebo renální hypertenzí, sledují se tito pacienti po dobu až osmi hodin.
Dávkování při renální insuficienci (clearance kreatininu 30–80 ml/min)Kombinace enalapril-maleinátu/hydrochlorothiazidu je kontraindikována u pacientů se závažným poškozením ledvin.Berlipril H mohou užívat pacienti s clearance kreatininu > 30 a < 80 ml/min, ale jen po titraci jednotlivých složek.Doporučená počáteční dávka při monoterapii enalapril-maleinátem je u těchto pacientů 5–10 mg.
* Je-li v dalším textu uveden enalapril, je míněn enalapril-maleinát.
2
Starší pacientiDoklady o potřebě zvláštních opatření ve vztahu k věku nejsou. V úvahu by se měly brát funkce ledvin (viz výše bod „Renální insuficience“)
Pediatrická populaceBezpečnost a účinnost přípravku Berlipril H nebyla dosud u dětí a dospívajících stanovena. Použití přípravku Berlipril H u dětí a mladistvých se nedoporučuje.
Způsob podání Berlipril H může být užíván nezávisle na jídle. Uvedená denní dávka se užívá ráno a zapíjí se dostatečným množstvím tekutiny.
4.3. KontraindikaceBerlipril H se nesmí užívat:
-
při přecitlivělosti na enalapril nebo jiné ACE inhibitory, thiazidy nebo sulfonamidy/deriváty sulfonylurey nebo některou z pomocných látek uvedených v bodě 6.1
-
při angioneurotickém edému v důsledku předchozí léčby ACE inhibitory v anamnéze
-
při vrozeném/idiopatickém angioedému
-
při závažné renální insuficienci (clearance kreatininu < 30 ml/min) a při dialýze, anurie
-
při závažné insuficienci jater
-
v druhém a třetím trimestru těhotenství (viz body 4.4 a 4.6)
4.4. Zvláštní upozornění a zvláštní opatření pro použitíEnalaprilSymptomatická hypotenzeSymptomatická hypotenze je u nekomplikované hypertenze pozorována vzácně. U pacientů s hypertenzí léčených enalaprilem se symptomatická hypotenze vyskytuje s vyšší pravděpodobností, jestliže pacient trpěl nedostatkem tekutin nebo nerovnováhou elektrolytů, např. v důsledku léčby diuretiky, omezení soli ve stravě, dialýzy, průjmu nebo zvracení (viz bod 4.5 a 4.8). Symptomatická hypotenze byla pozorována u pacientů se srdečním selháním, s nebo bez přidružené renální insuficience. Výskyt je nejpravděpodobnější u pacientů se závažnějšími stádii srdečního selhání, což odráží užívání vysokých dávek kličkových diuretik, hyponatremie nebo funkční poškození ledvin. U těchto pacientů by léčba měla být zahájena pod lékařským dohledem a tito pacienti by měli být pečlivě sledováni. Obdobná opatření se mohou vztahovat i na pacienty s ischemickou chorobou srdeční nebo cerebrovaskulárními onemocněními, u kterých by nadměrný pokles krevního tlaku mohl způsobit infarkt myokardu nebo cévní mozkovou příhodu.Pokud se objeví hypotenze, pacient musí být uložen na záda a – pokud je třeba – musí dostat i.v. infúzi fyziologického roztoku. Přechodná hypotenze není kontraindikací pro další léčbu. Ta může obvykle bez obtíží pokračovat, jakmile se krevní tlak po doplnění tekutin zvýší.
Stenóza aortální nebo mitrální chlopně/hypertrofická kardiomyopatieStejně jako ostatní vazodilatancia, musí být ACE inhibitory podávány s opatrností pacientům s obstrukcí chlopně levé komory a obstrukcí odtoku krve z levé komory. Užívání ACE inhibitorů je třeba se vyhnout při kardiogenním šoku a hemodynamicky významné obstrukci.
Poškozené funkce ledvinU pacientů s poškozenými funkcemi ledvin musí být počáteční dávkování enalaprilu upraveno podle clearance kreatininu konkrétního pacienta a dále pak podle odpovědi pacienta na léčbu. V rámci obvyklé lékařské péče o tyto pacienty se provádí běžné kontroly draslíku a kreatininu.V souvislosti s léčbou enalaprilem bylo zaznamenáno selhání ledvin, a to zejména u pacientů se závažným srdečním selháním nebo u pacientů se základním onemocněním ledvin, včetně stenózy renální arterie. Pokud je selhání ledvin spojené s léčbou enalaprilem rozpoznáno včas a vhodně léčeno, je obvykle reverzibilní.
3
U některých pacientů s hypertenzí bez zjevného předchozího onemocnění ledvin došlo ke zvýšení močoviny v krvi a kreatininu, když byl enalapril podáván současně s diuretiky. Pak může být třeba snížit dávkování enalaprilu a/nebo vysadit diuretikum. Taková situace může upozornit na možnou základní stenózu renální arterie.
Renovaskulární hypertenze U pacientů s bilaterální stenózou renální arterie nebo stenózou arterie zásobující jednu funkční ledvinu, kteří jsou léčeni ACE inhibitory, je zvýšeno nebezpečí hypotenze a renální insuficience. Snížení funkcí ledvin se může vyskytnout i při jen mírných změnách kreatininu v séru. U těchto pacientů musí být léčba zahájena pod pečlivým lékařským dohledem, nízkými dávkami; dávkování je třeba upravovat opatrně, funkce ledvin musí být sledovány.
Transplantace ledvinZkušenosti s podáváním přípravku Berlipril H pacientům po nedávné transplantaci ledvin nejsou. Léčba se proto nedoporučuje.
Selhání jaterPodávání ACE inhibitorů je vzácně spojeno se syndromem, který začíná cholestatickou žloutenkou nebo hepatitidou a přechází ve fulminantní nekrózu jater a (někdy) vyústí v úmrtí. Mechanismus tohoto syndromu není znám. Pacienti užívající ACE inhibitory, u kterých se objeví žloutenka nebo významné zvýšení jaterních enzymů, musí ukončit užívání ACE inhibitoru a je třeba jim poskytnout vhodnou lékařskou péči.
