Adartrel 0,5 Mg

Kód 0017383 ( )
Registrační číslo 27/ 220/06-C
Název ADARTREL 0,5 MG
Režim prodeje na lékařský předpis
Stav registrace registrovaný léčivý přípravek
Držitel registrace GlaxoSmithKline, s.r.o., Praha, Česká republika
ATC klasifikace

nahoru

Varianty

Kód Náz. Forma
0017383 POR TBL FLM 28X0.5MG Potahovaná tableta, Perorální podání
0017384 POR TBL FLM 84X0.5MG Potahovaná tableta, Perorální podání

nahoru

Příbalový létak ADARTREL 0,5 MG

Příloha č. 2 k rozhodnutí o prodloužení registrace sp. zn. sukls167673-74/2008, sukls167676/2008a příloha k sp. zn. sukls54400/2010, sukls202194/2010, sukls128427/2009, sukls128429/2009, sukls128432/2009

PŘÍBALOVÁ INFORMACE: INFORMACE PRO UŽIVATELE

Adartrel 0,25 mg, potahované tablety

Adartrel 0,5 mg, potahované tablety

Adartrel 2 mg, potahované tablety

Ropinirolum (ve formě ropiniroli hydrochloridum)

Přečtěte si pozorně celou příbalovou informaci dříve, než začnete tyto tablety užívat.

Tento lék byl předepsán Vám osobně. Nedávejte jej jiným lidem - mohl by jim uškodit, i když se zdá, že mají stejné příznaky, jako máte vy.

Příbalovou informaci si uschovejte. Je možné, že si ji budete potřebovat přečíst znovu.

Máte-li jakékoli další otázky, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.

Pokud se u Vás vyskytnou nežádoucí účinky v závažné míře, nebo pokud si všimnete jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi.

V této příbalové informaci naleznete:

1.

Co je přípravek Adartrel a k čemu se používá

2.

Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek Adartrel užívat

3.

Jak se přípravek Adartrel užívá

4.

Možné nežádoucí účinky

5.

Jak přípravek Adartrel uchovávat

6.

Další informace

1. CO JE PŘÍPRAVEK ADARTREL A K ČEMU SE POUŽÍVÁ

Adartrel se používá k léčení příznaků středně těžkého až těžkého syndromu neklidných nohou.

Adartrel obsahuje jako léčivou látku ropinirol, který patří do skupiny léků nazývaných agonisté dopaminu. Agonisté dopaminu působí podobně jako přirozeně se vyskytující sloučenina ve Vašem mozku zvaná dopamin.

Syndrom neklidných nohou je znám také pod názvem Ekbomův syndrom. Lidé se syndromem neklidných nohou trpí neodolatelným nutkáním pohybovat nohama, někdy rukama nebo jinými částmi těla a obvykle trpí v těchto končetinách nepříjemnými pocity někdy popisovanými jakomravenčení nebo zvláštní neklid, který se může objevit ihned poté, co si sednou nebo lehnou a odezní, jakmile se začnou pohybovat. Mají tak často problémy při nehybném sedění a zvláště pak ve spánku.

Adartrel zmírňuje tyto nepříjemné pocity a snižuje nutkavé pohyby dolních a horních končetin.

2. ČEMU MUSÍTE VĚNOVAT POZORNOST, NEŽ ZAČNETE PŘÍPRAVEK

ADARTREL UŽÍVAT

Neužívejte přípravek Adartrel:-

trpíte-li alergií (přecitlivělostí) na ropinirol, nebo jakoukoliv jinou složku přípravku

Adartrel (viz bod 6)-

trpíte-li vážným onemocněním ledvin

-

trpíte-li vážným onemocněním jater

 Pokud si myslíte, že by se Vás některý z těchto bodů mohl týkat, řekněte to svému lékaři.

Zvláštní opatrnosti při použití přípravku Adartrel je zapotřebí:Před tím, než začnete přípravek Adartrel užívat, potřebuje Váš lékař vědět, jestli:

jste těhotná nebo si myslíte, že byste mohla být těhotná

kojíte

je Vám méně než 18 let

trpíte onemocněním jater

máte vážné potíže se srdcem

trpíte vážnou duševní poruchou

se u Vás objevilo neobvyklé nutkání a/nebo chování (například nutkavá potřeba

hrát nebo zvýšené sexuální chování)

nesnášíte některé cukry (např. laktosu)

 Pokud si myslíte, že by se Vás některý z těchto bodů mohl týkat, řekněte to svému lékaři. Pokud se s lékařem dohodnete, že můžete užívat Adartrel, pravděpodobně Vám doporučí během užívání přípravku další prohlídky.

Vzájemné působení s dalšími léčivými přípravky:Prosím, informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte, které jste v poslední době užíval/a, včetně rostlinných přípravků nebo léků, které jste získal/a bez lékařského předpisu. Pokud jste během užívání Adartrelu začal/začala užívat nový lék, nezapomeňte o tom informovat svého lékaře nebo lékárníka.

Některé léky mohou ovlivnit účinek Adartrelu nebo zvýšit pravděpodobnost výskytu nežádoucích účinků. Na druhé straně může také Adartrel ovlivnit účinek jiných léků.

Mezi tyto léky patří:

fluvoxamin, který se používá k léčbě deprese

léky používané k léčbě jiných duševních poruch, například sulpirid

metoklopramid, který se používá k léčbě nauzey a pálení žáhy

hormonální substituční terapie (nazývaná též HRT)

antibiotika ciprofloxacin nebo enoxacin

jakýkoliv jiný lék blokující působení dopaminu v mozku

Informujte svého lékaře, pokud některé z nich užíváte nebo jste v poslední době užíval/a.

Těhotenství a kojení:Pokud jste těhotná, užívání Adartrelu se nedoporučuje, pokud Vám lékař neřekne, že výhoda užívání přípravku převáží riziko pro dosud nenarozené dítě. Užívání přípravku Adartrel během kojení se nedoporučuje, protože může ovlivnit tvorbu mléka.  Okamžitě informujte svého lékaře, pokud jste těhotná nebo si myslíte, že byste mohla být těhotná nebo otěhotnění plánujete. Lékař Vám také může poradit v případě, že kojíte nebo kojení plánujete. Lékař Vám může doporučit, abyste užívání přípravku Adartrel přerušila.

