Antithrombin Iii Nf Baxter

Kód 0192558 ( )
Registrační číslo 16/ 144/89-C
Název ANTITHROMBIN III NF BAXTER
Režim prodeje na lékařský předpis
Stav registrace registrovaný léčivý přípravek
Držitel registrace Baxter AG, Vídeň, Rakousko
ATC klasifikace

nahoru

Varianty

Kód Náz. Forma
0192558 INF PSO LQF 1X500UT Prášek a rozpouštědlo pro infuzní roztok, Infuze
0192559 INF PSO LQF 1X1KU Prášek a rozpouštědlo pro infuzní roztok, Infuze

nahoru

Příbalový létak ANTITHROMBIN III NF BAXTER

Stránka 1 z 5

Příloha č. 1 ke sdělení sp.zn. sukls116308/2012

PŘÍBALOVÁ INFORMACE – INFORMACE PRO UŽIVATELE

ANTITHROMBIN III NF BAXTER

Prášek pro přípravu infuzního roztoku s rozpouštědlem

Antithrombinum humanum

Přečtěte si pozorně celou příbalovou informaci dříve, než začnete tento přípravek používat. -

Ponechte si příbalovou informaci pro případ, že si ji budete potřebovat přečíst znovu.

-

Máte-li jakékoli další otázky, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.

-

Tento přípravek byl předepsán Vám. Nedávejte jej žádné další osobě. Mohl by jí ublížit, a to i tehdy, má-li stejné příznaky jako Vy.

-

Pokud se kterýkoli z nežádoucích účinků vyskytne v závažné míře, nebo pokud si všimnete jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci, prosím, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi.

V příbalové informaci naleznete: 1.

Co je přípravek ANTITHROMBIN III NF BAXTER a k čemu se používá

2.

Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek ANTITHROMBIN III NF BAXTER používat

3.

Jak se přípravek ANTITHROMBIN III NF BAXTER používá

4.

Možné nežádoucí účinky

5.

Jak přípravek ANTITHROMBIN III NF BAXTER uchovávat

6.

Další informace

1.

CO JE PŘÍPRAVEK ANTITHROMBIN III NF BAXTER A K ČEMU SE POUŽÍVÁ

Přípravek ANTITHROMBIN III NF BAXTER patří do farmakoterapeutické skupiny zvané antitrombotika. Přípravek ANTITHROMBIN III NF BAXTER se používá k léčbě vrozeného nebo získaného nedostatku antithrombinu, který se může vyskytnout u velkého množství různých klinických poruch. 2.

ČEMU MUSÍTE VĚNOVAT POZORNOST, NEŽ ZAČNETE PŘÍPRAVEK ANTITHROMBIN III NF BAXTER POUŽÍVAT

Nepoužívejte přípravek ANTITHROMBIN III NF BAXTER -

Jestliže jste přecitlivělý/á (alergický/á) na antithrombin nebo na kteroukoli pomocnou látku přípravku ANTITHROMBIN III NF BAXTER.

-

Jestliže máte v anamnéze heparinem vyvolanou trombocytopenii (tj. pokles krevních destiček).

Zvláštní opatrnosti při použití přípravku ANTITHROMBIN III NF BAXTER je zapotřebí -

Prosím sdělte ihned svému lékaři, jestliže zaznamenáte první známky alergické reakce (např. vyrážku, generalizovanou kopřivku, pocit svírání hrudníku, sípání, nízký krevní tlak, projevující se slabostí, pocitem na omdlení).

-

Prosím informujte svého lékaře o všech lécích obsahujících heparin (např. pro léčbu trombózy), které užíváte nebo jste užíval(a) v nedávné době, protože účinek antithrombinu je heparinem značně zesílen.

-

Přípravek ANTITHROMBIN III NF BAXTER se vyrábí z lidské plazmy. Při podávání léčivých přípravků, připravených z lidské krve nebo plazmy, nelze zcela vyloučit riziko přenosu infekce. To se vztahuje i na patogeny dosud neznámé povahy. Riziko přenosu infekce je však sníženo pečlivým výběrem dárců a jednotlivých odběrů, testováním shromážděné plazmy a procesy inaktivace a odstranění virů.

Vzájemné působení s dalšími léčivými přípravky Prosím informujte svého lékaře o všech lécích obsahujících heparin (např. pro léčbu trombózy), které užíváte nebo jste užíval(a) v nedávné době, protože účinek antithrombinu se heparinem značně zesiluje. Prosím informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte nebo jste užíval(a) v nedávné době, a to i o lécích, které jsou dostupné bez lékařského předpisu.