Neutropenie / agranulocytózaU pacientů léčených ACE inhibitory byly pozorovány také neutropenie/agranulocytóza, trombocytopenie a anémie. U pacientů s nepoškozenými funkcemi ledvin a bez jiných komplikací se neutropenie vyskytuje vzácně. Enalapril musí být užíván s nejvyšší opatrností pacienty s onemocněním cévního kolagenu, pacienty léčenými imunosupresivy, alopurinolem nebo prokainamidem či pacienty s kombinací uvedených faktorů, zejména při stávajícím poškození funkcí ledvin.U některých z těchto pacientů se rozvinula závažná infekce, která v několika případech neodpovídala na intenzivní léčbu antibiotiky. Pokud je enalapril užíván těmito pacienty, doporučují se pravidelné kontroly krevního obrazu, přičemž pacienta je třeba poučit, aby informoval lékaře o jakýchkoli známkách infekce.
Přecitlivělost/angioneurický edémU pacientů léčených ACE inhibitory včetně enalaprilu byl zaznamenán angioneurotický edém obličeje, končetin, rtů, jazyka, glottis a/nebo hrtanu. Může se vyskytnout kdykoli během léčby.V takovém případě musí být léčba přípravkem Berlipril H okamžitě ukončena a zahájeno vhodné sledování pacienta, aby bylo zajištěno úplné vymizení příznaků před propuštěním pacienta z ošetření. Dokonce i v případech, kdy je otokem postižen jen jazyk, aniž by došlo k respiračním obtížím, pacienti vyžadují dlouhodobé sledování, protože léčba antihistaminiky a kortikoidy nemusí být dostačující.Velmi vzácně bylo zaznamenáno fatální vyústění angioedému spojeného s otokem hrtanu nebo jazyka. U pacientů s postižením jazyka, glottis nebo hrtanu je vyšší pravděpodobnost výskytu obstrukce dýchacích cest, a to zejména u pacientů s operací dýchacích cest v anamnéze. V takových případech je třeba okamžitě poskytnout první pomoc, která může zahrnovat podkožní podání roztoku adrenalinu 1:1000 (0,3–0,5 ml) a/nebo udržení průchodnosti dýchacích cest. Pacient musí být pečlivě sledován lékařem, dokud příznaky úplně a trvale nevymizí.U černošských pacientů léčených ACE inhibitory byla pozorována vyšší incidence angioedému ve srovnání s ostatní populací.Pacienti s anamnézou angioedému nesouvisejícího s léčbou ACE inhibitory mohou být při užívání ACE inhibitorů více ohroženi angioedémem (viz bod 4.3).
4
Anafylaktické reakce při desenzibilizaci proti hmyzím jedůmU pacientů léčených ACE inhibitory se při současné desenzibilizaci proti hmyzím jedům objevily vzácně život ohrožující anafylaktické reakce. Těmto reakcím se lze vyhnout dočasným pozastavením léčby ACE inhibitorem před každou desenzibilizací.
Anafylaktické reakce při LDL aferézeU pacientů léčených ACE inhibitory se při LDL aferéze dextran sulfátem vzácně vyskytly život ohrožující anafylaktické reakce. Těmto reakcím se lze vyhnout dočasným pozastavením léčby ACE inhibitorem před prováděním každé aferézy.
Hemodialyzovaní pacientiU pacientů dialyzovaných s pomocí vysoce propustných membrán (např. AN 69) a léčených současně ACE inhibitory byly zaznamenány anafylaktické reakce. U těchto pacientů je třeba zvážit použití jiného typu dialyzační membrány nebo antihypertenziva z jiné skupiny.
Pacienti s diabetemU pacientů s diabetem, kteří jsou léčeni perorálními antidiabetiky nebo inzulínem, musí být během prvního měsíce léčby ACE inhibitorem pečlivě sledována glykémie, a to zejména během prvních měsíců současného užívání (viz bod 4.5).
KašelPři užívání ACE inhibitorů byl zaznamenán kašel. Kašel je charakteristicky neproduktivní, perzistující a vymizí po ukončení léčby. Kašel vyvolaný ACE inhibitory musí být brán v úvahu při diferenciální diagnostice kašle.
Operace/anestezieU pacientů podstupujících velkou operaci nebo anestezii látkami, které vyvolávají hypotenzi, enalapril blokuje kompenzační uvolňování reninu a sekundárně tvorbu angiotenzinu II. Pokud se vyskytne hypotenze, a je-li vyvolána tímto mechanismem, může být upravena zvětšením objemu.
HyperkalemiePři léčbě ACE inhibitory, včetně enalaprilu, bylo pozorováno u některých pacientů zvýšení draslíku v séru. Mezi pacienty ohrožené rozvojem hyperkalemie patří pacienti s renální insuficiencí, zhoršenými funkcemi ledvin, starší pacienti (> 70 let), diabetes mellitus, s přidruženými událostmi, zejménadehydratací, akutní srdeční dekompenzací, metabolickou acidózou a pacienti léčení současně kalium šetřícími diuretiky (např. spironolakton, eplerenon, triamteren nebo amilorid), doplňky draslíku nebo náhradami solí obsahujícími draslík; anebo pacienti užívající jiné léky spojené se zvýšením draslíkuv séru (např. heparin). Použití doplňků draslíku, kalium šetřících diuretik, nebo náhrad solí obsahujících draslík, zvláště u pacientů s poruchou funkce ledvin, může vést k významnému zvýšení hladiny draslíku v séru. Hyperkalémie může způsobit vážné, někdy fatální arytmie. Pokud se domníváte, že současné užívání enalaprilu a výše uvedených látek je vhodné, pak musejí být užívány s opatrností a doporučuje se častá kontrola draslíku v séru (viz bod 4.5).
LithiumKombinace lithia a enalaprilu se obvykle nedoporučuje.
Etnické rozdílyStejně jako ostatní ACE inhibitory, je enalapril zjevně méně účinný ve snižování krevního tlaku u černošské populace, a to pravděpodobně z důvodu vyšší prevalence stavů s nízkou hladinou reninu u černošských pacientů s hypertenzí.