Během užívání přípravku AdartrelPokud si Vy nebo Vaše rodina všimnete, že u Vás při užívání přípravku ADARTREL dochází k jakémukoli neobvyklému chování (jako je neobvyklé nutkání hrát nebo zvýšená sexuální touha

a/nebo zvýšené sexuální chování), informujte o tom svého lékaře. Je možné, že Vám lékař bude muset upravit dávku nebo přerušit léčbu.

Řízení dopravních prostředků a obsluha strojů:Při užívání přípravku Adartrel můžete pociťovat ospalost. Ve velmi vzácných případech může Adartrel vyvolat tak silnou ospalost, že pacienti bez jakýchkoliv varovných příznaků náhle usnou. Pokud si myslíte, že by se Vám to mohlo přihodit, nesmíte řídit vozidlo ani obsluhovat stroje, ani se dostat do jakékoliv situace, kde by ospalost nebo náhlý spánek mohly Vás (nebo jiné osoby) dostat do rizika vážného úrazu nebo smrti. Nevykonávejte tyto aktivity, dokud tyto příznaky neodezní. Informujte svého lékaře, pokud Vám to způsobuje problémy.

Kouření a užívání přípravku Adartrel:Pokud jste během užívání přípravku Adartrel začal/a nebo přestal/a kouřit, řekněte to svému lékaři. Lékař Vám možná bude muset upravit dávku.

Užívání přípravku Adartrel s jídlem a pitím:Adartrel můžete užívat současně s jídlem nebo na lačný žaludek podle toho, jak Vám to vyhovuje.

Pokud se Vaše příznaky zhoršují:Někteří pacienti užívající Adartrel zjistí, že se jejich příznaky zhoršují - například mohou se objevovat dříve než obvykle nebo mohou být silnější, nebo mohou postihnout další dříve nezasažené končetiny (např. paže), nebo se mohou znovu objevovat v časných ranních hodinách.  Pokud se u Vás objeví kterýkoli z těchto příznaků, sdělte to ihned svému lékaři.

Důležité informace o některých složkách přípravku Adartrel:Tablety přípravku Adartrel obsahují cukr nazývaný laktosa. Pokud Vám lékař řekl, že nesnášíte některé cukry, kontaktujte před tím, než začnete užívat Adartrel, svého lékaře.

3. JAK SE PŘÍPRAVEK ADARTREL UŽÍVÁ

Vždy užívejte Adartrel přesně podle pokynů lékaře. Pokud si nejste jisti, ověřte si informace u svého lékaře nebo lékárníka.

Nepodávejte Adartrel dětem. Adartrel se obvykle pacientům mladším 18 let nepředepisuje.

Kolik tablet přípravku Adartrel budete muset užívat?Určení správné dávky, kterou budete užívat, může nějaký čas trvat.

Obvyklá počáteční dávka je 0,25 mg podávaná jedenkrát denně. Po dvou dnech Vám lékař pravděpodobně zvýší dávku na 0,5 mg podávanou jedenkrát denně, a to po zbytek prvního týdne léčby. Pak Vám lékař může během dalších tří týdnů postupně zvyšovat dávku až na denní dávku 2 mg.

Pokud denní dávka 2 mg nevede k dostatečnému zlepšení syndromu neklidných nohou, může Vám lékař ještě dávku postupně zvyšovat až na maximální denní dávku 4 mg. Po třech měsících užívání přípravku Adartrel Vám lékař může upravit dávku nebo doporučit přerušení léčby.

Pokud máte pocit, že účinek přípravku Adartrel je příliš silný nebo příliš slabý, informujte o tom svého lékaře nebo lékárníka. Neužívejte víc tablet Adartrelu, než kolik Vám doporučil lékař.

Pokračujte v užívání přípravku Adartrel podle rad lékaře i v případě, že se necítíte lépe, protože může trvat několik týdnů, než lék začne účinkovat.

Užívání přípravku Adartrel:Užívejte Adartrel jedenkrát denně.

Spolkněte tabletu/y vcelku a zapijte ji/je vodou. Tablety nežvýkejte ani nerozkousávejte.Adartrel můžete užívat současně s jídlem nebo na lačný žaludek podle toho, jak Vám to vyhovuje.

Adartrel se obvykle užívá těsně před spaním, ale je možné ho užít až 3 hodiny před tím, než jdete spát.

Když jste užil(a) více tablet přípravku Adartrel, než jste měl(a):Řekněte to okamžitě lékaři nebo lékárníkovi. Pokud je to možné, ukažte jim krabičku s lékem.

U osob, které užily větší dávku přípravku Adartrel než měly, se mohou vyskytnout následující příznaky: pocit nevolnosti nebo nevolnost (zvracení), závratě (nebo pocit točení hlavy), pocit ospalosti, duševní nebo tělesná únava, mdloba, halucinace.

Jestliže jste zapomněl/a užít dávku přípravku Adartrel:Nezdvojujte dávku ani neužívejte tablety navíc, abyste nahradili vynechanou dávku. Pouzeužijte další dávku přípravku v obvyklém čase.

Pokud jste zapomněli užívat přípravek po dobu delší než pár dní, požádejte svého lékaře o radu jak znovu začít Adartrel užívat.

4. MOŽNÉ NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY

Podobně jako všechny léky, může i přípravek Adartrel způsobit nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.

Po užívání přípravku Adartrel dochází nejčastěji ke vzniku nežádoucích účinků když poprvé začínáte léčbu nebo když se Vám zvyšuje dávka. Nežádoucí účinky mají zpravidla mírný průběh a po krátké době užívání léku se mohou zmírňovat. Pokud se obáváte nežádoucích účinků, poraďte se s lékařem.

