Alphagan
Registrace léku
Kód | 0046136 ( ) |
---|---|
Registrační číslo | 64/ 327/00-C |
Název | ALPHAGAN |
Režim prodeje | na lékařský předpis |
Stav registrace | registrovaný léčivý přípravek |
Držitel registrace | Allergan Pharmaceuticals Ireland, Westport, Irsko |
ATC klasifikace |
Varianty
Kód | Náz. | Forma |
---|---|---|
0046133 | OPH GTT SOL 1X10ML | Oční kapky, roztok, Oční podání |
0046131 | OPH GTT SOL 1X2.5ML | Oční kapky, roztok, Oční podání |
0046136 | OPH GTT SOL 3X10ML | Oční kapky, roztok, Oční podání |
0046134 | OPH GTT SOL 3X2.5ML | Oční kapky, roztok, Oční podání |
0046135 | OPH GTT SOL 3X5ML | Oční kapky, roztok, Oční podání |
0046132 | OPH GTT SOL 1X5ML | Oční kapky, roztok, Oční podání |
Příbalový létak ALPHAGAN
Příloha č. 1 k rozhodnutí o prodloužení registrace sp.zn.sukls223857/2009 PŘÍBALOVÁ INFORMACE: INFORMACE PRO PACIENTA ALPHAGAN
brimonidini tartras
oční kapky, roztok
Přečtěte si pozorně celou příbalovou informaci dříve, než začnete tento přípravek používat. -
Ponechte si příbalovou informaci pro případ, že si ji budete potřebovat přečíst znovu.
-
Máte-li případně další otázky, zeptejte se prosím svého lékaře nebo lékárníka.
-
Tento přípravek byl předepsán Vám. Nedávejte jej žádné další osobě. Mohl by jí ublížit, a to i tehdy, má-li stejné příznaky jako Vy.
-
Pokud začnou být jakékoli nežádoucí účinky vážné, nebo pokud zpozorujete nějaké nežádoucí účinky, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci, informujte prosím svého lékaře nebo lékárníka.
V příbalové informaci naleznete: 1.
Co je Alphagan a k čemu se používá
2.
Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete Alphagan používat
3.
Jak se Alphagan používá
4.
Možné nežádoucí účinky
5
Jak uchovávat Alphagan
6.
Další informace
1. CO JE ALPHAGAN A K ČEMU SE POUŽÍVÁ
Alphagan se používá ke snížení zvýšeného nitroočního tlaku. Může být používán samostatně, pokud jsou kontraindikovány oční kapky s betablokátory, nebo v kombinaci s dalšími očními kapkami, pokud Alphagan sám nedostatečně snižuje zvýšený nitrooční tlak a to v léčbě glaukomu (zelený zákal) s otevřeným úhlem nebo při oční hypertenzi (zvýšený nitrooční tlak). Léčivou látkou v Alphaganu je brimonidin- tartarát, který snižuje nitrooční tlak v oku. 2.
ČEMU MUSÍTE VĚNOVAT POZORNOST, NEŽ ZAČNETE ALPHAGAN POUŽÍVAT
Nepoužívejte Alphagan:
jste – li alergičtí (přecitlivělí) na brimonidin- tartarát nebo kteroukoli další složku
Alphaganu
v případě, že užíváte inhibitory monoaminooxidázy (MAO) nebo jiné antidepresivní léky
s obdobným složením. Musíte informovat svého lékaře, že užíváte antidepresiva
u novorozenců a dětí mladších 2 let
Během kojení se používání přípravku Alphagan nedoporučuje. Zvláštní opatrnosti při použití přípravku Alphagan je zapotřebí:
Před jeho použitím upozorněte Vašeho lékaře:
jestli trpíte nebo jste trpěl(a) depresí, omezením duševních vlastností, sníženým
zásobováním mozku krví, srdečními problémy, poruchou krevního zásobování končetin nebo poruchou krevního tlaku
pokud máte nebo jste v minulosti měl(a) problémy s ledvinami nebo játry pokud má být podáván dětem od 2 do 12 let, protože podání Alphaganu se u této
věkové skupiny nedoporučuje.