5
Těhotenství a kojeníBěhem těhotenství by léčba ACE inhibitory neměla být zahájena. Pokud není pokračující léčba ACE inhibitory posouzena jako nezbytná, pacientkám plánujícím těhotenství by měla být léčba změněna na alternativní antihypertenziva, která mají uznávaný bezpečnostní profil pro užívání v těhotenství. Pokud je zjištěno těhotenství, okamžitě by měla být léčba ACE inhibitory zastavena, a je-li to vhodné, zahájena alternativní léčba (viz body 4.3 a 4.6).Užívání enalaprilu během kojení se nedoporučuje (viz bod 4.6 a 5.2).
HydrochlorothiazidPoškození ledvinThiazidy nemusí být vhodná diuretika pro použití u pacientů s poškozením ledvin a jsou neefektivní při hodnotách clearance kreatininu 30 ml/min a nižších (tedy při středně závažné nebo závažné nedostatečnosti ledvin) (viz bod 4.2 a 4.4).
Pacientům s onemocněním ledvin mohou thiazidová diuretika přivodit azotemii. U pacientů s poškozenými funkcemi ledvin může docházet ke kumulaci léčiva. Pokud se projeví progresivní poškození ledvin, náznakem může být zvýšení dusíku nebílkovinného původu, je třeba pečlivě přehodnotit léčbu a uvážit vysazení hydrochlorothiazidu.
Poškození jaterPacienti s poškozenými funkcemi jater nebo progresivním onemocněním jater musí užívat thiazidová diuretika opatrně, protože i mírné změny rovnováhy tekutin a elektrolytů mohou přivodit jaterní koma.
Metabolické a endokrinní účinkyLéčba thiazidovými diuretiky může porušit glukózovou toleranci. U diabetiků může být nutná úprava dávkování inzulínu nebo perorálních antidiabetik. Při léčbě thiazidovými diuretiky se může projevit latentní diabetes mellitus. Léčba thiazidovými diuretiky bývá spojena se zvýšením hladiny cholesterolu a triglyceridů.U některých pacientů léčených thiazidovými diuretiky se může vyskytnout hyperurikemie nebo dna.
Nerovnováha elektrolytůTak jako u všech pacientů užívajících diuretika musí být ve vhodných intervalech pravidelně kontrolovány elektrolyty v séru. Thiazidová diuretika, včetně hydrochlorothiazidu, mohou způsobovat nerovnováhu tekutin nebo elektrolytů (hypokalemie, hyponatremie a hypochloremická alkalóza). Mezi varovné známky nerovnováhy tekutin nebo elektrolytů patří sucho v ústech, žízeň, slabost, letargie, ospalost, neklid, bolest svalů nebo křeče, svalová únava, hypotenze, oligurie, tachykardie a gastrointestinální poruchy, jako nauzea nebo zvracení. Ačkoli se při léčbě thiazidovými diuretiky může rozvinout hypokalemie, současná léčba enalaprilem může hypokalemii vyvolanou diuretiky potlačovat. Nebezpečí hypokalemie je větší u pacientů s jaterní cirhózou, u pacientů s rychlejší diurézou, u pacientů, kteří přijímají perorálně nedostatečné množství elektrolytů, a u pacientů užívajících současně kortikoidy nebo ACTH (viz bod 4.5).U edematózních pacientů se v horkém počasí může objevit diluční hyponatremie. Deficit chloridů bývá obvykle mírný a nevyžaduje léčbu. Thiazidová diuretika mohou snižovat vylučování vápníku močí a způsobovat občas mírné zvýšení vápníku v séru, aniž by byla známa porucha metabolismu vápníku. Výrazná hyperkalcemie může dokládat skrytý hyperparathyroidismus. Před provedením vyšetření funkce příštítných tělísek musí být thiazidová diuretika vysazena.Bylo prokázáno, že thiazidová diuretika zvyšují vylučování hořčíku močí, což může vést k hypomagnesemii.
6
Antidopingové testyHydrochlorothiazid, který je obsažen v tomto přípravku, může způsobit pozitivní výsledek antidopingového testu.
JinéReakce z přecitlivělosti se mohou vyskytnout u pacientů s nebo bez anamnézy předchozí alergie nebo bronchiálního astmatu. Zaznamenána byla možná exacerbace nebo aktivace systémového lupus erythematodes.
Kombinace enalapril/hydrochlorothiazidRiziko hypokalemieKombinace ACE inhibitoru a thiazidového diuretika nevylučuje výskyt hypokalemie. Proto musí být pravidelně prováděna kontrola koncentrace draslíku v krvi.
Kombinace s lithiemBerlipril H se nedoporučuje užívat současně s lithiem, a to z důvodu zesílení toxicity lithia.
LaktózaTento léčivý přípravek obsahuje laktózu. Pacienti s vzácnou vrozenou nesnášenlivostí galaktózy, nedostatkem laktázy nebo malabsorpcí glukózy a galaktózy nesmí tento léčivý přípravek užívat.
4.5. Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakceEnalaprilKalium šetřící diuretika nebo přípravky obsahující draslíkACE inhibitory zmírňují ztráty draslíku vyvolané diuretiky. Kalium šetřící diuretika (např. spironolakton, eplerenon, triamteren nebo amilorid), doplňky draslíku nebo náhrady solí obsahující draslík mohou vést k výraznému zvýšení draslíku v séru. Pokud je současné užívání indikováno z důvodu prokázané hypokalemie, musejí být užívány s opatrností a draslík v séru musí být často sledován.
Diuretika (thiazidová nebo kličková)Předchozí léčba vysokými dávkami diuretik může vyvolat volumovou depleci a riziko hypotenze při zahajování léčby enalaprilem. Hypotenzní účinek může být oslaben vysazením diuretik, zvýšeným příjmem tekutin nebo solí nebo zahájením léčby nízkou dávkou enalaprilu.
Tricyklická antidepresiva/antipsychotika/anestetika/narkotikaSoučasné užívání některých anestetik, tricyklických antidepresiv a antipsychotik s ACE inhibitory může vyústit v ještě větší snížení krevního tlaku.