Velmi časté nežádoucí účinky

Mohou se vyskytnout u více než 1 z 10 pacientů užívajících Adartrel:

pocit nevolnosti (nauzea)

nevolnost (zvracení)

Časté nežádoucí účinkyMohou se vyskytnout až u 1 z 10 pacientů užívajících Adartrel:

nervozita

mdloba

ospalost

únava (duševní nebo tělesná únava)

závratě (pocit točení hlavy)

bolest žaludku

zhoršení RLS (příznaky se mohou objevovat dříve než obvykle nebo mohou být silnější, nebo mohou postihnout další dříve nezasažené končetiny (např. paže), nebo se mohou znovu objevovat v časných ranních hodinách)

Méně časté nežádoucí účinkyMohou se vyskytnout až u 1 ze 100 pacientů užívajících Adartrel:

zmatenost

halucinace (vidění věcí, které ve skutečnosti nejsou)

pocit závratě nebo mdloba, zvláště když náhle vstanete (to je způsobeno snížením krevního tlaku)

Velmi vzácné nežádoucí účinkyVyskytly se u velmi malého počtu pacientů užívajících Adartrel (až u 1 z 10 000):

alergické reakce jako červená svědící hrudkovitá vyrážka na kůži (kopřivka), otok tváře, rtů, úst, jazyka nebo hrdla, který může způsobit obtíže s polykáním nebo dýcháním, vyrážka nebo intenzivní svědění (viz bod 2)

poruchy jaterních funkcí (poznatelné z výsledků krevních testů)

pocit silné ospalosti během dne (extrémní spavost)

velmi rychlé usnutí bez pocitu ospalosti (záchvat náhlého nástupu spánku)

U některých pacientů může dojít k následujícím nežádoucím účinkům:

kromě halucinací byly hlášeny i jiné psychotické reakce jako jsou zmatenost závažného stupně (delirium/blouznění), nesmyslné myšlenky (bludy) a bezdůvodná podezřívavost (paranoidní představy)

nutkání chovat se jinak, než je u nich obvyklé jako je neobvyklá nutkavá potřeba hrát nebo zvýšená sexuální touha a/nebo zvýšené sexuální chování

Pokud se u Vás vyskytnou nežádoucí účinkyPokud se kterýkoli z nežádoucích účinků stává závažným nebo obtížným, nebo pokud si všimnete jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci, sdělte to, prosím, svému lékaři nebo lékárníkovi.

5. JAK PŘÍPRAVEK ADARTREL UCHOVÁVAT

Uchovávejte Adartrel mimo dosah a dohled dětí.

Nepoužívejte Adartrel po uplynutí doby použitelnosti vyznačené na blistru a na obalu. Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce.

Uchovávejte Adartrel při teplotě do 25 °C. Uchovávejte v původním obalu.

Léčivé přípravky se nesmí vyhazovat do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak máte likvidovat přípravky, které již nepotřebujete. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí.

6. DALŠÍ INFORMACE

Co přípravek Adartrel obsahuje:

Léčivou látkou obsaženou v Adartrelu je ropinirol (ve formě hydrochloridu).Jedna tableta obsahuje ropinirolum 0,25, 0,5, nebo 2 mg (ve formě ropiniroli hydrochloridum).

Pomocnými látkami jsou:Jádro tablety: monohydrát laktosy, mikrokrystalická celulosa, sodná sůl kroskarmelosy, magnesium-stearát.Potahová vrstva: 0,25 mg tableta: hypromelosa, makrogol 400, oxid titaničitý (E171), polysorbát 80 (E433).

0,5 mg tableta: hypromelosa, makrogol 400, oxid titaničitý (E171), žlutý oxid železitý (E172), červený oxid železitý (E172), hlinitý lak indigokarmínu (E132).

2 mg tableta: hypromelosa, makrogol 400, oxid titaničitý (E171), žlutý oxid železitý (E172),červený oxid železitý (E172).

Jak přípravek Adartrel vypadá a obsah baleníAdartrel 0,25 mg

je dodáván v podobě bílých potahovaných tablet ve tvaru pětiúhelníku

označených "SB" na jedné straně a "4890" na straně druhé. Jedna tableta obsahuje 0,25 mg ropinirolum (ve formě ropiniroli hydrochloridum).

Jedno balení obsahuje 2 nebo 12 tablet.

Adartrel 0,5 mg

je dodáván v podobě žlutých potahovaných tablet ve tvaru pětiúhelníku

označených "SB" na jedné straně a "4891" na straně druhé. Jedna tableta obsahuje 0,5 mg ropinirolum (ve formě ropiniroli hydrochloridum).

Jedno balení obsahuje 28 nebo 84 tablet.

Adartrel 2 mg

je dodáván v podobě růžových potahovaných tablet ve tvaru pětiúhelníku

označených "SB" na jedné straně a "4893" na straně druhé. Jedna tableta obsahuje 2 mg ropinirolum (ve formě ropiniroli hydrochloridum).

Jedno balení obsahuje 28 nebo 84 tablet.

Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.

Držitel rozhodnutí o registraci a výrobce:

Držitel rozhodnutí o registraci: GlaxoSmithKline s.r.o., Praha, Česká republika

Výrobce:SmithKline Beecham Plc, T/A SmithKline Beecham Pharmaceuticals, Manor Royal, Crawley,West Sussex RH10 9QJ, Velká BritánieGlaxo Wellcome GmbH & Co. KG, Industriestrasse 32-36, 23843 Bad Oldesloe, NěmeckoGlaxo Wellcome S.A., Avenida de Extremadura 3, 09400 Aranda de Duero, Burgos, Španělsko

Tento léčivý přípravek je v členských státech EHP registrován pod těmito názvy:

Kypr

Adartrel

Česká republika

Adartrel

Dánsko

Adartrel

Finsko

Adartrel

Francie

Adartrel

Německo

ADARTREL 0,25 <0,5> <2> mg Filmtabletten

Řecko

Adartrel

Maďarsko

Adartrel

Island

Adartrel

Itálie

Adartrel

Malta

Adartrel

Nizozemí

Adartrel

Norsko

Adartrel

Polsko

Adartrel

Portugalsko Adartrel

Slovensko

Adartrel

Španělsko

Adartrel

Švédsko

Adartrel

Velká Británie Adartrel

Tato příbalová informace byla naposledy schválena: 15.6.2011

Vysvětlení cizojazyčných údajů na obalu:film-coated tablets = potahované tabletyLOT = Číslo šaržeEXP = Použitelné doRopinirole = Ropinirolum

Údaje na blistru:1 2 3 4 5 6 7 = číselné označení potahovaných tablet na blistru


nahoru

Souhrn údajů o léku (SPC)

Příloha č. 3 k rozhodnutí o změně registrace sp. zn. sukls167673-74/2008, sukls167676/2008a příloha k sp. zn. sukls54400/2010, sukls202194/2010, sukls32956/2009, sukls32958/2009, sukls32960/2009, sukls128427/2009, sukls128429/209, sukls128432/2009, sukls238641/2010

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

1.