Vzájemné působení s dalšími léčivými přípravky Informujte prosím Vašeho lékaře nebo lékárníka,že užíváte nebo jste v nedávné době užívali jiné léčivé přípravky,včetně léků,které jsou dostupné bez lékařského předpisu. Informujte prosím Vašeho lékaře , že užíváte následující léky:
léky proti bolesti, sedativa, opiáty, barbituráty, nebo pravidelně konzumujete alkohol anestetika léky na snížení krevního tlaku nebo léky na srdeční onemocnění chlorpromazin, methylphenidát, reserpin léky, které působí na stejný receptor jako Alphagan, např. isoprenalin, aprazosin inhibitory monoaminooxidasy nebo jiná antidepresiva jakékoli léky, i když nemají souvislost s Vaším očním onemocněním pokud se dávka některého z Vámi současně užívaných léků změnila.
Mohlo by to ovlivnit léčbu Alphaganem. Těhotenství a kojení Předtím, než začnete užívat jakýkoli lék, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem. Oznamte Vašemu lékaři, že jste těhotná nebo že plánujete otěhotnět. Alphagan se nemá používat během kojení. Řízení dopravních prostředků a obsluha strojů
Alphagan může způsobit rozmazané vidění nebo poruchy vidění. A to především
v noci nebo při snížené viditelnosti.
Alphagan může také způsobit u některých pacientů ospalost a únavu. Pokud se u Vás některý z těchto příznaků objevil, neřiďte motorová vozidla ani
neobsluhujte stroje, dokud tyto příznaky zcela nezmizí
Důležitá informace o jedné ze složek v Alphaganu Konzervační prostředek obsažený v Alphaganu (benzalkonium-chlorid) může způsobit podráždění očí a zbarvení měkkých kontaktních čoček. Proto se vyhněte kontaktu přípravku s měkkými kontaktními čočkami. Pokud nosíte měkké kontaktní čočky, vyjměte je z oka před aplikací přípravku a po jeho podání vyčkejte15 minut, než si je opět nasadíte.
3. JAK SE ALPHAGAN POUŽÍVÁ
Vždy používejte Alphagan přesně podle pokynů lékaře. Ujistěte se u Vašeho lékaře nebo lékárníka, že jste pokyny správně pochopili. Dospělí Obvyklá dávka je jedna kapka Alphaganu do léčeného oka dvakrát denně po 12 hodinách.
Děti mladší 12 let Alphagan nesmí být použit u dětí mladších 2 let. Použití Alphaganu u dětí od 2 do 12 let se nedoporučuje.. Pokyny pro použití Alphagan jsou oční kapky. Vždy před jejich podáním si umyjte ruce. Ve Vaší příbalové informaci je uvedeno, kolik a jak často přípravek používat. Pokud používáte Alphagan společně s jinými kapkami, počkejte 5-15 minut mezi vkápnutím Alphaganu a dalšího přípravku. Oční kapky aplikujte následujícím způsobem:
1. Zakloňte hlavu a dívejte se na strop 2. Jemně stáhněte dolní víčko dolů tak, aby se vytvořila malá kapsička. 3. Stiskněte kapací lahvičku obrácenou dnem nahoru, aby došlo ke vkápnutí kapky do Vašeho oka 4. Uvolněte dolní víčko, zavřete oko, setřete přebývající tekutinu, stiskněte slzný váček ve vnitřním očním koutku na dobu 1 minuty Abyste zabránili infekci, nedovolte, aby se hrot lahvičky dotkl při kapání oka jeho okolí ani ničeho jiného. Ihned po použití zavřete lahvičku šroubovacím uzávěrem. Jestliže použijete více Alphaganu, než byste měli Dospělí U dospělých, kteří si nakapali více kapek než je předepsáno, se objevily příznaky podobné jako nežádoucí účinky Alphaganu. U dospělých, kteří omylem polkli Alphagan, se objevilo snížení krevního tlaku, které bylo u některých pacientů následováno zvýšením krevního tlaku. Děti Vážné nežádoucí účinky byly hlášeny u dětí , které omylem požili Alphagan .Znakem byla spavost, malátnost, nízká tělesná teplota, bledost a obtížné dýchání. Pokud některé z těchto příznaků nastaly, ihned kontaktujte Vašeho lékaře.
Děti a dospělí Pokud byl Alphagan náhodně polknut, nebo pokud jste použili více Alphaganu, než jste měli, ihned kontaktujte Vašeho lékaře Jestliže jste zapomněli použít Alphagan Jestliže jste zapomněl(a) použít Alphagan, vkápněte si jednu kapku hned, jakmile si vzpomenete. Avšak pokud je již téměř čas na další dávku, zmeškanou dávku úplně vynechejte a pokračujte v normálním dávkování. Jestliže přerušíte používání Alphaganu Aby měl Alphagan správný účinek, má být používán každý den. Nepřerušujte používání Alphaganu, dokud Vám to lékař nenařídí. Pokud máte nějaké další otázky, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.