Stránka 2 z 5

Používání přípravku ANTITHROMBIN III NF BAXTER s jídlem a pitím Přípravku se netýká. Těhotenství a kojení Prosím informujte svého lékaře, pokud jste těhotná nebo kojíte. Váš lékař rozhodne, zda lze přípravek ANTITHROMBIN III NF BAXTER používat během těhotenství nebo kojení. Poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem dříve, než začnete užívat jakýkoliv lék. Řízení dopravních prostředků a obsluha strojů Nebyly pozorovány žádné účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje. Neobsluhujte žádné přístroje nebo stroje. Důležitá informace o některých složkách přípravku ANTITHROMBIN III NF BAXTER Tento přípravek obsahuje přibližně 3,77 mg sodíku/ml. Tato informace může být důležitá u pacientů na dietě s kontrolovaným příjmem sodíku. 3.

JAK SE PŘÍPRAVKU ANTITHROMBIN III NF BAXTER POUŽÍVÁ

Přípravek ANTITHROMBIN III NF BAXTER Vám bude podán pouze pod lékařským dohledem. Dávka bude záviset na Vaší tělesné hmotnosti a individuální potřebě. Váš lékař stanoví dávku, kterou byste měl(a) dostat. Přípravek ANTITHROMBIN III NF BAXTER Vám bude podáván infuzí do některé žíly. Použití u dětí Není k dispozici dostatek údajů k tomu, aby mohlo být doporučeno podávání přípravku ANTITHROMBIN III NF BAXTER dětem do 6 let. Jestliže jste použil(a) více přípravku ANTITHROMBIN III NF BAXTER než jste měl(a) Příznaky předávkování antithrombinem nebyly zaznamenány. Jestliže jste zapomněl(a) použít ANTITHROMBIN III NF BAXTER Přípravku se netýká. Jestliže jste přestal(a) používat přípravek ANTITHROMBIN III NF BAXTER Přípravku se netýká. 4.

MOŽNÉ NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY

Podobně jako všechny léky může mít i přípravek ANTITHROMBIN III NF BAXTER nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého. -

Hypersenzitivita nebo alergické reakce (k nimž může patřit angioedém, pálení a píchání v místě infuze,

zimnice, zčervenání, generalizovaná kopřivka, bolest hlavy, vyrážka, nízký krevní tlak, otupělost, nevolnost, neklid, zvýšená srdeční frekvence, pocit svírání hrudníku, brnění, zvracení, sípání) byly pozorovány vzácně a mohou v některých případech přejít až do závažné anafylaxe (včetně šoku). -

Ve vzácných případech se objevila horečka.

-

Ve vzácných případech by se mohla objevit heparinem vyvolaná a protilátkami zprostředkovaná

trombocytopenie (snížení počtu krevních destiček). Může být zaznamenán počet destiček nižší než 100 000/µl nebo pokles počtu destiček o 50 %. Po uvedení přípravku ANTITHROMBIN III NF BAXTER na trh byly zaznamenány následující nežádoucí účinky: třes a návaly horka.

Stránka 3 z 5

Pokud se kterýkoli z nežádoucích účinků vyskytne v závažné míře, nebo pokud si všimnete jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci, prosím, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi. 5.

JAK PŘÍPRAVEK ANTITHROMBIN III NF BAXTER UCHOVÁVAT

Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí. Uchovávejte v chladničce (2°C – 8°C). Přípravek ANTITHROMBIN III NF BAXTER nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti uvedené na štítku a krabičce. Přípravek ANTITHROMBIN III NF BAXTER nepoužívejte, pokud si všimnete, že jsou roztoky zakalené nebo obsahují usazeniny. Léčivé přípravky se nesmí vyhazovat do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak máte likvidovat přípravky, které již nepotřebujete. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí. 6.

DALŠÍ INFORMACE

Co přípravek ANTITHROMBIN III NF BAXTER obsahuje -

Léčivou látkou je antithrombin z lidské plazmy.

1 ml rozpuštěného přípravku obsahuje antithrombinum III 50 IU proteinum 20-50mg -

Pomocnými látkami jsou glukóza, chlorid sodný, dihydrát citronanu sodného, trometamol a voda na injekci

Jak přípravek ANTITHROMBIN III NF BAXTER vypadá a co obsahuje toto balení Přípravek ANTITHROMBIN III NF BAXTER je dodáván jako prášek pro přípravu infuzního roztoku, obsahující nominálně 500 IU (1000 IU) antithrombinu z lidské plazmy v jedné injekční lahvičce. Přípravek obsahuje přibližně 50 IU/ml (500 IU/10 ml, 1000 IU/20 ml) antithrombinu z lidské plazmy po rekonstituci v 10 ml (20 ml) vody na injekci. Přípravek ANTITHROMBIN III NF BAXTER je bledě žlutá až bledě zelená drobivá pevná látka nebo prášek. Každé balení také obsahuje:

- 1 převodní jehlu - 1 filtrační jehlu - 1 zavzdušňovací jehlu - 1 jehlu k jednorázovému použití - 1 infuzní set

Velikost balení: 1x 500 IU + 10 ml rozpouštědla 1x 1000 IU + 20 ml rozpouštědla

Držitel rozhodnutí o registraci a výrobce Baxter AG Industriestrasse 67 A-1221 Vídeň, Rakousko