Nesteroidní antirevmatika (NSA)Chronické užívání NSA může snižovat antihypertenzní účinek ACE inhibitoru.Kombinace NSA (včetně COX-2 inhibitorů) a ACE inhibitorů má aditivní účinek na zvýšení draslíku v séru a může způsobit zhoršení funkcí ledvin. Tyto účinky jsou obvykle reverzibilní. Vzácně se může vyskytnout akutní selhání ledvin, zvláště u pacientů s oslabenými funkcemi ledvin jako jsou starší pacienti nebo dehydratovaní pacienti, včetně pacientů léčených diuretiky.
ZlatoU pacientů léčených zlatem ve formě injekcí (natrium-aurothiomalát) se současným podáváním ACE inhibitorů obsahujících enalapril byly vzácně hlášeny nitritoidní reakce (symptomy zahrnují zčervenání obličeje, nevolnost, zvracení a hypotenzi).
7
SympatomimetikaSympatomimetika mohou snižovat antihypertenzní účinek ACE inhibitorů.
AntidiabetikaVýsledky epidemiologických studií svědčí o tom, že současné podávání ACE inhibitorů a antidiabetik (inzulínu, perorálních antidiabetik) může způsobit zvýšení hypoglykemizujícího účinku s rizikem hypoglykemie. Zdá se, že tento jev se vyskytuje pravděpodobněji během prvních týdnů kombinované léčby a u pacientů s poškozením ledvin (viz bod 4.4 a 4.8).
AlkoholAlkohol zvyšuje hypotenzní účinek ACE inhibitorů.
Acetylsalicylová kyselina, trombolytika a beta-blokátoryEnalapril může být bezpečně podáván současně s acetylsalicylovou kyselinou (v kardioprotektivních dávkách), trombolytiky a beta-blokátory.
HydrochlorothiazidAmfotericin B (parenterální podání), karbenoxolon, kortikoidy, adrenokortikotropní hormon (ACTH)nebo stimulační laxativaHydrochlorothiazid může prohlubovat nerovnováhu elektrolytů, zejména hypokalemii.
Alkohol, barbituráty a opioidní analgetikaMůže dojít k zesílení ortostatické hypotenze.
Léky snižující hladinu glukózy v krvi (perorální antidiabetika a inzulín)Účinek léků snižujících hladinu glukózy v krvi může být oslaben.
Soli kalciaZvýšení hladiny kalcia v séru v důsledku sníženého vylučování se může vyskytnout, pokud jsou soli kalcia podávány současně s thiazidovými diuretiky.
Kardiogenní glykosidyZvýšená pravděpodobnost digitalisové toxicity spojená s hypokalemií indukovanou thiazidy.
Kolestyramin a kolestipolMohou prodlužovat nebo snižovat absorpci hydrochlorothiazidu. Thiazidová diuretika musí být užívána nejméně jednu hodinu před nebo čtyři až šest hodin po těchto lécích.
Nedepolarizující myorelaxancia (např. tubokurarinium-chlorid) Účinek těchto léků může být znásoben hydrochlorothiazidem.
Léky, které mohou vyvolat torsades de pointesPři současném podávání hydrochlorothiazidu s léky, které mohou vyvolat torsades de pointes, např. některá antiarytmika, některá antipsychotika a jiné léky, o kterých je známo, že vyvolávají torsades de pointes, je třeba vzhledem k riziku hypokalemie opatrnost.
Nesteroidní antirevmatika (NSA)Podávání NSA může snižovat diuretický, natriuretický a antihypertenzní účinek thiazidových diuretik.
Imunosupresiva, systémové kortikoidy, prokainamidPokles krevního obrazu leukocytů, leukopenie
Cytostatika (např. cyklofosfamid, fluorouracil, metotrexát)
8
Zvýšení toxicity pro kostní dřeň (zejména granulocytopenie) následkem snížení renální exkrece cytotoxických látek způsobeného hydrochlorothiazidem.
Antiuratika (např. alopurinol, benzbromaron)Protože hydrochlorothiazid může zvyšovat hladinu kyseliny močové, zvýšení dávkování antiuratik může být nezbytné.
Klinická chemieHydrochlorothiazid může diagnosticky interferovat s bentiromidovým testem. Thiazidy mohou snižovat hladinu PBI (protein-bound iodine) v séru bez známek poruchy štítné žlázy.
Kombinace enalapril/hydrochlorothiazid
Jiná antihypertenzivaSoučasné užívání těchto léků může zvýšit hypotenzní účinek enalaprilu a hydrochlorothiazidu. Současné užívání s nitroglycerinem nebo jinými nitráty či jinými vazodilatancii může ještě více snížit krevní tlak.
LithiumPři současném užívání lithia s ACE inhibitory bylo pozorováno reverzibilní zvýšení koncentrace lithia v séru a jeho toxicity. Současné užívání thiazidových diuretik může zvyšovat riziko toxicity lithia a zvyšovat riziko toxicity lithia již zvýšené ACE inhibitory. Kombinace enalaprilu a hydrochlorothiazidu s lithiem se proto nedoporučuje, a pokud je tato kombinace nezbytná, je třeba pečlivé sledování hladin lithia v séru.
4.6. Fertilita, těhotenství a kojeníTěhotenstvíBerlipril H se nedoporučuje užívat během prvního trimestru těhotenství (viz bod 4.4). Užívání přípravku Berlipril H je kontraindikováno během druhého a třetího trimestru těhotenství (viz body 4.3 a 4.4).ACE inhibitory:Epidemiologické důkazy ohledně rizika teratogenity po expozici ACE inhibitory během prvního trimestru těhotenství nejsou; nicméně malé riziko není možné vyloučit.
Pokud není pokračující léčba
ACE inhibitory posouzena jako nezbytná, pacientkám plánujícím těhotenství by měla být léčba změněna na alternativní antihypertenziva, která mají uznávaný bezpečnostní profil pro užívání v těhotenství. Pokud je zjištěno těhotenství, okamžitě by měla být léčba ACE inhibitory zastavena, a je-li to vhodné, zahájena alternativní léčba.Je známo, že expozice ACE inhibitory během druhého a třetího trimestru působí u člověka toxicky na plod (snížená funkce ledvin, oligohydramnion, retardace osifikace lebky) a na novorozence (selhání ledvin, hypotenze, hyperkalémie) (viz bod 5.3). Jestliže došlo k expozici ACE inhibitory od druhého trimestru těhotenství, doporučuje se vyšetření ledvin a lebky ultrazvukem. Kojenci, jejichž matky užívaly ACE inhibitory, by měli být pozorně sledováni ohledně hypotenze (viz také body 4.3 a 4.4).