4. MOŽNÉ NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY
Alphagan může mít podobně jako všechny léky nežádoucí účinky,ačkoli se nemusí projevit u každého pacienta. Pravděpodobnost výskytu nežádoucího účinku je popsána rozdělením do následujících kategorií.
Velmi časté
U více než 1 z 10 pacientů
Časté
Výskyt u méně než 1 z 10 pacientů
Méně časté
Výskyt u méně než 1 z 100 pacientů
Vzácé
Výskyt u méně než 1 z 1 000 pacientů
Velmi vzácné
Výskyt u méně než 1 z 10 000 pacientů
Oční poruchy Velmi časté Podráždění očí (zarudnutí očí, pálení a bodání v očích,pocit cizího tělesa v oku, svědění, uzlíky a bílé tečky na spojivce) Rozmazané vidění
Alergická reakce v oku Časté:
Místní podráždění (zánět a otok očního víčka, otok spojivky, zalepené oči,
bolest a poškození)
Přecitlivělost na světlo Eroze na povrchu oka a tvorba skvrn Pocit suchého oka Zbělení spojivky Abnormální vidění Zánět spojivky Velmi vzácné: Zánět oka Zúžení zornice Není známo: Svědění víček
Celkové poruchy Velmi časté:
Bolest hlavy, Pocit sucha v ústech,
Únava/ospalost Časté:
Závratě Příznaky podobné chřipce, Žaludeční nevolnost Neobvyklé chutě
Celková slabost Málo časté:
Deprese,
Bušení srdce, změny srdečního rytmu
Suchost nosní sliznice
Celková alergická reakce Vzácné: Poruchy dýchání Velmi vzácné: Nespavost Mdloby, Zvýšený krevní tlak Snížený krevní tlak Není známo: Kožní reakce včetně zčervenání, otoku obličeje, svědění, vyrážky a rozšíření cév
Pokud začnou být jakékoli nežádoucí účinky vážné, nebo pokud se u Vás vyskytnou nějaké nežádoucí účinky, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci, informujte prosím Vašeho lékaře nebo lékárníka.
5. JAK ALPHAGAN UCHOVÁVAT
-Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí. -Uchovávejte při teplotě do 25°C -Nepoužívejte lahvičku, pokud jsou uzávěr nebo lahvička před prvním použitím poškozeny. -Nepoužívejte Alphagan po uplynutí doby použitelnosti (značeno „Použitelné do:“) uvedené na štítku lahvičky a na krabičce. Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce. -Po 28 dnech od prvního otevření musíte lahvičku přestat používat a to i v případě, že v ní nějaké kapky ještě zůstaly.
Léčivé přípravky se nesmí vyhazovat do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak máte likvidovat přípravky, které již nepotřebujete. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí.
6. DALŠÍ INFORMACE
Co Alphagan obsahuje Léčivou látkou je brimonidini tartras. 1 ml roztoku obsahuje brimonidini tartras 2 mg, což
odpovídá brimonidinum 1,3 mg.
Pomocné látky jsou benzalkonium-chlorid (konzervační přísada), polyvinylalkohol, chlorid sodný, dihydrát natrium-citrátu, monohydrát kyseliny citronové, roztok kyseliny chlorovodíkové 1 mol/l nebo roztok hydroxidu sodného 1 mol/l( k úpravě pH), čištěná voda Jak Alphagan vypadá a co obsahuje balení Alphagan je čirý, zelenožlutý až světle žlutý roztok očních kapek v plastové (HDPE) lahvičce s kapací LDPE špičkou a šroubovacím HIPS/PP uzávěrem nebo s uzávěrem s kontrolou kapání. Jedna lahvička obsahuje 2,5ml, 5ml nebo 10ml léčivého přípravku Alphagan je dostupný v balení po 1 nebo 3 lahvičkách Na trhu nemusí být všechny velikosti balení Držitel rozhodnutí o registraci a výrobce Allergan Pharmaceuticals Ireland, Castlebar Road, Westport, Co Mayo, Irsko Pro další informace o přípravku kontaktujte prosím Vašeho místního zástupce držitele rozhodnutí o registraci: NEOMED,s.r.o. Sodomkova 6 102 00 Praha10 Tel: 420 274 008 411 e-mail: info@neomed.cz Datum poslední revize textu: 6.6.2012
Souhrn údajů o léku (SPC)
1
/7
Příloha č. 2 k rozhodnutí o prodloužení registrace sp.zn.sukls223857/2009
SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU
1. Název přípravku Alphagan Oční kapky, roztok 2. Kvalitativní a kvantitativní složení Brimonidini tartras 2,0 mg/ml (0,2 %), odpovídá brimonidinum 1,3 mg 1 kapka Alphaganu = přibližně 35 µl = brimonidini tartras 70 μg, 1 ml obsahuje 29 kapek Pomocné látky: obsahuje benzalkonium-chlorid 0,05 mg/ml. Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1. 3. Léková forma Oční kapky, roztok Popis přípravku: čirý, zelenožlutý až světle žlutý roztok 4. Klinické údaje 4.1 Terapeutické indikace Alphagan je určen k léčbě zvýšeného nitroočního tlaku (NT) u pacientů s glaukomem s otevřeným úhlem nebo s oční hypertenzí. Alphagan může být používán v monoterapii u pacientů, kde je léčba topickými beta-blokátory kontraindikována, nebo jako doplňková terapie k jiným lékům snižujícím nitrooční tlak (topické beta-blokátory, latanoprost a travoprost, viz bod 5.1), pokud není snížení nitroočního tlaku dosaženo jedním přípravkem. Alphagan je určen dospělým pacientům. 4.2 Dávkování a způsob podání Doporučená dávka je jedna kapka Alphaganu do postiženého oka (očí) dvakrát denně, s časovým odstupem přibližně 12 hodin. U starších pacientů není nutná úprava dávkování. Jako u všech očních kapek je ke snížení možné systémové absorpce doporučováno, aby slzný váček byl stlačen ve vnitřním očním koutku po dobu jedné minuty. To má být provedeno okamžitě po vkápnutí každé kapky. Pokud se používá více než jeden topický oftalmologický přípravek, rozdílné přípravky mají být aplikovány s odstupem 5-15 minut. Použití u renální a hepatální insuficience Alphagan nebyl zkoušen u pacientů s renální nebo hepatální insuficiencí. Použití u dětí U adolescentů (12-17 let) nebyly provedeny žádné klinické studie. Podávání Alphaganu dětem mladším 12 let se nedoporučuje a je kontraindikováno u novorozenců a dětí do 2 let věku (viz body 4.3, 4.4 a 4.9.). Jsou známy vážné nežádoucí účinky, které se po podání vyskytly u novorozenců. Bezpečnost a účinnost Alphaganu u dětí nebyla stanovena. 4.3 Kontraindikace Alphagan je kontraindikován: - u pacientů s přecitlivělostí na léčivou látku nebo na jakoukoli další složku přípravku,
2
/7
- u novorozenců a dětí do 2 let (viz bod 4.8.) - u pacientů léčených inhibitory monoaminooxidázy a antidepresivy, které ovlivňují noradrenergní přenos (např. tricyklická antidepresiva a mianserin). 4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití Děti od 2 let věku, zvláště 2-7 let a/nebo s tělesnou hmotností menší nebo rovnou 20 kg, mají být léčeny s opatrností a monitorovány kvůli vysoké incidenci a vážnosti somnolence (viz bod 4.8.). Opatrnost je třeba při léčbě pacientů se závažným či nestabilním nebo neléčeným kardiovaskulárním onemocněním. U některých pacientů (12,7 %) se v klinických studiích při léčbě Alphaganem vyskytly oční reakce alergického typu (podrobnosti v bodu 4.8). Pokud jsou pozorovány alergické reakce, léčba Alphaganem by měla být ukončena. Po léčbě Alphaganem byly hlášeny opožděné oční hypersenzitivní reakce, v některých případech spojené se zvýšeným nitroočním tlakem. Alphagan má být používán s opatrností u pacientů s depresí, cerebrální či koronární insuficiencí, Raynaudovým syndromem, ortostatickou hypotenzí či thrombangiitis obliterans. Alphagan nebyl zkoušen u pacientů s jaterním či ledvinovým poškozením, proto je při léčbě takových pacientů nutná zvýšená opatrnost. Konzervační přípravek obsažený v Alphaganu, benzalkonium-chlorid, může být absorbován měkkými kontaktními čočkami. Pacienti nosící měkké (hydrofilní) kontaktní čočky mají být poučeni, aby před nasazením kontaktních čoček po vkápnutí