Tato příbalová informace byla naposledy schválena: 6.6.2012

Stránka 4 z 5

Následující informace je určena pouze pro zdravotnické pracovníky: Dávkování a způsob podání Léčba by měla být zahájena pod dohledem lékaře se zkušenostmi s léčbou pacientů s nedostatkem antithrombinu. Dávkování Při vrozeném nedostatku by mělo být dávkování přizpůsobeno potřebám každého pacienta a měla by se zvážit rodinná anamnéza s ohledem na tromboembolické příhody, aktuální klinické rizikové faktory a výsledky laboratorních vyšetření. Dávkování a délka trvání substituční terapie u získaného nedostatku závisí na plazmatické hladině antithrombinu, přítomnosti známek zvýšeného obratu, základním onemocnění a závažnosti klinického stavu. Množství, jež má být podáno, a frekvence podání by měly být vždy založeny na klinické účinnosti a laboratorním hodnocení v jednotlivém případě. Počet podaných jednotek antithrombinu se vyjadřuje v mezinárodních jednotkách (IU), jež se vztahují k současnému standardu WHO pro antithrombin. Aktivita antithrombinu v plazmě se vyjadřuje buď v procentech (vzhledem k normální lidské plazmě) nebo v mezinárodních jednotkách (vzhledem k mezinárodnímu standardu pro antithrombin v plazmě). Jedna mezinárodní jednotka (IU) aktivity antithrombinu je ekvivalentní množství antithrombinu v jednom mililitru normální lidské plazmy. Výpočet požadované dávky antithrombinu je založen na empirickém zjištění, že 1 mezinárodní jednotka (IU) antithrombinu na kilogram tělesné hmotnosti zvyšuje aktivitu antithrombinu v plazmě zhruba o 2 %. Úvodní dávka se stanoví pomocí následujícího vzorce: Požadovaný počet jednotek = tělesná hmotnost (kg) x (cílová hladina – skutečná aktivita antithrombinu [%]) x 0,5 Úvodní cílová aktivita antithrombinu závisí na klinickém stavu. Je-li stanovena indikace pro substituci antithrombinu, mělo by být dávkování dostatečné, aby byla dosažena cílová aktivita antithrombinu a aby byla udržena účinná hladina. Dávkování by mělo být stanoveno a monitorováno na základě laboratorních testů aktivity antithrombinu, které by měly být prováděny do stabilizace pacienta minimálně dvakrát denně, poté jednou denně, nejlépe bezprostředně před následující infuzí. Úprava dávkování by měla zohlednit jak známky zvýšeného obratu antithrombinu podle laboratorních hodnot, tak i klinický průběh. Aktivita antithrombinu by měla být po dobu trvání léčby udržována nad 80 %, pokud by klinické údaje nesvědčily pro jinou účinnou hladinu. Obvyklá počáteční dávka při vrozeném nedostatku bývá 30-50 IU/kg. Poté by měly být dávkování a frekvence i doba trvání léčby upraveny podle biologických údajů a klinické situace. Pediatrická populace Není k dispozici dostatek údajů k tomu, aby mohlo být doporučeno podávání přípravku ANTITHROMBIN III NF BAXTER dětem do 6 let. Způsob podání Rekonstituujte přípravek podle pokynů. Přípravek by měl být podáván intravenózně. Maximální rychlost podání je 5 ml/min. Návod k použití Přípravek ANTITHROMBIN III NF BAXTER má být rekonstituován bezprostředně před použitím a podáván pouze pomocí přiloženého infuzního setu. Během celého procesu rekonstituce je třeba používat aseptickou techniku. Roztok má být ihned použit (přípravek neobsahuje konzervační látky).

Stránka 5 z 5

Rekonstituovaný přípravek má být před podáním vizuálně zkontrolován s ohledem na přítomnost částic či změnu zabarvení. Roztok je čirý nebo lehce opalescentní. Zakalené roztoky nebo roztoky obsahující usazeniny nepoužívejte. Veškerý nepoužitý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky. Rekonstituce prášku: 1. Zahřejte neotevřenou lahvičku s rozpouštědlem (voda na injekci) na pokojovou teplotu (max. 37oC). 2. Odstraňte ochranná víčka z lahviček s koncentrátem a rozpouštědlem (obr. A) a dezinfikujte pryžové

zátky obou lahviček.

3. Sejměte ochranný kryt z jednoho konce přiložené převodní jehly pootočením a povytažením (obr. B).

Zapíchněte tento konec jehly skrze pryžovou zátku do lahvičky s rozpouštědlem (obr. C).

4. Sejměte ochranný kryt z druhého konce převodní jehly tak, abyste se přitom nedotkli odkrytého konce. 5. Obraťte lahvičku s rozpouštědlem nad lahvičku s koncentrátem a propíchněte převodní jehlou pryžovou

zátku lahvičky s koncentrátem (obr. D). Rozpouštědlo přejde pomocí vakua do lahvičky s koncentrátem.