NÁZEV PŘÍPRAVKU

ADARTREL 0,25 mg, potahované tabletyADARTREL 0,5 mg, potahované tabletyADARTREL 2 mg, potahované tablety

2.

KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

ADARTREL 0,25 mg: Jedna potahovaná tableta obsahuje ropinirolum 0,25 mg (ve formě ropiniroli hydrochloridum).

Pomocná látka: laktosa 45,3 mg (ve formě monohydrátu)

ADARTREL 0,5 mg: Jedna potahovaná tableta obsahuje ropinirolum 0,5 mg (ve formě ropiniroli hydrochloridum).

Pomocná látka: laktosa 45,0 mg (ve formě monohydrátu)

ADARTREL 2 mg: Jedna potahovaná tableta obsahuje ropinirolum 2 mg (ve formě ropiniroli

hydrochloridum).

Pomocná látka: laktosa 44,6 mg (ve formě monohydrátu)

Pomocné látky: monohydrát laktósy

Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.

3.

LÉKOVÁ FORMA

Potahované tablety.ADARTREL 0,25 mg: Bílé potahované tablety ve tvaru pětiúhelníku se zkosenou hranou označené "SB" na jedné straně a "4890" na straně druhé. ADARTREL 0,5 mg: Žluté potahované tablety ve tvaru pětiúhelníku se zkosenou hranou označené "SB" na jedné straně a "4891" na straně druhé.ADARTREL 2 mg: Růžové potahované tablety ve tvaru pětiúhelníku se zkosenou hranou označené "SB" na jedné straně a "4893" na straně druhé.

4.

KLINICKÉ ÚDAJE

4.1

Terapeutické indikace

ADARTREL je indikovaný k symptomatické léčbě středně těžkého až těžkého idiopatického syndromu neklidných nohou (viz bod 5.1).

4.2

Dávkování a způsob podání

Perorální podání.

Dospělí

Doporučuje se individuální titrace dávky, kdy se bere v úvahu účinnost a snášenlivost přípravku. Ropinirol se obvykle užívá těsně před spaním, ale je možné ho užít až 3 hodiny před spaním. Aby se zlepšila gastrointestinální snášenlivost, lze užívat ropinirol společně s jídlem.

Zahájení léčby (1. týden)

Doporučená počáteční dávka je 0,25 mg podaná jedenkrát denně (čas podávání - viz výše) po dobu 2 dní. Pokud je dávka dobře snášena, může být poté zvýšena na 0,5 mg podávaných jedenkrát denně po zbytek 1. týdne.

Terapeutický režim (2. týden a dále)

Po iniciaci léčby se má denní dávka zvyšovat tak dlouho, dokud se nedocílí optimální terapeutické odpovědi. Průměrná dávka, podávaná jedenkrát denně pacientům se středně těžkým až těžkým syndromem neklidných nohou, byla v klinických studiích 2 mg.

Dávka se může ve 2. týdnu zvyšovat na 1 mg jednou denně. Dále může být dávka zvýšena o 0,5 mg týdně po dobu dvou následujících týdnů až na dávku 2 mg podávanou jedenkrát denně. U některých pacientů se k dosažení optimálního zlepšení stavu může dávka postupně zvyšovat až na maximální dávku 4 mg podávanou jedenkrát denně. V klinických studiích byla dávka zvyšována každý týden o 0,5 mg až na dávku 3 mg podávanou jedenkrát denně a poté o 1 mg až na maximální doporučenou dávku 4 mg podávanou jedenkrát denně, viz tabulka 1.

Dávky vyšší než 4 mg podávané jedenkrát denně nebyly u pacientů se syndromem neklidných nohou zkoušeny.

Tabulka 1: Titrování dávky

Týden

2

3

4

5*

6*

7*

Dávka (mg)/jedenkrát denně

1

1,5

2

2,5

3

4

* K dosažení optimálního zlepšení u některých pacientů.

Účinnost léčby ropinirolem po 12 týdnech nebyla prokázána (viz bod 5.1). Odezva

pacienta by měla být vyhodnocena po 12 týdnech léčby a znovu by měla být zvážena potřeba pokračovat v léčbě ropinirolem. Pokud je léčba přerušena na dobu delší než několik málo dní, léčba by se měla znovu zahájit titrací dávky, jak je uvedeno výše.

Děti a mladiství

Podávání přípravku ADARTREL u dětí do 18 let věku se nedoporučuje, protože nejsou k dispozici údaje o bezpečnosti a účinnosti.

Starší pacienti

U pacientů ve věku 65 let a starších se clearance ropinirolu snižuje přibližně o 15 %. I když úprava dávky není nutná, je třeba dávku ropinirolu titrovat individuálně, za pečlivého sledování snášenlivosti, až do dosažení nejlepší klinické odpovědi.

Poškození ledvin

U pacientů s mírným nebo středním poškozením funkce ledvin (clearance kreatininu 30 až 50 ml/min) není nutné upravovat dávkování.

Studie týkající se užití ropinirolu u pacientů s terminálním renálním selháním (ESRD, end stage renal disease) (hemodialyzovaní pacienti) prokázala, že u těchto pacientů je nutná následující úprava dávek: doporučená úvodní dávka přípravku Adartrel je 0,25 mg jednou denně. Další zvyšování dávek je třeba provádět podle snášenlivosti a účinnosti. Doporučená maximální dávka přípravku Adartrel u pravidelně hemodialyzovaných pacientů je 3 mg/den. Dodatečné dávky po ukončení hemodialýzy nejsou nutné (viz bod 5.2).

Užití ropinirolu u pacientů s těžkou poruchou renálních funkcí (clearance kreatininu nižší než 30 ml/min), kteří nepodstupují pravidelnou hemodialýzu, nebylo zatím hodnoceno.

4.3

Kontraindikace

Hypersenzitivita na léčivou látku nebo na kteroukoli pomocnou látku.

Těžké poškození funkce ledvin (clearance kreatininu < 30 ml/min) bez pravidelné hemodialýzy.

Těžké poškození funkce jater.