Hydrochlorothiazid:S užíváním hydrochlorothiazidu během těhotenství, zejména během prvního trimestru, jsou jen omezené zkušenosti. Studie na zvířatech jsou nedostačující. Hydrochlorothiazid prostupuje placentou. Vzhledem k farmakologickému mechanismu účinku může užívání hydrochlorothiazidu během druhého a třetího trimestru narušovat feto-placentální perfuzi a mít fetální a neonatální účinky, jako je ikterus, narušení elektrolytové rovnováhy a trombocytopenie.Hydrochlorothiazid se nesmí užívat na gestační edém, gestační hypertenzi ani preeklampsii kvůli riziku poklesu objemu plazmy a placentální hypoperfuze, aniž by měl příznivý vliv na průběh vlastního onemocnění.Hydrochlorothiazid se nemá užívat k léčbě esenciální hypertenze u těhotných žen, s výjimkou vzácnýchsituací, kdy nelze použít jinou léčbu.
9
KojeníEnalapril:Omezená farmakokinetická data ukazují velmi nízké koncentrace v mateřském mléce (viz bod 5.2). Ačkoliv tyto koncentrace se zdají být klinicky irelevantní, užívání enalaprilu při kojení se nedoporučuje matkám předčasně narozených dětí a v prvních týdnech po porodu, a to kvůli hypotetickému riziku kardiovaskulárních a renálních účinků, a protože chybí dostatečná klinická zkušenost. Pokud je léčba enalaprilem pro matku nezbytná a případné nežádoucí účinky u dítěte jsou sledovány, může být v případě starších dětí užívání enalaprilu kojícími matkami zváženo.
Hydrochlorotiazid:Hydrochlorothiazid je v malých množstvích vylučován do mateřského mléka. Thiazidy ve vysokých dávkách způsobují intenzivní diurézu a mohou inhibovat produkci mléka.
Berlipril HPoužití přípravku Berlipril H během kojení se nedoporučuje. Pokud je Berlipril H během kojení užíván, dávka musí být co nejnižší.
Plodnost:U přípravku Berlipril H nebyly provedeny žádné studie účinků na plodnost lidí.
Enalapril:Studie reprodukční toxicity naznačují, že enalapril nemá žádný účinek na plodnost a reprodukční schopnost potkanů.
Hydrochlorothiazid:Ve studiích reprodukční toxicity hydrochlorothiazidu u obou pohlaví nebyly zjištěny žádné relevantní nežádoucí účinky na plodnost myší a potkanů.
4.7. Účinky na schopnost řídit a obsluhovat strojeRůzné, individuálně odlišné reakce by mohly narušit schopnost účastnit se aktivně silničního provozu nebo obsluhovat stroje a pracovat bez pevné opory. Toto upozornění platí zejména na začátku léčby, při zvyšování dávky, změně přípravku a i ve spojení s alkoholem. V úvahu je třeba brát také možnost občasného výskytu závratí a únavy.
4.8. Nežádoucí účinkyPro hodnocení nežádoucích účinků se používají následující četnosti výskytu:
Velmi časté:
1/10
Časté:
1/100 až 1/10
Méně časté:
1/1000 až 1/100
Vzácné: 1/10000 až 1/1000Velmi vzácné: 1/10000Není známo:
z dostupných dat nelze odhadnout
EnalaprilPoruchy krve a lymfatického systémuMéně časté:
anemie (včetně aplastické a hemolytické)
Vzácné:
neutropenie,
pokles
hemoglobinu,
pokles
hematokritu,
trombocytopenie,
agranulocytoza, útlum kostní dřeně, pancytopenie, lymfadenopatie, autoimunitní onemocnění
10
Endokrinní poruchyNení známo:
syndrom nepřiměřené sekrece antidiuretického hormonu (SIADH)
Poruchy metabolismu a výživyMéně časté:
hypoglykemie, anorexie
Psychiatrické poruchyČasté:
deprese
Vzácné:
neobvyklé sny, poruchy spánku
Poruchy nervového systémuČasté:
bolest hlavy
Méně časté:
zmatenost, ospalost, nespavost, nervozita, parestezie, závrať
Oční poruchyVelmi časté:
rozmazané vidění
Ušní poruchyMéně časté:
tinitus
Srdeční a cévní poruchyVelmi časté:
závrať
Časté:
hypotenze, ortostatická hypotenze, arytmie, angina pectoris, tachykardie
Méně časté:
zčervenání, palpitace, infarkt myokardu nebo cévní mozková příhoda, zřejmě sekundárně v důsledku nadměrného poklesu krevního tlaku u vysoce rizikových pacientů (viz bod 4.4)
Vzácné:
Raynaudův syndrom
Respirační, hrudní a mediastinální poruchyVelmi časté:
kašel
Časté:
dyspnoe
Méně časté:
rinorea, bolest v krku a chrapot, bronchospasmus/astma
Vzácné:
plicní infiltráty, respirační tíseň (včetně pneumonitidy a plicního edému), rinitida, alergická alveolitida/eosinofilní pneumonie
Gastrointestinální poruchyVelmi časté:
nauzea
Časté:
průjem, bolest břicha, změny chuti
Méně časté:
ileus, pankreatitida, zvracení, dyspepsie, zácpa, podráždění žaludku, sucho v ústech, peptický vřed, plynatost
Vzácné:
stomatitida/afty, glositida
Velmi vzácné: intestinální angioedém
Poruchy jater a žlučových cestVzácné:
selhání jater, nekróza jater (může být fatální) hepatitida – hepatocelulární nebo cholestatická, žloutenka, zánět žlučníku (hlavně u pacientů s dřívějšími žlučovými kameny)
Poruchy kůže a podkožíČasté:
vyrážka (exantém), přecitlivělost/angioneurotický edém: Pozorován byl angioneurotický edém postihující obličej, končetiny, rty, jazyk, glottis a/nebo hrtan (viz bod 4.4).