Alphaganu vyčkali alespoň 15 minut, může dojít k zabarvení měkkých kontaktních čoček. Benzalkonium-chlorid může způsobit podráždění očí. 4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce Alphagan je kontraindikován u pacientů léčených inhibitory monoaminooxidázy (MAO) a antidepresivy, které ovlivňují noradrenergní přenos (např. tricyklická antidepresiva a miaserin) ( viz bod 4.3.). Přestože nebyly provedeny žádné studie interakcí, má být zvážena možnost, že Alphagan zesiluje účinek látek, které mají tlumivý vliv na CNS (např. alkohol, barbituráty, opiáty, sedativa nebo anestetika). Neexistují žádné údaje o hladině cirkulujících katecholaminů po podání Alphaganu. Přesto se však doporučuje opatrnost u pacientů užívajících léčivé přípravky, které mohou ovlivnit metabolismus a zpětné vychytávání cirkulujících aminů (např. chlorpromazin, methylfenidát, reserpin). Po podání Alphaganu bylo u některých pacientů zaznamenáno klinicky nevýznamné snížení krevního tlaku. Proto se při současném užívání Alphaganu a antidepresiv nebo srdečních glykosidů doporučuje zvýšená opatrnost. Doporučuje se též opatrnost při zahájení (nebo změně dávky) souběžné léčby systémovým přípravkem (bez ohledu na lékovou formu), který může způsobit interakci s alfa-adrenergními antagonisty nebo zasahovat do jejich účinku, např. agonisté či antagonisté adrenergních receptorů (např. isoprenalin, prazosin). 4.6 Těhotenství a kojení Bezpečnost používání Alphaganu v době těhotenství u lidí nebyla dosud stanovena. Ve studiích na zvířatech neměl brimonidin-tartarát žádné teratogenní účinky. U králíků brimonidin-tartarát při plazmatických hladinách vyšších než hladiny, kterých je dosahováno při léčbě u člověka, způsoboval zvýšený počet ztráty oplozeného vajíčka před implantací a poporodní snížení růstu.
3
/7
Alphagan má být v těhotenství používán pouze tehdy, pokud potenciální přínos léčby pro matku převažuje potenciální riziko pro plod. Použití v době kojení Není známo, zda se brimonidin-tartarát vylučuje do lidského mateřského mléka. Vylučuje se však do mléka potkanů. Alphagan proto nemá být používán u kojících žen. 4.7 Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje Alphagan může způsobit únavu a/nebo ospalost, která může zhoršit schopnost řídit a obsluhovat stroje. Dále může Alphagan způsobit rozmazané vidění nebo poruchy vidění, které mohou narušit schopnost řídit a obsluhovat stroje, a to především v noci nebo za zhoršené viditelnosti. Pacient má vyčkat před řízením nebo obsluhou strojů, dokud tyto symptomy neodezní. 4.8 Nežádoucí účinky Velmi časté hlášené nežádoucí účinky jsou suchost očí, oční hyperemie a pálení/bodání v očích, které se vyskytly u 22 až 25% pacientů. Jsou obvykle přechodné a běžně nevyžadují přerušení léčby. V klinických studiích se symptomy očních alergických reakcí vyskytly u 12,7 % subjektů (byly příčinou přerušení léčby u 11,5 % pacientů), u většiny pacientů se objevily mezi 3. – 9. měsícem léčby. V každé skupině četnosti jsou nežádoucí účinky seřazeny podle klesající závažnosti. Následující terminologie byla použita tak, aby klasifikovala frekvenci výskytu nežádoucích účinků: velmi časté (≥1/10) , časté (≥1/100 až <1/10), méně časté (≥1/1000 až <1/100), vzácné (≥1/10 000 až <1/1 000), velmi vzácné (<1/10 000), není známo (z dostupných údajů nelze určit) Srdeční poruchy Méně časté: Palpitace/arytmie (zahrnující bradykardii a tachykardii), Poruchy nervového systému Velmi časté: bolest hlavy, ospalost Časté: závratě, poruchy chuti Velmi vzácné: synkopa Poruchy oka Velmi časté: Iritace očí (hyperemie, pálení/bodání v očích, pocit cizího tělesa v oku, konjunktivální