6. Oddělte obě lahvičky vyjmutím jehly z lahvičky s koncentrátem (obr. E). Lehce protřepejte nebo

promíchejte, abyste urychlili rozpouštění.

7. Po úplném rozpuštění koncentrátu vpíchněte do lahvičky přiloženou zavzdušňovací jehlu (obr. F), čímž

odstraníte případně vzniklou pěnu. Zavzdušňovací jehlu vyjměte.

Podání: 8. Pootočením a povytažením sejměte ochranný kryt z přiložené filtrační jehly a nasaďte ji na sterilní

jednorázovou stříkačku. Natáhněte roztok do stříkačky (obr. G).

9. Odpojte filtrační jehlu od stříkačky a roztok aplikujte pomalu intravenózně (max. rychlost 5 ml/min)

pomocí přiložené jehly k jednorázovému použití (nebo pomocí přiloženého infuzního setu).

Pokud se neprovádí filtrace během rekonstituce, je třeba použít infuzní set s odpovídajícím filtrem (max. rychlost infuze 5 ml/min).

obr. A

obr. B

obr. C obr. D obr. E obr. F obr. G

Inkompatibility Tento léčivý přípravek nesmí být mísen s jinými léčivými přípravky. Zvláštní upozornění a opatření pro použití Stejně jako u jiných intravenózních proteinových přípravků jsou možné hypersenzitivní alergické reakce. Pacienti musí být po celou dobu infuze pečlivě monitorováni a všechny příznaky se musí pečlivě sledovat. Pacienti by měli být seznámeni s prvními známkami hypersenzitivních reakcí, k nimž patří vyrážka, generalizovaná kopřivka, tíže na hrudi, sípání, hypotenze a anafylaxe. Objeví-li se po podání tyto symptomy, měli by kontaktovat svého lékaře. V případě šoku je třeba zahájit standardní léčbu.


nahoru

Souhrn údajů o léku (SPC)

Stránka 1 z 7

Příloha č. 2 ke sdělení sp.zn. sukls116308/2012

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

1.

NÁZEV PŘÍPRAVKU

ANTITHROMBIN III NF BAXTER, prášek pro přípravu infuzního roztoku s rozpouštědlem 2.

SLOŽENÍ KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ

1 ml rozpuštěného přípravku obsahuje antithrombinum III 50 IU proteinum 20-50mg ANTITHROMBIN III NF BAXTER je dodáván jako prášek pro přípravu infuzního roztoku, obsahující nominálně 500 IU (1000 IU) antithrombinu z lidské plazmy v jedné injekční lahvičce. Po rekonstituci v 10 ml (20 ml) vody na injekci obsahuje přípravek přibližně 50 IU/ml (500 IU/10 ml, 1000 IU/20 ml) antithrombinu z lidské plazmy. Síla (IU) se stanovuje pomocí chromogenního testu dle Evropského lékopisu. Specifická aktivita přípravku ANTITHROMBIN III NF BAXTER je minimálně 3 IU AT/mg plazmatického proteinu. Tento léčivý přípravek obsahuje přibližně 3,77 mg sodíku/ml. Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1. 3.

LÉKOVÁ FORMA

Prášek pro přípravu infuzního roztoku s rozpouštědlem. Popis přípravku: a) bílý až nažloutlý lyofilizát

b) bezbarvá tekutina (voda na injekci)

4.

KLINICKÉ ÚDAJE

4.1 Indikace Nedostatek antithrombinu může být vrozený nebo získaný v rámci různých klinických poruch. Získaný nedostatek antithrombinu může být způsoben buď zvýšenou spotřebou nebo ztrátou proteinu či poruchou syntézy antithrombinu. Podání přípravku ANTITHROMBIN III NF BAXTER k profylaxi a léčbě trombotických a tromboembolických poruch je indikováno u pacientů s aktivitou antithrombinu v plazmě nižší než 70% normálu. Infuze antithrombinu mohou být potřebné zejména v následujících klinických situacích:

- chirurgické výkony nebo těhotenství a porod u pacientů s kongenitálním deficitem

antithrombinu;

neadekvátní nebo chybějící odpověď na heparin;

- existence nebo riziko diseminované intravaskulární koagulace (např. při polytraumatu,

septických komplikacích, šoku, preeklampsii a jiných stavech spojených s akutní konsumpční koagulopatií);

existence nebo riziko trombózy u pacientů s nefrotickým syndromem nebo zánětlivým střevním

onemocněním;

Stránka 2 z 7

- chirurgický výkon nebo krvácení u pacientů se závažným selháním jater, především jsou-li

pacienti léčeni koncentráty koagulačních faktorů.