Méně časté:
pocení, svědění, kopřivka, alopecie
11
Vzácné:
erythema multiforme, Stevens-Johnsonův syndrom, exfoliativní dermatitida, toxická epidermální nekrolýza, purpura, kožní lupus erythematodes, pemfigus, erythroderma
Zaznamenán byl také soubor příznaků, který může být provázen některými nebo všemi následujícími příznaky: horečka, serositida, vaskulitida, myalgie/myositida, artralgie/artritida, pozitivní titr ANA, zvýšená sedimentace, eosinofilie a leukocytóza. Vyskytnout se může i kožní vyrážka, fotosenzitivita nebo jiné kožní reakce.
Poruchy pohybového systému a pojivové tkáněČasté:
svalové křeče
Méně časté:
artralgie
Poruchy ledvin a močových cestMéně časté:
dysfunkce ledvin, selhání ledvin, proteinurie
Vzácné:oligurie, intersticiální nefritida
Poruchy reprodukčního systému a choroby prsůMéně časté:
impotence
Vzácné:gynekomastie
Celkové a jinde nezařazené poruchy a lokální reakce po podáníVelmi časté:
astenie
Časté:
únava, bolest na hrudi
Méně časté:
malátnost, horečka
Abnormální klinické a laboratorní nálezy nezařazené jindeČasté:
hyperkalemie, zvýšení kreatininu v séru
Méně časté:
zvýšení močoviny v krvi, hyponatremie
Vzácné:zvýšení jaterních enzymů, zvýšení bilirubinu v séru
HydrochlorothiazidInfekční a parazitární onemocněníVzácné:
sialoadenitida
Poruchy krve a lymfatického systémuVzácné:
leukopenie,
neutropenie/agranulocytóza,
trombocytopenie,
aplastická
anémie,
hemolytická anémie, útlum kostní dřeně
Poruchy metabolismu a výživyVelmi časté:
hyperglykemie, glykosurie, hyperurikemie, nerovnováha elektrolytů (hyponatremie a hypokalemie), zvýšení cholesterolu a triglyceridů
Méně časté:
anorexie, ztráta chuti k jídlu
Velmi vzácné: metabolická alkalóza
Psychiatrické poruchyVzácné:
neklid, deprese, poruchy spánku
12
Poruchy nervového systémuČasté:
malátnost, bolest hlavy
Vzácné:parestezie
Oční poruchyMéně časté:
xantopsie, přechodné rozmazané vidění
Ušní poruchyVelmi vzácné: závrať
Srdeční poruchyČasté:
palpitace
Vzácné:srdeční arytmie
Cévní poruchyČasté:
posturální hypotenze
Vzácné:nekrotická angiitida (vaskulitida, kožní vaskulitida)
Respirační, hrudní a mediastinální poruchyMéně časté:
respirační obtíže (včetně zánětu plic a pulmonálního edému)
Gastrointestinální poruchyČasté:
podráždění žaludku, průjem, zácpa, pankreatitida
Poruchy jater a žlučových cestMéně časté:
žloutenka (intrahepatální cholestatická žloutenka)
Poruchy kůže a podkožíMéně časté:
fotosenzitivní reakce, vyrážka, kopřivka
Vzácné:
reakce podobné kožnímu lupus erythematodes, reaktivace kožního lupus erythematodes, anafylaktické reakce, toxická epidermální nekrolýza
Poruchy pohybového systému a pojivové tkáněVzácné:svalové křeče
Poruchy ledvin močových cestMéně časté:
intersticiální nefritida
Vzácné:ledvinová dysfunkce
Celkové poruchy a reakce v místě aplikaceČasté:
slabost
Méně časté:
horečka
Abnormální klinické a laboratorní nálezy nezařazené jindeČasté:
reverzibilní vzestup látek vylučovaných ledvinami (kreatinin, močovina, kyselina
močová)
4.9. PředávkováníO léčbě předávkování přípravkem Berlipril H nejsou dostupné žádné zvláštní informace. Léčba je symptomatická a podpůrná. Léčba přípravkem Berlipril H by měla být přerušena a pacient by měl být pod pečlivým dohledem. Doporučená opatření zahrnují vyvolání zvracení, podání aktivního uhlí, podání
13
laxativ, pokud pacient požil přípravek nedávno, a korekce dehydratace, nerovnováhy elektrolytů a hypotenze pomocí zavedených postupů.
Enalapril-maleinát Nejvýznamnějšími příznaky dosud hlášených předávkování jsou značná hypotenze, začínající okolo šesti hodin po požití tablet, spojená s blokádou systému renin-angiotensin a strnulost.Příznaky spojené s předávkováním ACE inhibitory mohou zahrnovat oběhový šok, nerovnováhu elektrolytů, selhání ledvin, hyperventilaci, tachykardii, palpitace, bradykardii, závrať, úzkost a kašel.Po užití 300 mg resp. 440 mg enalapril-maleinátu byly hlášeny 100x resp. 200x vyšší hodnoty enalaprilátu v séru, než hodnoty zjištěné po terapeutických dávkách.
Doporučená léčba předávkování je intravenózní infuse běžného fyziologického roztoku. Pokud nastane hypotenze, pacient by měl být umístěn do protišokové polohy. Pokud je to možné, měla by být také zvážena léčba infusí angiotensinu II a/nebo by mělo být zváženo intravenózní podání katecholaminů. Pokud pacient nedávno požil tablety, udělejte opatření k eliminaci enalapril-maleinátu (např. vyvolání zvracení, výplach žaludku, podání absorbencií a síranu sodného).Enalaprilát může být z oběhu odstraněn hemodialýzou. (Viz bod 4.4). Pro terapii resistentní bradykardieje indikovaná kardiostimulace. Neustále by měly být kontrolovány životní funkce, hladiny elektrolytů vséru a koncentrace kreatininu.
HydrochlorothiazidNejčastější pozorované známky a příznaky jsou ty, které jsou způsobené elektrolytovou deplecí (hypokalemie, hypochloremie, hyponatremie) a dehydratací vyplývající z nadměrné diurézy. Pokud byl podán i digitalis, hypokalemie může zhoršit srdeční arytmie.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI5.1. Farmakodynamické vlastnostiFarmakoterapeutická skupina: ACE inhibitory a diuretikaATC kód: C09BA02Berlipril H je kombinací ACE inhibitoru enalaprilu a antihypertenzivně působícího diuretika hydrochlorothiazidu.