folikuly, svědění očí) Rozmazané vidění. Alergická blefaritida, alergická blefarokonjunktivitida, alergická konjunktivitida, oční alergické reakce a folikulární konjunktivitida Časté: Lokální iritace (hyperemie očních víček, otok očních víček, blefaritida, bolest očí, slzení, výtok ze spojivek, edém spojivek), fotofobie, eroze/ tvorba skvrn na rohovce, suchost očí, zbělání spojivek, abnormální vidění, konjunktivitida Velmi vzácné: iritida, mióza Respirační, hrudní a mediastinální poruchy Časté: symptomy na horních dýchacích cestách Méně časté: suchost nosní sliznice Vzácné: dyspnoe
4
/7
Gastrointestinální poruchy Velmi časté: sucho v ústech Časté: gastrointestinální symptomy Cévní poruchy Velmi vzácné: hypertenze, hypotenze Celkové poruchy a reakce v místě aplikace Velmi časté: únava Časté: astenie Poruchy imunitního systému Méně časté: systémové alergické reakce Psychiatrické poruchy Méně časté: deprese Velmi vzácné: insomnie Následující nežádoucí účinky byly hlášeny v postmarketingovém použití Alphaganu v klinické praxi. Protože byly hlášeny dobrovolně od populace neznámého počtu, není známá frekvence výskytu. Není známo: Poruchy oka Iridocyklitida (uveitis anterior) Svědění očí Poruchy kůže a podkožní tkáně Kožní reakce včetně erytému, otoku obličeje, svědění, vyrážky a vazodilatace Příznaky předávkování brimonidinem, jako je ztráta vědomí, letargie, somnolence, hypotenze, hypotonie, bradykardie, hypotermie, cyanóza, bledost, poruchy dechu a apnoe byly hlášeny u novorozenců a malých dětí léčených brimonidinem v případech, kde byl bromonidin použit jako součást léčby kongenitálního glaukomu (viz bod 4.3.). Ve tříměsíční studii u dětí ve věku 2-7 let s glaukomem nedostatečně léčeným beta-blokátory, kde byl Alphagan použit jako doplňková terapie, byla hlášena zvýšená prevalence somnolence (55%). U 8% dětí byla somnolence vážná a u 13% vedla k přerušení léčby. Výskyt somnolence klesal se zvyšujícím se věkem, s nejmenším výskytem u 7letých dětí (25%), mnohem více byl však tento výskyt ovlivněn tělesnou hmotností.Výskyt u dětí s tělesnou hmotností ≤20 kg byl 63% ve srovnání se skupinou s tělesnou hmotností větší než 20kg (viz bod 4.4.). 4.9 Předávkování Předávkování při očním podání (dospělí) V hlášených případech jsou reakce podobné jako nežádoucí účinky, které jsou uvedeny výše. Systémové předávkování následkem náhodného požití (dospělí) Informace ohledně náhodného požití brimonidinu u dospělých jsou velmi omezené. Jediný hlášený nežádoucí účinek byla hypotenze. Byla hlášena jako hypotenzní epizoda, která byla následována hypertenzí. Léčba po perorálním předávkování zahrnuje podpůrnou a symptomatickou léčbu. Musí být zajištěna průchodnost dýchacích cest. Při perorálním předávkování jinými alfa-2-agonisty byly zaznamenány symptomy jako hypotenze,
astenie, zvracení, letargie, sedace, bradykardie, arytmie, mióza, apnoe, hypotonie, hypotermie, útlum dýchání a křeče.
5
/7
Děti: Byly také hlášený případy vážných nežádoucích účinků po náhodném požití Alphaganu dětmi. Jednalo se o symptomy deprese CNS, krátkodobé koma nebo poruchu vědomí, letargii, somnolenci, hypotonii, bradykardii, hypotermii, bledost, poruchy dechu a apnoe a vyžadovaly intenzivní péči, případně intubaci. U všech subjektů bylo hlášeno úplné odeznění příznaků během 6-24 hodin. 5. Farmakologické vlastnosti 5.1 Farmakodynamické vlastnosti Farmakoterapeutická skupina: oftalmologika, sympatomimetika pro terapii glaukomu. ATC kód: S01EA05 Brimonidin je agonista alfa-2-adrenergních receptorů, který je tisíckrát selektivnější vůči alfa-2-
adrenoreceptorům než vůči alfa-1 -adrenoreceptorům.