4.4

Zvláštní upozornění a opatření pro použití

Ropinirol se nemá používat k léčbě neuroleptické akatizie, tasikineze (neuroleptiky indukovaná kompulzivní tendence chodit) nebo sekundárního syndromu neklidných nohou (například způsobeného selháním ledvin, anémií z nedostatku železa nebo těhotenstvím).

V průběhu léčby ropinirolem bylo pozorováno paradoxní zhoršení příznaků syndromu neklidných nohou popisované jako augmentace (časnější nástup obtíží, zvětšení intenzity obtíží, nebo rozšíření příznaků na dříve nezasažené končetiny) nebo opětovný výskyt příznaků v časných ranních hodinách (early morning rebound). Pokud se tyto příznaky objeví, je třeba přehodnotit, zda je léčba ropinirolem dostatečná, a je vhodné zvážit úpravu dávkování nebo přerušení léčby (viz bod 4.8).

U Parkinsonovy choroby byl ropinirol méně často spojován s výskytem somnolence a s epizodami náhlého nástupu spánku (viz bod 4.8), ale u syndromu neklidných nohou je tento jev velmi vzácný. Přesto musí být pacienti o tomto jevu informováni a musí jim být doporučeno, aby, pokud užívají ropinirol, procvičovali při řízení vozidel nebo obsluhování strojů pozornost. Pacienti, u nichž se objevila somnolence a/nebo epizoda náhlého nástupu spánku, se musí zdržet řízení vozidel nebo obsluhy strojů. Kromě toho je možné zvážit redukci dávky nebo ukončení léčby.

Pacienti se závažnými psychickými poruchami by neměli být léčeni agonisty dopaminu, pokud prospěšnost léčby nepřeváží možná rizika.

U pacientů léčených agonisty dopaminu, včetně ropinirolu, byl hlášen, zvláště pacienty trpícími Parkinsonovou chorobou, výskyt impulsivních poruch včetně patologického hráčství, hypersexuality a zvýšeného libida. Tyto poruchy byly hlášeny hlavně při podávání vysokých dávek a obvykle odezněly po snížení dávek nebo po vysazení léčby. V některých případech se na tom podílely i rizikové faktory jako je kompulzivní chování v anamnéze (viz bod 4.8).

Pacientům se středně těžkou poruchou funkce jater se má ropinirol podávat opatrně. Nežádoucí účinky se musí pozorně sledovat.

Pacienti se vzácnými dědičnými problémy s intolerancí galaktózy, vrozeným nedostatkem laktázy nebo malabsorpcí glukózy a galaktózy by tento přípravek neměli užívat.

Z důvodu rizika vzniku hypotenze se pacienti se závažným kardiovaskulárním onemocněním (zvláště pak s koronární insuficiencí) mají léčit opatrně.

4.5

Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

Ropinirol je metabolizován především izoenzymem CYP1A2 ze systému cytochromu P450. Ve farmakokinetické studii (s ropinirolem o dávce 2 mg podávané třikrát denně) se zjistilo, že ciprofloxacin zvyšoval hodnoty Cmax a AUC u ropinirolu na 60 % respektive 84 % s možným rizikem nežádoucích účinků. Z tohoto důvodu může být u pacientů, kteří jsou již léčeni ropinirolem, nutná úprava dávky ropinirolu, pokud jim byly zavedeny nebo vysazeny léky známé tím, že inhibují CYP 1A2, například ciprofloxacin, enoxacin nebo fluvoxamin.

Ve studii zaměřené na farmakokinetickou interakci mezi ropinirolem (v dávce 2 mg podávané třikrát denně) a theofylinem, substrátu pro CYP1A2, se zjistilo, že ve farmakokinetice ropinirolu ani theofylinu nedošlo k žádným změnám. Z toho důvodu se neočekává, že by ropinirol konkuroval metabolismu jiných léků, které jsou metabolizovány CYP1A2.

Na základě údajů in-vitro má ropinirol v terapeutických dávkách malý potenciál k inhibici cytochromu P450. Proto není pravděpodobné, že by ropinirol prostřednictvím mechanismu cytochromu P450 ovlivňoval farmakokinetiku jiných léků.

Je známo, že kouření indukuje metabolismus CYP1A2. Proto bude pacientům, kteří během léčby ropinirolem přestali nebo začali kouřit, zřejmě nutné upravit dávku.

U pacientek léčených hormonální substituční terapií byly pozorovány zvýšené koncentrace ropinirolu v plazmě. Pacientům, kteří jsou již léčeni hormonální substituční terapií, se může iniciace léčby ropinirolem provádět obvyklým způsobem. Ale v případě, že hormonální substituční terapie bude během léčby ropinirolem ukončena nebo zavedena, bude zřejmě nutné upravit dávku ropinirolu v závislosti na klinické odpovědi.

Mezi ropinirolem a domperidonem (přípravek používaný k léčení nauzey a zvracení) nebyly pozorovány žádné farmakokinetické interakce, které by vyžadovaly úpravu dávky jednoho či druhého léku. Domperidon periferně antagonizuje dopaminergní účinky ropinirolu a neprostupuje přes hematoencefalickou bariéru. Z toho důvodu má význam jako antiemetikum u pacientů léčených centrálně působícími dopaminovými agonisty.

Neuroleptika a jiní centrálně působící antagonisté dopaminu, jako například sulpirid nebo metoklopramid, mohou snižovat účinek ropinirolu a proto bychom se měli vyhnout současnému podávání těchto látek a ropinirolu.

4.6

Těhotenství a kojení

Adekvátní údaje o podávání ropinirolu těhotným ženám nejsou k dispozici.

Studie na zvířatech prokázaly reprodukční toxicitu (viz bod 5.3). Protože potenciální riziko pro člověka není známé, nedoporučuje se během těhotenství ropinirol užívat, pokud potenciální přínos pro pacientku nepřeváží potenciální riziko pro plod.

Ropinirol může inhibovat laktaci, proto se ropinirol během kojení nemá užívat.

4.7

Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

Pacienti léčení ropinirolem, u nichž se objevila somnolence a/nebo epizody náhlého nástupu spánku, musí být informováni, že se musí zdržet řízení vozidel nebo vykonávat činnosti, kde zhoršená pozornost může způsobit, že se oni nebo ostatní dostanou do rizika vážného úrazu nebo smrti (například při obsluze strojů), dokud tyto účinky neodezní (viz bod 4.4).