4.2 Dávkování a způsob podání Léčba by měla být zahájena pod dohledem lékaře se zkušenostmi s léčbou pacientů s nedostatkem antithrombinu. Dávkování Při vrozeném nedostatku by mělo být dávkování přizpůsobeno potřebám každého pacienta a měla by se zvážit rodinná anamnéza s ohledem na tromboembolické příhody, aktuální klinické rizikové faktory a výsledky laboratorních vyšetření. Dávkování a délka trvání substituční terapie u získaného nedostatku závisí na plazmatické hladině antithrombinu, přítomnosti známek zvýšeného obratu, základním onemocnění a závažnosti klinického stavu. Množství, jež má být podáno, a frekvence podání by měly být vždy založeny na klinické účinnosti a laboratorním hodnocení v jednotlivém případě. Počet podaných jednotek antithrombinu se vyjadřuje v mezinárodních jednotkách (IU), jež se vztahují k současnému standardu WHO pro antithrombin. Aktivita antithrombinu v plazmě se vyjadřuje buď v procentech (vzhledem k normální lidské plazmě) nebo v mezinárodních jednotkách (vzhledem k mezinárodnímu standardu pro antithrombin v plazmě). Jedna mezinárodní jednotka (IU) aktivity antithrombinu je ekvivalentní množství antithrombinu v jednom mililitru normální lidské plazmy. Výpočet požadované dávky antithrombinu je založen na empirickém zjištění, že 1 mezinárodní jednotka (IU) antithrombinu na kilogram tělesné hmotnosti zvyšuje aktivitu antithrombinu v plazmě zhruba o 2 %. Úvodní dávka se stanoví pomocí následujícího vzorce: Požadovaný počet jednotek = tělesná hmotnost (kg) x (cílová hladina – skutečná aktivita antithrombinu [%]) x 0,5 Úvodní cílová aktivita antithrombinu závisí na klinickém stavu. Je-li stanovena indikace pro substituci antithrombinu, mělo by být dávkování dostatečné, aby byla dosažena cílová aktivita antithrombinu a aby byla udržena účinná hladina. Dávkování by mělo být stanoveno a monitorováno na základě laboratorních testů aktivity antithrombinu, které by měly být prováděny do stabilizace pacienta minimálně dvakrát denně, poté jednou denně, nejlépe bezprostředně před následující infuzí. Úprava dávkování by měla zohlednit jak známky zvýšeného obratu antithrombinu podle laboratorních hodnot, tak i klinický průběh. Aktivita antithrombinu by měla být po dobu trvání léčby udržována nad 80 %, pokud by klinické údaje nesvědčily pro jinou účinnou hladinu. Obvyklá počáteční dávka při vrozeném nedostatku bývá 30-50 IU/kg. Poté by měly být dávkování a frekvence i doba trvání léčby upraveny podle biologických údajů a klinické situace. Pediatrická populace Není k dispozici dostatek údajů k tomu, aby mohlo být doporučeno podávání přípravku ANTITHROMBIN III NF BAXTER dětem do 6 let. Způsob podání Rekonstituujte přípravek podle pokynů v bodu 6.6. Přípravek by měl být podáván intravenózně. Maximální rychlost podání je 5 ml/min.

Stránka 3 z 7

4.3 Kontraindikace Hypersenzitivita na léčivou látku nebo na kteroukoli pomocnou látku. Heparinem vyvolaná trombocytopenie v anamnéze. 4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití Stejně jako u jiných intravenózních proteinových přípravků jsou možné hypersenzitivní reakce alergického typu. Pacienti musí být po celou dobu infuze pečlivě monitorováni a všechny příznaky během infuze se musí pečlivě sledovat. Pacienti by měli být seznámeni s prvními známkami hypersenzitivních reakcí, k nimž patří vyrážka, generalizovaná kopřivka, tíže na hrudi, sípání, hypotenze a anafylaxe. Objeví-li se po podání tyto symptomy, měli by kontaktovat svého lékaře. V případě šoku je třeba zahájit standardní léčbu. Standardní opatření zabraňující přenosu infekce v souvislosti s používáním léčivých přípravků vyrobených z lidské krve nebo plazmy zahrnují výběr dárců, testování jednotlivých odběrů krve a plazmatických poolů na specifické ukazatele infekce a zařazení účinných výrobních kroků, při nichž jsou inaktivovány/odstraněny viry. Přesto nemůže být při podávání léčiv vyráběných z lidské krve nebo plazmy zcela vyloučena možnost přenosu infekce. To platí i pro jakékoli neznámé nebo vznikající viry a jiné patogeny. Přijatá opatření jsou považována za účinná u tzv. obalených virů, například virů HIV, HBV a HCV, a u neobaleného viru HAV. Omezený účinek mohou mít tato opatření u neobalených virů jako je parvovirus B19. Infekce parvovirem B19 může být závažná u těhotných žen (infekce fetu) a u jedinců s imunodeficitem nebo zvýšenou erytropoézou (např. hemolytická anemie). U pacientů, kteří pravidelně/opakovaně dostávají přípravky antithrombinu z lidské plazmy, je třeba zvážit vhodnou vakcinaci (hepatitida A a B). Při každé aplikaci přípravku ANTITHROMBIN III NF BAXTER doporučujeme zaznamenat název a číslo šarže přípravku, aby bylo možné zpětně přiřadit k pacientovi číslo použité šarže. Klinické a biologické sledování při souběžném podávání antithrombinu a heparinu:

- aby se upravilo dávkování heparinu a aby se zamezilo nadměrné hypokoagulabilitě, mají být

pravidelně a v krátkých intervalech prováděny kontroly antikoagulace (APPT a tam, kde je to vhodné, aktivita anti-FXa), především v prvních minutách a hodinách po zahájení používání antithrombinu.