Tato selektivita vede k absenci mydriázy a vazokonstrikce v mikrocévkách asociovaných s lidským retinálním xenograftem. Topické podání brimonidin-tartarátu u lidí snižuje nitrooční tlak (NT) s minimálním účinkem na kardiovaskulární nebo pulmonální parametry. U pacientů trpících bronchiálním astmatem jsou k dispozici omezené údaje ukazující nulový výskyt nežádoucích účinků. Alphagan má rychlý nástup účinku, s nejvyšším hypotenzním účinkem v oblasti očí pozorovaným 2 hodiny po podání dávky. Ve dvou studiích v délce 1 roku Alphagan snižoval nitrooční tlak průměrně o 4 - 6 mm Hg. Fotometrické studie na zvířatech a lidech nasvědčují tomu, že brimonidin-tartarát má dvojí mechanismus účinku. Alphagan zřejmě snižuje NT snížením tvorby komorové tekutiny a zvýšením uveosklerálního odtoku. Klinické studie prokázaly, že Alphagan je účinný v kombinaci s topickými beta-blokátory. Krátkodobé studie také potvrdily, že Alphagan má klinicky relevantní přídatný účinek v kombinaci s travoprostem (6 týdnů) a latanoprostem (3 měsíce). 5.2 Farmakokinetické vlastnosti a) Všeobecná charakteristika Po očním podání 0,2 % roztoku dvakrát denně po dobu 10 dní byly plazmatické koncentrace nízké (průměrná Cmax byla 0,06 ng/ml). Po opakovaném vkápnutí (2 x denně po dobu 10 dní) došlo k mírné
akumulaci v krvi. Plocha pod křivkou plazmatické koncentrace v čase byla po 12 hodinách ve steady-state (AUC0-12h) 0,31 ng/hod/ml, ve srovnání s 0,23 ng/hod/ml po první dávce. Průměrný poločas
v systémovém oběhu u lidí byl po topické dávce přibližně 3 hodiny. Vazba brimonidinu na plazmatické proteiny je po topickém podání u lidí přibližně 29 %. Brimonidin se in vitro a in vivo reverzibilně váže na melanin v očních tkáních. Po dvou týdnech vkapávání do oka byly koncentrace brimonidinu v duhovce, řasách a cévnatce 3-17 krát vyšší než po jednorázové dávce. Při absenci melaninu nedochází k akumulaci. Význam vazby na melanin u lidí je nejasný. Avšak při biomikroskopickém vyšetření pacientů léčených Alphaganem po dobu až 1 roku nebyly zjištěny významné nežádoucí účinky na oči, ani nebyla zjištěna významná oční toxicita během jednoleté studie na bezpečnost očního podání u opic, které dostávaly asi 4násobné dávky, než je doporučená dávka brimonidin- tartarátu. Po perorálním podání u lidí je brimonidin dobře absorbován a rychle eliminován. Podstatná část dávky (asi 75 %) se vylučuje močí ve formě metabolitů během 5 dní, v moči nebylo zjištěno žádné
6
/7
nezměněné léčivo. In vitro studie používající zvířecí a lidská játra ukazují, že metabolismus je zprostředkován hlavně aldehydoxidázou a cytochromem P450. Systémová eliminace je zřejmě primárně zprostředkovaná hepatálním metabolismem. Kinetický profil: Po jednotlivé topické dávce 0,08 %, 0,2 % a 0,5 % byla pozorována velmi malá odchylka dávkové proporcionality u plazmatické Cmax a AUC.
b) Vlastnosti u pacientů Vlastnosti u starších pacientů: Cmax, AUC a poločas brimonidinu byly podobné u starších pacientů (65 let a starších) po jednotlivé
dávce ve srovnání s mladými dospělými, což ukazuje, že systémová absorpce a eliminace nejsou ovlivněny věkem. Na základě údajů získaných z 3měsíční klinické studie, do které byli zahrnuti i starší pacienti, je systémová expozice brimonidinu velmi nízká. 5.3 Předklinická data vztahující se k bezpečnosti Dostupné údaje o mutagenitě a karcinogenitě ukazují, že Alphagan nebude mít mutagenní ani karcinogenní účinky v podmínkách klinického užívání. 6. Farmaceutické údaje 6.1 Seznam pomocných látek Benzalkonium-chlorid, polyvinylalkohol, chlorid sodný, dihydrát natrium-citrátu, monohydrát kyseliny citronové, roztok kyseliny chlorovodíkové 1 mol/l (k úpravě pH) nebo roztok hydroxidu sodného 1 mol/l (k úpravě pH), čištěná voda 6.2 Inkompatibility Neuplatňuje se 6.3 Doba použitelnosti Velikost balení 2,5 ml: 2 roky Velikosti balení 5,0 ml a 10,0 ml: 3 roky. Chemická a fyzikální stabilita po otevření před použitím byla doložena na dobu 28 dní při 25 C. Z mikrobiologického hlediska může být přípravek po otevření uchováván maximálně po dobu 28 dní při 25 C. Jiná doba a podmínky uchovávání přípravku po otevření před použitím jsou v odpovědnosti uživatele. 6.4 Zvláštní opatření pro uchovávání Uchovávejte při teplotě do 25 C. Po otevření: Spotřebujte do 28 dní. 6.5 Druh obalu a velikost balení HDPE lahvička s kapací LDPE špičkou a šroubovacím HIPS/PP uzávěrem nebo s uzávěrem s kontrolou kapání, krabička Velikost balení:1 x 2,5 ml, 1 x 5 ml, 1 x 10 ml, 3 x 2,5 ml, 3 x 5 ml, 3 x 10 ml Na trhu nemusí být všechny velikosti balení. 6.6 Zvláštní opatření pro likvidaci přípravku a pro zacházení s ním Žádné zvláštní požadavky 7. Držitel rozhodnutí o registraci Allergan Pharmaceuticals Ireland, Westport, Irsko
7
/7
8. Registrační číslo 64/327/00-C 9. Datum první registrace/ prodloužení registrace 7.6.2000 / 6.6.2012 10. Datum revize textu 6.6.2012
Informace na obalu
ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA VNĚJŠÍM OBALU KRABIČKA
1.
NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU
Alphagan oční kapky, roztok brimonidini tartras 0,2% (2 mg/ml) 2.
OBSAH LÉČIVÉ LÁTKY/LÉČIVÝCH LÁTEK
1 ml roztoku obsahuje brimonidini tartras 2 mg odpovídající brimonidinum 1,3 mg
(1 kapka = brimonidini tartras 70 g), 3.
SEZNAM POMOCNÝCH LÁTEK
Dále obsahuje: benzalkonium-chlorid, polyvinylalkohol, chlorid sodný, dihydrát natrium -citrátu, monohydrát kyseliny citronové, roztok kyseliny chlorovodíkové 1 mol/l nebo roztok hydroxidu sodného 1 mol/l (k úpravě pH), čištěná voda 4.
LÉKOVÁ FORMA A VELIKOST BALENÍ
Oční kapky roztok 1x 2,5 ml 3x 2,5 ml 1x 5ml 3x 5 ml 1x 10 ml 3x 10 ml 5.
ZPŮSOB A CESTA/CESTY PODÁNÍ
Před použitím si přečtěte příbalovou informaci. Oční podání 6.
ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, ŽE LÉČIVÝ PŘÍPRAVEK MUSÍ BÝT UCHOVÁVÁN MIMO DOSAH A DOHLED DĚTÍ
Uchovávejte mimo dohled a dosah dětí 7.
DALŠÍ ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, POKUD JE POTŘEBNÉ
Obsahuje benzalkonium-chlorid. Před použitím přípravku vyjměte z oka kontaktní čočky Přípravek může způsobit únavu,ospalost,rozmazané vidění a poruchy vidění 8.
POUŽITELNOST
Použitelné do:
Otevřeno:
Znehodnoťte přípravek 28 dní po prvním otevření. 9.
ZVLÁŠTNÍ PODMÍNKY PRO UCHOVÁVÁNÍ
Uchovávejte při teplotě do 25°. 10. ZVLÁŠTNÍ OPATŘENÍ PRO LIKVIDACI NEPOUŽITÝCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ
NEBO ODPADU Z TAKOVÝCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ, POKUD JE TO VHODNÉ
Nepoužitelné léčivo vraťte do lékárny. 11. NÁZEV A ADRESA DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI Allergan Pharmaceuticals Ireland Castlebar Road Westport County Mayo Irsko 12. REGISTRAČNÍ ČÍSLO/ČÍSLA 64/327/00-C 13. ČÍSLO ŠARŽE Číslo šarže: 14. KLASIFIKACE PRO VÝDEJ Výdej léčivého přípravku je vázán na lékařský předpis. 15. NÁVOD K POUŽITÍ 16. INFORMACE V BRAILLOVĚ PÍSMU Alphagan
MINIMÁLNÍ ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA MALÉM VNITŘNÍM OBALU LAHVIČKA 1.
NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU A CESTA(Y) PODÁNÍ
Alphagan oční kapky, roztok
brimonidini tartras 0,2 % (2 mg/ml) Oční podání 2.
ZPŮSOB PODÁNÍ
Před použitím si přečtěte příbalovou informaci. 3.
POUŽITELNOST
Použitelné do: Znehodnoťte přípravek 28 dní po prvním otevření. 4.
ČÍSLO ŠARŽE
Číslo šarže: 5.
OBSAH UDANÝ JAKO HMOTNOST, OBJEM NEBO POČET
5 ml (2,5 a 10ml) 6. JINÉ Obsahuje benzalkonium-chlorid.