4.8

Nežádoucí účinky

Nežádoucí lékové reakce jsou uvedeny podle systému orgánové klasifikace a frekvence výskytu. Frekvence výskytu v klinických studiích je určena rozdílem ve výskytu oproti placebu a je klasifikována jako velmi časté (>1/10), časté (>1/100, <1/10) nebo méně časté (>1/1000, <1/100).

V každé skupině četností jsou nežádoucí účinky seřazeny podle klesající závažnosti.

Použití ropinirolu u syndromu neklidných nohou

V klinických studiích zabývajících se syndromem neklidných nohou se nejčastěji vyskytovala nauzea (přibližně u 30 % pacientů). Nežádoucí účinky byly obvykle mírné až středně těžké a vyskytovaly se na začátku terapie nebo při zvyšování dávky. Kvůli výskytu nežádoucích účinků bylo několik pacientů z klinických studií vyřazeno.

V tabulce 2 jsou uvedeny nežádoucí lékové reakce hlášené po podávání ropinirolu v klinických studiích trvajících 12 týdnů, které převyšovaly o více než 1 % intenzitu výskytu u placeba nebo ty, které byly hlášeny méně často, ale je známé, že jsou spojeny s ropinirolem.

Tabulka 2: Nežádoucí účinky přípravku hlášené ve 12-týdenních klinických studiích zabývajících se syndromem neklidných nohou (ropinirol n=309, placebo n=307)

Psychiatrické poruchyČasté

Nervozita

Méně časté

Zmatenost

Poruchy nervového systémuČasté

Synkopa, somnolence, závratě (včetně vertiga)

Cévní poruchyMéně časté

Posturální hypotenze, hypotenze

Gastrointestinální poruchyVelmi časté

Zvracení, nauzea

Časté

Bolest břicha

Celkové a jinde nezařazené poruchy a lokální reakce po podáníČasté

Únava

Tabulka 3

Nežádoucí účinky hlášené u dalších klinických studií zabývajících se syndromem neklidných nohou

Psychiatrické poruchy

Méně časté

Halucinace

Poruchy nervového systému

Časté

Augmentace, znovuobjevení symptomů v časných ranních hodinách (early morning rebound) (viz bod 4.4)

Postup při výskytu nežádoucích účinků

Pokud se u pacientů vyskytnou signifikantní nežádoucí účinky, mělo by se uvažovat o snížení dávky. Pokud se nežádoucí účinek zmírňuje, lze dávku postupně opětnou titrací zvyšovat. V případě potřeby se mohou použít antiemetika, která nepatří do skupiny centrálně působících antagonistů dopaminu, například domperidon.

Další zkušenosti s ropinirolem

Ropinirol je indikovaný i k léčbě Parkinsonovy nemoci. Nežádoucí lékové reakce hlášené pacienty s Parkinsonovou chorobou léčenými ropinirolem v monoterapii a v kombinaci v dávkách až 24 mg/den s rozdílem ve výskytu oproti placebu jsou uvedeny níže.

Tabulka 4: Nežádoucí účinky přípravku hlášené v klinických studiích zabývajících se Parkinsonovou chorobou za použití dávek až 24 mg/den

Psychiatrické poruchyČasté

Halucinace, zmatenost

Méně časté

Zvýšení libida

Poruchy nervového systémuVelmi časté

Synkopa, dyskinezie, somnolence

Gastrointestinální poruchyVelmi časté

Nauzea

Časté

Zvracení, bolest břicha, pálení žáhy

Celkové a jinde nezařazené poruchy a lokální reakce po podáníČasté

Otoky nohou

Sledování přípravku po uvedení na trh

Byly hlášeny reakce z přecitlivělosti (včetně kopřivky, angioedému a pruritu).

Byly hlášeny psychotické reakce (jiné než halucinace) včetně deliria, přeludů a paranoidních představ.

Byly hlášeny impulsivní poruchy včetně patologického hráčství, hypersexuality a zvýšeného libida (viz bod 4.4).

U Parkinsonovy nemoci je ropinirol spojován s výskytem somnolence a méně často (>1/1000, <1/100) byl spojován s výskytem nadměrné denní somnolence a s epizodami náhlého nástupu spánku, ale u syndromu neklidných nohou dochází k tomuto jevu velmi vzácně (<1/10 000).

Po terapii ropinirolem byl méně často (>1/1000, <1/100) hlášen výskyt posturální hypotenze nebo hypotenze, která mohla být vzácně vážná.

Velmi vzácně byly hlášeny případy jaterních reakcí (<1/10 000), zvláště pak zvýšení hladiny jaterních enzymů.

4.9

Předávkování

Předpokládá se, že projevy předávkování ropinirolem budou souviset s dopaminergní aktivitou přípravku. Symptomy předávkování mohou být zmírněny podáváním antagonistů dopaminu jako jsou např. neuroleptika nebo metoklopramid.

5.

FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1

Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: Agonista dopaminu

ATC kód: N04BC04

Mechanismus účinku

Ropinirol patří do skupiny neergolinových D2/D3 agonistů dopaminu, který stimuluje dopaminové receptory striatu.

Klinická účinnost

ADARTREL se má předepisovat jen pacientům se středně těžkým až těžkým idiopatickým syndromem neklidných nohou. Typickým středně těžkým až těžkým idiopatickým syndromem neklidných nohou se míní stav, kdy pacienti trpí insomnií nebo těžkým neklidem končetin.

Ve čtyřech 12-týdenních studiích zabývajících se účinností byli pacienti trpící syndromem neklidných nohou náhodně rozděleni na skupinu užívající ropinirol nebo placebo a účinky podle skóre IRLS škály ve 12. týdnu byly porovnány s daty při vstupu do studie. Průměrná dávka ropinirolu u pacientů se středně těžkými až těžkými projevy nemoci byla 2,0 mg/den. Adjustovaný rozdíl mezi léčbami v kombinované analýze údajů získaných v těchto čtyřech 12-týdenních studiích od pacientů se středně těžkým až těžkým syndromem neklidných nohou ve změně IRLS skóre (mezi 12. týdnem a vstupem do studie) podle LOCF (Last Observation Carried Forward) v ITT populaci byl -4,0 bodu (95 % IS -5,6, -2,4; p<0,0001, výchozí hodnoty a body IRLS škály podle LOCF ve 12. týdnu: ropinirol 28,4 a 13,5; placebo 28,2 a 17,4).