- denní měření hladin antithrombinu, aby se upravila individuální dávka s ohledem na riziko

snížení hladin antithrombinu delší léčbou nefrakcionovaným heparinem.

Tento přípravek obsahuje přibližně 3,77 mg sodíku/ml. To je třeba vzít v úvahu u pacientů na dietě s kontrolovaným příjmem sodíku. Pediatrická populace Bezpečnost a účinnost používání přípravku ANTITHROMBIN III NF BAXTER u dětských pacientů nebyla v klinických studiích společností Baxter hodnocena. 4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce Heparin: substituce antithrombinu během podávání heparinu v léčebné dávce zvyšuje riziko krvácení. Účinek antithrombinu je heparinem značně zvýšen. Poločas antithrombinu se může podstatně snížit souběžnou léčbou heparinem z důvodu zrychleného obratu antithrombinu. Proto musí být souběžné

Stránka 4 z 7

podávání heparinu a antithrombinu pacientovi se zvýšeným rizikem krvácení klinicky a biologicky monitorováno. 4.6 Fertilita, těhotenství a kojení Zkušenosti ohledně bezpečnosti přípravků lidského antithrombinu během těhotenství jsou omezené. Bezpečnost podávání přípravku ANTITHROMBIN III NF BAXTER těhotným nebo kojícím ženám nebyla v kontrolovaných klinických studiích ověřena. ANTITHROMBIN III NF BAXTER by měl být těhotným nebo kojícím ženám s nedostatkem antithrombinu podáván pouze tehdy, je-li jednoznačně indikován, přičemž je třeba vzít v úvahu, že těhotenství s sebou u těchto pacientek přináší zvýšené riziko tromboembolických příhod. 4.7 Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje Nebyly pozorovány účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje. 4.8 Nežádoucí účinky Občas byly pozorovány hypersenzitivní nebo alergické reakce (k nimž může patřit angioedém, pálení a píchání v místě infuze, mrazení, zčervenání, generalizovaná kopřivka, bolest hlavy, vyrážka, hypotenze, letargie, nauzea, neklid, tachykardie, tíže na prsou, brnění, zvracení či sípání), které mohou v některých případech vyústit v závažnou anafylaxi (včetně šoku). Ve vzácných případech byla pozorována horečka. Vzácně se může objevit heparinem vyvolaná a protilátkami zprostředkovaná trombocytopenie (typu II). Může být zaznamenán počet trombocytů nižší než 100 000/µl nebo pokles počtu trombocytů o 50%. Během postmarketingových zkušeností s přípravkem ANTITHROMBIN III NF BAXTER byly hlášeny následující nežádoucí účinky, seřazené podle tříd orgánových systémů MedDRa (TOS), dále podle upřednostňovaných termínů v pořadí závažnosti, pokud je to možné: Frekvence byly hodnoceny podle následující konvence: velmi časté ( 1/10), časté ( 1/100 to < 1/10), méně časté ( 1/1000 to < 1/100), vzácné (<1/10000), není známo (z dostupných údajů nelze určit).

Frekvence výskytu nežádoucích účinků (NÚ)

MedDRA

Třídy orgánových systémů

(TOS)

Upřednostňovaný termín MedDRA

NÚ kategorie

frekvence

Poruchy nervového systému

Třes

Není známo

Cévní poruchy

Návaly horka

Není známo

Informace o virové bezpečnosti viz bod 4.4. 4.9 Předávkování Nebyly zaznamenány příznaky předávkování antithrombinem. 5.

FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Stránka 5 z 7

Farmakoterapeutická skupina: antitrombotika: skupina heparinu. ATC kód: B01AB02. Antithrombin, glykoprotein o molekulové hmotnosti 58 kD, se 432 aminokyselinami, patří ke skupině serpinů (inhibitorů serinové protézy). Je jedním z nejdůležitějších přirozených inhibitorů krevní koagulace. Nejsilněji inhibovanými faktory jsou thrombin a faktor Xa, ale také faktory kontaktní aktivace, vnitřního systému a komplex faktoru VIIa/ tkáňového faktoru. Aktivita antithrombinu je značně posilována heparinem a antikoagulační účinky heparinu závisí na přítomnosti antithrombinu. Antithrombin obsahuje dvě funkčně důležité domény. První obsahuje reakční centrum a poskytuje místo štěpení pro proteinázy jako je thrombin, což je nutná podmínka pro vytvoření stabilního komplexu proteináza-inhibitor. Druhou je doména, která váže glykosaminoglykan a odpovídá za interakci s heparinem a příbuznými látkami, což urychluje inhibici thrombinu. Komplexy inhibitoru a koagulačního enzymu jsou odbourávány retikuloendoteliárním systémem. Aktivita antithrombinu u dospělých se pohybuje v rozmezí 80-120 % a hladiny u novorozenců jsou zhruba 40-60 %. 5.2 Farmakokinetické vlastnosti Farmakokinetické studie antithrombinu prokázaly průměrný biologický poločas přibližně 3 dny. Souběžnou léčbou heparinem se může poločas snížit na zhruba 1,5 dne. Poločas může klesnout na hodiny u klinických stavů spojených s vysokou spotřebou. 5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti Antithrombin je normální složkou lidské plazmy. Testování toxicity po jednorázovém podání na zvířecích modelech má pro podmínky u pacientů jen malý význam. Testování toxicity po opakovaném podávání u zvířat je neproveditelné vzhledem k tvorbě protilátek proti cizímu (lidskému) proteinu. Nebyla zaznamenána souvislost antithrombinu s embryo-fetální toxicitou, onkogenním nebo mutagenním potenciálem. 6.

FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1 Seznam všech pomocných látek Prášek: glukóza chlorid sodný dihydrát citronanu sodného trometamol Rozpouštědlo: voda na injekci 6.2 Inkompatibility Tento léčivý přípravek nesmí být mísen s jinými léčivými přípravky. 6.3 Doba použitelnosti Lyofilizovaný přípravek má dobu použitelnosti 3 roky.

Stránka 6 z 7

Po rekonstituci má být přípravek ANTITHROMBIN III NF BAXTER použit okamžitě, protože neobsahuje žádné konzervační látky. 6.4 Zvláštní opatření pro uchovávání

Uchovávejte v chladničce (2°C - 8°C). Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí. 6.5 Druh obalu a velikost balení 2 bezbarvé skleněné lahvičky s pryžovou zátkou, kovový uzávěr, plastikový kryt, set k rozpuštění a aplikaci, krabička. Velikost balení: 1x 500 IU + 10 ml solvens 1x 1000 IU + 20 ml solvens Každé balení také obsahuje:

- 1 převodní jehlu - 1 filtrační jehlu - 1 zavzdušňovací jehlu - 1 jehlu k jednorázovému použití - 1 infuzní set

6.6 Návod k použití přípravku, zacházení s ním a k jeho likvidaci Přípravek ANTITHROMBIN III NF BAXTER má být rekonstituován bezprostředně před použitím a podáván pouze pomocí přiloženého infuzního setu. Během celého procesu rekonstituce je třeba používat aseptickou techniku. Roztok má být ihned použit (přípravek neobsahuje konzervační látky). Rekonstituovaný přípravek má být před podáním vizuálně zkontrolován s ohledem na přítomnost částic či změnu zabarvení. Roztok je čirý nebo lehce opalescentní. Zakalené roztoky nebo roztoky obsahující usazeniny nepoužívejte. Veškerý nepoužitý přípravek nebo odpad musí být zlikvidován v souladu s místními požadavky. Rekonstituce prášku: 1. Zahřejte neotevřenou lahvičku s rozpouštědlem (voda na injekci) na pokojovou teplotu (max.

37oC).

2. Odstraňte ochranná víčka z lahviček s koncentrátem a rozpouštědlem (obr. A) a dezinfikujte

pryžové zátky obou lahviček.

3. Sejměte ochranný kryt z jednoho konce přiložené převodní jehly pootočením a povytažením (obr.

B). Zapíchněte tento konec jehly skrze pryžovou zátku do lahvičky s rozpouštědlem (obr. C).

4. Sejměte ochranný kryt z druhého konce převodní jehly tak, abyste se přitom nedotkli odkrytého

konce.

5. Obraťte lahvičku s rozpouštědlem nad lahvičku s koncentrátem a propíchněte převodní jehlou

pryžovou zátku lahvičky s koncentrátem (obr. D). Rozpouštědlo přejde pomocí vakua do lahvičky s koncentrátem.

6. Oddělte obě lahvičky vyjmutím jehly z lahvičky s koncentrátem (obr. E). Lehce protřepejte nebo

promíchejte, abyste urychlili rozpouštění.

7. Po úplném rozpuštění koncentrátu vpíchněte do lahvičky přiloženou zavzdušňovací jehlu (obr. F),

čímž odstraníte případně vzniklou pěnu. Zavzdušňovací jehlu vyjměte.

Podání:

Stránka 7 z 7

8. Pootočením a povytažením sejměte ochranný kryt z přiložené filtrační jehly a nasaďte ji na sterilní

jednorázovou stříkačku. Natáhněte roztok do stříkačky (obr. G).

9. Odpojte filtrační jehlu od stříkačky a roztok aplikujte pomalu intravenózně (max. rychlost 5

ml/min) pomocí přiložené jehly k jednorázovému použití (nebo pomocí přiloženého infuzního setu).