EnalaprilEnalapril-maleinát je solí enalaprilu, derivátu dvou aminokyselin L-alaninu a L-prolinu, s kyselinou maleinovou. Angiotenzin konvertující enzym (ACE) je peptidyldipeptidáza, která katalyzuje přeměnu angiotenzinu I na vazokonstrikčně účinný angiotenzin II. Po absorpci je enalapril hydrolyzován na enalaprilát, který inhibuje ACE. Inhibice ACE způsobuje snížení angiotenzinu II v plasmě, což vede kezvýšení aktivity reninu v plasmě (odstraněním negativní zpětné vazby uvolňování reninu) a poklesu sekrece aldosteronu.
ACE je shodný s kinázou II. Proto enalapril může blokovat také rozpad bradykininu, silně vazodilatačně působícího peptidu. Role tohoto děje v terapeutickém působení enalaprilu zůstává neobjasněna.
Zatímco mechanismus, kterým enalapril snižuje krevní tlak, se přičítá primárně supresi systému renin-angiotenzin-aldosteron, enalapril působí antihypertenzivně i u pacientů s hypertenzí provázenou nízkou hladinou reninu.
Podávání enalaprilu pacientům s hypertenzí má za následek snížení krevního tlaku vleže i vestoje, aniž by docházelo k výraznému zvýšení srdeční frekvence.Symptomatická posturální hypotenze je častá. U některých pacientů může rozvinutí optimálního snižování krevního tlaku vyžadovat několik týdnů léčby. Náhlé vysazení enalaprilu nebývá spojeno sprudkým zvýšením krevního tlaku.
14
Účinná inhibice aktivity ACE je obvykle patrná 2–4 hodiny po perorálním podání jednotlivé dávky enalaprilu. Nástup antihypertenzivního působení byl obvykle pozorován v první hodině po podání, maximálního snížení krevního tlaku bylo dosaženo ve 4.–6. hodině po podání. Trvání účinku závisí na dávce. Při doporučeném dávkování však bylo prokázáno, že antihypertenzivní a hemodynamické účinky přetrvávají po dobu nejméně 24 hodin.
Při sledování hemodynamiky u pacientů s esenciální hypertenzí bylo snížení krevního tlaku provázeno snížením periferní arteriální rezistence se zvýšeným srdečním výdejem a malou nebo žádnou změnou srdeční frekvence. Po podání enalaprilu došlo ke zvýšení průtoku krve ledvinami, glomerulární filtrace se nezměnila. Retence vody nebo sodíku nebyla prokázána. Avšak u pacientů s nízkou glomerulární filtrací před léčbou bylo obvykle zaznamenáno její zvýšení.
V krátkodobých klinických studiích u diabetických a nediabetických pacientů s onemocněním ledvin bylo po podání enalaprilu pozorováno snížení albuminurie a vylučování IgG i všech proteinů močí.
Při současném podávání s thiazidovými diuretiky je antihypertenzivní působení enalaprilu přinejmenším aditivní. Enalapril může snižovat nebo zabraňovat rozvoji hypokalemie vyvolané thiazidy.
HydrochlorothiazidHydrochlorothiazid je thiazidové diuretikum, které působí inhibici reabsorpce sodíku v distálních tubulech ledvin. Zvyšuje exkreci sodíku a chloridů močí a v menší míře také exkreci draslíku a hořčíku a tím zvyšuje objem moči a vykazuje antihypertenzivní účinek.Diuretický účinek se objevuje přibližně po dvou hodinách od podání. Maximálního diuretického účinku je dosaženo po 4 hodinách a tento účinek přetrvává 6 až 12 hodin. Ve vztahu k účinku thiazidová diuretika dosahují při určitých dávkách plateau, zatímco nežádoucí účinky se dále násobí. Pokud je léčba neúčinná, zvyšování dávek nad doporučené dávkování nepřináší užitek a často dává vznik nežádoucím reakcím.
Enalapril/hydrochlorothiazidSoučasné podávání enalaprilu a hydrochlorothiazidu vedlo v klinických studiích k většímu snížení krevního tlaku, než podávání každé z látek samostatně.Enalapril může snižovat nebo zabraňovat rozvoji hypokalemie indukované hydrochlorothiazidem.
5.2. Farmakokinetické vlastnostiEnalaprilAbsorpcePerorálně podaný enalapril se rychle vstřebává, přičemž maximální koncentrace v séru je dosaženo do 1 hodiny. Zkoumáním množství vyloučeného ledvinami bylo zjištěno, že míra vstřebávání enalaprilu po perorálním podání odpovídá přibližně 60 %. Vstřebávání enalaprilu podaného perorálně není ovlivněno přítomností potravy v zažívacím traktu.Po vstřebání je perorálně podaný enalapril rychle a značně hydrolyzován na enalaprilát, účinný inhibitor angiotenzin konvertujícího enzymu. Maximální koncentrace enalaprilátu v séru je dosaženo za 4 hodiny po perorálním podání enalaprilu. Poločas účinku při akumulaci enalaprilátu po opakovaném perorálním podání enalaprilu je 11 hodin. U lidí s nenarušenými funkcemi ledvin bylo steady-state koncentraceenalaprilátu v séru dosaženo po 4 dnech léčby.
DistribuceV rozmezí terapeuticky vhodných koncentrací vazba enalaprilátu na plasmatické bílkoviny nepřekračuje 60 %.
BiotransformaceS výjimkou konverze na enalaprilát není doložen významný metabolismus enalaprilu.
15
EliminaceEnalaprilát se vylučuje zejména ledvinami. Hlavními látkami v moči jsou enalaprilát, představující 40% dávky, a nezměněný enalapril (cca 20 %).
Poškození ledvinPacienti s insuficiencí ledvin jsou více vystaveni působení enalaprilu a enalaprilátu.U pacientů s mírnou až středně závažnou insuficiencí ledvin (clearance kreatininu 40–60 ml/min) byla steady-state AUC enalaprilátu po podání 5 mg jednou denně přibližně dvakrát vyšší než u pacientů s nenarušenou funkcí ledvin. Při závažném poškození ledvin (clearance kreatininu 30 ml/min) vzrostla AUC přibližně osmkrát. Poločas účinku enalaprilátu po opakovaném podání enalapril-maleinátu je při takové insuficienci ledvin prodloužen a čas potřebný pro dosažení steady-state je delší.