Ve 12-týdenní placebem kontrolované polysomnografické studii prováděné u pacientů trpících syndromem neklidných nohou se studoval účinek léčby ropinirolem na pravidelné pohyby nohou ve spánku. V porovnání mezi vstupem do studie a 12. týdnem byl mezi ropinirolem a placebem pozorován statisticky významný rozdíl ve výskytu pravidelných pohybů nohou ve spánku.

Z kombinované analýzy dat získaných v těchto čtyřech 12-týdenních placebem kontrolovaných studiích na pacientech se středně těžkým až těžkým syndromem neklidných nohou vyplynulo, že pacienti léčení ropinirolem pozorovali signifikantní zlepšení stavu oproti pacientům léčených placebem v parametrech tzv. Medical Outcome Study Sleep Scale (skóre v rozsahu 0-100 s výjimkou délky spánku). Adjustované rozdíly mezi ropinirolovou a placebovou léčbou byly: poruchy spánku (-15,2, 95 % CI -19,37, -10,94; p<0,0001), délka spánku (0,7 hodin, 95 %IS 0,49, 0,94); p<0,0001), dostatečnost spánku (18,6, 95 % IS 13,77, 23,45; p<0,0001) a somnolence v průběhu dne (-7,5, 95 % IS -10,86, -4,23; p<0,0001).

Dlouhodobá účinnost byla hodnocena v randomizované, dvojitě-slepé, placebem

kontrolované klinické studii trvající 26 týdnů. Celkové výsledky byly obtížněinterpretovatelné, vzhledem k významným lékovým interakcím v léčebných centrech a vysokému podílu chybějících dat. Zachování účinnosti po dobu 26 týdnů v porovnání s placebem nemohlo být prokázáno.

Studie vlivu ropinirolu na srdeční repolarizaci

Cílená studie zaměřená na QT interval provedená na zdravých dobrovolnících, mužích i ženách, kterým byly podávány potahované tablety (s okamžitým uvolňováním) v dávkách 0,5 mg, 1 mg, 2 mg a 4 mg ropinirolu jednou denně, prokázala maximální prodloužení QT intervalu o 3,46 milisekund (bodový odhad) při dávce 1 mg v porovnání s placebem. Horní hranice jednostranného 95 % intervalu spolehlivosti pro největší průměrný vliv byla méně než 7,5 milisekund. Vliv ropinirolu při vyšších dávkách nebyl systematicky hodnocen. Dostupná klinická data získaná z cílené studie zaměřené na QT interval nepoukazují na riziko prodloužení QT intervalu při dávkách do 4 mg/den.

V klinických studiích byla většina pacientů bělošského původu.

5.2

Farmakokinetické vlastnosti

Absorpce

Biologická dostupnost ropinirolu je přibližně 50% (36% až 57%), přičemž Cmax se dosáhne průměrně za 1,5 hodiny po podání dávky. Jídlo s vysokým obsahem tuků snižuje rychlost absorpce ropinirolu, což se projevuje prodloužením střední hodnoty Tmax o 2,6 hodiny a poklesem Cmaxv průměru o 25 %.

Distribuce

Vazba ropinirolu na plazmatické bílkoviny je nízká (10-40%). Ropinirol vykazuje velký distribuční objem (přibližně 7 l/kg), což je v souladu s jeho vysokou lipofilitou.

Metabolismus

Ropinirol je metabolizován především izoenzymem CYP1A2 cytochromu P450 a jeho metabolity se vylučují zejména močí. Hlavní metabolit je ve zvířecích modelech dopaminergní funkce 100 krát méně účinný než ropinirol.

Eliminace

Ropinirol je vyloučen ze systémové cirkulace s průměrným plazmatickým eliminačním poločasem přibližně 6 hodin. Následně po jednorázovém a opakovaném perorálním podání nebyla pozorována žádná změna v perorální clearance ropinirolu. Ve farmakokinetických parametrech byla pozorována široká inter-individuální variabilita.

Linearita

Farmakokinetiky ropinirolu jsou po jednorázové dávce i po opakovaném podávání v terapeutickém rozsahu mezi 0,25 mg a 4 mg celkem lineární (Cmax a AUC).

Charakteristiky týkající se populace

Perorální clearance ropinirolu je u starších pacientů (65 let a starších) snížena o přibližně 15 % ve srovnání s mladšími pacienty. U starších pacientů není nutná úprava dávkování.

Porucha renálních funkcí

U pacientů s mírnou až středně těžkou poruchou funkce ledvin (clearance kreatininu mezi 30 až 50 ml/min) není pozorovaná žádná změna ve farmakokinetice ropinirolu.

U pravidelně hemodialyzovaných pacientů s terminálním renálním selháním (ESRD, end stage renal disease) je perorální clearance ropinirolu snížena o přibližně 30 %. Perorální clearance metabolitů SKF-104557 a SKF-89124 byla rovněž snížena, a to o 80 % u SKF-104557 a o 60 % u SKF-89124. Proto je u těchto pacientů s RLS doporučená maximální dávka omezena na 3 mg/den(viz bod 4.2).

Pediatrická populaceOmezené farmakokinetické údaje získané od mladistvých (12-17 let, n=9) ukazují, že systémová expozice po podání jednotlivých dávek 0,125 mg a 0,25 mg byla podobná systémové expozici pozorované u dospělých (viz rovněž bod 4.2, odstavec "Děti a mladiství").

5.3

Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti

Toxikologie

Toxikologický profil je určen hlavně farmakologickou aktivitou ropinirolu: změny chování, hypoprolaktinémie, snížení krevního tlaku a srdeční frekvence, ptóza a salivace. V dlouhodobé studii byla po nejvyšší dávce (50 mg/kg/den) pozorována degenerace sítnice jen u bílých potkanů,pravděpodobně související se zvýšenou expozicí světlu.

Genotoxicita

Genotoxicita nebyla v obvyklém souboru in vitro a in vivo testů pozorována.