Pokud se neprovádí filtrace během rekonstituce, je třeba použít infuzní set s odpovídajícím filtrem (max. rychlost infuze 5 ml/min).

obr. A

obr. B

obr. C obr. D obr. E obr. F obr. G

7.

DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

Baxter AG Industriestrasse 67 A-1221 Vídeň, Rakousko 8.

REGISTRAČNÍ ČÍSLO

16/144/89-C 9.

DATUM REGISTRACE/DATUM PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

18.5.1994 / 20.5. 2009 10. DATUM POSLEDNÍ REVIZE TEXTU 6.6.2012


nahoru

Informace na obalu

ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA VNĚJŠÍM OBALU KRABIČKA 500IU (1000 IU)

1.

NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU

ANTITHROMBIN III NF BAXTER Prášek pro přípravu infuzního roztoku s rozpouštědlem 2.

OBSAH LÉČIVÉ LÁTKY/LÁTEK

500 IU (1000 IU) 1 injekční lahvička obsahuje 500 IU* (1000 IU*) antithrombinum humanum Po rekonstituci je přibližně 50 IU antithrombinu v 1 ml roztoku. * Jedna mezinárodní jednotka (IU) aktivity antithrombinu odpovídá množství antithrombinu v jednom mililitru normální lidské plazmy. 3.

SEZNAM POMOCNÝCH LÁTEK

Pomocné látky: glukóza, chlorid sodný, dihydrát citronanu sodného, trometamol, voda na injekci. 4.

LÉKOVÁ FORMA A OBSAH

Prášek pro přípravu infuzního roztoku s rozpouštědlem Obsah balení: 1 inj. lahvička s 500 IU (1000 IU) antithrombinu (lyofilizát) 1 inj. lahvička s 10 ml (20 ml) vody na injekci (rozpouštědlo) Další příslušenství:

- 1 převodní jehla - 1 filtrační jehla - 1 zavzdušňovací jehla - 1 jehla k jednorázovému použití - 1 infuzní set

5.

ZPŮSOB A CESTA/CESTY PODÁNÍ

Před použitím si přečtěte příbalovou informaci. Ihned po rekonstituci podávejte pomalou intravenózní infuzí (max. 5 ml/min). 6.

ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, ŽE LÉČIVÝ PŘÍPRAVEK MUSÍ BÝT UCHOVÁVÁN MIMO DOSAH A DOHLED DĚTÍ

Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí.

7.

DALŠÍ ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, POKUD JE POTŘEBNÉ

8.

POUŽITELNOST

Použitelné do: 9.

ZVLÁŠTNÍ PODMÍNKY PRO UCHOVÁVÁNÍ

Uchovávejte v chladničce (2-8°C). 10. ZVLÁŠTNÍ OPATŘENÍ PRO LIKVIDACI NEPOUŽITÝCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ

NEBO ODPADU Z TAKOVÝCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ, POKUD JE TO VHODNÉ

Nepoužitelné léčivo vraťte do lékárny. 11. NÁZEV A ADRESA DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI Baxter AG Industriestrasse 67 A-1221 Vídeň Rakousko 12. REGISTRAČNÍ ČÍSLO(A) 16/144/89-C 13. ČÍSLO ŠARŽE Č. šarže: 14. KLASIFIKACE PRO VÝDEJ Výdej léčivého přípravku vázán na lékařský předpis. 15. NÁVOD K POUŽITÍ 16. INFORMACE V BRAILLOVĚ PÍSMU Nevyžaduje se – odůvodnění přijato

MINIMÁLNÍ ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA MALÉM VNITŘNÍM OBALU ŠTÍTEK LAHVIČKY S PRÁŠKEM 500 IU (1000 IU)

1.

NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU

ANTITHROMBIN III NF BAXTER Prášek pro přípravu infuzního roztoku Antithrombinum humanum 2.

ZPŮSOB PODÁNÍ

Intravenózní podání po rekonstituci přiloženou vodou na injekci. 3.

POUŽITELNOST

Použ. do: 4.

ČÍSLO ŠARŽE

Č. š: 5.

OBSAH UDANÝ JAKO HMOTNOST, OBJEM NEBO POČET

500 IU (1000 IU) Baxter

MINIMÁLNÍ ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA MALÉM VNITŘNÍM OBALU ŠTÍTEK LAHVIČKY S ROZPOUŠTĚDLEM 1.

NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU A CESTA/CESTY PODÁNÍ

Voda na injekci 2.

ZPŮSOB PODÁNÍ

Rozpouštědlo k rekonstituci prášku. 3.

POUŽITELNOST

Použ. do: 4.

ČÍSLO ŠARŽE

Č. š: 5.

OBSAH UDANÝ JAKO HMOTNOST, OBJEM NEBO POČET

10 ml (20 ml) 6.

JINÉ

Baxter

Tyto informace jsou určeny pouze odborníkům. Pokud máte pochybnosti o nějakém léku, prosím, kontaktujte svého lékaře. Nedoporučujeme se řídit informacemi uvedenými na těchto stránkách, mohou být zastaralé a nepřesné.