Laktace:Po jednorázové perorální dávce 20 mg u pěti žen po porodu byla průměrná maximální hladina enalaprilu v mateřském mléce 1,7 µg/l (v rozsahu 0,54 až 5,9 µg/l) po 4–6 hodinách po podání dávky. Průměrná maximální hladina enalaprilátu byla 1,7 µg/l (v rozsahu 1,2 až 2,3 µg/l); k maximůmdocházelo v různých časech během 24 hodin. Při použití dat maximálních množství v mateřském mléce je nejvyšší odhadovaný příjem u pouze kojeného dítěte okolo 0,16 % dávky, kde dávka je stanovena podle hmotnosti matky. Žena, která perorálně užívala 10 mg enalaprilu denně po 11 měsíců, mělamaximální hladinu enalaprilu v mateřském mléce 2 µg/l 4 hodiny po požití dávky a maximální hladinuenalaprilátu 0,75 µg/l okolo 9 hodin po užití dávky. Celkové množství enalaprilu a enalaprilátu naměřeného v mateřském mléce během 24hodinové periody bylo 1,44 µg/l enalaprilu a 0,63 µg/l enalaprilátu. Hladina enalaprilátu 4 hodiny po jednorázové dávce 5 mg enalaprilu u jedné matky a 10 mg u dvou matek byla nedetekovatelná (< 0,2 µg/l); hladiny enalaprilu nebyly stanoveny.
HydrochlorothiazidPo perorálním podání je přibližně 80 % hydrochlorozhiazidu relativně rychle vstřebáno; potrava má jen mírný vliv na vstřebávání. Maximální hladiny v plasmě bývá dosaženo po dvou až pěti hodinách. Hydrochlorothiazid se z 50 % až 60 % váže na albumin, ale akumuluje se zejména v erytrocytech. Průměrný eliminační poločas z plasmy je 5–15 hodin.Hydrochlorothiazid se vylučuje ledvinami v téměř nezměněné podobě ( 95 %).
5.3. Preklinické údaje vztahující se k bezpečnosti přípravkuNeklinická data získaná z konvenčních studií farmakologie, toxicity po opakovaném podání, genotoxicity, karcinogenního potenciálu a reprodukční toxicity neodhalují žádná zvláštní rizika pro použití u lidí.
6. FARMACEUTICKÉ ÚDAJE6.1. Seznam pomocných látekMonohydrát laktosy, lehký zásaditý uhličitan hořečnatý, koloidní bezvodý oxid křemičitý, sodná sůl karboxymethylškrobu (typ A), magnesium-stearát, želatina, žlutý oxid železitý (E 172).
6.2. InkompatibilityNeuplatňuje se.
6.3. Doba použitelnosti3 roky
6.4. Zvláštní opatření pro uchováváníUchovávejte při teplotě do 30 °C v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před vlhkostí.
6.5. Druh obalu a velikost balení
16
Blistr vyrobený z polyamid/hliník/rigidní PVC folie potažené rigidní hliníkovou folií, krabička.20, 30, 50, 100 tablet nebo nemocniční balení po 400 (20x20) tabletách
Na trhu nemusí být k dispozici všechny velikosti balení.
6.6. Návod k použití přípravku, zacházení s nímŽádné zvláštní požadavky.Veškerý nepoužitý léčivý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky.
7. Držitel rozhodnutí o registraciBerlin-Chemie AG (Menarini Group)Glienicker Weg 12512489 Berlín, NěmeckoTel: (030) 6707-0 (přepojovač)Fax: (030) 6707-2120
8. Registrační číslo(a)58/235/07-C
9. Datum první registrace / prodloužení registraceDatum první registrace: 11. 4. 2007 Datum posledního prodloužení registrace: 20. 4. 2011
10. Datum revize textu: 18.7.2012
Informace na obalu
Údaje uváděné na vnějším obalu (krabička)
1. Název léčivého přípravku
BERLIPRIL H 10 mg/25 mg
Tablety
Léčivé látky: enalaprili maleas, hydrochlorothiazidum
2.Obsah léčivých látek 1 tableta obsahuje enalaprili maleas 10 mg a hydrochlorothiazidum 25 mg
3. Seznam pomocných látekObsahuje monohydrát laktosy.
4. Léková forma a velikost baleníTablety20 (30, 50, 100, 20x20) tablet
5. Způsob a cesta podáníPerorální podáníPřed použitím si přečtěte příbalovou informaci.
6. Zvláštní upozornění, že léčivý přípravek musí být uchováván mimo dosah a dohled dětíUchovávejte mimo dosah a dohled dětí.
7. Další zvláštní upozornění, pokud je potřebné
8.PoužitelnostPoužitelné do:
9. Zvláštní podmínky pro uchováváníUchovávejte při teplotě do 30 °C.Uchovávejte v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před vlhkem.
10. Zvláštní opatření pro likvidaci nepoužitelných léčivých přípravků nebo odpadu z takových léčivých přípravků, pokud je to vhodnéNepoužitelné léčivo vraťte do lékárny.
11. Název a adresa držitele rozhodnutí o registraciBERLIN-CHEMIE AG (MENARINI GROUP), Berlín, NěmeckoLogo Berlin-Chemie Menarini
12. Reg. č.: 58/235/07-C
13. Č. šarže:
14. Klasifikace pro výdejVýdej léčivého přípravku vázán na lékařský předpis.
15. Návod k použití
16. Informace v Braillově písmuBerlipril H 10 mg/25 mg
Údaje psané kurzívou nebudou na obalu uvedeny.
Údaje uváděné na vnitřním obalu (blistr)
1. Název léčivého přípravku
BERLIPRIL H 10 mg/25 mg
tablety
Enalaprili maleas / hydrochlorothiazidum
2. Název držitele rozhodnutí o registraciBERLIN-CHEMIE AG (MENARINI GROUP)
Logo Berlin-Chemie Menarini
3.PoužitelnostPoužitelné do:
4. Číslo šaržeČ. šarže:
Údaje psané kurzívou nebudou na obalu uvedeny.