Karcinogenita

Ve dvouletých studiích provedených na myších a potkanech v dávkách až 50 mg/kg/den nebyl u myší prokázán karcinogenní účinek. U potkanů byly jedinými lézemi souvisejícími s ropinirolem hyperplazie Leydigových buněk a testikulární adenom, které byly vyvolány hypoprolaktinemickým účinkem ropinirolu. Tyto léze se považují za druhově specifický jev a nepředstavují nebezpečí s ohledem na klinické používání ropinirolu.

Reprodukční toxicita

Podávání ropinirolu březím samicím potkana v dávkách toxických pro samici vedlo ke snížení hmotnosti plodu po dávce 60 mg/kg/den (přibližně 15-násobek AUC maximální dávky u lidí), ke zvýšení četnosti úmrtí plodu po dávce 90 mg/kg/den (přibližně 25-násobek AUC maximální dávky u lidí) a k malformaci prstů po dávce 150 mg/kg/den (přibližně 40-násobek AUC maximální dávky u lidí). Po dávce 120 mg/kg/den (přibližně 30-násobek AUC maximální dávky u lidí) nebyl pozorovaný u potkanů žádný teratogenní účinek a u králíků se nezjistila žádná známka ovlivnění vývoje.

Farmakologická studie bezpečnosti

V in vitro studiích bylo prokázáno, že ropinirol inhibuje prostoupení draslíku hERG kanálem. Hodnota IC50 je minimálně 30 krát vyšší než předpokládaná maximální plazmatická koncentrace u pacientů léčených maximální doporučenou dávkou (4 mg/den), viz bod 5.1.

6.

FARMACEUTICKÉ ÚDAJE

6.1

Seznam pomocných látek

Jádro tablety

Monohydrát laktosyMikrokrystalická celulosaSodná sůl kroskarmelosyMagnesium-stearát

Potahová vrstva

ADARTREL 0,25 mgHypromelosaMakrogol 400Oxid titaničitý (E171)

Polysorbát 80 (E433)

ADARTREL 0,5 mgHypromelosaMakrogol 400Oxid titaničitý (E171)Žlutý oxid železitý (E172)Červený oxid železitý (E172)Hlinitý lak indigokarmínu (E132)

ADARTREL 2 mgHypromelosaMakrogol 400Oxid titaničitý (E171)Žlutý oxid železitý (E172)Červený oxid železitý (E172)

6.2

Inkompatibility

Neuplatňuje se.

6.3

Doba použitelnosti

2 roky.

6.4

Zvláštní opatření pro uchovávání

Uchovávejte při teplotě do 25C.

Uchovávejte v původním obalu.

6.5

Druh obalu a velikost balení

PVC/PCTFE/Al nebo PVC/PCTFE/PVC/Al blistr.

ADARTREL 0,25 mg: Balení obsahující 2 nebo12 potahovaných tablet.

ADARTREL 0,5 mg: Balení

obsahující 28 nebo 84 potahovaných tablet.

ADARTREL 2 mg: Balení

obsahující 28 nebo 84 potahovaných tablet.

Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.

6.6

Zvláštní opatření pro zneškodňování

Žádné zvláštní požadavky.

7.

DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

GlaxoSmithKline s.r.o., Praha, Česká republika

8.

REGISTRAČNÍ ČÍSLO(A)

ADARTREL 0,25 mg: 27/219/06-CADARTREL 0,5 mg: 27/220/06-CADARTREL 2 mg: 27/222/06-C

9.

DATUM PRVNÍ REGISTRACE/PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

28.6.2006 / 12.11.2009

10.

DATUM REVIZE TEXTU

15.6.2011


nahoru

Informace na obalu

ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA VNĚJŠÍM OBALUKRABIČKA

1. NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU

ADARTREL 0,5 mg, potahované tablety Ropinirolum

2. OBSAH LÉČIVÉ LÁTKY/LÉČIVÝCH LÁTEK

Léčivá látka: Jedna potahovaná tableta obsahuje 0,5 mg ropinirolum (ve formě ropinirolihydrochloridum).

3. SEZNAM POMOCNÝCH LÁTEK

Pomocné látky:Obsahuje monohydrát laktosy.

Úplný seznam pomocných látek naleznete v příbalové informaci.

4. LÉKOVÁ FORMA A VELIKOST BALENÍ

28 potahovaných tablet 84 potahovaných tablet

5. ZPŮSOB A CESTA /CESTY PODÁNÍ

Před použitím si přečtěte příbalovou informaci.Perorální podání.

6. ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, ŽE LÉČIVÝ PŘÍPRAVEK MUSÍ BÝT UCHOVÁVÁN MIMO DOSAH A DOHLED DĚTÍ

Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí.

7. DALŠÍ ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, POKUD JE POTŘEBNÉ

Používejte podle pokynů lékaře.

8. POUŽITELNOST

Použitelné do: 9. ZVLÁŠTNÍ PODMÍNKY PRO UCHOVÁVÁNÍ

Uchovávejte při teplotě do 25 °C. Uchovávejte v původním obalu.

10. ZVLÁŠTNÍ OPATŘENÍ PRO LIKVIDACI NEPOUŽITÝCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ NEBO ODPADU Z TAKOVÝCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ, POKUD JE TO VHODNÉ

Nepoužitelné léčivo vraťte do lékárny.

11. NÁZEV A ADRESA DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

Držitel rozhodnutí o registraci:GlaxoSmithKline s.r.o.PrahaČeská republika

12. REGISTRAČNÍ ČÍSLO/ČÍSLA

Registrační číslo: 27/220/06-C

13. ČÍSLO ŠARŽE

Č.š.:

14. KLASIFIKACE PRO VÝDEJ

Výdej léčivého přípravku vázán na lékařský předpis.

15. NÁVOD K POUŽITÍ

16. INFORMACE V BRAILLOVĚ PÍSMU

ADARTREL 0,5 mg

MINIMÁLNÍ ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA BLISTRECH NEBO STRIPECH

BLISTR

NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU

ADARTREL 0,5 mg, film-coated tabletsRopinirole

NÁZEV DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

GlaxoSmithKline

POUŽITELNOST

EXP:

ČÍSLO ŠARŽE

LOT:

5.

JINÉ

Tyto informace jsou určeny pouze odborníkům. Pokud máte pochybnosti o nějakém léku, prosím, kontaktujte svého lékaře. Nedoporučujeme se řídit informacemi uvedenými na těchto stránkách, mohou být zastaralé a nepřesné.